Spanjaarden ^taakten dag Richard hervat bemiddelingen Nieuwe Berlijnse crisis afwendbaar Mondale biedt Italië nog geen steun aan r Leider Jordaan-oever spreekt met Rabin Brazilië boos over Amerikaanse pressie Roemeense leiding gewijzigd rotest tegen politiek geweld Veroordeelde Watergate voortijdig vrij I;Chirac leidt Frankrijk naar het verderf' L Kritiek op Kernakkoord schiet in verkeerde keelgat Rhodesisch léger uitgebreid China verklaart steun aan Charta-77 loskou verantwoordelijk voor houding DDR JóNDi EROAG 27 JANUARI 1977 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 ilADRID (Reuter, UPI) Tienduizenden Spanjaarden staakten jisteren uit protest tegen het politiek geweld van rechts, dat >edoeld zou zijn een staatsgreep uit te lokken. Sinds zondag lebben acties van rechts al aan zes mensen het leven gekost. )e verantwoordelijkheid voor de noord op vijf advocaten maandag n een student zondag, is opgeëist loor een groepering die zich de postolische Anti-communistische Ittantie (AAA) noemt. In kringen an de politie werd gezegd dat de ipaanse AAA waarschijnlijk banden leeft met een Argentijnse organisa- ie met dezelfde initialen, de Argen- ijnse Anti-communistische Alli- ntie. Zolgens het Spaanse persbureau Cif- a heeft een anonieme opbeller ge waarschuwd dat er een „nacht van de lange messen" zal plaatsvinden vanneer de maandag ontvoerde lui- enant-generaal Emilio Villaescusa Juilis geëxecuteerd wordt door zijn ontvoerders. De verantwoordelijk- leid voor de ontvoering is opgeëist oor een organisatie (GRAPO) die ich „links" noemt maar die volgens egeringskringen een uiterst rechtse nantelorganisatie is. De chef-staf van het Spaanse leger, luitenant-generaal Jose Vega Rodri guez. zei woensdag dat de ontvoering de strijdkrachten boos gemaakt heeft en een „stomme en nutteloze jrovocatie is." De generaal verklaar de dat het leger „ontegenzeggelijk, blijk heeft gegeven van zijn verge vingsgezindheid en zijn vertrou wen." Hij ontkende geruchten dat overwogen wordt de noodtoestand af te kondigen. Gebalde vuist Disterochtend verzamelden zich rond 2.000 mensen voor het Madri- eense paleis van justitie waar zij net gebalde vuist een saluut brach ten aan drie van de gedode juristen lie in een lijkwagen naar het gebouw rden gebracht. Daar lagen de li chamen drie uur opgebaard voor zij «graven werden. Onder de toeschouwers waren veel juristen en politici die unaniem hun afkeuring hebben uitgesproken over de zinloze moord van rechts- extremisten. De politie bekeek de demonstratie vanaf een afstand en een politiehelikopter hield van bo venaf de massa in de gaten. Ordebe wakers zorgden er voor dat de politie geen aanleiding kreeg opnieuw hard in te grijpen zoals de afgelopen drie dagen is gebeurd bij demonstraties. Maandag eiste het polltie-optreden een dode toen een studente overleed aan de gevolgen van een schedel breuk. Zij was getroffen door een traangasgranaat. De premier van Spanje. Adolfo Su- arez, heeft met het oog op de woelige situatie in zijn land een voorgeno men bezoek aan het Midden-Oosten dat hij gisteren zou beginnen, afge zegd. Op een kabinetszitting beraad de de regering zich over maatregelen om de crisis te beteugelen. Gisteren werden de maandagavond in Madrid gedode advocaten begraven. Er waren naar schatting honderdduizend mensen bij de teraardebestelling. ROME, (UPI, Reuter) Na zijn aankomst uit West Berlijn heeft de Amerikaanse vice-president Walter Mondale gisteren in de Italiaanse hoofdstad besprekingen gevoerd met premier Giulio Andreotti. Volgens ingewijden spraken Mon dale en Andreotti over de econo mische situatie in algemene termen en heeft de Amerikaanse vice- president geen specifiek aanbod voor economische steun aan Italië gedaan. Ook heeft Mondale het niet over een lening van het Internatio nale Monetaire Fonds aan Italië met Andreotti gehad. Na zijn besprekin gen met Andreotti was Mondale gis teravond te gast op een diner dat hem door de Italiaanse president Gi ovanni Leone werd aangeboden. Vol gens politieke waarnemers kwam de groeiende communistische invloed in Italië tijdens Mondale's bespre kingen alleen zijdelings ter sprake. Vandaag zal Mondale voor zijn ver trek uit Italië een ontmoeting met de paus hebben. Gisteren bracht Mondale een bezoek van twee uur aan West-Berlijn. On middellijk na zijn aankomst ver klaarde hij in een toespraak dat de Verenigde Staten zich nog altijd ver plicht voelen te waken voor de veilig heid en vrijheid van Berlijn. Korte tijd na zijn aankomst reed het gezelschap van Mondale naar de Brandenburger Tor waar Mondale over de muur keek naar Oost- Berlijn. Mondale zei bij een ont vangst op het Westberlijnse gemeen tehuis dat de Verenigde Staten er alles aan zullen doen wat benodigd is om te voorkomen dat de vrijheid van Berlijn wordt ondermijnd. WASHINGTON (UPI, Reuter) - Howard Hunt, een van de twee lei ders van de inbraak- en afluisteraf- faire in het Watergate-gebouw in 1972, zal op 25 februari vervroegd in vrijheid worden gesteld. Hij was in 1973 veroordeeld tot een gevange nisstraf tussen 30 maanden en acht jaar en een boete van 10.000 dollar. Hunt hoeft nu alleen nog de boete te voldoen. Howard Hunt was ten tijde van de Water gate-af faire adviseur van het Witte Huls en daarvoor lid van de CIA. Hij heeft ongeveer dertig maanden van zijn straf uitgezeten. iPARIJS (Reuter, AP) De Franse president Giscard d'Estalng vindt l dat zijn politieke tegenstander Jac- i ques Chirac Frankrijk naar het ver- I derf leidt. Giscard stuurde vorig jaar (augustus Chirac de laan uit deze was toen premier na een conflict over de bevoegdheden van de presi dent. Chirac heeft aangekondigd te i willen meedingen naar het burge rmeesterschap van Parijs, wat de woede van de president opwekte. pHet is tijd onrust te voorkomen en le Parijzenaars hun burgemeester in ;t te laten kiezen. ïiscard waarschuwde dat de actlvi- eiten van Chirac, die zich ook aan het hoofd heeft gesteld van een aiullistlsch réveil' de Franse econo mie in gevaar zullen brengen en het versoberingsprogramma van de re gering ondergraven. Uit protest tegen dat versoberings programma hebben spoorwe gemployees van de drie grote vak bonden gisteren het werk neerge legd. Van de treinen op de grote lijnen en in de omgeving van Parijs reed ongeveer één kwart normaal. De spoorwegstaking was de eerste van een reeks. Ambtenaren, onder wijzend personeel, PTT-werknemers en Air France employees zullen van daag het werk neerleggen en werkne mers van gas- en electriciteitsbedrij- ven hebben het plan volgende week woensdag te staken. RIO DE JANEIRO (AFP) In Brazilië is een politieke storm op gestoken over het Amerikaanse verzet tegen het nucleair akkoord dat Brazilië met Wcst-Duitsland heeft gesloten. Een lid van de de mocratische beweging, de opposi tiepartij, Joao Cunha, vice- voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken, verklaarde dat de regering Carter „de klauwen van het imperialisme" laat zien en Brazilië wil „vernederen en onder werpen aan zijn overheersing". Recente verklaringen van presi dent Jimmy Carter en de reis van vice-president Walter Mondale naar Europa, waar het Brziliaans- Westduits akkoord een van de ge sprekspunten is, hebben de storm nog aangewakkerd. „Het Amerikaanse optreden bete kent een schending van onze natio nale souvereiniteit omdat het neer komt op inmenging in onze bin nenlandse aangelegenheden en onze ontwikkelingsmogelijkhe den". Hij meent dat Brazilië aan Bonn duidelijk moet laten weten dat Rio de Janeiro blijft staan op uitvoering van de overeenkomst. De Braziliaanse pers wijdt al da gen enkele pagina's met vette kop pen aan deze affaire. De „Folhade Sao Paulo" schreef dat het Brazili aanse ministerie van buitenlandse zaken niet was geraadpleegd door de Amerikaanse regering over de reis van Mondale naar Europa. Daaruit blijkt volgens de krant dat de nieuwe regering in Washington de eerder met Brazilië gesloten overeenkomst negeert. Minister Henry Kissinger sloot in februari vorig jaar een akkoord met zijn Braziliaanse collega Azeredo da Silveira, inhoudend dat onderling overleg gepleegd zou worden, voor dat er initiatieven in de buiten landse politiek genomen zouden worden. Directeur Nogueira Batista van „Nuclebras", het nationale bedrijf voor kernenergie, beklemtoont dat dat het nucleair programma uitsluitend vreedzame doeleinden dient, en dat het Braziliaans- Westduits akkoord al lang in het stadium van uitvoering verkeert. De kwestie heeft volgens hem niets te maken met ontwapening en het tegengaan van verspreiding van kernwapens. Het Braziliaans- Westduits akkoord veroordeelt ver spreiding van kernwapens en dient uitsluitend voor de overdracht van nucleaire technologie, aldus Batista. Economische overwegingen? BOEKARE8T (AP, UPI) In Roeme nië hebben 2lch vergaande veran deringen voltrokken in de leiding van de communistische partij en in de regering. De veranderingen het gaat om 35 man kwamen als eert volledige verrassing. Politieke waarnemers wijzen er op dat normaal gesproken aan dergelijke veranderingen ge ruchten vooraf gaan. Niemand is in ongenade gevallen, er werd alleen van baan geruild. Het uitvoerende comité van de par tij ging voorbij aan grondwet en assemblee toen het een nieuwe rech ter in het hooggerechtshof en een nieuwe officier van Justitie benoem de. Gheorghe Pana, leider van de vakbeweging werd tot nieuwe minis ter van arbeid benoemd. De huidige minister van arbeid wordt het hoofd van de disciplinaire afdeling van de partij. Het aantal leden van het po- litburo van het centraal comité van de partij werd van vijf tot negen opgevoerd. Onder de nieuwe burole- den bevindt zich mevrouw Elena Ceausescoe, de echtgenoot van de Roemeense president. Ion Stanescoe en Cornelloe Burtlca, betden secretarissen van het centra le comité van de partij werden tot vice-premiers bevorderd. Vier nieu we ministers werden benoemd waar onder voor de portefeuilles elektrische energie en mijnbouw, olie en geologie. Verder werden zes nieuwe staatssecretarissen en tien nieuwe eerste secretarissen van par- tljafdellngen in het land aange wezen. Volgens politieke waarnemers ls de bedoeling van deze veranderingen de vergroting van het aantal leden van het polltburo van het centraal comité van de partij en het opvoe ren van het aantal staatssecretaris sen en partijsecretarissen Sommige politieke waarnemers me nen dat veranderingen op lagere be stuursniveau de huidige veranderin gen op het hoogste bestuursniveau zullen volgen. Precieze redenen voor de veranderingen werden niet opge geven, maar velen menen dat deze door economische motieven zijn in gegeven omdat twee technnolo- gische sleutelministeries erbij be trokken zijn. JOHANNESBURG (Reuter, AP) De Britse bemiddelaar in zuidelijk Afrika vliegt vandaag vanuit Johannesburg naar Botswana. Vervolgens gaat hij naar Loesaka waar hij een ontmoeting zal hebben met de Zambiaanse president Kenneth Kaoenda en de secretaris-generaal van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE), William Eteki Mboemoea. Richard was de afgelopen twee da gen In Johannesburg, maar hij heeft geen gesprek meer gehad met de Zuidafrikaanse premier John Vorster, hoewel dat wel werd ver wacht. Een reden ls niet bekend ge maakt. Vorster wordt gezien als de enige man die de leider van de blan ke minderheidsregering In Rhodesië, Ian Smith kan bewegen terug te ke ren naar de conferentletafel Smith wees afgelopen maandag de bemid delingsvoorstellen van Richard af, terwijl de zwarte nationalisten ze hadden aanvaard als uitgangspunt voor hervatting van de Rhodesié- conferentie in Oenève. Amerikaanse rol Richard sluit niet uit dat de Verenig de Staten weer een rol gaan spélen bij de oplossing van de kwestie Rho- desiè, hoewel minister van buiten landse zaken Kissinger inmiddels is opgevolgd door Vance. „Er ls niets op tegen dat de Amerikanen bij de onderhandelingen betrokken ra ken". aldus Richard. HIJ wees erop dat de Amerikaanse vice-president Mondale deze week nog een bezoek brengt aan Oroot-Brittanniê. terwijl de VN-ambassadeur begin februari naar Tanzania en andere zwart Afri kaanse staten komt. De Britse en Amerikaanse regering hebben voort durend contact gehouden tijdens Ri chards safari in zuidelijk Afrika. De Rhodesische regering zal. naar verwacht, één dezer dagen een forse uitbreiding van het leger bekendma ken. Dit wordt nodig geacht vanwe ge de steeds heviger guerrilla- aanvallen vanuit Rhodesië's buur» landen Mozambique. Botswana en Zambia. De regering zou blanken. Aziaten en kleurlingen op willen rog pen die ouder zijn dan 38 Jaar. de huidige grens voor de dienstplicht. JERUZALEM (AP, UPI, Reuter) Voor de eerste keer in acht jaar heeft een Israëlische premier een leider van de westelijke Jordaanoever ontmoet. Politieke waarnemers menen dat de ontmoeting gisteren tussen Jitzhak Rabin en Sjeik Mohammed Ali Ja'abri het begin van een informele dialoog tussen Israël en Jordanië zou kunnen zijn. Ja'abri, die tot vorig Jaar burge meester van Hebron was, bracht twee weken geleden een bezoek aan Jordanië Waar hij onder meer met de Jordaanse koning Hoessein bespre kingen voerde. Ja'abri staat bekend om zijn nauwe banden met het Haschemietische koninkrijk. Ja'abri ontkende geruchten dat hij een boodschap van Hoessein voor Rabin bij zich had. Desalniettemin menen politieke waarnemers dat de ont moeting met Rabin gisteren en het oezoek van de Israëlische minister tran defensie. Sjimon Peres, verleden Areek van Ja'abri van uitermate p-oot belang zijn. Geruchten De ontmoeting gisteren vond plaats op een ogenblik waarop geruchten Je ronde doen dat de Arabische sta ten bereid zijn een gemeenschappe lijke delegatie te vormen voor de Geneefse vredesconferentie om zo doende Israëls bezwaren tegen een onafhankelijke deelname van de Pa lestijnse Bevrijdingsbeweging (PLO) aan de vredesconferentie uit de weg te gaan. Na afloop van het gesprek met Rabln verklaarde Ja'abri dat de standpunten van Jordanië en Israël ten aanzien van de Palestijnse deel name aan de vredesconferentie dicht bij elkaar staan. Tijdens zijn bezoek aan Jordanië sprak Ja'abri zich uit voor de teruggave van de westelijke Jordaanoever aan Jordanië en voor de oprichting van een Palestijnse eenheidspartij los van de PLO. De Jordaanse koning verklaarde gis-, teren in een vraaggesprek met het Libanese dagblad Al Anwar, dat de hervatting van de Geneefse vredes conferentie geen makkelijke zaak zal zijn. Hij wees in dit verband naar het feit dat „Israël sterker is dan ooit van tevoren". Ofschoon hij nog niet Zeker was, had Hoessein de indruk dat het beleid van de nieuwe Ameri kaanse regering ten aanzien van het Midden-Oosten bemoedigend zal zijn. Volgens Arabische diplomaten zul len de leiders van Egypte, Syrië. Jor danië en de PLO een topconferentie in Damascus houden in de eerste helft van februari. De conferentie heeft tot doel om het beleid van de drie confrontatiestaten met Israël te coördineren. Met name gaat het om de coördinatie van de strategie in de periode die aan de Geneefse vredes- conferenUe vooraf zal gaan. PEKING (AFP) De Volksrepu bliek China heeft gisteren de zijde gekozen van de ondertekenaars van Charta 77 in Tsjechoslowaklje die protesteren tegen de schending van de „fundamentele burgerrechten" ln hun land. In een artikel ln het Volksdagblad van Peking, waarvan het persbu reau Nieuw China de Inhoud be kendmaakte. wordt gezegd dat ln het stuk uitdrukking wordt gegeven aan zowel „de wrok van de bevol king over de bezetting van en de controle op hun land door de Sow- jet-Unie ais de vastbeslotenheid om voor de politieke rechten te strijden". Volgens het stuk. dat getiteld is „De strijd tegen de Sow jet-overheersing herleeft in Tsjechoslowaklje". wordt onder aanhaling van westelijke persberichten gesteld, dat de bewe ging „samenvalt met een groeiende malaise ln Polen, Oost-Dultsland en de 8owjetrUnie". Het komt maar zelden voor dat in China aandacht wordt besteed aan de activiteit van dissidenten in Oost-Europa. foor J. den Boef Er dreigt geen nieuwe Berlijnse ciris, nu er onenigheid is ontstaan tussen de beide Duitse staten over de juridische positie van wat gemakshalve Oost- en West-Berlijn wordt genoemd. Niemand heeft er belang bij, dat de zaken die zich de laatste weken hebben voorgedaan, op de splits worden gedreven. Dit ondanks het feit, dat de DDR met instemming van de Sowjet-Unie de westelijke mogendheden voor voldongen feiten kan plaatsen. Bij beoordeling van het Berlijnse irobleem als belangrijk onderdeel van de „Duitse kwestie" kan men zich vanzelfsprekend na meer dan 30 jaar afvragen of het verstandig is feweest. de vroegere Duitse hoofd stad in sectoren te verdelen. Achte- af bezien lijkt het niet zo'n goed >esluit te zijn geweest, gezien de >roblemen die zich van tijd tot tijd 'oordoen. omdat West-Berlijn geo- xafisch volkomen geïsoleerd mid- len in de DDR ligt. Het is echter )ooit de bedoeling geweest, dat er en DDR zou komen en dat daarin en Westberlijnse enclave zou blij- 'en bestaan, althans niet toen de «rdragen werden ondertekend, die Ie toekomst van het naoorlogse hiitsland moesten bepalen. n afwachting van het sluiten van en vredesverdrag met een (na vrije n geheiem verkiezingen te vormen) luitsc regering werd het verslagen >uitsland in bezettingszones ver- leeld en kreeg Berlijn een viermo- endhedenbestuur. Na enkele jaren 'erd echter duidelijk dat de vor- ning van een regering voor alle be- ette Duitse gebieden onmogelijk 'as Een uitvloeisel hiervan was. dat r twee Duitse staten werden ge vormd, de Bondsrepubliek Duits land in de door Amerika, Frankrijk en Engeland bezette zones en de Duitse Democratsiche Republiek in de Sowjetzone. De viermogendhe- denstatus van Berlijn bleef echter onaangetast. Zekerheid Dat de Sowjet-Unie in 1949 niet ge probeerd heeft, een eind te maken aan het viermogendhedenbestuur over geheel Berlijn, was niet alleen een gevolg van gemaakte afspraken, die niet eenzijdig ongedaan gemaakt konden worden. Moskou had een goede reden nodig om zijn strijdkrachten „zijn" zone van Duits land te kunnen handhaven. De argwaan van de Russen ten opzichte van de Duitsers beperkte zich be paald niet tot de Westduitsers al leen. Dat is thans nog zo. maar de Sowjet-Unie heeft met de Oostduit sers zulke nauwe banden aange knoopt, dat zij zich geen zorgen hoeft te maken over escapades van hun leiders. Voordat het zover was. moest de DDR volkenrechtelijke erkenning verwerven. Deze kon slechts worden verkregen als de SowjetrUnle de Oosteuropese landen zou toestaan, normalisatieverdragen met West- Duitsland te sluiten en de kwestie Berlijn definitief zou zijn geregeld. Want ondanks het voortbestaan van de vlermogendhedenstatus voor ge heel Berlijn na 1949 hadden de DDR en de Sowjet-Unie herhaaldelijk ge probeerd. een eind te maken aan de westelijke aanwezigheid in deze vroegere hoofdstad, die door Chroestsjew als een „graat in de keel van de Sowjet-Unie" werd ervaren. Het „Cubaanse avontuur" van de Sowjetleider een Jaar na het op richten van de muur in 1961 had heel veel met het Berlijnse probleem te maken. Het duurde nog tot 3 keptember 1971 voordat de vier bij het bestuur van Berlijn betrokken mogendheden (de Sowjet-Unie de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk) over eenstemming over deze kwestie be reikten. De Sowjet-Unie, Polen en andere Oosteuroepse landen slten normalisatieverdragen met West- Duitsland en ook kwam er een ver drag tot stand tussen de beide Duit se staten. Daarmee was de weg vrij gemaakt voor de Conferentie voor Europese veiligheid en samenwer king (CEVS), waartegen de westelij ke landen zich veie Jaren hadden verzet. Anderhalf jaar geleden leidde deze conferentie tot het resultaat, dat werd neergelegd in de bekende „slotakte van Helsinki." Twee opvattingen Het akkoord over Berlijn bleek al spoedig een overeenkomst te zijn, waar Iedere partij zo zijn eigen op vatting over had. De westelijke geal lieerden en West-Duitsland zagen het bereikte als een regeling, die voor geheel Berlijn (Groot-Berüjn) gold. Ook tijdens de onderhandelin gen hebben zij daar geen twijfel over laten bestaan De DDR en de Sow jet-Unie beschouwden de overeen komst als een aangelegenheid die alleen op West-Berlijn betrekking kon hebben. Het viermogendhede- nakkoord werd ondanks dit verschil in interpretatie ondertekend en het was duidelijk, dat na verloop van tijd nieuwe moeilijkheden niet zou den uitblijven. Met name na de on dertekening van het slotakkoord van Helsinki, dat voor de Sowjet- Unie en de DDR het sluitstuk vormde van een „Europese rege ling". - „Helsinki" voldeed echter niet ge heel aan de verwachtingen van de Sowjet-Unie. Het stelde haar wel in de gelegenheid, haar positie in Oost- Europa te consolideren, maar bracht haar ook in verlegenheid, omdat ve len in de Sowjet-Unie zelf. maar ook in Polen en Tsjechoslowaklje en zelfs in een modelstaat als de DDR ge bruik wilden maken van de moge lijkheden, die de slotakte van Hel sinki opende op het terrein van de mensenrechten. Zo had de DDR al te maken ge kregen met vele honderden Oostduitsers die zich openlijk berie pen op het akkoord van Helsinki bij het aanvragen van een uitreisvisum. Elke dag meldden zich tientallen van deze mensen bij de Westduitse missie ln Oost-Berlljn om Inlichtin gen ln te winnen over de mogelijk heid om naar het Westen te emigre ren. De DDR-autoriteiten probeer den hier een eind aan te maken, door de Volkspollzei voor het gebouw van de Westduitse missie te posteren en Oostduitse bezoekers tegen te hou den. Deze maatregel werd weer onge daan gemaakt, toen de westelijke geallieerden er bij de Sowjet-Unie tegen protesteerden. Beperkingen De DDR nam ook andere stappen, die uitgelegd worden als pogingen om de westelijke landen duidelijk te maken, dat OosVBerlIJn niet onder het bestuur van de vier mogendhe den valt. maar een deel, ja de hoofd stad van de DDR ls. Zo worden de Oostberlijnse leden van de Oostduit se Volkskammer in tegenstelling tot vroeger als volwaardige afgevaardig den beschouwd en zijn de controle posten tussen Oost-Berlljn en de DDR afgeschaft. Bovendien hebben de DDR autoriteiten het reizen naar Oost-Berlljn bemoeilijkt door „bui tenlanders en statenlozen" te ver De Franse minister van buitenlandse zaken De Guiringaud (rechts) bij de Berlijnse muur. plichten een Oostduits visum aan te vragen dat slechts een dag geldig is en de mogelijkheid tot overnachten uitsluit De DDR zou zulke stappen nooit kunnen nemen, als de Sowjet-Unie i ze niet zou goedkeuren. Uit een com mentaar van Radio Moskou blijkt de Sowjetleiding achter de DDR- maatregelen te staan: „Oost-BerU- is een onafscheidelijk deel vc DDR en heeft dezelfde recht als andere delen van de re; De DDR-autoriteiten besch hun hoofdstad over alle so» '-re rechten. Elke poging om dit t» h< strijden is niet alleen een bewar-te inbreuk op de Juridische en feitelijke realiteiten", aldus het commentaar van Radio Moskou, „maar ook een inmenging in de Interne aangelegen heden van een onafhankelijke ctaat". Franse verklaring Dit ls een zaak, die de drie westelijke mogendheden met de SowjetUnie moeten opnemen. De Franse minis ter van buitenlandse zaken. Louis de Ouiringaud. heeft tijdens een bezoek aan West-Berlijn ln aanwezigheid van zijn Westduitse collega Hans- Dietrich Genscher demonsiraiief "erklaard, dat wat Frankrijk betreft >k na de ondertekening van het •rlijnse akkoord in 1971 geen ver- udering ls gekomen in de vlermo- ïendhedenstatus voor geheel Ber lijn. De Westduitse regering zal er goed aan doen, het overleg over de ontwikkelingen ln Berlijn aan de westelijke geallieerden over te laten, bij wie zij haar klachten kwijt kan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7