Unieke postzegels onder de hamer Joersma wil nog geen loonoverleg „^ontslag Van Agt, de pornofilms en de kritiek Nederlandse politieman naar Bangkok Proefonderzoek naar bloed in ontlasting COMPLETE BLOKKENCOLLECTIE NEDERLAND SINDS 1852 erkgevers moeten eerst bereid zijn over prijscompensatie te praten Directeur van lissinger oodt vrouw n dochtertje C. M. L. Roozemond burgemeester van Alkmaar Plannen voor groots pretpark in Rotterdam i2 BlJBfc De nieuwste kinderbijbel DE BIJBELVERHALEN Om vroegtijdig gezwellen te vinden Van Agt: Gezamenlijke aanpak heroïnehandel Meer nuchterheid en gematigdheid bij beoordelen zou gewenst zijn iRDAG 15 JANUARI 1977 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 ADVERTENTIE is Lichtendahl: „Het is een miljoenenzaak rorden" door Willem Schrama DEN HAAG Niet elke dag wordt het wereldje van Nederlandse filatelisten opgeschrikt door een spectaculaire ge beurtenis, maar maandag gaat dat dan toch gebeuren. Het Haagse veilinghuis Rietdijk zal een unieke postzegelverza meling onder de hamer brengen, waar onder een complete collectie Neder land (1852 tot en met 1976) in blokken van vier, gebruikt en ongebruikt. „Wat nu geveild wordt, zal ln deze hoedanig heid nooit meer gezien worden, omdat de zegels voor een groot deel naar verschillende kopers zullen gaan." aldus de 29-jarige postzegelmakelaar Hans Lichtendahl. die een totale veiligopbrengst van anderhalf miljoen gulden verwacht. Alleen al de genoemde Ne derlandse collectie 1060 „blokken" groot zal minimaal 700.000 gulden opbrengen. De verzameling is afkomstig van de 77-jarige prof. W. J. Luyten, Nederlander van geboorte maar alweer dertig Jaar woonachtig in de Verenigde Staten, waar hij zich in Minnesota heeft teruggetrokken van een glansrijke car rière als sterrekundige. Uit angst dat zijn verzameling na zijn dood in handen zou val len van een opkoper, heeft hij het veilingkan toor Rietdijk (een van de oudste in Neder land) belast met de verkoop ervan. Stuk voor stuk En zo zullen ze van maandag tot en met donderdag ln het Scheveningse hotel „Gou den Wieken" stuk voor stuk onder de hamer vallen. Voor bedragen, die soms het honderd voudige zullen zijn van de som waarvoor ze destijds werden aangekocht. Want de filatelie is geen zaak van guldens meer. Hans Lichtendahl is erg trots op de verzame ling van professor Luyten. die gedurende de afgelopen dagen naar zijn zeggen „met ha viksogen" bewaakt is. Zelden hebben zich zo veel verzamelaars met loep en pincet naar het kantoor van Rietdijk aan de Haagse Plaats begeven om een blik te werpen op al het moois dat daar ligt uitgestald. Al zullen ze de kostbaarste zegels daar mis sen, want die liggen diep in een kluis van de Banque de Paris et des Pays-Bas aan de Kneuterdijk. Echt geïnteresseerden mogen daar wel even een kijkje nemen, maar niet zonder zware bewaking. Alles weg Miljoenen Hans Lichtendahl: „Het is een miljoenenzaak geworden. Als Je denkt aan de beroemde collectie van de Fransman Burrus, die werd vijftien Jaar geleden ln Zwitserland geveild voor 25 miljoen gulden, maar zou nu bijna een kwart miljard opbrengen. De laatste drie Jaar hebben de grootste prijsstijgingen laten zien. Dit Jaar alleen al vertoont een prijsstijging van veertig procent ten opzichte van 1975." Maar dan ziet men ook een aantal blokken van de emissie 1864 met het portret van koning Willem Hl (taxatie 80.000 gulden) en zeven blokken van de 10 gulden koningin Wilhelmlna-serie uit 1905 en 1913, die op 120.000 gulden is getaxeerd. Lichtendahl maakt zich geen enkele zorg over de vraag of alle zegels voor die fabelachtige bedragen van de hand zullen gaan. „Donder dagavond is alles weg, daar ben lk zeker van." n onze sociaal-economische redactie :N HAAG De werkgevers krijgen voorlopig nog geen antwoord van minister ersma (Sociale Zaken), op hun verzoek om centraal met vakbeweging en lering te overleggen over een oplossing voor het conflict rond de prijscompen- ie. minister ziet pas kansen voor een ichtbaar initiatief van zijn kant, de werkgevers zich bereid tonen praten over hun eis tot afschaffing de automatische prijscompen- le. woordvoerder van de minister dit desgevraagd weten. De rkgevers willen al langer praten de regering erbij. Deze week :elde werkgeversvoorzitter Van n dat er zelfs begin dècember al brief met deze wens was ge ard naar Boersma, waarop nog ïds geen antwoord was. Eergiste- lieten de bouwwerkgevers weten CAO-onderhandelingen met de kbonden te willen voortzetten, en zou kunnen praten over andere kO-wensen dan de prijscompensa- en het percentage loonsverho- j. Over die laatste zaken ging mers die brief aan Boersma. en ns is duidelijk geworden dat daar- binnenkort een reactie wordt ver- cht", zo staat in het perscommu- iué dat de bouwwerkgevers giste- uitgaven. let positief Igcns de woordvoerder van de mi- ;er wijst evenwel mets erop dat antwoord van Boersma ophan- is. Ook de woordvoerder van het 10, de grootste centrale werkge- lorganisatie, deelde trouwens igevraagd mee dat er geen aanwij- jen van de kant van het ministe- zijn over een spoedig antwoord reden waarom binnenkort éen twoord wordt verwacht is. dat het n een verslaggever .ISSINGEN Een 29-jarige inwo- van Vlissingen heeft aan de poli- bekend dat hij de nacht van nderdag op vrijdag zijn 28-Jarige htgenote Santina en zijn tweee- enhalfjarig dochtertje Christal n het leven heeft beroofd De man eft volgens de Vlissingse politie arschijnlijk in een vlaag van ver- indsverbijstering gehandeld. t echtpaar was viereneenhalf jaar Irouwd en had, zo blijkt uit ver- iringen van buren en vrienden, i goed huwelijk. K. had con- :tmoeilijkheden. Hij werkte als ministratief medewerker op een >ot kantoor in Vlissingen. Het rk beviel hem uitstekend maar de er van een grote mensenmassa n hij niet verdragen Daarom was bezig om naar een kleiner kan- r te solliciteren heeft vorig jaar onder behande- l van een psychiater gestaan. Uit verklaring tegenover de politie kt, dat vorig jaar ook al eens de ging heeft vertoond zijn vrouw n het leven te beroven. Dit keer n hij aan die drang geen erstand bieden. Met een tang eft hij zijn slapende vrouw op het ofd geslagen. Omdat hij daarna tt helemaal zeker was of ze dood heeft hij haar met een sjaal vurgd. Later heeft hij zijn tweee- enhalfjarig dochtertje Christal in badkamer verdronken en naast ar moeder op het echtelijk bed legd. Daarna is hij per fiets ver- ikken. Hij wilde namelijk naar nsterdam, zo vertelde hij de poli- Bij Middelburg bedacht hij zich hter en meldde zich bij de politie. ze heeft hem overgedragen aan Vlissingse politie. K is in veree rde bewaring gesteld in afwach- ig van een psychiatrisch onder- ek Ninister Boersma nu al zo lang duurt. De vakbonden in de bouw hebben overigens nog niet positief gereageerd op de suggestie van de bouwwerkgevers vast door te gaan met de CAO- onderhandelingen Intussen hebben ook de werkgevers in het bankbedrijf de automatische prijscompensatie openlijk afgewe zen in een perscommuniqué. Eergis teren, na de onderhandelingsverga- DEN HAAG Tot burgemeester van Alkmaar is gisteren benoemd de heer C. M. L. Roozemond (PvdA). De hoer Roozemond is thans gecommit teerde voor ruimtelijke ordening en agrarische aangelegenheden Bij het openbaar lichaam Rijnmond. De nieuwe burgemeester is 49 jaar, ge huwd en niet aangesloten bij een kerkgenootschap. dering, hadden de vakbonden laten weten dat de bankwerkgevers geen „nee" hadden gezegd tegen de prijs compensatie, maar daarover con tact wilden opnemen met de centra le werkgevers. Aan de kant van de vakbeweging werd al voorzichtig vastgesteld dat het werkgeversfront wat beweging begon te vertonen. De hoop daarop werd gisteren ech ter de bodem Ingeslagen door de officiële mededeling van de bankwerkgevers. De vakbondsmen sen hadden de cao-bespreking „een zijdig geïnterpreteerd", en de bankwerkgevers „wensen niet terug te komen op de standpuntbepaling van de centrale werkgevers", aldus de mededeling. Aan vakbondskant meent men nu dat de bankwerkge vers onder druk van de centrale werkgeversbonden alsnog ln het an ti-prijscompensatie-gareel zijn ge dwongen. Ruggespraak De bankwerkgevers hebben wel de ruggespraak gehad met het bureau van de centrale werkgevers dat de cao-zaken coördineert. Maar dat was niet om te praten over een soe peler standpunt inzake de prijscom pensatie, doch uitsluitend om ver slag te doen van het verloop van de onderhandelingen, zoals elke werkgeversdelegatie in cao- onderhandelingen doet wanneer er weer een onderhandelingsvergade ring is geweest, aldus een woordvoerder van het VNO. Voor volgende week woensdag staat de volgende onderhandellngsvergade- ring over de bank-cao (90.000 werknemers) op de agenda. Gisteren liepen ook de onderhande lingen over een nieuwe cao voor grafici vast op het conflict over de prijscompensatie. Ook hier wilden de werkgevers wel door onderhan delen over andere zaken, de gra fische vakbonden voelen daar ech ter niet voor. Hun afwijzing hiervan wordt uitdrukkelijk vermeld in de mededeling van de werkgevers. Eerder deze week verweet werkge versvoorzitter Van Veen al de vak bonden een eenzijdige en onredelij ke opstelling omdat ze maar één eis hebben: herstel van automatische prijscompensatie en nergens anders over willen praten zo lang die kwes tie niet is geregeld. Ook bij het af breken van de cao- onderhandelingen ln de metaal had de voorzitter van de metaalwerkge vers, Prins, de vakbonden verweten dat zij uitsluitend over de prijscom pensatie wilden praten, en daarom de schuld hadden van het vastlopen van de onderhandelingen. NIJMEGEN Dr. A. Groeneveld. één van de drie directeuren van het Nijmeegse kantoorcomputerbedrijf Tealtronic, dat enkele dagen door het personeel werd bezet, zal zijn ontslag aanvragen bij de raad van commissarissen. De heer Groene veld, ln oktober vorig jaar door de overheid benoemd, acht zijn taak afgerond. Van een verslaggever ROTTERDAM Rotterdam heeft plannen voor de vestiging van een enorm pretpark. Het zal het grootste pretpark van West-Europa worden, met een oppervlakte van 280.000 m2 (evehgroot als het fameuze Disney World in Florida, Verenigde Staten). Het park zou worden aangelegd op het vrijkomende terrein van de drink waterleiding aan de Honingerdijk aan de Nieuwe Maas. Het plan voor hot recreatiepark is ontwikkeld door Clingendael Holding B.V. in Den Haag in samenwerking met recreatie-adviseur Lagerwaard. Rotterdam zal zelf geen aandeel heb ben ln de bouw of exploitatie van het park. De gemeente zal de grond verhuren of in erfpacht uitgeven. Met de bouw is een investering gemoeid van ongeveer 55 tot 70 miljoen gul den. "Kortom: het is Mn voortreffelijke uitgave geworden die extern en intern een lust voor de ogen to". Ds. L.H. Kwast Friese Kerkbode DE erheen ■JL-i verteld door Sipke van der Land getekend door Bert Bouman Groot formaat: 18,5 X 26 cm, met honderd illustraties in kleur en zwart/wit. 208 blz., gebonden met een schitterende kleurenomslag. Prijs f 29,50 Het grote boek van God en de mensen opnieuw verteld Varhalen die je ziet gebeuren Tekeningen die je hoort vertellen Een bloemlezing uit de enthousiaste recencies: "Een bijzonderheid is, dat gelijktijdig een Duitse vertaling "Meine BilderbibeT' - verscheen. Hartelijk aanbevolen. Klaas Koopman NCRV-GIDS "Uitmuntend van verteltrant met tekeningen die in hun eenvoud de tekst sterk ondersteunen. En bi/bels - geen eigen theologische inlegkunde en geen ec-om-heen- gedraaien". Nieuwa Apeldoornse Courant "Gelukkig zifh de verhalen b'ijbelgetrouw verteld". Dr. C. Bozemar Hervormd Weekblad "De Bijbelverhalen" vertellen het wonder van Gods liefde, Zijn genade, dwars door alles heen. Deze uitgave van Kok Kampen is indrukwekkend, pedagogisch verantwoord, richtingaanwijzend naar God en Zijn Woord. Ds. J.G.M. Sijtsma Prov. Ov. en Zwolse Courant Verkrijgbaar in de boekhandel KOK UITGEVERSMAATSCHAPPIJ J.H. KOK KAMPEN. Van onze redacteur wetenschappen AMSTERDAM Bij wijze van proef begint maandag in de Noordhollandse gemeente Warmenhuizen een bevolkingsonder zoek naar de aanwezigheid van bloed in de ontlasting. Hiermee" hoopt men kwaadaardige gezwellen van de dikke darm en endeldarm vroegtijdig op het spoor te komen. Het onderzoek is opgezet vanuit de chirurgische afdeling van het St. Eli- sabethziekenhuis in Alkmaar, in sa menwerking met de plaatselijke huisartsen, het gemeentebestuur en Van een onzer verslaggevers BANGKOK Minister Van Agt van Justitie heeft gisteren aangedrongen op nauwere sa menwerking van de Westeuro- pese landen bij de bestrijding van de handel in verdovende middelen. Aan het eind van een officieel bezoek van vijf dagen aan Thailand zei de bewindsman verder dat reeds op 1 maart een hoge Nederlandse politie functionaris in Bangkok aan het werk kan gaan. Deze zal dienst doen als verbindings man tussen de Nederlandse au toriteiten en de Thaise politie in de strijd tegen de aanvoer van heroïne vanuit het verre oosten naar Nederland. De Nederlander zal ook samenwer ken met de Amerikaanse drugbe- strijdingsinstantie. de Canadese po litie en de politie van Hong Kong, die allen ook vertegenwoordigers in Thailand hebben. Van Agt nodigde andere Europese landen uit. eveneens een man naar Bangkok te sturen „Het beleid van onze Europese buurlanden is in feite niet anders dan het onze en wij wer ken ook reeds samen op sommige terreinen, maar dat is nog niet vol doende." aldus Van Agt. Distributiecentrum Na opgemerkt te hebben dat er een verontrustende, snel stijgende vraag naar heroïne in Europa bestaat, ver klaarde de minister dat Nederland hiervoor het belangrijkste distribu tiecentrum is geworden. „Dit komt vooral door onze geografische lig ging, onze open grenzen en door het feit dat Nederland een vrij grote Chi nese gemeenschap heeft, die de han del in verdovende middelen be heerst." De inbeslagneming van heroïne in Nederland steeg van 20 kilo in 1974 naar 120 kilo vorig jaar, zo vertelde Van Agt de buitenlandse pers op een persconferentie in Bangkok. Neder land heeft intussen de maximum straf voor narcoticahandel verhoogd van vier jaar naar twaalf Jaar plus een bijkomende zeer hoge boete, al dus de minister. door P. L. van Enk In de roddelrubriek van het weekblad „Vrij Nederland" van deze week kan men lezen waarom Tim Krabbé zijn column in het r.k. weekblad „De Tijd" heeft opgegeven: Krabbé had de lezers van het weekblad willen uitleggen dat hij „ziedend" is over het nieuwe vervolgingsbeleid van de justitie jegens bioscopen die porno-films draaien, maar de redactie heeft zijn hartekreet niet willen opnemen. ctificatie onze vakantiebijlage van gisteren sprake van de Stoomvaart atschappij Nederland. Dat moet de Stoomvaart Maatschappij tl and. Vrij Nederland geelt nu een korte samenvatting van Krabbé's stukje, waaruit de nu volgende passage van be lang lijkt: „Ook het niet be staande probleem van de filmkeuring is minister Van Agt met een gigantische stap gepasseerd. Na pure sabota ge van het kamerbesluit tot afschaffing ervan wil nu het o m. onder zijn verantwoor ding. gewoon opnieuw be ginnen." Omdat de geweigerde co lumn in „De Tijd" lang niet de enige uiting van woede en frustratie is over het bespro ken onderdeel van beleid van minister Van Agt is het van belang, zowel de kritiek als het beleid wat nader te be kijken. Wat dan in de eerste plaats opvalt, is dat de critici van de minister klaarblijkelijk wei nig moeite doen. de feiten die in het geding zijn, nauwkeu rig te onderscheiden en op zich te laten inwerken. Zo is niet duidelijk wat Krab bé in de hier geciteerde tekst met „sabotage" bedoelt. Het initiatief-ontwerp van wet tot afschaffing van de filmkeu ring is immers na door de Staten-Generaal te zijn aan vaard en door de Raad van State van een advies voor zien geconstrasigneerd door de leden van het kabi net wier handtekening ver eist was: staatwsecretaris Meijer (CRM) en minister De Gaay Fortman (binnen landse zaken). Het is natuurlijk volkomen duidelijk dat Van Agt maar al te blij is dat zijn handteke ning niet vereist was; hij zou haar niet dan met tegenzin hebben geplaatst. Maar dat heeft met sabotage niets te maken. De nieuwe maatregel die het openbaar ministerie in over weging heeft wordt dikwijls met censuur in verband ge bracht. Ook dat is onjuist. De filmkeuring kon je censuur noemen omdat zij vóóraf uit de bioscopen weerde wat niet vertoond mocht worden. Nu zal alleen achteraf worden getoetst of de vertoning van bepaalde films in de grotere bioscopen al of niet door de strafrechtelijke beugel kan en uiteindelijk zal de onaf hankelijke rechter daarin het laatste woord spreken. Men zou in dit verband kun nen zeggen dat de afschaf fing van de filmkeuring de verantwoordelijkheid van het openbaar ministerie ver zwaart. Kon het de bioscoop tot dusverre als een bij voor baat gezuiverd terrein be schouwen, voortaan zal ook hier de praktijk van de ui tingsvrijheid moeten worden getoetst aan „ieders ver antwoordelijkheid volgens de wet", zoals de grondwet het zegt. Vijftig Dat in het voorgenomen be leid van het openbaar minis terie jegens de bioscopen een grens wordt getrokken bij vijftig zitplaatsen is aanlei ding tot veel schamperheid en gegniffel, waarbij niet on aardige toespelingen worden gemaakt op het aantal zetels dat het CDA bij de komende verkiezingen mag verwach ten. Maar in feite is die nogal willekeurig getrokken grens uitvloeisel van de algemeen toegepaste oppor- tuniteitsregel. Rotterdams burgemeester Van der Louw wiens progressieve gezind heid door niemand in twijfel wordt getrokken heeft in feite niets anders gedaan toen hij een week of vier gele den vijf seksclubs liet sluiten en de andere, die in zijn stad floreren, ongemoeid liet. Waarom greep onze rode be schermer van de goede zeden hier in? Omdat de vijf clubs te ver waren opgerukt in de richting van de burger- mansbuurt en dan ook over last veroorzaakten omdat zij aanstoot gaven aan de openbare eerbaarheid, zou men misschien mogen zeggen. title de niet geheel en al on zinnige vraag gerezen of het moet worden toegelaten dat een bioscoopexploitant bij voorbeeld aan het Amster damse Damrak harde porno vertoont en natuurlijk ook aanprijst wanneer hij zich daartoe door harde concur rentie genoopt voelt. Niet erg urgent Onzinnig is die vraag niet, maar erg urgent overigens al evenmin, dat zij toegegeven aan diegenen die beweren dat de justitie wel belangrij ker zaken aan het hoofd heeft. En dan: waar komt toch altijd die al of niet gezonde belangstelling bij Justitie voor de seksualiteit vandaan? Waarom gaat zij bijvoorbeeld schouderopha lend voorbij aan de ge welddadigheid waarvan de produkten van de filmindus trie overlopen? Minister Van Agt heeft, in het zicht van de verkiezingen, niet steeds een gelukkige hand bij de keus van de be leidsonderdelen, waarover hij zich druk wil maken. Hij is niet onkwetsbaar voor het verwijt dat hij nogal attent is op de bange onzekerheden van de gezeten burgerij. Om diezelfde reden is bij jus- De agressie die hij daarmee aan de linkerzijde oproept is gemakkelijk te verklaren: daar heerst de vrees dat de CDA-lijsttrekker de benepen bevoogding van vroeger en de heerschappij over ander mans geweten weer zal doen terugkeren. Het wantrouwen en de afkeer nemen hier en daar over spannen vormen aan en dat doet afbreuk aan de nauw keurigheid van discussiëren en onderscheiden van feiten en overwegingen. ^Verharding De uitingen van agressie van de linkerzijde roepen binnen de gelederen van het CDA natuurlijk ook reacties op. Ook van die kant kan men verharding van standpunten en houdingen waarnemen. Een man als Van Agt wordt er niet progressiever of liber- tijnser van wanneer Krabbé ons doet weten dat hij ziedt. De PvdA en haar verwanten zouden eens moeten beden ken dat zij het CDA èn Van Agt nodig hebben als zij na de verkiezingen iets van hun bedoelingen willen verwezen lijken. Dit besef zou kunnen bijdragen aan wat meer nuchterheid en gematigd heid bij het beoordelen van dingen die niet zo gewichtig zijn als zij lijken. Gist-Brocades, het bedrijf dat het te gebruiken testmiddel op de markt brengt. Het Alkmaarse ziekenhuis krijgt naar verhouding veel te maken met patiënten bij wie de aandoening al in een vergevorderd stadium is. Omdat behandeling van deze gezwellen juist in een vroeg stadium succes oplevert, is men zeer geïnteresseerd .ln de mogelijkheden van bevolkings onderzoek. Over nut en noodzaak van massaal ondereoek om bepaalde ziekten op te sporen, wordt de laatste tijd wat terughoudend gedacht. Staatssecre taris Hendriks somde onlangs een hele waslijst van eisen op waaraan een project zou moeten voldoen. De eerste reacties uit vakkringen op het onderzoek in Warmenhuizen zijn voorzichtig positief. De Groningse specialist prof. dr. J. Oldhoff kan de motivering ervoor wel volgen: „De meeste mensen ko men inderdaad veel te laat bij ons binnen. Als dit ondereoek daarvoor helpt, is het wel mooi." Wel waarschuwt hij dat bij veel mensen bloed in de ontlasting gevonden zal worden zonder dat er van een darmgezwel sprake is. De ooreaken kunnen uiteenlopen van bloedend tandvlees bij het tandenpoetsen tot de aanwezigheid van aambeien. Het zal zaak zijn om de mensen bij wie deze eerste test iets oplevert, heel zorgvuldig te begeleiden. Ook dr F. C. A den Hartog Jager, maag-darmspecialiste in het Anthonie van Leeuwenhoekzieken huis in Amsterdam, meent dat het ondereoek zinvol kan zijn. In Ameri ka is het gewoonte om het vrij gere geld te doen. Het kan goedkoop en het is weinig belastend voor de deel nemers. Zij vraagt zich wel af of de leeftijdsgrens niet beter op 50 jaar gesteld zou kunnen worden. Dieet In Warmenhuizen zullen alle inwo ners boven de 40 (ongeveer duizend mensen) gevraagd worden om mee te doen. Zij moeten dan gedurende een paar dagen een dieet in acht nemen, en dan een streekje van de ontlas ting in een speciaal etui inleveren bij het plaatselijke medische centrum. Met dit proefonderzoek het eerste in Nederland wil men onder ande re bekijken in hoeverre mensen ln Nederland bereid zijn om hun mede werking te verlenen aan dit soort onderzoeken. Kwaadaardige aan doeningen van de dikke darm en endeldarm worden jaarlijks bij onge veer 6000 mensen geconstateerd. De Jaarlijkse sterfte ligt op ruim 3000. Het ondereoek in Warmenhuizen zal moeten aantonen of dat laatste cijfer valt terug te dringen. Intussen legt dr. Den Hartog Jager er de nadruk op dat in ieder geval iemand die zelf bloed ln de ontlas ting opmerkt, echt naar de dokter moet voor nader ondereoek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3