icht geestelijk gehandicapten in een eigen flatje rote verscheidenheid "in boeken over kunst Foto-project over religieuze groepen Weg geblokkeerd bij actie voor fietspad ep tussen wal en schip krijgt aandacht op verscheidene plaatsen Propaganda nodig voor spreiding van vakanties Op eigen benen met hulp van vrijwilligers iton Burssens, ijk realist „In Gods naam" Leids museum wil Lievens kopen Schrijvers prentenboek Weer geen prijs voor vertalingen Afrit opgereden: dode en gewonden Geen feest in Delfzijl bij bezoek marine Postagentschap overvallen: buit 40 tot 50 mille Chauffeurs Limburg willen wachturen doorbetaald hebben Brabant wil nu niet over chemische stortplaats praten 18 JANUARI 1977 BINNENLAND TROUW/KWARTET P 6 - RH 11 Jac. Lelsz INCHEM Waarschljn- [komende weken zullen ttinchem enkele Jonge- H, die licht geestelijk ge- Bpt zijn, een eigen flatje fcen, de eersten uit deze pg van een groep die wal en schip is terecht en. Ze horen in een in- g niet thuis en ook zijn voor een gezinsvervan- Miuis te goed. Men heeft [oei dat ze best op eigen nen staan, wanneer s voorlopig een zekere ng krijgen. Wat het Jbetreft heeft zich na een van de Sociaal- sche Dienst van de een overkoepeling istgelderse organisaties estelijk gehandicapten |taan een aantal vrijwil- ngemeld. van de vrijwilligers kan, ïld, bestaan in het helpen Dken, bij het kiezen van een 'g, gevariëerd en gezond .jatroon, bij het rekenen, bij instellen van een budget, bij illen van het belastingbiljet orr^t in de gaten houden van de kolossale papierwinkel die in deze gecompliceerde, bureaucratische maatschappij onvermijdelijk lijkt De taak richt zich vooral ook op het onderhouden van sociaal contact met de licht geestelijk gehandicap ten en het bevorderen van het soci aal contact tussen hen en anderen, want men beseft in Doetinchem dat Juist deze mensen, als ze op eigen benen komen te staan, het gevaar lopen in een zekere vereenzaming verzeild te raken. Inplaats van licht geestelijk gehan dicapten wordt deze groep ook wel eens aangeduid met zwak begaaf den. Dat is, vindt de heer O. van Aalst, hoofd van de Sociaal- Pedagogische Dienst in Doe tinchem, beslist geen vies woord. Men kan het ook niet altijd buiten dergelijke termen stellen, want men moet tenslotte weten over welke mensen men praat en men dient nuances te kunnen aanbrengen. Zelf echter ervaren ze zo'n benaming nogal eens als denigrerend. Beschermd Op verschillende plaatsen in Neder land ritselt het momenteel, wat de opvang van deze mensen betreft. Vaak hebben ze een debielenschool bezocht. Niet eens altijd terecht. In bepaalde gevallen was die uitoonder- ingspositie onnodig geweest. Op dit punt zijn de gedachten nu weer aan het verschuiven. Licht geestelijk ge handicapten, met niet zo'n hoog in telligentie-quotiënt maar met soms andere sluimerende talenten zijn vaak klein gehouden. Het wAs niets en het zóu wel nooit wat worden. Ze worden, met de beste bedoelingen, extra beschermd door hun ouders. Gevolg was dat ze weerloos en kwetsbaar in het leven kwamen te staan. Velen trouwden gewoon en dikwijls bleek het goed te gaan. Het werden geen hoogvliegers, maar verder merkte Je er niets aan. En behoort overigens de massa van het volk niet tot de grote, onopvallende, kleurloze middenmoot? Anderen echter ble ven thuis, bij moeders pappot, zo gezegd. Soms tot in hoge ouderdom. Op'het platteland had Je die situa ties nog vaker, want daar behoorde het tot de adat dat diverse genera ties onder één dak bleven wonen. Een wat achtergebleven zoon of broer of oom, die op de boerderij maar wat aanklungelde, was niets ongewoons. W&s want intussen zijn er een paar dingen veranderd, ook in dat opzicht. En dat is dan ook de reden waarom men in de landelijke gemeente Ba- them (Overijssel) op initiatief van mevrouw A. Groot Nlbbelink- Vermaas, die als wethouder de porte feuille van sociale zaken en volkshuisvesting heeft, een tehuis wil stichten voor alleenstaande man nen en vrouwen met een lichte gees telijke handicap. In deze kleine ge meenschap komen er om te begin- nen drie A vier weken voor in aan merking. Vermoedelijk kan het huis zichzelf bedruipen, omdat de men sen een bepaalde vorm van uitkering genieten. Kosthuizen zijn in deze omgeving voor hen niet te vinden. Toch staat de gemeente op het standpunt dat ze recht hebben op woonruimte in eigen woonplaats. Het is te gek, wat zich voorgedaan heeft, dat ze in een inrichting voor geesteszieken terecht komen, of daar langer moeten blijven dan no dig is. Er komt enige begeleiding, maar deze mag, aldus mevrouw Groot Nibbelink, zeker niet betutte lend zijn. Evenals in Doetinchem wil men in Bathem het project voor shands als een experiment zien. Ze doen het leder op eigen wijze. Ook elders in Nederland wordt er geëxpe rimenteerd. En ook daarbij blijkt dat de aanpak nogal kan verschillen. Inventarisatie Een tijdje geleden is een nog niet gepubliceerde interim-nota gehan dicaptenbeleid naar een aantal in stanties gestuurd. Deze was af komstig van het ministerie van volksgezondheid. Omdat de zaak via interdepartementale stuurgroep revalldatiebeleid liep, is ook het mi nisterie van CRM erbij betrokken. In bedoeld stuk gaat het ook over het zelfstandig wonen, al dan niet met wat begeleiding, van de licht geestelijk gehandicapten. Er blijkt uit dat er op het punt van de finan ciering nog geen duidelijkheid is. Het geschrift geeft een inventarisa tie van wat er op het punt van gelelde kamerbewoning met betrek king tot deze groep in Nederland aan de gang is. Op het moment lopen zo'n tien projecten, waarbij een kleine honderd mensen betrok ken zijn. Plaatsen, waar men al bezig is, zijn onder meer Gouda, Uitgeest, Amsterdam, Middelburg, Egmond aan de Hoef en Klompenhoeve. In Gouda is het project gecon centreerd in een boerderij. Er staat een echtpaar aan het hoofd. Het betreft in dit geval personen, die uit de boerenstand afkomstig zijn. Het gaat hier ook om wat oudere men sen. Ze zorgen voor de kippen, mel ken de koeien, werken op het land enz. In Uitgeest staan de bewoners, die een tijd van voorbereiding ach ter de rug hebben, al op eigen benen. Wat Amsterdam betreft, daar is een huis beschikbaar met een aantal flatjes. Een voormalig pakhuis, waar een aantal licht geestelijk ge handicapten hun appartementje hebben. Aan het gezinsvervangende tehuis waren ze ontgroeid. Ze heb ben nu meer zelfstandigheid, al ont breekt het niet helemaal aan bege leiding. Het is de bedoeling dat ze na verloop van tijd geheel onafhanke lijk worden, voorzover mensen, wie dan ook, ooit kunnen zeggen onaf hankelijk te zijn. Totnutoe verloopt het experiment goed. Tralningshuls? In Doetinchem, waar regionaal sa mengewerkt wordt, is men blij met de vrijwilligers, die zich hebben ge meld om bij het experiment be hulpzaam te zijn. „Er is", aldus het hoofd van de Sociaal Pedagogische Dienst, de heer van Aalst, „een net werk van contacten ontstaan. Zeg- .gen de mensen, om wie het hier gaag, Ja", dan stappen ze zelf naar de woningbouwvereniging om te proberen een flatje te krijgen. Wij helpen waar nodig. Onze zorg is spe ciaal ook dat ze niet sociaal geïso leerd raken. Ze mogen zich, als ze zelfstandig wonen, niet ontworteld voelen. Intussen wordt ook nog over een andere mogelijkheid gedacht, naast die van het op eigen benen gaan staan, namelijk die van een soort trainingshuls met permanente des kundige begeleiding als doel voorbe reiding op het betrekken van een eigen woninkje." De heer Van Aalst denkt dat zo'n trainingshuis finan cieel wat moeilijker zal komen te liggen, want dan kost de begeleiding geld. In het andere geval is de zaak self-supporting, omdat de betrokke nen een Inkomen hebben, hetzij uit arbeid hetzij vla een sociale wet Ook in Apeldoorn heeft de Sociaal- Pedagogische Dienst inmiddels het Initiatief genomen voor de groep licht geestelijk gehandicapten wat hun huisvesting betreft iets te gaan doen. Er zijn werkgroepen in het leven geroepen en bij CRM is een verzoek ingediend om subsidie te verstrekken voor het aantrekken van een man, die zich speciaal met deze problematiek zal bezighouden. Verder is het de bedoeling ook in deze gemeente met vrijwilligers te werken. Een inventarisatie leverde op dat rond 25 mensen in aanmer king komen voor begeleide kamer bewoning of een woning met wat extra aandacht. De Instantie, die in 1975 deze in heel Nederland spelende kwestie aan zwengelde, was het Nationaal Or gaan Zwakzinnigenzorg. Het NOZ liet toen een rapportje verschijnen onder de titel „Uit de boot geval len". Een onderzoek had uitgewezen dat de groep van licht geestelijk gehandicapten, voor wie de oplos sing niet lag in inrichting, gezinsver vangend tehuis of ouderlijke wo ning, een vergeten groep was gewor den. Daarna is het op een aantal plaatsen gaan gonzen van activiteit. „We zijn er gelukkig mee", zegt men in Utrecht bij de NOZ, „maar het mocht best nog wat vlotter gaan." tcQi^ iL G. Kruis og jonge Amsterdamse >77.reriJ Landshoff brengt eel elan en bijna aan de Ie band boeken over op de markt. Een kort cht daarom van wat er de rijd is verschenen. Eerst aeel bijzonder boek ctief" van Pierre Des- 42,50), met recht een ipocket van 27 bij 32 etzelfde formaat als het verschenen prenten- >ver die wonderbaarlijke jctuur-fantast Piranesi. lolledig overzicht, maar een 77- tzing uit de zeer vele werken, ide 16e tot en met de 19e eeuw I perspectief verschenen zijn. een voor Insiders, maar voor- boeiende les in perspectief, Lis Descargues schrijft, een beeld is voor wie zich ir regels overgeeft, maar een beeld voor wie weigert zicht |en naar de normen volgens le wereld naar mensenmaat in ld wordt. Met ruim honderd- >p zijn minst aparte illustra- ee boekjes met evenmin alle- onderwerpen, pure prenten boekjes ook, met heel weinig (Engel se) tekst maar wel meer dan honderd kleurenfoto's, 't Zijn co-produkties (samen met Miller Dunbar Ltd. Lon den). Het ene „Afghan trucks" van Jean-Charles Blanc geeft een kleur rijk beeld van de fantastische schil deringen waarmee de Afghaanse vrachtauto's versierd zijn. En al heb ben ze in feite hetzelfde doel als de reclames op onze trucks, klanten werving, toch worden er maar zelden alleen produkten aangeprezen. Hier geldt: hoe mooier, hoe fantasierijker, hoe meer clientèle. Daarom naast volkomen abstracte decoraties, veel moskeeën, paleizen en andere gebouwen, gewone en vlie gende paarden, velerlei andere die ren, schepen, religieuze voorstellin gen, landschappen, hele series vaak naast elkaar, oorlogstaferelen, van vroeger tot raketten en de laatste tijd, eigenlijk tegen de traditie in, ook weelderige oosterse Marilyns, Sophia's en Brigittes. Een enig boek je dat voor 15.50 veel kijkplezier geeft. 't Andere boekje „Facade. A decade of British and American Commercial Architecture" een fotoserie van com merciële gebouwen gemaakt door Tony en Peter Mackertlch, ligt ei genlijk een beetje op dezelfde lijn. Ook veel kleur en vreemde vormen. De inleider Bevis Hllller duldt de panden, die het boekje afgebeeld zijn aan als de „slang of architectu re" („slang" is een woordgebruik dat naast een algemeem beschaafde taal valt). Niet neerbuigend bedoeld overigens, want hij is duidelijk zeer geboeid door deze vaak bizarre, over dreven, protserige maar meermalen toch ook wel expressieve vormge ving. Veel nu weer populaire Art Deco en daaraan verwante stijltjes, reliëfs in veel harde kleuren en wolkenkrabbers versierd als kathe dralen. Past helemaal in het huidige modieus-nostalgische sfeertje. Kunstboeken met vooral illustraties worden duidelijk een specialiteit van Landshoff. Ook in „Rembrandt teke ningen" 19.50) neemt Bob Haaks tekst nauwelijks 30 pagina's (van de 244) In. Erg goed verzorgd, met bijna honderd meesterlijke reprodukties die de doffe, grijzige achtergrond- toon, die dergelijke platen vaak ken merken, volkomen missen. Tenslotte verschenen nog „Ensor" van John David Farmer, vertaald door Bab Westerveld 32.50), ook een co-produktie (Braziller Inc. New York) met erg fraai en veel kleuren- materiaal; An ton Heyboer" door J. L. Locher, een boek waarin, hoe kan het anders bij deze kunstenaar „be kend van de t.v." naast de afbeeldin gen van zijn werk, foto's van hem zelf, zijn drie metgezellinnen en de troep waarin ze leven (te) veel plaats innemen. De „Horizon"-reeks, kunstpockets 12,50 is weer „verruimd" met „Re- né Magritte" door Uwe M. Schneede en .Afrikaanse rotskunst" van Ernst en Annelieze Scherz. Burssens. Herinnering. Inlei- buis Paul Boon. Amsterdam, leiderspers, 1976. 63 blz. opla- 0 genummerde exemplaren. I Burssens kennen de meeste ft alleen maar als „de vriend lui van Ostaijen". Dat was hij Rad. maar nog wel meer. typeert de merkwaardige fi- lurssens in een alleraardigst )tisch woordje vooraf, waarin Eindien getuigt van zijn grote ering voor werk als „Fabula jen de ode aan Yvette in ^Jeie foto's van Burssens die stierf volgt dan de driede- iHerinnering", waarin ais |e figuur het hoertje Betty, imt. Met haar discussieert urenlang, discussies die iraf snel noteerde. Ze vor- curieuze mengeling aller- taal (Frans en Nederlands aar), maar ook van onder- vensbeschouwelijke zaken m af met seksuele, literaire en igse onderwerpen. Betty is I die Burssens aanzet tot het èn van zijn „Adieu: een |>aar contact met een belezen, pelige en erotische vrouw, hs komt eruit naar voren als lelijke cynische, uiterst eerlij- list, de bizarre grapjesmaker steeds geweest is. tk wordt als een nieuw werk loden. Dat is het echter niet. kt eerste hoofdstuk weet ik tde Verantwoording is van de kndel „Adieu" (1958) iets Big is voor goed begrip van de haar het wordt nergens in dit erantwoord. Ik weet niet hoe [t de twee andere hoofdstuk- legen is. Een dure genummer- Kve als deze mag zo'n biblio- i aantekening toch wel be- T. v. D NIJMEGEN De tentoonstelling „In Gods Naam", die tot 30 Januari in de Universiteitsbibliotheek, Erasmuslaan 40 te Nijme gen gehouden wordt, is een loto-project van Koen Wessing. Deze fotograaf zocht diverse religieuze groeperingen op, die enkele Jaren geleden ontstonden als reactie en als tegenwicht voor de hippie-beweging. De verlangde bewustzijnsverruiming wordt niet door middel van drugs, maar door religie verkregen. Veel van de groeperingen zijn van Oosterse oorsprong en hun aanhang vonden ze vooral onder Jongeren. Hare Krishna, Guru Ram Das, Ma- harishi Yogi e.d. kwamen via vla overgewaaid uit de Verenigde Sta ten. Min of meer naar het voorbeeld van de oosters gerichte religieuze groeperingen ontstond de Jezus- beweging, verdeeld in verschillende groepen zoals de Children of God, Jesus People, Youth for Mission. De foto's van Koen Wessing geven een treffende sfeertekening van him leefwijze, hun geloofsbeleving en hun activiteiten. De expositie wordt begeleid door een catalogus waarin verschillende foto's van de ten toonstelling zijn opgenomen en in het kort informatie over de diverse groeperingen wordt gegeven. Er is ook een diaprogramma waarin o.m. kerken worden getoond, die niet meer voor hun oorspronkelijke doel gebruikt worden, maar fungeren als woonhuis, winkel, sportzaal en zelfs als zwembad. Waarmee in dit ver band misschien gezegd wil zijn, dat, al is het instituut keTk misschien op zijn retour, de religie dat zeker niet Is. wolkenkrabbers versierd als kathedralen: een stukje decoratie van het B.CA. Victor Building, New York (uit: „Facade") De vormgeving van de collectie is verzorgd door Anthon Beeke. De fo to's zijn verwerkt op panelen en ver deeld per groepering. Het is een ten-, toonstelling, die werd verzorgd door de Nederlandse Kunststichting te Amsterdam. LEIDEN. 8 Het Stedelijk Museum „De Lakenhal" in Leiden is van plan een schilderij, voorstellende Pilatus die zijn handen wast, aan te kopen. Het werk is vrijwel zeker van de zeventiende eeuwse schilder Jan Lievens. Met de aankoop is een be drag gemoeid van 100.000 gulden. Het museum zelf kan er 55.000 gul den voor opbrengen. Er wordt on derzocht of de Vereniging Rembrandt bereid is de rest, of een gedeelte ervan, te betalen. Het schilderij ls ln het verleden eens aan Rembrandt toegeschreven, maar op de onlangs gehouden ten toonstelling „Geschildert tot Ley- den" is het werk door een groot aantal deskundigen uit binnen- en buitenland als een Lievens herkend. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Bewoners van de (vierhonderd inwoners tellende) woonschepenhaven in Groningen hebben gister morgen twee uur lang de Eu- velgunnerweg geblokkeerd. Daarmee willen ze kracht bij zetten aan een eis voor een fietspad. De bewoners vinden de weg te ge- Het negentiende schrijversprenten boek van het Letterkundig Museum illustreert het leven en werk van Van Schendel, wiens Verzameld Werk in 1976 begon te verschijnen (er zijn nu twee delen uit). Het wordt Ingeleid door H. A. Gomperts, die terecht vaststelt dat Van Schendel niet een schrijver was die zijn persoonlijk le ven in zijn werk etaleerde. Een pren tenboek als dit zal dus maar in een enkel geval een bijdrage kunnen le veren aan het onderzoek van de wer ken. Men moet het meer beschouwen als een tegemoetkomen aan de men selijke nieuwsgierigheid. Documen ten. foto's, curiosa e.d. van een be langwekkend schrijver brengen ons naar ons gevoel dichter bij de mens (en misschien dan toch ook wel bij het werk). De mens Van Schendel ls op de foto's immer uiterst bemldde- lljk, een echte pijproker. Zijn leven wordt chronologisch verteld en geïl lustreerd. Wat mij trof was een schetstekenlng van een zeilschip, met bij alle onder delen de naam: gaf topzeil, grootzeil, etc. Zo wist Van Schendel toen hij „Het fregatschip Johanna Maria" schreef welke scheepstermen hij be zigen moest. Een ander, hoogst intri gerend, beeld levert de laatste foto, waarop twee envelopjes staan afge beeld, elk met een aantal zeer afge slepen potloden er onder. Er staat bij: „Als Van Schendel een boek had afgemaakt, bewaarde hij de daar voor gebruikte potloden ln een enve lop". Waarom deed hij dat? Wat een hoogst vreemde gewoonte. Zo is er wel meer dat in dit boek met afbeeldingen, citaten en levensbe schrijving dat de aandacht trekt. Al blijft het gaan om Van Schendels werk, een prentenboek als dit heeft toch ook z'n eigen belang. Arthur van Schendel. Schrijverspren tenboek 19, Amsterdam, 1976. (Uitga ve van het Letterkundig Museum, in de handel gebracht door De Bezige Bij). 49 blz. (.50 Staatssecretaris Hazekamp in Den Bosch: vaarlijk. Na het verongelukken van een 41-jarige fietser, werd besloten tot de actie. De weg werd gistermor gen om zes uur gebarricadeerd met een oud schip. Het uit de stad ko mende verkeer werd door de politie omgeleid. Aan de andere kant ont stond echter een flinke file. De auto mobilisten die door de blokkade wer den opgehouden kregen geld om van de telefooncel gebruik te kunnen maken. Onder de automobilisten en bewo ners werd een handtekeningenactie gehouden. De afdelingen van de CPN en de PvdA en enkele organisa ties hebben solidariteitsbetuigingen gestuurd. B. en W. hebben een ver zoek om een fietspad afgewezen om dat er geen bestemmingsplan is en omdat de gemeente onvoldoende grond langs de weg zou bezitten. Volgens de bewoners zou dit echter niet kloppen. De actievoerders heb ben aangekondigd met nieuwe en hardere acties te komen als het fietspad er niet komt. Ze hebben geëist dat B en W binnen 24 uur reageren. Van een verslaggever AMSTERDAM Het bestuur van het Prins Bernhard Fonds heeft op advies van de Jury besloten de Mar- tinus Nijhoffprijs voor vertalingen ln het afgelopen Jaar niet toe te kennen. Het bestuur stelt dat het misschien verbazing en teleurstelling zal wek ken, nadat vorig Jaar evenmin voor vertalingen een prijs toegekend werd, maar volgens het bestuur heeft de Jury niet tot taak jaarlijks hoe dan ook een vertaler voor bekro ning voor te dragen. De Jury, staat op het standpunt dat alleen tot voordracht kan worden overgegaan Indien er sprake Ls van een uitzon derlijke vertaalprestatle. Van een verslaggever BEMMEL De 36-jarige mevrouw A Somon-Baggerman ls bij een ver keersongeluk in de gemeente Bem- mel om het leven gekomen. De uit het Gelderse Lent afkomstige vrouw reed in Bemmel met haar auto een afrit Vhn de rijksweg tussen Arnhem en Nijmegen op. Op deze weg botste zij frontaal op een auto. Een derde auto kon belde botsende auto's niet meer ontwijken en reed erop ln. En kele inzittenden van deze auto's werden gewond, zij het niet le vensgevaarlijk. Van een verslaggever DEN BOSCH Er moet pro paganda worden gevoerd voor vakantiespreiding in de ruimte en in de tijd, maar voor het laatste zijn er belemmerende factoren, zoals de gebonden heid aan schoolvakanties en de collectieve bedrijfsvakanties. Dit zei staatssecretaris Haze kamp van economische zaken gisteren bij het begin van een door het Nationaal Bureau voor Toerisme begonnen actie om Brabant buiten het hoogs eizoen meer in de belangstel ling te plaatsen. De heer Hazekamp bracht naar vo ren dat de helft van de ruim zeven miljoen met vakantie gaande Neder landers in eigen land blijft. Van hen gaat 25 procent naar het kustgebied met inbegrip van de waddeneilan den; twintig procent gaat naar het zuiden en nog eens twintig procent naar het oosten en het noorden, als mede vijftien procent naar de Velu- we en eenzelfde percentage naar de watersportgebieden. Hij noemde de ze spreiding niet al te ongunstig. De ruimtelijke spreiding van het bin nenkomend toerisme steekt schril af bij het binnenlands toerisme, meen de hij, omdat vijftig procent naar de grote centra ln de randstad en met name naar Amsterdam gaat; verder gaat 25 procent naar de kuststreek. Tijd Wat de spreiding in de tijd betreft; driekwart van de vakantiegangers gaat in het hoogseizoen van begin Juli tot medio augustus, een periode van zeven weken. In het voorseizoen gaat vijftien procent, ln het nasei zoen tien procent. Het hoogseizoen vormt de vakantlepiek, maar hierbij moet er rekening mee worden gehou den dat het absolute aantal vakan tiegangers belangrijk ls toegenomen. Van een verslaggever DELFZIJL - B. en W. van Delfzijl hebben besloten om oorlogsschepen die de haven van hun gemeente aan doen geen officiële ontvangst meer te bereiden. Zij vinden het onnodig om de komst van oorlogsbodems extra luister bij te zetten door vlag vertoon, ontvangsten en recepties. Delfzijl zou de eerste gemeente ln ons land zijn die een dergelijk be sluit genomen heeft Marineschepen blijven welkom in de Groningse ha venstad, maar ze zullen er niet meer faciliteiten krijgen dan andere schepen. Burgemeester mr. P. Scholten was de enige in het college van B. en W. die tegen dit besluit was; alle vier de PvdA-wethouders waren voor. „Ik vind het wel goed om te laten mer ken dat Delfzijl traditioneel verbon den ls met de marine. De marine ls een zaak van en voor het volk, die morele steun verdient; door middel van een ontvangst kun Je laten mer ken dat zij hier welkom ls. Het ls een nationale zaak en dat moet je natio naal laten voelen", aldus de heer Scholten. Het besluit van B. en W. werd ge nomen naar aanleiding van een ver zoek van een vereniging om bij de jaarlijkse pinksterfeesten ln Delfzijl weer gelegenheid te geven voor vlootbezoek. BIJ het binnenkomend toerisme ls de spreiding ln de tijd gunstiger. Om een betere spreiding in tijd en ruimte te krijgen ls er volgens de be windsman een genuanceerder bena dering nodig, waarbij hij verder op merkte dat op de door hem genoem de belemmerende factoren propa ganda geen invloed kan uitoefenen. Voor een meer evenwichtige sprei ding kan de zin van regionale propa ganda, zoals gevoerd door het Natio naal Bureau voor Toerisme, moeilijk worden ontkend, aldus staatssecre- taris Hazekamp. Van een verslaggever EINDHOVEN Een man heeft gis teren bij een overval op een posta gentschap aan de Hoogstraat ln Eindhoven 40 tot 50.000 gulden buit gemaakt. HIJ verdween ln een rode personenauto, die door een tweede man werd bestuurd. De 43-Jarige lo ketbediende J. Tonneyk werd door de overvaller, die niet gemaskerd was, bedreigd met een vuistvuurwa pen. Op dat moment was ln het postagentschap verder niemand aanwezig. Van een verslaggever 8 ITT AR D De Limburgse chauf feurs uit het beroepsgoederenver- voer, aangesloten bij de vervoersfe- deratle NKV/NW eisen dat in de nieuwe CA.O. wordt vastgelegd dat de werkgevers de wachturen door betalen. Een aantal werkgevers ver goedt thans alleen maar de onkos ten, wanneer chauffeurs door omstandigheden met hun transport niet verder kunnen. Ook willen de chauffeurs dat de veertlg-urtge werkweek verdeeld wordt over vrif dagen. Als uitgangspunt stellen zij acht uur per dag. Nu komt het her- c voor dat chauffeurs gedu- üdelllk vo rende drie dagen hun werkweek „vol" hebben en dan compensatie verlof moeten nemen, aldus de chauffeurs. Tijdens een bijeenkomst ln Blttard werd medegedeeld dat ln 1977 acties worden ondernomen, om bedrijven die de c.ao. ontduiken of niet bereid zijn om volgens de c.a.0. te werken hier toe te dwingen. Van een verslaggever DEN BOSCH Gedeputeerde sta ten van Noord-Brabant willen niet deelnemen aan gesprekken die mi nister Vorrink nog deze maand wil organiseren over de plannen van de stichting Induval om Ln Noord- Brabant chemisch afval te storten op bepaalde plaatsen. De minister wil volgens het provin ciaal bestuur nagaan of het storten van het afval volgens de plannen past ln haar beleid. Gedeputeerde staten zouden het nodig vinden om aan de gesprekken deel te nemen Indien de minister tot de conclusie zou komen dat het Inrichten van deze stortplaatsen ln Noord- Brabant zou moeten gebeuren. In dat geval zouden ook de betrokken gemeentebesturen moeten meepra ten, nu zou meepraten voorbarig zijn, aldus gedeputeerde staten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11