fanbroers verder et 'nieuw' team Kort geding tegen Van Gelder Luto: winst en toch problemen s&sketbalselectie in Israël meer eenheid Ben Polak *noet stap m,erug doen Israël wil Zuid-afrika toelaten op Maccabia Wegens uitlatingen van PSV-manager aan adres van IF Reuter: ,,Te amateuristisch" Sylvia Barlag: evenaring record Sosonko mede aan de leiding DAG 18 JANUARI 1977 SPORT TROUW/KWARTET 9 it p ISTERDAM (ANP) De totaal vernieuwde Nederlandse basketbalploeg zal de basis worden i het nationale team, dat in mei, in Zweden en Finland, in het toernooi om het Europese gaat spelen. Die conclusie maakte bondscoach Jan Janbroers, nadat hij met jn ploeg uit Israël was teruggekeerd. Slechts vier van de spelers, die uitkwamen in de twee Tn Jrloren duels (82-90 ën 84-94) tegen de met Maccabi-Amerikanen versterkte Israëlische ploeg, rd Jhoorden tot de groep die het voorolympische toernooi in Hamilton speelden. Daarnaast kreeg iijnbroers in de voorbereidingsperiode op deze wedstrijden nog een handvol afzeggingen van oorjtentiële kandidaten, van wie Bert Kragtwijk zich op het laatste moment terugtrok, ijs Athene werd ook „en groupe" door- p spelers", zegt Janbroers, „heb- t in Israël ontdekt dat zij als ploeg aardr redelijke resultaten kunnen be- nteHcen. Naarmate de wedstrijden 7jderden. zag je ze als het ware enkken: zie je wel, wij kunnen het :h. Zij speelden beter dan zij zelf thten te kunnen. Persoonlijk was fcat optimistischer dan de spelers, 11 iar ook ik had niet durven denken l Renso Zwiers. Kees Limmen en D Kropman, drie jongens van 21 ir. zonder internationale ervaring it zoveel flair, overtuiging en ge- ik zouden spelen." burj oniije hebben zelfs in de eerste wed- ?n sjjd nog een kans op winst gehad idaar had ook ik helemaal niet op olgiekend. Anderhalve minuut voor stonden wij slechts twee punten als iter. Toen ging alles mis dat fout ft gaan, vijf keer balverlies en vier tricfsoonlijke fouten. Dat was afschu- ijk. Voor de tweede wedstrijd had Ie spelers toegezegd dat ieder een is zou krijgen en dat heeft geen tbare verzwakking tot gevolg lad." ivoerder Ruud Harre wijn vond de ploeg, na de moeilijkheden in voorbereidingsperiode, er goed laf is gekomen in de eerste twee mgrijke wedstrijden: „Dit is een •g waarmee je 'niet alleen door- de noodzaak je dwingt, maar oon om de duidelijk aanwezige jaliteit' -iomt verder gaan." gbroers stond volledig achter de Bachte van zijn aanvoerder. „In %ël is mede door bezoeken aan fzalem en Bethlehem gewerkt het vormen van een hecht team. oponthoud tijdens de vliegreis jREDA Met ingang van 17 fe- lruari dient De Graafschap in het ètzit van een traner met een A- liploma te zijn. In een brief aan het lest uur van de Doetinchemse club leeft het secticbestuur betaald voet- el dit meegedeeld. Manager Joop pn der Klink van De Graafschap leeft de benoemingsprocedure in middels op gang gebracht middels iet plaatsen van advertenties. Of iet geheel binnen de gestelde ter- iijn afgerond zal kunnen worden, laat nog niet vast. Temeer omdat de tiding van De Graafschap er nog iet van overtuigd is dat zich vol- oende bekwame oefenmeesters zul- !n aanbieden in deze periode. len Polak, de man die met zijn I-diploma de trainingen sinds het htslag van Evert Teunissen waar- leemt, zegt gelaten zich bij de situa- d ie te moeten neerleggen. Met be duur en spelers van De Graafschap ad hij gehoopt deze competitie af te ici- linnen maken. lel. lAC heeft inmiddels wel over- 27 instemming bereikt met Budisic, 82 e Joegoslavische laatste man. Hij lijft nog twee jaar in Breda. Enkele _jaanden geleden heette het dat leyenoord belangstelling voor deze pegoslaaf had. NAC krijgt het Verigens druk met het afsluiten van MÉieuwe contracten, want de overeen- omsten met doelman Jan de Jong wij SO), Ad Krijnen (22), Tom Dekker 23, geleend van Amsterdam), Theo Jierckx (27), Piet Kamps (32), Jan froeneweg (24), Hans Neeskens 10) en Ad Brouwers (30) lopen af. liet Kamps lijkt naar FC den Bosch vertrekken. Er is al overeenstem ming bereikt tussen de partijen, Paar het wachten is nog op de lossche gemeentelijke goedkeuring Bn de koopsom. tospic Mohorovic, de 28-jarige Joe- oslaaf die als vervanger van de voor •jna zes ton naar PSV vertrokken fom Smits is aangetrokken, bijft oorlopig 2'h jaar bij NAC. IADMD< DMINTON - Rob Ridder en zijn vrouw Uil an Ridder hebben tijden* het badmln- )c toernooi om de open 8chotse kampl- tnschappen titel» ln het heren en dames uelspel gewonnen. jOKSEN Rafael Ortega Is wereldkampl- fn boksen ln het vedergewicht geworden k Panamees versloeg ln het gevecht om de Pc an te titel In Pan am as lad Francisco Co- Inado (Nlcaraqua) op punten. 'DO Met uitzondering van zwaarge- chl Bert In den Berken (twceoverwinnln- jn. maar geen plaats in de flnalepoule» ibben de Nederlandse Judoka's er tijdens n toernooi in Parijs weinig van terecht ibracht. Lichtgewicht Harry van de Brand i halfmiddengewicht Herman Broersma le- n in de voorronden vier nederlagen. Rik ikker overkwam in het halflichtgewlcht lfde twee keer en Peter Adelaar bleef woon weg. AFELTENNIS Oud-wereldkampioen ans Alser i34i Is zaterdag bij het vliegtuig luk in de buurt van Stockholm om het yen gekomen In 1670 veroverde hij de iropese titel in het enkelspel, in 1967 en 69 het wereldkampioenschap in het dub Upel met zijn Zweedse landgenoot KJell 'hansson en in 1666 de Europese titel ln het ibbelspel IFELTENNI8 - AMVJ la ultgeachakdeld Br het tafeltennis toernooi om de Europa V De Amsterdamse heren verloren de uiswedstrtjd voor de achtste finale» tegen 1 Italiaanse club SenJgallla met 4-5 gebracht. Dat heeft resultaat gehad. De spelers zelf hebben aangedron gen op een eerder hervatten van de trainingscyclus voor het Europese kampioenschap. Deze groep zal ze ker terugkomen, met mogelijk een aanvulling van Dekker, Loorbach en Woudstra, die ook de deur nog niet helemaal heeft dichtgegooid. Ik zal ook nog eens gaan praten met Cra mer en Faber. maar ik reken niet op meer dan vijftig procent kans op succes. Die Amstelveense spelers zijn onvoldoende gemotiveerd voor het Nederlandse team. Het be langrijkste van de korte trip naar Israël is echter geweest dat wij, ver buiten het geroezemoes van de criti ci, hebben kunnen spelen en dat er een goede groep is gevormd met vijf oude ervaren spelers en zeven nieu welingen. Omdat die groepsvorming geslaagd is ben ik dolblij dat wij de uitnodiging naar Israël te komen hebben aangegrepen." TEL AVIV. Het Internatio naal Comité voor de Maccabia Spelen (IMGC) heeft bij enkele internationale organisaties ge vraagd om toestemming om Zuid-Afrika deel te mogen laten nemen aan de tiende Maccabia Spelen die in juli in Israël wor den gehouden. De verzoeken zijn gezonden aan de FISA (zwemmen), FIFA (voetbal) en de ITTF (tafeltennis). Afgelopen dagen vergaderde het IMGC met vijftig delegaties uit twintig landen (uit Europa, Noord- en Zuid-Amerika, Afri ka en Australië) in Tel Aviv. Daarbij werd in ieder geval be sloten dat Zuid-Afrika geen deelnemers mag zenden voorde onderdelen atletiek, boksen, ge wichtheffen en worstelen> In de andere gevallen wordt nog na der overleg gepleegd. Overigens hebben de bonden van de genoemde zeven sporten Zuid-Afrika uitgestoten wegens de apartheidspolitiek in dat land. Maar men hoopt bij het voetballen, zwemmen en tafel tennis de internationale organi saties te kunnen overtuigen. Het ziet er echter naar uit dat de organisatoren op tegenstand zullen stuiten van het internati onaal Olympisch Comité. De Maccabia Spelen behoren tot de zeven internationale eve nementen die door het IOS offi cieel erkend worden en dus ook dienen te gehoorzamen aan de Olympische regels. In die regels staat dat Zuid-Afrika is uitge sloten van deelneming. Aan de Maccabia Spelen van 1977 zul len meer dan 2000 joodse sportlieden deel nemen in 23 disciplines. Daarmee zijn het de meest omvangrijke Maccabia Spelen tot nu toe. AMSTERDAM (ANP) - Het bureau Inter-Football heeft een kort geding aangespannen tegen Ben van Gel der. de manager van PSV. Het ge ding zal op dinsdag 25 januari (10.00 uur) dienen voor de president van de rechtbank ln Den Bosch. IF vraagt de rechter Van Gelder, op straffe van een dwangsom, te verbie den nog langer uitlatingen te doen in het openbaar die de naam van het bureau kunnen aantasten en de be langen kunnen schaden. Volgens IF zou Van Gelder door middel van publikaties in kranten en via een radio-gesprek hebben gesteld dat het bureau in feite illegaal werkt en niet-rechtsgeldige contracten han teert. W.K. 1 ZORICH De internationale voet bal federatie (FIFA) heeft Kongo een „papleren" overwinning gegeven op Kameroen ln de eerste ronde van de Afrikaanse zone uit de kwalificatie toernooien voor het wereldkampi oenschap voetbal van 1978. De ont moeting tussen Kameroen en Kongo werd op 31 oktober ln Jaoende tien minuten voor tijd gestaakt bij de stand 2-1 voor Kongo. Op dat mo ment betrad een gedeelte van het publiek het veld, de scheidsrechter achtte de dreiging van de toeschou wers te groot en staakte het duel. De FIFA besliste dat de eindstand van het duel 0-2 wordt. Daardoor gaat Kongo over naar de tweede ronde van de Afrikaanse zone. waarin Ivoorkust de tegenstander is. Het eerste duel tussen Kongo en Kame roen was ln 2-2 geëindigd. In een verklaring zei de FIFA dat Kame roen. als thuisspelend land. de plicht heeft voor orde en rust op en om het speelveld te zorgen, De incidenten in Jaoende begonnen doordat zowel toeschouwers als politieagenten het speelveld bestormden. De FIFA be paalde dat het stadion van Jaoende niet eerder voor internationale wed strijden mag worden gebruikt dan nadat er een hek van ten minste twee meter hoogte om het speelveld staat. De doelman van Kongo. Fran cois Ngudi, werd door de FIFA voor twee jaar geschorst omdat hij tij dens de wedstrijd de scheidsrechter had aangevallen en geslagen. W.K. 2 LOME Het voetbalelftal van Gui nee heeft in Lome (Guinee) de beslis singswedstrijd tegen Ghana met 2-0 gewonnen. Guinee heeft zich daar door geplaatst voor de tweede ronde van de voorronden, die in Afrika de vertegenwoordiger in de eindronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap in Argentinië in 1978 zul len opleveren. Guinee komt ln de volgende ronde uit tegen Togo De overige tien landen in Afrika, die de eerste schifting hebben doorstaan, zijn: Algerije. Tunesië. Zaire, Nige ria. Egypte. Kenia. Kongo. Ivoor kust. Oeganda en Zambia. In het beslissende duel tussen Gui nee en Ghana, dat nodig was gewor den omdat beide landen thuis met 2-1 hadden gewonnen, werd de score al in de eerste minuut geopend door Papa Camara. Seydouba Sylla zorgde na een half uur voor 2-0. Er waren in Lome 20.000 toeschouwers Zwartkruis DEN HAAO - Het Nederlands elftal prevaleert voor Jan Zwartkruis bo ven de nationale militaire voet balploeg. Op 26 januari gaat Zwartkruis naar Rome om België te bekijken, dat dan vriendschappelijk speelt tegen Italië. De militaire voet balploeg speelt dezelfde dag. in de voorronde van het internationale mi litaire kampioenschap in Chateau- roux tegen Frankrijk. Dick Buite laar. trainer van het militaire elftal, zal in Chateauroux de taak van Zwartkruis overnemen. Jan Janbroers GRONINGEN Sylvia Barlag (ADA) heeft bij de internationale indoor atletiekwedstrijden in de Groningse Martinihal de beste pres taties geleverd. De Amsterdamse evenaarde op de 50 meter horden met 7.4 seconden het Nederlandse record, dat sedert 1970 op naam staat van Trudy Wunderink-Ruth (GAC) en Miep van Beek (ADA). Sylvia Barlag won later het hoog springen met 1,80 meter voor Rla van Steenpaal-Ahlers, die 1,75 meter haalde. Sylvia Barlag bleef met haar prestatie slechts twee centimeter verwijderd van de limiet voor de Europese indoor atletiekkampi- oenschappen AMSTERDAM Vooral ln de hoofdklasse B voor de competitie zaalkorfbal is de spanning te snij den. Drie teams - Allen Weerbaar, Ons Eibernest en Die Haghe - geven elkaar niets toe en staan samen op één punt afstand van PKC aan kop. In de' noofdklasse A is de kopgroep beperkt tot twee ploegen: Dee tos en Luto. Evenals ln de hoofdklasse B het gevolg van een aantal verrassen de uitslagen. Zo kwam Deetos tegen debutant Trekvogels niet verder dan een 6-6 gelijk spel. Luto profiteerde daar van. De Amsterdammers versloegen met ruim verschil Rapiditas. Een overwinning die toch wel opzien baarde. Binnen het kamp van de Amsterdammers is het niet allemaal rozegeur en maneschijn. Internatio nal Wil Reuter had al eerder laten blijken het niet eens te kunen zijn met de wat amateuristische opvat tingen van sommige van zijn mede spelenden. Reuter, die ook Luto traint, heeft er veel voor over op zijn minst in de finale voor het landskampioenschap uit te komen. Hij verwacht daarbij de volle inzet van zijn discipelen. Door allerlei omstandigheden kunnen ze hem echter niet altijd zijn zin geven. Het gevolg is. dat er bin nen de ploeg zeer veel spanningen zijn. De nederlagen tegen Deetos en Deto zouden daar het gevolg van geweest zijn. Zijn kritiek heeft tot nieuwe spanningen bijgedragen. Vooral van de kant van Frits Bruintjes en Hennie de Wijs. Zij lieten weten het niet eens te zijn met de speelwijze van met name ploeg genote Bettie Slop. Ondanks bemiddelingspogingen kwam het toch tot een uitbarsting. Bruintjes en Hennie de Wijs weiger den verder met Bettie Slop te spe len. Het gevolg was. dat de al jaren bij Luto spelende Bruintjes ge schorst werd. De komende week zal de kwestie tussen Frits Bruintjes en Hennie de Wijs enerzijds en Bettie Slop ander zijds verder uitgesproken worden. HOOFDKLASSE A: Luto-Rflpldlta» 15-6. Het Zuiden-Doto 6-11. Dcetos-Trelcvogelfl 6-6. HOOFDKLASSE B: HKV-PKC 6-7. AKC-Dle Haghe 14-18, O na Elbcmest-DOS '46 6-10. Allen Weerbaar-De Danaïden 11-7. WIJK AAN ZEE - In de twee afge broken partijen ln de derde ronde van het Hoogovenschaaktoernooi in de grootmeestergroep viel in de confrontatie tussen de twee Neder landers een beslissing: Sosonko won' van Listerink en kwam daarmee op de gedeelde eerste plaats met Geiler (Sov). Deze twee schakers hebben 2'/* punten uit drie partijen. De Amsterdammer Paul van der S.terren won zijn afgebroken partij uit de derde ronde van de mees tergreep van Rob Witt. Van der Sterren heeft twee punten en bezet de derde plaats. De uitgestelde par tij uit de eerste ronde tussen de Zweed Eslon en de Australiër Jamie- son eindigde in remise. OrootmecsU-rgroep. derde ronde Sotonko- Ligtcrlnk 1-0 Stand na drie ronden I Gelleren Sosonko 2.5 punten. 3 KuraJIca 2, 4 Böhm 1,5 en 1 alg.. 5 Kavalek. Olafsson en Timman 1.5.8. Milea 1 en 1 alg9 Nikolac en Skgurjonsson 1. 11 Ligterlnk en Barczay 0.5. Stand na drie ronden 1 Szmetan J'/i, 2 Koe- pretsjnlek 2 - 1 algJ. Bellon en Van der Sterren 2. 5 Jamleson l'/i(* 1 alg 6 Hartoch, Popov en Van der Vliet l'/t, 9 Krnlc 1.10 Wltt. Christiansen (VS) en Eslon Damesgroep. derde ronde Vokralova Vreeken 1-0, Van der Glessen-Bellc 1-0. Pytel-Oeorgleva 0-1, Tweede ronde Vreeken-Pytcl 0-1 Stand na 3 ronden. 1. Lazarevlc, Vokralova, Alexandria, Hartston J'/i, 5 Pollhronlade 2. 6, Van der Olesscn l'/i, 7 Pytel, Georgleva, Veroeczy. Belle 1, 11. Parreren 12. Vreeken 0 ZE SMALL WORLD (1) Het sportjournalistieke wereldje gonst reeds geruime tijd van de geruchten over een nieuw voet balblad dat in augustus op de markt dient te verschijnen. Ge ruchten. en er wordt wat afgepraat op een perstribune bij een redelijk saaie vertoning, die steeds maar weer gestaafd worden met namen van columnisten, medewerkers en uitgevers. Zo riep men onder meer dat het ochtendblad De T. behalve met het periodiek Privé ook met het weekblad Telesport zou gaan beginnen. Sterker nog, de hele zaak zou reeds in kannen en kruiken zijn. Het bureau Inter Football had er een handje van, waardoor De T. definitief de slag om het IF-nieuws (van de het doorlopende Cruijff- feuilleton met immer triest slot) had gewonnen. Klopt dat meneer Keizer van IF? „Nee hoor, allemaal kletskoek. We zijn wel intensief met een aantal dingen bezig. Maat dit is zeker niet waar". Hola. Maar er is toch wel sprake van een verbinding tussen IF en De T. voor wat betreft een wekelijkse lotto- en totopagina. Ik bedoel dus dat het een idee was van IF dat De T. heeft genomen? Keizer: „Zo zit het niet helemaal. Wij hebben een aantal spelers en op dat punt kun nen we wel samenwerking bieden". Zo kon het dus gebeuren dat Sjaak Swart vorige week uitgebreid ver telde een systeem te hebben. Een systeem? Ja. hij verklapte het niet helemaal, maar het komt er op neer dat je je rijtjes in een toto-club zo invult dat je dicht bij de dertien goed raakt. Dat proberen we welis waar allemaal, maar als je zoals Swart een beetje verstand van za ken hebt. dan kom Je op die manier aardig in de richting. Stel je voor. de afgelopen zes we ken had hij reeds tweemaal dertien goed, plus zes maal twaalf en uiter aard veertien keer elf. „Waardoor we tot nu toe minstens quitte heb ben gespeeld", aldus meldt Swart. Dat zou iedereen wel willen. Zes weken toto, tweemaal dertien goed, nog wat extra prijsjes en minstens quitte spelen. Overigens wil het gerucht dat IF oorspronkelijk met het Algemeen Dagblad over de toto- en lottopagi na sprak, maar toen dat gerucht ook op de burelen van De T. doordrong, werd de concurrentie via een stevig pak pegels verslagen. ZE SMALL WORLD (2) Volstrekt waar blijkt het verhaal te 4. it .vt >1- zijn over een nieuw voetbalblad dat de VNU (Verenigde Nederlandse Uitgevers) in samenwerking met de KNVB (Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond) gaat maken. En ook de naam van John Drieskens als hoofdredacteur in spé blijkt te kloppen. De VNU heeft de zaak bestudeerd en thans een pakket met voorstel len aan de KNVB gezonden. Het nieuwe blad dient het visitekaartje van de voetbalbond te worden. Tot nu toe zond de KNVB als zodanig de KNVB'er rond, maar men is er van overtuigd geraakt dat die we kelijkse bundel nu ook weer niet overal als hèt smaakmakende voet balblad wordt ontvangen. Tenzij de abonnee natuurlijk verzot is op een lawine aan officiële medede lingen. Alles draait thans om de vraag of zo'n blad (als werktitel heeft men de naam .Voetbal' gekozen) ook werkelijk levensvatbaar is. Men heeft op dat punt zo zijn beden- kalngen. In het verleden heeft men de voetbalmarkt trachten open te breken met bladen als Kick. 1-0, Goal en Voetbal International. De eerste twee VNU-uitgaven verdwe nen na verloop van tijd. GOAL werd door VI verslonden. Zijn er kansen meneer Drieskens? „Ik kan zeggen, dat wij de KNVB een blad aanbieden dat goedkoper is dan de KNVB'er van nu. Wij kunnen zeggen dat de mensen die een abonnement nemen goedkoper uit zullen zijn en een kwalitatief goed blad in full-colour krijgen. Maar we kunnen geen nieuw sportblad beginnen zonder de ze kerheid van de KNVB". Die zekerheid houdt in, dat de KNVB moet kunnen garanderen dat een bepaald aantal exemplaren (Drieskens: 'Hoeveel? Dat kan ik niet zeggen') per keer wordt afgeno men. Dat betekent in feite dat de KNVB-leden een bijdrage zullen moeten leveren aan het nieuwe blad, zoals ook al in Visle'76 visie van de KNVB stond te lezen. Daaruit zal de VNU niet de winst halen. Die winst moet volgens Drieskens na een Jaar of twee ko men, als de adverteerders steeds enthousiaster zijn geworden. Voor de adverteerders is de VNU echter voor een hoogst belangrijk deel afhankelijk van de belangstel ling van de KNVB-leden. Waardoor die leden via een extra inspanning (verplicht aantal abonnees per club bijvoorbeeld) de VNU aan een mooie en rendabele uitgave moeten helpen. ZE SMALL WORLD (3) Het nieuwe voetbalblad zal onge twijfeld gaan zorgen voor een stevi ge strijd om de gunst van het pu bliek tussen het bestaande Voetbal International en de VNU-KNVB- verbindlng. VI opereert met zijn ruim 190.000 abonnees Immers voor het grootste deel op het gebied dat VNU-KNVB willen veroveren. VI-Hoofdredacteur Joop Niezen heeft inmiddels al laten weten dat zijn blad er beslist niet mee ak koord gaat als het nieuwe blad de naam 'Voetbal' gaat dragen. Dries kens meldt echter dat daar weinig kans op is. "Voetbal' is de simpele werktitel, er moet nog nadrukke lijk op de echte naam worden ge puzzeld. ZE SMALL WORLD (4) Overigens: het is al een beetje oor log. Verantwoordelijk voor die toe stand is de grote Geruchtenmachi ne die de naam Nico Scheepsmaker produceerde als toekomstige co lumnist van het VNU-KNVB-blad. Scheepmaker schrijft thans weke lijks ook een rubriek voor de GPD (Gemeenschappelijke Pers Dienst, een keten van voornamelijk regio nale dagbladen). Op 8 januari viel hij in zijn 'Stop per' het weekblad Voetbal Interna tional aan. Hij had het laatste num mer bij de kop genomen en conclu deerde uit de Inhoud van voorna melijk interviews, dat de sportjour nalistiek dreigde weg te zakken tot een soort afgeleide Journalistiek 'die te weinig over de zaak zelf en te veel over de bijverschijnselen drijft. Ik heb gezegd' w.g. Nico Scheepmaker. Op de VI-redactle kende men in middels het gerucht over de mede werking van Scheepmaker aan een nieuw voetbalblad en men legde meteen het verband tussen de ru briek en een van Scheepmakers waarschijnlijk toekomstige brood heren. Het gevolg was dat ex-VI- columnist (Niezen: „We zijn ln de beste harmonie uit elkaar gegaan") Scheepmaker een brief van Niezen ontving, waarin deze hem liet we ten het een uiterst kwalijke zaak te vinden dat Scheepmaker met zijn vooruitzichten op een nieuwe co lumn, in een nieuw voetbalblad, nu reeds besloot om VI aan te pakken. „Scheepmaker op zijn lulligst?", al dus besloot Niezen zijn brief. Scheepmaker raakte danig van de kook van de brief. Want, zegt John Drieskens weer, „Scheepmaker wordt helemaal geen columnist bij ons. En Frans Derks ook niet". Die naam was namelijk inmiddels ook tevoorschijn gekomen. Drieskens weer: „Ik heb zondag na afloop bij AJax adjunct-hoofdredacteur Cees van Cuiienborg van VI uitgedaagd om maar eens waar te maken wat er in die brief stond. Maar dat kon hij niet. Die brief stond vol Insinua ties. Maar ze zijn niet hard te ma ken. En vooral die laatste alinea, dat vind ik nogal kwalijk". ZE SMALL WORLD (4) Andere namen van toekomstige medewerkers aan het VNU-KNVB- blad die zijn overgewaaid. Lex Mul ler (thans Algemeen Dagblad), Rob Hartog (thans Noordhollands Dagblad), Cor Snel (thans VI) en Ruud Bonewit (ex-AZ'67). Dries kens: „Noem maar op, lk zeg niets. Dat kan lk niet doen voor die Jon gens. Alleen Bonewit zeker niet. Er was sprake van dat hij, omdat hij vrij was, mee zou werken aan het nul-nummer (proef-exemplaar). Maar daar zijn we nog niet aan toe En tegen de tijd dat het gebeurt, zit Bonewit al elders vast. Trouwens hij is ex-hoofdredacteur van Kick. dat zou nogal vreemd zijn" HERSTEL De heer Dick van Rijn is niet zoals wij vorige week meldden raadslid voor de CPN in Hilversum, maar voor de WD. Dat kwam zo. de CPN is ook een politieke partij. Vandaar dus. Terug naar de studio. BLLAD Bezoekers van de eredlvlewedstrij- den basketbal kregen afgelopen weekeinde gratis het blad „Basket ball" in de handen gedrukt. „Col lectors item" stond erbij. Het be trof hier niet een stunt van de bas- ketbalbond om het eigen bondsblad eens onder het grote pu bliek te brengen. Dat blad heet namelijk „Basketbal", met één 1 op het einde. „Basketball" was een eenmalige uitgave van de enkele maanden geleden de laan uitgestuurde voor malige redactie van „Basketbal". Die redactie (eindredacteur Bob Lieshout en leden Berend van Baak. Jaap Hofman en Mart Smeets) werd hartelijk afgedankt, omdat de bond zich niet kon ver enigen met hun manier van bena dering van de geliefde sport. Men was wat al te kritisch en liep soms te nadrukkelijk uit de pas bij de heren bondsbestuurders. De uitgave „Basketball, collectors Item" was geheel ln de oude huisstijl opgetrokken. Dus met kri tiek aan de bondsbestuurders en ook aan het adres van de huidige redacteuren van „Basketbal", de ANP-Journallsten Jaap Klokke- meijer en Jan van der Nat. De oude redactie was overigens niet fi lantropisch bezig. De uitgave werd mogelijk gemaakt door een eenma lige gift van het bedrijf Buitoni; groot 4500 gulden. Buitoni is zelf sponsor van de Haarlemse eredivi sieclub Flamingo's en werd onver vaard aangepakt in „Basketball". Op de eerstkomende vergadering van het bestuur van de Neder landse Basketbal Bond zal het nummer van „Basketball" aan de orde worden gesteld. Dan buigt men zich over de vraag of er moge lijk Iets te doen is tegen de heren achter het alternatieve blad. Misschien door de naam aan te vallen, ook al is het dan de echte Amerikaanse vertaling van het oor spronkelijke mandbal. Voorlopig vond Iwan Rotteveel, vice- voorzltter van de NBB. het nog een aardige grap. DRANK Zaterdagmiddag kwam tenslotte de verlossende mededeling: de KNVB zet de strijd tegen het voet balvandalisme ln alle hevigheid ln. De oekaze luidde: drank mag voortaan in de voetbalstadions niet meer per fles worden verkocht. Al les dient overgegoten te worden in plastic bekertjes. En zie: het hielp Een lekker rustig weekeinde, met hier en daar een arrestatie, hier en daar een vechtpartij en slechts één mes op het veld. Voor de rest alles rustig chef. Ooit wel eens bier uit zo'n plastic bekertje gedronken? Op een feestje in een te klein huis of zo? Het smaakt lauw. de prik is eruit en gegarandeerd dat ze je voor de helft schuim hebben verkocht. Ui teraard voor de somma van thans t een vijfenzeven tig, want die be-' kertjes moeten ook betaald worden meneer. Of wel eens cola uit een plastic bekertje gedronken? Dat is precies hetzelfde als met het bier. Of jene ver of vieux uit zo n ultra klein plastic vingerhoedje? 't Staat zo feestelijk. Of koffie uit plastic? Een beetje restaurateur houdt er bij de berei ding van het vocht reeds rekening mee dat het toch maar in plastic uitgevent zal worden. Of thee? Ge garandeerd dat je je vingers ver brandt. Of wijn? Je reinste cultuur- barbarisme, net zoals die pakken voor de pick-nick. Iemand die ook maar de minste eisen stelt aan zijn consumpties moet de Jongste KNVB- maatregelen ervaren als je reinste drooglegging. Je zal maar thuis niets mogen gebruiken en ook de hond de deur uit hebben moeten doen omdat die je iedere keer een speciale lokaliteit insleurde. Het helpt tegen het werpen van glaswerk, dat klopt. Maar helpt het tegen het werpen in zijn brede sca la van koffiepot tot keukenmes? Waarschijnlijk niet. Zieleknljpers zijn ervan overtuigd dat het niet aan de drank ligt. al die uitspattin gen rond de velden Zelfs niet aan het voetballen op zich. Het moet iets van doen hebben met verveling, werkloosheid en zin in een „verzetje". Drinken doen ze toch wel. Als het moet uit de heupfles, en anders van te voren of na afloop wel. Trouwens die Jon gens weten onderhand ook wel wat je niet allemaal moet doen voor een simpel flesje of gevulde koek. Dat kost al gauw vijf minuten duwen en trekken, zes maal de bediende aan roepen en dan moet Je nog terug ook. Drank in plastic bekertjes? Weet Je waar het soms zou helpen, denkt onze J. C. Brak. na afloop in een bestuurskamer. Maar daar heffen ze nog gewoon het glas. ze doen een plas en de volgende keer speelt FC Utrecht uit en dan is alles weer zoals het was de bijdrage van g. pretstroom komt in verband met ziekte te vervallen, hij dacht zondag even dat hij het plastie-vretertje had uitgevonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9