Weinig verbeterde versie van opera „Dorian Gray" k FAMILIEBERICHTEN AND MAANDAG 24 JANUARI 1977 TROUW/KWART kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. „Want door genade zijt gij behouden, door het geloof en dat niet uit u zelf. Het is een gave van God." Et 2:18 Heden is ingegaan in de vreugde van zijn Heer. op de leeftijd van 77 jaar. onze lieve zorgzame vader, groot- en overgrootvader Teunis Willem Nicolaas de Jong Weduwnaar van Ida de Roo drager van de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau Schermerhorn: P. B. Deurloo-de Jong W. H. Deurloo Canada: H. de Jong E. de Jong-Provily Beverwijk: I W. Visser-de Jong H J Visser Klem- en achterklein kinderen Beverwijk, 23 januari 1977 Peperstraat 17 Corr. adres: Westerhoutpad 3 Geen bloemen. Geen toespraken De bijzetting in het familiegraf zal D V. plaatsheb ben op donderdag 27 januahom 15 00 uur de begraafplaats „Westerveld" te Driehuis. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de plechtigheid in de ontvangkamer van de be graafplaats. Op zijn tijd nam de Here tot Zich onze lieve vader, groot- en overgrootvader Jan van Nieuwkerk weduwnaar van Fijgje Broenink in de ouderdom van 91 jaar. Tilburg: A. H. Kroon-van Nieuwkerk G. H. Kroon Zeist: J. van Nieuwkerk T. S. L. van Nieuwkerk-Combee Leusden: G. H. Knoop-van Nieuwkerk H. Knoop Utrecht: W. van Nieuwkerk F. van Nieuwkerk-Houtzager Lent: W. J. van Nieuwkerk C. van Nieuwkerk-Derksen Heidelberg (Zuid-Afrika). H. A. van Nieuwkerk C. van Nieuwkerk-Grové Apeldoorn F. Amersfoort-van Nieuwkerk J. H. W. Amersfoort A. Hogeboom-van Nieuwkerk J. Hogeboom. kleinkinderen en achterkleinkind Apeldoorn, 22 januari 1977 „Goede Reede", Robijnstraat 8 C orrespon d en tie- a d res A. Hogeboom-van Nieuwkerk Vijverlaan 8. Apeldoorn De overledene is opgebaard in het rouwcentrum Rouwenhorst, Griftstraat 31 De teraardebestelling zal plaatsvinden a.s. woensdag om 12.00 uur op de begraafplaats ..Heidelhof". Vertrek van het rouwcentrum om 11.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de aula op de begraafplaats. De Here verloste hem uit al zijn be nauwdheden" Psalm 34:7 Na een langdurig lijden heeft de Here in Zijn Heerlijkheid opgenomen onze lieve broeder, zwa ger en oom Dirk van Baren echtgenoot van M. G Hoogendoorn Hij is 61 jaar geworden Ottawa (Can.) D. van Dijk-van Baren Woubrugge A. Peters-van Baren Zevenhoven: C. van Baren-van Vliet Zevenhoven B. C. van Baren K. van Baren B. van Baren Rotterdam: G. van Baren H. van Baren-Reijneveld Velzen A. Splinter-van Baren J Splinter Capetown (Can.). C van Baren M C. van Baren de Koning Amsterdam: P. G. van Baren neven en nichten. Hoogvliet, 21 januari 1977 Steurweg 38. Geheel onverwacht nam de Heere uit ons midder weg Maarten Piet M.zn Sr. Wij gedenken hem met dankbaarheid voor zijn volledige inzet en oprecht christelijk getuigenis in hel politieke leven van onze gemeente „Want de God die gesproken heeft: licht schijne tn de duisternis. heeft het doen schijnen in onze harten. De A.R.-Liesvereniging en Arjos Aalsmeer Aalsmeer. 20 januari 1977. De Heer is mijn Herder Van ons ging heen onze innig geliefde moe der en oma Trijntje de Vries op de leeftijd van 76 jaar, sinds 24 november 1959 weduw van Jan Daniël van der Munnik St John s-Canada: E. Berghuis-van der Munnik P. J. Berghuis Toronto-Canada: A. van der Munnik Rijswijk: C. J. Lamur-van der Munnik C. Lamur Mijdrecht: J. D. van der Munnik J. van der Munnik-Bakker Heerde: H A. van der Munnik M. B. van der Munnik- van Willigenburg Eelde: W. van der Munnik J. de Boer en kleinkinderen Groningen, zondag 23 januari 1977. Correspondentie-adres: Rijksstraatweg 136 A, Haren, Groningen. De overledene is opgebaard in de rouwkamer van het R.K.-Ziekenhuis, Verlengde Hereweg 92, Gro ningen. Gelegenheid tot bezoek aldaar van 18.00-19.00 uur. De rouwdienst zal gehouden worden op donder dag 27 januari a.s., om 14.00 uur te Loppersum in de Gereformeerde kerk, Burg. van der Munnik- straat, waarna de begrafenis zal plaats vinden. Na afloop is er gelegenheid tot condoleren in de hal van de kerk. De Heere nam plotseling tot Zich onze beste broer, zwager en oom Adriaan Veldhuyzen van Zanten echtgenoot van C. van Eesteren op de leeftijd van 75 jaar Hij wist zich een kind van God Heemstede: G. E. Veldhuyzen van Zanten J. C. Veldhuyzen van Zanten-Kok Emmen: Th. Veldhuyzen van Zanten T. Veldhuyzen van Zanten de Waal Bennebroek: F. Veldhuyzen van Zanten T. Veldhuyzen van Zanten- van Reenen Bellingham (Wash. USA): M. L. van Zanten E. van Zanten-Noordeloos 's-Graveland: I. L. Veldhuyzen van Zanten neven en nichten Mount Vernon, Wash., USA, 21 januari 1977. 1405 So 15th st. Heden overleed nog onverwacht onze lieve zuster, schoonzuster en tante Geertrui van den Berg weduwe van Aart Blokhuis, op de leeftijd van 77 jaar. H. van den Berg G. van den Berg-Klein Oss: M. Janssen-van den Berg F. N. Janssen Apeldoorn: H. J. A. van den Berg C. M. F. van den Berg-Visser Apeldoorn: M. M. Blok-van den Berg Harderwijk: A. Visser-de Vries J. G. Visser Nijkerkerveen: G. Blokhuis Nijkerk: E. Blokhuis-van de Akker en hun kinderen Ermelo, 21 januari 1977. Correspondentie-adres: A. van den Berg, Westelijk Halfrond 357, Amstelveen. De begrafenis zal plaatshebben woensdag 26 ja nuari 1977 om 14.00 uur op de Algemene Be graafplaats te Ermelo. Vooraf wordt een rouwdienst gehouden in de rouwkamer. Rozenlaan 1 te Ermelo; aanvang 13.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop der begra fenis in de aula van de begraafplaats. Heden zijn intrek genomen bij onze Heer, mijn geliefde man. onze zorgzame vader en grootvader Gouwe Julius „dienaar des Woords" op de leeftijd van 67 jaar Nunspeet. H. R. Julius-Kuipers C. E. R. de Jongh-Julius J de Jongh Jelger en Marco Amsterdam: L. J. Julius J. L. Julius-Geerlings Rotterdam: J. G. Julius Nunspeet, 22 januari 1977 Oenenburgweg 180 De dankdienst wordt gehouden woensdag 26 ja nuari door zijn broer, ds S. Julius. Aanvang van de dienst 14.00 uur in de Ned. Herv Sionskerk aan de Treubstraat te ftunspeet, waarna de teraarde bestelling zal plaatsvinden om 15.00 uur op de nieuwe begraafplaats aan de Eperweg Gelegen heid tot condoleren na afloop in de aula op de begraafplaats In navolging van zijn gedachten geen toespraken geen bloemen en liever geen bezoek. Mijn lieve man. Abraham van den Berg 65 jaar oud, de zorgzame vader van Ade, Siem. Antoinet en Jan. werd door zijn Heer in het Vaderhuis opgenomen. A. M. C. van den Berg-Kol Middelburg, 22 januari 1977. Pieter Boddaertstraat 58. De dankdienst wordt gehouden op woensdag 26 januari om 13.00 uur in de Gereformeerde Kerk te Wolphaartsdijk, wéarin zal voorgaan Ds. P. van Die, Hervormd predikant aldaar. Na de dienst is er gelegenheid tot condoleren, daarna zal de teraardebestelling plaats vinden om 14.00 uur op de begraafplaats te Wolphaartsdijk. Mijn man ligt opgebaard in het mortuarium van het Gasthuis te Middelburg; bezoekuur dagelijks van 17.30-18.30 uur. God nam tot Zich onze broer, zwager en oom Abraham van den Berg echtgenoot van A. M. C. Kol. em. predikant van Wolphaartsdijk, op de leeftijd van 65 jaar. Wassenaar: M. van den Berg Voorburg: C. van den Berg A. van den Berg-Varekamp Oosterbeek: M. J. van den Berg-Feitsma Den Haag: R. van den Berg Voorburg: J. H. van den Berg-van Andel Dordrecht: D. L. van den Berg J. van den Berg-van Eijk Voorburg: P. van den Berg J. van den Berg-Boersma Bowmanville (Canada): G. van den Berg J. van den Berg-Verhoeff neven en nichten Middelburg, 22 januari 1977. Door zijn Heer in het Vaderhuis opgenomen Ds A. van den Berg emeritus-predikant van onze gemeenten Namens de Gereformeerde Kerken van: Wolphaartsdijk, H. Schuring, praeses M. A. Katsman-Katsman, seriba Lewedorp, L. Jille, praeses P. Dekker, scriba 22 januari 1977. Waar gouden de portalen zijn hoe zullen daar de zalen zijn God nam uit dit aardse leven weg om haar een plaats te geven in Zijn Huis met de vele woningen, onze lieve schoonzuster en tante Tine van der Munnik-de Vries Zij werd 76 jaar Groningen, 23 januari 1977 K. J. v.d. Munnik R. v.d. Munnik-Bosker P. F. Voogd-v.d. Munnik F. P. v.d. Munnik neven en nichten Heden is ontslapen in haar Heer en Heiland onze lieve jongste zuster, schoonzuster en tante Mevrouw Trijntje van der Munnik- de Vries in de leeftijd van 76 jaar. Oostzaan: M. de Vries-Balhuizen Voorburg: W. de Vries-Parmentier Bussum: A. de Vries Ermelo: M. Holtrop-de Vries neven en nichten Haren (Gr.), 23 januari 1977 Correspondentie-adres: Rijksstraatweg 136A, Haren, Groningen „Werp al uw bekommernis op Hem, want Hij zorgt voor u". 1 Petrus 5:7 Heden heeft de Here tot Zich genomen onze lieve zorgzame moeder en oma Femmigje Troost weduwe van Lambertus Scholten in de ouderdom van 83 jaar. Beekbergen G. Scholten Baden-Baden (W. Duitsl.): J. J. Last-Scholten R. Last en kleinkinderen. Ermelo, 22 januari 1977 Dirk Staal weg 15 Geen bloemen Liever geen bezoek aan huis. De overledene is opgebaard in het rouwcentrum- van de Montana Stichting, Beetsstraat 17 te Har derwijk. De begrafenis zal plaatshebben donder dag 27 januari om 11.30 uur op de algemene begraafplaats te Ermelo. Daaraan vooraf zal om 10.15 uur een rouwdienst worden gehouden in bovengenoemd rouw centrum. In de aula op de begraafplaats is na afloop van de plechtigheid gelegenheid tot condoleren. En nu, wat verwacht ik, o Heere? mijn hoop die is op u Psalm 39:8 onber. Tot onze grote droefheid heeft de Heere geheel onverwacht tot Zich genomen mijn innig geliefde man, onze zorgzame vader, zoon, schoonzoon, broer en zwager Sjoerd Singor op de leeftijd van 51 jaar. De Heer is mijn licht en mijn heil, voor wien zou ik vrezen? Psalm 27:1 Maarssen: L. Singor-Hogeboom Jan Erik Sjoerd Henriëtte E. Singor-Berrelkamp Groningen: H. Hogenboom-Bouwknecht Maarssen. 22 januari 1977 Treubstraat 8 De teraardebestelling zal plaatsvinden woensdag 26 januari a.s. om 14 uur op de algemene begraafplaats te Maarssen. Vooraf wordt er in de Geref. Kerk een rouwdienst gehouden welke aanvangt om 14.00 uur. De overledene is opgebaard in de aula van Huize „Maria Dommer", Vondelstraat 1, 2e ingang, Maarssen. Gelegenheid tot condoleren aldaar dinsdag van 19-20.00 uur. In de stroom van leven zet God zijn mensen neer. Zij zijn met Hem verweven en keren tot Hem weer. Op Zijn tijd nam God tot Zich op de leeftijd van 51 jaar, onze lieve zoon, broer, zwager en oom Sjoerd Singor Maarssen: E. Singor-Berrelkamp Maarssen: J. L. Singor A. Lodema-Fahner Red en Fred Ruurlo: E. Ch. Ernsten-Singor L. Ernsten Maarssen: E. Singor M. Singor-Grave Reinier en Emiel De Kwakel: E. Geerds-Singor F. Geerds Willem, Sigurd Liesbeth, Greta Maarssen, 22 januari 1977. Heden heeft de Heere plotseling in zijn Heerlijl heid opgenomen onze geliefde zwager en oorr Willem Wiechers weduwnaar van Hendrik je Vos eerder van Aaltje Booy Openbaringen J4;i Dwingelo: J. Booy H. Booy-Wiechers A. Booy A. W. Booy-van der Borgh G. Booy T. Booy-Koops neven en nichten Dwingelo, 24 januari 1977. Algemene kennisgeving Met grote verslagenheid geven wij kennis. datP geheel onverwacht uit ons midden werd weg genomen, onze innig geliefde man en pappa Hendrik Willem Rauwerdink op de leeftijd van 37 jaar. Wij zullen hem nooit vergeten. G. A. Rauwerdink-Aalbers Roel en Jurgen Hoogeyeen; 21 januari 1977 De Sitterlaan 4 Liever geen bezoek aan huis en geen toespraken De begrafenis zal plaatsvinden woensdag 26 janu ari om 12.00 uur vanuit de Goede Herderkerk, Lomanlaan 2, Hoogeveen. Gelegenheid tot condoleren van 10.45 uur tot 11.15 j: uur. Aanvang van de rouwdienst om 11.30 uur. Sbu tte Algemene Kennisgeving 1 ve I ze Met onsteltenis ontvingen wij het bericht van hel hi overlijden van onze geachte direkteur, de heeijnst br V H. W. Rauwerdink rhal Zijn vriendelijke persoonlijkheid zullen wij nier^ vergeten. Hoogeveen, 21 januari 1977 inee Personeel Nederlandsche Midj5 n; denstandsbank 'en kantoren Hoogeveen en Zuidwolde a *;ew Maar door genade van God ben ik wat ik ben, en Zijn genade aanmij is niet vergeefs ge weest 1 Cor 5:10 Op zondag 23 januari j.l. ging onze ouderling Joke Roodhart- Meijer in de leeftijd van 47 jaar van ons heen. Zij was zowel in haar ambtswerk, dat zij gelo vig en met veel hartelijk heid onder ons ver richtte, als op haar lang durig ziekbed een blij moedig getuige van Hem, in Wiens hoede wij haar manen kinderen aanbevelen. Voorafgaand aan de cre matie op vrijdag 2— ja nuari a.s. om 14.00 uur op Westgaarde zal een dienst van Woord en Ge bed worden gehouden in de Bethelkerk (Vasco da Gamastraat). Namens de wijkraad- Bethelkerk van de Gereformeerde Kerk van Amsterdam-West Ds F. D. Kraan, praeses De wijkkerkeraad, wijk 2, der Geref. kerk van 's Gravenhage Oost, geeft met verslagenheid ken nis van het overlijden van broeder, ouderling S. Janssens Met vasthoudendheid- en blijmoedigheid dien de hij zijn Heer en Heiland. Dat de Geest van de Heer moge ruste op zijn vrouw en kinderen. Ds. E. Haver kamp, praeses P. Horneman, scriba Wij zijn innig dankbaar en blij dat God ons Mieke Judith heeft toevertrouwd. Wij noemen haar Mieke. Peter Jager Ineke Jager-Wienbelt Purmerend, 21 januari 1977, Dr. Albert Schweitzerl. 67. Tijd. adres: St. Liduina Ziekenhuis. •ft i tali het ich hij: hiel 5 st door R. N. Degens AMSTERDAM Drie jaar geleden ging de opera „Dorian Grs van Hans Kox in première bij de Nederlandse Operastichtifee' Vrijdagavond kon men in de Amsterdamse Stadsschouwbi een niet onaanzienlijk gewijzigde versie van dit werk zien, datfim deze vorm nog op 26 en 30 januari in Amsterdam en op 28 janu|,ne in Rotterdam wordt gespeeld. ken De opvallendste misrekening die Kox bij het ontwerpen van deze ope ra maakte is nu gecorrigeerd: de titelrol is niet meer toevertrouwd aan een kraaiende countertenor maar aan een gewone (hoge lyrische) tenor, voor wie deze partij helemaal werd herschreven. Verder zijn er en kele minder opvallende wijzigifigen, en er zijn aan de elektronische mu ziek in het tweede bedrijf een soort tableaux-vivants toegevoegd. Behal ve de hoofdrol 2ijn ook andere be langrijke rollen anders bezet, zodat er alles bijeen nogal wat gewijzigd is; en vergeleken bij de eerste opvoerin gen ongetwijfeld verbeterd. In hoofdzaak doordat de hoofdrol nu een mannelijk stemgeluid laathoren waarmee deze in het kader van het geheel geloofwaardiger gemaakt zou kunnen worden. De Engelse tenor Philip Langridge probeert dat ln de ze voorstelling met volledige inzet van zijn magnifieke stem en zijn aanzienlijk acteertalent. Een betere vertolker voor deze rol zal moeilijk te vinden zijn. Maar ook hèm is het niet gegeven deze opera van zijn mu ziekdramatische bloedarmoede af te helpen. Verlies Wanneer een boeiend stuk literatuur tot opera-libretto wordt geredu ceerd, moet het daarbij onvermijde lijk optredende verlies gecompen seerd worden in de muziek. Dat is vooral bij Oscar Wilde's roman „The picture of Dorian Gray" een heksen toer. Men kan bewondering hebben voor de wijze waarop Kox zelf een libretto maakte uit het verhaal van de verloedering van de schone jonge ling Dorian, wiens uiterlijk onveran derlijk dat van een jonge god blijft terwijl het eens van hem geschilder- de portret in steeds afstotelijker wordende gelaatstrekken het kwaad weerspiegelt waaraan Dorian uitein delijk ten onder gaat. Wilde versierde dit drakerig- symbolische gegeven met zijn bril- Wnt-decadente verbeeldingskracht ►ut een opmerkelijk stuk eind 19e- eeuwse literatuur. Waar Kox daar van iets (vooral in het eerste bedrijf) probeerde te handhaven, werd het in hoofdzaak traag verlopende conver satie-opera. Voor de rest bleef alleen de draak over, ontdaan van zijn lite raire opmaak. rlij 8, ■kst ag Dt. De cynische uitspraken van Dort aar kwade genius, zijn vriend Lord H eid ry, lijken hier volstrekt onschuldige! gemeenplaatsen, ook al door dep lerminst opwindende muzikale tourage, waarin zij zijn gezet, muzikale tussenspelen die de achtt<| en ondergrond van het drama Dorian's zielestrijd zouden moeü intensiveren, zijn nauwelijks in str de aandacht gevangen te houd Het publiek converseerde er dan lustig doorheen. En wèt dan ook' inhoud moge zijn van „het boek" Dorian van Lord Henry krijgt hem „in alle zonden van de wereld"! te lelden", het heeft in elk gef - Hans Kox' fantasie niet bijzonf kunnen prikkelen, gehoord de sli pe elektronische muziek die hij vi*°c deze scène ontwierp. Ook de nu gevoegde mime-tableaux laten afWi aan duidelijkheid en suggestie ge' wensen over. Vage echo Waar er echt wat op het toneel ,k beurt" (de scène met de actrice Sij Vane, de moord op de schilder, het doorsteken van het schilder komt de muziek soms tot een ver< pende en verhevigende begeleid! van dat gebeuren, maar ook dan i| blijft het een vage echo van Benjamin Britten (van wie blijkbaar moeilijk los kan kon- ruim dertig jaar geleden in bijvd beeld Peter Grimes liet horen. Het is dacht ik niet verwonderle, dat Hans Kox er niet in is geslai de naar aanleiding van „The picturèite Dorian Gray" in zichzelf boeiel b aangrijpend, ontroerend of schleri; kend stuk muziekdramatiek te ken. Wel verwonderlijk is dat voor zijn eersteling op operagel een zo onmogelijk onderwerp mi de te moeten kiezen. Ook deze t' de, verbeterde heropvoering mei nieuwe hoofdrolvertolker, de uil kend zingende en acterende Robi Alexander als de actrice Sibyl Vi Timothy Nolen (weer) als Lord ry, en Lieuwe Visser (die Thoi Lawlor verving) als de schilder Hallward, en het Radio Kami kest nu onder leiding van de coi nist, bewees hoè onmogelijk dat hem was. k< ge

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6