6 udpapierhandel vreest plan VAM 1 Lagere subsidie op koophuis nog onzeker Yredestein wil weer 330 mensen ontslaan Meer toezicht op kredietinstellingen Proef met vergassing steenkool Meningsverschillen bij Beko bakkerij: directeur stapt op Sanering bandenfabriek zonder sociaal plan Rolls Royces vliegen weg Betere bescherming van publiek TERDAG 29 JANUARI 1977 kTERD' FINANCIËN-ECONOMIE TROUW/KWARTET 29 door Henk Thomas AMSTERDAM De installatie, waarmee de Vuil Afvoer Maat schappij (VAM], oud papier uit het huisvuil gaat halen, zal een ^verschot op de oudpapiermarkt veroorzaken en als gevolg (daarvan dalende prijzen. De inzameling, die in Nederland het ■hoogste peil ter wereld heeft bereikt, zal flink teruglopen en jÜaarmee zullen verenigingen, scholen, charitatieve instellingen jgn clubs een bron van inkomsten zien opdrogen. De rond 500 jpudpapierhandelaren, die samen zes tot zeven duizend mensen In dienst hebben, zien de plannen van de VAM om van vuilnis man en grondbevruchter te worden tot grondstofleverancier met réngst tegemoet. pe VAM tekende begin december ieen overeenkomst met Flakt ^Luchttechniek in Amersfoort, die ïyoorziet in de levering van een in stallatie. die in staat is behalve plas- 'iic. metaal en composteerbaar mate- nfiaal ook oud papier uit huisvuil te 3%electeren. Het nieuwe apparaat zal '^voorlopig nog proef draalen in het ^Drentse Wijster. Verloopt alles naar levens dan zullen de investeringen in able installaties flink worden uitge breid, zodat de hele jaarlijkse huls- svvuilaanvoer in Wijster (750 duizend ton) kan worden verwerkt. Ook in de __VAM-vestiging in het Brabantse Mierlo. waar 120 duizend ton huis- vuil terecht komt. zal dan zo'n appa- '3 raat worden geïnstalleerd. Aange- ^izien de hoeveelheid oud papier in *8'huisvuil kan worden geschat op rond 24 20 procent, komt boven de al be- 8 0 staande oudpapiermarkt nog eens een prop van ongeveer 175 duizend 09 ton te hangen. 96 —Onzekerheid Vooralsnog echter bestaat enige on zekerheid over de technische en 4vooral economische haalbaarheid van de tien miljoen gulden kostende Installatie. Over dit laatste zegt VAM-directeur ir. Brulnsma in het blad MPC-Milleutechniek: „een par ticuliere onderneming (de VAM is een staatsbedrijf) kan dit nooit doen. daar de aandeelhouders nooit ak koord zouden gaan met een dergelij ke onzekerheid". Niettemin ziet de oudpapierhandel de bul met toenemende verontrus ting tegemoet. Alle handelaren sa men verzamelen per Jaar rond 900 duizend ton. 750 duizend ton wordt geleverd aan de papierindustrie en OnjUlSt de resterende 150 duizend ton gaat naar het buitenland. Bij deze hoe veelheden komt dan nog eens het VAM-aanbod als de investeringen worden voltooid. zend ton (ruim 20 procent van het aanbod) desastreus". „En niemand heeft gevraagd om nog eens 175 duizend ton oud papier extra. Wij in de eerste plaats niet en de papierindustrie al evenmin", jegt een oudpapierhandelaar. Met een neerwaarts gestrekte duim visuali seert hij welke invloed dit aanbod op de marktprijs („toch al niet meer wat hij ooit geweest is: 4 cent per kilo") zal hebben. Hij zegt: „in oud papier heb Je al prijsschommelingen bij een overschot of een schaarste van drie tot vier prodent en dan is 175 dui- De handel in oud papier noemt het argument van de VAM, dat er een schaarste is aan cellulose (houtpulp) en dat veel cellulose kan worden vervangen door oud papier, onjuist. De oudpapierhandel geeft toe, dat inderdaad enige cellulose plaats kan maken voor oud papier, maar dan niet het oud papier, dat de VAM in de toekomst denkt te kunnen leve ren. Hij wijst erop, dat het oud pa pier van de VAM sterk vervuild zal zijn aangezien het uit het huisvuil wordt gevist waar het heeft gelegen tussen de schillen, de kliekjes en de weggooiluiers. Dit vervuilde papier ls voor de Industrie onbruikbaar. In het beste geval ls het alleen geschikt voor de allerslechtste kwaliteit papier. Ook het door de VAM genoemde milieu-aspect (geen verkwisting van grondstoffen) gaat volgens de han del niet op. Die vindt, integendeel, dat goed oud papier in het geheel niet tussen het huisvuil terecht mag komen, omdat het er alleen maar als slecht oud papier uitkomt. Dit is verkwisting van goede grondstoffen, meent de handel. De oudpapierhandel is evenwel het meest bevreesd, dat de VAM- investerlngen de organisatie van de branche kapot zal maken. Die orga nisatie ls mede door overheidssteun opgebouwd. De overheid heeft regi onale opslagplaatsen gesubsidieerd in de hoop, dat daardoor een oudpa- pierprijs kan worden gehandhaafd, die inzamelaars prikkelt om door te gaan met het bijeenbrengen van oud papier. Als de VAM met haar oud papier komt, wordt de markt zodanig verstoord, dat de op- brengstprijzen definitief te laag zul len worden om de inzameling te con tinueren. De handelaar, die dit zegt, is zeer beslist. Subsidie Dat zal betekenen, vervolgt hij, dat scholen, verenigingen en clubs hun inkomsten zien wegvallen en naar de overheid zullen gaan om meer subsidie. Nu geeft de overheid geld uit aan een VAM-proJect om daarna extra geld uit te geven aan subsidies voor verenigingen. De steun aan de VAM gaat regelrecht in tegen de steun, die de overheid eerder gaf aan de oudpapierhandel voor het opzet ten van regionale opslagplaatsen. Tenslotte, zo argumenteert de oud- papierhandel, zal de VAM-instal- latie in alle omstandigheden zichzelf tegenwerken. In een periode van overvloed en lage prijzen, zal veel oud papier in het huisvuil en dus bij de VAM terecht komen. De over vloed wordt dan nog eens extra ver groot. Daartegenover staat, dat in een periode van schaarste en hoge prijzen er veel oud papier zal worden ingezameld en er weinig in het huis vuil en dus bij de VAM komt. Ook aan schaarste zal de VAM niets kun nen doen. Hoe het ook wordt beke ken, de VAM verstoort de markt, de installatie zal niet rendabel kunnen werken, zeggen oudpapierhande laren. Brokken Dit, gevoegd bij de uitspraak dat papierproducenten toch geen be langstelling hebben voor vervuild VAM-papier, zal het probleem toch vanzelf doen oplossen, merken wij zijdelings op. Een handelaar: „dat klopt ja. maar daar gaat wel een hele tijd overheen en intussen zitten wij met de brokken". „Daarbij komt. dat wij in een zwakke concur rentiepositie staan tegenover de VAM". „De VAM kan zich als semi- overheidsbedrljf veroorloven een in stallatie te kopen waarvan lang niet vaststaat dat hij zijn geld opbren gt". „Blijkt de Installatie inderdaad verliesgevend, dan verhoogt de VAM gewoon de vuilstortrechten van de gemeenten, zodat de verlie zen op de gemeenschap worden af gewenteld. De organisaties van oudpapierhan delaren hebben niet de indruk dat de VAM onder de indruk is van de naar voren gebrachte argumenten tegen de installatie. Daarom hebben zij met economische zaken contact gezocht in de hoop daar meer ge hoor te vinden. Intussen beraden de organisaties zich intern over verder gaande stappen. Overwogen wordt op welke wijze de handel kan zor- lnzameling wordt bedreigd gen, dat in het geheel geen oud papier meer op de vuilnisbelt te recht komt. Gedacht wordt ook aan een boycot van papier en kar tonproducenten. die oud papier van de VAM betrekken. Van een onzer verslaggevers HOEVELAKEN De mededelingen dat de subsidiés op koopwoningen met een kwart zullen worden teruggeschroefd waren voorbarig. Dit zegt minister Gruijters (Volkshuisvesting) in een vraaggesprek met „Bouwfonds Indruk", een twee-maandelijks publikatie van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten in Hoevelaken. ..We zitten," zo zegt de minister, „er nog steeds over te piekeren, hoe we gezien het feit dat de overheid op alle fronten moet bezuinigen geld in deze hoek kunnen uitsparen en hoe we de mensen met de smalste beurs ook het minste zullen treffen." De minister blijkt een sterke voor stander van het eigen woningbezit. Dat in de eerste plaats omdat het bezit van een eigen huis bijdraagt tot zelfstandigheid van de mensen, met alleen in dat huis zelf maar ook BUNNIK Drs. J. J. L. Voets. direc teur van de Coöperatieve Centrale Beko-Nederland te Bunnik heeft met ingang van maart zijn functie neergelegd. Deze beslissing, geba seerd op diepgaande verschillen over het te voeren beleid, is in onder ling overleg genomen, aldus Beko. Beko-Nederland is een ambachtelij ke brood- en banketbakkersorgani satie met ongeveer 2000 leden. In 1975 werd een gezamenlijke omzet behaald van 150 miljoen gulden. naar buiten toe. „Wie een eigen huis heeft, heeft waarschijnlijk het gevoel dat hij meer meetelt." zegt de heer Gruijters. „en als je dat gevoel hebt gó je ook automatisch meer mee tellen." Voorts acht de minister de koop van een eigen huis een heel goede inves tering. Het grootste deel van de men sen dat een eigen huis koopt, heeft eigenlijk niet veel meer gespaard dan dat huls. Dat is hun vermogen, dat bestandig is tegen de geld ontwaarding. Onderhoud Ten slotte acht de minister het bezit van een eigen huis ook nog aantrek kelijk omdat het onderhoud van hui zen steeds duurder wordt. De minis ter verwacht dat de onderhoudskos ten voor huurhuizen een steeds be langrijker deel van de huurprijzen zullen worden. „Daarom zullen de mensen zelf steeds meer aan onder houd moeten doen en dan vind ik het sneu, als zij dat moeten doen in het huis van een ander Bovendien zul len ze het ook beter doen als het om hun eigen huis gaat." Samenvattend stelt hij vast, dat uit het oogpunt van billijkheid, maar ook terwille van de totale onder- houdstoestand van de gebouwde omgeving, eigendom van de bewo ners aan de bevelen lijkt. SIEMENS: De winst in het per 30 Potjes september afgesloten boekjaar 1975/76 heeft 606 miljoen (was 458 miljoen) mark bedragen. Voorge steld wordt een dividend van 8 mark per aandeel. CONCORDIA. Deze verzeke ringmaatschappij laat weten een goed jaar achter de rug te hebben. De geldomzet steeg tien procent en bereikte daarmee ruim 100 miljoen gulden. Voor dit jaar is de directie optimistisch gestemd. huur- en subsidiebeleid, „waarmee we in Nederland voorlopig toe kun nen. „Verder is de stadsvernieuwing van de grond getrokken, het we tenschappelijk fundament van de huisvestingspolitiek is aanmerkelijk versterkt en de derde Nota Ruimte lijke Ordening gestalte gegeven. De „potjes op het vuur" zijn met name het voorkeursrecht voor de gemeenten bij aankoop van onroe rend goed en de wetsvoorstellen met betrekking tot de huurpolitiek. „Ik dacht." aldus de minister, „dat Van een onzer verslaggevers UTRECHT/ENSCHEDE Het rubberconcern Vredestein wil In de autobandendivisie 330 man ontslaan. Van die ontslagen zouden er volgens de directie 200 moeten vallen in de fabriek in Enschede en 130 bij de merendeels buitenlandse verkoopkantoren. Voornamelijk in de indirecte sfeer (administratief-, verkoop- en onderhoudspersoneel) moeten mensen afvloeien. minister Gruijters we daarmee voor een volgend kabi net (waarin Gruijters beslist niet te rugkomt - red.) in de eerste plaats een hele hoop puin hebben geruimd en tevens grondslagen hebben ge legd voor Iets nieuws." Dit staat in een plan van Vredestein dat donderdag aan de vakbonden is overhandigd. Volgens dit plan zou den buiten de directe ontslagen in de loop van 1978 en 1979 bij de banden divisie nog eens 70 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen, welke inkrim ping echter zou kunnen worden op gevangen door natuurlijk verloop. Niet uitgesloten is dat binnen de autobandendivisie nog meer ontsla gen zullen vallen omdat Vredestein de bandenproduktie in Enschede wil AMSTERDAM Het Shell-laboratorium in Amsterdam heelt een begin gemaakt met het opstarten van een proefinstallatie voor de vergassing van steenkool. legom een nieuwe vestiging onder de naam Polar Express Benelux op gericht. Het bedrijf, dat al tien jaar zaken doet met twee Nederlandse expediteurs en dat een groot aan deel heeft in het vervoer van Neder landse groente naar Finland, wil door deze nieuwe vestiging contac ten leggen met andere expediteurs in ons land. Hierbij wordt gebruik gemaakt van het Shell-Kopperssysteem. De gege vens hiervan zullen worden gebruikt Desgevraagd zegt de heer Gruijters gedrieën (met de staatssecretarissen Schaefer en Van Dam) het een en ander te hebben bereikt. „Je kunt dat nu nog niet helemaal bekijken, want er staat nog een aantal zaken op het vuur die binnenkort als panklare gerechten worden opge diend." Eén van de belangrijkste zaken noemt hij de nieuwe vorm van het Londen De verkoop van Rolls Royce auto's in het buitenland heeft vorig jaar alle records ge broken. Er werden er 1989 in het buitenland verkocht, dat is 34 procent meer dan in 1975. In de Verenigde Staten werden 1230 Rolls Royces verkocht (een stij ging van 42 procent) en in Euro pa en het Midden Oosten 524 (stijging 23 procent). Hoewel er nog geen definitieve cijfers bekend fijn, wordt dc waarde van de uitgevoerde auto's op ruim 40 miljoen pond geschat. voor de bouw van een veel grotere fabriek in de Bondsrepubliek, waa rin Shell met Krupp gaat samen werken. Naast de vergassingsfabriek in Amsterdam komt een Installatie, waar allerlei soorten branders zullen worden getest. De beide installaties vergen een Investering van ongeveer 10 miljoen gulden. De proefnemin gen houden verband met de ver wachting van Shell, dat het gebruik van steenkool de komende decennia steeds belangrijker zal worden. Wat Nederland betreft ziet het con cern het verbruik stijgen van 4 mil joen ton per jaar nu tot 35 miljoen ton per Jaar aan het eind van deze eeuw. Men zoekt nu naar andere verwerkingsmethoden, die meer ren dement opleveren en minder schade lijk zijn voor het milieu. POLAR EXPRESS: Deze Finse transportonderneming heeft in Hil- ENNIA: In het kader van de sa menwerkingsovereenkomst, wil de veizekeringmaatschappij Ennia de levensverzekeringportefeuille in de Bondsrepubliek overdragen aan de Bonner Lebensversicherung in Keu len. Deze maatschappij is een doch ter van de Rhelnland Versiche- rungs-Gruppe. KON. SPHINX: De resultaten van Sphinx (dat deel uit maakt van het Engelse Reed-concem) zijn vo rig jaar sterk verbeterd. Zodoende kan 1976 worden afgesloten met een kleine winst. Voor 1977 is de directie gematigd optimistisch centreren. Het toeleveringscontract met de Goodrichfabriek in Koblenz wordt beëindigd. Het is overigens nog niet bekend wanneer de 330 werknemers op straat komen te staan. Het hangt ondermeer af van de gesprekken met de vakbonden. De directie wil er echter wel haast mee maken. Evenals bij de plannen voor 160 ont slagen bij vijf andere Vredesteinves- tigingen (vorige week aangekondigd) is er ook voor de 330 ontslagen in de bandendivisie geen sociaal plan. Dat wil zeggen dat werknemers die op straat komen alleen hun wettelijke opzegtermijn krijgen uitbetaald: ge middeld is dat aldus Industrie bond CNV-secretaris Harmsen drie maanden. De bonden willen meer duidelijkheid krijgen over dat al of niet aanwezig zijn van een soci aal plan en zij willen daarover met het ministerie van economische za ken gaan praten. De bonden wijzen er net als bij de 260 ontslagen op dat er een sociaal plan 1975 be staat dat zelfs doorloopt tot 1981. In de visie van de directie was dat plan echter alleen van toepassing op de situatie van 1975 toen Vedestein leed onder een conjuncturele Inzinking. Op 17 februari gaan de vakbonden weer met de directie van Vredestein praten. Slechter Vredestein heeft meegedeeld dat de situatie in de bandenfabriek aan zienlijk slechter is dan tijdens de aanvang van de besprekingen tus sen de Amerikaanse moedermaat schappij Goodrich en de staat werd voorzien Dat was in de afgelopen zomer toen de staat uiteindelijk een belang van 49 procent nam in het aandelenkapitaal van het rubber concern Goodrich behield de oven- ge 51 procent De huidige verliezen, zegt Vrede stein. hebben de hoeveelheid kas geld van de onderneming ai ernstig aangetast en volgens de directie vormt deze situatie een bedreiging van de continuïteit van de overige Vredesteindlvisies. De directie wil dan ook geld van de overheid krij gen om de liquiditeitspositie te ver beteren. Onderdeel van het plan is verder een investering jn moderne en meer doelmatige produktie- apparatuur en een herziening van de organisatiestructuur Over het plan wordt aldus Vrede stein met het ministerie van Eco nomische Zaken en de vakbonden overleg gepleegd. De genoemde in vesteringen zullen 35 miljoen ver gen. Zij zullen ook lelden tot een aanzienlijke verbetering van de ar beidsomstandigheden Bandenmarkt De moeilijkheden in de bandenfa briek zijn niet plotseling uit de lucht komen vallen Het verbruik van banden in Europa ia achtergebleven bij de verwachtingen van enige ja ren geleden Enerzijds ls dc kwali teit verbeterd waardoor de banden langer mee gaan. anderzijds legt de automobilist gemiddeld minder ki lometers af dan vroeger. Ook dat verlengt de levensduur van de banden Vredestein produceerde vorig Jaar 2.6 miljoen banden voor personen auto's, dat is twee procent van het Westeuropese totaal Hetmarktaan deel in Nederland is 15 procent. Mi chelin is in Nederland de grootste leverancier met een aandeel van ver moedelijk 40 procent Van een verslaggever DEN HAAG - Een betere bescherming van hen, die geld aan een bank of andere financiële instelling toevertrouwen, komt in zicht, nu de Tweede Kamer de volgende week dinsdag begint met de behandeling van het wetsontwerp herziening Wet Toe zicht Kredietwezen. Het heeft meer dan tien jaar geduurd, voordat het zover kwam. Aanleiding tot de herziening was het failliet gaan van het bankiershuis Teixeira de Mattos in 1966 Bij een debat hierover in de Tweede Kamer verklaarde de toenmalige minister van financien, dr. A. Vondeling, zich bereid een herziening van de Wet Toezicht Kredietwezen in overwe ging te nemen. Eind 1970 diende minister Witteveen van financiën een wetsontwerp in. dat in juni 1975 gewijzigd werd door minister Dui- senberg Hij wilde bepaalde verhan delingen voornamelijk uit het oog punt van krediteurenbeseherming en spreiding van financiële macht Het bestaande toezicht op de be drijfsvoering van de banken wordt in de nieuwe wet uitgebreid tot kapi taalmarktinstellingen. Daarmee worden instellingen bedoeld, die rel den aantrekken voor een termijn van twep jaar en langer. Aangezien voor beleggingsinstellingen een bij zondere wettelijke regeling in voor stelling is, zal deze bepaling, deze uitbreiding van de reikwijdte van de wet. voornamelijk toepassing vinden op hypotheekbanken Met de hypo theekbanken ls thans overleg gaan de om te komen tot een vergunnin genstelsel en een vorm van bedrijfse- comomisch toezicht Ter bescherming van vooral de reke ninghouders van kleinere financiële instellingen, die thans niet onder toezicht staan, is in het wetsontwerp voorzien in een vergunningenstel voor alle kredietinstellingen. Als sluitstuk van dit vergunningenstel sel is voor met onder het bedrijfseco nomisch toezicht staande instellin gen een verbod opgenomen om zich tot het publiek te wenden voor het bedrijfsmatig aantrekken van geldbedragen beneden een bepaalde grens of daarbij te bemiddelen. De minister van financiën kan die grens vaststellen. Er wordt gedacht aan een grens van 100 000. Deze bepaling is speciaal bedoeld ter bescherming van het publiek, dat gelden toevertrouwt aan dubieuze geldinstellingen Om een vergunning te krijgen moeten de kredietinstel lingen een minimum eigen vermogen hebben van een half miljoen gulden De leiding moet uit meer dan één persoon bestaan De jaarrekening goedgekeurd door een registerac countant. moet worden gepubliceerd en het bestuur moet deskundig en betrouwbaar zijn. De vergunningen zullen worden afgegeven door de Ne- derlandsche Bank. Intrekking van de vergunning is mogelijk. De be staande kredietinstellingen hebben drie jaar de tijd om, zich aan te passen aan de eisen van de wet voor het geval zij daar op dit ogenblik niet aan voldoen. Nederlandsche Bank De bedrijfseconomische instrumen ten van De Nederlandsche Bank worden eveneens uitgebreid. Een belangrijk bezwaar tegen de huidige wetgeving is het ontbreken van doeltreffende bevoegdheden van De Nederlandsche Bank indien zich zorgwekkende ontwikkelingen voor doen met betrekking tot de solvabi liteit of de liquiditeit van krediet instellingen. Volgens de huidige wet heeft De Nederlandsche Bank slechts de bevoegdheid een medede ling te doen aan een kredietinstel ling, al dan niet vergezeld van een advies, dat dan weer onder bepaalde omstandigheden kan worden gepu bliceerd. Dit laatste is ontoereikend en praktisch moeilijk uitvoerbaar gebleken, omdat deze maatregel tot massale opvragingen en geforceerde liquidatie zou kunnen lelden. Volgens de thans voorgestelde pro cedure zal De Nederlandsche Bank eveneens beginnen met de aandacht van de betrokken kredietinstelling te vestigen op de ongewenste ont wikkeling. De bank kan deze mede deling echter vergezeld doen gaan van een aanwijzing, die. in te genstelling tot het huidige advies, bindend is. Indien aan de aanwij zing niet of onvoldoende aandacht wordt gegeven kan de bank aan de kredietinstelling een bijzondere vorm van bewindvoering, de zgn „stille curatele", opleggen Deze be perking van de bevoegdheden van de kredietinstelling wordt niet be kend gemaakt, omdat deze tot een „run" op de kredietinstelling zou kunnen leiden. Voor derden blijft dus de kredietinstelling onverkort handelingsbevoegd. Deze procedure zal heilzaam kunnen werken bij on oordeelkundig of onwillig bestuur van de betrokken bank. Steunregeling De Nederlandsche Bank kan, als zij twijfel heeft aan een goede ontwik keling bij de betrokken krediet instelling. ook overleg plegen met de voorzitter van de Bankiersvereni ging. Uit dit overleg zal een steunre geling met een aantal andere kredie tinstellingen of overname door een financieel krachtige instelling kun nen voortvloeien Tenslotte heeft De Nederlandsche Bank de bevoegd heid om de rechtbank te vragen bewindvoerders aan te stellen, met bijzondere bevoegdheden Het doel is de nadelen van surséance van betaling of faillissement van de kre- diteuren zo veel mogelijk te be perken. Er moet volgens het wetsontwerp van minister Duisenberg een collec tieve garantieregeling komen voor de tegoeden van particulieren De minister kan de banken verplichten onderling een dergelijke regeling te treffen De banken hebben zich in middels al bereid verklaard aan een garantieregeling mee te werken en zij overleggen thans hierover met De Nederlandsche Bank Het wetsontwerp van minister Dui senberg voorziet verder ln een uitbreiding van het monetair toe zicht tot de Rijkspostspaarbank en de girodiensten. Ook wordt de mo gelijkheid geopend van monetair toezicht op de instellingen, die zich naast hun hoofdactiviteiten ook in belangrijke mate bezighouden met het aantrekken van korte gelden

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 29