Verwachtingen Pfrommer liet al te optimistisch Pasman wel naar Davos Voorbereiding interland optimaal' Voetbalsupporters weer verenigd -r gloren zijn vooral in de breedte sterker" Dting ,otto "tl po. nkeflls 44.1 alporttoto r fgelastingen Rob Hartoch wint afgebroken partij PSV tegen Sparta zonder Nilsson Vaclav Jezek kan als bondscoach in Tsjechoslowakije ideaal werken fIDAG 22 JANUARI 1977 SPORT TROUW/KWARTET 21 iVIK Herencoach Leen Pfrommer heeft zich bij voorbaat »dekt als dit weekeinde bij de strijd om het Europees kampi- schap in Larvik ook het tweede prestige-duel tegen collega imann verloren gaat. De Noor met het gegroefde gelaat heeft ifloop van het vorig seizoen met Piet Kleine juichend op de gste trede van het ereplatform als Olympisch en wereldkam- »n als een persoonlijke nederlaag ervaren. Revanchegedach- waren de enige drijfveer voor hem om het te midden van kelende rijders en officials nog één jaar vol te houden. ,VIK De lotingen voor de te dag van het Europees latskampioenschap in Larvik er als volgt uit: Meter: Eerste rit: Jan-Egil Stor- (Noo) - Bo Malmstroem (Zwe), (de rit: Kaj Stenshjemmet(Noo) kolaj Koezmenko (Sow), derde Amund Sjoebrend (Noo) Hans Helden (Ned), vierde rit: Jan fcsen (Ned) - Sergej Martsjoek ^i. vijfde rit: Lennart Carlsson ei Valeri Atlaskin (Sow), zesde —Sten Stensen (Noo) - Vladimir anov (Sow), zevende rit Franz jnbuehl (Zwi) - Andrzej Za- lski (Pol), achtste rit: Mauricio •chetto (Ita) - Piet Kleine (Ned), ende rit: Uwe Sauerteig (Odl) - Ekstrand (Zwe). tiende rit: Klaus nderlicht (Odl) - Ulf Berggren e). elfde rit: Manfred Winter 1) - Klaas Vriend (Ned), twaalfde Pertti Niittylae (Fin) - Andreas ig (Odl), dertiende rit: Walter i (Zwi) - Olavi Koeppae (Fin), rtiende rit: Markus Eicher (Wdl) - >ff Sandys (Gbr). D Meter: eerste rit: Koezmenko nsen. tweede rit: Storholt - Atlas- derde rit: Martsjoek - Van Hel- I, vierde rit: Lobanov - Sjoebrend, de rit: Malmstroem - Derksen, de rit: Stenshjemmet - Carlsson. ende rit: Kleine - Niittylae. itste rit: Marchetto - Ekstrand. {ende rit: Winter - Krienbuehl, nde rit: Wunderlich - Berggren, je rit: Sauerteig - Zawadski, aalfde rit: Vriend - Sandys, der- nde rit: Birk - Eicher. veertiende Ehrig Koeppae. 'rogramma Iredivisie len: C-AZ '67 reen: dhoven-FC Den Haag irta-PSV ix-Haarlem VW-Dc Graafschap Twente-NEC Utrccht-Roda JC star-FC Amsterdam Ahead Eagles-Feyenoord erste Divisie Imond Sport-SC Amersfoort Reningen-FC Den Bosch lem II-Fortuna SC trenveen-Volendam Groningen-Veendam racles-SC Cambuur V-PEC Zwolle Vlaardingen-Vitesse Dordrecht-SVV g: 3.528.939,-. F» - --.«118 J'p bruto iDbedrag: 1.800.397,04. epriji mgt. 1e prija: twee winnaars, IJ.- ontvangen, prijs: 142 winnaars, die elk bruto 1.770,- 7.579 winnaars, die elk 44,- ont- prljs: 8.136 winnaars, die elk 41.- ont- voor Lotto 4 van zondag 2IJ Januari 44.170,45. üe prijs =S"; tenl ilen 117 prijzen. 727 376.-. ibedrag: 345.503.60. erst« prijs gaat een derde deel r 4 van zondag 23 Januari het overige. Werde. deel wordt gelijkelijk verdeeld over .weede en derde prija ede prijs: drie winnaars, die elk bruto .147.- ontvangen fle prijs: 114 winnaars, die elk bruto 1.464,- kpot voor Toto no. 4 van zondag 23 a s. Is 46 067.14. rsnj IN HAAG. De volgende afde- gen van de KNVB hebben alle dstrijden voor vandaag afgelast: nhem. Drente, Friesland, Gelder- •d. Groningen, Noord-Holland, iegen, Twente en Zwolle. De eerste klap deelde hij uit bij de landenwedstrijd Nederland- Noorwegen begin december in Eindhoven. Nu in het besneeuwde Larvik wil hij de tweede dreun uitde len. „Hij hoopt natuurlijk net als vorig jaar in Oslo op de eerste vier plaatsen", realiseert Pfrommer zich. „En in alle eerlijkheid moet ik toege ven dat de Noren sterker zijn. Vooral in de breedte. Ze hebben vier rijders van wereldklasse, wij maar twee: Kleine en Van Helden. Normaal ge sproken komen die bij de eerste ze ven. Als het meevalt, worden ze twee en vijf, als het tegenvalt vier en zeven". Een weinig optimistische verwachting voor de Nederlandse co ach die inmiddels aan zijn negende seizoen bezig is. Dat is gebaseerd op de gedachte dat het onlangs in Da- DAVOS Voor het eerst In de historie zal aan de strijd om het wereldkampioenschap schaat sen voor heren <5 en 6 februari in Davosi ook een rijder uit Spanje meedoen De Spaanse bond heeft Antonio Oomez aangemeld. vos gehouden trainingskamp al evenmin aan de verwachtingen heeft voldaan als het verblijf in Inzeil, dat aan de wedstrijd tegen Noorwegen vooraf ging. In Davos liet de zon zich zien. De dag na de aankomst sneeuwde het zo hard dat Pfrommer noodgedwongen een skiloop van drie uur per dag moest inlassen om het viertal Kleine. Van Helden, Derksen, Vriend aan het werk te houden. Van zui vere snelheidstraining is dan ook niet zoveel gekomen, al reed Hans van Helden bij wijze van spreken fluitend naar de op twee na beste seizoentijd op de 5000 meter en zo dook Piet Kleine voor het eerst dit seizoen onder de grens van 41 secon den op de 500 en van twee minuten op de 1500 meter. Gebeurtenissen die het zelfvertrouwen van de we reldkampioen nauwelijks vermoch ten op te vijzelen. Pfrommer verdui delijkte dat aldus: „Kleine reed we liswaar 40.78 en 40.9. maar hij weet drommels goed dat hij hier in Larvik niet meer dan 1 1,3 seconden mag verspelen op de winnaar van de 500 meter, wil hij erbij blijven". Daarbij komt dat zo'n Davos-tijd toch wel een enigszins geflatteerd beeld geeft. Pfrommer: „Davos kan gemakkelijk wedijveren met Alma Ata als er een kunstijsbaan zou worden aangelegd. De machines hoeven maar een paar uur per dag te draalen. Maar zoals het nu is, houd ik mijn hart vast voor het wereldkampioenschap. De weer somstandigheden wisselen zo sterk DEN HAAG, De technische commissie van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond (KNSB) heeft definiüef be sloten Joop Pasman met de kernploeg naar Davos te sturen. Pasman, die met de nationale b- ploeg deelnam aan de inter landwedstrijd tegen Zweden en niet met de a-selectie naar Larvik in Noorwegen vertrok voor het toernooi om het Europees kampi oenschap, was dat al toegezegd na de Nederlandse kampi oenschappen. Voordat in Davos de strijd om het wereldkampioenschap losbrandt zullen nog selectiewedstrijden worden gehouden in de Zwitserse plaats. Joop Pasman kan in prin cipe ook deelnemen aan de wed strijden om de gouden schaats, die na het WK in Davos worden georganiseerd. De dienstplichtig militair uit De venter. die bij de strijd om het Nederlands kampioenschap wei- Joop Pasman nig overtuigde en op de 1500 me ter ten val kwam, had zijn kans op een start in Davos op het spel gezet door aan te kondigen dat hij volgend jaar het schaatsen wil stoppen. Coach Leen Pfrommer nam hem tegen de kritiek in be scherming en tegen de zin van de landelijke technische commissie drukte hij door dat Pasman als nog mee zou worden genomen met de kernploeg voor het tweede trainingskamp in Davos en hem daar eventueel een selectiewed strijd had willen laten rijden voor een startplaats in het toernooi om het wereldkampioenschap. Het argument van Pasman dat deze straks al zijn tijd nodig zal hebben voor zijn HTS-studie, acht Pfrommer ontzenuwt door de voorbeelden van Schenk, Not- tet, Verheyen, Kuipers en Nooit- gedagt, die studie en sport zeer wel wisten te combineren. „Bo vendien", aldus Pfrommer. „is de raad van de maatschappelijke be geleiding van de NSF maar al te bereid om eventuele knelpunten uit de weg te ruimen". ZEIST Tijdens een vergadering tussen de werkgroep accom modatie en marketing uit het betaalde voetbal en de suppor tersverenigingen uit het betaalde voetbal, waarvan afgevaardig den van 24 clubs aanwezig waren, is het besluit gevallen om de federatie van supportersverenigingen opnieuw op te richten. Leen Pfrommer: ellende". De Noren gaan door. Al zien ze scheel van de dat de krachtsverhoudingen er vol komen door kunnen worden verte kend. Het is onverantwoord van de ISU om voor een dergelijk belangrijk kampioenschap de gok te nemen. Pfrommer's liefde voor het gepo lijste ijs van de hooglandbanen wordt niet gedeeld door de Noren, die zich bij de voorbereidingen op Larvik in het niet al te ver gelegen Hamar hebben opgehouden. Laastgenoemden hebben daarbij het gelijk van de traditie aan hun zijde, al beroept Pfrommer zich dan op het Olympisch Jaar 1972. toen de abrupte overgang van hoog naar laag bij uitzondering wel gelukte. De vraag is of zich dat nog eens voor zal doen. Het baantje dat de plaatse lijke frisdrankmagnaat Odd Petter- son in Larvik te midden van enkele slordig ogende fabriekscomplexen heeft neergelegd, is weliswaar voor zien van een vriesinstallatie, maar bij de huidige temperaturen van zes tot acht graden onder nul wordt er gewoon op natuurijs gereden. Bo vendien wordt er de komende dagen een bries verwacht van acht twaalf meter per seconde zodat de elemen ten naar alle waarschijnlijkheid heel wat meer van de rijders zullen ver gen dan waaraan ze in Davos zijn blootgesteld geweest. Het is dan ook een merkwaardige tweeslachtigheid in het denken van Pfrommer, die een uur of tien ver loor aan de verre van probleemloze reis van Zwitserland naar Noorwe gen, dat hij zijn rijders aan de ene kant in de broeikas zet terwijl hij aan de andere kant jaloers is op de grotere vechtlust van de Noren. „Die knokken tot ze dood gaan", aldus de coach. „Technisch kunnen Stenhjemmet, Storholt en Sjoe brend eigenlijk alleen de afstanden tot 3000 meter goed aan. Als het langer duurt gaan ze op de binnen kant van hun schaatsen staan. Maar dan gaan ze toch door, al zien ze scheel van ellende. Dat zou ik graag bij onze Jongens wat meer willen zien. Maar alleen Van Helden kan dat. Piet Kleine op de momenten dat het er werkelijk om gaat. Het is meer een verschil in mentaliteit dan in conditie". Er is een commissie in het leven geroepen, die plannen zal uitwerken die voortkomen uit de conclusie die getrokken is uit een in 1976 gehou den marktonderzoek. Dit behelsde de clubbinding, hetgeen als een be langrijke factor werd genoemd voor de passieve recreatie in het betaalde voetbal. Uiteraard is tijdens deze besloten bijeenkomst ook gesproken over de agressie die de laatste maanden rond de voetbalvelden heerst. Op initiatief van de vriendenkring FC Twente is besloten tot landelijke ac ties om zodoende te trachten deze agressie te beteugelen. Deze acties zullen nog deze maand van start gaan. MüNCHEN Gerd Müller. de ko- ningsschutter van Bayern München, heeft dan toch besloten zich te laten opereren aan zijn knieblessure. ,Der Bomber' heeft lang getwijfeld, om dat hij bang was zijn loopbaan niet te kunnen voortzetten. Doktoren hebben echter verklaard, dat er to taal geen reden tot ongerustheid be hoeft te zijn. Gerd Müller zal vandaag nog mee spelen tegen MSV Duisburg en zal woensdag naar het ziekenhuis gaan, waar hij donderdag wordt geope reerd. Hij zal minimaal tien weken 'buitenspel' staan. Pas na twee we ken mag hij het ziekenhuis verlaten. De revalidatie duurt acht tot tien weken. MONTEVIDEO - De leden van de Uruguaanse nationale voetbalploeg is meegedeeld dat als zij na wedstrij den met hun tegenstanders hemden uitruilen, dit geschiedt voor eigen rekening. De nationale voetbalbond was van oordeel dat de „kledingkos- ten" van de ploeg de laatste maan den veel te hoog waren geworden wegens die weggeverij. Uruguay behoort met Bolivia en Venezuela tot de landen waarvan er één zal uitkomen in de wereldkampi oenschappen in Argentinië in 1978. In februari en maart komen zij in voorronden tegen elkaar uit. MARSEILLE De aanvoerder van de Franse nationale voetbalploeg, Marius Tresor, zal op 23 februari niet kunnen spelen in het nationale team, dat op die dag in Parijs tegen Duitsland uitkomt. Tresor onder ging zaterdag een lies-operatie, waardoor hij tenminste tien dagen in het ziekenhuis moet verblijven. De Franse bondscoach Hidalgo hoopt Tresor weer te kunnen opstel len in de wedstrijd tegen Ierland op 31 maart in Dublin, die gespeeld wordt in het kader van de voorron den voor de WK'78. BRUGGE De wedstrijd tussen Borussia Mönchengladbach en FC Brugge in de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen zal in Dusseldorp worden gespeeld. Borussia week uit naar het Rheinstadion omdat dat twee keer zo veel toeschouwers (70.000) kan bevatten als het eigen veld aan de Bökelberg (34.500). Brugge ging niet in op het verzoek van Borussia de wedstrijd van woensdag 2 maart naar dinsdag te verschuiven ten einde, in het belang van de tv-kijkers, het samenvallen met de wedstrijd Bayern München- Dinamo Kiev te vermijden. WIJK AAN ZEE Rob Hartoch heeft de afgebroken partij tegen de Australiër Jamieson in de mees tergreep van het Hoogovenschaak toernooi in Wijk aan Zee gewonnen. Hartoch klom door deze overwin ning naar de gedeelde vierde plaats met 3'/, punten. Deze plaats deelt hij met Jamieson, die na zijn nederlaag op 37. punten is blijven steken. In de damesgroep verloor Corrie Vreeken met wit van de Hongaarse Veröczi. De Roemeense Polihronia- de won van de Bulgaarse Georgieva. De Russin Alexandria kwam alleen aan de leiding met 57. punten. Zij versloeg haar concurrente Vokralo- va uit Tsjechoslowakije. EINDHOVEN De nieuwste PSV- aanwinst uit Zweden. Torbjörn Nilsson zal voorlopig niet kunnen spelen. De 22-Jarige aanvaller heeft zich tijdens de training zodanig ge blesseerd. dat hij zondag tegen Sparta niet kan aantreden. Eerst werd zelfs voor een enkelbreuk ge vreesd. maar dit bleek achteraf ge lukkig niet juist. Wie Nilsson zal vervangen in de moeilijke wedstrijd tegen Sparta op het Rotterdamse kasteel is nog niet bekend. door Matty Verkamman Zeist-wie zal ooit die strafschop van Antonin Panenka vergeten? De negende strafschop, die Tsjecho-Slowakije op de warme avond van de 20ste juni 1976 het Europese voetbalgoud bracht. Panenka's penalty was beslissend, nadat zijn team in 120 minu ten finalevoetbal tegen West-Duitsland op 2-2 was blijven steken. Antonin Panenka, enigszins gezet, gesierd met een fraaie druipsnor, verried geen spoor van zenuwen. Haast onnatuurlijk zelfverzekerd legde hij de afstand tussen middencirkel en penal tystip af. Hij stond voor de taak om de zaak af te maken, nadat Ulli Hoeness even tevoren de bal ruim over de lat had gejaagd. Panenka's ploeggenoten Masny, Nehoda, Ondrus en Jurkemic en de Westduitsers Bonhof, Flohe en Bongartz hadden geen fout gemaakt. De middenvelder van Bohemians schreef geschiedenis. Niet alleen, ómdat hij Sepp Maier versloeg, maar meer nog door de wijze waarop. HIJ verleidde Maler tot een gok, bracht hem via vreemd voetenwerk- voorspel in grote verwarring. Maier veronderstelde uit de bewegingen een hard schot en ging languit naar de linkerhoek. Panenka had echter geen strafschop voor een snelle kee persreactie in petto. Wel een zachte lob vol effect, die over de liggende Maier binnen zeilde: een unieke pe nalty. Zo uniek, dat bijvoorbeeld ex- voetballer/huidig Journalist Jan Mul der voorstelde om - ter ere van de Tsjech - voortaan bij een elfmeter- trap van een „Panenka" te spreken (drie corners. Panenka). Natuurlijk kwam Panenka nog eens aan de orde, toen we deze dagen Vaclav Jezek. de bondscoach van Tsjechoslowakije. in Zeist terug za gen. De voormalige trainer van FC Den Haag verblijft met zijn 22 man tellende selectie in het KNVB- sportcentrum. Dat trainingskamp geldt als voorbereiding op de WK- kwalificatie-lnterland tegen Wales, die overigens pas op 30 maart in Wrexham plaatsvindt. In schrille tegenstelling tot het land. waar hij momenteel verblijft, wordt in Jezeks Tsjechoslowakije opti maal naar een Interland toegewerkt. Ook over die tegenstelling, over zijn werk in zijn vaderland, over zijn wensen en over het succes praat de nog steeds minzame Vaclv Jezek honderduit. „Ik heb het helemaal aan de spelers zelf over gelaten, hoe ze hun strafschop wilden nemen. Mij ver raste die penalty van Panenka niet zo zeer. Hij neemt ze wel meer zo, maar niet altijd. Ik kan me herinne ren. dat hij in een wedstrijd tegen Dukla Praag uitgerekend Ivo Viktor eens zo heeft gepasseerd. Maar het is ook een keer echt misgegaan. De keeper „begreep" toen niet, dat het de bedoeling was om te vallen. Of hij was er misschien wel te lui voor. Hij kon het balletje In ieder geval ge makkelijk vangen. Dat moet een vreemd gezicht zijn geweest. Het is trouwens aardig om te weten, dat er nu ook een Westduitser is geweest, die om Panenka's manier een penal ty heeft benut: Flohe. tijdens een wedstrijd voor zijn club FC Köln. Vaclav Jezek (53) kijkt graag nog eens terug op het voor hem zo suc cesrijke Europese kampioenschap. De winst op hoger aangeslagen lan- Vaclav Jezek in het KNVB-sportcentrum met drie van zijn selectieleden, Pollak, Kozak en Dobias. den als Nederland eft West- Duitsland werd in Europa als gewel dig verrassend ervaren. Jezek nu: „Er Is toch wel sprake geweest van enige onderschatting. De entourage we hadden twee keer het publiek achter ons heeft eveneens in ons voordeel gewerkt. Maar we hebben ook goed voetbal laten zien. Ons sterkste punt was het voetbal per linie. De blokken waren afzonderlijk sterk en pasten ook goed in elkaar. Qua voetbal was het een prachtig toernooi met aanvallend voetbal. Bij Nederland is vooral Ren- senbrink mij een beetje tegengeval len. Cruijff werd gewoon goed ge dekt- Toen Jezek in 1972 tegen zijn zin FC Den Haag moest verlaten, teneinde in zijn eigen land een sterk nationaal team op te bouwen, han teerde hij nota bene het Neder landse clubvoetbal (Ajax, Feyen- oord) als uitgangspunt. Niet het Ne derlandse elftal, want dat werd ook in die Jaren met talloze problemen omgeven. Een situatie, die nagenoeg onveranderd is gebleven. Ondanks het Oranje-succes in West- Duitsland. Jezek: „In vergelijking met een Nederlandse bondscoach, kan ik in Tsjechoslowakije ideaal werken. Toen ik begon, was er trou wens nog sprake van een hopeloze situatie. Als eerste eis heb ik "ge steld. dat er per seizoen tussen de negen en twaalf interlands gespeeld moesten worden. Daar heb ik nu de ruimte voor. We spelen in de komen de twee weken nog acht wedstrijden in Nederland (naast een aantal wed strijden tegen amateurclubs, op 26 Januari tegen FC Den Haag). Belgiè (FC Antwerp) en West-Duitsland (Borussia Dortmund). In Tsjecho slowakije beleggen we voor de inter land tegen Wales tenslotte nog twee trainingskampen van een week." Kortom, een voorbereiding, waar met name Oranje's interim-coach Jan Zwartkruis van zal watertan den. Zwartkruis zoekt nog altijd koortsachtig naar een mogelijkheid om voor de interland tegen Enge land op 9 februari, een keer in actie te komen. Jezek: „Zwartkruis heeft mij maandag gevraagd, of er alsnog een interland tegen ons kon worden georganiseerd. Wanneer wij dat vroegtijdig hadden geweten, dan had ik heel graag tegen Nederland gespeeld. Nu kon er onmogelijk nog iets worden geregeld. Ondanks zijn op het oog ideale arbeidsmogelijkheden (ook de tradi tionele problemen tussen Tsjechen en Slowaken binnen de Selectie, schijnen van de baan te zijn) loopt Jezek nog altijd niet over van en thousiasme voor zijn bondswerk. Hij zegt: „Ik heb altijd liever bij een club gewerkt. Dat veldwerk trekt me nog altijd. Vorig seizoen heb ik nog een aanbod van Hajduk Split gekregen. Maar voorlopig zal ik me nog bezig moeten houden met de nationale ploeg. Eerst maar eens afwachten, of we ons voor de WK in Argentinië kunnen plaatsen. Men is daar in ons land naar mijn mening te optimistisch over. Schotland (dat al met 2-0 is verslagen) en Wales zijn moeilijke tegenstanders. Voor ons is het bovendien nadelig, dat Anton Ondrus voor drie wedstrijden is ge schorst. Hij werd in de wedstrijd tegen Schotland samen met Andy Gray van het veld gestuurd. Daar naast ben ik pessimistisch gestemd ten aanzien van Ivo Viktor. Hij heeft een rugblessure, ik zie hem voorals nog niet terug komen". Jezek is trouwens teleurgesteld dat de Europese titel het clubvoetbal nauwelijks heeft gestimuleerd Net als vorig seizoen, werden alle Tsje- choslowaakse vertegenwoordigers in het Europa Cup-voetbal in een zeer vroeg stadium uitgeschakeld. Jezek: „De bond wil de trainingsme thoden bij de clubs nu gaan verbete ren. Daar zijn wij inmiddels mee bezig. Er ontstond na onze titel In Joegoslavië een geweldige voet balstemming in Tsjechoslowakije. Maar de clubs hebben daar geen voordeel van gehad. De beste clubs, zoals Banlk Ostrava en Slovan Bra tislava trekken gemiddeld maar zo'n elfduizend toeschouwers. Toen ik van 1963 tot 1969 trainer van Spartak Praag was. trokken we ge middeld 24.000 toeschouwers".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21