ieuwe verklaring van !G over Midden-Oosten Tanzania vraagt voortzetting „Genève-gesprek" arter: motor voor Oosteuropese vrijheidsbewegingen? PLO wil in Genève mee onderhandelen Ï1 Libanon beschuldigt Israël van plannen tot bezetting „Indonesische gruweldaden op Oost-Timor" Onrust Sjanghai 0°k Moezorewa voor verder praten Premier Gandhi in opspraak Ethiopische studenten gooien stenen Praagse dissidenten weigeren vertrek Huurlingen in Benin „Fransen" pERDAG 29 JANUARI 1977 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 EN HAAG (ANP) De ministers van buitenlandse zaken van de negen EG-landen die maandag i dinsdag in Londen spreken over politieke samenwerking, zullen waarschijnlijk een nieuwe trklaring over het Midden-Oosten publiceren. deze verklaring zullen de negen de ;inselen uiteenzetten, waarop s inziens een oplossing van het den-Oosten-conflict moet zijn aseerd. Zij zal een bundeling vor- van het standpunt der negen 'er het Midden-Oosten probleem ils dat eind vorig jaar in de Alge- ne Vergadering van de Verenigde ties werd uiteengezet, en eerder neergelegd in de verklaring die i de oktober-oorlog, op 6 november 173, werd gepubliceerd. Het is niet bedoeling dat het standpunt van negen in de nieuwe verklaring, »rder evolueert, zo werd in Den gezegd. ;et initiatief voor deze nieuwe ver is genomen door de West- gliitse regering. De Westduitse mi- jster van buitenlandse zaken. n jJans-Dletrich Genscher, zal binnen- fjDrt een aantal Arabische landen reoeken. Nu de Amerikaanse minis- tr van buitenlandse zaken Cyrus «.^nce, en de secretaris-generaal van fe VN Kurt Waldheim, binnenkort fet Midden-Oosten zullen bezoeken na te gaan of het mogelijk is de leneefse vredesconferentie bijeen 1 roepen, zijn de negen tot de slot- am gekomen dat zij zich moeten ltspreken over het belang van deze Ibnferentie, zo werd in Den Haag pgemerkt. (echt le negen menen nog steeds, dat een plossing moet worden gevonden op iasis van de resolutie die de Veilig- aajeidsraad na de zesdaagse oorlog i;an 1967 aanvaardde. Deze zegt dat ejUe staten het recht hebben binnen r veilige en erkende grenzen te leven, gebieden" moeten worden eeintruimd (zonder 't lidwoord „de" de mogelijkheid openliet dat fraël niet al zijn bezettingstroepen v'Sowjet-schrijvers fragen steun voor ^Andrei Sacharow «OSKOU (DPA, Reuter) Vier .."Russische schrijvers hebben een aantal westerse leiders een telegram waarin zij een oproep °noen voor steun aan Nobelprijs win baar Andrei Sacharow die volgens aihen het gevaar loopt de mond.te ^worden gesnoerd door de Russische ^autoriteiten. de schrijvers is elke actie 'an de politie tegen Sacharow om 3 politieke redenen, een schending ran het slotakkoord van de Euro pese veiligheidsconferentie in Hel sinki in 1975. Het teiegram was getekend door (Vladimir Woinowitsj en Lidia Tsjoe- towskaja, beiden vorig jaar uit de Russische schrijversbond gestoten, in Wladimir Kornilow en Lew Kope- ew, die wel lid zijn van de bond. De oproep was ondermeer gericht lan de Amerikaanse president Jiro- aiy Carter, zijn Franse ambtgenoot Discard d'Estaing, de kanseliers pchmidt van West-Duitsland en Kreisky van Oostenrijk en aan de Slritse vorstin. Sacharow kreeg vorige week van het Russische openbaar ministerie de paarschuwing op te houden met lijn „belasterende activiteiten". zou terugtrekken) en een rechtvaar dige oplossing moet worden gevon den voor „het vluchtelingenpro bleem" (de Palestijnen werden niet genoemd). Na de oktober-oorlog van 1973, op 6 november, verklaarden de negen dat uitgangspunten voor een rege ling dienen te zijn de ontoelaatbaar heid van het verkrijgen van grondgebied door geweld, beëindi ging van de territoriale bezetting die Israël sinds 1967 heeft gehandhaafd, eerbied voor de soevereiniteit, terri toriale onschendbaarheid en onaf hankelijkheid van elke staat in dit deel van de wereld en voor het recht om in vrede binnen veilige en erken de grenzen te leven, en erkenning dat bij het tot stand komen van een rechtvaardige en duurzame vrede rekening moet worden gehouden met de rechten van de Palestijnen. Dit standpunt ging talrijke EG- landen niet ver genoeg. Franse en Italiaanse ministers spraken bij het begin van de VN-assemblee vorig jaar, over „het recht van het Pales tijnse volk op een vaderland" en „de nationale rechten van het Palestijn se volk, gericht op het vestigen van een eigen staat", Genscher over „het zelfbeschikkingsrecht van het Pa lestijnse volk, het recht om een staatsgezag te vestigen daarbij in begrepen", de Ier Fitzgerald over „het recht van de Palestijnen zich binnen veilige grenzen te vestigen". Na het begin van de VN-assemblee tijdens welke de ministers spraken, heeft de Nederlandse afgevaardig- BEIROET (UPI, Reuter) De voor zitter van het Libanese parlement, Kamal Assad heeft gisteren Israël beschuldigd zuid-Libanon te willen bezetten. In een vraaggesprek dat door de Libanese radio werd uitge zonden zei Assad dat zuid-Libanon pal moet staan tegen de Israëlische plannen. Assad reageerde hiermee op Israëlische waarschuwingen te gen het oprukken van Syrische een heden van de Arabische vredes macht naar de LJbanese grens met Israël. Politie bewaakt Comoren in kampen op Madagascar GENêVE (UPI) Op Madagascar worden zo'n 16.000 mensen van de Comoren vastgehouden in kampen, die door politie worden bewaakt. De huizen van de Comoren zouden zijn platgebrand, zo is In Genève verno men van internationale hulporgani saties. Op Madagascar wonen in to taal zo'n 60.000 mensen uit de Como ren, die er in benarde positie zouden vekren. De hulporganisaties zouden aan hun lot niet teveel publiciteit willen geven omdat daardoor de hulpverlening en de evacuatie van de Comoren in gevaar zou komen. Een vertegenwoordiger van het In ternationaal Comité van het Rode Kruis is op Madagascar om de hulpverlening te coördineren. De Comoren, evenals Madagascar een voormalige Franse kolonie, vormen een eilandengroep tussen Madagas car en het Afrikaanse vastland. Ze werden in 1975 onafhankelijk. de, als voorzitter van de negen, nog herhaalde malen, namens de landen van de gemeenschap, verklaringen over aspecten van het Midden- Oosten probleem afgelegd. Het ligt voor de hand, dat de teneur van deze verklaringen zal worden verwerkt in de nieuwe tekst waarover de minis ters zich in Londen zullen beraden. Zo werd, medio november, voor de eerste maal, zij het zeer voorzichtig, gesproken over een Palestijns grondgebied. Minister Van der Stoel verklaarde dat „een staatsstructuur een van de mogelijkheden is waaraan men kan denken indien men over de legitie me rechten van de Palestijnen spreekt". De negen stemden ook voor deelneming van de PLO, de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, aan de Geneefse conferentie. „We gen moeten worden gevonden om mogelijk te maken dat alle be langhebbende partijen deelnemen aan de vredesconferentie, rekening houdend met het belang van deze conferentie voor het Palestijnse volk. Wij menen dat de voorwaarden voor deelneming uitgewerkt moeten worden in overleg met alle betrok ken partijen en hopen dat de reste rende obstakels kunnen worden overwonnen". CANBERRA (DPA. ANP) Ern Australische regeringsfunctionaris. James Dunn, heeft de Indonesische regering beschuldigd van gruwelda den tegen de bevolking van Oost- Timor. De voormalige Portugese ko lonie Oost-Timor is ruim een jaar geleden door Indonesië ingenomen. Dunn was voor de Indonesische in tocht Australisch consul op Oost- Timor. derzoek naar de dood van de vijf Australiërs. Hij heeft onlangs op eigen initiatief een reis naar Portugal gemaakt, waar hij met Oosttimorese vluchte lingen heeft gesproken. Dunns rap port maakt melding van massamoor den op Oost-Timorezen en brengt nieuwe gegevens over de dood van vijf Australische journalisten. De verdwijning" van de vijf journalis ten heeft in Australië indertijd veel VijHTldSCh&P opschudding veroorzaakt De waarnemend minister van Bui tenlandse Zaken lan Sinclair beloof de gisteren dat de regering het nieu we materiaal zal onderzoeken. Of de regering een officeel onderzoek zal gelasten zal afhangen van de be trouwbaarheid van het materiaal, al dus Sinclair. Volgens Dunn zijn twee van hen, nadat ze door Indonesiërs waren doodgeschoten, achter machinege weren gelegd en gefotografeerd, als „bewijs" dat ze tegen de Indonesiërs gevochten hadden. De Australische kranten, die indertijd aan de dood van de journalisten veel aandacht gaven, brengen Dunns rapport in extenso, en eisen een officieel on- Dunns materiaal is ook ter beschik king gesteld aan het ministerie van Buitenlandse Zaken in Djakarta, maar daar zou men de zaak opvatten als een „nieuw blijk van Australisch vijandschap tegenover Indonesië". De betrekkingen tussen Indonesië en Australië zijn na de inlijving van Oost-Timor bij Indonesië enige tijd nogal koel geweest, maar de laatste tijd weer verbeterd. Sinds oktober voert Australië onder handelingen met Indonesië overeen grensafbakening in de Timor-zee, tussen Australië en Timor, waarin grote olievoorraden worden vermoed. Australische priesters, die het ge bied vorige herfst bezochten, meldden dat grote delen van Oost- Timor naar hun schatting 80 pro cent niet onder controle van de Indonesische strijdkrachten staan. Alleen steden en dorpen zouden vast in handen van de Indonesiërs zijn. Ooi volgens hen maken de Indone sische troepen zich schuldig aan wandaden als diefstal en roof. platbranden van huizen en ver krachten van meisjes. Radio-Maubere, het radiostation van de Oosttimorese verzetsbeweging Fretilin, meldde vorige week dat sinds 1 januari meer dan 200 Indone sische militairen zijn gedood, met name in gebied rond Maubara (bij de grens met West-Timor). Volgens Oosttimorese vluchtelingen hebben de autoriteiten in de hoofdstad Dili de bevolking verboden in groepjes van meer dan drie op straat te lopen. De Indonesische autoriteiten zou den een verrassingsaanval van het Fretilin op Dili vrezen. PEKING (Reuter) Provinciale ra diostations in China maken op nieuw melding van gewelddadighe den in bepaalde gebieden van de volksrepubliek. Verder wordt ge zinspeeld op officiële executies en wordt de waarschuwing geuit dat radicale elementen een „laatste wanhopig gevecht" zijn begonnen in Sjanghai. DAR ES SALAAM/SALISBURY (Reuter, UPI) Eén van de belangrijkste buurlanden van Rhodesië, Tanzania, wil voortzet ting van de conferentie in Genève in Rhodesië. Dit ondanks de weigering van de blanke minderheidsregering in Rhodesië in te gaan op bemiddelingsvoorstellen van de Britse conferentievoor zitter Ivor Richard. Af en toe worden de Amerikanen nog aan de oorlog in Vietnam herinnerd. Familieleden van in Vietnam gesneuvelde of vermiste soldaten hielden een nachtwake voor het Witte Huis. De Verenigde Staten hebben steeds toelatjng van het herenigd Vietnam tot de Verenigde Naties tegengehouden, als dit land niet eerst uitsluitsel gaf over het lot van de na de oorlog vermiste Amerikanen. Deze week kwam Washington op dit standpunt terug: wat haar betreft kan Vietnam lid worden van de volkerenorganisatie. JEW DELHI (AP/Reuter) De In- liase premier Indira Gandhi heeft frijdag een politiek strijdpunt ver- torzaakt door bij haar benoeming ran de nieuwe opperrechter voorbij e gaan aan de meest vooraanstaan- ie rechter van het hooggerechtshof, lie bij een belangrijke zaak over lurgervrijheden tegen de regering Itemde. Uit justitiële bronnen is ver dat rechter Hans Raj Khan- la. die door de balie van het hoogge- £3 rechtshof vanwege zijn vooraan staande positie bij de regering was aanbevolen als operrechter, uit pro test tegen de beslissing van premier Gandhi onmiddellijk zijn ontslag heeft ingediend. Het is de tweede keer in vier jaar dat premier Gandhi weigert een benoeming van een op perrechter te laten verlopen volgens anciënniteit, een traditie sinds de Indiase onafhankelijkheid in 1947. CAIRO (UPI) De leider van de Palestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) heeft gisteren in een vraag gesprek met de Egyptische krant Al Achram verklaard dat de PLO besloten heeft aan de Geneefse vredesconferentie over het Mid den-Oosten deel te nemen. In het vraaggesprek zei Arafat let terlijk: „Ja, wij zullen naar de Geneefse vredesconferentie gaan. Ja, wij zullen een Palestijnse rege ring vormen en een Palestijnse staat uitroepen." Tegenover Al Achram verbond Ab- oe Maher, één van de leiders van El Fatah, echter voorwaarden aan de Palestijnse deelname aan de vredesconferentie van Genève. Ab- oe Maher zei dat de PLO niet aan de conferentie op basis van resolu tie 242 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal deelne men. In deze resolutie worden in plaats van de politieke rechten van de Palestijnen alleen de humani taire rechten erkend. Volgens Ab- oe Maher is de PLO wel bereid om op basis van alle andere resoluties van de VN aan de Geneefse confe rentie deel te nemen. De secretaris'gencraal van de Ver enigde Naties, Kurt Waldheim, heeft gisteren in een vraaggesprek op de Egyptische televisie gezegd dat hij tijdens zijn bezoek aan het Midden-Oosten volgende week overeenstemming over de bijeen roeping van de Geneefse vredes conferentie wil bereiken. Als de problemen die van tevoren moeten worden opgelost ver meldde hij do datum van de confe rentie, de vraag wie aan de confe rentie zal"deel nemen en de agenda. Waldheim zal tijdens zijn reis on der meer bezoeken brengen aan Egypte, Syrië, Jordanië en Israël. Ook de zwarte nationalistische lei der bisschop Abel Moezorewa vindt dat de Geneefse conferentie moet worden hervat, eventueel zonder de blanke voorman Ian Smith. In Genè ve wordt besproken hoe de politieke macht zal worden overgedragen aan de Afrikaanse meerderheid. De Brit se regering moet daarom de confe rentie opnieuw bijeenroepen ook al wil Smith niet meer deelnemen, al dus Moezorewa tijdens een bezoek aan Noorwegen. Groot-Brittannië is staatsrechtelijk nog steeds „ver antwoordelijk" voor de vroegere ko lonie Rhodesië, waar de blanke min derheid eenzijdig de onafhankelijk heid uitriep. Eén van de andere zwarte leiders, Joshua Nkomo, ziet weinig meer in voortzetting van de conferentie in Genève. Hij verwijthde Britten dat zij de bijeenkomst hebben laten mis lukken. Ook heeft Smith volgens Nkomo voorstellen van Richard af gewezen die de nationalisten nog niet eens gezien hadden. Nkomo en zijn medestander binnen het Patriottisch Front, Robert Moegabe geloven dat de zwarte nationalisten op het ogenblik niets anders rest dfan verheviging van de guerrilla strijd in Rhodesië om de blanke min derheidsregering ten val te brengen. Het Tanzaniaanse standpunt dat in Genève wel verder moet worden ge praat blijkt uit hoofdartikelen in twee kranten (een Engelstalige en één in het Swahill). die doorgaans het standpunt van de regering weer geven. De Afrikaanse nationalisten gingen naar Genève in de veronderstelling dat daar een legale machtsover dracht aan de Afrikanen, en de poli tieke uitschakeling van het minder heidsbewind zonder verdere militai re strijd tot stand zou komen. De rol van Engeland was niet die van scheidsrechter tussen Smith en de nationalisten. Als 8mlth niet meer deel wil nemen kan de reactie daar op slechts luiden „nou en". Zijn af wezigheid is geen reden om de be sprekingen af te breken, aldus de dagbladen. Als de onderhandelingen nu afge broken worden staat Engeland voor altijd te boek als onmachtig om het minderheidsbewind te verwijderen. Stopzetting van „Genève" betekent dat de oorlog tegen het minder- heidsbewind tot het eind gevoerd zal worden. Er kan geen sprake van zijn dat de nationalisten later nog eens aan een andere conferentie zullen deelnemen, zo menen de dagbladen, die waarschuwen voor het „ver schrikkelijk lijden" en de politieke gevolgen die het voortduren van de guerrilla tot gevolg zal hebben. Als Genève niet doorgaat zal de oor log worden voortgezet met alle nood zakelijke middelen, en alle mogelij ke bondgenoten. Dat wordt door waarnemers gezien als een verwij zing naar de mogelijkheid dat Rho- desische nationalisten hulp van Cu baanse troepen en Russisch oor- logsmaterieel zullen Inroepen. President Nyerere van Tanzania ls voorzitter van de groep van „front- linie-staten", die door de Afrikaanse landen zijn belast met de kwestle- Rhodesië. Hij heeft ln de bemidde lingspogingen tot dusver een in- vloedcrijke rol gespeeld. Erkenning ADDIS ABEBA (Reuter) - De Ame rikaanse en Britse culturele missies in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba zijn vrijdag door studenten met stenen bekogeld. In de Britse bibliotheek trachtten de studenten vergeefs brand te stichten. Ook het nabijgelegen gebouw van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst moest het ontgelden. Welk motief de studentenactie had was niet direct duidelijk, maar aan de universiteit en de middelbare scholen van Addis is het al geruime tijd onrustig. De studenten gingen donderdag in collegestaking. De on middellijke aanleiding, neemt men aan, was een intern bestuursconflict maar mogelijk is dat slechts het tipje van een ijsberg. Volgens bronnen ln Addis, is de hoofdstedelijke politiemacht sterk uitgedund omdat veel agenten naar Eritrea zijn gestuurd om te vechten tegen het afscheidingsfront Elf. PRAAG (AP. Reuter) Zes voor aanstaande Tsjechische dissidenten hebben gisteren geweigerd naar het buitenland te vertrekken. De vijf dissidenten moesten zich gis teren bij het paspoort- en vis akan toor in Praag vervoegen. Daar wer den zij onder druk gezet om binnen 48 uur naar Oostenrijk te reizen. Hen werd beloofd dat zij niet van hun Tsjechische staatsburgerschap zouden worden beroofd. Eén van de dissidenten, de schrijver Ludwik Vacoelik weigerde gisteren zelfs om zich naar het vlsakantoor te vervoegen omdat hij geen reispapie- ren had aangevraagd. Frantiesek Kriegel, Zdeenek Mlynar, Milan Hu- ebl en de toneelschrijver Kohout verschenen gisteren wel op het visa- kantoor. maar weigerden het land te verlaten. In Wenen ls gisteren door de Oosten rijkse afdeling van Amnesty Inter national bekend gemaakt dat bin nenkort in Tsjechoslowakije voor de derde maal een proces tegen „non- conformistische" musici zal worden gehouden. Het nieuwe proces zal worden gevoerd tegen zes musici waaronder de zanger Karei Slxoup, de musicus Jaroslaw Kukal van de groep DG 307 en vier leden van het orkest Plastic People of the Univer se. BIJ twee soortgelijke processen ln 1976 werden zeven muzikanten veroordeeld wegens „straatschende rij" en wegens „het uitlokken van ongeregeldheden door hun lie deren". Het patriottisch front van Nkomo en Moegabe heeft de organisatie van Afrikaanse eenheid (OAE) gevraagd om erkenning als enig rechtmatig vertegenwoordiger van het Rhode- sische volk. Het front van Nkomo en Moegabe geniet reeds de volledige steun van de Afrikaanse „frontsta- ten" rond Rhodesië binnen de OAE een belangrijk machtsblok. Volgens een woordvoerder van Moe gabe, aangehaald door de Tanza niaanse krant, zal de bevrijdings commissie van de OAE de aanvraag volgende week tijdens een vergade ring in Loesaka in behandeling ne men. Tijdens deze vergadering zal een speciale delegatie van het front zijn zaak bepleiten. HAVANNA (Reuter) De huurlingen die eerder deze maand per vliegtuig de West- afrikaanse staat Benin bin nenkwamen waren Fransen. Verder maakten militairen uit Ivoorkust, Guinee en Benin zelf deel uit van de troepen macht. De huurlingen zouden het paleis van president Kere- koe met bazooka's en mortie ren hebben bestookt voordat zij vluchtten ln de DC-8 waar mee zij ook waren gekomen. Het Cubaanse persbureau Prensa Latina heeft dit uit de mond van wat wordt genoemd „een hoge Afrikaanse zegs man". De huurlingen, die een opleiding in MarrakesJ zouden hebben gehad, verminkten li chamen van gesneuvelde me destrijders om herkenning te voorkomen, aldus het persbu reau. loor Victor Zorza je kans dat de moeilijkheden in Oost-Europa op de een of ndere manier zouden leiden tot een oorlog lijkt klein. Toch ebben zeer verantwoordelijke strategen op het terrein van de uitenlandse politiek in de Verenigde Staten serieus aan deze r logelijkheden gedacht je huidige opleving van de oppositie P )gen sommige Oosteuropese re- I lems draagt op het eerste gezicht e jet de kenmerken van een omvang- II jjke crisis ln zich. Maar grote crises ntwikkelen zich uit kleinere en er jn zich momenteel drie kleine n >nflicten aan het ontwikkelen, na- e lelijk ln Tsjechoslowakije, Polen en jost-Duitsland. J Ie „Sonnenfeldt-doctrine", die ver- f tien Jaar ontwikkeld werd door assingers tweede man, kwam voort It de vrees dat de bestaande „onna- ^urlijke" verhouding tussen de lan- fcn van Oost-Europa en de Sowjet- hie ..een veel groter gevaar voor de ere ld vrede is" dan het conflict tus- in Oost en West. omdat de verhou- ng tussen de Sowjet-Unle en de osteuropese landen vroeg of laat In ontploffen, „wat leidt tot een _irde wereldoorlog." Omdat deze laterie nogal delicaat is, wordt er Dor officiële woordvoerders niet zo vaak over gesproken. En het is daar om onwaarschijnlijk dat woordvoer ders van de regering-Carter openlijk hun gedachten hierover op tafel leggen. Conflictstof Het meest in de buurt van een open lijke discussie over deze materie kwam een studie van het Brookings Instituut getiteld „Het stellen van nationale prioriteiten", tijdens de verkiezingscampagne gepubliceerd door een van de mensen van de staf van Carter. De studie zegt dat een explosie of een conflict in West- Europa niet wel denkbaar is. tenzij door een „besmetting" vanuit Oost- Europa, waar een hele voorraad conflictstof ligt opgeslagen. Nationa listische druk heeft ln het verleden twee rijken omver geworpen ln Oost- Europa. aldus het rapport. Zowel de doodsstrijd van Turkije als van Oos- tenriJk-Hongarije heeft grote oorlo gen veroorzaakt. De botsing tussen de overheersing van de Sow jet-Unie en het Oosteuropese nationalisme heeft sedert de tweede wereldoorlog drie maal aanleiding gegeven tot het „gebruik op grote schaal van het leger", namelijk ln BMERLIJN IN 1953, in Boedapest in 1956 en in Praag in 1968. „Het zou niet realis tisch zijn aan te nemen", zo conclu deert het rapport, „dat zulke bot singen nooit meer zullen voor komen". Hoe dicht staat het denken van Jim my Carter bij de conclusies van de Brookings-studie? Het rapport zegt dat de situatie ln OostEuropa een potentieel gevaar blijft zolang de Sowjet-lelders zich niet neerleggen bij een zekere mate van autonomie en pluralisme in OostrEuropa. „Oos t-Europa kan nooit stabiel worden", aldus Carter, „totdat deze landen een onafhankelijkheid herkrijgen". Verband Dit waren de welluidende tonen van een kandidaat die stemmen probeer de te winnea Maar de onderliggende gedachten waren hetzelfde. Carter zei geen terugkeer naar de koude oorlog te bepleiten, maar zei dat hij er wel bij de Sowjet-Unle op zou aandringen het akkoord van Helsin ki over de vrijheid van verkeer en informatie na te komen. Carters verkiezingstoespraken wer den niet alleen gehoord door de uit Oost-Europa afkomstige stemmers in Chicago en Cleland. maar ook door hun verwanten in Oost-Europa. De presidentskandidaat zei dat de Verenigde 8taten „alles zouden moe ten doen om de vrijheid ln de nu nog overheerste delen van Oost-Europa te bevorderen". Bestaat er een oorza kelijk verband tussen de verkiezing van Carter en de groeiende neiging van de Oosteuropese burgers om de door het akkoord van Helsinki ver kregen rechten op te eisen? De geheime politie van de Oosteuro pese landen zal haar rapporten over de publieke opinie in die landen wel niet aan ons ter beschikking stellen, maar er staat veel ln de officiële pers dat erop wijst dat de communis tische leiders hiervoor wel bang zijn. Het mysterieuze uitwisseilngspro- ces tussen de leiders en de bevolking van de communistische landen zou deze vrees hebben doorgegeven aan die burgers die voor dergelijke In drukken ontvankelijk zijn. Deze burgers zijn daardoor aangemoe digd de woorden van Jimmy Carter zeer ernstig te nemen. De berichtge ving over de onrust in Tsjechoslowa kije, Oost-Duitsland en Polen wijst erop, dat deze in alle gevallen ver band houdt met Helsinki. De ondertekenaars van Handvest-77 in Tsjechoslowakije beklemtonen de verplichting van de regering om zich te houden aan de aanbevelin gen van Helsinki. Dat is nu Juist waar Jimmy Carter van gezegd heeft dat hij daarop aan zal dringen. In Polen vragen de intellectuelen om de vrijlating van gearresteerde arbeiders, terwijl de katholieke kerk de regering vraagt te luisteren naar de stem van het volk, waarbij de reacties van beiden zijn terug te voeren op het sedert Helsinki ver nieuwde klimaat. In Oost-Duitsland is het aantal aanvragen voor emi gratie (aanvragen die gebaseerd zijn op de belofte van Helsinki) gestegen tot 100.000 en de stroom van aanvra gen dreigde uit de hand te lopen toen de politie aanstalten maakte deze af te dammen. Andere factoren Het zou verkeerd zijn dit allemaal toe te schrijven aan hetgeen presi dent Carter gedaan heeft. Er zijn tal van andere factoren die de Oosteu ropeanen aanmoedigen tot een zelfstandiger optreden, zoals de uit daging die het Eurocommunisme voor het Kremlin betekent en de dreiging van de conferentie die in Belgrado zal worden gehouden, waar deze zomer gepraat zal worden over de manier waarop de akkoor den van Helsinki zijn nageleefd. We moeten ook even aandacht be steden aan de vroegere president Ford en Henry Kissinger die van alle kanten ervan zijn beschuldigd dat zij ln Helsinki Oost-Europa aan de Russen hebben verkocht ZIJ be toogden dat de verklaring van Hel sinki de vrijheid ln Oost-Europa eer der zou vergroten dan verkleinen. Als Ford het akkoord niet zou heb ben ondertekend, dan zou Carter misschien tenminste één verkie- zingspunt minder hebben gehad; èn hij zou de mogelijkheid hebben ge mist te zeggen dat hij er bij de communisten op zou aandringen de regels van het akkoord na te leven. De beloften die tijdens de verkie zingsstrijd in de Verenigde 8taten zijn gedaan betekenen een zekere verplichting voor degenen die de beloften hebben gedaan. De nieuwe regering moet niet alleen aan haar eigen kiezers maar ook aan het volk van Oost-Europa en bovenal aan zichzelf duidelijk maken welk beleid ze voor ogen heeft. De oorlogsdrei ging waarover 8onnenfeldt en de Brookings-studie spraken ls zeker niet groot en zal wellicht nooit wer kelijkheid worden. Er is geen manier om daar zekerheid over te krijgen. Wat we wel weten is dat de generale staven van alle grote mogendheden hun strategische plannen voor een oorlog ln Europa baseren op de vooronderstelling dat de strijd zich geleidelijk kan ontwikkelen uit een golf van nationalisme en een vurig verlangen naar vrijheid, die geen enkele regering zal kunnen onder drukken. Het is de taak van soldaten zich voor te bereiden op een oorlog. Het is de taak van politici om oorlog te voorkomen, terwijl ze tegelijkertijd manleren moeten zoeken om tege moet te komen aan het verlangen naar vrijheid, dat zo vaak de oor zaak van oorlog voortbrengende spanningen ls geweest Jimmy Car ter heeft dit probleem niet gescha pen, maar hij heeft er wel een bijdra ge aan geleverd. Zijn regering moet trachten greep op deze problemen te krijgen voor er zich onverwachte gebeurtenissen voordoen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7