Wij sterven van honger Sadat, dus dood ons met je geweren Braziliaanse uitbreiding gaat over lijken van Indianen Moet Egypte nu het oorlogspad weer op? ife ROAG 29 JANUARI 1977 BUITENLAND TROUW/KWARTET 11 door James Dorsey (..Met z'n politieke liberalisatie heeft Sadat tijd gekocht. Maar hoe lang kan deze situatie nog voortduren? Sadat onderkent ■de gevaren, maar zijn regering is veel te zwak om krachtig op ;te treden. Sadat is eigenlijk een mislukking, maar toch heeft ;hij nog een kans om het te redden. Als hij het niet redt zal de ;periode van Sadat de geschiedenis ingaan als de donkerste periode van Egypte." Dat zei al weer een jaar geleden een vooraanstaande journalist (aanhanger van Nasser) tegen mij. Straatbeeld in Cairo na de rellen van vorige week. ■Enkele maanden geleden voegde hij hieraan toe: ..Een nieuwe zwarte ;zaterdag. zoals de grote demonstra ties in Cairo vlak voor de omver- iwerping van koning Faroek in 1952 j lijkt vrijwel onvermijdelijk Want. ',zo vroeg hij zich af. hoe kan een Jgezin rondkomen met een maand inkomen van vijftien Egyptische ponden (ongeveer zestig gulden»? Hoe kunnen mensen een huis vin- den in een stad die uit haar naden barst en waar de prijs voor een vierkante meter grond binnen drie •jaar van honderd naar negenhon- derd pond is opgelopen en de huren ;vaak boven de tweeduizend pond per maand liggen? j Hoe kunnen mensen 's morgens naar hun werk gaan als de straten en het openbaar vervoer door over- belasting volledig verstopt raken? Hoe kunnen de gezinnen zich voe- den wanneer er tekorten aan essen- tiële levensmiddelen bestaan, wan neer de vleesprijs binnen drie jaar J verdubbeld is en wanneer zij uren in de rij voor de gamaria (de coöpe- ratieve levensmiddelwinkels) moe- Jten staan om wat olie of suiker te kunnen kopen? En hoe kan het volk zich bij deze situatie neerleg gen wanneer zij de ..Fat cats" (de nieuwe rijken) in grote auto's ziet rondrijden, in staat om alles wat zij begeren tegen belachelijke prijzen op de zwarte markt te kopen en die in één avond in een nachtclub op de Scharia Giza (de straat van de Pyramiden) in Cairo meer uitgeven j dan het gemiddelde gezin in drie maanden verdient? Oude recept Voor wie het nog niet duidelijk was, werd deze vraag opnieuw be antwoord door de Egyptische mi nister van financiën. Salach Ha- med toen hij twee weken geleden de overheidsbegroting aan de Volksassemblee, het Egyptische parlement aanbood. In de zaal ont stond grote beroering toen Hamed bekend maakte dat de regering van plan was de heffingen op geïmpor teerde goederen met 25 tot 100 pro cent te verhogen en de subsidiëring van voedsel en andere essentiële goederen zoals butaangas en tabak te staken. Want. zo zei hij verwij zend naar het tekort van bijna acht miljard gulden op de Egyptische betalingsbalans. ..wij kunnen niet doorgaan met het financiëren van het tekort door het opnieuw afslui ten van leningen." Open-deuren politiek Deze drastische maatregelen ter sanering van de Egyptische econo mie waren „aangeraden" door de vertegenwoordigers van het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF), die de economische situatie in het land nauwkeurig hadden bestu deerd. Wilde Egypte steun krijgen van de internationale ge meenschap dan zou het moeter aantonen dat het serieus van plan is de economie te saneren. Het ou de recept van de heren van het IMF dat vrijwel nooit met de belangen van het grote deel van de bevolking rekening houdt, moest ook in Egypte worden toegepast. De ge beurtenissen van de afgelopen we ken hebben echter duidelijk aange toond dat het IMF in het geval van Egypte een uitzondering zal moe ten maken, wil men tot de omver werping van de het Westen zo vriendelijk gezinde Egyptische re giem niet verder bijdragen. Sadat was het Westen sinds de Ok- toberoorlog van 1973 al een heel eind tegemoet gekomen. De door hem in de nasleep van deze oorlog afgekondigde infitah (de politiek van de opening) moest twee doel einden dienen. Op de eerste plaats zou een nauwe relatie met de Ver enigde Staten de spoedige oplos sing van het conflict in het Midden- Oosten mogelijk moeten maken. In economisch opzicht zou het Nasse- ristische „socialisme" door een zui ver kapitalistische ontwikkeling moeten worden vervangen. Dit zou tot het aantrekken van buiten lands kapitaal op grote schaal moe ten lelden. Reeds voor de Oktoberoorlog had Sadat het grondwerk voor deze nieuwe politiek gedaan. In mei 1971, aan de vooravond van een bezoek van de toenmalige Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken. William Rogers, werd de pro-Russische groep van Ali Sabri aangehouden en later tot langduri ge gevangenisstraffen veroordeeld. Vervolgens werden in juli 1972 de meeste Russische adviseurs en technici plotseling het land uitge zet. Tal van wetten werden aange nomen om de Egyptische economie voor het binnenlandse en buiten landse kapitaal aantrekkelijker te maken. De door wijlen president Nasser genationaliseerde sector van de economie nam in betekenis af. Bui tenlands kapitaal kreeg toegang tot sectoren als het bank- en verze keringswezen. waar het vroeger niet in mocht investeren. Het over- heidsmonopolie op de handel met het buitenland werd afgeschaft. Buitenlandse maatschappijen kre gen aanlokkelijke belastingsfacili teiten aangeboden. Kortom. Sadat legde voor het buitenlandse kapi taal de rode loper uit. De politiek van de open deur lever de Egypte echter meer beloftes en goede woorden dan werkelijke in vesteringen en economische steun op. Vrees voor een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten, een verouder de infrastructuur, een verrot com municatie- en vervoerssysteem, een logge bureaucratie en het ge vaar. ondanks alle toezeggingen, van nationalisaties in de toekomst woog niet op tegen alle demonstra ties van de Egyptische goede wil jegens het buitenland. Een buitenlandse zakenman om schreef de situatie zeer beeldend: „Het uitgelegde tapijt is rood. maar niet alle stoplichten staan op groen." Deze terughoudendheid kenmerkt niet alleen de houding van het Westerse bedrijfsleven. Ook voor de Arabische broeders met hun oliedollars was het hemd nader dan de rok. Zij gaven de voorkeur aan veilige investeringen in Europa en de Verenigde Staten, alhoewel sommigen wel hotels in Egypte wilden bouwen of meonroe- rend goed wilden speculeren. Grootgrondbezit. Sadats ombuiging van het oude Nasseristische beleid kwam niet al leen in de steden en met name in Cairo hard aan. We rd in de steden het grootkapitaal voorgetrokken, op het platteland konden de groot grondbezitters weer rustig adem halen. De resultaten van de landhervormingen werden syste matisch teniet gedaan. De landpacht ging met ruim twintig procent omhoog. Pacht hoefde niet meer alleen in geld maar mocht ook in natura worden voldaan: iets wat aan het feodale systeem van koning Faroek herinnerde. Landpachters mogen nu, wanneer ze hun pacht binnen twee maanden niet hebben betaald, van hun land worden afgezet. Onder Nasser mocht dat pas na drie Jaren van wanbetaling. En tenslotte worden geschillen tussen grondbezitters en landpachters nu voor een gewone rechtbank uitgevochten. Onder Nasser viel deze taak aan dorpsco mités toe. waarvoor geen dure ad- vokaat nodig was en waarvan de leden dichter bij het gewone volk stonden. De vereenzelviging van de Egyp tische regering met het groot grondbezit en met het grootkapi taal blijkt niet alleen uit het tot nu toe gevoerde beleid maar ook uit de personele samenstelling van het kabinet. Vrijwel alle ministers be horen tot de laag van rijke Egyp tische zakenlui. Het gevolg van het een en ander ligt voor de hand. Door de trek van het land naar de stad en door een toename van de bevolking met één miljoen zielen per jaar werd de situ atie voor de Egyptenaar steeds nij pender en raakte met name Cairo steeds voller. Deze stad die op 3.5 miljoen bewoners is berekend moet nu ongeveer acht miljoen mensen onderdak en werk bieden. De veer tig miljoen Egyptenaren leven voornamelijk „op elkaar gesta peld" langs de Nijl en aan de oevers van het Suez-kanaal. de enige vruchtbare gebieden in het land Meer dan de helft van de bevolking is in de landbouw werkzaam. Grondstoffen bezit het land nauwe lijks. Ondanks alle binnenlandse problemen moet Egypte ook nog een enorm defensiebudget van-on- geveer zestien miljard gulden opbrengen vanwege de oorlog met Israël. Schrikbewind Het kon haast niet anders of Sa-' dats „overwinning" in de Oktober oorlog van 1973 en zijn politieke liberalisatie, het afschaffen van het onder Nasser opgebouwde schrik bewind. zou met economische ver beteringen moeten worden aange vuld. wilde hij voorkomen dat het volk in opstand kou komen Téke nen van onrust waren er reeds ge ruime tijd In september 1974 gin gen de arbeiders van Heloean de straat op om kracht bij te zetten aan hun economische eisen Toen dezelfde arbeiders in januari 1975 voor het gebouw van het Volksas semblee in Cairo verschenen kwam he' tot schermutselingen met de politie. Ook in maart 1975 en maart 1976 gingen de arbeiders van ver schillende textielbedrijven de straat op. Maar de vonk sloeg pas over toen Salach Hamed de begroting twee weken geleden aan de Volksas- semblee aanbood Verhogihgen van de sigarettenprijzen met acht procent, van de prijs van het bu taangas met veertig procent, van de benzine met dertig procent en, van het vlees, dat voor vele Egypte naren al een feestmaal vormde, met 26 procent vormden de drup pel die de emmer deed overlopen. Sadat had zich duidelijk verre kend. Hij was op moeilijkheden voorbereid, maar niet op hetgeen er ging gebeuren. Met ons bloed ..Met ons leven pn met ons bloed zullen wij de prijzen naar beneden halen" was de leuze, die een dag na de afkondiging van de nieuwe maatregelen op het Tachrir-plein in Cairo werd geschreeuwd. Arbei ders uit Heloean en studenten van de verschillende universiteiten slo ten zich bij hun broeders tn het centrum van Cairo aan Ook in Alexandrië en andere Egyptische steden gingen de massa's de straat op. Aan het einde van de eerste dag van de demonstraties waren zes ménsen gesneuveld on 137 anderen gewond geraakt. De betekenis van de> leuze ..Wij sterven van honger Sadat. dus dood ons met je gewe ren". was tot de Egypt isrhe rege ring nog niet doorgedrongen Er waren nog een tweede dag van massaal protest nodig, nog eens ruim zeventig doden, straatgevech ten met de politie en het leger, het vernielen van etalages en neonlich ten en aanvallen op instellingen van de staat en symbolen van de nieuwe rijkdom van de minderheid om de boodschap van het volk dui delijk te maken Na drie uur van massale protesten op de twepde dag van de demonstraties werden de prijsverhogingen ingetrokken en werd een uitgangsverbod inge steld. Sadat en zijn regering zochlcn de schuld niet bij zich zelf Communis tische agitatoren waren de oorzaak van de rellen geweest, aldus de officiële verklaringen En zoals te voorspellen viel maakte de rege ring enkele dagen later bekend een communistische groepering te heb ben opgerold die plannen had Cai- rp plat te branden Politieke waar nemers zijn het erover eens dal de in Egypte verboden communis tische partij niet eens de kracht zou hebben gehad om dergelijke massale acties van de bevolking voor te bereiden. Nee. deze demon straties waren de spontane uit barsting van de woede van een volk dat sinds 1952. eerst van Nasser en later van Sadat economische voor uitgang in het vooruitzicht kreeg gesteld, maar daar nooit iets Van gemerkt heeft. Handig De schuld schuiven op communis ten is ondanks alles toeh een handi ge taktiek Het haakt aan bij de in de conservatieve olielanden leven de vrees voor alles wat communis tisch is Ook in deze landen werd de gevaarlijke situatie in Egypte niet volledig onderkend. Terwijl Sadul had laten welen twa3lf miljard dol lar ter sanering van zijn economie nodig te hebben waren de Ara bische olielanden slechts bereid voor een bedrag van twee miljard dollar in te springen Maar onmid dellijk na de massale demonstra ties in Cairo maakte de Saoedi- Arabische koning Chaled bekend, dat hij bereid was alles in het werk te stellen om Egypte te steunen. De minister van financien van Ka tar besloot dc route van eert reis die hij aan het maken was. te verande ren en bracht verleden week een bezoek aan Cairo voor overleg met Sadat. Egypte zal kortom vermoe delijk nog afhankelijker worden van het buitenland en met name van de conservatieve Arabisrhe olielanden. Het prestige van president Sadat heeft door dit alles een behoorlijke deuk gekregen. Het lijkt nauwe lijks voorstelbaar dat hij met eco nomische maatregelen zijn aanzien zal kunnen opvijzelen Beweging in het conflict met Israël is nu voor Sadat een absolute noodzaak ge worden. Wanneer er niet snel voor uitgang wordt geboekt in de rich ting van de vredesconferentie in Genève. zou Sadat wel eens op nieuw uit binnenl5nd.se overwegin gen het oorlogspad kunnen kiezen. i$URINAME^=^ (FRxGUYANA: Mxapi: Manaos* mato cnosso •CuiabJ, Golóma ZZJ CEAAB d ^/rtcio Horitonte /sin, Jn /^tAÜL0L-<r^BI0 !?</4^awanaVs30^^^ z/flhutlischc: fA CATARWI argentinië door Herman Amelink De Mayuruna-Indianen in Brazilië, die tegen de grens met Peru aanwonen, doden alle pasgeboren meisjes om de stam langzaam te laten uitsterven. Zij doen dit liever dan hun stam kapot te laten gaan aan de „westerse beschaving'*. In 1972 bestond de Mayuruna-stam nog uit tweeduizend leden. Dat aantal is gedaald tot vierhonderd, tengevolge van de ziekten die de blanken hebben meegebracht en waartegen de Indianen niet bestand zijn. Dit schreef in september de Brazili aanse antropoloog Paulo Lucena na een onderzoek dat hij bij de Mayuruna's had gedaan. Het do den van pasgeboren meisjes was altijd al een middel tegen overbe volking in het door deze stam be woonde gebied. Maar een dergelij ke systematische zelfvernietiging was tot dusver niet gesignaleerd. Ze is het gevolg van het steeds verder oprukken van het westerse cultuurpatroon, waartegen de Indi aan niet is opgewassen. De ontreddering van de Braziliaan se Indianen heeftzijn oorzaak in de ontsluiting van de binnenlanden Deze gebieden zijn rijk aan delfstoffen en bieden enorme mo gelijkheden voor een uitbreiding van de landbouwproduktie. Brazi lië kan. gezien de beroerde situatie van de economie, een vergroting van de praduktie en van de export heel goed gebruiken. Het grootste deel van de Brazili aanse bevolking, die meer dan hon derd miljoen zielen telt. woont in de stedelijke centra langs de oostkust. Slechts vier procent woont in het binnenland, dat zestig procent van het hele grondgebied omvat. Het binnenland wordt ech ter van steeds groter belang door de aanwezigheid van ijzer, urani um. goud, tin en bauxiet. Om exploitatie mogelijk te maken dient het gebied toegankelijk te worden gemaakt. De Braziliaanse regering heeft daarom een aantal wegen door de jungle gepland. De bekendste is de Transamazonica, een weg van 5400 kilometer die loopt van Joao Pessao in het noord oosten naar de Peruaanse grens. Delen van deze weg zijn nog in uitvoering. Het was de bedoeling van de Brazi liaanse regering dat landloze boe ren uit het arme noordoostelijke deel van het land zich langs deze nieuwe weg een nieuw bestaan zou den opbouwen. Er kwamen neder zettingen en de regering zou voor steun zorgen. In de praktijk is het echter heel anders gelopen. Som mige boeren kochten officieel stuk ken land. Anderen pikten gewoon een stuk oerwoud, hakten de bo men om en maakten de grond ge schikt voor landbouw of veeteelt. Daarbij kwamen de kolonisten vaak in conflict met de Indianen, die door de eeuwen heen heer en meester waren in dit gebied. De regering stelde zich echter vrijwel steeds op achter de vermeende aanspraken van de nieuwkomers. Ze legaliseerde achteraf de landbe zettingen. Multinationals Behalve aan boeren uit de kust streek heeft de Braziliaanse over heid ook grond uitgegeven aan na tionale en internationale onderne mingen voor de op de export ge richte landbouw. Multinationals als Volkswagen, Liquigas (Italië). Nestlé en het Rockefeller-concern houden zich op grote schaal bezig met de produktie van gewassen op zeer uitgestrekte landerijen van 3000 tot meer dan 100.000 hectare. Officieel zijn buitenlandse onder nemingen aan efen maximumom- vang gebonden, maar in de prak tijd worden op die regel zeer ge makkelijk uitzonderingen gemaakt. De grote kapitalistische onderne mingen drukken de kleine boeren weg. Zij worden gedwongen als lan darbeiders op de grote landerijen te komen werken. Bovendien tas ten deze bedrijven het evenwicht van de natuur in het Amazonege bied aan. Officieel moeten ze op de helft van het hun toegemeten ge bied de bebossing laten staan maar wie controleert dat? Dit agressieve oprukken van de „westerse beschaving" heeft al heel wat zware klappen toegebracht aan de oorspronkelijke bevolking. Het aantal Indianenstammen is se dert 1900 afgenomen van 230 naar 143. In totaal zijn er nog zo'n 100.000 Indianen in Brazilië. Onge veer de helft daarvan leeft in het Amazone-gebied. De voornaamste oorzaak van de achteruitgang van het aantal Indi anen vormen de ziekten die de blanken meenamen. Griep, maze len en tuberculose waren bij de Indianen onbekende ziekten. Toen ze ermee besmet werden, bleken ze er geen afweerstoffen in hun li chaam tegen te hebben. Hele stam men werden gedecimeerd. Ontwrichting de boeren, de houtkappers en de rubbertappers in het Amazonege bied vaak als slaven worden behan deld. Ze werken zonder betaling en worden dikwijls volgegoten met sterke drank. Alleen de meest ac tieve Indianen ontsnappen aan dit lot. Zij trekken de grens over naar naburige landen: Peru, Colombia en Suriname, om zo aan de druk op hun bestaan te ontsnappen. De organisatie die eigenlijk voor de Indianen zou moeten opkomen is de FUN AI, de nationale stichting voor de Indiaan. Deze organisatie heeft teams die bezig zijn contact te leggen met stammen die nog niet of nauwelijks in aanraking geweest zijn met de „westerse beschaving". Ze heeft antropologen in dienst en heeft schone principes afgekon digd over het recht van de Indiaan op eigen cultuur en over het stre ven naar de integratie van de Indi aan in de Braziliaanse samenleving met behoud van zijn eigen cultuur patroon. Verder is een aantal reser vaten opgezet. Ook vindt het on derwijs aan de Indianen in twee talen plaats, zodat ze later zelf kun nen uitmaken bij welke cultuur ze willen behoren. Aanpassing De voortdurende uitbreiding van de landbouw heeft veel Indianen van de traditonele jachtgronden verdreven. Om in leven te blijven verhuurt menige Indiaan zich als landarbeider of rubbertapper. Dit leidt tot ontwrichting -van het ge meenschapsleven in de stammen. De eigen akkers worden niet meer bebouwd. Er ontstaan ruzies over het leiderschap. De stam is niet meer in staat zich te verweren te gen de opdringerige westerse in vloed en raakt gedesoriënteerd en verliest uiteindelijk alle le vensmoed. De mannen, die op landbouwbe drijven werk zoeken, komen vaak ver van hun stammen te wonen. In de nieuwe omgeving worden ze als achterlijk beschouwd en langza merhand raakt hij er ook zelf van overtuigd dat hij niets waard is. Gebleken is dat de Indianen door Toch moet gezegd worden dat de FUN AI de nadruk legt op de aan passing van de Indiaan aan de wes terse ontwikkeling. De door de FU- NAI opgezette reservaten blijken niet veilig voor de expansiedrift van de grote ondernemers. Al gauw is de organisatie geneigd de rech ten van nieuwkomers, die het grondgebied van de Indianen in bezit hebben genomen, te erken nen. In sommige gevallen geven functionarissen van de FUN AI zelfs verklaringen af aan groot grondbezitters dat in een bepaald gebied geen Indianen wonen, zodat deze de grond in beslag kunnen nemen. De gewapende milities van de grootgrondbezitters zorgen er daarna wel voor dat er inderdaad geen Indianen meer zijn. De laatste jaren is de rooms- katholieke kerk in het geweer geko men tegen de aantasting van de positie van de Indianen. De Brazili aanse missionarissen, die betrok ken zijn bij het werk onder de Indi anen. hebben zich georganiseerd in de CIMI, de raad van de Indiaanse missie. Deze stelt zich te weer tegen PERU EMRfTO SAMT0^=^ Het reeds aangelegde deel van de Transamazonica. de aantasting van de cultuur van de Indianen door de Braziliaanse overheid, waardoor ze een groot risico neemt. Het verzet tegen de integTatiegedachte brengt de kerk namelijk in conflict met de Brazili aanse overheid. Minister Mauriclo Rangel Reis noemde de houding van de kerk ten aanzien van de Indianen on langs nog „onwezenlijk, feodaal en achterlijk". Hij voegde daaraan toe dat hij nog geen enkel voorbeeld had vernomen van verheffing van de Indianen door missionarissen. Hij besloot in dat verband dat zen delingen en missionarissen, die on der Indianen werkzaam zijn, op de duur zouden moeten verdwijnen. Stap terug Dit besluit heeft hij echter na een storm van kritiek moeten inslik ken Zelfs de FUN AI kwam tegen de uitspraken van de minister in het geweer Generaal Ismarth de Oliveira Araujo, de directeur van de FUNAI. benadrukte dat de cul turele onschendbaarheid van de In dianen zou worden gewaarborgd en dat een voortijdige integratie van de indiaanse bevolking zou worden voorkomen. Het terugkrabbelen van de Brazili aanse overheid vindt mede zijn oor zaak In de wens van de regering om geen al te grote ruzie met de kerk te krijgen. Het herderlijk schrijven van de Brazillaasne bisschoppen over het onrecht en het geweld in de samenleving heeft al genoeg stof doen opwaaien. De regerende mili tairen willen liever niet dat de op positie tegen hun bewind al te zeer aan kracht wint. Toch blijven ze de ontwikkeling van de Braziliaanse economie en de daarvoor noodza kelijke groei van de produktie het meest belangrijk vinden. Dat idee blijft een grote bedreiging voor de oorspronkelijke bewoners van het land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11