Bonden bereiden acties voor in vijftig bedrijven Deel PvdA tegen ander Israël-beleid Scheepsbouw krijgt tweehonderd miljoen Conflict in PvdA 8 Verscheidenheid in omroep moet groter "WEERZIEN MET AGUA DE DIOS.." Vakcentrales roepen 15.000 werknemers op Prinses Beatrix maandag 39 jaar Betere uitkeringen voor slachtoffers verzet in oorlog Steunt het Nederlands Lepra Fonds! Russen niet meer door ons luchtruim FEBRUARI C Van Doorn komt met voorstellen Brief aan president Carter valt slecht EfATEPDAG 29 JANUARI 1977 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 (Tan onze sociaal- economische redactie UTRECHT/WOERDEN De ln93rie industriebonden zullen „7600 werknemers in dertien be- Tlrijven oproepen om te gaan ;ei£taken. De hout- en bouwbon den hebben voor hun acties twintig bouwprojecten uitge kozen. Hierbij gaat het om 3000 werknemers, die in het conflict jejover de automatische prijs- jcompensatie zullen worden ge- Divraagd het werk voor onbe- ivipaalde tijd neer te leggen. iMtrot en met gisteren hebben de vak- oeQjonden in vier bedrijfstakken in- iPtiustrie, voeding, bouw en grafisch giibedrijf vijftig bedrijven met bij io^eikaar circa 15.000 werknemers uit- vafeekozen als stakingsdoelwit. Van it wakbondszijde is meegedeeld dat het ooljn deze bedrijfstakken in het kader 'ffflvan het "speerpuntenbeleid" niet bij orjvijftig "speerpunten" zal blijven, ^ok in andere sectoren zijn acties in oorbereiding. Maandag maken de ■ervoersbonden vermoedelijk 'NV samen met CNV hun actie- ilannen bekend. Vandaag peilen de ienstenbonden bij hun kaderleden het bank- en verzekeringsbedrijf actiebereidheid van de achter en. Hoewel ambtenaren niet mogen ;taken, komen de bonden van over heidspersoneel vermoedelijk Eédinsdag met een actieplan op de E|jproppen. Het overheidspersoneel dézou niet alleen op het financiële vlak, ve)maar ook door stiptheidsacties de alkstakingen kunnen steunen. teiDe industriebonden NW, NKV en rd«CNV en de Unie BLHP zullen dit >Mweekeinde nog vergaderingen hou den om de mening van de leden te .peilen. Volgens de bonden gaat het |"om de eerste aanzet van een eerste golf". Ultimatums I De federatie hout- en bouwbonden NVV/NKV. de hout- en bouwbond CNV en het „Zwarte korps" (machi- j nisten) hebben gisteren ultimatums gestuurd naar alle werkgeversorga nisaties in het bouwbedrijf, het schildersbedrijf, het baggerbedrijf, timmerfabrieken en de houthandel. Ook Bruynzeel. waar een onderne- mings-cao van kracht is. hebben de bonden te verstaan gegeven dat dit bedrijf zich stakingen op de hals haalt als het ultimatum wordt over schreden. Wanneer er voor aanstaande dinsdag 12.00 uur geen positieve re- i acties zijn binnengekomen, worden Jin eerste instantie de werknemers j op 20 bouwprojecten gevraagd het werk neer te leggen. De acties zullen uiterlijk 7 februari beginnen. Behal- j ve een landelijk actiecentrum heb- I ben de bouwbonden ook 12 regiona- le actiecentra opgericht. De namen van de uitgekozen projecten wilde de bonden niet openbaar maken. „Het is een traditie in de bouw dat I het verrassingselement niet ont- breekt", aldus de voorzitter van de i bouwbonden NVV/NKV, Leo Brou- j wer bij de presentatie van de actie- 'rij plannen. Samenwerking va* Behalve in de bouw werken ook in de grafische sector en in de nS dienstensector de FNV- en CNV- bonden broederlijk samen. In de ge voedingssector en de vervoersector d( wordt in ieder geval druk overleg gevoerd. dj er In de industriële secotr is er tussen en de FNV- en de CNV-bonden officieel iregeen sprake van coördinatie, maar id, feitelijk trekt men ook daar geza- iimenlijk op. De tweede voorzitter Ice van de Industriebond CNV, Leo Es- er ter gaf gisteren te kennen dat de er bonden elkaar wederzijds op de be hoogte houden van hun plannen, tg (ADVERTENTIE) Onmisbaar bij het invullen van uw aangiftebiljet ^^asfing-Aimanalr 1977 Gemier Den Uyi: Meer steun voor moedermavo's )EN HAAG Minister Van Keme- »adp (onderwijs) mag van het kabi- let dit jaar extra geld uitgeven aan ie steeds sterker in de belangstel- ïng staande moedermavo's Pre- nier Den Uyl deelde gisteren na het cabinetsberaad mee dat de minis- erraad Van Kemenade „een zekere Tijheid" heeft gegeven om dit jaar xtra financieel bij te springen n de begrotingen voor volgende ja- en zullen die extra kosten ook op :enomen worden, aldus premier )en Uyl. De voorzitter van de Hout- en bouw bond CNV. Dilo van Commenée. zei dat de samenwerking in de bouw uitstekend verloopt. „Het zou toch onvoorstelbaar zijn, aldus Van Com menée dat de vakbeweging elkaar op dit moment in de steek zou laten. Je hebt elkaar nodig. Ik hoop ook dat de frustraties over het misluk ken van de federatieve samenwer king nu zo langzamerhand zijn weg geëbd en dat we weer tot normaal overleg en samenwerking kunnen komen. Een conflict zoals dit be wijst hoe nodig dat is," aldus de bondsvoorzitter. De bedrijven, waar de industrie bonden hun acties willen beginnen zijn: de Betuwe in Tiel (vruchten- conserven) met 525 werknemers, Houtuin-pompen in Utrecht (120 werknemers), Texas Instruments in Almelo (metaal) met 1000 werkne mers, ESK Chemie in Delfzijl (130), Calvé Delft (Unilever) met 400 werknemers, ICI Chemie in Rotter dam (1100), Eurometaal in Zaandam (550) en Jonker Ducro in Amster dam (250), DMV-zuivel in Bergeijk (350) en in Zevenbergse hoek (160), de metaalbedrijven Globon in Hoensbroek (200) en Van der Linden in Goes (150) en ten slotte Volt in Tilburg, een dochter van Philips met 2600 man personeel. De Voedingsbonden willen dat ge durende de zuivelstakingen gratis melkpoeder wordt geproduceerd voor de ontwikkelingslanden. Zij zullen de leden vragen voor dit doel tegen betaling van de stakingsuitke ring door te gaan met het verwerken van melk tot poeder. Aan minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king zullen de bonden komende week vragen of hij de kosten van transport en distributie voor zijn rekening wil nemen. Met dit plan willen dè bonden het argument van de werkgevers dat door de zuivelac- ties voedsel wordt verspild, ontze nuwen. De werkgroep Beter zuivelbeleid, die ijvert voor een betere inko menspositie van de veehouders, vindt het moeilijk aanvaardbaar dat een zwakke bedrijfstak als de zuivel als eerste door stakingen moet wor den getroffen. De werkgroep wil pro beren de bestuurders van de zuivel- coöperaties en de voedingsbonden bij elkaar te brengen. De bondsraad van de Grafische bond NVV heeft zich gisteren volle dig achter de aangekondigde acties gesteld. Volgens de bond is de „strijdbaarheid" onder de leden groot en hebben ze gisteren op een gelangrijke uitbreiding van de ac ties aangedrongen. De ledenverga dering van de vereniging De Neder landse dagbladpers (NDP) is giste ren unaniem tot de conclusie geko men dat een automatische prijs compensatie ongewenst is. De NDP betreurt het ten zeerste dat de gra fische bonden het overleg over de mate van rpijscompensatie uit de weg gaan en het in deze bedrijfstak zelden gebruikte middel van staking aangrijpen. Een recente foto van prinses Bea trix, die maandag 39 jaar hoopt te worden. DEN HAAG Staatssecretaris Meij er van CRM heeft twee wetsontwer pen ingediend bij de Tweede Kamer om de materiële positie te verbeteren, speciaal van degenen die behoren tot de zogeheten groepen van lagere pen sioen- of uitkeringsgerechtigden on der de slachtoffers van verzet en ver volging. Het is de bedoeling dat de verbeterin gen volgend jaar ingaan. Op basis van de gegevens van medio '76 zal er een bedrag van 63 miljoen gulden voor nodig zijn. Zo zal de minimum-grondslag voorde wet uitkeringen vervolgingsslachtof fers worden opgetrokken tot het ni veau van het minimum-dagloon van de wet arbeidsongeschiktheid (WAO). Gehuwde vrouwelijke ver volgden hebben geen recht op uitke ring ingevolge deze wet. Zij zullen volgens de jongste voorstel len een vaste vergoeding voor invali- diteitskosten krijgen, een bedrag dat nu rond 175 gulden per maand zou bedragen. Wie wel een periodieke uit kering geniet krijgt een hogere toe slag voor invaliditcitskosten dan nu het geval is. Tot de voornaamste voorstellen be hoort ook de uitbreiding van de kring van wie recht hebben op een uitke ring als vervolgingsslachtoffers. Daaronder zullen ook gerekend wor den zij die zich hebben onttrokken aan verplichte tewerkstellingen wat dan leidde tot opsluiting in gevange nis of concentratiekamp. Deze groep valt nu onder de rijksgroepsregeling oorlogsslachtoffers. Onbillijk wordt het gevonden dat vrouwen die duurzaam gescheiden van hun echtgenoot leven, geen recht op uitkering hebben omdat ze ge huwd zijn. Ze krijgen dit recht wel en de uitkering wordt berekend als voor alleenstaanden. Vervolg van pagina 1 Op één lijn Het PvdA-congres heeft zich met zijn uitspraak op een lijn gesteld met de PPR, die zoals bekend ge dreigd heeft het kabinet te verlaten indien de voorwaardelijke positieve beslissing die het kabinet enige we ken geleden over Almelo nam in een definitieve positieve beslissing wordt omgezet. In PvdA-kring werd er op gewezen dat het kabinet wel eens meer zon der gevolgen een duidelijk congresstandpunt naast zich neer heeft gelegd. Dat betrof de omstre den aanschaf van de F-16 straalja ger. Toen stonden echter ook het partijbestuur en de PvdA-fractie te genover het kabinet, nu ligt het an ders. De congres-uitspraak weegt nu echter zwaar, omdat de partij bezig (ADVERTENTIE) Zondag, 30 januari 1977 NOS Hilversum II van 21.15-22.05 uur: de boeiende radiodocumentaire Deze documentaire kunt u als langspeelplaat bestellen bij het NEDERLANDS LEPRA FONDS Wassenaar - Groot Haesebroekseweg 12. Na storting van f. 19.50 op girorekening 219.600 van het Nederlands Lepra Fonds wordt de LP omgaande aan het door u opgegeven adres verzonden. U kunt dat ook doen door een gift te storten op het actie-bank postgironummer 5630, NLF, Wassenaar. is met het opstellen van een verkie zingsprogramma. Het is op zichzelf niet uitgesloten dat het besluit tegen de uitbreiding in Almelo wordt opgenomen in het gemeenschappelijke PvdA-PPR re geerakkoord. PvdA-voorzitter Ien van den Heuvel wees er op dat het PvdA-bestuur een PPR-voorstel om Almelo in het regeer akkoord op te nemen, moeilijk kan weigeren nu het congres zo'n duidelijke uit spraak heeft gedaan. Het partijbestuur is er om de beslui ten van het congres uit te voeren zei mevrouw Van den Heuvel. De bes turen van PvdA en POPR zullen morgen overleg voeren over de pro cedure voor de regeringssamenwer king en de opstelling van het regee rakkoord. De congresmeerderheid keerde zich met name tegen het project in Alme lo in verband met de onzekerheden en risico's die het gebruik van kerne nergie in het algemeen omgeven. Het congres vond het onjuist andere landen verrijkt uranium, de brandstof voor kerncentrales, te le veren zolang men in eigen land nog niet besloten heeft de bouw van nieuwe kerncentrales wel aan vaardbaar is. Voorts meende het congres dat er onvoldoende garan ties zijn dat het nucleaire materiaal en de technische kennis niet worden misbruikt voor de produktie van atoomwapens. Het congres toonde daarmee weinig vertrouwen in de onderhandelingen die minister Van der Stoel momen teel in West-Duitsland en Engeland voert om garanties tegen misbruik van het materiaal overeen te .komen. De uitbreiding in Almelo is een gezamenlijk project van Neder land, Engeland en West-Duitsland. Het partijbestuur had in een lange resolutie voorgesteld deze onder- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het ministerie van economische zaken zal dit jaar 200 miljoen gulden in de noodlijdende scheepsbouw ste ken. Dat schrijven de ministers Lubbers (economische zaken) en Boersma (sociale zaken) aan de Tweede Kamer. Zij volgen daarmee de voorstellen van de beleidscommissie scheepsbouw, die ook voor de eerste jaren na 1977 miljoenensteun door de overheid nodig vindt. Lubbers en Boersma delen die mening. Met het overheidsgeld worden de werven in staat gesteld verlies gevende orders te accepteren. In de periode van de steunverlening moet hard gewerkt worden aan het „gezond maken" van de Nederlandse scheepsbouw: door bundeling van werven, het sluiten van de minst rendabele werven, verbetering van het produktieapparaat en dergelij ke. De komende anderhalf jaar zul len 4500 mensen de scheepsbouw moeten verlaten. „Het aantal ge dwongen ontslagen kan hopelijk tot een minimum beperkt worden", al dus Lubbers en Boersma. Zij leggen er de nadruk op, dat van omvangrijke steunverlening alleen maar sprake kan zijn als een goede controle mogelijk is op het besteden van overheidsgeld. Werkgevers, werknemers en overheid moeten het eens worden over de noodzakelijke waarborgen. Per geval van steunver lening moeten voor- en naberekenin- gen op tafel gelegd worden. Die moe ten misbruik van de steun voorko men en worden ook benut om de verdere toekomst van de werven uit te stippelen. Lubbers en Boersma willen, dat de beleidscommissie (werkgevers, werknemers en overheid) niet wordt opgeheven als voor de scheepsbouw betere tijden aanbreken. Een „geza menlijk beraad" is ook dan van het grootste belang. De beide ministers zullen de be leidscommissie vragen ook „een so ciale en economische visie op lange re termijn" te ontwikkelen. Dat neemt niet weg. dat het „gezond maken" van de scheepsbouw, de noodzakelijke herstructurering, op korte termijn moet gebeuren, aldus Lubbers en Boersma. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het ziet er naar uit, dat de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot na 1 februari niet meer via de Neder landse luchtwegen naar en van En geland (Amerika) en Frankrijk zal vliegen. De Russische luchtvaartau toriteiten hebben althans geen ver lenging aangevraagd van de aflo pende vergunning. ROTTERDAM Dc Nederlandse Scheepvaart-Unie (NSU) if bereid een order van enige honderden mil joenen guldens bij Nederlandse wer ven te plaatsen, als de regering dit financieel mogelijk wil maken. Hel jaat om twee rij-op rij-af-schepen en iwee grote conventionele vrachtsche pen. die eventueel gebouwd zouden kunnen worden door Rijn-Schelde- Verolme danwel door Van der des sen-De Noord. zo heeft een woordvoerder van de NSU gisteren meegedeeld. Hij voegde er aan toe. dat zijn directie ook het oog gericht houdt op Japan, mede omdat daar een vrachtschip een half jaar sneller in elkaar wordt gezet dan in Nederland. (ADVERTENTIE) I J W Schulte Nordholt I Amerika, spiegel en vergroot- L glas van het westen I In den Toren, f 18.50 r Fynn tekeningen van Papas Hallo meneer God met Anna een kind vol levenswijsheid Bosch A Keuning, I 16.50 Dietrich Bonhoeffer Tot de nacht voorbij is I gedichten, met interpretatie Ten Have, I 9.75 IJ L Klink De kleine mens en het grote boek - Is de bijbel wel een boek voor kinderen? Ambo, l 9.75 H. Angenent/H Steensma Onveilig Nederland? analyse van de criminaliteit Callenbach, 115. handelingen eerst af te wachten al vorens aan de hand van een aantal voorwaarden een definitieve beslis sing te nemen. Als voorwaarde was ondermeer genoemd dat Nederland, West-Duitsland en Eengeland geen verrijkt ureanium mogen leveren aan landen die het verdrag tegen de verspreiding van atoomwapens niet hebben getekend. Namens het partijbestuur voerde de PvdA-buitenland-specialist Ter Beek aan dat deelname in de uitbreiding Nederland in staat stelt voorwaarden voor de export van het materiaal te stellen en zo invloed uit te oefenen. Zijn mededelingen ver- mochten echter niet de meerderheid van de afgevaardigden te overtui gen. Evenmin was dat het geval met de waarschuwing van de PvdA- fractieleider Ed van Thijn dat een botweg afwijzen van de uitbreiding in Almelo het congres in conflict zal brengen met het standpunt van ka binet en fractie. Verbod Het PvdA-congres nam vervolgens bij de vaststelling van het verkie zingsprogramma een voorstel aan dat de bouw van nieuwe kernener gie-centrales in Nederland verbiedt. Het congres week ook hierbij af van IT toelaten mits die aan bepaalde voor waarden voldoen. Partijbestuur stelde ondermeer als voorwaarde dat er een oplossing gevonden zou moeten zijn voor het afval van de kerncentrales. Nigel Calder Sesam-special Sleutel tot het heelal hel boek van de tv-uitzendmg Bosch A Keuning. nu geb 119.50 Huub Oosterhuis f Dan zal ik leven teksten voor mensen alleen 1 Ambo, p back f 9.50. geb I 12.50 k Elisabeth Kubler-Ross Dood uitspraken, meningen en denk- I beelden over 't laatste stadium Ambo. f 19.50 Mammie ik voel me niet lekker I kinderziekten in kleurenfoto s I en tekst van Gerard Vaughan De Fontein, geb I 32.50 IA E Holchner Doris Day boeiend en ontroerend levensverhaal met foto's In den Toren, f 24.50 Jill Blake/Joan Fisher Maak eens het grote Cantecleer werkboek 300 grole bladzijden in kleurendruk alleen deze maand nog geb I 29,50 WASHINGTON (DPA) Bij een brand in een hotel in Breckenridge in de Amerikaanse staat Minnesota zijn gisteren waarschijnlijk 20 men sen om het leven gekomen. Volgens het hoofd van de brandweer kon slechts één hotelgast worden gered. De slachtoffers zijn voorna melijk spoorwegarbeiders. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Nieuwe omroep organisaties die ook zendtijd willen, moeten voortaan een programma uitzenden dat zo AMSTERDAM - Dinsdag zullen er in Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid harde noten moeten worden gekraakt. Bij een deel van de Kamerfractie is de brief, die door drie PvdA-kamerleden mede is ondertekend en waarin op de Amerikaanse president Carter een beroep wordt gedaan om de militaire en economische steun aan Israël als politiek drukmiddel te gebruiken in slechte aarde gevallen. Samen met Van Eisen (KVP) en Beekmans (D/66) stuurden de PvdA-leden Ter Beek, de Vries en Roethof via de Ame rikaanse ambassadeur in Den Haag een schrijven van twintig kantjes aan Carter. Deze vijf kamerleden nemen regelmatig deel aan bijeen komsten van de Parlementai re Vereniging voor Europees Arabische Samenwerking in Parijs. Na de laatste bijeen komst van deze vereniging werd het initiatief genomen om een brief aan Carter te sturen. PvdA-lid Klaas de Vries keerde met een ont werp naar Nederland terug. De brief zou door driehon derd parlementariërs in de lidstaten van de Europese Gemeenschap worden onder tekend en aan de ambassa deurs van de slechte Verenig de Staten in alle hoofdsteden van de EG worden overhan digd. Bezwaren Verschillenden onderteke naars hadden tegen passages in de tekst van de brief be zwaren. Deze bezwaren wer den aan de parlementaire vereniging in Parijs doorge speeld, die bij de uiteindelij ke opstelling ermee rekening hield. In Nederland lag de eindredactie bij De Vries en de griffier van de Tweede Ka mer, De Beaufort. Ook minis ter van buitenlandse zaken Van der Stoel kreeg een ont werp onder ogen. Hij meende echter dat de brief veel te eenzijdig was en slechts één aspekt van het Nederlandse Midden- Oostenbeleid behandeld. Van der Stoel is het ermee eens dat een oplossing van de politieke problemen van het Palestijnse volk voorwaarde is voor de oplossing van het conflict in het Midden- Oosten, maar had graag ge zien dat ook aspecten als de garanties voor veilige en er kende grenzen van alle sta ten in het Midden-Oosten en de Israëlische terugtrekking uit de in 1967 bezette gebie den duidelijker naar voren waren gekomen. Zowel Roethof als Ter Beek toonden zich over de ont stemming bij hun fractiege noten verbaasd. Ter Beek stelde duidelijk dat het hem in de brief erom ging erop te wijzen dat het Palestijnse volk evenveel recht op zelfbeschikking heeft als het Israëlische volk. Dat hij het bestaansrecht van de staat Israël niet uitdrukkelijk had genoemd motiveert hij met het feit dat dit recht voor hem buiten kijf staat. „Ik wijs toch ook niet telkens op het bestaansrecht van het Koninkrijk der Nederlan den", zegt Ter Beek enigszins verontwaardigd. Bovendien wijst hij op het feit dat de ondertekenaars van de brief naar een oplossing in het Midden-Oosten streven op basis van resolutie 242 van de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties. Deze uit 1967 daterende resolutie erkent het bestaansrecht van alle staten in het Midden-Oosten, dus ook dat van Israël. Wel menen de ondertekenaars van het schrijven aan Carter, dat 242 met een passage moet worden aangevuld waarin de nationale rechten van het Palestijnse volk eveneens worden erkend. Niet besproken De kritiek op de drie PvdA- leden is zowel inhoudelijk als formeel van aard. Velen sto ren zich aan het feit dat het schrijven niet van tevoren in de fractie werd besproken. Ter Beek geeft toe dat dit een slordige vergissing ls. PvdA-lid Molleman noemt het schrijven „onbegrijpelijk en oncollegiaal". Bovendien meent hij in tegenstelling tot de ondertekenaars dat de brief niet in overeenstem ming is met het fractiebeleid. Molleman vreest dat de kwestie Israël een discussie punt tussen links en rechts wordt. Hij meent bovendien dat het nogal voorbarig is om te stellen, zoals de onderteke naars van de brief doen, dat de PLO Israël reeds stilzwij gend heeft erkend. Tenslotte vindt Molleman de zinssnede in het schrijven waarin het recht van de Palestijnen op „hun eigen grondgebied" wordt aangehaald „dubbel zinnig. Roethof stelt hier tegenover dat het vraagstuk van gren zen tijdens de onderhande lingen tussen de verschillen de partijen ter sprake moet komen. Fractieleider Van Thijn tenslotte kenschetste de brief als een „individuele actie die geheel buiten de fractie staat". Hij vindt de toonzetting van het schrijven niet in overeenstemming met het tot dusver gevoerde frac tiebeleid en vindt het boven dien ongelukkig dat Tweede Kamerleden zich opwerpen als vertegenwoordigers van de PvdA tegenover een bui tenlands staatshoofd Roethof en Ter Beek stellen uitdrukkelijk dat hun schrij ven binnen het kader valt van het Nederlandse rege ringsbeleid. Zij wijzen in dit door James Dorsey en Ferry Mingelen verband op de toespraken van de Nederlandse delegatie bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties en kele maanden geleden. Uit de rede van de Nederlandse VN- ambassadeur Johan Kauf- mann op 7 december, die hij namens alle lidstaten van de Europese Gemeenschap uit sprak bleek dat het Neder landse beleid zich aan het wijzigen was. Kaufmann wees in zijn toespraak op de legitieme rechten van het Pa lestijnse volk en meende dat een „effectieve uitdrukking van hun nationale identiteit een territoriale basis in het kader van een overeengeko men oplossing (van het conflict in het Midden- Oosten) zou kunnen in houden." Verontrusting De steeds duidelijker wor dende tekenen van een zich wijzigend Nederlands Midde- n-Oostenbeleid hebben tot grot* verontrusting geleid in de Joodse gemeenschap in ons land. Dit vormde dan ook de aanleiding voor een ge sprek op 12 januari tussen minister-president Den Uyl en minister van buitenlandse zaken Van der Stoel, ener zijds en de voorzitter van de Nederlandse Zionistenbond, Joop Meyers, de directeur van het Centrum voor Infor matie en Documentatie over Israël (IDI), R. Lewisson en de voorzitters van drie Jood se kerkgenootschappen. De vijf Joodse vertegenwoor digers gaven na het gesprek een communiqué uit, waarin ze zeiden dat „beide be windslieden met nadruk ver klaard hadden dat het Neder landse standpunt ten opzich te van Israël geen wezenlijke verandering heeft onder gaan. Noch de Rijksvoorlich tingsdienst noch het ministe rie van buitenlandse zaken wilde achteraf enige ver antwoordelijkheid voor het communique nemen. Het is duidelijk dat het Ne derlandse beleid zich heeft gewijzigd maar dat men dat in Nederland nog niet hardop durft te zeggen. Dat Israël in Nederland altijd een gevoeli ge kwestie was is bekend, maar toch was Ter Beek van de „vijandige benadering" door het Nieuw Israëlitische Weekblad geschrokken. Dat de kritiek de ondertekenaars van het schrijven niet in de koude kleren is gaan zitten blijkt bovendien uit het feit dat de heer Roethof naar aanleiding van de publicaties in het NIW en in Trouw een dringend gesprek met hetCI- DI heeft aangevraagd. afwijkt van dat van de bestaan de omroeporganisaties, dat het de verscheidenheid in de om roep vergroot. Dit staat in het voorstel tot wijziging van de omroepwet, dat minister Van Doorn (CRM) en staatssecreta ris Van Huiten van verkeer en waterstaat gisteren bij de Tweede Kamer indiende. Doel van de nieuwe bepaling is om verdergaande versnippering van de zendtijd tegen te gaan. Ook de kabe lomroepen worden in het voorstel onder de omroepwet gebracht, ter wijl vastgelegd is dat ook bij dit soort omroepen slechts uiet op winst gerichte instellingen toegelaten worden. Ten aanzien van de NOS bepaalt het wetsontwerp dat deze belast blijft met uitzendingen die zich bij uitstek lenen voor een gezamenlijke aanpak en met programma's voor minderhe den zoals het programma Spre- kershoek. Geschrapt is de omschrij ving dat de NOS een ontmoetings punt is voor de geestelijke en maat schappelijke stromingen in ons volk. Ook worden mogelijkheden gescha pen voor vermindering van het aan tal leden van de raad van bestuur van de NOS van zeven tot vijf. In het wetsontwerp wordt tevens een wettelijke basis gelegd voor catego rale zenders Hilversum 3 en 4. Tenslotte wordt in het wetsontwerp de goedkeuring van de STER- tarieven aan de reclameraad ont trokken. Deze worden nu vastges teld door het bestuur van de STER De taak van de reclameraad wordt beperkt tot het geven van voor schriften voor de Inhoud van de STER-uitzendlngen en het houden van toezicht daarop. De reclame raad-nieuwe stijl zal niet alleen be staan uit vertegenwoordigers van di verse instellingen, maar voor de helft ook uit onafhankelijke deskundigen. In het nieuwe wetsontwerp wordt niets geregeld ten aanzien van de meting van de aanhang der omroep organisaties. Zoals bekend wil minis ter Van Doorn het liefst het lidmaat schap van een omroeporganisatie en het abonnement op een programma blad ontkoppelen. Een Kamermeerderheid liet echter al met de begrotingsbehandeling we ten. niet met die ontkoppeling in te zullen stemmen. Dit gebeurde vla de aanvaarde moUe-Kleisterlee. Toch wil minister Van Doorn nu nog met een apart wetsontwerp komen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3