Britse Edward VII-serie zet goede traditie voort 0 Hetdal der Graddocks Radio- en televisieprogramma's Doodstraf Televisie schrijft geschiedenis over Victoria's zoon FERDINAND Even puzzelen OINSOAG 18 JANUARI 1977 BINNENLAND/RADIO-TV TROUW/KWARTET 4 Televlzier Magazine confronteert ons vanavond met het toenemend aantal stemmen dat In Frankrijk opgaat voor het wederom effectueren van de doodstraf. Dit houdt in. dat volgens steeds meer Fransen de guillotine vaker moet worden gebruikt, want de valbijl is daar nog altijd de wettelijke vorm van executie. We zullen het ook via de televisie wel merken dat in meer delen van de wereld de discussies voor en tegen de doodstraf hoog oplaaien. Tal van Amerikanen hebben de laatste tijd geprotesteerd tegen de definitieve uitschakeling vanveroordeelden. Verwacht mag worden dat zij naar de terechtstelling van Gilmore hun acties zullen verhevlngen. Hoe de meningen zich werkelijk verhouden, zullen wij waarschijnlijk nooit te weten komen. Je kunt vermoeden dat achter de discussies een groeiend gevoel van onbehagen een enorme rol speelt. Op grond daarvan zou Je kunnen veronderstellen dat ook de voorstanders van de doodstraf In de meerherheld raken. Ondanks alle verzekeringen dat liquidatie niets uithaalt. Er bestaan zelfs al tientallen Jaren gTafieken, waaruit blijkt berekend per 100.000 Inwoners dat in landen met de doodstraf het aantal gevallen van moord- en doodslag beslist niet lager Is dan in landen waar deze straf Is afgeschaft In 1948 bedroeg het percentage in Nederland 0.4 en in de Verenigde Staten 5.8. Ik geloof dat eveneens ln ons land steeds meer mensen diep ln hun hart gaan overhellen naar een hardere aanpak. De omroepen houden zich daarmee en met de eraan gekoppelde gevoelens van onbehagen zelden bezig. Een beetje achter de hand spreken we misschien weieens de gedachte uit dat het uit de hand gaat lopen, bijvoorbeeld na sloopnelglngen van voetbalsupporters, maar van een doorlichting van excessen en hun achtergronden is nauwelijks sprake. Uitspattingen behouden slechts door Ton Hydra heel kort hun nieuwswaarde. Daarna komen we er hoogstens op terug ln een oudejaarsoverzlcht Ook op dit terrein bewijst het medium televisie zijn vluchtig karakter. Vrijwel niemand vraagt overigens om verandering. Als we eerlijk zijn, moeten wij bekennen dat we het leven liever bekijken zoals het zich aandient ln films en serieverhalen. Vanavond zitten we wat dat betreft een beetje moeilijk, want het komt van twee kanten op ons af. Het leven van Norma in een fantastische operazetting en het voortdurend aan „slipgevaar" blootstaande leven van Edward VII. Beiden fraai van kleur en volkomen vrijblijvend. Consequenties zullen deze uitzendingen hoofdzakelijk hebben voor mensen die ze op het kleurenscherm van een ander hebben bekeken. Ze gaan dan ook over tot aanschaf van een kast met extra dimensie. Daar is niets op tegen, immers ze helpen de installateur aan een redelijk inkomen en de fabrikant aan omzetvermeerderlng. Dit lijkt een materialistische benadering die u niet direct van mij zou hebben verwacht. Het tegendeel is misschien waar. Een boelende buis heeft een preventieve werking. We hebben er misschien nog niet zo bij stilgestaan dat er een relatie kan zijn tussen het zoveel rustiger verlopen van de oudejaarsviering en Wim Kan. Hoe men ook over zijn conference wil denken, zeker Is wel dat hij, laat op de avond, bijna acht miljoen mensen van straat heeft gehouden. Verveling en andere onlustgevoelens hebben daardoor ongetwijfeld minder kans gekregen. De kijkkast blijft een grillig verschijnsel. Voor psychologen een prachtig onderwerp om er op te promoveren. OBELIX CO door Riet Diemer HILVERSUM Met de dertiendelige toneelbewerking van het leven van Edward VII, de oudste zoon en opvolger van de legendarische koningin Victoria, heeft de Britse televisie een over het algemeen zeer gewaardeerde traditie voortgezet. Een gewoonte die begon met dramatisering van de geschiedenis van Hendrik Vm en daarna van zijn dochter Elisabeth I. Het ging daarbij allerminst om een geromantiseerd en gepolijst ver haaltje, maar om een nogal realistische levensbeschrijving met bijzondere belangstelling voor een betrouwbaar gebruik van kleding en gewoonten. Eigenlijk al ruim een Jaar geleden werd de laatste hand gelegd aan de serie Edward VII, een koninklijk per soon die dichter bij onze tijd ligt dan beide vorige genoemden. Zijn moe der. koningin Victoria, was heerseres van een wereldrijk getuige het lied „Rule Britannia, Britannia rules the waves" dat uit haar dagen stamt en dat het beheersen bezingt van de oceanen door Engeland. Victoria's invloed was zo groot, dat zij haar stempel drukte op een lang tijdperk. Geliefd Uiteraard kreeg haar directe omge ving ook haar deeL In beschrijvingen SPECIAAL De TROS begint een reeks' programma's over problemen waarmee sportmensen te ma ken krijgen als zij de top willen bereiken. Ned. 1/19.55 Voor het eerst mag uit de Scala van Milaan een opera voorstelling rechtstreeks over het Eurovlsienet Worden uitge zonden. Het betreft Bellini's „Norma". Ned. 1/20.45 De AVRO start de Britse tv-serie over het leven van Ed ward VII, zoon van koningin Victoria en prins Albert. Ned. 2/21.25 In Televizier Magazine aan dacht voor het proces in Frankrijk tegen de ontvoerder en de moordenaar van een jon getje in Frankrijk, waarbij steeds meer stemmen opgaan voor de doodstraf. Ned. 2/22.15 Fons Dlsch spreekt met mr. P A w M Verbeek, directeur van het Centraal Bureau Rlj- v aardigheidsbewijzen. Hilv. 2/16.03 Het Promenade Orkest speelt o.l.v. Stanley Black. De Engelse dirigent treedt ook op als pianosolist in een selectie uit werken van Michel Legrand. Hilv. 1/20.00 over haar persoon komt zij er nooit zo best af, om niet te spreken van karikaturaal. Na haar veertigste wordt ze afgebeeld als een bleke vrouw met dikke wangen en is haar gestalte klein en mollig. Toch wordt ze geliefd en gewerd, al zal dat te danken zijn aan haar positie die de buitenwacht verplichtingen oplegt. Het televisieverhaal, waarvan de AVRO vanavond de eerste afleve ring uitzendt om 21.25 uur op Nederland 1 geeft een Indruk van de vroege huwelijksjaren van Victo ria met de knappe prins Albert, af komstig uit het Duitse Saksen- Coburg. We maken kennis met een humeurige en grillige Jonge konin gin, die haar babies vreselijk vindt. Haar steun en toeverlaat is prins Albert, die van de dokter het advies krijgt voorzichtig met haar te zijn omdat haar grootvader per slot van rekening als een krankzinnige Is overleden. Zeer bewust van de koninklijke taak die haar toekomt, wil zij niets weten van samenwerking met Albert in re geringszaken. Hij heeft echter een politieke opleiding gehad en wil iets nuttigs te doen hebben. Met tact en doorzettingsvermogen lukt het hem een zinnige functie te krijgen naast zijn echtgenote. Mild gestemd door haar innemende man, die bijzonder veel voor haar betekent, laat ze een bureau voor hem plaatsen naast het hare. Van Duitse bloede Overigens wordt er ten paleize nogal wat afgekibbeld en van de koele En gelse afstandelijkheid waarover we altijd vernemen Is niets te merken. Maar het Engelse vorstenhuis ls dan ook van Duitse bloede. Misschien zit het daarin. Victoria's moeder, de her togin van Kent, een Duitse, spreekt dan ook met een accent, evenals prins Albert en de gouvernante. Dat doet wat overdreven aan, want het is een uitspraak die net zo goed Frans als Duits kan zijn en prins Albert vergeet zijn „spraakgebrek" geluk kig vaak in de serie. Prins Edward is in die eerste afleve ring een baby, die er ondanks zijn moeders afschuw uitziet als een mooie Kate Krüsepop en datzelfde geldt voor zijn oudere zusje Vicky. Des te meer steken daartegen af de lelijke vrouwen, die het paleis bevol ken. Met hun pljpekrulletjes, kan ten haarstrikjes en hoepelrokken mm Eindelijk op zestigjarige leef tijd wordt Edward VU gespeeld door Timothy West, gekroond. kunnen ze zo zijn weggelopen van schilderijen uit het midden van de negentiende eeuw. Schitterend daarentegen zijn de feesten. Dus is het ook weer een kostuumstuk. Ko ningin Victoria wordt gespeeld door Annette Crosble en prins Albert door Robert Hardy. Streng Het is geen wonder, het karakter van zijn moeder ln aanmerking ne mend, dat de Jonge prins Albert Edward, geboren in 1841, van haar maar weinig kans krijgt om tot een persoonlijkheid uit te groeien. Maar ook prins Albert is streng voor zijn oudste zoon, de latere troonopvol ger. Hij laat hem een Spartaanse opvoeding geven. In zijn Jeugd is hij erg eenzaam. Als hij studeert mag hij absoluut niet omgaan met de andere studenten, die hem op eer biedige afstand begroeten. Als kroonprins toont hij weinig be langstelling voor veel takken van de studie die hij moet volgen. Hij wordt op zijn zestiende beschreven als een slecht gehumeurde en afwerende Jongen. Maar als zijn interesse een maal is gewekt geeft hij blijk van een goed inzicht. Als zijn ouders hem echter als achttienjarige een good-will-reis laten maken naar de Verenigde Staten blijkt het dat hij kwaliteiten heeft voor dit werk en dat hij zich geliefd weet te maken. Maar dat laatste wekt weer de Jaloe zie van zijn moeder. Lichtzinnig Ze vindt hem lichtzinnig wegens zijn llefdesaffaires en heeft hem zoveel mogelijk bulten staatszaken ge houden. Tot zijn zestigste heeft hij moeten wachten voor hij koning werd. Dat was in 1901 toen Victoria als tachtig- Jarige overleed. En toen hij dan ein delijk gekroond zou worden moest de ceremonie plotseling worden uit gesteld omdat hij een acute blinde darmontsteking kreeg. Edward re geerde van 22 Januari 1901 tot 6 mei 1910 toen hij overleed. Maar voor die tijd gold hij als een reizende ambas sadeur voor zijn land. Daardoor komt er in de televisiese rie ook een belangrijk stuk geschie denis van het Engelse rijk en de* RADIO VANDAAG HILVERSUM I 129» ra en FM k*nalen> AVRO 7 00 Nieuw* 7.02 S) AVRO-kloX <7 30 Nieuw* 7 41 7 53 Radiojournaal8 30 Nieuws. 8 36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8 45 De Groenteman. 8.50 Mor genwijding NOS 9 00 Spiegel van België. AVRO 9 30 <S) Gevarieerd. Modeme mu ziek 10 00(2) Radio Lawaaipapegaai. 10 10 Arbeidsvitaminen Populair verzoekpla- lenprogramma (10 30 Nieuws. 10.33 Radio journaal) II 30 (S) Kritiek op kritiek- 12.26 Mededeling voor land- en tuinbouw. 12.30 Nieuw*. 12.41 RadiojournaaL 13.00 Knip perlicht. Verkeersmagazine. 13.25 Beur splein 5 13.30 'n Middagje AVRO. Muziek, informatie en service (15.30 Nieuws. 15 33 Radio journaal IOVERHEIDSVOORLICH TING: 17 20 De Nederlandse Antilliaanse letterkunde 17 30 Nieuws. 17.32 Radiojour naal. 17 30 (S) Met muziek op stap PP 18 19 Uitzending van D S "70 18 30 Nieuws. 18 41 Per Saldo Zakelijke bespiegelingen. 19.00 Zevende Dagsadventisten Woorden en de den, lezing NOS. 19 15 (S) Accoord. Kro niek van amateuristische muziekbeoefe ning AVRO 20.00 (S) Promenade Orkest Amusementsmuziek 20 35 (S) Hoogtepun ten uit operette» 21 00 Jacht op 2 miniatu ren. hoorspel. 21.26 Ratatouille Gevarieerd muzikaal programma 22-30 Nieuws. 22.40 Radiojournaal 23 00 (S) Parklane Serena de 23 55-24 00 Nieuw*. HILVERSUM II (492 ra en FM-kanalen) KRO 7 00 Nieuws 7 11 Ochtendgymnas tiek. 7 20 Het levende Woord. 725 Badinene: klassieke muziek. 7.54 Overweging. 8.00 Nieuw» 8 11 Echo 8 30 Aubade: klassieke muziek 9 00 De Letter 11 verhaal en ge sprek. <9.30 Scheepspraat. 9.35 Waterstan den.) 10.30 Schoolradio. (11.00 Nieuws.) 11.30 Ouder worden we allemaal, bejaar denprogramma 12.00 Vijf tellen na nu- lichte muziek. OVERHEIDSVOOR LICHTING 12 49 Uitzending voor de landbouw 13.00 Nieuws. 13.11 Echo magazi ne. 13.40 Vreemdeling in mijn Vaders huis, herinneringen van missionarissen. 1400 Schoolradio 15.00 In de wachtkamer. 16 00 Nieuws 16.03 Spreekuur. NOS: 17.00 Het zal mijn tijd wel duren, klankbeeld. 17.20(2) Eurolight 17.40 Informatie uit de regio. 17 55 Mededelingen 18.00 Nieuws. KRO: 18.11 Echo 18 30 (S) Op Vleugels: lichte pianomuziek. 18.50 verkenning: sociaal maatschappelijk programma. 19.00 (S) Zin in muziek klassieke muziek. 19.30 Voorde verandering, gezinskatecheseprogramma. 19 45 Kerk in meervoud. 20.00 Nieuws. 20.05 Overweging 20.15 (S) Italienisches Lieder- buch, Wolf. 21 45 Spektakel, cultureel pro gramma. NOS: 23.00 (S) Met het oog op morgen, met om 23.05 Aktualiteitenover- zicht, 23.20 Den Haag vandaag; 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaan, yoga. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 ra en FM-kanalen) VARA. (7 00-8.00 (S) Aktualiteiten via din gen van de dag.) 7.02 Gesodemeurders. een mieter* programma. 9 03 (S) Pep-op-dne. 11 03 (S) Drie draait op verzoek van mensen uil de sportwereld. 12.03 (S) Vara zoekplaatje. 14.03 (S) SpiUbeeld. 16 03 (S) LP-top-20 en de Up elpee 17.03 (S) Alfred Lagardc NOS. 1603 De vacaturebank. 1810 (S) NOS maal VARA 19 02 (S) Popte- constroctie 20.02 CS) Nashville. 21.02 (S) Jazz Blues. 22 02 (S) Popdonder. 23.02 (S) Wachten op middernacht. 0.02 (S) Nacht drie-draai. 2.02 (S) Help! Voor de werkers in de verzorgende en verplegende beroepen. 4.02 (S) De rode dageraad (voor nachtwer kers.) 5.02-7.00 (S) Truck - een programma voor vrachtwagenchauffeurs. HILVERSUM IV (FM-kanalen). TROS: 7.00 Nieuws. 7.02 <S) Capriccio: kamer- en or kestmuziek. 9 00 Nieuws. 9.02 Aktua- klankbeeld. 9.30 (S) Van heinde en verrg. 10.00 <S) Opus tien tot twaalf. 12.00 (S) Intermezzo 13 00 <S) De meest verkochte klassieke tien 13 30 (S) Koren-korpsen. 14.00 Nieuws. 14.02 (S;> Guitariteiten. 15.00- 17.00 Belcantorium. TV VANDAAG NEDERLAND I 10.45 NOS/NOT: Schooltelevis* 18.45 Berebooi 18.55 Journaal 19.05 TROS: De man van zes miljoen. tv-s«hn 19.55 Word ik wereldkampioen^ sene Over jonge sportmensen 20.15 Svnonskoop. Iiimrubnek 20.45 Eurovisie Norma Opera van BeHmi vanuit de Scala van Milaan (In de pauze, tussen 22 00 en 22 30 STER. NOS Journaal en STER) NOS: 23.45-2350 Journaal c Dargaud SA 1976 Tekst: Goscinny Tekeningen: Uderzo SMIDJE VERHOLEN buurlanden naar boven. Mensen uit die tijd, die een rol spelen, zijn: Lord Palmerston, Benjamin Disraeli, W. E. Gladstone, de hertog van Wel lington, de Rothschilds en lord Ran dolph Churchill, de vader van Winston Churchill. De rol van Edward wordt gespeeld door Charles Sturridge en ln de late re Jaren door Timothy West. Helen Ryan speelt zijn vrouw, de knappe Deense prinses Alexandra. Gebruik is gemaakt van de biografie die sir Philip Magnus schreef over de Brit se vorst. Davis Butler stelde de tekst voor de tv-serie samen. Dat deed hij Indertijd ook voor de populaire se ries „Helen, een vrouw van deze tijd" en „De avonturen van Black Beauty". David Butler stelde tevens een dikke roman samen, getiteld „Ed ward VII", bestaande uit twee delen van respectievelijk 250 en 275 blad zijden, waartussen foto's naar de televisieserie zijn opgenomen. Ieder deel, ln de Nederlandse taal, kost 18,50. De Boekerij te Baarn gaf ze uit. De geschiedenis wordt bijzonder onderhoudend beschreven, terwijl een geheel andere opzet en Indeling wordt gevolgd dan bij de televisie serie. Kegisseur van „Edward VII" voor televisie ls John Gorrie. Voor zover althans uit de twee delen viel op te maken, die de AVRO vorige week aan de pers vertoonde kan voor de tv-serie beslist ook het woord „on-* derhoudend" worden gebruikt, waarmee veel kijkers een plezier zbl worden gedaan. Of Britse historici de gegevens naar waarheid beoor deelden kon men bij de AVRO niet vertellen. Evenmin was bij deze om roep de belangstelling uitgegaan naar de recensies in de Britse pers. Zoiets is toch wel een manco. Verwijten Wel kon worden meegedeeld, dat voor Nederland de uitzending van een aflevering vijfduizend gulden kost en dat is aanzienlijk minder dan wanneer een eigen dramaserie in elkaar wordt gezet Bij verwijten die Je soms hoort dat de Britse tele visie veel beter werk levert dan de Nederlandse moet in aanmerking worden genomen, dat de inkomsten in Engeland groter zijn doordat er meer betalende kijkers wonen. Te vens hebben de Engelsen door de taal een belangrijk afzetgebied voor eventuele verkoop naar andere lan den. Met deze bron van Inkomsten kan al rekening worden gehouden bij het maken van een serie. De AVRO deelde nog mee dat de huidige Britse koninklijke familie alle medewerking heeft verleend bij het vervaardigen van de Edward- programma's, bijvoorbeeld ln het toestemming verlenen voor het fil men ln en om de paleizen. En verder zouden koningin Elisabeth en haar familie geen aflevering hebben gemist. Op het Nederlandse scherm worden alle dertien delen steeds op dinsdag avond vertoond. Toen brigadier Piet met zijn hoofd voor het gevangenisraampje stond, werd zijn aandacht het eerste ge trokken door een volkomen wanho pige Fritzl von Köpenick. „Pssst, Fritzl!" fluisterde Piet „Wat? Hoe kom jij hier?" riep Fritzl verbaasd uit, want brigadier Piet was nu juist de man aan wie hij de hele avond had zitten denken. „Ja, ik ben het", antwoordde Piet zachtjes. „Ik ben gekomen om Jullie te helpen. Maar daarvoor zul Je me toch eerst nauwkeurig moeten vertellen wat er eigenlijk met jullie gebeurd is". „Ik snap er eigenlijk nog geen biet van", moest Fritzl toegeven, „Toen wij door de tunnel hier aankwamen, troffen we het hele station in de prak aan. De gezochte koelwagen lag er in stukjes tussen, dus er moet een ongelukje mee gebeurd zijn, neem ik aan. Van Karei Kleuntjes was evenwel geen spoor te beken nen. Nouen toen joegen we nog eventjes een afdeling Italiaanse soldaten op de vlucht om zo in het voorbijgaan ook Campanella even te bezetten. Doch toen kwamen de Italianen met man en macht terug en tegen die ÖVermacht konden wij het natuurlijk niet bolwerken. Nou en daar zitten we dan met ons goeie gedrag". „Je hebt je zelf lelijk ln de nesten gewerkt, vriend", zei Piet zuinig. „Wat nou?" „Ik weeet maar één oplossing", ver volgde Fritzl. „Je moet naar mijn- neef Buberl von Köpenick gaan. Die heeft hier een goed berghotel in de buurt. Die kan je wel helpen, want hij heeft geld Zat. Hij verdient dit aan de toeristen. Zeg maar, dat ik je gestuurd heb En zie, daar zijn Piet en Pepi al op weg naar het beroemde berghotel in de bergen bij Campanella. De maan zet het lang- dschap ln een toverachtig licht en het hotel is in de verte al zichtbaar BRUSSEL 324 ra (Nederland*) 12.00 Nieuws en SOS-berichten. Aansl.: Gevarieerd pro gramma. 13.00 Nieuw* en weerberichL 13.10 Aktualiteiten. 13-25 Buitenlands persover zicht 13.30 Spiegel van kunst en kuituur. (14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws. 15.03 Liedjes programma. 15.30 Magazine voor vrouw en gezin. (16.00 Nieuws.) 16.30. Amuse mentsmuziek en verkeerstips. (17.00 en 18.00 Nieuws. 18.15 Sport) 19.00 Nieuws. 19.10 Aktualiteiten. 19.30 Taalwenken. 19.33 Toemaatje. 19.35 Vakbondskroniek. 19.45 Verzoekprogramma met groeten en infor matie. 20.30 Nieuws. 20.33 Vokale muziek. 22.00 Nieuws. 22.05 Gevarieerde muziek. (23.00 Nieuws.) 23.40-23.45 Nieuws. 18.45 NOS: Kortweg. Kunst op komst ln de komende waak 18-55 Journaal 19.05 AVRO: AVRO's ToppOp presenteert da Nationale Hitparade 20.00 NOS: Journaal 20.25 AVRO: AVRO's Puzzeluur 21.15 Edward Vila. tv-sene 22.15 Televizier Magazne 23.00 NOS: Oen Haag vandaag 23.15-23.20 Journaal. 74 In de bibliotheek stond James Gren- fell enige boeken in te kijken. Net als ln het geschrevene op het kaartje klonk ook in de woorden waarmee hij Paul overigens zeer beminnelijk en hoffelijk begroette een lichte iro nie door. De diepe donkere ogen verrieden echter dat hij een vriende lijk en humoristisch man moest zijn. „Eindelijk zie ik u in levende lijve, mr Craddock," zei hij. „Lang zal ik u niet ophouden, maar ik wilde toch terugkomen, want ik kom hier langs op weg naar mijn partijgenoot Ephraim Morgan. Hij heeft hier heel wat werk voor u verzet, heb Ik ge hoord. Ik wist dus meer over u dan u over mij." Paul mompelde een be leefdheidsfrase, waarop Grenfell vervolgde: „Morgan ls een echt poli tiek heethoofd, maar zonder hem als partijvoorzitter zou ik het geloof ik niet redden. Voelt u er ook voor, op de Liberalen te stemmen of bent u neutraal, mr Craddock?" „Ja, Ik ben neutraal," zei Paul enigszins ademloos, want de man had zo'n zelfbewust optreden dat hij er even van zijn stuk van raakte.„Ik heb ook nog nooit gestemd, want toen ik eenentwintig werd lag ik in het ziekenhuis." „Nu. ik kom hier heus niet om zieltjes te winnen, mr Craddock. Ik was alleen dodelijk nieuwgierig naar u. Ik heb zo veel over u horen vertel len." „Goede of slechte berichten?" vroeg Paul olijk, want hij vond de tenger gebouwde Grenfell een boei end mens. „Allebei." zei Grenfell eerlijk, „maar de weegschaal sloeg door naar de goede kant." „Zou u geen zin hebben om te blij ven lunchen?" vroeg Paul opeens, als bij Ingeving. Hoe laat moet u eigenlijk ln de Vallelbaai zijn?" Vreemd nederig voor zijn doen, vroeg Grenfell: „Wat zegt u? Vindt u het heus prettig als ik blijf lunchen?" „Zeker," zei Paul. „Ik ga me name lijk doodvervelen in mijn eentje. Rudd, mijn rentmeester, ligt met een verwonding in Portsmouth en twee andere kennissen die me altijd bezochten sinds Ik hier kwam wo nen, zijn de stad uit. Ik heb sindsdien alleen gepraat over var kens. de oogst, het graan, het pluim vee en de schapen. En dat is al weken zo." Tot zijn verwondering weifelde Grenfell even voordat hij de uitno- dlgng aannam. „Ik weet eigenlijk niet zeker of ik wel zo vrij mag zijn," R. F. Delderfleld „De Boekerij, Baarn zei hij. „Ik had wel gehoord dat u een vriendelijk mens bent, maar zo veel gastvrijheid had ik niet ver wacht." „Ach kom, het is immers doodge woon," zei Paul. De tenger gebouw de man stak echter zijn hand op alsof hij hem het zwijgen wilde op- loggen. „Ziet u, mr Craddock, als u mij te gast zou houden kon dat wel eens fataal zijn voor uw betrekkingen met bepaalde invloedrijke lieden hier in de omgeving. Wilt u zich alstublieft niet beledigd voelen als ik weiger? Het zou me in ieder ander geval geen steek kunnen schelen, maar nu schend Ik eigenlijk uw neu traliteit en dat is niet gunstig voor ,u." „Het spijt me, maar neutraal ben en blijf ik," zei Paul, „en daarom mag ik als lk wil best iemand een hap brood en een slok sherry aan bieden." Grenfeel begon te grinniken. „In dat geval blijf ik graag eten," zei hij. „Mocht ik soms een van mijn politieke stokpaardjes gaan berij den, wilt u me dan alstublieft met een in de rede vallen en me over uw Deievissen in Transvaal gaan ver tellen?" ADVERTENTIE Paul liet aan mrs Handcock doorge ven dat de bezoeker zou blijven lunchen. Terwijl ze sherry dronken bespraken ze samen de vredesvoor waarden. Paul kende ze in grote trekken, maar Grenfell wist er veel meer van dat hij. Wordt vervolgd Horizontaal: 1. zeehond, 3. papegaai, 4. priem, 6. sporeplant, 7. wandver siering, 9. tam, 11. overblijfsel bij verbranding, 12. pers. voornaamw., 14. muzieknoot, 15. slede, 17. pers. voornaamw., 19. voertuig, 20. voor zetsel, 22. voegwoord, 23. danspartij, 25. bitter vocht, 27. plaats ln de N.O.P. herdersgod. 30. boom, 31. mak. Verticaal: 1. teken ln de dierenriem, 2. vruchtje, 3. zangstem, 5. bevel, 7. boom, 8. muzieknoot, 9. familielid, 10. vogel, 11. behoeftig, 13. voertuig, 14. modegek, 16. kippenloop, 18. af nemend getij, 19. reeds, 21. landbouwwerktuig, 22. oude lengte maat, 24. vierhandig dier, 26. bergweide, 27. loot, 28. bedrag. Oplossing vorige puzzel: Hor.: 1. elan, 4. per, 7. reek, 8. bleu, 9. Ariël, 11. adl, 12. slenk, 14. te, 15. eva, 16. de 17. miers, 19. ora, 21. rente, 23. eelt, 24. Deen. 25. nes, 26. PeeL Vert: 1. eer, 2. Iels, 3. akelei, 4. plak, 5. eed, 6. runlneren, 7. rantsoen, 10. lever, 13. narede, 17. mals, 18. snee. 20. ree. 22. tel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4