YD wil abortus toch ri verkiezingsprogram 6XX 7 m 8n Matrozenkost houdt lekker warm Rentewijziging Spaargelden Overleg zuivel-cao dreigt te mislukken Teal tronie staande toestand kan niet worden gehandhaafd Jubens Ontdekt in Luxemburg i/illem van Otterloo dviseur USO oge Raad ge.rwerpt beroep aard van Troje diversiteit ijgt ton vang rail rijstrook rijstrook vluchtstrook CNV onderneemt nieuwe pogingen in metaalindustrie Wegbebakening gaat met werk mee 4 6 7 m 5 6 n 8 8 6 %-m (was 6'/z-8%) NSDAG 12 JANUARI 1977 BINNENLAND TROUW/KWARTET HS 9 onze parlementsredactie HAAG Het VVD-Tweede Kamerlid mevrouw Veder-Smit, één van de indiensters van het irworpen initiatief-wetsontwerp inzake de abortusregeling, heeft nog niet besloten of zij zitting 4 nemen in een speciale commissie van haar partij die een abortusparagraaf moet voorbereiden het verkiezingsprogram van de VVD 89| Mevrouw Veder aarzelt nog zich op nieuw in de abortus-strijd te men gen. en wil eerst overleggen met de mede-indiener van de WD van het initiatief-wetsontwerp. Kamerlid Geurtsen. die dezer dagen terug keert van een wintersportvakantie erg XEMBURG Deskundigen zijn de ontdekking gekomen dat het a de Vlaamse schilder Otto Vae- is (Otto van Veen) toegeschreven ilderij: „De aanbidding der Ko gen", dat al heel lang in de schat eer van de Domkerk in Luxem- g hangt, een werk van Petrus Lil Rubens is. een leerling van bens was ?nius. de restauratie van het schilderij tlden de deskundigen aan bepaal- technische en artistieke details hand van de grote Vlaamse mees- ontdekt. PRECHT De dirigent Willem h Otterloo heeft zich bereid ver aard om per 1 september van dit jgkr artistiek adviseur te worden n het Utrechts Symphonie-orkest. ior langdurige ziekte van dirigent lui Hupperts van het USO heeft orkest dringend behoefte aan ervaren adviseur. verbintenis met Willem van Ot- [loo duurt tot 1 september 1981. het USO begint binnenkort belangrijke periode in zijn be- jian omdat het orkest in december Jgend jaar als vaste speler zal |treden in het nieuwe Utrechtse iziekcentrum op het Vredenburg. >t is de bedoeling, dat Willem van nejterloo het komend seizoen tien ,a,pcerten en in de drie daarop vol-, emde seizoenen minimaal vijftien Jgetocerten zal dirigeren. Willem van rjjkerloo is zijn carrière oolf bij het ercpO begonnen, dn ""n een onzer verslaggevers |_JN HAAG In het jongeren- iMtrum „Het paard van Troje" in n Haag mogen geen drugs wor- J a verhandeld. De coördinator van. t centrum, Peter den Haring, die het verleden overigens na over sea en met instemming van het be- lonur heeft toegestaan dat er in ei centrum hasj werd verkocht, is en ook mede schuldig aan de han dt in verdovende middelen. De Ho- aa|Raad is tot deze uitspraak geko- rsttn en heeft daarmee een eerdere vacpraak van het gerechtshof in i in Haag onderschreven. Het hof i Peter den Haring veroordeeld twaalf weken gevangenisstraf, darvan tien voorwaardelijk, we- Dfdis medeplichtigheid aan de han- ei in drugs, tvil leMi Haring was tegen de uitspraak A3 het gerechtshof in cassatie ge- denn bij de Hoge Raad „omdat het lezilenen van toestemming aan een iaa;enaamde huisdealer om soft igs in het Paard te verkopen sluitend tot doel had de handel in d drugs buiten het centrum te iden. Ik heb een klein misdrijf •leegd om erger te voorkomen, zoals een dierenarts die tegen de een varken doodt, dat aan jy>leeg 'Tzoa ld in j •kenspest lijdt", aldus Peter den voting in een reactie óp de uit- ^%ak van de Hoge Raad. precies de beweegredenen van tia,Hoge Raad zijn geweest voor de 3e^praak is nog niet bekend. De '0Qwerping van het beroep betekent z3ter wel, aldus coördinator Den 3°Ving, dat ook nu weer strafvervol- ;teten gaan worden ingesteld tegen aaf- en bestuursleden van het itrum voor medeplichtigheid aan ghandel. De zaak waar de Hoge d nu een oordeel over heeft ge- 1 dateert van 1975. In het Paard adien de huisdealer echter ge in doorgegaan met verkopen. Dit Ide tot plotselinge arrestaties enkele stafleden september van vorig jaar. De officier van justi- ee in Den Haag heeft tegen alle ,,e»tien staf- en bestuursleden nu vervolging ingesteld. len De Leidse universiteit !t 100 000 gulden gekregen van ambassade van Saoedi Arabië levordering van de studie in het lisch en van de islam. Binnen- zal het college van bestuur van niversiteit een gesprek hebben de ambassadeur in Nederland Saoedi-Arabië, om over het ka- :r van de schenking te praten. In een vergadering van het WD- partijbestuur en de fracties van de Eerste en de Tweede Kamer werd maandagavond besloten tot de in stelling van de commissie, die op zeer korte termijn een WD- standpunt over een toekomstige ab ortusregeling moet formuleren Het dagelijks bestuur van de VVD wil die tekst begin februari hebben, om hem op twaalf februari aan het algemeen partijbestuur voor te kunnen leggen. Andere wet nodig In de vergadering van maandag avond bleek dat de beide WD- fracties unaniem van mening waren' dat de bestaande toestand rond de abortus niet kan worden ge handhaafd. Een andere wetgeving is nodig, waaraan beide fracties willen meewerken, aldus een communiqué dat na afloop van de besloten verga dering werd uitgegeven. De fracties en het partijbestuur kwa men bijeen voor een bespreking van de interne ruzies, die gevolgd waren op de vrij onverwachte verwerping van het initiatief-abortus-voorstel van VVD en PvdA, half december door de Eerste Kamer. In de Tweede Kamer werd het voor stel eerder met steun van WD en PvdA-fracties aangenomen. In de Eerste Kamer haalde het ontwerp het tot grote teleurstelling van de indieners niet omdat een meerder heid van de VVD-fractie (acht van de twaalf) er tegen stemde. In het ontwerp-verkiezingsprogTam van de VVD zoals dat nu op tafel ligt is geen paragraaf over de abortus opgenomen. De gebeurtenissen van de laatste weken hebben er nu toe geleid dat men alsnog een abortus standpunt wil formuleren waar alle partijen binnen de VVD zich in kun nen vinden. Terughoudend Voor de commissie, die zal worden geadviseerd door lijsttrekker Wiegel, zijn behalve mevrouw Veder en de heer Geurtsen ook twee leden van de Eerste Kamerfractie uitgenodigd. Dat zijn de heren mr C. H. F. Polak, die vóór het initiatief-ontwerp stem de. en G. de Jong. die er tegen stem de Verder nemen partijvoorzitter Korthals Altes en ondervoorzitter mr. Talsma aan het overleg in de commissie deel. De leden van de fracties en van het bestuur stelden zich gisteren uiterst terughoudend op wat betreft het doen van mededelingen over het be sprokene tijdens de vergadering. In het communiqué beperkte men zich tot de mededeling dat men met elkaar vaststelde dat het verdeeld stemmen in de Eerste Kamerfractie zijn oorzaak had in een artikel dat partijvoorzitter Korthals Altes al in het begin van de vorige zomer schreef in het partijblad. In dat arti kel stelde Korthals Altes dat ieder liberaal Kamerlid volkomen vrij is naar eigen geweten te stemmen. Over de veelbesproken positie van Eerste Kamer-fractievoorzitster me vrouw Van Someren (tegenstemster) werd vastgesteld dat berichten als zou zij zich in het verleden als pare- tijvoorzitster vóór het initiatief heb ben uitgesproken, onjuist zijn. Bonen zijn een echte win- termaaltijd. Bruine bo nen, witte bonen zijn ruimschoots en niet duur in glazen inge maakt of in blik te krijgen. Deze peulvruchten heb ben een hoge voedings waarde. Ze leveren eiwit ten. koolhydraten, mine ralen en vitaminen. Ze zijn vooral rijk aan vitamine B en daarom in alle jaarge tijden bijzonder gezond. Het inmaken geschiedt te genwoordig op zo'n ma nier dat de vitaminen niet verloren gaan. Dus een po tje, een blikje of een pond gedroogde bonen, dat maakt niet veel verschil. Het is wel stevige kost. De matrozen weten het ook. De scheepskok zet dit makkelijke hapje dan ook graag op de zeemanstafel. Matrozenkost Hier komt het menu dat de zeemansbenen stevig houdt: 1 glas of blik brui ne bonen. blik grove doperwten, 40 gram boter, 50 gram spekblokjes, 3 flinke preien, 1 grote ge snipperde ui, vers of ge droogd bonekruid (ook in strooibusjes te koop) 1 teentje knoflook, 400 gram stevige in blokjes ge sneden leverworst, ca. 2 dl. yoghurt, kruidnagelpoe der. peper, aroma en wat zout. Laat de bonen en erwten uitlekken. Maak de boter en het spek samen warm. Snijd de prei (ook het groene deel) in vingerbre de stukken, voeg het bo nekruid en de uitgekne pen knoflook toe. Laat de bonen en de erwten in een pan goed warm worden. Schep voorzichtig de le verworst, yoghurt en de peterselie er doorheen. Voeg naar smaak kruiden, aroma en zout toe. Klaar is de matrozenkost. Die scheepskok weet wel wat hij voor moet zetten om zijn etensklanten gezond te houden. Koude bonen Koude bonen zijn weer eens wat anders. Eigenlijk is deze bonensalade meer geschikt voor de zomer, maar de winter is nog niet zó koud, dus een slaatje bij de kachel kan wel lek ker zijn. Giet warm water over een heel blik bruine bonen en laat de zaak goed uitlek ken. Roer door elkaar: 6 flinke, gefruite uitjes, 3 ge snipperde augurkjes. 2 eetlepels tomatenpuree of gesneden verse tomaten, 1 eetlepel olie. azijn, aroma, mosterd, peper en zout naar smaak. Schep de uit gelekte bonen door dit mengsel en laat het geheel een paar uurtjes op een koele plaats intrekken. Combinatie Bij peulvruchten smaken allerlei salades uitste kend. Er is een beetje durf voor nodig om te combine ren. Een salade van klein gesneden witlof, paprika en mandarijn smaakt heerlijk bij een bruine- of witte-bonenmaal. Gare bruine bonen, vermengd met uitgebakken bacon, kleingesneden uien, mos terd. een beetje stroop, bruine suiker en gem- berschotel ongeveer IV* 2 uur in een warme oven (175 gr. C.) laten sudderen en er komt weer eens iets nieuws op tafel. Gezondheid Peulvruchten bevatten veel koolhydraten. Uit het volgende overzicht blijkt wat honderd gram peulvruchten voor onze gezondheid kunnen leve ren 20 gram eiwit, 44 gram koolhydraten, 80 mg. kalk, 5 mg. ijzer. 0.8 mag. vitamine BI. .1 mg. Vitamine B 2 en 270 kalo- riën, die wel nodig zijn. Eiwitten, mineralen, kalk en ijzer zijn nodig voor de opbouw van ons lichaam. Braandstoffen (koolhy draten) hebben we nodig om warm te worden en om te kunnen werken. Vitami nes en mineralen bescher men ons tegen bepaalde ziekten. Dit alles doet de bruine of witte boon. Zon der dat we een vinger hoe ven uitsteken. We hoeven deze gezonde zomer- en winterkost alleen maar te eten. Erwt Ook de erwt hoort tot de familie. Spliterwten kun nen gekookt worden zon der ze vooraf te weken. Andere peulvruchten moeten ongeveer 10 uur in water staan. Neem 1 kopje water per 100 gram, dus ongeveer I liter water voor een pond bonen. Als u peulvruchten wilt gebrui ken moet u IV, maal zoveel weekwater nemen. Kook peulvruchten niet al te gaar als u ze als groente wilt gebruiken. Kook ze wel gaar als u er soep van wilt maken. Een heel blik bruine bo nen e.d. bevat 600 tot 800 gram gare bonen, dat is zowat 350 gram gedroogde peulvruchten. Linzen Linzen zien eruit als plat gedrukte bruine dop erwten. Ezau verkocht zijn eerstgeboortrecht aan Jacob voor een pannetje met linzen. Maar die lin zen waren toch anders dan die bij ons bekend zijn. Ze waren roodachtiger. Hij vroeg namelijk: „Geef mij wat van dat rode daar". Maar linzen zijn in Neder land ook niet zo erg be kend. Ze worden in Neder land bijna niet gekweekt. Ze komen meestal van de Middellandse Zee. uit de Sovjet-Unie en worden ook veel geteeld in Zuid- Amerika, India en in Egypte. Een gerecht van linzen kan erg lekker zijn en is maagvullend. Hoe lekker het is hangt van ieders smaak af en van de fanta sie en de durf van de kookster om te experi menteren. Linzen zijn o.a. bijna in iedere reformwin kel verkrijgbaar. Laten we 300 gram linzen nemen. Ze kunnen zonder weken ge kookt worden, maar wél weken verkort de kook tijd. Zoveel water nemen dat ze er net onder staan. Voeg 200 gram in stukjes gesneden spek toe. wat selderij en peterselie en kook de linzen gaar. Dat kan 45 minuten tot 17* uur duren. Daarna wat zout, peper, een snuifje suiker en wat azijn toevoegen. De azijn vooral niet vergeten. Nu kunt u het kooknat afgieten en de linzen op dienen als groente. U kunt echter ook de linzen met het kooknat tot een soep verwerken Een beetje binden met maizena. an ders wordt de zaak wat waterig. Naar smaak kunt u wat geraspte kaas. Gruyèrekaas of smeer kaas aan de soep toevoe gen. Wilt u het zonder kaas doen dan weer naar smaak een of twee lepels mosterd toevoegen en goed omroeren. Met de mosterd moet u oppassen wat voor mosterd u ge bruikt. Er is nu eenmaal scherpe en zachte mos terd. Als u helemaal een maaltijdsoep er van wilt maken, moeten er wat aardappelen meekoken. De hoeveelheid is ook weer moeilijk aan tege- ven. Die hangt af van de dikte van de soep. Recepten voor peulvruch ten zijn op aanvraag te verkrijgen bij de Peulvruchten Studie Combinatie. Postbus 9 in Wageningen. Maar een peulvruchten- maaltijd vraagt wel om een aanvulling, bijvoor beeld in de vorm van een toetje. Een melkdesserd, wat fruit of wat kaas. Hon derd gram peulvruchten bevat zeer veel vitamine B (bijna 3/4 van wat het li chaam dagelijks nodig heeft) Vitarrtine C ont breekt echter. Vandaar wat fruit achteraf. Van een verslaggever UTRECHT - Ook bij de onderhandelingen over de zuivel-cao lijkt het al dan niet handhaven van het systeem van de prijscom pensaties een struikelblok te worden. Dit is gisteren gebleken bij het eerste overleg tussen werknemers en werkgevers. Dat overleg betrof zowel het eerste kwartaal van 1977 als de daaropvolgende maanden. De cao vaoor de zuivelindustrie (ongeveer 25.000 werknemers) loopt namelijk van 1 april tot 1 april. Vervolg van pagina 1 gelijkheden voor een ingekrompen Tealtronic. De vakbonden hebben gisteren benadrukt, dat zij geen mo ment willen denken aan een kleiner bedrijf. Aan het huidige aantal ar beidsplaatsen mag niet getornd worden, luidt hun mening, die overi gens niet gedeeld wordt door de pas benoemde directeur Groeneveld Het verwijt van de vakbonden, dat de overheid onvoldoende gelegt heeft op het doen en laten van Tealtronic-directeur Rodgers. werd door Lubbers zonder meer van de hand gewezen. Zoals gemeld is Rod gers eind vorig jaar vervangen. Het merendeel van het aandelenkapi taal in Tealtronic verschoof toen van Rodgers naar de overheid. Lubbers onthulde gisteren, dat hij in november vorig Jaar bij justitie een klacht heeft ingediend tegen Rodgers. De overheid was in maart 1975 in zee gegaan met de heer Rodgers. die volgens Lubbers „zijn kwaliteiten op het commerciële vlak bewezen had". De minister gaf op een persconferentie toe dat hij begin '75 ook over slechte referenties over de heer Rodgers beschikte. Al kort na dat Rodgers als directeur bij Te altronic kwam constateerde de over heid „slordigheid bij berekeningen", die de man maakte. „Wij hebben toen onze controles in werking ge steld". Bij het ministerie van economische zaken hebben zich meerdere parti culieren gemeld met plannen voor voortbestaan van Tealtronic, in de een of andere vorm. Het ministerie heeft ook kennis genomen van het idee. dat de computerdeskundige Bor gisteren in onze krant ontvouw de „Alle ideeën worden bestu deerd". zei een woordvoerder van het ministerie gisteren Ook bij de vakbonden zijn suggesties binnen gekomen. die alle naar het ministe rie doorgespeeld zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Rijkswaterstaat heeft een mobiele wegbebakening inge voerd, die bij zich langzaam verplaat sende werkzaamheden met het werk mee kan bewegen. Deze bebakening, die alleen wordt gebruikt op snelwegen met tweemaal twee rijstroken, bestaat uit hoge rood wit gestreepte raamwerken met ver keersborden, die zijn aangebracht op een aantal vrachtwagens. Het eerste (achterste) voertuig rijdt op de vluchtstrook en draagt onder meer het opschrift „rijdende afzet ting". Het volgende rijdt op de af te sluiten rijstrook en is onder meer voorzien van vier grote knipper lichten. Afhankelijk van de lengte van het werk volgt dan een aantal tussenvoer- tuigen met onder meer een bord met een schuin zijwaarts wijzende pijl. Tenslotte komt het werkvoertuig, dat het bord „einde alle verboden" draagt. Omdat de arbeidsvoorwaarden in 1976 via loonmaatregelen zijn „vastgelegd" en omdat die maatre gelen maar tot 31 december van kracht waren, moet er voor de zuivel- werkers ook nog het een en ander worden geregeld voor de periode tot 1 april, de ingangsdatum van de nieuwe cao. Per 1 januari hebben de vakbonden verwerking van de toes lag van dertig gulden (over novem ber en december 1976) in de lonen gevraagd, plus 2,5 proeent prijscom pensatie in de periode na 1 april, een eis waaraan de werkgevers volgens een woordvoerder van de voedings- bonden-FNV niet tegemoet willen komen. De werkgevers bleken wel bereid de lonen per 1 januari te verhogen, maar dan zonder dat er een verband werd gelegd met de prijsstijgingen in 1976. Dat Jaar beschouwen zij als een afgedane zaak. aldus de woordvoerder. De bonden hebben tijdens het overleg dinsdag formeel hun ernstige teleurstelling uitge sproken over de starre houding van de werkgevers ten aanzien van het systeem van de prijscompensaties. Donderdag 20 januari zullen de on derhandelingen worden voortgezet. Nu in de metaalindustrie de cao onderhandelingen zijn vastgelopen op het punt van de prijscompensatie gaat de industriebond-CNV probe ren of men bij de afzonderlijke on dernemingen in de metaal wel bereid is aan vakbondseisen tegemoet te komen. De bondsraad van de indus triebond-CNV heeft gisteren in Utrecht besloten onverkort vast te houden aan handhaving van het hui dige systeem van automatische prijscompensatie in de cao voor 1977 Ook besloot men het cao- overleg te verleggen van de be drijfstak naar de ondernemingen zelf. We proberen nu bij de afzonderlijke ondernemingen onze eisen erdoor te krijgen", aldus tweede voorzitter Leo Esteh Simpkins wordt twintig „Dat dan gulden het komen en een rijksdaal der aan postze gels. I ADVERTENTIE Als gevolg van de ontwikkeling op de geld- en kapitaalmarkt zien we ons genoodzaakt de rentetarieven op een aantal spaarvormen met ingang van 16 januari 1977 te verlagen. De nieuwe rente wordt: Direkt opvraagbare tegoeden op spaarrekening en -boekje (was 4''«%) op Bonus-Spaarrekening en -boekje (was 6'/4%); retourrente 1% over ieder opgenomen bedrag op Bonus-3-Spaarrekening (was 7'/4%); retourrente 2% over ieder opgenomen bedrag Tegoeden met opzegtermijn Vaste Termijn Spaarrekeningen op spaarrekeningen en spaarboekjes met een opzegtermijn van 3 maanden (was 5%) op spaarrekeningen met een opzegtermijn van 6 maanden (was 5'/4°/o) op spaarrekeningen met een opzegtermijn van 12 maanden (was 5*4%) op spaarrekeningen met een Opzegtermijn van 24 maanden (ongewijzigd) op spaarrekeningen met een vaste termijn van 2 jaar (ongewijzigd) op spaarrekeningen met een vaste termijn van 3 jaar (ongewijzigd) op spaarrekeningen met een vaste termijn van 4 jaar (was 8%) op spaarrekeningen met een vaste termijn van 5 jaar (was 8'/4%) op spaarrekeningen met een vaste termijn van 6 jaar*(was 8'/a%) Op reeds gestorte bedragen op lopende Vaste Termijn Spaarrekeningen wordt gedurende de looptijd geen rentewijziging doorgevoerd. 'Voor bijstortingen op reeds eerder geopende Vaste Termijn Spaarrekeningen met gen looptiid van 7 jaar geldt eveneens een rente van 8'/4% (was 8'/?%). Nieuwe Vaste Termijn Spaarrekeningen met een loop tijd van 7 jaar worden niet meer geopend. Spaarpapier aan toonder Spaarwinstbiljetten mei vaste looptijd m op Spaarwinstbiljetten met een spaartermijn van 2 jaar (was 6%%) (V op Spaarwinstbiljetten met een A) spaartermijn van 6 jaar (was 8'/?%) (Percentages berekend op basis van rente op rente.) Premie Spaar Biljetten met variabele looptijd Afhankelijk van de gekozen spaartermijn (2,3,4 of 5 jaar) ontvangt u een rente, die loopt van 6'/4% na 2 jaar tot 7*4% na 5 jaar. (Percentages afgerond en berekend op basis van rente op rente.) NEDERLANDSCHE MIDDENSTANOSBANK

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9