Pensioen politici wordt minder gunstig leidooi voor vrijheid an genezing op congres k PvdA wil loting dienstplichtigen Menten schuldig aan professorenmoord' Philips batterijen die gaan lang mee. PSP doet beroep op PvdA en PPR ijetjjds 'beurzen patiënt en therapeut moeten zelf kunnen kiezen ioersma: nieuwe looningreep biedt geen oplossing Gebarsten hemel ter nagedachtenis Vrije keuze voor jaar van opkomst Protest tegen ontslag lerares Reformatorische Partij Federatie kiest lijsttrekker Vormingsinstituten willen voortzetting van onderwijsbeleid Wiegel opnieuw lijsttrekker VVD PHILIPS Niet opnieuw met CDA regeren Als voorstel De Gaay Fortman door parlement komt: Meestal snel nieuwe baan jaarbeurshallen utrecht NDAG 24 JANUARI 1977 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 'an een onzer verslaggevers AMSTERDAM „Naast vrijheid van godsdienst en onderwijs dient er vrijheid van genezing te ijn, zodat de patiënt en de therapeut echt zelf kunnen kiezen welke therapie in dit geval de meest nagewezen is." Dit zei onder luid applaus zaterdag in Amsterdam drs C. M. Schoonheim op het cngres „Gelijke rechten alle geneeswijzen", dat meer dan duizend belangstellenden trok. Iet congres was georganiseerd door o commissie „Gelijke rechten voor He geneeswijzen" waarin zestien be- Dcps- en belangenorganisaties op et gebied van niet-officiële genees- unde en individuele ge- jndheidszorg zijn vertegenwoor- igd. Als lid van de commissie ging rs Schoonheim tijdens deze eerste lanilestatie nader in op de huidige Ituatie. waarbij de wet op de uitoe- ening der geneeskunst uit 1865 nog leeds therapeuten van de nlet- niversitaire geneeskunde vooreo- niet-arts als strafbaar be- chouwt en hun diensten door zlek- enkostenverzekeringen en zleken- mds niet worden gedekt. lij pleitte voor een betere samen- lerking op het terrein van de ge- ondheidszorg en voor opheffing van e financiële discriminatie. Er is ge ileken dat naar schatting zo'n zeven niljoen keer per Jaar Nederlanders „alternatieve" geneeskundige aadplegen. „De patiënt moet in we- enlijke vrijheid kunnen kiezen door ne hij wil worden behandeld." aldus rs Schoonheim. En ons hoofddoel is im gelijke rechten voor alle genees wijzen te realiseren. Het argument an een eventuele lastenverzwaring cor het ziekenfonds en de ziekten- tostenverzekering wees hij van de nd. Jn groter verband zou in de toe- nst wel eens kunnen blijken dat t voordeliger is, als beide vormen Van onze redactie ADVERTENTIE van geneeskunde wettelijk erkend naast elkaar functioneren". Titelbescherming Dr. mr. K. van Dijk. die sprak over de toekomst van niet-officiële genees kunde, wees op het rapport van de staatscommissie Medische Beroeps uitoefening onder voorzitterschap van prof. mr. J. T. M. de Vreeze, dat als advies aan de minister is uitge bracht. Daarin adviseert men over te gaan tot een titelbescherming van de arts en de beroepsbescherming te laten vallen. Nlet-artsen zouden dan ook geneeskundige handelingen mo gen verrichten zonder daarbij direct strafbaar te zijn, tenzij maar dat geldt ook nu voor artsen zij door hun daden schade of letsel toebren gen of wanneer er kwade trouw in het spel is. „Er wordt dus in deze richting gewerkt", aldus dr. mr. Van Dijk. „Er is hoop op een andere wet geving en dat is maar gelukkig ook, want dit stukje Thorbecke dat des tijds nodig was, moeten we kwijt". De arts Paul van Dijk, die kan wor den beschouwd als deskundige op het gebied van de niet-officiële ge- sociaal-economische DEN HAAG De onverwacht hoge loonstijging in 1976 bewijst volgens minister Boersma (sociale zaken) dat een nieuwe looningreep van de regering geen oplossing zal bieden. „Het roepen om ingrijpen steunt niet op kennis van zaken," zei Boersma dit weekeinde in een radio- tzending van zijn partij, de ARP. loonstijging over 1976 is onver- icht hoog uitgevallen doordat de „incidentele" loonsverhogingen meer zijn voorgekomen dan was ge dacht. Het effect hiervan was wel tc laag geschat, maar de omvang die het nu heeft gekregen, maken het volgens Boersma „ondenkbaar dat dit alleen is betaald door een be perkt aantal ondernemingen; Boersma schat dat een twee mil jard gulden meer aan loonsverho gingen is betaald dan aanvankelijk was becijferd, voor een deel door overtredingen van de loonmaatrege len van de regering. „Dat ingrijpen in de lonen kun je als regering voor een keer doen. Maar daarna gaat het water een andere bedding zoeken De druk zoekt zich een uitweg," aldus de minister. Hij meent dat de vakbeweging voor een deel wel gelijk heeft wanneer ze nu de werkgevers verwijt dat die zeg gen geen loonsverhoging te kunnen betalen maar ondershands wel vorig jaor meer hebben betaald dan gere geld was. ■isma vindt dat het geen zin ft als de regering nu werkgevers vakbeweging zou uitnodigen ><r nieuw centraal overleg over de tgelopen loononderhandelingen, .an mensen die dan uit beleefd st! komen, heb ik niets. Eerst moet e wil er zijn om er met elkaar uit te omen. Zo ver is het naar mijn op vatting nog niet. Aan een herhaling van het mislukte loonoverleg van eind vorig jaar hebben we niets." Dr. C. W. Aakster neeskunde in Nederland (zie Trouw van 14 Januari), gaf een overzicht van de verschillende therapieën, die in dit land worden gehanteerd. HIJ stel de dat de wet van 1865 ondanks de monopoliepositie van de arts voortdurend wordt overtreden en dat dit algemeen bekend is. Hij noemde die genezingsmethoden echt alternatief, die een eigen ziekte- model hanteren en uitgaan van een totale benadering van de mens. zoals homeopathie, de antroposofische ge neeskunde, de natuurgeneeskunde, de acupunctuur en de paranormale genezing. Kwakzalverij Dr. C. W. Aakster tot slot belichtte de maatschappelijke achtergronden van de niet-officiële ge zondheidszorg. HIJ deed geen aanval op de officiële geneeskunde en nam duidelijk afstand van de kwakzalve rij, die volgens hem een misdadig element in zich heeft. „Kwakzalverij is over het algemeen gebaseerd op het streven mensen in nood geld uit de zak te kloppen door middelen die geen bewezen therapeutisch effect hebben", aldus dr. Aakster. „Dit is heel iets anders dan alternatieve ge nezers beogen", zo zei hij. „We zien in onze samenleving een soort tegencultuur tot ontwikkeling komen die zich afzet tegen vele „ver worvenheden" van de maatschappij. Ik noem alternatieve landbouw, techniek, voeding en alternatieve ge neeswijzen. Vanuit deze achtergrond ontstaat bij veel mensen de behoefte zich af te vragen of het ook anders kan. Van de chemische middelen, bestraling, operatie, bij het behou den of herstellen van onze ge zondheidszorg". De socioloog Aakster zei met nadruk dat we het niet zonder de officiële geneeskunde zouden kunnen stellen. „Integen deel, naar mijn mening heeft een en ander alleen maar zin indien officiële en niet-officiële geneeskunde nauw samenwerken, of althans elkaar naast zich verdragen. Wanneer men zich daarbij laat leiden door de overigens vaak misbruikte woor den „het belang van de patiënt", dan moet dit niet zo moeilijk zijn". De beeldhouwer en schrijver Jan Wolkers legde gisteren een krans op het door hem vervaardigde monument dat tijdens de 32e Auschwitzherdenking van het Nederlands Auschwitz-comité op de Nieuwe Oosterbegraafplaats in Amsterdam werd onthuld. Het gedenkteken bestaat uit gebarsten spiegels, die moeten symboliseren dat de hemel niet scheurde bij al het leed dat in de tweede wereldoorlog werd aangericht. In een toespraak zei de vice-voorzitstcr van het Auschwitz-comité dat herdenken zinvol en nood zakelijk blijft, omdat het fascisme nog niet is uitge bannen. Gisteravond is in het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam de voorzitter van het Auschwitz-comité, de heer J. Slagter (69), overleden. De heer Slagter was al enkele jaren ziek. Van een verslaggever DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil een lotingssysteem invoeren bij de selectie van dienstplichtigen. De fractie wil daarmee de onrechtvaardigheid wegnemen van het bestaande systeem. Verder willen de socialisten aan de dienstplichtigen de mogelijkheid geven, tussen de leeftijden van achttien en twintig jaar, het jaar van opkomst te kiezen. Volgens één van de defensie woordvoerders van de PvdA in de Kamer, Hans Kombrink, zullen deze voorstellen op 31 januari op tafel worden gelegd tijdens de openbare commissievergadering in de Tweede Kamer over het dienstplichtbeleid. De PvdA-fractie vindt dat het op- komstbeleid thans zeer onrechtvaar dig werkt. Op dit moment kan men vrijstelling van militaire dienst krij gen wegens broederdienst, opleiding voor een geestelijk ambten vanwege het feit dat men gehuwde kostwin ner is. Deze laatste norm is inge voerd door minister Vredeling en heeft een aanzienlijke reeks zoge naamde Vredeling-huwelijken ten gevolge gehad. De PvdA-fractie meent dat dit soort louter materiële normen uit de wet moeten worden geschrapt. De fractie wil daarom een algemene maatstaf invoeren. Dat zou moeten inhouden dat het vervullen van de dienstplicht geen onevenredige schade mag toebrengen aan de per soonlijke belangen van de dienstplichtige of aan de samenle ving. Er zou dan slechts één catego rie voor uitstel overblijven, die van „bijzonder geval". In Denemarken werkt men al met dit lotingssysteem. Het voorstel om de dienstplichtige binnen zekere grenzen te laten kie zen in welk Jaar hij wil opkomen, wordt mogelijk nu er het wetsvoor stel ligt om de opkomstleeftijd met één Jaar te vervroegen. Volgens het voorstel van de PvdA-fractie moet de dienstplichtige ook binnen re delijke grenzen de mogelijkheid krijgen zijn keuze tussentijds nog te veranderen. Van een verslaggever ARNHEM Rector en leraren van het christelijk atheneum in Arnhem (700 leerlingen) hebben bij het cura torium van de school met een brief geprotesteerd tegen het aangekon digde ontslag van de lerares frans, Mevrouw H. Goslings-Nieuwbeerta uit Oosterbeek. Mevrouw Goslings geeft bijna twee jaar lang les aan de school en zou in augustus een vaste aanstelling krijgen. Mevrouw Goslings is de christelijke-' beginselen echter niet toegedaan, hetgeen voor het curatorium aanlei ding was haar niet voor vast te be noemen. Het lerarencorps besloot voor zijn collega op te komen en heeft het curatorium gevraagd haar een vaste aanstelling te geven. Het curatorium zal zich dit weekeinde beraden over de protestbrief. Van onze parlementsredactle NULDE De Reformatorische Par tij Federatie (RPF) heeftzaterdag in Nulde haar lijst voor de komende Tweede-Kamerverkiezingen be kendgemaakt. Lijsttreker is de heer J P. M. Rietkerk uit Wezep. Hij is 41 jaar en behoort tot de vrijgemaakt gereformeerde groepering bulten verband. Nummer twee op de lijst is drs. A. H. D. Wagenaar te Mijdrecht en nummer drie de heer P. Langeler uit Veendam, voorzitter van de RPF en behorend tot de vrijgemaakt- gereformeerde kerk. De lijst van de RPF werd vastgesteld op een beslo ten federatieraad-vergadering. Op 12 maart houdt de partij een openbaar verkiezingscongres. Hier wordt ook het verkiezingsprogram bekendgemaakt. De RPF hoopt dan zekerheid te hebben omtrent een lijstverbinding met SGP en GPV. Zoals bekend wil de SGP wel tot lijstverbinding met de RPF en het GPF overgaan maar voelt het GPV hier weinig voor. Binnenkort wordt hierover op de GPV-bondsraad ge sproken. Als het GPV definitief nee zegt, moet ook de SGP zich opnieuw gaan beraden over de lijstverbin ding. Russische openbare aanklager: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Volgens de openbare aanklager van Lwow in de Sowjet-republiek Oekraïne heeft de Nederlandse kunstverza melaar Pieter Menten deelgenomen aan terechtstellingen door de nazi's van geleerden in die streek. De openbare aanklager, Boris Alexandrewitjs Antonenko, beschuldigt Menten van deze zogeheten professorenmoord in een zaterdag gepubliceerd vraaggesprek met de Komsomolskaja Prawda, een blad van de Jeugdbeweging. Antonenko zegt dat er bewijzen zijn dat Menten naar Lwow is gegaan in gezelschap van SS-ers die deel uit maakten van het bataljon „Nachtl- gall". Hij zou er hebben deelgeno men aan arrestaties en terechtstel lingen van academici. Volgens Anto nenko heeft Menten ook talrijke kunstschatten geroofd in Krakow, Kiew en Riga. Voordat Menten naar Lwow ging, aldus Antonenko. had Menten zijn intrek genomen in de woning van een zekere professor Ostrowskl, die de kunstwerken van twee aristocra tische families beheerde. Ostrowskl is door de nazi's gedood en volgens Antonenko behoeft het nauwelijks betoog dat niemand ooit meer een enkel schilderij uit deze verzamelin gen heeft teruggezien. Antonenko zegt ervan overtuigd te zijn dat Menten zijn grote rijkdom aan plundering te danken heeft. In dat verband noemt hij de naam van de man die in de oorlog chauffeur van Menten is geweest. Deze chauf feur, Tadeusz Podgorodiecki, die nu in Warschau woont, zou gezegd heb ben herhaaldelijk met Menten naar Krakow in Polen te zijn gereisd, waarbij schilderijen, tapijten en an dere kostbaarheden werden meege nomen. Volgens Antonenko heeft de chauffeur ook verklaard dat Menten in Riga schilderijen en bontjassen wegnam en ze verkocht of aan vrou wen van SS-ers gaf. Warschau, waar contact met de vroe gere chauffeur zal worden opgeno men. Overigens is deze man volgens de heer Habermehl al verscheidene malen gehoord, onder meer door de Poolse Justitie. De advocaat van Menten, mr. B. F. J. Simon, bestempelde de beschuldi gingen van Antonenko gisteravond als „waanzin". HIJ vertelde dat al in het begin van de Jaren zestig in een Oostduits bruinboek de toenmalige Westduitse minister Oberlënder er van was beschuldigd zich als bevel hebber van het Nachtlgall-bataljon aan de professorenmoord te hebben schuldig gemaakt. Een onderzoek door de Westduitse Justitie zou toen hebben uitgewezen dat de beschuldi gingen in het bruinboek op niets berustten. Volgens Simon komt Antonenko weer met hetzelfde verhaal op de proppen. „Voor die beschuldigingen uit landen achter het ijzeren gordijn geef ik geen roole cent", zei de advo caat van Menten gisteren. Van onze onderwijsredactie ROTTERDAM De meerderheid van de vormingsinstituten voorwer kende Jongeren kiest voor voortzet ting van het beleid van minister Van Kemenade, ondanks alle kritiek die daarop de laatste tijd is geleverd. Dit bleek zaterdag op een vergade ring in Rotterdam waar 180 vor mingsinstituten vertegenwoordigd waren. Eerder had het bestuur van de lan delijke organisatie van vormingsin stituten voor werkende Jongeren verklaard het beleid van de minister niet langer te willen steunen. Na het teleurstellende gesprek op 6 decem ber J.l was het bestuur tot de conclu sie gekomen, dat deze politiek on voldoende uitzicht bood. Als de ge deeltelijke leerplicht spoedig werd uitgebreid, zou het vormingswerk roemloos ten onder gaan. De meerderheid van de zaterdag aanwezige instituten bleek deze conclusie niet te delen. ZIJ bleven streven naar samenwerking van vor mingsinstituten met streekscholen en andere vormen van beroepson derwijs. Op een later tijdstip zou het vormingswerk dan opgenomen kun nen worden in een nieuw soort on derwijs voor de Jeugd van vijftien tot achttien Jaar. De uitspraak van zaterdag was slechts bedoeld als een opiniepei ling. Pas op het officiële congres op 23 april kan de landelijke organisa tie een definitief besluit nemen. Naast deze algemene organisatie be staat ook nog een christelijke orga nisatie van vormingsinstituten. Van een verslaggever DEN HAAG Met algemene stem men heeft de algemene vergadering van de WD zaterdag, in Den Haag, de liberale fractievoorzitter in de Tweede Kamer Hans Wiegel geko zen tot lijsttrekker van de WD- kandidatenlijst voor de Kamerver kiezingen. Alle zittende Tweede Kamerleden van de WD op oud-minister De Koster na zijn door de algemene vergadering op verkiesbare plaatsen gezet. De Koster stelde zich niet herkiesbaar. Hij hoopt in de toe komst een zetel in de Eerste Kamer te verwerven. Voorts zijn op verkiesbare plaatsen - gekozen dr. Braams uit Utrecht, drs Hermans uit Nijmegen, Jacobse uit Amsterdam, mr. Lauxtermann uit Den Bosch, dr. van Eekelen uit Den Haag, drs Nljpels uit Bergen op Zoom, mevrouw Erika Verkerk- Terpstra uit 's-Gravenzande, dr. De Korte uit Wassenaar en mevrouw Vrijlandt-Krljnen uit Hilversum. Mr. F. Korthals werd als voorzitter herkozen. De heer De Koster is ge kozen als penningmeester, als op volger van mevrouw Van Someren- Downer, die vanwege haar verkie zing tot voorzitter van de liberale senaatsfractie het penningmees terschap neerlegde. „Waanzin" ADVERTENTIE *000 NORMAL DUTV.GOlX) H£AV» 0UTY. ZWARTOOU8LE 0UTY De Nederlandse Justitiële delegatie die op 1 februari naar de Sowjet- Unie vertrekt, hoopt er onder meer achter te komen of Menten inder daad bij de professorenmoord be trokken is geweest. De Amsterdam se officier van justitie mr. A. F. J. C. Habermehl, die deel uitmaakt van de delegatie, zei gisteren dat ook een bezoek aan Lwow zal worden ge bracht, waarbij met Antonenko zal worden gesproken. Het gezelschap gaat ook naar DEN HAAG Ongeveer zestig mensen hebben zaterdag gedurendé" enkele uren gedemonstreerd voor de Zuldafrikaanse ambassade in Den Haag voor vrijlating van alle gevan gen vakbondsmensen en andere po litieke gevangenen in Zuid-Afrika, het verbreken van de economische banden tussen Nederland en Zuid- Afrika en solidariteit met de Zuld afrikaanse vrijheidsstrijd. Van onze parlementsredactie ROTTERDAM De PSP doet een dringend beroep op PvdA en PPR niet opnieuw te gaan regeren met de CDA-partiJen. De algemene ledenvergadering van de PSP heeft dit weekeinde een resolutie aangenomen, waarin deze oproep gedaan wordt. „PvdA en PPR moeten machtsvor ming van onderop verkiezen boven machteloos regeren", aldus de PSP, die zeer teleurgesteld is In het beleid van kabinet-De Uyl. Er is, aldus de PSP-ledenvergadering. door het ka binet geen enkele aanzet gegeven voor wezenlijke verandering van de maatschappij. Zelfs gematigde her vormingsplannen zijn op de lange baan geschoven. Daarom moet elk voorstel, voor regeringssamenwer king met het CDA afgewezen worden door PvdA en PPR. Lambert Meertens, voorzitter van de PSP. had eerder op de ledenvergade ring gezegd dat met het CDA geen progressieve politiek te voeren is. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Politieke ambstdragers die hun functie moeten opgeven, vinden doorgaans snel een nieuwe betrekking. Jarenlang is te somber gedacht over het noodgedwongen stilzitten van gewezen ministers, staatssecretarissen, kamerle den, wethouders en gedeputeerden. Een zeer aantrekkleijke pen sioenregeling is op die ge dachte gebaseerd. Het risico dat de gewezen politieke ambtsdrager enige tijd niet kan bouwen aan de voorzie ning voor'de oude dag, is ech ter niet zo groot, zo is minis ter De Gaay Fortman geble ken. Hij heeft daarom voor gesteld de voor hen geldende pensioenwet te veranderen. Krijgt hij van het parlement zijn zin, dan zal de politicus voortaan niet zo snel kunnen bouwen aan zijn pensioen als de afgelopen Jaren mogelijk was. Ministers en staatssecretaris sen hebben de meest aan trekkelijke pensioenregeling. Vijf procent van het salaris wordt Jaarlijks besteed voor de pensioenopbouw. Voor Kamerleden geldt een lager percentage, namelijk 3.5. De oorzaak daarvan: een be windsman is zijn politieke functie minder zeker dan an dere ambtsdragers. Aan dit zogenaamde labiele karak ter van de functies is de prima pensioenregeling van politici voor een belangrijk deel opgehangen. Ten on rechte vindt De Gaay Fortman. Van veel groter be lang voor de pensioenrege ling is de kans op het vinden van een nieuwe betrekking. Hoewel het ministerie geen cijfermateriaal aandraagt heeft het de sterke indruk dat de toekomst van gewezen ambtsdragers er doorgaans goed uitziet. De Gaay Fortman wil alle politieke ambtsdragers nu een pensioen laten opbouwen met 3.5 procent per jaar, ge durende de eerste vier Jaren van de diensttijd. Daarna wordt het percentage met de helft teruggebracht. Het to tale percentage kan oplopen tot maximaal zeventig. De minister vindt, dat met deze lagere cijfers een politieke functie best aantrekkelijk blijft Het sleutelen aan de pensioe nen heeft een opmerkelijke voorgeschiedenis. In de Jaren zestig nam de Tweede Kamer een wetsontwerp aan, waar de Eerste Kamer vervolgens een dikke streep door haalde. Er was geen rekening gehou den met „cumulatie," het verkrijgen van pensioenrech ten uit verschillende functies. Voor sommige per sonen zouden de rechten op lopen tot gigantische bedra gen, tot meer dan een miljoen gulden. Aan het eind van de Jaren zestig nam het parle ment een nieuw wetsplan aan. Daarin werd bepaald, dat de opbouw van de pen sioenen van politici twee maal zo snel zou gaan als de pensioenregelingen voor ambtenaren. Motie Drees Kortgeleden verwierp de Tweede Kamer een motie van Drees (DS70). die de Ka merleden met minder genoe gen wilde laten nemen. De meerderheid van de Kamer wilde wachten op het nu ingediende wetsvoorstel van de Gaay Fortman, waar in het gaat om alle politieke ambtsdragers. In politiek Den Haag zijn in stemmende geluiden te ho ren. De opvatting dat aan verreweg de meest aantrek kelijke pensioenregeling in ons land wel getornd mag worden, lijkt vrij algemeen te zijn. „De gebondenheid van PvdA en PPR aan de huidige regering, en de wens om koste wat kost te blijven doorregeren, heeft deze partijen er toe gebracht een rechtse politiek als links te verkopen", aldus Meertens. Een gezamenlijk optrekken van PvdA. PPR. CPN en PSP tegen „rechts" is volgens Meertens helaas onmogelijk. Geen meerderheid Een stroming binnen de PSP, de groep-Appèl, is er tijdens het congres niet in geslaagd om voor haar ideeën een meerderheid te ver werven. Deze groepering had het congres voorgesteld niet het ont werp-verkiezingsprogram van het partijbestuur in behandeling te ne men, maar een door Appèl samenge steld ontwerp, waarin meer de na druk werd gelegd op mentaliteit en levensbeschouwing. Het stuk van het partijbestuur is meer op actie gericht. De groep Appèl meende dat samenspraak en mogelijke samen werking met anderen te verkiezen ls boven een in zichzelf gekeerd bestaan. Rita „U kunt me nog een Nieuwjaarsgift geven, tante kreatief* muziek vakantie «karwei 27t/m30januari'77 dagelijks 10 -17 uur w U - TT-btljetten op vele stations verkrijgbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3