kaderleden Vervoersbond aten compensatie niet CNV vallen ter» Hoge rente! amro bank I) Van Kemenade komt met nieuwe plannen Dirbeidsbureaus moeten ij 'passende arbeid' Rechtspraak raadplegen Werkgevers boos na uitspraken Den Uyl ^Vel bereid om te praten over eventuele verlaging £rief Boersma aan Tweede Kamer ANWB keurde miljoenste auto Over „incidentele loonsverhogingen" O/4/0 Benthuizen Minister denkt aan andere opzet midden- en bovenschool Conferentie in Noordwijkerhout L^SDAG 25 JANUARI 1977 BINNENLAND TROUW/KWABTET 3 ui i Oostduitse minister van buitenlandse Ie- |id brengt, werd gisteren begroet door premier ge oei onder meer praten over de toepassing Og Indering. le- in. bezoek aan ons met minister Van der en de troepenver- De" Antilliaanse premier Eyertsz en minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken begroeten elkaar op Schiphol. Everts* zal gesprekken voeren met minister Van der Stoel en koningin Juliana. Bij zijn aankomst zei Eyertsz te verwachten dat Aruba bij het komende referendum legen onafhankelijkheid zal stemmen. Premier Den Uyl heeft gistermiddag op de Joegoslavische ambassade in Den Haag hel condoleance-register getekend in verband met het overlijden van de Joegoslavische premier Bijedits, die vorige week bij een vliegtuigramp om het leven kwam. Rechts ambassadeur Tarik Ajanovic. AOVERTENTIE Gerbrandy- borstbeeld In hel gebouw van de Tweede Kamer slaan borstbeelden van lal van promi nente Nederlandse Staatslieden. In de ze .,eregaleri|" ontbreekt echter de AR- staatsman Gerbrandy. minister president in oorlogstijd van 1940-1945. De ARP wil zorgen dat er een borstbeeld van Gerb/andy koml. Uw tinanciele steun is daarbij echter onmis baar. U kunt uw bi|drage overmaken op postgirorek. 89673 t n.v. ARPartiistich- ting. Den Haag. met vermelding ..Borstbeeld Gerbrandy" onze sociaal-economische redactie it- 'RECHT De kaderleden van de Vervoersbond CNV willen onder geen beding de automatische anopassing van de lonen aan de prijsstijgingen laten vallen. Ze zijn wel bereid om na een studie te praten over een lagere prijscompensatie dan nu het geval is. ?e- iet en bereidheid om de hoogte van de lUr jscompensatie nader in studie te ijj.nén bleek gisteren op een verga ring van kaderleden van de Ver- js>rsbond CNV uit de havens in ietrecht. De kaderleden waren bij- anfgegekomen om te overleggen m.tr actiemogelijkheden. Een uitge- ngtkt actieplan van de vakafdeling enlrens zal morgen ter sprake komen in de vergadering van het hoofdbe stuur vah de Vervoër!sbond CNV. Secretaris P. van de Heide zei tijdens de vergadering dat de zaak momen teel niet stuk loopt op de hoogte van de prijscompensatie, maar op het feit dat de werkgevers het principe van de automatische prijscompensa tie eenzijdig willen afschaffen. Van ADVERTENTlt |N HAAG Arbeidsbureaus moeten te rade gaan bij de Ihtspraak als zij beoordelen of beschikbaar werk passend is enor een werkloze. De jurisprudentie is goed bruikbaar. Het is arom niet nodig het begrip passende arbeid te verruimen, wat 'an»p neer zou komen dat een werkloze eerder arbeid moet nvaarden dan thans. I en ander staat in een brief van geister Boersma (sociale zaken) i de Tweede Kamer Wie de juri- udentie van met name de trale raad van beroep door- fer-rt komt volgens Boersma tot de Bom, dat de Nederlandse recht- Raak vrij streng is waar het gaat uw- toepassing van het begrip pas- ideüe arbeid. I te wetgeving bepaalt, dat een kloze geen wachtgeld of uitke- krijgt als hij passend werk wei- v.d; Een definitie van passende ar- I ontbreekt. Volgens Boersma is niet wenselijk in de wet normen te nemen voor het aanvaarden werk. Daarmee zou de onafhan- Jke rechter in zijn oordeel be- tij<U kunnen worden. Bovendien lanJen er geen nieuwe mogehjkhe- dit komen voor bedrijfsverenigin- ot gemeenten en arbeidsbureau s. IJHfcet begrip passende arbeid moe- izertoepassen. ?eli ^Jmmissies ïaadster Boersma wil meer lijn bren- nge in de toepassing, die nu door Cor grote aantal 'beslissers' het ndftar van rechtsongelijkheid in ti heeft. De bewindsman is een eerjc voorstander van zogenaamde Ttidonale commissies passende ar- ■old Dip commissies moeten, aan de erstf van de jurisprudentie, een bin- l95Üe uitspraak doen in alle geval- wai waarin gemeenten, bedrijfsver- zijlingen en arbeidsbureaus ver- •edbaar gedrag vermoeden bij ■nttlozen. De minister studeert nog mdle vorming van zulke commissies. Hij verwacht dat het werk van de commissies er in een (beperkt) aan tal gevallen toe leidt, dat de duur van uitkeringen bekort wordt. De veelgehoorde opvatting, dat het in Nederland gemakkelijk is zich te onttrekken aan passende arbeid, wordt door -de jurisprudentie niet gewettigd, zegt Boersma. De rechter gaat soms zeer ver -in zijn oordeel over de onaanvaardbaarheid van werk. De algemene strekking van de rechtspraak is. dat de werkloze meer concessies moet doen naarmate hij langer werkloos is. Aangeboden arbeid is passend als de aard van dat werk ..niet te ver verwij derd" is van het opleidingsniveau, het arbeidsverleden en de persoon van de werkzoekende. de Heide reageerde op het nogal in het oog springend artikel van bondsvoorzitter Dassel in het bondsblad „Het Seinlicht" over de toestand op het loonfront. Dassel schreef onder meer dat er discussie mogelijk is over de vraag of er in de prijsontwikkelingen behalve bij voorbeeld de invloed van de BTW- verhogingen niet nog andere ele menten zitten, die buiten de automa tische prijscompensatie zouden moeten blijven. Te denken valt vol gens Dassel aan de hogere prijzen voor produkten uit ontwikkelings landen. Eerst duidelijkheid Mocht de door Dassel opgeworpen vraag met .ja" worden beantwoord, dan zou dat in feite betekenen, dat de werknemers genoegen nemen met een lagere prijscompensatie dan nu het geval is. Zoals bekend gaat de vakbeweging bij de huidige onder handelingen uit van een zogenaam de prijscompensatie op gezuiverde basis, dat wil zeggen dat de invloe den van BTW-verhogingen en accijn zen niet worden meegerekend. Van de Heide hield de kaderleden voor dat er eerst duidelijkheid dient te komen over het automatisme van de prijscompensatie („Dat is een princi pe. dat we moeten vasthouden") en dat de Vervoersbond CNV daarna bereid is om te praten over een her ziening van de prijscompensatie. De herziene prijscompensatie zou dan eventueel kunnen worden gehan teerd bij de prijscompensatie van per juli aanstaande of per januari volgend Jaar. Maar dat is een discus sie. die volgens de secretaris nu niet aan de orde is. Van de Heide waarschuwde de ka derleden dat als de werkgevers hun zin krijgen „de weg open is voor een situatie, waarin de werkge vers alléén een arbeidsvoorwaarden beleid gaan vaststellen". Gevoel van angst Voorzitter C. Zwijnenburg van de bedrijfsgroep watervervoer om schreef de stand van zaken als het volgt: „De werkgevers wensen geen prijscompensatie met een open ein de te aanvaarden. Een verhoging van de lonen die geen garantie inhoudt, dat de prijsstijgingen worden ge compenseerd. is voor ons niet aan vaardbaar. Over vorm en toepassing zijn we bereid te praten als het prin cipe van de automatische compensa tie wordt gehandhaafd". Tijdens de discussie van de kaderle den over mogelijke actievormen, heerste overigens geen stemming, waaruit men zou mogen afleiden, dat de werknemers in de havens ètaan te springen om de barricades op te gaan. Met name door verschillende ambtenaren werd gewezen op de moeilijke situatie in ons land en en kelen spraken een gevoel van angst voor verlies van werkgelegenheid uit. „Ik heb havenarbeiders nog nooit zo plichtmatig meegemaakt als de af gelopen maanden Het lijkt er meer op. dat we hier een lezing geven over automatische prijscompensatie dan dat hier een stel verontruste have narbeiders zitten", aldus Zwijnen burg. Hij zei de indruk te hebben, dat ook de leiding van de Vervoersfe- deratie NVV-NKV niet staat te drin gen om als het tot acties komt de havens voorop te laten lopen. DEN HAAG/UTRECHT De ANWB heeft gisteren de mil joenste auto gekeurd. Aange zien niet kon worden nagegaan bij welk van de twintig techno- -statlons dit aantal zou worden bereikt, vierde de ANWB de festiviteiten rond deze mijl paal in het techno-station in Utrecht. Directeur J. Barkhof van hulpverlening en voertuig techniek van de ANWB herin nerde eraan, dat in 1948 de eerste auto werd gekeurd en dat de „jaarproduktie" toen op zeshonderd lag. Tegenwoordig worden er ongeveer zeshon derd per dag gekeurd. Hij vertelde verder dat van de bij de technostations aangebo den auto's 87 procent min of meer ernstige gebreken heeft. 4 procent was een gevaar op de weg en 9 procent verkeerde in onberispelijke staat. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De voorzitters van de werkgeversverbonden VNO en NCW, mr Van Veen en ir. De Wit. hebben premier Den Uyl een brief op poten gestuurd naar aanleiding van Den Uyl's bewering, vrijdag voor de televisie, dat de werkgevers vorig jaar de loonmaatregelen hebben overtreden. Van Veen en De Wit eisen dat Den Uyl zijn beweringen met bewijzen staaft, of anders corrigeert. ging werd gemeld, geen bewijzen hebben gegeven. Van Veen en De Wit „vinden het een ernstige zaak", dat Den Uyl zich ..zonder de nodige zorgvuldigheid" zo negatief jegens de werkgevers heeft uitgelaten. Excellentie, wij moeten met klem protesteren tegen de ongegronde verwijten die u de werkgevers hebt gemaakt, zo begint de brief van Van Veen en De Wit. Het gaat om de post „incidentele loonsverhogingendie over 1976 anderhalf procent hoger is uitgevallen dan was geraamd. Vol gens de brief is die post achteraf bezien in geen enkel opzicht uitzon derlijk hoog geweest, rekening hou dend met een aantal dwingende fac toren waarmee de bedrijven zijn ge confronteerd. Geen bewijzen Den Uyl zei vrijdagavond dat die anderhalve procent meer is betaald „in strijd met de loonmaatregel". Van Veen en De Wit: „U hebt daar voor geen enkele concrete be wijsgrond aangevoerd." De werkge versvoorzitters wijzen erop dat ook de ministers Boersma en Lubbers in hun brieven aan de Kamer, waarin de overschrijding van de loonstij- ADVERTENTIE De 8'/.% Amro Spaarbrief '77-'82 Net als de AMRO Spaarbiljetten is deze Spaarbrief een waardepapier aan toonder. Tussentijdse verkoop gedurende de looptijd is mogelijk via de beurs tegen de koers van dat moment. Het nominale bedrag van een Spaarbrief '77-'82 is f 1.000.- en per 14 december '82 krijgt u er f 1.600,- voor terug. Na datum van eerste afgifte wordt het aankoopbedrag steeds iets hoger, omdat de inmiddels verstreken rente er dan in ver werkt is. Bij de huidige koers fWIC\I betekent dit een rente van Informeer bij een van de ruim 800 kantoren. VNO en NCW hebben gisteren eén persconferentie gegeven om de over schrijding van de loonstijging nader te verklaren. Op de persconferentie die de werkgevers vorige week woensdag hadden gegeven over de brieven van Boersma en Lubbers, was nogal wat opwinding ontstaan over de vergoelijkende manier waarop de werkgeversverbonden de hogere loonstijging benaderden. verv. pagina 1 zeven raadsleden echter fel antl- Keyzer. Het gaat hier om de fracties van het CDA. de PvdA en de 8GP. De enige fractie die het steeds voor de burgemeester opnam, die der WD, zag met de laatste verkiezin gen haar sterkte van twee zetels ge halveerd naar één zetel. De vete tussen de politieke dorpsbestuurders had tevens een tweespalt op het gemeentehuis van Benthuizen tot gevolg. Sinds 1974 is het aantal ambtenaren dat aan de kant van de raadsmeerderheid staat groter geworden. Gemeentesecreta ris Runslnk die vanaf het begin de kant van zijn burgemeester koos is al een tijd met ziekteverlof Verwijt Van onze ondefwijsredactie NOORDWIJKERHOUT Minister Van Kemenade heeft zijn plannen voor de midden- en bovenschool ingrijpend veranderd. Na een middenschool waar de leerling drie a vier jaar over kan doen zou een bovenschool volgen die nog eens twee 4 vijf jaar in beslag neemt. Op z'n vlugst kan een leerling dan op zeventienjarige leeftijd het volledig dagonderwijs verlaten. ïerVmty kan niet lezen, maar hij 'Mme toch controleren, omdat ik nMijn sommen fout heb De minister van onderwijs ontvouwde zijn nieuwe ideeën gisteren op een confe rentie over het onderwijs aan de jeugd van vijftien tot achttien jaar. De conferentie wordt gehouden in Noordwij- kerhout in hétzelfde gebouw waar destijds ook het pasto raal concilie van de rooms- katholleke kerk plaatsvond. Gezien de aanwezigheid van bijna alle belangrijke bonzen uit de onderwijswereld (de tweehonderd van Van Keme nade) zou men geneigd zijn aan een soort onderwijskun dig concilie te denken Grot« variatie Minister Van Kemenade er kende dat veel van de kritiek op zijn bovenschoolplan hout snijdt Hij noemde in dat ver band de indeling in drie stro men (waarvan de theore- tische stroom slechts twee jaar zou duren), de scheiding tussen algemeen en be roepsgericht onderwijs en de gevreesde selectie. In plaats van drie streng ge scheiden stromen wil Van Kemenade nu een grote vari atie van onderwijspakketten. Die pakketten worden dan wel weer gegroepeerd naar maatschappelijke sectoren. De leerling zal meer dan in de contourennota was voorzien zelf combinaties kunnen kie zen en zo zijn eigen weg bepa len. Daarbij zal het ook mo gelijk moeten zijn theore tische en meer praktische studieonderdelen te combi neren. Van Kemenade hoopt dat de huidige leerllngenstel- sels op dat punt het onder wijs kunnen verbreden. Twee mogelijkheden Van Kemenade wil nog niet beslissen oVer de vraag of de middenschool drie of vier Jaar moet duren. Voorlopig denkt hij aan twee mogelijk heden. een middenschool van drie Jaar (waarover Je een Jaar langer mag doen) en een middenschool van vier Jaar (die Je in drie Jaar kunt afma ken). Aan de hand van drie voorbeelden schilderde de minister de mogelijkheden die het nieuwe systeem kan bieden: Leerling A Na drie jaar midilensehiNil (twaalf ti»t vijf tien jaar) twijfelt deze leerling nog over zijn definitieve studie keus. Hij gebruikt het eerste jaar van de bovenschool voor verdere oriëntatie (een kop peljaar"). Daarna maakt hij een meer gerichte keus en rondt in drie jaar de studie op de bo venschool af. Leerling A verlaat de bovenschool als hij negentien is en vertrekt dan naar het hoger onderwijs of neemt een baan. Leerling B In drie jaar vol tooit dit meisje het program ma van de middenschool. Het profiel dat ze meekrijgt wijst sterk in de richting van een universitaire opleiding. Zij kiest een duidelijk om lijnd pakket voor dat doel en als ze zeventien is heeft ze het diploma van de bovenschool op zak Dan begint ze de stu die in het hoger onderwijs. Leerling C Deze leerling ziet geen kans het minimum programma van de mid denschool af te ronden, maar ontwikkelt zich goed in technische handvaardigheid Op zijn zestiende gaat hij naar de bovenschool met een profiel waarin bepaalde on derdelen voldoende zijn, an dere niet. Het eerste Jaar op de bovenschool wordt een koppeljaar Na een half jaar heeft hij zich voldoende geo riënteerd en besluit tot een korte, tweejarige beroepsop leiding met stages. Op zijn achttiende verlaat hij de bo venschool. Als hij eenmaal werkt bestaat de mogelijk heid om terug te keren op school dankzij het „wederke rend onderwijs." De Amsterdamse hoogleraar D. Kallen hield een pleidooi voor een middenschool die al op veertien- of uiterlijk vijf tienjarige leeftijd eindigde Anders blijft er te weinig ruimte voor de bovenschool Nu de experimenten met de middenschool begonnen zijn is het volgens prof. Kallen dringend nodig dat we het in grote lijnen met elkaar over de inrichting van de bo venschool (de overgang van jeugd naar volwassenheid) eens worden. Eigen weg Prof H Becker, een Duitse onderwijskundige die onder meer voorzitter is geweest van de commissie van de O.E.C.D. die de contourenno ta heeft beoordeeld, wees er op dat de onderwijshervor mingen in WestrDuitsland voorwerp van heftige politie ke discussie zijn. Vooral als de inhoud van het onderwijs aan de orde is, kunnen de emoties hoog oplaaien. De hervorming van het onder wijs zal alleen kunnen slagen wanneer ouders en docenten er vanaf het begin bij betrok ken worden. Binnen bepaal de algemene richtlijnen moe ten de scholen zoveel moge lijk zelf hun weg uitstippelen. Beroepsleven Het grootste probleem voor de komende tien Jaar is vol gens prof. Becker de aanslui ting tussen school en be roepsleven Nu reeds komt zestig procent van de Jonge ren die beroepsonderwijs volgt in een baan terecht die beneden hun niveau ligt. Dit moet zijn gevolgen hebben, al mag het niet betekenen dat we Jongeren het onder wijs weigeren waarop zij recht hebben Het grote verwijt dat de raadsmeer derheid burgemeester Keyzer sinds 1974 maakt is dat hij het hem onwil lige ambtenarenapparaat in Benthuizen zou willen uithollen, met het doel het ambtelijk apparaat te concentreren in Moerkapelle (een aangrenzende gemeente waarvan hij ook burgemeester is en waar de verhouding met raad en ambtena ren steeds goed is geweest). In januari 1975 barstte over de2e kwestie de bom. De raad nam toen een motie van afkeuring aan over het feit dat op het gemeentehuis een achterstand in werkzaamheden ont staan was doordat burgemeester Keyzer 2ijn ambtenaren had laten werken ten béhoeve van een huldi- ging van de polittekapel .In Juni 1976 werd deze motie van afkeuring gevolgd dooj een motie van wantrouwen tegen de burge meester. Hiermee gaf de raad tevens te kennen niet gediend te zijn van herbenoeming van burgemeester Keyzer. Zoals bekend bepaalt in Ne derland de kroon om de zes jaar of een burgemeester herbenoemd wordt. De datum voor de eventuele herbenoeming van de Benthuizense burgemeester is 1 maart 1977. De tegenstanders van de burge meester hebben nu reeds uitgespro ken het niet geheel onwaarschijnlijk te achten dat de tips die leidden tot de justitiële actie van gisteren in verband staan met die datum. Verhuur Een van de gearresteerde wethou ders vertelde na zijn vrijlating gis termiddag dat hij herhaaldelijk door de districtsrecherche is ver hoord. De aanhouding en de daarop volgende beschuldigingen waren voor hem en zijn collega een verras sing. zo vertelde hij. Op een gisteravond In alle spoed belegde raadsvergadering in Benthuizen konden de raadsleden nog geen Informatie krijgen over de vraag wie de justitie de gegevens die tot de arrestatie leidden, verstrekt had. Burgemeester Keyzer had hier over aan de officier van Justitie ge deeltelijk zwijgpUcht beloofd. De raadsvergadering werd daarop ge schorst tot vanavond negen uur. In tussen hopen de raadsleden van mr Suyver meer gegevens te hebben ontvangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3