Werkgeversfront zeer hecht Afschaffen gevangenisstraf: een onhaalbaar ideaal Nieuwsgaring aan VU aan regels gebonden Rennies moet je altijd bij je hebben. Boycot Subsidie voor opvang van mishandelde vrouwen fNV-onderhandelaars komen niet veel verder Mogelijk Poolse getuigen bij rechtszaakMenten Voorzichtig „ja" van NCW tegen investeringsrekening °D™k opde8ma°g? Rennies helpen direkt Universiteitsblad vreest inperking Ernstig treinongeluk in Australië Gemeente Amsterdam geeft steun Boekowski op bezoek in Leiden Protest tegen uitbreiding van uraniumfabriek Uw Kunstgebit Wat helpt *1 jaren hij hoest Reclassering hanteert gevaarlijk utopisme SDAG 18 JANUARI 1977 BINNENLAND O TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIE Van onze soc.-economische redactie (tfSTERD AM De samenwerking van de werkgeversverbonden op het loonfront werkt volgens de pderatie Nederlandse Vakbeweging momenteel bijzonder sterk. De ervaring van de FNV- jderhandelaars is dat geen van de werkgevers er veel voor voelt uit de boot te stappen op het punt in de prijscompensatie. is volgens de FNV niet zinvol. „Wat de werkgevers willen, is dat de over heid de koopkracht van de werkne mers gaat garanderen, zei Drabbe fIn een aantal gevallen is de prijs compensatie door de werkgevers piet afgewezen uit economische mo tieven, maar omdat men een geslo ten front wil houden", aldus Frans Drabbe, de eerste loononderhande- Aar» leden VOOrgelegd |aar van de FNV gisteravond na af- e> >op van de federatieraadsvergade- Hij vertelde dat de actieplannen die volgende week in de federatieraad aan de orde komen eerst uitvoerig worden voorgelegd aan de leden, die bij een bepaalde op een onderne ming gerichte actie zullen zijn be trokken. Volgens Drabbe is het mo gelijk dat CNV en FNV bij bepaalde acties gezamenlijk zullen opereren. •n ring in Amsterdam. De FNV kondig- te fle gisteravond aan dat de federatie- raad volgende week over concrete o- ictieplannen zal gaan praten, indien n- jiet cao-overleg deze week weer geen m resultaat oplevert, e- I n. De onderhandelingen kenmerken ?t jich volgens Drabbe door de gemak- Ie gelijke wijze waarop de werkgevers de onderhandelingen willen terug roeren naar centraal niveau, zonder dat zij daarbij enig zicht geven op ten mogelijkheid, dat een dergelijk t- pverleg nu wel resultaat oplevert, e- 0ok een overleg, waarbij de overheid s- pis derde gesprekspartner optreedt, i I Vervolg van pagina 1 Dat is in de havens nu eenmaal moeilijk te voorzien". Ook wees hij erop dat de boycotactie in de eerste plaats tot doel heeft dat de werkne mers bewust worden gemaakt van de toestand in Zuid-Afrika. „Wan neer er gediscussieerd wordt over de ellende die voortvloeit uit de apartheidspolitiek, dan is ons dat ook heel wat waard". Zoals gemeld zijn er op Schiphol geen boycotacties te verwachten. De twee KLM-vliegtuigen met be stemming Johannesburg en de vier vluchten van de South African Air ways zijn volgens de vervoersfedera- tie moeilijk te boycotten, omdat de organisatiegraad van de werkne mers op Schiphol betrekkelijk laag is. Een Boeing 747 van de Zuidafri- kaanse luchtvaartmaatschappij heeft gisteren op het Londense vliegveld Heathrow geen hinder on dervonden van de boycot, die de Britse vervoersbond voor deze week heeft afgekondigd. Het luchthaven personeel heeft de boycot-oproep genegeerd en het toestel normaal afgehandeld. Dit vliegtuig was het eerste Zuid- afrikaanse toestel dat na ingang van de boycot-actie in Engeland landde. Verscheidene werknemers van de luchthaven lieten weten dat ze de \ioycot „aan hun laars lapten." De internationale post-, telegraaf- en telefoondienst (de PTTI), die over de hele wereld zo'n drie miljoen werknemers heeft in 84 landen, heeft de aangesloten leden gisteren opgeroepen om mee te werken aan de boycot-actie tegen Zuid-Afrika. Dat een groot conflict absoluut on vermijdelijk is, staat voor voorzitter Leo Brouwer van de Federatie hout en bouwbonden FNV nog niet hele maal vast. „Het is mogelijk dat het gezonde verstand bij de werkgevers ten slotte toch nog overwint. Alle mogelijkheden om tot een aan vaardbare oplossing te komen moe ten worden beproefd". Brouwer maakte deze opmerking gisteren op een vergadering van de bouwbonden NW/NKV in Utrecht. De federatie- raad, het wetgevende orgaan van de bouwbonden, machtigde het bestuur alle maatregelen te treffen om aan acties op het loonfront in FNV- verband deel te nemen. „De werkgevers krijgen de vakbewe ging, die ze verdienen. Als er een conflict komt, zal het niet meer wor den als voordien. Er zal dan een vakbeweging zijn die geleerd heeft dat een vredelievende houding een maatschappelijke ongerijmdheid is, die daarom niet langer kan worden nagestreefd", aldus Brouwer. Ook de bondsraad van de hout- en bouw bond CNV is gisteren akkoord ge gaan met een actieplan, dat door het bondsbestuur is opgesteld. Dit actieplan zal zonodig in de ko mende weken tot uitvoering worden gebracht. Op de vergadering stelde de bondsraad van de hout- en bouw bond CNV zich unaniem achter het beleid van het bondsbestuur. Vol gens de bondsraad moet onverkort worden vastgehouden aan het AMSTERDAM In Polen wonende getuigen tegen de van oorlogsmis daden verdachte Pieter Menten zul len zo mogelijk op de zitting van de bijzondere strafkamer in Amster dam worden gehoord. Dit heeft de Amsterdamse officier van Jusitie mr. A. F. J. C. Habermehl gisteren meegedeeld. De officier maakt deel uit van de delegatie die op 1 februari naar Rus land en Polen vertrekt om een on derzoek in te stellen op plaatsen waar Menten oorlogsmisdaden zou hebben gepleegd. In Moskou zal overleg worden gepleegd met het Russische ministerie van Justitie en de Nederlandse ambassade. In de vroegere Poolse stad Lemberg (Lwow) in de Oekraïne wil de delega tie getuigen horen die in juli en augustus 1941 de executies hebben gezien waarvoor Menten (mede) ver antwoordelijk zou zijn. Ook in Polen zullen getuigen worden gehoord. De reis van de delegatie zal ruim twee weken duren. Menten zal in het. penitentiair zie kenhuis in Schevenlngen, waar hij vorige week dinsdag werd opnomen, zelf op schrift stellen wat hij in Julie en augustus 1941 in Podhoroce en Urycz heeft gedaan. Aan de hand daarvan zal hij verder door de rech- ter-commissaris worden verhoord. Het verhoor van Menten zal morgen middag worden voortgezet. De rech- ter-commissaris gaat ook mee naar Rusland en Polen. handhaven van het systeem van prijscompensatie in de cao's. Een woordvoerder van de bouw- en houtbond CNV verklaarde dat zijn bond een breuk in het front van de werkgevers in de bouw niet onmoge lijk acht. Er zijn inmiddels bij de bond geluiden binnengekomen van bouwondernemingen, die bereid zijn de prijscompensatie wel te handhaven. Evenals in de metaal zal de vakbe weging ook in de bouw de onderne mingen afzonderlijk gaan benade ren met haar eisen nu de onderhan delingen op bedrijfstakniveau zijn mislukt. Ook in de bouw zullen aan de ondernemingen ultimata worden gesteld. Bij overschrijding daarvan kunnen de desbetreffende onderne mingen zich stakingen op de hals halen. Naast stakingen voorziet het actieplan nog in andere acties, maar daarover wilde de woordvoerder „uit strategische overwegingen" niets kwijt. DEN HAAG Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond zegt een voorzichtig „ja" tegen de inves teringsrekening. die de regering heeft ontworpen. Met deze investe- ringsrekeing wil de overheid inves teringen bevorderen, vooral als die een gunstige invloed hebben op de werkgelegeheld, het milieu, econo mische zwakke gebieden enzovoort. Aan het Ja" van de christelijke werkgevers voegde verbondsvoor zitter ir. J. de Wit toe, dat de slag vaardigheid van de ondernemingen door de regeringsplannen niet in ge vaar mogen komen. De Wit zei dat het NCW de „uitdruk kelijke verantwoordelijkheid" er kent van ondernemers voor zaken als medezeggenschap in de bedrij ven, rechtvaardige inkomensverde ling en milieu. „Die zaken mogen niet langer worden gezien als randvoorwaarden bij het onderne men", aldus De Wit. Jong Manage ment, de groep Jonge ondernemers binnen het NCW, had eerder dit standpunt Ingenomen. Maagzuur overvalt je. Komt onverwachts. Goed als je dan een paar Rennies bij je hebt. Brandend maagzuur? AMSTERDAM De redactie van Ad Valvas, het weekblad van de Vrije Universiteit, vreest voor inperking van de mogelijkhe den van vrije nieuwsgaring binnen de universiteit. Die vrees is gebaseerd op een brief van het college van bestuur aan de diensthoofden. In deze brief geeft het bestuur enige voorschrif ten betreffende de publiciteit. Het college van bestuur wil de infor matie over bestuurlijke kwesties la ten lopen over de hoofden van dienst. Zij kunnen zakelijke inlich tingen geven. De informant zal zich moeten onthouden van beleidsuit spraken en van het geven van per soonlijke waardeoordelen. Voor zo ver het gaat om informatie aan de binnen- of buitenuniversitaire pers doen de diensthoofden er goed aan contact op te nemen met het bureau pers- en voorlichting en eventueel ook met het college van bestuur. De hoofdredacteur van Ad Valvas, de heer J. van der Veen, schrijft dat het gevaar van informatieversmal ling, gebrek aan openbaarheid en mogelijke eenzijdigheid niet denkbeeldig is. Gerda Louwerse, lid van de universiteitsraad voor de stu dentenfractie Vuso, meent dat de maatregel van het bestuur juist is als het de externe pers betreft. Maar binnen de universiteit moeten met name leden van de universiteitsraad en redacteuren van Ad Valvas gele genheid hebben al die informatie te verwerven die zij van belang achten. Dr. K. van Nes, voorzitter van het college van bestuur, meent dat de nu verzonden brief nauwelijks nieuws bevat. Dit zijn regels die ook binnen andere instellingen (bedrijven, mi nisteries, enzovoorts) gelden, zegt hij. Bovendien bestaat er aan de VU zo'n goed werkoverleg, dat er ook geen behoefte is aan kritiek op el kaar buiten de daarvoor bestaande kanalen om. „Een voorbeeld van wat wij bedoe len" vindt dr. Van Nes het interview met dr. J. Sikkel, oud-hoofd van de bedrijfsgeneeskundige dienst van de VU, in Ad Valvas van vorige week. Dr. Sikkel uit daar kritiek op de bedrijfsveiligheid van de VU. Vol gens het verslag in Ad Valvas zou hij gezegd hebben dat „het zeer de vraag is of we weten wat we moeten^ doen bij een stralingscatastrofe"." Ook in het academisch ziekenhuis zou van alles mis kunnen gaan in geval van brand en kortsluiting. Het commentaar van dr. Van Nes is dat dr. Sikkel vergeet dat er Juist de laatste Jaren veel aan de veiligheid gedaan is. De mensen zouden zichzelf in zulke gevallen meer be perkingen moeten opleggen voordat zij dergelijke (onterechte) kritiek in de publiciteit brengen, aldus dr. Van Nes. SYDNEY (UPI) Bij een treinonge luk in het Australische Granville, on- jgevee.r 22 kilometer ten westen van Sydney, zijn volgens een woordvoer der van het departement van transport ongeveer 200 mensen in de 'wrakstukken bekneld geraakt. Volgens de woordvoerder reed de trein tegen een viaduct, dat daarna instortte en twee wagons verpletterde. 'Gisteravond werd voor het leven van veel mensen gevreesd, omdat de trein erg vol was. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG/AMSTERDAM Het ziet er naar uit dat het Amsterdamse tehuis voor de opvang van mishandelde vrouwen en kinderen van de stichting Blijf van m'n lijf zijn werkzaamhe den op dezelfde voet kan voortzetten, nu er financiële steun in aantocht is van de gemeente Amsterdam en eventueel van het ministerie van CRM. De Russische dissident Boekowski heeft gisteren op de subfaculteit biologie van de universiteit in Leiden zijn studiemogelijkheden besproken met dr. C. Kalkman (links) en dr. A.D.F. Addink, hoogleraren in resp. de bijzondere plantkunde en de dierfysiologie. Naast Boekowski zit een voorlichtingsfunctionaris van de Leidse universiteit. Staatssecretaris Meijer van CRM heeft gisteren op vragen van het PSP-Kamerlid Van der Lek ge antwoord, dat bestudeerd wordt of er een definitieve regeling mogelijk is voor het verlenen van financiële steun aan deze vorm van crisis opvang. De staatssecretaris deelde verder mee, dat in ieder geval een tijdelijke oplossing gevonden is, nu de gemeente Amsterdam bereid is de functie kinderopvang van het tehuis te subsidiëren. Hiervoor kan name lijk een bijdrage volgens de regeling kinderdagverblijven worden gege ven. Definitieve oplossingen voor de ze en gelijksoortige centra worden nog bestudeerd op het ministerie van CRM. In november van het vorig Jaar ver telden de Initiatiefneemsters tot de stichting Blijf van m'n lijf dat hun werk bedreigd werd door financiële Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM - Een groot aantal mensen uit het politieke en maat schappelijke leven, onder wie be stuurders van de PvdA, de PPR en de CPN. heeft zich In een open brief tot de regering gewend. Zij keren zich tegen de voorgenomen uitbrei ding van de ultracentrifugefabrlek in Almelo. Tot de ondertekenaars behoren o.a. de fractievoorzitters van de PvdA, de PPR en de CPN uit de Amsterdamse raad. De opstellers van de brief wijzen er op dat de uitbreiding van de fabriek in Almelo een verdere spreiding van kernwapens tot gevolg zal hebben en de mogelijkheid tot het ontwik kelen van atoombommen voor Bra zilië, Zuid-Afrika en West-Duitsland zou vergroten, wat in strijd is met de internationale verdragen. Boven dien zou de uitbreiding van de fa briek een groot gevaar voor het mi lieu betekenen, aldus de briefschrij vers. Verder zijn zij van mening dat dit project niet beschouwd kan en mag worden als een bijdrage tot het be strijden van de werkloosheid. De ondertekenaars concluderen inte gendeel dat dit „een gevaarlijke en onstabiele weg Is, die leidt tot een militarisering van de Nederlandse economie". Wanneer de Nederlandse regering zou afzien van uitbreiding van de Almelose fabriek zou zij hiermee „de heilloze plannen van de Duitse bondsrepubliek op dit gebied dwarsbomen en daarmee een be- langrijke bijdrage leveren in het be strijden van de verdere verbreiding van kernwapens en het daarmee verbonden oorlogsgevaar", aldus de ondertekenaars van de open brief, tot wie o.a. behoren ds. J. J. Buskes, prof. dr. K. Strijd, Leen Jongewaard. pater J. van Kilsdonk, Peter Schat, Harry Mulisch, Huub Oosterhuis. Ria Beckers, Sybren Poleten Johan v. d. Keuken. ADVERTENTIE voelt U de gehele dag niet! Geen vrees meer. dat de gebitsplaat van - het gehemelte loslaat. Dcntofii, het speciale moderne poeder - -s morgens een weinig op de plaat gestrooid-houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen on aangename smaak. Dentofix verschalt U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunstgebit heeft. Bij apotheken en drogis terijen. Rita moeilijkheden. Men moest alleen rondkomen van de bijdragen, die de vrouwen van de sociale dienst kre gen. Daardoor dreigde een stuk werk de speciale kinderopvang door een deskundige medewerker opge heven te moeten worden. Men had toen al aanvragen om subsidie lopen bij de gemeente Amsterdam en het ministerie van CRM, maar hoewel beide sympathiek ten opzichte van het werk stonden, had men nog nooit een cent steun gehad. „Ik hoop niet, dat u zich bezeert, maar ik heb mijn eerste EHBO-les gehad ADVERTENTIE door Koos van Weringh Vlak voor de kerstdagen was de Vereniging van Reclasseringsinstellingen in het nieuws met een verklaring, dat de gevangenisstraf moet worden afgeschaft. Deze krant heeft die verklaring, als betrof het een bijzondere adventsgedachte, in een rood kadertje op de voorpagina afgedrukt. De verklaring van de vereniging maakt deel uit van een commentaar op de Nota Beleidsvraagstukken Gevangeniswezen, een nota. die de staatssec- taris van justi tie. Zeevalking, in september 1976 aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. Inmiddels heeft die nota heel wat reacties opgeroepen. In de week tussen kerst en nieuwjaar kwam ook de Coomhert-Liga nog met een lijvig rapport: de „tegen-nota beleidsvraagstukken gevangeniswezen". Beide reacties zijn zeer kritisch ten aan zien van het beleid van het ministerie van justiUe. Het is niet mijn bedoeüng die nota en de reacties daarop in dit artikel te bespreken. Dat zou. met een zo omvangrijke materie, ook niet eens mogelijk zijn. Ik zou een aantal kanttekeningen willen maken bij de reactie van de Vereniging van Reclasse ringsinstellingen en vooral bij haar visie op de gevangenisstraf. Deze moet op den duur worden vervangen door andere sancties, wordt opgemerkt. Een drietal ar gumenten wordt daarvoor aangevoerd. Al* eerste komt ter sprake, dat de gevange nis een noodzakelijk kwaad is en dat dit inzicht binnen de Nederlandse samenle ving in steeds toenemende mate begint door te dringen. Gevangenisstraf is „uit de tijd". Een zo diep-ingrijpende inbreuk op menselijke vrijheid is, zo vervolgt men, in strijd met de normen van menselijke waar digheid. die in onze Westerse cultuur gel den. Vrijheidsbeneming kan als bescher mingsmaatregel alleen een functie hebben voor een kleine groep „gevaarlijken". Als tweede wordt de op onderzoek geba seerde ontdekking genoemd, dat de gevan genisstraf een weinig effectief middel is in de beheersing van de criminaliteit. Als derde argument wordt gewezen op het volgende: de kans dat personen uit de zogenaamde lagere sociale klassen in de gevangenis terechtkomen is vele malen groter dan bij mensen uit de hogere mi lieus, zonder dat dit verschil kan worden verklaard met verschillen in de mate van criminaliteit. Ui', de tijd? Elk van deze punten verdient enige kanttekeningen. Is het zo, dat binnen de Nederlandse samenleving het inzicht be gint door te dringen, dat de gevangenis straf „uit de Ujd" is? Dat geluid is inder daad wel eens te horen in kringen van mensen die zich bezighouden met straf recht, criminologie of andere vormen van geleerdheid, maar vertegenwoordigen die de Nederlandse samenleving? Dat mocht wat! Grote groepen uit de bevolking zien de gevangenis als een prima verblijfplaats om criminelen in op te bergen, niet eventjes, maar liefst zo lang mogelijk. En niet al te luxueus, want het moet geen hotel worden. Verschillende politici, in bin nen en buitenland en ai of niet in verkie zingstijd dringen regelmatig aan op stren gere straffen. De deze week aftredende Amerikaanse president heeft het op het eind van zijn campagne nog even geprobeerd met het thema van de doodstraf: zou die voor enke le misdrijven niet weer moeten worden ingevoerd? Of men dat nu leuk. aardig,' verdrietig of schandalig vindt: de gedachte dat de gevangenisstraf „uit de tijd" is, behoort niet tot het gemeengoed van de bevolking. De Vereniging van Reclasse ringsinstellingen (VvRI) zou dat wel graag willen en wie eigenlijk niet? maar de werkelijkheid is anders. Die laat zien, dat veel mensen vaak ongewoon fel en emotio neel reageren op (bepaalde vormen van) criminaliteit en dat duchtig bestraft willen zien. Wat ging vooraf? De VvRI noemt de gevangenisstraf in strijd met de normen van menselijke waar digheid, die in onze westerse cultuur gel den. Misschien is dat wel zo, maar hier treedt niettemin de visie naar buiten dat het kwaad pas begint met de gevangenis straf. Voordat gevangenisstraf wordt gege ven is er beroofd, doodgeslagen, gestolen, verkracht, doodgereden of mishandeld. De VvRI acht het kennelijk niet de moeite naar deze verschijnselen te verwijzen en naar de reacties, die deze in de samenle ving oproepen. Alsof dat een bagatel is en de menselijke waardigheid pas in geding komt als iemand veroordeeld wordt tot een gevangenisstraf. Dat is een zeer ern stig geberuen met vaak zeer ernstige ge volgen. Dat geldt echter ook voor het ge drag, dat de aanleiding tot die straf vormde. Heeft de gevangenisstraf weinig effect voor de beheersing van de criminalieteit? Niet effectief De VvRI gaat daar zonder meer van uit en noemt dat „de op onderzoek gebaseerde ontdekking." Nu bestaat er een grote hoe veelheid criminologisch onderzoek, waar uit blijkt, dat de gevangenisstraf voor de gedetineerde niet zo effectief is. Dat wil zeggen: zekere tijd na zijn ontslag komt hij opnieuw in contact met de politie en/of de justitie. Hij recidiveert weer, zoals dat heet In Nederland Is dat bijvoorbeeld onder zocht door dr. F. P. H. Dijksterhuls bij rijders onder invloed in zijn boek: De ge vangenis Bankenbos H. De gevangenis-. straf bleek niet effectiever dan geldboetes. Voor zeer veel crimineel gedrag zijn deze zaken echter nog nooit onderzocht. Daar komt bij, dat het niet verantwoord is te spreken over De Criminaliteit, alsof het hier zou gaan om één soort gedrag. Het gaat om vele, uiteenlopende gedragingen, die zich onder verschillende omstandighe den vertonen en waarop zeer verschillend gereageerd wordt De VvRI omhelst In haar zendingsijver de wetenschap en haar ontdekkingen, maar helaas heeft die we tenschap op dit punt nog niet zoveel te bieden. Wat gebeurt er? Gesteld echtsr, dat de gevangenisstraf geen nut heeft voor de gedetineerde, bete kent dat dan ook, dat de samenleving zonder kan? Die vraag is zojuist al In ander verband ter sprake gekomen en het heeft zin daar nog iets verder op in te gaan. Wat gebeurt er als de gevangenisstraf zou wor den afgeschaft, terwijl in de samenleving dezelfde gevoelens zouden blijven bestaan tegenover bepaalde vormen van crimineel gedrag, zoals die we nu kennen? Die vraag Is moeilijk te beantwoorden, maar mijn veronderstelling ls, dat de eigen richting het recht „in eigen hand ne men" red. tr. dan sterk zal toenemen. Ais iets als zeer ernstig wordt ervaren en het wordt niet voldoende bestraft in de ogen van „het publiek", dan zal het voor eigen rechter spelen een volksvermaak worden. Men moet dat niet hopen, maar het praten over afschaffing van de gevangenisstraf, zonder enige aandacht te besteden aan de functie die deze straf kennelijk heeft in de samenleving, is een vorm van gevaarlijk utopisme. Men kan het betreuren of niet, maar bij een toenemend wapenbezit en een zich op de golven van de onrust uitbreidende beveiligingsindustrie is het minder verstandig zich illusies te maken. Is het zo dat de kans om in de gevangenis terecht te komen voor personen uit de lagere sociale klassen vele malen groter ls dan bij mensen uit de hogere milieus? Dat vormt het derde argument van de VvRI. Helaas behoort de vermelding van enige literatuur niet tot het commentaar, zodat we niet kunnen nagaan waar de reclasseer- ders hun bewering op stoelen. Aangeno men kan echter worden dat dit argument verwijst naar het In november J.L zo op zienbarende toen nog niet gepubliceerde onderzoek van Prof. dr R. W. Jongman en drs. T. Schilt over het bestaan van klasse- Justitle in Nederland. Het onderzoek ls inmiddels gepubliceerd in het Nederlandse Tijdschrift voor Criminologie (december '76, uitgegeven door Boom te Meppel). Zelfs als het laatste woord over dit onder zoek gesproken zou zijn, kan de VvRI daar niet zo'n algemene conclusie uit trekken. Jongman en Schilt hebben zich namelijk beperkt tot het misdrijf eenvoudige diefstal. Andere vormen van crimineel ge drag en de rechterlijke afhandeling daar van hebben zij niet bestudeerd. Hoe het veroordelingsrisico is voor personen van verschillende sociale klassen bij verkrach ting, mishandeling of andere misdrijven is geheel onbekend. Voor het afschaffen van de gevangenisstraf komt meer kijken dan het selectief lezen ln wat boekjes of het wandelen in het land Utopia. Koos van Weringh is hoogleraar in de crimi nologie (de kennis van de misdaad) aan de universiteit van Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3