Weer twee doden Zuidafrikaanse cel in Praag laat dissidenten vrij Nieuwe VS- bommenwerper duur en overbodig Minder aandacht voor kernwapens, zegt minister VS Topconferentie over Rhodesië uitgesteld „Palestijnen uit Libanon" )ENSDAG 12 JANUARI 1977 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 H)e Brit Roy Jenkins legt de eed af als *"ie nieuwe voorzitter van de Europese bommissie, het dagelijks bestuur van £3emeenschap. Dat gebeurde in het hof van justitie in Luxem- l --^urg. Vervolgens stelde Jenkins zijn *jtuwe commissie voor aan het Euro- —tees Parlement. „Dit wordt een poli- k college, geen technische instel* |ng" zo beloofde hij de volksverte- nwoordigers. Jenkins had het ook ig over de portefeuille die de Neder- ider in de commissie, Henk Vrede* g. heeft gekregen: sociale zaken, Twijl hij op landbouw had gehoopt." combinatie van werkgelegenheid sociale zaken geeft de Europese de mogelijkheid zich be- ^er te oriënteren op de aanpak van de ^tructurele werkloosheid. Deze treft |lle lidstaten zelfs die welke op eco- tomisch gebied het meeste succes ■Rebben. Om er voor te zorgen dat [ommissaris Vredeling op een zo Ireed mogelijk terrein kan werken, eeft hij ook de zorg gekregen voor et overleg in de zogenoemde „tripar- liete" conferentie, waarin werkge vers, werknemers en de EG samen fond de tafel zitten." JOHANNESBURG (AP, AFP, Reuter). Het afgelopen week einde zijn opnieuw twee mannen overleden in een Zuidafrikaan se gevangenis. Volgens politiecommissaris Gert Prinsloo heeft één van de mannen zichzelf opgehangen. De andere zou opeens ineen zijn gezakt en over leden. Dr. Nanaoth Ntshoenysha en La- wrende Ndzanga waren afkomstig uit het zwarte stadsgebied Soweto bij Johannesburg. Zij waren gevan gen genomen krachten de anti- terrorisme wetten die het mogelijk maken iemand zonder vorm van pro ces voor onbepaalde tijd gevangen te houden. Algemeen bestaat er grote bezorgd heid omtrent het lot van dit soort gevangenen omdat er vorig jaar al leen al 15 „overleden" zijn in de gevangenis. Het onafhankelijke in stituut voor rassenbetrekkingen heeft een beroep gedaan op de auto riteiten een onderzoek in te stellen IVeer moord Ondervragingen gaan door •e?n Parijs X. enl ARIJS (Reuter. AP) In Parijs is eren opnieuw een moord ge leegd die volgens zegslieden poli- lieke achtergronden kan hebben. gén het trappehuis van een flatge- nioouw werd het lijk aangetroffen van p»e 33-jarige prins Jean-Felix de Me- idrtode Hij was door een of meer onbe- vezenden doodgeslagen. De prins was afstammeling van één van Bel- defiës oudste adelijke families en on- ge de opzienbarende moord op eelrins Jean de Broglie is dit de twee- Je moord op een lid van de Franse iael binnen drie weken tijd. Het feit Jat beide mannen banden hadden iet Algerije wordt door de politie uiver toeval genoemd. M< d PRAAG (Reuter, UPI, AP) Verscheidene Tsjechoslowaakse dissidenten, die maandag door de politie werden gearresteerd, zijn maandagnacht na verhoor vrijgelaten. De dissidenten zijn uitvoerig onder vraagd over hun ondertekening van „Handvest 77," een in het Westen gepubliceerde verklaring waarin wordt geprotesteerd tegen de schen ding van de mensenrechten in Tsje- choslowakije. Onder de gearresteerden die weei vrij gelaten zijn bevinden zich de vroegere minister van buitenlandse zaken, Jiri Hajek, de schrijvers Pavel ia hOESAKA-LONDEN (Reuter, UPI) De conferentie pver Rhodesië in Genève, die maandag zou worden ervat, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Kohoet. Vaclav Havel en Loedvik Vacoelik, professor Patocka en Fran- tisek Kriegel, een hooggeplaatste in de communistische partij tijdens de Praagse lente. Velen moesten van daag wel weer terugkomen voor een nader verhoor. De arrestanten zouden bij hun arres tatie correct zijn behandeld. Ze zou den ook niet aangehouden zijn als verdachten maar als getuigen. Deze behandeling zou erop wijzen dat de Tsjechoslowaakse partijleider Hoe sak de politie geïnstrueerd heeft niet te hard op te treden tegen de dissi denten. omdat dit een escalatie van het conflict zou kunnen betekenen. Alleen Pavel en zijn vrouw werden bedreigd met een pistool. Helsinki De meeste arrestanten maken deel uit van een onlangs in Tsjechoslowa- kije opgerichte groep die de naleving van de akkoorden van Helsinki in eigen land wil controleren. Ze zijn elk zo'n twaalf uur door de politie vastgehouden. Voor enkele van de arrestanten was het al de tweede of de derde keer in een paar dagen tijd dat ze werden opgepakt. Jiri Pelikan. de vroegere directeur van de Tsjechoslowaakse televisie, heeft gisteren in Rome verklaard dat de regering in Praag geconfronteerd zal worden met een „spontane explosie" als zij niet een aantal con cessies aan de dissidenten doet. Peli kan zei dat de dissidenten in Oost- Europa veel sterker zijn komen te staan doordat de communisten in West-Europa zich ook sterk maken voor respectering van hun burger rechten De regering van Oost-Duitsland (DDR) heeft gisteren wachtposten gezet bij de permanente missie van West-Duitsland in Oost-Berlijn om te voorkomen dat steeds meer Oostduitsers zich hier aanmelden voor emigratie naar het Westen. Oostduitsers mogen nu alleen nog maar naar binnen bij de Westduitse missie als ze daartoe toestemming hebben gekregen van de Oostduitse autoriteiten. De regering in Bonn neemt deze zaak heel ernstig op en heeft de Oostduitse vertegenwoordiger in Bonn bij zich ontboden om over de genomen maatregelen te spreken. Ook de regeringen van de Verenigde Staten. Groot-Brittannië en Frank rijk hebben geprotesteerd. Zij depo neerden hun protest bij het ministe rie van buitenlandse zaken In Mos kou. Hun klachten gelden de nieuwe Oostduitse controlemaatregelen je gens nlet-Duitsers die Oost- Duitsland willen bezoeken en de Oostduitse bewering dat alleen West-Berlijn ressorteert onder de zeggenschap van de vier grote mo gendheden Grigorenko Volgens welingelichte kringen in de hoofdstad van de Sowjet-Unie zou den zich het afgelopen weekeinde meer ontploffingen hebben voorge daan dan de ene die gemeld is in de metro van Moskou. Pjotr Grigoren ko, een lid van de Russische groep die zich bezig houdt met de naleving van de akkoorden van Helsinki, heeft gisteren verklaard dat het ge vaarlijk is de aanslag in de metro in verband te brengen met de activitei ten van Russische dissidenten. Op die manier wordt getracht een hek senjacht tegen politiek andersden kenden te ontketenen. Britse minister van buitenlandse (aken Anthony Crosland heeft dat risteren in het Lagerhuis laten we en. Niet bekend is wanneer de con- prentiegangers nu weer rond de ta fel zullen zitten. De Britse voorzitter por Richard heeft de afgelopen we- 5 en in zuidelijk Afrika geprobeerd e verschillende partijen bij elkaar p brengen. Tevergeefs tot nu toe, zo t. leek ook gisteren weer. 'oen sprak Richards met de Tanza- liaanse president Julus Nyerere die em liet weten dat aan de guerrilla- (rijd in Rhodesië alleen een einde pi komen als in Rhodesië een L volksregering" wordt ingesteld. Ge- feaagd wat daarmee wordt bedoeld ei een woordvoerder van Nyerere Heen, dat het in ieder geval een (gering moet zijn „waarover de con- jrentie in Genève het eens in ge- orden". lyerere en andere presidenten van n podesië andere buurlanden gaven e et afgelopen weekeinde steun aan het „patriottisch front" in Rhodesië dat in het thans door de blanke minderheid bestuurde land een over gangsregering wil die in meerderheid zwart is. Andere zwarte nationalis ten, onder leiding van bisschop Abel Moezorewa, vindt dit geen absolute voorwaarde, terwijl zij ook niet ge kant zijn tegen een Britse gouver neur voor Rhodesië. Het patriottisch front ziet niets in de komst van een dergelijke figuur. Op adem BEIROET (AP, Reuter, UPI) Verschillende eenheden van het Palestijnse Bevrijdingsleger hebben hun wapens ingeleverd, aldus gecensureerde berichten uit de Libanese hoofdstad Bei roet. In het zuiden van Libanon zou weer gevochten zijn tussen linkse moslims en Palestijnen aan de ene kant en christelijke eenheden aan de andere kant. Richard wil nu enkele dagen in Ke nia op adem komen voordat hij over legt met de Zuidafrikaanse premier John Vorster en de leider van de blanke minderheidsregering in Rho desië. Ian Smith. Vorster heeft in het verleden druk uitgeoefend op Smith om met de zwarte nationalisten rond de tafel te gaan zitten. Richard zei dat de hervatting van de conferentie in Genève is uitgesteld omdat hij nog niet klaar is met het overleg in zuidelijk Afrika. Vandaag is de laatste dag dat de strijdende partijen hun wapens kun nen inleveren. Ook de grootste chris telijke privé-legers zouden zich be reid hebben verklaard hun zware wa pens in te leveren. Een kleine chris telijke groepering, de zogenaamde Wachters van de ceders, hebben zich gisteren teruggetrokken uit het ge meenschappelijk opperbevel van de gezamenlijke milities. Zij willen hun wapens niet inleveren, omdat naar hun zeggen de Palestijnen hiertoe ook niet bereid zijn. Eenheden van het Palestijnse Be vrijdingsleger hebben zich gisteren teruggetrokken naar gebieden bui ten Libanon, aldus een bericht in een Libanees dagblad. Drie Palestijnse brigades zijn tijdens de Libanese burgeroorlog de Palestijnse eenhe den te hulp gekomen in de strijd tegen de Libanese christelijke mili ties. De troepen van de Arabische vredes macht hebben het grootste deel van Libanon nu vast in handen. Volgens militaire berichtgeving zouden veer tig mensen zijn gearresteerd in ver band met het kidnappen van perso nen en het plaatsen van bommen. De Libanese autoriteiten zouden over wegen de doodstraf in te voeren voor dergelijke vergrijpen. Volgens berichten die afkomstig zijn uit Nicosia zouden christelijke troe pen in het zuiden met steun van Israëli's hebben slag geleverd met Palestijnen en linkse moslims. Hier bij zouden drie mensen om het leven zijn gekomen en vijf gewond ge raakt. De vredesmacht van de Ara bische Liga zou het zuidelijk deel van Libanon nog niet zijn binnenge trokken om een confrontatie met Israël te vermijden. naar de doodsoorzaak van de twee mannen. Mevrouw Florence Ntshoenysha zei dat de politie haar zondag vertelde dat haar man zich opgehangen had. „Hij werd 14 december gearres teerd," zei zij. „Ik kreeg geen toes temming hem te zien. Ik wist zelfs niet waar hij vastgehouden werd." Mevrouw Rita Ndzanga die in af wachting is van een proces wegens aanklachten op grond van de ter reurwetgeving had met haar gearres teerde man voor de rechtbank moe ten verschijnen. Haar voorlopige hechtenis is verlengd tot 25 januari. In brand Volgens de politie van Kaapstad zijn in de nacht van maandag op dinsdag in zwarte woongebieden rondom Kaapstad vijf scholen in brand ge stoken en zwaar beschadigd. De scholen werden vorige week hero pend nadat zij een half jaar lang door scholieren waren geboycot, die protesteerden tegen het onder wijsstelsel voor zwarten en de ras senpolitiek van de Zuidafrikaanse regering. Hoewel de scholen in het zwarte woonoord Soweto, bij Johan nesburg, thans weer goed bezocht worden door de scholieren Is dit nog allerminst het geval in de zwarte woonoorden bij Kaapstad. Noodtoestand In het vluchtelingenkamp Thornhill in het noorden van het Zuidafri kaanse „thuisland" Ciskei heerst een noodtoestand, aldus een groep artsen ln het kamp. In Thornhill verblijven 35 duizend mensen uit Transkei die van de Zuidafrikaanse regering naar hun „onafhankelijk" geworden thuisland terug moeten, maar dit weigeren. Sinds enkele we ken is de toestand in het kamp snel slechter geworden. Enige duizenden bewoners zijn ernstig ziek De pa tiënten lijden voornamelijk aan darmkwalen, die als gevolg van on dervoeding veelal dodelijk zijn. Volgens de minister van volksge zondheid van Ciskei, L. Siyo, ster ven dagelijks gemiddeld vijf kinde ren. Elke dag komen er een driehon derdtal zieken bij. Nadat de autori teiten van Ciskei het Zuidafrikaanse ministerie voor Bantoe-zaken had verweten, niet genoeg hulp te heb ben geboden, heeft het hoofd van dit departement, Michiel Botha, aange kondigd, dat men zal beginnen met de uitvoering van een noodprogram- ma voor Thornhill. i Pakistaanse oppositie maakt gezamenlijk front LAHORE (UPI) De negen opposi tiepartijen in Pakistan maken front tegen de regerende Volkspartij van president Zoelfikar Bhoetto Zij hebben besloten met een gezamen lijke kandidatenlijst te komen voor de verkiezingen van maart, waarop zowel kandidaten van uiterst links als uiterst rechts staan Verwacht wordt echter dat Bhoetto's partij desondanks de verkiezingen zal win nen omdat er geen andere nationale leider is van zijn gezag. T „Mensenrechten belangrijke plaats" WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) De nieuw benoemde Ameri kaanse minister van defensie Harold Brown heeft gisteren ge zegd dat in plaats van kernwapens meer moet worden gepraat over gewone wapens. „Het evenwicht in conventionele wa pens is minstens zo belangrijk, zo niet belangrijker", aldus Brown voor de militaire commissie van de se naat. Hij zei het midden te houden tussen hen die zich de grootste zor gen maken over de kernbewapening van de Sowjet-Unie en hen die er vrij onbekommerd tegen staan. Boven dien, zo zei de nieuwe bewindsman, geloof ik niet dat we strategisch in alle opzichten de Sowjet-Unie moe ten overtroeven! De ook pas benoemde minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance zei gisteren voor de commissie voor bui tenlandse betrekkingen dat de men senrechten een belangrijke plaats zullen innemen in het nieuwe buiten landse beleid van de Verenigde Sta ten. „We moeten een beleid hebben dat op elementaire waarden berust", aldus de nieuwe bewindsman. „We moeten opkomen voor de rechten van de mens zonder tussenbeide te komen in zaken die alleen andere landen aangaan". In strijd met de uitlatingen van Brown lijkt de beslissing van het Amerikaanse ministerie van defen sie om nieuwe kernkoppen te laten maken voor de inter-continentale Minuteman-3 raketten. Deze nieuwe koppen zijn twee keer zo sterk als de oude en ze zijn volgens de Amerika nen nodig omdat de Sowjet-Unie haar lanceerplaatsen heeft ver sterkt, zodat deze moeilijker te ver nietigen zijn. Overigens worden de nieuwe kernkoppen niet zo sterk als men zich oorspronkelijk had voorge nomen in verband met de technische problemen die dit opleverde. In een studie van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA die afgelopen maandag werd gepubliceerd, staat dat de defensiebegroting van de Sowjet-Unie veel hoger is dan die van de Verenigde Staten Het CIA- rapport, dat becijfert dat de VS 90 miljard dollar en de Sowjet-Unie 1?0 miljard dollar voor de defensie uit geeft, komt tot de conclusie dat de militaire inspanning van de Sowjet- Unie stijgt en de inspanning van de Verenigde Staten overtreft. e i loor Peter Volten len van de vragen die de komende president van de Verenigde Staten, Jimmy Carter, zal moeten eantwoorden is het wel of niet aanschaffen van een nieuwe strategische bommenwerper: B-l. Het een belangrijke vraag, aangezien er enorme kosten mee zijn gemoeid en de strategische ichtmacht van de VS een van de hoofdpijlers is waarop Amerika's verdediging rust. De geschatte osten, variërend van 20 tot 100 miljard dollar, hebben al veel politieke onrust veroorzaakt. Maar dure wapen heeft tegelijkertijd het debat over de noodzaak van een strategische bommenwer- er verscherpt. nieuwe president zal betrekkelijk iel moeten handelen, want in de- ember vorig jaar is de eerste order erstrekt om drie B-l's te produce n. Daarbij werd weliswaar gezegd oor de staatssecretaris van de dat dit geenszins een ïfinitieve beslissing inhoudt, maar in belangrijke stap is genomen. irter heeft zich nogal sceptisch uit- laten over de bommenwerper en own, de toekomstige minister van fensie lijkt vooralsnog niet verder willen gaan dan de B-l als onder- te houden in de \LT-onderhandelingen met de ussen. Daarvoor is werkelijke aan- e haf niet nodig. uperieur bestaat geen twijfel dat het vlieg ig het hoogste van technologisch innen vertegenwoordigt op zijn ge- jed. Het is veruit superieur aan de lidige strategische bommenwer- a r, de B-52, die stamt uit de jaren giftig. Ondanks dat de B-l kleiner vervoert het tweemaal zoveel ge- lalcht.s het is voorzien van de laatste zftktronische apparatuur om zijn langrijkste belager de antivlieg tuig-raket te misleiden; het is aan zienlijk minder zichtbaar op radar en maakt opsporing moeilijk door dat het zo laag kan vliegen als „de toppen van de bomen"; het heeft een kortere landingsbaan nodig dan de B-52 en kan daardoor 200 vliegvel den meer gebruiken dan de laatste, hetgeen zijn kwetsbaarheid op de grond in een crisissituatie belangrijk beperkt; en de B-l is veel beter be stand tegen nucleaire explosies door verharding van de buitenkant. Zelfs al is een aantal voorspelde ca paciteiten gedurende de tests met prototypes niet geheel uitgekomen, de B-l is een uiterst beproefde en daarmee betrouwbare verbetering va!n zijn voorganger. Duur Een commissie van „wijze mannen" ingesteld door minister van defensie Rumsfeld schrijft in haar rapport: „We geloven dat de B-l deze supe rieure vermogens in praktijk kan brengen met vergelijkbare kosten en eerder dan enig ander voorgesteld systeem" Inderdaad is de B-l ont wikkeling ver genoeg gevorderd voor produktie. terwijl elk alternatief de nodige tijd daarvoor zal vragen. Maar op het punt van „vergelijkbare kosten" wordt deze commissie be streden door o.a. een onderzoek van het gezaghebbende Brookings Insti tuut. Diens analyse, die onderschre ven wordt door een aantal actieve Congresleden, vindt dat een B-l vloot de duurste mogelijkheid zal zijn van de vijf onderzochte. In tien Jaar tijd zou tenminste tien miljard dollar kunnen worden bespaard door een andere oplossing mét dezelfde effectiviteit. Dus een goedkopere, even goede defensie ondanks de on getwijfeld superieure kwaliteiten van de B-l. Kernvraag Ofschoon het economisch argument belangrijk is. de kernvraag ligt el ders: Is zo'n supervliegtulg nodig? en: Is de tijd van de bommenwerper voorbij? De laatste, lijkt in de VS in het algemeen negatief beantwoord te worden. De strategische luchtvloot vormt -extra en grote problemen voor de Russische verdediging en is een nut tige aanvulling op de andere twee strategische onderdelen: de land-en onderzeeër-raketten. Maar de bom menwerper hoeft niet meer vij andelijk gebied binnen te dringen, en kén dat volgens velen ook niet, zoals in de Tweede Wereldoorlog. Alle superieure kwaliteiten van de B-l zijn precies gericht op het ver mogen om door de Russische luchtverdediging heen te dringen. De traditionele taak van de bom menwerper staat nog steeds voorop bij de Amerikaanse luchtmacht. Cri tici. zoals Senator Proxmire, vech ten die noodzaak om binnen te drin gen heftig aan en vinden het een achterhaald idee: „De Sowjet-Unie heeft meer middelen aan de verdedi ging besteed dan elk ander land in de geschiedenis. Onze B-l's zouden moeten opstijgen van bases in de VS, waar ze waarneembaar zijn voor Sovjet-satellieten; moeten opvlie gen in de richting van de Sowjet- Unie, waar ze opgepikt zouden kun nen worden door lange-afstands ra dar; moeten dan een gaatje vinden in het Sovjet radar-systeem van 5500 installaties; moeten vliegen om de 10.000 luchtafweerraketten; moe ten voorkomen dat ze worden ont dekt en neergeschoten door de Z2G00 Sowjet-straaljagers; moeten de conventionele luchtafweer rond de verdedigde doelen ontwijken: moeten de doelen bombarderen; moeten ontsnappen aan kernexplo sies en een weg terugvinden door de honderden of duizenden andere ker nexplosies Dat is zo dichtbij een Kamikaze zelfmoordopdracht als ik me maar kan voorstellen." Nieuwe slag Vele critici zijn voor een bommen werper die op afstand blijft van vij andelijke luchtafweer. Bewapend met lange-afstandsraketten of met de revolutiuonaire luchtkruiser (cruise missile) zou een minder duur vliegtuig dezelfde effectieve rol kun nen vervullen zonder de enorme ver liezen die vermoedelijk met penetra tie gepaard gaan. Bijv. de B-52 zou daarvoor geschikt zijn. De flexibili teit van Amerika's totale strate gische macht zou gehandhaafd kun nen worden door de modernisering van bommenwerpers en hun bewa pening en geholpen door het inmid dels vermenigvuldigde doelenberelk van de andere strategische peilers. Een serie van andere dan de paar hier genoemde omstandigheden zul len in aanmerking moeten en wor den genomen bij een beslissing over de toekomstige strategische luchtmacht. Hoe zal de Sowjet de fensie-capaciteit zich ontwikkelen? En hoe de storingstechnieken? Een heel belangrijk zal zijn hoe Breznjew en Carter hun eerste flirta- ges op afstand zullen omzetten in SALT-overeenkomsten. Waarschijnlijker lijkt een compromis waarin de nieuwe bom menwerper een plaats krijgt, zij het in minder grote getale. Die trend was verleden jaar al waarneembaar in het Congres. Voor de beperking van de bewapeningswedloop zal zo'n besluit een nieuwe slag zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7