M 3ölls Katharina Blum )ok op het toneel Paul Dukas te weinig bekend EEN ECHTPAAR r part-time projektkoördinator (3/5 werktijd) Stichting 1940-1945 t 1 fïïlT? uiil JUvJ GU Residentie Orkest met Bruckners Negende Symfonie maatschappelijk werker (m/v) SINDERHUIS "MATTHIJS-MARIJKE" E GORINCHEM HOOFDLEIDER(STER) groepsleidsters groepsleider hoofd van het bureau Groningen Internaat voor Schippersjeugd "Prinses Margriet" te Zwolle GROEPSLEIDSTERS rET :R0AG 15 JANUARI 1977 TROUW/KWARTET 13 Jllllll tor André Rutten ;NHEM Van Helnrlch Bölls „Die verlorene Ehre der Katharina Blum" is al een Illm in ilatie, waarvoor Margaretha van Trotta het draaiboek geschreven heelt. Zij heeft er ook een leelbewerking van gemaakt, gespeeld door het WestfalHsches Landestheater, dat er donderdag- ind mee in de schouwburg van Anrhem was. toneelbewerking geeft de gebeur- issen, beginnend met de arresta- van Katharina Blum, chronolo- :h weer. Böll zelf vat eerst be- iaeppt de buitenkant van de feiten ndpen: Katherina Blum een Jonge [uw van 27 jaar verlaat op 74 haar woning om naar een lem feestje te gaan. Vier dagen er belt zij aan bij een „Kriminal- irkommissar" en vertelt hem dat 's middags in haar woning een malist Iffbft doodgeschoten. (Ik het ingekort). Böll werkt die en eerst uit, dringt langzamer- ien[id in de achtergronden door tot hij de kern ervan bereikt heeft. het toneel wordt de toeschouwer teen geconfronteerd met de de essiviteit van een politie- taraat, dat verdachten zonder er als schuldig beschouwt en be- idelt, zolang zij het tegendeel niet vijzen, en onmiddellijk daarna t een sentatie-journalistiek, die in voetspoor van de politie nog een ite stap verder gaat. Zij verdraait verklaringen en dikt ze zo aan, Katharina Blum overkomt als gevaarlijk lid van een subversie- actiegroep. lis boek verscheen toen de jacht de Rote Armee Fraktlon(Baader- inhof-groep) op zijn hevigst was, t Böll zelf bij politici, politie en de loelte pers ook weer uiterst ver dacht maakte. Hij zelf vindt het the ma nog altijd actueel in verband met Radikalenerlasse en Gewaltpara- graph. Gemakkelijker Toneelbewerking en voorstelling maken duidelijk, wat Böll aanvalt het getoonde optreden van politie en pers en doet dat op een eenvoudi ger en daardoor misschien gemakke lijker te volgen manier dan het boek. De accenten erin zijn goed gelegd, ook wat de uitvoering betreft: Ka tharina zelf eenvoudig, rustig, be heerst. Dat zij de protserige journa list na zijn oneerbare voorstellen doodschiet lokte bij het merendeels Jongere publiek een spontaan applaus uit. Bij de politie komt tege nover de bekende Schreimaule met hun meesmuilende verdachtma kingen ook een rustiger oordelend man voor. De verschillende bijfigu ren zijn, hoe kort zij meestal ook maar aan bod komen, overtuigend getekend. In de bovengangen van de Arnhemse schouwburg is tot en met 2 februari de expositie van affiches van de Duitse graficus Klaus Staeck (waar over G. Kruis schreef in Trouw van 6 november). 'Een der affiches is geïnspireerd op een uitlating van DCU-fractielelder Carstens, waarin hij o.m. een beroep deed op Heinrich Böll zich van terreurdaden te distan tiëren: „Onder het pseudoniem Ka tharina Blum heeft hij enkele maan den geleden een boek geschreven waarin geweld gerechtvaardigd wordt." De arrestatie van Katharina Blum, op de achtergrond in de hoek de sensatiejournalist. door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM Voor de meeste concertbezoekers is de naam Paul Dukas onlosmakelijk verbonden met diens symfonisch gedicht „L'apprenti sorcler" naar Goethes „Der Zauberlehrling".-Maar buiten dit poème symphonlque, dat zich in een bijzondere populariteit mag ver heugen, is tot het grote publiek, ge heel ten onrechte, weinig of niets van het werk van Dukas, die met Albert Roussel en Florent Schmltt tot de voornaamste Franse tijdgenoten van Debussy en Ravel gerekend kan worden, doorgedrongen. Belangrijke composities van Dukas zijn o.a. het dans-Poème „La Péri" met zijn schitterende fanfare inleiding voor koperblazers, de opera „Ariane et Barbe Bleue" en vooral ook de eerste (en enige) symfonie In C. Dukas heeft ook een tweede sy- monfie geschreven, maar de zeer zelfkritische componist heeft dit werk samen met andere composities vernietigd. Deze grote zelfkritiek leidde toch een beperkt maar hoog te classificeren oeuvre. Tijdens het concert dat het gasteren de „Radio Filharmonisch Orkest" in de E-serie van het Rotterdams Phil- harmonlsch Orkest donderdag avond onder leiding van Jean Four- net gaf, werd na de pauze de uit 1896 daterende symfonie in C uitgevoerd. Ongeacht de kennelijk aanzienlijke invloed van César Franck (melodlek en modulaties) en Richard Wagner, toont Dukas zich een grote muzikale persoonlijkheid. Pakkende, en misschien enigszins goedkoop aandoende thematiek moet men van Dukas niet ver- wqchten. Maar in de symfonie in C presenteert zich een oer-degelijke compositietechniek, wat de vorm be treft van klassieke allure, en, zoals reeds opgemerkt, in melodisch en harmonisch opzicht aanleunend te gen Franck en Wagner. Fournet is de rechte pleitbezorger voor zulk een door en door Franse compositie. Het Orkest gaf onder zijn bezielende en accurate leiding een voortreffelijke vertolking van deze veel te weinig bekende symfonie. Voor de pauze was Pierre Amoyai, leerling van de roemruchte Jascha Heifetz, solist in Mendelssohns viool concert. De solist bespeelde de Stra divarius uit 1717, die aan Arthur Rubinsteins Jeugdvriend, Paul Ko- chanskl, heeft toebehoord. De bespe ling door Pierre Amoyal van dit won dermooie instrument resulteerde in een voordracht van Mendelssohns vioolconcert en e. kl. die uitblonk door een uiterste in technische preci sie, een nobele, warme en schier on beperkt genuanceerde viooltoon en een ware stijlnoblesse. Het werd een gezonde, klasslek-romantlsche in terpretatie, die geheel aan het wezen van het zondagskind onder de ro mantische componisten be antwoordde. Ter opening van dit door het publiek duidelijk hooggewaardeerde concert hoorden wij Ton de Leeuws uit 1957 daterende Mouvements rétrogades (teruglopende bewegingen). In tien korte stukken met een totale uitvoe ringsduur van niet meer dan twaalf minuten heeft Ton de Leeuw een opmerkelijk klankprodukt ge creëerd, dat vooral opvalt door een bijzondere kundige Instrumentatie. De melodische curven bij de strij kers overtuigen in hun polyfonie sterk. Maar de incidenteel optreden de interrumperende klankerupties doen dit bepaald In mindere mate. Overigens een moderne compositie (wij hoorden jaren geleden reeds een auditie onder Fournet) die wel reper toire zal blijven houden. Het Orkest .speelde deze avond onder leiding van Jean Foumet weer eens op zijn best. Het publiek toonde zich zeer enthousiast. door JAC. KORT AMSTERDAM Op een concert, dat donderdag in de Grote Zaal van het Concertgebouw en vrijdag in de Prins Willem-Alexander Zaal te 's-Gravenhage werd gegeven, speel de het Residentie Orkest onder lei ding van Ferdinand Leitner de Ne gende Symfonie van Anton Bruckner. Gelijk bekend, is deze symfonie on voltooid gebleven. Bruckner heeft nog wel aan de finale gewerkt, maar heeft die taak niet meer kunnen volbrengen. Hij was zich bewust van het feit, dat zijn einde naderde en heeft zelf voorgesteld, dat zijn laatste symfonie (die hij opdroeg aan God) met het eerder gecompo neerde „Te Deum" zou worden afge sloten. Leitner beperkte zich ertoe, de drie delen: Feierlich, Scherzo en Sehr langsam, ten gehore te brengen, het geestelijk testament van een diep gelovig en zuiver kunstenaar, waar in nog eenmaal wordt uitgesproken, wat hem in zijn moeilijke, bewogen leven heeft bezield. Het Residentie Orkest gaf van deze symfonie een vertolking met over wegend goede elementen. Leitner. die het werk uit het hoofd dirigeer de. leidde het orkest zeer geïnspi reerd en het orkest kwam. zowel in de strijkers- als in de blazersgroe- pen, tot buitengewoon fraaie klank ontwikkeling. Gaarne had ik van een onberispelijke uitvoering willen spreken, ware het niet dat het koper in de fortissimo-passages meestal veel te luid was ten opzichte van de andere spelers. Zestien blazers maakten dan volslagen onhoorbaar wat er verder in het orkest allemaal gebeurde. En dat is natuurlijk niet de bedoeling. Door deze beoorde lingsfout ontstond een wanverhou ding, waardoor aan het eindresul taat afbreuk werd gedaan. Voor de pauze ging Haydns Sinfonie Concertante, waarin Jarig Walta. viool, Victor Bouguenon, cello, Frank Mlnderaa, hobo en Kathleen White, fagot, de solisten waren. Zij speelden dit niet bijzonder be langrijke werkje mooi van klank, waarbij het orkest zich in goed sa menspel aansloot Slichting ,De Regenboog' - Kloveniersburgwal 95 - Amslerdam-C. zoekt een: met V.O. en ervaring met groeps- en gezinsbehandeling. De Stichting werkt onder drugs-gebruikers en tracht tevens preventief bezig te zijn op dit terrein. Het zal tot zijn of haar toak behoren de kontakten te onderhouden met ouders en familie van aan drugs verslaafde jongeren en het begeleiden van groepen ouders en/of hun gezinnen en familie. Ook het geven van voorlichting op scholen en aan groepen zou mede tot zijn of haar taak kunnen gaan behoren. De Stichting werkt vanuit een positief christelijke levensovertuiging en verwacht dit ook van haar medewerkers. Wij verzoeken hen, die menen tegen deze moeilijke, dankbare taak opgewassen te zijn, te schrijven aan de secretaresse van het bestuur, Mevr. C. D. M. Aalders - Noordereinde 243 - 's-Graveland N-H, die ook bereid is inlichtingen te verstrekken (telef. 02150 - 60598). IBOOG Wegens pensionering van het huidige ouderpaar van het Kinderhuis "Matthijs-Marijke" te Gorinchem zouden wij gaarne in contact komen met bij voorkeur behorende tot de Ned. Herv. Kerk, dat de zorg voor de kinderen in dit gezinsvervangende tehuis, met maximaal 20 kinderen, per 1 juli 1977 op zich wil nemen. Het is gewenst, dat één van beiden in het bezit is van een diploma Kinderbescherming A (eventueel gelijkwaardige opleiding), óf bereid is een dergelijke opleiding te volgen. Leeftijd: minimaal 30 jaar. In overleg met het Bestuur kan de man zijn werkkring geheel of gedeeltelijk behouden. Sollicitaties vóór 5 februari te richten aan de secretaresse van het Bestuur: mevrouw M.M. van den Berg - Huijdink, Schutskooi8, Gorinchem. Telefonische inlichtingen- 01830-24234. 01830 24190 Kinderhuis der Herv. Gemeente te Rotterdam tehuis voor 144 normale kinderen vraagt die samen met collega's de taak heeft coördinatie en begeleiding van de werkzaamheden van de groepsoplei- ding; meetunctioneren in de algemene diensten Vereisten: organisatorische en leidinggevende kwaliteiten HBO i w of vergelijkbare opleiding. Ruime internaatservaring, min. leeftijd 25 jaar. Prot. chr levensovertuiging. Aan het kinderhuis zijn verbonden een orthopedagoog, maatschappelijk werkster en een speltherapeute Sollicitaties te richten aan- de direktie. Van Speijkstraat 149 te Rotterdam. LUKASSTICHTING In ons tehuis voor moeilijk lerende kinderen „de Reeve" te Kampen, is binnenkort plaats voor twee en een resp. voor een gemengde groep van 12-16 jaar. een gemengde groep van 7-12 jaar en een jongensgroep van 12-16 jaar Vereisten: leeftijd min. 21 jaar; diploma M.B.O.-inr.werk of vergevorderde studie hiervoor. Eventueel akte NXX of kleuterleidster met aktie A en B; ervaring in soortgelijk werk; positief christelijke levensovertuiging. Tel. informatie te verkrijgen onder nr. (05202) 25 88. Sollicitaties te richten aan de direktie van de Lukasstichting, postbus 65, Zwolle. BELEIDSGROEP JEUGDWELZIJN AMSTERDAM het overlegorgaan van êen aantal Amsterdamse instellingen op het terrein van de hulpverlening aan jeugdigen/jongeren vraagt voor een ontwikkelingsprojekt in de wijk Osdorp een Taken: inventariserend onderzoek naar tekorten en overlappingen bij bestaande instellingen, het beter bereikbaar maken van de hulpverlening door het kreëren van aanloopadressen, het scheppen van een basis voor stimulering van verder overleg en samenwerking Gevraagd: ruime ervaring met-het werkveld, bij voorkeur in Amsterdam. organisatonsche leidinggevende en agogische kwaliteiten. voitootde studie sociale wetenschappen of V O Salaris: schaal 112-130 4059.63 - 4741.63) Overige arbeidsvoorwaarden: overeenkomstig COAM Doelstelling en financiering projekt: Met dit projekt wordt beoogd het verbeteren en uitbreiden van hulp aan jeugdigen en jongeren. d.m.v het aanbieden van bereikbare aanloopadressen, preventieve opstelling t.a.v. jeugdproblematiek: bevorderen van de samenwerking tussen deel nemende mstellingen/projekten; scheiding |eugdbeschermingsmaatregel - hulpverlening; het ontwikkelen van nieuwe werkmethodieken binnen een geïntegreerd hulpverleningsaanbod Het projekt wordt gedurende twee jaar gefinancierd middels de Gemengde Interdepartementale Werkgroep Jeugdwelzijnsbeleid (werkgroep MIK) Sollicitaties: te richten aan de sollicitatiekommissie van de Beleidsgroep Jeugdwelzijn Amsterdam, p/a Koninginneweg 11Amsterdam Nadere informaties over de funktie projektkooVdinator en het proiekt kunnen worden ingewonnen bi| Z Hartog. tel (020)-721700 of B Oremus lel (0201-765351 De Stichting 1940-1945 met hoofdkantoor in Amsterdam en zeven regionale bureaus heeft tot doel de behartiging van de materiële belangen en de maatschappelijke begeleiding van verzetsslachtoffers alsmede van hun nagela ten betrekkingen in het kader van de Wet buitengewoon pensioen 1940-1945 In verband met pensionering van de huidige funktionaris zoeken wij kontakt met belangstellenden voor de funktie van: vakature Ka De funktionaris is onder verantwoordelijkheid van de direkteur van het hoofdbureau belast met: de leiding van het bureau Groningen (regio Groningen,en Drenthe) het betrokken zijn bij de beleidsvoorbereiding en -ontwikkeling het vervullen van een aktieve rol in de organisatie van de sociale hulpverle ning (o.a. overleg met kontaktcommissies/voorbereiding vakantieweken) het leiden van de interne werkbesprekingen bewaking van de uitvoeringsprocedures het onderhouden van kontakten en het voeren van overleg met distriktsbe- sturen, plaatselijke en regionale overheden de voorbereiding van de vergaderingen van de distriktsbesturen. het deelnemen aan deze vergaderingen, adviseren van de bestuursleden en uitvoering van genomen besluiten representatieve taken Gedacht wordt aan iemand van 45-55 jaar met middelbare opleiding organisatorische kwaliteiten goede kontaktuele eigenschappen brede maatschappelijke belangstelling bekendheid met het verzet in de jaren 1940-1945 strekt tot aanbeveling Salaris volgens rijksregeling, afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring. De Stichting heeft een rechtspositieregeling waarbij het personeel ambtenaar is in de zin van de Algemene burgerlijke pensioenwet. Sollicitanten dienen bereid te zijn deel te nemen aan een psychologisch onderzoek. Schriftelijke sollicitaties kunnen worden gericht aan de direktie van de Stichting 1940-1945, Rhijnspoorplein 1 te Amsterdam, met vermelding van het vakature- nummer in de linkerbovenhoek van de brief en de envelop Wegens huwelijk van enkele van onze medewerksters vragen wij zo spoedig mogelijk enige - Leeftijd tenminste 21 jaar. bij voorkeur in het bezit van op het beroep gerichte diploma's (k.b. A B, M.B.O.) - Ervaring vereist.in soortgelijke funktie. - De vooropleiding dient te liggen op mavo-niveau. - Protestant Christelijke levensovertuiging. - De salariëring geschiedt volgens landelijke normen en is afhankelijk van leeftijd en ervaring. Naast een onregelmatigheidstoeslag van 11% heeft ons werk een zeer gunstige vakantieregeling. Sollicitaties te richten aan de direktie van het internaat: KLOOIENBERGLAAN 561, ZWOLLE. Telefoon: 05200-14888.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13