Droomt uóök van 'neigen huis! Boersma: „spreiding van rijksdiensten nog eens bekijken" Kleurrijke dans in Leidse Schouwburg Tien miljoen voor Rijswijk KORT De Nutsspaarbank geeft u een deskundig en betrouwbaar hypotheekadvies NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK Uitbundig Afrikaans ensemble Roofoverval in Alphen opgelost Vragenhalfuurtje in De Lier Wijzigingen op lijn 6 Protest tegen benoeming directeur gemeentemuseum Adviesraad: Sluit Breestraat niet af Subsidie voor Wijkbelangen Voorburg-Noord Leiden krijgt adviescentrum voor werklozen Voor meer nieuws uit regio - pag. 10 Oplossing voor vervoersprobleem ook snel mogelijk DINSDAG 18 JANUARI 1977 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET Hl— Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Boersma (Sociale Zaken) voelt wel iets voor de argumenten van de gemeente Den Haag tegen de verdere uitvoering van de spreiding der rijksdiensten. De minister zei er gisteren begrip voor te hebben dat de overplaatsing van de rijksdiensten naar het noorden van het land voor de regio Den Haag onaanvaardbaar is. Minister Boersma bracht gisteren een werkbezoek aan het Gewest 's- Gravenhage. het overlegorgaan van de gemeenten Den Haag, Voorburg. Leidschendam. Rijswijk, Nootdorp en Zoetermeer. Het bezoek was be doeld om de werkgelegenheidssitua tie in Den Haag en zijn randgemeen ten onder de loep te nemen. Burgemeester Schols van Den Haag deed gisteren nog eens uit de doeken hoe kwalijk de gevolgen van de spreidingsoperatie zijn voor de werkgelegenheid in zijn stad. Schols stelde dat de situatie waarin enkele jaren geleden besloten werd om tot spreiding van rijksdiensten over te gaan. dusdanig is gewijzigd dat het reëel is om nu de tweede fase van de spreiding opnieuw te bekijken. „Het is op z'n minst nuttig om de argu menten die de gemeente Den Haag momenteel tegen de spreiding aan voert, nog eens te bekijken," beaam de minister Boersma. Hij kon overi gens op dit punt geen enkele concre te toezegging doen. Jeugdwerkloosheid De minister voelt weinig voor een voorstel van gewestvoorzitter Chr. Buitendijk om de jeugdwerkloos heid in de regio aan te pakken mid dels een project waarin het Geweste lijk Arbeidsbureau en het Geweste lijk Bureau Beroepskeuze nauw sa menwerken. Buitendijk wil dat Jon geren bij het kiezen van hun beroep sopleiding meer voorlichting krijgen over de kansen om in een gekozen beroep aan de slag te komen. Hij vindt dat jongeren tijdig moeten we ten in welke sectoren werk te vinden is, zodat de beroepskeuze daarop al- gestemd kan worden. Hij vroeg mi nister Boersma 400.000 gulden te ste ken in een dergelijke aanpak van de Jeugdwerkloosheid in de regio. Hoewel de minister een relaUe tus sen het arbeidsbureau en het onder wijs wel erkende, zei hij in principe niets te voelen voor een dergelijke nauwe samenwerking. Boersma ver klaarde bang te zijn de vrijheid in het kiezen uit verschillende takken van onderwijs te zeer te beknotten wanneer daar werkloosheidscijfers aan te pas komen. Bovendien wees hij er op dat de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt op lange termijn moeilijk te voorzien zijn. Het zou ook daarom gevaarlijk zijn om jon geren in een bepaalde hoek te stu ren. Overigens heeft Boersma in september van het vorig Jaar een aantal maatregelen afgekondigd om de Jeugdwerkloosheid aan te pak ken. Die maatregelen, onder meer het scheppen van nieuwe arbeids plaatsen speciaal voor Jongeren en het opzetten van cursussen voor Jongeren die al lange tijd werkloos zijn, vond hij ook toepasbaar in het gewest Den Haag. Gewestvoorzitter Buitendijk ging gisteren met name in op de structurele aard van de werkloosheid in Den Haag e.o. Hij signaleerde steeds minder sooorten werk in de regio. Buitendijk sprak van een „mono-cultuur" toen hij het Gisteravond was deze Schouwburg het centrum van kleur, ritmen en uitbundigheid. Een optreden van een Afrikaans dansensemble staat daar garant voor en het Nationale Ensemble van de Ivoorkust vormt daarop geen uitzondering. Dit ballet werd in 1955 opgericht en de kennis making had veel positiefs te bieden. Het programma gaat uit van één thema, de legende als symbool: het menselijke in de mens te laten herle ven. Een wat hoogdravend gegeven, dat In de grote epische uitbeeldingen niet altijd teruggevonden kon worden. AOVERTENTIE door Adr. Hager LEIDEN Gerechtvaardigde trots past de Leidenaar als hij „zijn" Leidse Schouwburg binnentreedt. Een juweel van een theater, stijlvol zonder proteserigheid, intiem zonder benauwd heid en een akoestiek zonder problemen. Geschikt voor vele evenementen en beziet men het maandprogramma, dan is duide lijk dat man van plan is deze zaal optimaal te benutten. Leiden kan uitgaan, een fraaie, sfeervolle en zeer doelmatige accomoda- tie met ruim 500 plaatsen wacht. Trouwens, niet alles wat uitgebeeld werd was duidelijk. Het verhaal van tovenaars en demonen, van gevange nen. van onreine en oningewijde geesten is zeker niet altijd logisch, maar dat deed niets af van de boei ende kracht. De motoriek staat centraal, de ritmen zijn meeslepend en menig acrobatische toer zeker van de Jongste deelnemer werd met applaus begroet. De decors zijn uiterst simpel, de choreografie weet de effecten met raffinement te be nutten en de kostuums zijn kleurrijk en soms bizar. Een fraai geheel in een fraaie schouwburg. In gezelschap van ondermeer Ge westvoorzitter Chr. Buitendijk be zocht minister Boersma gisteren per bus het industrieterrein van Zoeter meer, „Zoeterhage". had over de verhouding van de werkgelegenheid in de dienstensec tor en in de industriële sector. De stijgende werkloosheid in de laatste sector is dan ook onrustbarend. De verschraling tekende zich de laatste jaren af in sluitingen en/of ontslagen in bedrijven als Vredestein, de Sleephelling Maatschappij Scheve- ningen, Duiker. Philips, ITT en de Norfolk Line. Een apart probleem noemde Buiten dijk de werkgelegenheid in de bouw, werk is er daar genoeg. In de komen de Jaren neemt de Haagse regio maar liefst 50 procent van het totale bouwprogramma van Zuld-Holland- west voor haar rekening. Nieuwe bouwlocaties staan op stapel, de Haagse stadsvernieuwing biedt veel werkgelegenheid. Om de mogelijk heden in de bouwnijverheid echter te benutten en de werkloosheid er weg te werken, moeten er betere vaktechnische opleidingen komen. Zowel binnen als bulten het bouw bedrijfsleven moeten er scholings maatregelen komen, meent de voor zitter van het Gewest 's Graven- hage. ALPHEN AAN DEN RIJN - Met de arrestatie van drie Alphenaren heeft de politie van Alphen aan den Rijn een roofoverval waarbij 100.000 gulden werd buitgemaakt, op gelost. De Alphenaren, twee lassers van 21 en 22 Jaar en een bankwerker van 21 Jaar overvielen op 22 december van het vorig jaar een cash en carry bedrijf op een plaatselijk industrie terrein. De met een pistool en een vuur buks bewapende mannen be dreigden drie geldtellende perso neelsleden en verdwenen met 70.000 gulden aan baar geld en 30.000 gul den aan girochecks. Het trio was te voet maar werd bij de ontsnapping geholpen door een zeer dichte mist. Van het geld is nog niets terugge vonden. De cheques blijken te zijn vernietigd zodat de klanten van het bedrijf die op de bewuste de met cheques betaalden de rekening nooit gepresenteerd zullen krijgen. De contanten zijn vermoedelijk be steed aan heroïne wat door twee van de drie gebruikt werd. De politie, die aanvankelijk nauwelijks aankno pingspunten in de zaak had stuitte op het drietal bij onderzoekingen onder verslaafden. DE LIER In navolging van de gemeente Maasland gaat De Lier voorafgaande aan de raadsvergade ring een vragenhalfuurtje invoeren voor het publiek. Bezoekers van de publieke tribune hebben binnen kort het recht hun mening uit te spreken over onderwerpen die op de raadsagenda staan van die dag. Ie dereen die het woord wil voeren moet dit van tevoren schriftelijk melden aan de burgemeester. Raadsleden die de bijeenkomst bij wonen mogen korte vragen stellen. Iedere spreker mag ongestoord het woord voeren tenzij het zich beledi gend uitlaat of het reglement van orde overtreedt. De gemeenteraad van De Lier moet zich op 19 januari met de nieuwe regeling akkoord ver klaren. DEN HAAG Maandagmorgen is. er een begin gemaakt met de spoor- verrueuwing op Het Kleine Loo. Het gedeelte tussen de Carel Reinierska- de en de Reigersbergenweg wordj vernieuwd en daarom zal daar gedu rende de vernieuwing van het tra ject enkelspoor worden verreden In verband hiermee vervalt voorlopig de halte Gerstkamp en wordt de halte Reigersbergweg verplaatst tot over de kruising met Het Kleine Loo Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Het bestuur van de Bond voor Beeldende Kunstenaars gewest Den Haag heeft in een open brief aan het college van B en W van Den Haag geprotesteerd tegen de benoeming van de heer Th. van Velzen als directeur van het Gemeentemuseum. De Bond wijst er op dat ten eerste van een democratische gang van zaken bij de behandeling van de sollicitaties totaal geen sprake is geweest. „Als schrijver van de Kunstnota ontpopt Van Velzen zich als een kunstpaus. Daarom wellicht geschikt als hoeder van een verkalkt museumbeleid, maar als directeur van de Dienst voor Schone Kunsten, die vanwege zijn functie zitting heeft in de verschillende commissies, die het Haagse kunstleven kent, een man met desastreuze inzichten voor wat betreft het functioneren van de beeldende kunstenaars", aldus de open brief. De BBK verwacht daarentegen wel iets van de heer Overduin, de kandidaat die is voorgesteld door de medezeg genschapscommissie, afdelingshoofd van de Educatieve Dienst van het Ge meentemuseum". „Hij blijkt dank zij zijn jarenlange ervaring en dynamische inzichten volledig te beantwoorden aan de profielschets, die is opgesteld door de gemeenteraad", aldus de BBK. Net geen 50.000 Van een onzer verslag geefsters ZOETERMEER Zoetermeer in er niet in geslaagd voor het eind van 1976 een bevolkings totaal te halen van 50.000 in woners. Een en ander heeft tot gevolg dat een extra uitkering van het rijk van bijna vier miljoen gulden zal uitblijven. Eind 1976 telde de gemeente 49.641 inwoners; 794 meer dan eind november geregistreerd stonden. In de afgelopen maand zijn 57 Zoetermeerse baby's geboren; 14 personen zijn intussen overleden. In to taal hebben zich in Zoeter meer in december 1099 perso nen gevestigd; 348 vertrokken naar elders. In totaal zijn er in 1976 4156 inwoners bijgeko men in de gemeente Zoeter meer. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Adviesraad voor de Binnenstad van Leiden is het niet eens met de plannen van B. en W. om het doorgaand verkeer uit de Breestraat te weren. De Adviesraad voor de Binnenstad, een inspraakgroep die de belangen behartigt van allerlei groeperingen uit de Leidse binnenstad, vindt dat er een beperkte verkeersstroom in de Breestraat mogelijk moet blij ven. De inspraakgroep stelt dat er geen enkele andere route te vinden is waarlangs bestemmingsverkeer in de richting west-oost kan gaan. Het voor dit doel gebruiken van de marktroute raadt de inspraakgroep af: „De marktroute leent zich niet voor verkeer in twee richtingen." Afsluiten van de Breestraat noemen de leden van de adviesraad „afslui ten van de levensader van Leiden". Van een onzer verslaggeefsters VOORBURG De gemeenteraad van Voorburg heeft besloten aan de vereniging Wijkbelangen Voorburg- Noord een lening te verstrekken voor de inrichting van een ruimte- biedende accommodatie. Deze geldlening wordt verstrekt met een looptijd van vijf jaar en tegen een rente van 8,5 procent. De vereniging Wijkbelangen Voorburg-Noord stelt zich ten doel de woon- en leefsitua tie in het door de Koningin Wilhel- minalaan, de Van de Wateringelaan en de Van Alphenstraat begrensede gebied te verbeteren, de maatschap pelijke ten achterstelling van de be woners van Voorburg-Noord zoveel mogelijk op te heffen en de solidari teit in de wijk te bevorderen. Door de vereniging wordt reeds een aan tal activiteiten ontwikkeld, zoals o.m. het gratis verspreiden van een wijkorgaan. De Voorburgse gemeen teraad heeft tevens besloten aan de vereniging een subsidie toe te ken nen van 50 procent van de appa raatskosten en overige exploitatie kosten en 40 procent van de kosten van activiteiten. LEIDEN Een advies centrum voor werklozen in Lei den moet te realiseren zijn. Dit is de conclusie van de commis sie Arbeidsmarkt overleg Lei den die nu één jaar werkzaam is. Vanuit dit adviescentrum zal onder meer een vacaturebank worden bij gehouden en zullen cursussen wor den gegeven..Hoe solliciteer ik" en „Hoe zit onze sociale wetgeving in elkaar" zijn twee motto's van de te geven lessen. De werklozen zullen ook ingeschakeld kunnen worden bij sociaal cultureel werk in Leiden. Belangrijkste uitgangspunt voor de commissie is het betrekken van de werklozen bij hun eigen problema tiek. De werkgroep probeert hier mee, aldus het jaarverslag, een ef fectievere informatieverspreiding te bereiken, een grotere motivatie te kweken en de kansen voor herintre ding in het arbeidsproces te ver groten. Daarnaast wil de commissie een we tenschappelijk onderzoek waarin aandacht wordt besteed aan drie vragen: Waarom verlaat men vroeg tijdig de school, hoe verloopt de overgang van school naar werk en hoe krijgen vroegtijdige schoolver laters betere kansen. Tenslotte is de commissie bezig met het analyseren van het huidige werklozenbestand. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeente Rijswijk krijgt van de Rijksoverheid 10 miljoen gulden voor de herinrichting van Oud- Rijswijk. Verleden jaar zijn alle ge meenten met meer dan 50.000 inwo ners uitgenodigd plannen in te sturen voor een „demonstratiegebied" waar in het Rijk ervaring op wil doen met het oplossen van de verkeersproble matiek. In Rijswijk gaat hem om een gebied van 100 hectare dat aan de ene kant aan Den Haag en Voorburg grenst en doorloopt tot het Rijn- Schiekanaal, de Populierlaan, de Rembrandtkade en de Steenlaan. De wijken Cromvliet, Leeuwendaal, Ou- d-ijswijk en de Bomenbuurt zijn hier bij betrokken. Juist Rijswijk is gekozen omdat het gebied uitstekend voldeed om op nieuw ingericht te kunnen worden. Er moesten recente verkeers- en ver voersgegevens zijn, het moest doorsneden zijn door een grote ver keersweg terwijl het autoverkeer in de wijk zelf veel hinder zou moeten veroorzaken en er moest openbaar vervoer zijn. Ook moesten er scho len, winkels en bedrijven in het toe komstig „demonstratiegebied" aan wezig zijn. Dit alles is het geval in Oud-Rijswijk. De algehele verkeersproblematiek is dus de hoofdreden geweest dat het Rijk het geld beschikbaar stelde. In ons kader vindt er een onderzoek plaats naar de neveneffecten van het vele verkeer in Rijswijk. Ook de aan het gebied grenzende wijken zullen in het verkeersonderzoek betrok- kenw orden. Voor de herinrichting zullen drie va rianten besproken worden die voor namelijk betrekking hebben op het verkeer. Het eerste wil experimente ren met woonerven, het tweede gaat ook in die richting maar gaat minder ver en het derde plan wil de proble matiek te lijf gaan met behulp van simpele verkeersmaatregelen, zoals het instellen van éénrichtingsver keer De financiële injectie voor Rijs wijk betekent dat de plannen die er voor de komende tien jaar waren nu in drie jaar uitgevoerd kunnen wor den. „Dat schept perspectieven voor de mogelijkheden na die drie jaar," aldus een woordvoerder van de ge meente. Rijswijk is echter wel ge bonden aan door het rijk op te stel len richtlijnen. Aan de uitvoering van de plannen zal een grote inspraak- en voorlich tingscampagne vooraf gaan. Intrede ds. W. Arkeraats Jesaja wordt in het Oude Tes ment voorgesteld als de gr< evangelist en is ons tekstwo« (Jesaja 40:9) klinkt als thei „een opdracht tot de evangel verkondiging" waarbij het dani het bijzonder gaat om de predil die geroepen is om Heilsboodschap te brengen."! dus zaterdagmiddag ds P. Mo naar uit Groot Ammers tijdensj bevestiging van zijn collega W. Akkeraats uit Zegveld in Nieuwe Kerk aan de Voorstraat| Katwijk aan Zee. ter vervuil van de vacature wijkgemeei Hoornes-Wel. Drie jaar geler kwam deze gemeente vrij di het vertrek van ds C. van c Bergh naar Rotterdam Zuid Avonds deed Ds Arkeraats in' de met de woorden uit Corin' 4:7 „Maar wij hebben deze scl in aarden vaten, opdat de uif mendheid der kracht uit God en niet uit ons." Met het vat deze tekst wordt de prediker doeld. Naast de prediker wijdt ds Arkeraats zijn woorden ai drie andere hoofdgedachten: schat", „wij" en „het doel", laatste thema als de uitnemei held, onmetelijk groot, mach overweldigend alles verbrekei en ook alle weerstanden opi mend en dit tevens in de huldij wereldsituatie. Een kracht ook opbouwt niet alleen in door genade, maar ook in gel< hoop en liefde, door middel va de Heilige Geest via de predikini Pauzebijeenkomst Donderdag wordt er van vijf voj tot tien over één weer een pau: bijeenkomst gehouden in Kloosterkerk aan het Lange Vo< hout. Aan deze dienst verleng medewerking Erik-Jan van Ref teren Altena, viool, Leonore T meyer fluit, Mike van Loon celf en Leo van Doeselaar, orgel. Vrif toegang. Architectenwinkel Elke donderdag kan men vo# adviezen terecht bij de architeLT tenwinkel aan de' Denneweg 6T tel, 463220. Van zeven tot nege uur 's avonds staan de deurrfOl voor een ieder wagenwijd opei^lc Tuinbouw fte De afdeling Wassenaar van Koninklijke maatschappij ti bouw en plantenkunde houj woensdag een „moestuinavoni Met als uitgangspunt dat er gei grotere (tuin)vreugde bestaat di£c een zelf gezaaid handje bonen plukken of een bosje radijs op trekken, worden de mensen idei aan de hand gedaan om groenten e.d. te verbouwen, afdeling Rijswijk houdt vond een ledenbijeenkomst wel in het bejaardencenl Steenvoorde. De avond in W; naar vindt plaats in het Jeroei huis aan de Kerkstraat. lat Chopin In de aula van het gemeentemj seum begint woensdag om kwi over acht 's avonds een Chopi recital door de Franse pianist an Micault. Op het programi staan onder andere de Barcarol vier Impromptu's, twee nocturnt en de 24 preludes. Bibliotheek Maandag is de vernieuwde acf' tervleugel van de Centrale Bibli£ theek in Den Haag officieel rF gebruik gesteld. Het gebouw, di werd geopend door Wethoudt^ Vink van Kunstzaken, is een voofp' lopige oplossing op weg naar ei geheel nieuwe centrale bibli4 theek. Honselersdijk Leden en belangstellenden ziih welkom op de vergadering van Nederlandse Christeli Vrouwenbond in Honselersdij De avond woensdag a.s. b gint om kwart voor acht 's avoni in „De Voorhof". Nieuw voor dei vergaderingen is dat de leden z< de avond leiden en er dus niet gebruikelijke gezichten achter i bestuurstafel te zien zijn. Ds. A. Veldhuijzen „Veel mensen vandaag zien Jezi Christus alleen als de grote stim t lator van en tot allerlei goe( n daden, aanvaarden geen verzo s, ning door Zijn kruis en loochent de opstanding der doden. God e dood, dat is de leus van deze ti, a en de bron van allerlei kerkelijk n narigheid". Aldus Ds. A Veldhui zen geref. pred. te Honselersdi, tijdens zijn afscheidspredikiri j( zondagmiddag. Hij heeft beroep aangenomen in de gemeente Ko t lumerzwaag. Zijn tekst had hj, gekozen uit Johannes 2:8 en 9. „1 heb ruim negen jaar Gods wool n aan U mogen doorgeven en nee leggen in Uw midden en U en moeten dat woord vasthoudend1 Ds. Veldhuijzen liet eel" waarschuwend geluid horen J#J zus niet voor de voeten te lope|r want „wij moeten dan niet deri ken dat Hij ons blijft volgen. W t moeten blijven in het voetspoi n van de Goede Herder". Aan hi u slot van zijn prediking riep hij gemeente op te blijven in de le n van Christus de boodschap vi het fundament dat Hij zelf geleg heeft in Sion. Zijn gemeenscha 1 is blijvend en ook al wisselen di n naren des Woords en zal binna 1 afzienbare tijd een ander de he 11 derstaf in deze gemeente weer op11 nemen. Staande werd de sche11 dende predikant toegezonge^ „Halleluja eeuwige dank ere".

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6