-AUTOBIOGRAFIE- Utrechts chirurgenteam redt verongelukte automobilisten Jung, of het isolement door uitzonderlijkheid 1 Nederland twaalfde autoland ter wereld Energiebedrijf Rijnland Geen nationale aanpak of financiële regeling Een heel goed opstel, dus: overgeschreven Franse merken komen met prijsgaranties Nieuwbouw achter Vredespaleis Noddlokalen voor Mr. Schabergschool I DOCENT(E) KENNIS DER NATUUR U hebt recht op 'n goed ver zorgde vakantie. Boek daarom bij L ERVAREN TYPIST(E) OINSDAG 18 JANUARI 1977 BINNENLAND/AUTO TROUW/KWARTET I door SICCO DE JONG Verkeersslachtoffers blijven direct na de aanrijding vaak een uur lang ln hun verfrommelde auto bekneld zitten. Het risico van doodbloeden ls daarbij verre van denkbeeldig. Maar overkomt dit automobilisten binnen een straal van vijftien kilometer rond Utrecht, dan reppen traumateams zich binnen tien minuten naar de plaats van het ongeval en kan het leven van menigeen gered worden. Op meer plaatsen van het land wordt nu zo'n snelle reddingsactie bij ernstige verkeerson gelukken voorbereid. We zijn er ln Nederland erg laat mee en het ls uiteindelijk een particulier initiatief van de heelkundige kliniek van het Utrechts Academisch Zie kenhuis geweest, waardoor verschei dene mensenlevens gespaard bleven. „In het verleden hebben we zo vaak meegemaakt, dat mensen, die te lang vastgezeten hadden ln hun au to. stierven onder onze handen," ver telt dokter A. van der Linde, „terwijl als ze ter plaatse een infuus of een bloedvervangend middel gekregen hadden, we nog best een geslaagde operatie hadden kunnen uitvoeren. Professor Wittebol heeft toen tegen mij gezegd: vindt er maar wat op." Het resultaat sinds twee Jaar ls dat de gehele heelkundige kliniek, waar- - van prof. dr P. Wittebol hoofd is.zich inzet voor het mobiel chirurgisch team traumateam wordt het ook wel genoemd dat bestaat uit een assistent-chirurg en een verpleeg kundige en dat zo'n twee keer per maand hulp verleent bij ernstige on gelukken. „We hebben een waarschuwingssys teem. dat uitgaat van de politie, die nu eenmaal het eerst van een onge val weet. Dit is natuurlijk ook het zwakste punt in het systeem: dat leken moeten beoordelen of ze ons dienen te waarschuwen. Maar we oganiseren tralningsavonden voor de politie. Het enthousiasme daar voor is groot. Onze hele opzet ls ln wezen gebaseerd op een voortreffelij ke samenwerking met de politie en met de gemeentelijke geneeskundi ge diensten, want die sturen de am bulance terwijl wij met een patrouil lewagen van de politie naar het on geval rijden," aldus dokter Van der Linde. Dag en nacht staan allen klaar om hulp te bieden. In de polikliniek ls 's avonds, 's nachts en gedurende de weekeinden maar één assistent- chirurg. Zonodig snelt die te hulp. terwijl dan de assistent-chirurg van de kliniek naar de pollkliniek komt. Door de week kan men daar eikaars Als het om het aantal auto's gaat is Nederland nummer twaalf op de wereldranglijst. Met een ..autodichtheid" van één auto per vier inwoners be hoorde Nederland in 1975 ook tot de meest gemotoriseerde landen ter wereld Dit blijkt uit de jaarlijkse World Motor Cen sus van het Amerikaanse blad Automobile International. Begin 1975 hebben de Verenigde Sta ten met motonseringspeil van één personenauto per twee inwoners be reikt Canada volgde met tien auto's per 26 mensen. Nieuw-Zeeland met 10 op 27 en Australië met 10 op 28. In Europa is Luxemburg, eveneens met tien auto's op 28 menden, het meest gemotoriseerde land. gevolgd door Zweden met 10 op 29 en Frankrijk en IJsland met elk 10 op 34. Daarna volgen nog Duitsland en Zwitserland voordat België. Denemarken en Ne derland ongeveer gelijk aan de één- op-vier komen. Ondanks de conjuncturele tegenslag na de oliecrisis zijn er anno 1974 in West-Europa vier miljoen auto's bij gekomen Daardoor telde West- Europa 85.4 miljoen personenauto's of 34 procent van het wereldtotaal. Alleen Noord-Amerika behaalde een hoger aantal: 113 miljoen of 45 pro cent van het wereldtotaal, dat een kwart miljard bedroeg. Het blad Automobile International heeft tevens het benzineverbruik m een groot aantal landen geregi streerd. Dit loopt vrijwel parallel met het aantal auto's, hoewel Frank rijk meer auto's lelt dan Engeland, doch de Britten meer benzine ver bruiken dan de Fransen Ook het Italiaanse verbruik is relatief laag. waarschijnlijk doordat in Italië zo wel als Frankrijk verhoudingsgewijs meer kleine auto's rijden. In dne Westeuropese landen nam in 1974. ondanks de oliecrisis, het benzine verbruik toe: in Ierland, Spanje en IJsland Sterke verschillen bestaan er voor het aantal bedrijfswagens De Ver enigde Staten telden er begin 1975 ruim 25 miljoen. Japan was tweede met 10.4 miljoen, de Sowjet-Unie derde met 4.5 miljoen. Canada vier de met 2.4 miljoen en Frankrijk vijf de met 2.3 miljoen. Na Frankrijk volgden Engeland en Brazilië met nog verscheidene Europese landen, waarbij Nederland op de twintigste plaats staat. Hrl aantal prnonrniulo't in kfl brgm van I87J brdrocg volgent Automobile International per land. IX tardea 2.8 miljoen II. Brlgir 2.S miljoen IS. Argentinië 2.2 miljoen werk overnemen. Zo heeft dokter Van der Linde het samen met zijn collega's, de politie en de OGD's opgezet. Het blijft alleen nog wel eens een probleem om als er files zijn snel de plaats van het ongeval te bereiken, maar er wordt over ge dacht om het traumateam voortaan met de helikopters van de Rijkspoli tie daarheen te brengen. Eind vorig Jaar ontving dokter Van der Linde de Veillgheidsprijs 1976 voor dit initiatief, dat voorzover dit natuurlijk met zekerheid te zeg gen valt ten minste negen mensen het leven heeft gered. De prijs is Ingesteld door Centraal Beheer te Apeldoorn en werd uitgereikt door staatssecretaris J. Hendriks van Volksgezondheid. Buitenland Dank zij de prijs kan dokter Van der Linde dit Jaar in Amerika gaan zien, hoe daar de reddingsacties bij ver keersongevallen georganiseerd zijn. In enkele Europese landen heeft hij zich reeds op de hoogte gesteld. Daar blijkt dat deze medische hulp veel meer georganiseerd is. In Duits land is het een nationale zaak, waar aan alle mogelijke Instanties mee werken. Men heeft er ook berekend, wat het scheelt dat „noodartsen" snel ter plaatse kunnen komen als zich een ernstig ongeval voordoet. Het spaart tien procent aan ver keersdoden en veertien procent aan invaliden. „Wij weten niet wat een ver keersdode kost," voegt dokter Van der Linde hier aan toe, „maar dat zijn geen geringe kosten en voor invaliditeit geldt hetzelfde. Afgezien van het menselijk leed dat je voor komt. Maar ik noem die cijfers, om dat ons werk in Nederland ook niet financieel geregld is. Mijn collega's en ik doen het voor niets, het zieken huis betaalt alleen onze outillage en de verzekering en de politie betaalt de benzine en stelt de auto beschik baar. Maar daarmee is het gezegd. In Duitsland betalen echter de zie kenfondsen zelfs mee aan de heli kopters: Immers, de geredde men sen sparen hun geld. Revalidatie kost immers schatten." In Duitsland functioneert het sys teem al tien jaar, maar ook in Dene marken en Frankrijk wordt met mo biele medische teams gewerkt en ln België begint men er eveneens mee. „Hoe belangrijk het ook blijkt, bij ons staat deze manier om mensenle vens te redden nog in de kinder schoenen. Men heeft nu in Rotter dam een plan klaar en verder wordt er aan gedacht in de Betuwe, Delft, Dordrecht en Maastricht, voor zover ik weet. Maar het zijn wel steeds artsen, die het initiatief moeten ne men," verklaart dokter Van der Linde. Doch hoe goed het is dat deze initia tiefnemers er zijn, op deze manier komt natuurlijk geen nationale aan pak van de grend. Terwijl zo'n aan pak volgens de Duitse cijfers ons land jaarlijks 250 tot 300 ver keersdoden minder zou opleveren. door C. G. van Zweden AMSTERDAM Leraren vergissen zich wel eens in begaafde leerlingen. Verhalen daarover zijn zo oud als de school. Er zijn beroemde voorbeelden bekend. De opnieuw in Nederland uitgegeven biografie Herinneringen, dromen, gedachten", van de befaamde Zwitserse psychiater C. G. Jung, (1875-1961) bevat een paar kostelijke verhalen van zich vergissende leraren. De dromerige, in zichzelf gekeerde Jung, viel als schooljongen onder zijn kornuiten te veel op Dat hinder de de knaap zo erg. dat hij met opzet beneden zijn niveau ging werken. Als hij er oud geworden aan terugdenkt, schrijft hij over „het ver vloekte isolement door uitzonder lijkheid". Hij heeft trouwens geen moeite met middelmatigheid, want de Duitse lessen bijvoorbeeld Inte resseren hem niet. De onderwerpjes voor opstellen vindt hij zouteloos. Hij raffelt zijn werkstukjes af Maar dan gebeurt er iets dat in zijn leven inslaat als een bom. Bij uitzondering- komt de leraar met een onderwerp voor een opstel dat hem heftig inter esseert. Hij werpt zich met grote ijver op dit werkstuk. Èn dan gebeurt het. Zijn leraar heeft de gewoonte alle opstellen te be spreken. in volgorde van kwaliteit, te beginnen bij de beste. Als alle opstel len de revue zijn gepasseerd, zit de in raadselen gehulde Jung nog steeds te wachten. Dc leraar pauzeert even. en zegt dan: „Nu heb ik nog één opstel, dat van Jung. Het is veruit het beste, en ik zou hem het beste cijfer hebben gegeven. Maar het is jammer genoeg bedrog. Waar heb Je het uit overgeschreven? Beken de waarheid! Het tegenspel van de jongen is ver geefs. De leraar is niet te overtuigen. .Briljant" I Vrrrniftfr Slilrii 2. Dull»* bondtrrpublirk X Japan I Italir S frankrijk 8. Grool-Britlanni* 7 .inada R. Aii«tralie Braiili» IR Spant» II. Sout»l-l atc „,M.. IX Nrdrrtand 104.8 miljoen 17.4 miljoen IS,8 miljoen IS.* miljoen IS.I miljoen 13.» miljoen I.S miljoen 4.8 miljoen 4.C miljoen 4.3 miljoen 3 8 miljoen 3.4 miljoen De Franse automerken Citroen. Peugeot en Renault geven hun klan ten voortaan een garantie van dne maanden op de overeengekomen pnjs Daartoe is besloten omdat door levertijden vele kopers bij de aflcvenng van hun wagen ge confronteerd werden met tussen tijdse prijsverhogingen Omdat die levertijden meestal minder dan dne maanden zijn. wordt dit nu voor komen. Het tweede voorval gebeurt als Jung zeventien jaar ls. Zijn filosofische inzichten hebben hem een stuk be wuster gemaakt. Hij durft zijn me ning te zeggen, maar het pakt weer averechts uit. Zijn klasgenoten vin den hem een opschepper en ln het openbaar struikelt hij weer over een opstel. Het opgegeven onderwerp boeide hem dusdanig, dat hij zich met verbeten ijver op zijn werk stortte. Hij schrijft, herschrijft, maakt de tekst korter, helderder en puntiger en besteedt er onmatig veel tijd aan. Het resultaat is verpletterend De leraar zegt „Hier is een opstel van Jung, het is gewoonweg briljant, maar Jung heeft het zó gemakkelijk uit zijn mouw geschud, dat je kunt zien hoe weinig ernst en moeite hij eraan heeft besteed Laat ik Je dit zeggen. Jung, met deze lichtzinnig heid kom je niet ver Het leven vraagt ernst en nauwkeurigheid, je moet werken, en je moeite ge troosten". Een storm Dat Jung kon schrijven is geen ge heim Hoe levendig en geestig hij te werk kon gaan. wil ik illusteren aan de hand van een bnef. die hij op 25 september 1909 schrijft aan zijn vrouw Emma Jung is in Amenka geweest, heeft daar colleges gegeven C. G. Jung en eredoctoraten gekregen en zit nu op de boot naar huls. Onderweg maakt hij een storm mee. Het ge weld van de elementen heeft hem naar beneden gejaagd, naar zijn hut. Hij is in bed gekropen. Over die orkaan, die hij vanuit bed mee maakt. schrijft hij: „De voorwerpen in de hut waren alle tot leven geko men een zitkussen kroop ln het halfduister over de grond rond; een schoen richtte zich op. keek ver baasd om zich heen en begaf zich dan zachtjes sloffend onder de sofa. de andere schoen ging vermoeid op zijn kant liggen en liep de ander anderna Maar nu kwam er verande ring in het schouwspel. Ik merkte dat de schoenen onder de sofa waren gekropen om mijn plunjezak en handtas te halen; nu stak het hele gezelschap over naar de grote koffer onder het bed. een mouw van mijn overhemd op de sofa wuifde hen verlangend na". De (volledige) autobiografie „Herin neringen. dromen, gedachten" is tot stand gekomen onder redactie van Jungs secretaresse Aniela Jaffé, na intensieve gesprekken met de be jaarde Jung. Het (kloek uitgegeven) boek bevat veel materiaal dat voor de vakman interessant zal zijn. maar waar de gemiddelde lezer zich alleen met grote moeite doorheen kan ploegen Religies Veel mediteert Jung over de we reldreligies. over occultisme en spi ritisme. De lezer volgt hem vanaf zijn prilste herinneringen, via school- en studiejaren naar zijn psy chiatrische activiteiten. Men leest over zijn vriendschap met Freud. de breuk met Freud. reizen, brieven, het ontstaan van zijn werk. het on bewuste. zijn visioenen en over het leven na de dood (waar Jung natuur lijk net zo min lets van weet als u en Ut). Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAO In verband met ruimtegebrek van het Internationa le Gerechtshof werd in december 1974 besloten een dependance te bouwen in de tuin van het paleis. Het ontwerp werd van vele kanten aangevallen omdat het niet zou aansluiten op het bestaande deel van het Vredespaleis. Pas toen het Hof dreigde Den Haag te verlaten werd toestemming gegeven or^tl beginnen met de nieuwbouw. ieo— van nu reeds een groot deel vet^ zenlijkt is (achtergrond foto). DEN HAAO - De Mr. Scha bergschool krijgt van de gemeente Den Haag toestemming enkele noodlokalen neer te zetten op een terrein gelegen aan de Zuilingstraat in Kortenbos. Eigenlijk is de toe stemming aan de lagere school in 1 aP strijd met de verordening Koi bos, maar omdat de Stichting len der Hervormde Gemeente nemelijk heeft kunnen maken de nood erg groot is, heeft het c< ge van b en w vrijstelling gege! voor vier Jaar. Als geheel is dit boek geen lichte kost, maar van tijd tot tijd komt de gestage volhouder passages tegen die de moeite, goedmaken. Zoals de stukken over zijn tragische vader, die predikant was, maar jammerlijk vastgelopen was in de dogmatische constructies van zijn tijd. Citaat Ik wil u tot slot een citaat geven. Een sonoor geschreven commentaar op onze huidige wereld. Jung zegt daarover: 'We hebben de middeleeu wen en het antieke tijdperk en de primitiviteit nog lang niet ln die mate verwerkt, zoals ónze psyche dat vereist. In plaats daarvan heb ben we ons in een stroomversnelling van vooruitgang geworpen, die ons met des te groter geweld voor waarts, de toekomst in meesleurt, naarmate hij ons meer losscheurt van onze wortels. Is het oude echter eenmaal doorbroken, dan is het meestal ook vernietigd, en dan ls er helemaal geen houden m3er aan. En juist dit verlies van samenhang, de ze ontworteldheid. veroorzaakt een zodanig cultureel onbehagen, en zo veel haast, dat men meer in de toe komst leeft, met haar schimmige - beloften van een Gouden Eeuw. dan in het heden waar overigens onze hele ontwikkelings-historische ach tergrond nog niet eens is aangeko men. Men stort zich zonder enige terughouding in het nieuwe, voort gedreven door een steeds sterker gevoel van onvoldaan zijn, van onte vredenheid en rusteloosheid. Men leeft niet meer vanuit wat men bezit, maar vanuit beloften; niet meer in het licht van déze dag. maar in de duistere toekomst, waar men de echte zonsopgang verwacht. Men wil niet toegeven dat al het betere door iets slechters wordt verkregen. De hoop op een grotere vrijheid wordt teniet gedaan door de toene mende staatsslavernij, om maar te zwijgen over de verschrikkelijke ge varen waaraan de meest schitteren de ontdekkingen van de wetenschap ons blootstellen. Hoe minder we be grijpen van datgene wat onze vaders en grootvaders gezocht hebben, des te minder begrijpen we ons zelf, en we helpen met alle macht de in stinctloosheid, de ontworteldheid van elke mens afzonderlijk te ver groten zodat deze als onderdeel tje van de massa alleen nog maar de 'Geist der Schwere' (de duivel) volgt. Aldus Jung, kort voor zijn dood. Weinig minder dan een waarschu wing. weinig meer dan een somber toekomstbeeld. C.G. Jung: Herinneringen, dromen, gedachten', onder redactie van Aniela Jaffé. Uitg. Lemniscaat Rotterdam. Vertaling: Pety de Vries Ek. (De Septem Sermones lijn vertaald door dr K.J. van den Brink) Omvang 400 pag. Prijs 35,- In verband met het overlijden van zijn secretaris, de heer P. Bos, zal de zaal der gemeente Monster in een korte buitengewone zitting bijeenkomen op dinsdag 18 januari 1977 te 19.30 uur. De voorzitter van de Raad, G. A. Stolwijk. Christelijke School voor H.N.O. „WOLWEVERSGAARDE" Wolweversgaarde 170, '8-Gravenhage tel. 070-673627 Wij vragen voor vervanging wegens ziekte zo spoedig mogelijk: Voor inlichtingen en sollicitaties kunt u zich richten tot de wegens ziekte zo directrice van de school: mevrouw G. A. van Boeijen. GASHAARDEN z.g.a.n. keuze uit 100 stuks vanal 165 - Donderdag 9 uur. Beeklaan 166. Den Haag. Bericht van Inzet In bod gebracht onder Leiden: woonhuis Spieghel- straat 40/40a. op: 44.000; woonhuis H Costerstraat 1, op: 50.000; woonhuis Munnikenstraat 8, op: 48.000. Afslag vrijdagavond 21 jan. a s. 7 uur in het Notarishuis, Hogewoerd 144. Not F. K. Lagerweij. Hooi gracht 76. Leiden, tel. 132341. M. J. v. Dam tandarts te Leiden Dg Geen spreekuur op woensdag 19 januari 1977.fer Voor spoedgevallen tel. 071-141874 Q1 bh DRINGEND) I Wegens ziekte, voor waarschijnlijk tot einde van de jets cursus gevraagd: LERAAR GESCHIEDENIS t>v< totaal 24 28 uren Als U slechts voor een aantal uren kunt, wilt U dan ook schrijven? joj] Prof. Gunningschool voor mavo, Prinsegracht 73b-77. yjj 's-Gravenhage. (uitg. van de Ver. voor Christelijk Onder- l(je wijs) Ipi Brieven aan de direkteur C. Koop. Teleloon school: 45 27 65 huis: 55 65 65. b0 DATSUN DEALER Perscombinatie reizen Telefoon 020-913456 NIET AFGEHAALDE VOERTUIGEN. In de periode van 27 juli 1974 tot op heden zijn onderstaande inbeslaggenomen voertuigen niet door de rechthebbenden afgehaald. Belanghebbenden wordt hierbij medegedeeld dat zij tot 31 januari 1977. op werkdagen tussen 09.00 en 16 00 uur. contact kunnen opnemen met Bureau III der Centrale Recherche. Burg. de Monchyplein 19 te 's-Gravenhage. telefoon 070-614141. toestel 2470. Als op deze mededeling niet wordt gereageerd wordt men geacht afstand te hebben gedaan van het voertuig zodat er vrijelijk over kan worden beschikt. Het betreft de motorvoertuigen: 2 AP-805 Jaguar. ZA-04-24 Ford. EV-04-31 Vauxhafl. 06-11-DJ DAF. 12-64-EF VW. 13-41 -GR Ford. HP-17-32 SI me 8. 24-49-FS Ford. 26-21-JD Flat FH-26-90 VauxhaR. 27-54-MA Austin. 28-07-HX VW. ZA-41-50 DAF. 45-27-BS Flat 44-18-JX Ford. 52-81-ET Citro4n. 46-61 -BU Ford. 56-05-ET VauxhaL BA-54-17 VW. 71-42-NF Honda. 639 WW 06 Chrysler. HS-77-19 VW. 75-98-EL Otro*n. 94-23- AJ Op4d. FM-99-10 Font Itl B DU >ei 0 IE lui RL De Hoofdcommissaris van Politie te 's-Gravenhage. Op de afdeling Correspondentie van ons bedrijf is plaats voor een die in hoofdzaak belast zal worden met typewerkzaamheden. Naast het bezit van het diploma Mulo/Mavo, is een diploma Nederlandse Handelscorrespondentie gewenst. De salariëring is afhankelijk van leeftijd en ervaring en kan oplopen tot maximaal 1.809,- bruto per maand, te vermeer deren met 30,- AVB-toeslag. De premie AOW komt voor rekening van het bedrijf. Verder een goede ziektekostenregeling, opname in het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en gunstige spaar- en studiekos tenvergoeding. Sollicitaties schriftelijk te richten aan de Directeur van het Energiebedrijf Rijnland. Langegracht 70. Leiden, met vermel ding van nummer. ER/77001 in de sollicitatiebrief. Energiebedrijf Rijnland

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 10