e zee vreet aan Ameland Centrales uitgebreid zonder vergunning Dienstregeling voor de ruimte LANDBEWONERS NIET EENS MET RIJKSWATERSTAAT OVER KUSTBEVEILIGING Opvolgen milieu-wetgeving eerder slechter dan beter Inspraak wordt sterk beknot" 1DAG 22 JANUARI 1977 1 jan BINNENLAND TROUW/KWARTET 11 rHf _r Jan Sloothaak n Bom LAND Wie op opftocht gaat naar het Je Sier of Sierdt op •rqaland kan lang zoe- i iDe resten ervan moe- klarh de zee liggen. Een van het eiland zee verdwenen giote laatste tijd is Ame- n opnieuw in het vs gekomen. De ei- adsfewoners en rijkswa- jesiéat zijn het oneens 5 k4de manier waarop de eraverdediging moet |en geregeld. Jat dorpje Sier en trou- i9jook het Oerd een ta- t uitgestrekt dorp dat op MjzeAmeland heeft bestaan rdt een stukje geschiede- igerakeld van al weer en- eeuwen her. Dat wil ech- |iet zeggen dat de zee dien koest is geweest. In- 9a4deel, een combinatie van 'iarh en stromingen blijft 17 men. Sinds 1880 is er aan ^"Jiordkant meer dan vier- ™rd meter verloren ge en dat gaat nog steeds ÏStU <a dreiging ~l kort is er een extra drel- UL'bij gekomen. De natuur- bodemdaling van twintig OPmeter per eeuw zou zo t Ameland wel eens versneld kunnen worden a ai >]e aard gaswinning op en iet eiland doorgaat. Ge- d wordt zelfs dat een deel het eiland over twintig wel eens in de zee zou en verdwijnen door bo- tot omstreeks 25 meter als gevolg van de gaswinning. lopig zijn het echter ad de stormen die het ei- aanvreten. Bij de janua- (jjgrm van vorig jaar werd in midden van het eiland de delijke kustlijn maar dertig meter weggesla- I „Maar daarvan is wel weer meter teruggewonnen, moet gezegd worden dat ;nsen van rijkswaterstaat ihard aan werken. Het is rerend voor ze om steeds ;r teruggedrongen te wor- zegt burgemeester mr. Lesterhuis. De zee ondermijnde tijdens de januaristorm van vorig jaar het (al vaker herbouw de) hotel Steinvoorte. Er rest slechts een mine. Nog niet zo lang geleden was er der tig meter duin tussen het strand en het hotel. Nu zijn de duinen er onder wegge slagen. 01 het hotel her bouwd wordt (meer landin waarts) is nog niet bekend. Hotel Scheltema heeft de stnjd al eerder opgegeven. De hotels stonden vlak bij elkaar. Links: het ondermijn de hotel. Rechts: de toe stand bij het hotel vlak na de storm. „De geschiedenis kan zich ech ter herhalen, vooral met een zwakke waddendijk, waardoor het water van twee kanten op kan rukken", aldus de burge meester. Zwak punt rlies 9 üg meter verloren, tien te- lewonnen; een netto ver- Hus van (wéér) twintig me- >p een plek, die al eeuwen Iéén van de zwakste is. Het t plaats waar de bekende üs Scheltema en Stein- —4e hebben gestaan, hotels meermalen door de zee len ondermijnd en verder (inwaarts werden her- iltema heeft de strijd en- jaren geleden opgegeven. Steinvoorte wordt de ste ruïne (gevolg van de laristorm van vorig jaar) Is opgeruimd. Volgens het eentebestuur laat rijkswa- ;aat de kostenfactor veel fcraar wegen. Voorop moet staan dat iedere verloren me ter er één te veel is. „De eilandbewoners zien het gewoon gebeuren dat hun ei land steeds verdër wordt aan gevreten. Wat wij nu willen is dat de laagwaterlijn wordt vastgehouden," zegt de heer Lesterhuis, de pog maar drie maanden geleden geïnstalleer de burgemeester van Ameland. Dat vasthouden van die laag waterlijn is echter geen een voudige zaak. Dat kan alleen als er een nieuwe laag zand op het strand wordt gebracht. Slechts als de breedte van het strand in stand kan worden gehouden, wordt de bedreiging voor de duinen weggenomen. Kostbare zaak Rijkswaterstaat hikt nogal te gen deze gedachte aan. De uit voering van een „strand- suppletie" zoals men de op hoging van het strand noemt is een kostbare zaak. Vol-, gens ir. E. Loman van rijkswa terstaat te Leeuwarden moet gedacht worden aan een orde van grootte van honderd mil joen gulden. En wie garandeert dat storm en water niet zo te keer gaan dat zo'n nieuw strand over vijf Jaar al weer is weggeslagen? Je kunt niet zo maar een verge lijking trekken met een soortgelijke ophoging als (en kele jaren geleden) van het strand van Scheveningen, al dus de heer Loman. Rijkswa terstaat zelf heeft een plan uit gedokterd, waarvan de kosten op elf miljoen gulden worden geraamd. Dit plan is vooral ge richt op de veiligheid van de bewoners in de dorpen. Een forse reep duinen, inclusief het unieke natuurgebied Zwane- water, blijft in de gevarenzone. De Amelanders hoeven overi gens niet alle hoop op te geven. Rijkswaterstaat is de zaak nog aan het bestuderen en ir. Lo man wil nog niet uitsluiten dat er een oplossing wordt gevon den. „Maar zoals de zaken er nu voor staan heeft onze stu diedienst er wel een hard hoofd in". Het huidige waterstaatsplan houdt ophoging in van de zoge naamde „stulfdijken" tot Del tahoogte. Deze duinen zijn eeuwen geleden achter de dui nenrij aangelegd als laatste veiligheidsklep. Thans zijn ze in het landschap nauwelijks terug te vinden en maken ze zo voor het oog gewoon deel uit van het fraaie duingebied. Zand uit zee? Rijkswaterstaat denkt er nu aan om anderhalf miljoen ku bieke meter zand bij het Bornrif uit zee te halen, dat eerst op te slaan en het vervol gens in een drie jaar durende operatie naar de stulfdijken te transporteren. „Wij zijn ook bang dat dit transport een be dreiging voor het natuurge bied zal vormen. Je kunt hier nergens met auto's rijden. Dat zou betekenen dat er transportbanen dwars door het duinengebied of over de landschappelijk helemaal in gepaste stuifdijken moeten ko men. Dat gaat onherroepelijk ten koste van de natuur", meent de heer Lesterhuis. Er ger nog vinden de Amelanders dat de stuifdijken vele tiental len meters landinwaarts liggen. Het omvangrijke duingebied met het strand blijft bedreigd worden door de zee. Voor een eiland dat voor een groot deel bestaat van toerisme is dat een spookbeeld. Nu al ziet men dat, waar vroeger de hotels Scheltema en Steinvoorte met hun gezellige zitjes en ander vertier een levendig beeld toonden, de zee langzaam maar zeker oprukt. Bovendien is het Zwanewater, een moe rassig duingebied, kostbaar als vogelbroedplaats en steeds be volkt met reeën, ook bedreigd. Dreiging „Tot hier liep destijds de ge vreesde slenk door, die Ame land tot in de vorige eeuw in tweeën heeft trachten te splij ten", schreef Hans Bakker in zijn boekje over Ameland. Vol gens burgemeester Lesterhuis is die dreiging er nog steeds. De beveiliging moet zo meent hij snel zijn beslag krijgen. „Anders hoeft het misschien niet meer". Daarbij denkt hij overigens niet alleen aan de beveiliging van de Noordzeekust. Zo mogelijk nog gevaarlijker vinden de Amelanders de situ atie in het zuiden, aan de wad denkant. Ook daar moet de dijk nodig worden aangepakt. „Die is ongelooflijk nat, net een spons", meent de burge meester. Het midden is soms wel eens onder water gelopen, zijn het in een ver verleden. Een zwak punt is ook waar de duinen in het zuidwesten over gaan in de dijk. Dat is een regelrechte bedreiging voor Hollum. Nog maar een kwart eeuw geleden liep dit dorp ook gevaar. „Bij elke storm werden meters duin weggeslagen, tot het dorp bijna onbeschermd aan de zee lag", aldus Hans Bakker in het al genoemde boekje. Ook andere plekken in de Amelander waddendijk zijn volgens de burgemeester ron duit zwak, zoals bij Burum en tussen nes en Ballum. Onze kerheid is er over de vraag in welk Jaar met deze dijk (kosten 50 miljoen gulden) zal worden begonnen. Minister Westerterp beloofde in een brief dat in 1978 het werk zou worden aan gevat, maar Rijkswaterstaat verwacht eigenlijk niet dat het voor 1979 kan gebeuren. Volgens de minister (zijn brief dateert van 1 maart '76) kan nog dit Jaar worden begonnen met de versterking van de noordelijke dulnkust, £Üe hij het meest urgent noemt. Ir. Loman verwacht dat de studie dienst medio 1977 klaar kan zijn met de studie. Planten De uitvoering van het plan zo als Rijkswaterstaat dat thans voor ogen heeft het ophogen van de stuifdijken hoeft vol gens hem helemaal niet zo de sastreus te zijn voor de natuur. Hij geeft toe dat door het zandtransport „hier en daar wat planten kapot" kunnen gaan. „Maar dat is niets nieuws; we werken al eeuwen in de duinen". Volgens de heer Loman wordt samen met het Rijksinstituut voor Natuurbeheer bekeken of er waardevolle planten zijn; mocht dat het geval zijn, dan wordt geprobeerd daar om heen te werken. door Hans Schmit AMSTERDAM De raad inzake de luchtverontreiniging constateerde vorig jaar juli dat met name semi-overheidsbedrijven het op zijn zachtst gezegd niet zo nauw nemen met de bepalingen in de bestaande milieu-wetgeving en (illustreerde dat met de opsomming van een aantal elektriciteitscentrales en vuilverbrandingsinstallaties die zijn gebouwd of uitgebreid zonder dat de door de Wet luchtverontreiniging vereiste vergunningen waren verleend. Een onge wenste situatie, waarvan de raad echter niet kon overzien of er al dan geen verandering in kwam. De afgelopen weken ls dul- lelijk geworden dat deze si- uatie eerder verslechtert 5nban verbetert: de stichting nt' latuur en Milieu heeft on- angs bekend gemaakt dat jpnieuw twee elektrici- eitscentrales 'worden uitge weid zonder dat de vereiste vergunningen (volgens de ünderwet en de wet uchtverontreiniging) zijn verleend. Het gaat hierbij om le bouw van een nieuwe, op colen en olie gestookte een- ïeid van 550 megawatt bij de :entrale van de Provinciale Gelderse Electrici- eitsmaatschappij (PGEM) n Nijmegen en de uitbrei ding van de Amer-acht- pPCentrale in Geertruidenberg 22tioor de Provinciale Noord- Jrabantse Electrici- eitsmaatschappij (PNEM). 3e süchUng Natuur en Ml- lieu heeft in beide gevallen gevraagd de bouw stop te zet ten en zich tot de nodige in stanties gewend, zoals de Tweede Kamer, de ministe ries van Justitie, econo mische zaken en milieuhygië ne en de oficier van justitie. De reacties zijn tot nu toe teleurstellend, omdat men juist bij het negeren van de wet door semi- overheidsbedrijven kordaat ingrijpen zou verwachten. Het provinciaal bestuur van Noord-Brabant echter heeft de PNEM enkele dagen gele den laten weten dat zij door mag gaan me wat wordt ge noemd „neutrale" bouwacti viteiten zonder dat zelfs nog maar een aanvraag voor een vergunning op grond van de wet luchtverontreiniging, die overigens moet worden ver- leend door het provinciaal bestuur, is ingediend. Minister Vorrink De enige die zich tot nu toe heeft laten horen, is minister Vorrink, die het provinciaal bestuur van Gelderland heeft laten weten dat zij de bezwa ren van de Gelderse milieu inspecteur deelt en dat de bouw van de eenheid bij de Nijmeegse centrale dient te worden stopgezet. Gelder land heeft daarop direct een verzoek ingediend hierover met mevrouw Vorrink te pra ten, omdat rond 1980 moei lijkheden worden gevreesd met de stroomvoorziening. Dan zal steeds minder aardgas beschikbaar zijn voor de opwekking van stroom en zullen de installa ties voor het stoken van ko len en olie gereed moeten zijn. Die omschakeling van het stoken met aardgas naar het stoken van kolen en olie heeft belangrijke gevolgen voor de luchtverontreiniging, omdat weer aanzienlijk gro tere hoeveelheden zwaveldi- oxyde in de lucht zullen ko men. Regels tot beperking van die uitworp moeten wor den gesteld in de vergunning die op grond van de wet luchtverontreiniging wordt verleend, maar met de bouw wordt al begonnen vóór er een vergunning is en vóór er dus regels zijn. Beginfase Ir. Rense van de stichting Na tuur en Milieu: Dit betekent dat de inspraak sterk wordt beknot, de procedure loopt achter de feitelijke ontwikke ling aan. Juist de beginfase is van belang. De keuze van de Installatie bepaalt al hoe groot de vervuiling van de lucht en het water zal zijn. Ook het begin van de bouw ls van belang. Zo kan de funde ring de onwang bepalen van de eventueel aan te brengen apparatuur voor het zuiveren van de rookgassen. Doordat er nog geen vergunning ls, wordt er gebouwd zonder dat een beslissing is genomen over wat uit de schoorsteen mag komen. Overigens zijn wij niet tegen het feit dat er centrales wor den gebouwd, maar wij vin den dat men zich wel aan de wet moet houden. De situa ties die nu zijn ontstaan, had den bovendien kunnen wor den voorkomen door de ver gunningen eerder aan te vra gen. Al in een circulaire bij de Hinderwet, heeft in 1971 mi nister Roolvink aangegeven, hoe bij een lange bouwtijd met tijdelijke vergunningen het bezwaar van te veel ver traging kan worden wegge nomen. De illegale uitbreidingen in Nijmegen en Geertruiden berg staan, zoals gezegd, niet op zichzelf. Eerder al noemde de raad Inzake de luchtver ontreiniging de centrales in Maasbracht (Inmiddels wel een vergunning. Natuur en Milieu is in beroep gegaan), aan de Eemshaven (bezwaar schrift van Natuur en Milieu, na twee Jaar nog geen re actie). op de Maasvlakte (wel vergunning Inmiddels) en in Borsele (eveneens naderhand een vergunning) en de vuil verbranding in Duiven en in de Rijnmond, die inmiddels ook een vergunning hebben. Per provincie De uitvoering van de wet luchtverontreiniging, die in handen is van het provinciaal bestuur, verschilt nogal per provincie. Zuid-Holland, waar veel van de ongeveer driehonderd bedrijven die een vergunning moeten heb ben zijn gevestigd, houdt bij voorbeeld de wet strak aan. Dat heeft afgelopen zomer het gemeentelijk energiebe drijf in Den Haag ondervon den. dat in april 1976 met de ombouw van drie produktie- eenheden was begonnen zon der dat de vergunningen wa ren aangevraagd. De ge meente dacht dat de aan vraag na het ambtelijk voor overleg een formaliteit zou zijn. Toen begin augustus echter provinciale ambtena ren kwamen kijken, moest de bouw onmiddellijk worden stopgezet. Den Haag mocht pas verder bouwen nadat zes weken later de vergunningen met een aantal sterk beper kende voorwaarden, waren verleend. De ruimte is een technisch hulpmiddel geworden. Het lanceren van een kunstmaan is als zodanig geen nieuws meer. Het haalt misschien nog net de krant als het mislukt, want dat begint ook al zeldzaam te wor den. Met het wegebben van de verwondering, dreigt ook het overzicht van wat er gaande is, te vervagen. Daarom is het schema van voorgenomen Amerikaanse lanceringen voor 1977 de moeite waard om eens te bekijken. Communicatie Weer Aarde Navigatie NASA Landsat-C ESA OTS ^eteosat Int' Intelsat IV-A-C Intelsat IV-A-D USAciv (RCA-C) GOES-B USAmil Fltsatcom-A USN-19 USN-20 NAVO NATO lll-B Ind Palapa-B Ital Sirio Japan CS GM$ Astronomie Planeten NASA HEAO-A ISEE-A MJS-A MJS-B IUE-A ESA ISEE-B J GEOS Engeland (UK-6) Gemiddeld gaat er bijna eens in de twee weken een toestel de ruimte in. En in twee van de drie gevallen gaat het daarbij om typische ge- bruikskunstmanen of proef modellen daarvoor (bovenste tabel). Wetenschappelijk on derzoek en verkenning zijn. wat de aantallen betreft, veruit in de minderheid. De NASA, het Nationale bu reau voor lucht- en ruimte vaart, dat alle lanceringen ver zorgt, meldt met bijna voelba re opluchting dat ze het niet allemaal zelf hoeven te beta len. Van de 22 lanceringen wor den er 16 in loondienst voor opdrachtgevers bulten de or ganisatie uitgevoerd. Dat ver sterkt nog eens de indruk dat de ruimtetechniek zich ont wikkelt van avontuur aan de grens van het mogelijke tot een ordentelijke bedrijfstak. De grootste groep is die van de communicatiekunstmanen, die wereldomvattende tele foon^ en (soms) televisieverbin dingen mogelijk maken. Ze zijn allemaal van het type dat net zo snel om de aarde draait als de aarde om haar eigen as. Van de grond af „gezien" lijken ze dus stil in de ruimte te han gen. Daar vangen ze gerichte radiosignalen op, versterken die en sturen ze door naar een ander grondstation, dat lang indirecte weg onbereikbaar was. Als gebruikskunstmaan letter lijk onder handbereik zijn de internationaal beheerde Intel- sats. Wie op de dichtstbijzijn de telefoon 09-1 draait is ver bonden met het, telefoonnet van de Verenigde Staten, en kan op dat moment niet uit maken of dat via een onderzee kabel loopt of via een Intelsat. (Wie er op bedacht is. merkt het tijdens een gesprek wel: het signaal doet er via de kunstmaan een fractie van een seconde langer over, dus antwoorden komen net iets la ter dan je in een normaal ge sprek verwacht.) Binnenland Maar dit soort kunstmanen is niet alleen voor het verkeer tussen werelddelen van be lang. Een land als Indonesië, dat zelf al een vrij groot stuk wereld omspant, zal zich in lengte van jaren nog geen ka belnet voor binnenlandse tele foonverbindingen kunnen ver oorloven. Zo'n stilhangende kunstmaan is goedkoper, en Palapa-B wordt dan ook al de tweede die de Indonesiërs la ten lanceren. Het argument van de kosten geldt zelfs voor kleinere landen als Japan en Italië. De Japanse CS is voor dagelijks gebruik bedoeld; de Italiaanse Sirio is nog een experimenteel geval, net als de OTS van het Europe se bureau voor ruimtevaart ESA. De Amerikaanse RCA-C (de derde dus voor binnen lands gebruik daar) staat tus sen haakjes omdat nog niet zeker is dat RCA hem dit jaar al omhoog wil hebben. NATO III-B en de onuitsprekelijke Fltsatcom-A zijn bestemd voor militaire verbindingen. (In Amerika zijn burgerlijke en militaire opdrachtgevers in de tabel onderschelden als USA- civ en USAmil.) Van niet te onderschatten be lang zijn ook de weersatellie- ten, die meteorologische gege vens doorgeven over uitge strekte gebieden waar directe metingen onbetaalbaar zou den zijn. Behalve voor be trouwbaarder directe weersverwachtingen zijn de te lanceren toestellen ingescha keld in het internationale on derzoekprogramma GARP. Onze basiskennis over ont staan en gedrag van weerpa- tronen op wereldschaal, die nog erg gebrekkig is, moet daarmee verdiept worden. Aarde De US Navy satellieten dienen voor plaatsbepaling van Ame rikaanse oorlogsschepen en zijn verder nauwelijks van zin vol commentaar te voorzien. De Landsat-C moet, net als zijn twee voorgangers, het op pervlak van de aarde fotogra feren in meer kleuren dan een mens kan zien. Voor zulke fo to's zijn er meer gebruiksmo gelijkheden dan mensen voor lopig aankunnen, voorname lijk op gebieden als landbouw, milieubeheer en geologische verkenningen. Maar praktisch zinvolle resultaten blijken vaak pas na moeizaam detail onderzoek bereikbaar. De meest in het oog springende succesverhalen tot nog toe be troffen verschijnselen die ook makkelijk op de foto's zijn te Interpreteren, zoals vrije weg getjes voor schepen in zwaar drijfijs. De landbouwkundige waarde van de Landsatzal nog reliëf moeten krijgen, maar men zet stug door. Van de wetenschappelijke pro jecten voor dit jaar houden de MJS-A en -B de Amerikaanse traditie van het grote werk hoog. De belde Mariner ruim tevaartuigen gaan eerst naar de planeet Jupiter (reistijd an derhalf jaar) en draaien daar omheen naar Saturnus (nog eens drie en een half jaar) Hoofddoel is een studie op kor te afstand van de ringen rond 8aturnus, de platte schijven rondwentelend gruis die de sterrekundigen al sinds de eerste duidelijke waarneming door Huygens (1655) hebben gefascineerd. ISEE is een Europees- Amerikaanse dubbel- kunstmaan die op de uitein den van zijn langgerekte ba nen om de aarde het grensge bied gaat verkennen waar de invloedssferen van zon en aar de in elkaar overgaan. Het magnetisch veld van de aarde vormt daar een schokgolf in de „wind" van elektrisch geladen deeltjes die de zon voortdu rend in alle richtingen uitstoot De zonnewind drukt op zijn beurt het magneetveld naar binnen. Om een goed ruimte lijk inzicht te krijgen in wat er gebeurt, wordt de ISEE in de ruimte gescheiden in de delen A (Amerikaans) en B (Euro pees), die op enige afstand van elkaar tegelijk metingen ver richten. De puur Europese OEOS gaat soortgelijke metingen dichter bij huis doen, in een „stilhan gende" baan net als een ver bindingskunstmaan. Hoe het magnetveld, rondvliegende ge laden deeltjes en daarbij optredende elektrische velden elkaar beïnvloeden, is nog lang niet helemaal duidelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11