Eerlijke coach komt niet zo ver" «K0 mf'L, A Jan Derksen kan het wel vergeten Engeland wil afsplitsing FIFA nterim-bondscoach Jan Zwartkruis geeft visie op de betaalde voetballerij ft t'Ê fi •V. i V» - ky r <s (t 'J y m Slechte sprint bij selectiestrijd in Davos Pelen wint slalom Noord-Korea niet naar WK-voetbal Sandro Munari wint Monte Carlo-rallye Afgelastingen Straffen KNVB betaald voetbal Annemarie Verlaan: zestiende plaats Ontevredenheid over invloed van UEFA 2<ERDAG 29 JANUARI 1977 SPORT TROUW/KWARTET 25 )or Matty Verkamman ïIST Jan Zwartkruis begeleidt het Nederlands voetbalelftal )g twee keer als (interim)bondscoach. Op 9 februari in Vembley" tegen Engeland en op 26 maart in „De Bosuil" tegen flgië. Vier dagen voor het oefenduel tegen de Engelsen, wordt in de Zeister dreven over een nieuwe, minder tussentijdse jndscoach gepraat. Het is dus zeker: vanaf 1 april wordt Jan vartkruis vooral weer sportofficier (kapitein) in het Neder- ndse leger. Wellicht ook vanuit die wetenschap, heeft vartkruis zijn ervaringen als interim-bondscoach vroegtijdig papier gezet en er op de tiende januari van dit Jaar een lezing in gewijd. Aan de voetbalvisie van een bondscoach wordt imers meer waarde toegekend dan aan die van een militaire >ach I Wt! ié j. die bedoelde rede voor de a- en oefenmeesters hebben aange gord. waren unaniem onder de in- uk van Zwartkruis' visie en stel- ngname ten aanzien vande(betaal- e) voetballerij. Zwartkruis had de eest uiteenlopende misstanden in voetbalwereld eens op een rijtje «et. Variërend van uitbuiting en orruptie tot in de knel geraakte hische criteria (ten koste van de >psporter). In zijn analyse/toe- jmstvisie was tevens een warm eidooi voor de op handen zijnde emocratisering binnen de KNVB Higebouwd. Iwartkruls: „Evenals in de politiek, ji het bijna negentig Jaar bestaande nderwijs, in heel het maatschappe- Ijk bestel, moet de KNVB zich van en gesloten, van boven al gedic- eerde bond ontwikkelen naar een ipen instituut, naar een organisatie, raarin pluriform gedacht wordt en raar plaats ls voor verschillende nbreng. Hoe nauwlettend en met iorg deze ontwikkeling begeleid llent te worden, moge spreken uit iet voorbeeld dat wij hebben van de iniversltelten, waar de democratise- Ing en de inspraak zo chaotisch lebben gewerkt dat er langzamer- aand een onwerkzame sfeer ls ge- tchapen." (Citaat Sijthoff-pers). «u, twee weken later, wekt Jan twartkruls de indruk, dat hij ln zijn ïtrijd voor een betere voetbalwe reld, door het spel zelf dat inder daad prachtig kan zijn wordt geïnspireerd. Hij zegt: „Kijk, het voetbal is een te mooi en te goed spel om te worden vermoord. We "moeten er de waarde van Inzien. Het kan niet, dat we het straks gewoon gaan vinden dat supporters fietsket- tingen en rotjes mee nemen op de tribunes. Dat zijn tendenzen, die langzamerhand al ingang vinden. Die stikkersactie tegen het geweld op het veld vind lk op zich een goed Initiatief. Maar ln feite wordt wel het paard achter de wagen gespannen." De rede van Zwartkruis bevatte ook enkele punten, die op dit moment actueel zijn. Zo staat de afkoopsom van 90.000 gulden, die de KNVB aan Barcelona betaalt om Cruijff en Neeskens voor de wedstrijd tegen Engeland vrij te krijgen, niet hele maal los van Zwartkruis' opmerkin gen: „Er lopen mensen rond, die met nietsontziende middelen zowel het produkt als de spelers, de trainers en alles wat daarbij hoort, zullen uitbuiten en afkopen. Corruptie en bedrog zal men moeteh incalcule ren." En „De commercie en de be langen worden alsmaar groter." Dat Jan Zwartkruis echter even veel bondscoach als Idealist ls, moge blij ken uit het feit, dat hij slechts waar dering zegt te kunnen brengen voor de handelswijze van het sectiebe- Jan Zwartkuls met Ruud Krol (1), Johan Neeskens en Johan Cruijff. „Voor de wedstrijd tegen Belgiè is het van groot belang dat belde Johannen er op Wembley bij zijn," aldus de interim- bondscoach. stuur in de afkoop-kwestie met Bar celona. Waarbij aangetekend dient te worden, dat dit gesprek maandag plaats vond. Nog voor bekend werd. dat Barcelona al voor de komst van Jacques Hogewonlng en Ton Zwik- stra, de commerciële wedstrijd in Parijs tegen Paris Saint Germain had afgezegd. Zwartkruis: „Sterker nog, ik had het zelfs onverantwoord gevonden, wan neer men anders had gehandeld. We kunnen nu een geweldig stuk recla me maken. Bovendien is het van groot belang voor de wedstrijd te gen België, dat de beide Johannen er op Wembley bij zijn. Ik heb het in die rede ook gezegd: men zal moeten offeren. Daar blijkt nu de rijkwijdte van. Er ls geofferd op het altaar van Oranje. Met dat bedrag heb ik geen moeite. Het gaat om betaald voet bal. Daarnaast, wij zijn de nummer twee van de wereld. We hebben ln Engeland een status op te houden. Daar heeft men dan dit keer alles voor gedaan, haast het onmogelijke. U kunt zich niet voorstellen, hoe lk mij de laatste dagen voel. Temeer daar lk er In een andere situatie nog niet mee klaar was, hoe lk de even tuele vervangers in Londen, voor de wedstrijd tegen België had moeten behandelen. De afkoopsom van negentigduizend heeft Inmiddels al een en ander los gemaakt bij de Nederlandse clubs en tevens bij Anderlecht, dat voor het afstaan van Rensenbrink nu ook wel meer wil ontvangen dan de ge bruikelijke duizend gulden. Nogmaals, Zwartkruis was maan dag nog niet op de hoogte van de ontwikkelingen tijdens deze week. Bij hem stond evenwel zo'n sterk mogelijk Nederlands elftal voorop. Begrijpelijk, maar wanneer dat al te dure consequenties gaat krijgen, waarschijnlijk ln het vervolg een utopie. Zwartkruis stelde maandag: „Het interlandvoetbal is duidelijk gericht op de top. de beste spelers. Ik noem het zelf een recht van de clubspeler om in zo een sterk moge lijk nationaal elftal te spelen. Het grote werk. hè. Te vergelijken met de persoon, die een goed stel hersens heeft, die moet het recht hebben om te studeren. Daarom verdient het alle lof en geen kritiek, wanneer men de Johannen op deze manier vrij krijgt Ondanks het voor hem zo prettige gegeven, dat de „Spaanse vedetten" hem ln zijn laatste twee interlands zullen bijstaan beseft Zwartkruis, dat hij toch aan een uiterst wankele voorbereiding bezig ls. Hij zegt: „Die voorbereiding accentueert duidelijk de positie van een Bondscoach ln Nederland. Ik heb alle mogelijke ka nalen aangeboord om nog een oefen wedstrijd te spelen. Graag had ik tegen het momenteel ln Zeist ver blijvende Tsjecho-Slowakije ge speeld. Maar het programma van de clubs liet het niet toe. De clubs zouden een extra wedstrijd als een een onvriendelijke daad hebben be schouwd. In het begin heb lk daar veel moeite mee gehad. Ik ben een explosief mannetje dat gewoonlijk snel een spanningsveld om zich heen weet Maar toch heb ik een goede relatie met bijvoorbeeld de bestuursleden opgebouwd." Een relatie, die voor wat het betaal de voetbal betreft, dus niet blijvend is. Heeft dat wellicht te maken met enkele punten uit zijn WON-rede: „Ethische criteria worden wegge duwd ten koste van de topsporter" en „epn voortdurend eerlijke coach komü niet zo heel ver?" Jan Zwartkruis: „Vijf Jaar geleden was er in het voetbal minder agres sie maar toch ben lk er ook niet ingestapt. De eerlijkheid van een coach, het manipuleren van een spe ler. Ik heb daar zelf ook wel ervarin gen mee. Ik vind dat een hoogst discutabele zaak, Ja. De voetballer, die steeds maar laat ik zeggen boven zich zelf moet uitstijgen om prestatie te leveren. Daar horen ook de aankopen bij, die een andere spe ler prikkelen. Ja, dat zijn discutabe le zaken." door Peter Onvlee DAVOS - Jan Derksen klampt zich voorlopig nog vast aan de strohalm, dat de vandaag te rijden laatste afstand, de 5.000 meter zwaar zal meetellen bij de eindbeoordeling". Die woorden van schaatscoach Leen Pfrommer zijn door de 25-jarige Amsterdammer na de eerste dag van het Nederlandse onderonsje met Klaas Vriend en Joop Pasman, dat ingebouwd is bij de internationale wedstrijden op het snelle natuurijs van Davos, voorlopig echter wel het enige licht in de duisternis. De nog te vergeven derde en laatste plaats in de Nederlandse ploeg voor de volgende week eveneens in Davos te houden strijd om de wereldtitel die nog altijd in het bezit van Piet Kleine is, zal hoogst waarschijnlijk naar Klaas Vriend en niet naar Jan Derksen gaan. Pasman, die na dit seizoen zijn studie laat prevaleren boven het schaatsen en als het niet doorgebro ken grote talent de geschiedenis zal ingaan, speelt geen rol van beteke nis. Jan Derksen zegt te weten, „dat het erg moeilijk zal worden. Maar de 5.000 meter telt zwaar. Er zal dan een behoorlijk verschil moeten komen". bie ruime marges zal Jan Derksen flan moeten beveschten op Klaas Uriend. Meer dan een punt lipe de ^4-jarige Vriend gisteren al op Der- jcsen uit dank zij een veel betere sprint. Vriend, de afgelopen jaren fnaar moeizaam onder de 42 sec. grens duikend, onderstreepte zijn Vooruitgang op deze afstand meteen ftlleszins acceptabele 40.19. Jan Der ksen was 12 ritten eerder, in een rechtstreekse confrontatie met de la tere afstandsqinnaar Dan Immerfall 138 50» op 41,24 seconden büjven Steken. „Een belachelijke üjd natuurlijk", kegt hij zelf. En ook: „Hij liep hele maal niet. Bij iemand die van nature geen sprinter is werkt dat dan direct floor. Ik had hier onder deze omstan digheden (nog niet ideaal door het intbreken van de zon, red.) beslist inder de 41 seconden moeten blij- en In Nederland heb Ik dit seizoen il 41 rond gereden. Dan slaat 41,24 ich nergens op". be sprint van Jan Derksen - dit gehele seizoen trouwens nog niet on- per de 41 gekomen - is evenals die van Piet Kleine, die gisteren met 11.17 niet eens zo slecht reed. het rote probleem. „In Larvik. tijdens et Europees kampioenschap zegt erksen," had ik eindelijk voor het ïrst dit seizoen het idee dat het kker ging Tot die val toen weer wam. Sprinten is voor een groot MEGEVE-ST. OERVAI8 - De 16- jarige Fran^alse Perinne Pelen heeft in Megeve-St. Gervais de slalom- wedstrijd. tellend voor het klasse ment om de wereldbeker, gewonnen. ZIJ maakte over de twee manches een totaaltljd van 1.23,60. Tweede werd haar landgenote Patricia Emo- het in 1.24,41 en derde de Oosten rijkse Monlka Kaserer ln 1.24,70. De IWestduitse Pamela Behr. die na de eerste manche de leiding had, zakte naar de vierde positie. deel een kwestie van aanleg. Je kunt het voor een deel nog wel aanleren, kijk maar naar Sten Stensen die als stayer toch ook regelmatig in de 40 seconden rijdt, maar de echte top haal je niet. Die verwacht lk voor mezelf ook niet. maar in de 40 moet ik toch zeker kunnen wijden". Het teleurstellende optreden op de 500 meter maken Jan Derksens op merkingen aan het begin van dit seizoen weer hoogst actueel. Derk sen, toen aan de vooravond van het Nederlands kampioenschap nog: .Als ik niet slaag, ligt het voor de hand dat lk mijn consequenties moet trekken. Men blijft geen ge duld met me hebben." Inzet toen een plaats in de kernploeg, een plaats die hij het seizoen ervoor tij dens de nationale titelstrijd ln Gro ningen niet veilig kon Stellen, maar die hij later in het voorjaar toch weer van de landelijke technische commissie kreeg toegeschoven. Jan Derksen reed zich ln Assen via een vierde plaats echter wel in de ploeg, die zich dit seizoen op Larvik en Davos zou voorbereiden. Dankzij vooral zijn sterke lange afstanden. Met tijden van 7.34.59 en 15.24.74 maakte hij weer iets waar van de imago van de beloftevolle stayer, die hij al jaren heet te zijn. Met tijden van 7.35.53 (negende plaats) en 15.17.59 (zevende plaats) kwam hij het afgelopen weekeinde in Larvik voor de absolute top echter toch weer tien en twintig seconden te kort in het Europese kampi oenschap. En gisteren, tijdens de 3.000 meter in Davos, bleef hij met 4.22.40 op de achtste plaats steken; ruim achter winnaar Plet Kleine (4.15.76) én Klaas Vriend (4.20.86). Toch zegt Derksen „te voelen dat hij dit seizoen beter ln vorm is". Vrij van blessureproblemen (zijn knie speelde hem de afgelopen seizoenen wel parten) nam hij de ontwikke ling. die enkele seizoenen geleden stokte, ogenschijnlijk weer op. Ogenschijnlijk, want hoewel het op de langere afstanden best aardig gaat, blijkt het specialisme van Der ksen toch onvoldoende om op de beslissende ogenblikken de slag te slaan. Integendeel: het verschil met Klaas Vriend ls zelfs minder gewor den. Gaapte er tussen beide rijders tijdens de nationale kampi oenschappen nog een gat van zo'n vier seconden op de 10 kilometer, het afgelopen weekeinde was de marge al tot minder dan een secon de geslonken. „Dat verschil zal nu weer terug moeten komen", weet Jan Derksen. „Anders kan lk er met- zo'n 500 meter beter gelijk helemaal mee stoppen". Jan Derksens rol in het internatio nale schaatsgebeuren, tot nog toe nooit al te spectaculair, kan na dit seizoen al met al toch wel eens zijn uitgespeeld. Het door een beenbreuk uitvallen van de pas 21- Jarige Jan de Vries (de viervoudige jeugdkampioen is zonder meer de grootste pechvogel; bij zijn debuut in de kernploeg vorig Jaar schakelde een auto-ongeluk hem ook al uit) en het nog niet bij de senioren willen starten van Jeugdtalenten als Hil- bert van der Duim hebben Jan Der ksen (en in nog grotere mate een eveneens altijd talent gebleven Joop Pasman) dit seizoen onver wacht ln de kaart gespeeld. Zelfs met een door omstandigheden (werkzaamheden waardoor hij pas 's avonds kan trainen; werk dat hem overigens best bevalt en dat hij niet op wenst te geven) matige voorbe reiding kwam hij weer in de keurgroep van coach Leen Pfrom mer. De wereldkampioenschappen haalt hij er hoogst waarschijnlijk niet meer mee. Die eer zal na van daag zijn weggelegd (voor Klaas Vriend, die zich na één' dag schaat sen ln Davos in het klassement na twee afstanden gerieflijk tussen de beide andere Nederlandse W.K.- troefjes van Pfrommer Hans van Helden en Plet Kleine op een vierde plaats weet geklasseerd. Die, ook dat, Jan Derksen dit seizoen tijdens Nederlanse kampioenschap pen (derde) en Europese kampi oenschappen (tiende) al steeds voor is gebleven. -Oltalartn emte dar All rounder* 500 meter '1. Dan Immerfall (V8) 38.50.3. Erik Helden (V8) 39.23. 3 Vladimir Lobanov (Ruall 39.28. 4. Hans van Helden (Ned) 39.50. 11 Klaas Vriend (Ned) 40.19. 17. Joop Pasman (Ned) 40 98. 19. Plet Kleine (Nedl 41 17. 21. Derksen (Ned) 41.24. I Plet Kleine 4 15.78. 2. Van Helden 8.17.97. 3. MarUJock 4 19.25. 5 Klaas Vriend 4 20 88.8. Jan Derksen 4.22.40. 15. Pasman 4.27.02. Stand na de eerste dar 1 Van Helden 82.495. 2. Lobanov 83.088. 3. MarUjoek 83.238. 4 Vriend 83.686, 8. Kleine 83.798. 13. Derksen 84 973. 18 Pasman 85.433. 8pr1nters: 500 meter 1 Johan Oranath (Zwel 38 48, 2. Peter MOUer (V8) 38 513 8les Ullkema (Ned) 3193.9. Bert de Jong (Nedl 40.11. De sprint is voor Jan Derksen het grote probleem: „De top verwacht ik voor mezelf niet, maar in de 40 moet ik toch zeker kunnen rijden". Morgen: FC Den Haag-Sparta Haarlem-N AC AZ S7-FC VW De Graafschap-FC Twente NEC-FC Utrecht Roda JC-Telstar FC Amsterdam-Go Ahead Eagles Feyenoord-Eindhoven ZORICH De internationale voet bal federatie (FIFA) heeft Noord- Korea uitgesloten van deelneming aan de strijd om het wereldkam pioenschap 1978. Noord-Korea heeft geweigerd tegen Israël uit te komen en officiële correspondentie hier over genegeerd. De Noordkoreanen waren ln groep twee van de Azia tische zone Ingedeeld met Japan, Zuid-Korea en Israël. In een officiële verklaring van de FIFA stond dat van Noord Koreaanse zijde niet was gereageerd op verzoeken wedstrijd data te regelen. „Men heeft alleen fel geprotesteerd tegen de Indeling van Israël in deze groep en eiste uitslui ting van dat land", aldus de verkla ring. Bovendien heeft Noord-Korea niet geantwoord op een verzoek voor 15 Januari te laten weten of men prijs stelde op deelneming. MONTE CARLO De Italiaan Sandro Munari heeft de 45ste editie van de rallye van Monte Carlo ge wonnen. Het was de vierde maal dat Munari zegevierde. Eerder won hij ln 1972, 1975 en 1976. Hiermee eve naarde hij het record van de Fransman Jean Trevoux. De tweede plaats ging naar het Franse koppel Andruet-Bisch en als derde eindigde de Spanjaarden Zanlni-Petlsco. De Nederlander Bob de Jong en de Zweed Lars Carlsson nemen de tien de plaats ln. De Nederlandse rallye kampioenen hadden een achter stand van 32 minuten en 43 secon den op de winnaar. SC Amersfoort-Hclmond Sport FC Den Boseh-Wageningen Fortuna SC-WUIem II Volendam-Heerenveen Veendam-FC Groningen SC Cambuur-Heracles PEC Zwolle-MW Vitesse-FC Vlaardingen SW-FC Dordrecht ZEIST De volgende afdelingen van de KNVB hebben alle wedstrij den voor zaterdag afgelast Fries land, Den Haag, Gouda. Lelden. Nij megen. Noord-Holland. Zeeland en Zwolle. ZEIST De tuchtcommissie van de KNVB heeft de eredivisieclub FC Utrecht ln staat van beschuldiging gesteld naar aanleiding van de inci denten tijdens de afgelopen zondag gespeelde wedstrijd FC Utrecht - Roda JC. Scheidsrechter De Bruin moest het duel zes minuten voor het einde onderbreken, omdat er rook bommen voor het doel van Geilman (Roda JC) werden geworpen. Johan Toonstra (Roda-JC) werd voor een wedstrijd geschorst en moet een boete van 250 gulden beta len. Hij kreeg een gele kaart van De Bruin wegens het opzettelijk ten val brengen van Oostrom De tuchtcommissie sprak de volgen de straffen uit over spelers van het betaalde voetbal: Schilder (Volen- dam): twee wedstrijden onvoor waardelijk. Jonk (Volendam) 100 gulden boete. Andre (Volendam): twee wedstrijden onvoorwaardelijk en 100 gulden boete. Bastlani (FC Amsterdam): een wedstrijd onvoor waardelijk en een wedstrijd voor waardelijk met een proeftijd van een jaar. Kraak (SC Amersfoort): drie wedstrijden onvoorwaardelijk. Ter Rinck (Vitesse) twee wedstrij den onvoorwaardelijk. Swaans (Wil lem II): drie wedstrijden onvoor waardelijk en 75 gulden boete. A. Roosenburg (SC Cambuuri drie wedstrijden onvoorwaardelijk en 75 gulden boete. Toonstra (Roda JC): een wedstrijd onvoorwaardelijk en 250 gulden boete. Clarke (Sparta): hangende de uitspraak voorlopig ge schorst Grobben (Heracles): proef tijd voorwaardelijke straf van een wedstrijd verlengd tot 1 september 1977. Boekingen: Jansen (De Graafschap), Donkers (Den Bosch), Broecks (Wageningen), Stout (Telstar) en Kramer (Telstar), Ver- straeten (Fortuna 8C) en Paunovic (FC Utrecht) HEL8INKI - Na de verplichte fi guren en de korte kür bezet Anne marie Verlaan tijdens het we reldkampioenschap kunstschaatsen ln Helsinki de zestiende plaats. Zij heeft het plaatscijfer 146.5 en een puntentotaal van 69.32. De ranglijst bij de dames wordt aangevoerd door de Oostduitse Anett Poetzsch die 9 5 als plaatscijfer heeft en 86 28 punten. Op de tweede plaats staat de Westduitse Dagmar Lurz en der de ls Susanne Driano uit Italië Van onze sportredactie LONDEN De Engelse voetbal bond, de Football Association, peilt op dit moment in Europa hoe men denkt over een afsplitsing van de FIFA, de overkoepelende we reld-voetbalorganisatie. De Britten zijn verontrust over de tanende in vloed van Europa op het gebeuren binnen de FIFA, die tegenwoordig wordt voorgezeten door de Brazili aan Joao Havelange. De voorzitter van de FA, sir Harold Thompson schreef eerder deze maand in het blad van zijn organi satie dat hij zeer verontrust was over de weinige Invloed die de UE FA (Eruopese Voetbal Federatie) nog op de FIFA heeft. In aanslui ting daarop heeft de Engelse voet balbond contact gezocht met een aantal Europese laden om te gaan praten over een eventuele afsplit sing. Volgens bronnen bij de Britse bond ls er een ontmoeting met vertegen woordigers van de Scandinavische landen (Zweden, Finland, Dene marken, Noorwegen en IJsland) gepland rond de vriendschappelij ke wedstrijd Engeland-Nederland op 9 februari. Er zijn voor een ande re ontmoeting uitnodigingen ge stuurd naar de Belgische en Zwit serse bond, terwijl de Franse orga nisatie de uitnodiging ai heeft afge wezen. Er wordt al geruime tijd gesproken over een mogelijke splitsing binnen de FIFA. De ontevredenheid be staat ln Europa ai zo'n zes Jaar, maar tot werkelijke stappen kwam men niet. Een van de klachten van de UEFA is dat deze organisatie niet evenredig is vertegenwoordigd binnen de FIFA. De UEFA zorgt voor 69 procent van de inkomsten van de FIFA, 79 procent van alle voetballers zijn bij de UEFA aange sloten, 79 procent van alle cluba komt uit Europa. Daar staat tegenover dat de UEFA bij stemmingen slechts door 33 stemmen wordt vertegenwoordigd. Dat dan ln vergelijking met de 38 stemmen van Afrika, de 33 van Azië en de 22 uit Noord, Midden en Zuid-Amerika. Er is uiteraard kritiek op de steeds openlijker wordende initiatieven van de Britten. Zo wordt gesteld dat de druiven mogelijk wat te zuur zijn geworden toen 1974 de voorzit ter van de FIFA, de Brit Sir Stan ley Rous werd opgevolgd door de Braziliaan Joao Havelange. De Britten hebben daarna weinig meer ondernomen om Havelange te steu nen bij het zoeken naar oplossin gen voor de vele problemen binnen de FIFA. In feite zorgen zij voor een extra probleem door nu over een afscheiding te gaan praten. Maar Joao Havelange, een rijke bankier uit Rio de Janeiro, weet ook dat er van meer kanten kritiek op zijn beleid wordt geleverd. Met name de Afrikaanse landen hebben die kritiek laten horen. Terwijl Ha velange bij zijn verkiezing Juist kon rekenen op steun van die landen. Maar zij menen nu dat Havelange de beloftes die hij tijdens zijn ver kiezingscampagne deed ln ruil voor de steun uit dat werelddeel niet waar maakt. Met name van de fi nanciële en technische steun die beloofd was is niets terecht gekomen. Dat betekent dat Havelange erop kan rekenen dat er van twee kan ten een aanval op hem geopend kan worden. In het verleden zijn er wel vaker moeilijkheden tussen de FIFA en de UEFA geweest, maar die werden steeds opgelost. Nu Is het echter de vraag of Engeland voldoende steun kan krijgen voor een scherpe actie. De tekenen wij zen erop dat daar nauwelijks spra ke van ls. Vooral ook omdat veel landen daar geen directe aanlei ding toe zien. Die aanleiding kan wel komen. Dat zou dan duidelijk moeten worden op het komende congres van de FIFA als er weer gesproken gaat worden over de strijd om de we reldtitel van 1978 ln Argentinië. Het is duidelijk dat op dat punt de meningen zeer verdeeld zijn. Maar één felle storm van kritiek op dit punt kan voldoende zijn om de Europese landen te mobiliseren achter Engeland. Als Havelange er ln slaagt om de zaak Argentinië vlot af te werken en alle kritiek te weerleggen, dan is het duidelijk dat zijn positie niet ln gevaar komt. In dat geval kan En geland zich richten op de UEFA, waar ook steeds duidelijker blok vorming optreedt

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 25