Inspraak over beleid Gewest komt op gang Kinderen liefde voor theater bijbrengen" Onenigheid over centrale antenne in Nootdorp - Nieuwe vrachtlijn voor Scheveningse haven Vragen over parkeren in Zoetermeer „Bedrijfsresultaten in 1976 ongunstig" Haags Sprookjestoneel: Multivisie dreigt met afsluiting Tien maanden geëist voor diefstal poststukken Rode Kruis krijgt nieuw onderkomen Vragen over jacht in duinen r WOENSDAG 12 JANUARI 1977 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET H Van een onzer verslaggeefsters SCHEVENINGEN Lang en breed is er gediscussieerd over het ontwerp van de firma Bredero voor een nieuw Gevers Deynootplein, dat afgebakend zal worden door een winkel- en woongalerij (zie foto links). Afreiopen zomer kon eindelijk gestart worden met de realisatie van dit plan. Wat een heleboel mensen niet weten (en misschien de firma Bredero ook niet) is, dat dit plan eigenlijk de verwezenlijking is van een ontwerp, dat al in 1898 door de architect W. B. van Liefland is ontworpen. (Zie foto rechts). Ook hij wilde een plein voor het Kurhaus, dat volkomen door gebouwen werd omringd. Echter met dit verschil, dat zijn bebouwing beter afgestemd was op de bouw van het Kurhaus dan de bebouwing, die Bredero hier nu neer gaat zetten. Dit laatste is echter niet zo verwonderlijk als je weet dat de heer Liefland ook de Circusschouwburg, het Palace Hotel en de Oranjegalerij bouwde. Dit laatste gebouw, dat in 1904 voor het Palace Hotel werd neergezet, is in de Tweede Oorlog door de Duitsers afgebroken, evenals de Oude Piet (ook een ontwerp van Liefland). Nu komt er In dit gebied alleen nog maar nieuwbouw, zodat straks alleen nog het kortgewiekte Kurhaus en het Palace Hotel als de twee enige pijlers van het verleden overeind zijn gebleven. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeentebesturen van de zes gemeenten die aangesloten zijn bij het Gewest 's Gravenhage gaan binnenkort meepraten over het Maatschappelijk Ontwikkelingsplan dat door de Gewestraad vastgesteld moet worden. Het Maatschappelijk Ontwikke lingsplan moet het raamwerk wor den waarbinnen het bestuurlijk han delen van de zes gemeenten plaats vindt, m.a.w. het is de basis voor een gezamelijk gewestelijk beleid. Een beleid kun je in verschillende richtingen sturen. Daarom worden er In het Maatschappelijk Ontwikke lingsplan drie „hoófdontwikkellngs- richtingen" aangegeven. Dat zijn drie richtingen waaruit bestuurders van gemeentep kunnen kiezen, drie modellen vooreen te voeren beleid: het Economis/h model, het Cultu reel model en het Gelijke Kansen model. Bij elk modgl liggen de prioriteiten anders. Respectievelijk het kweken van een goed ondernemersklimaat, de culturele ontwikkeling en het hel pen van kansarme groepen staan op de eerste plaats. Natuurlijk komt niet één van deze modellen als enige juiste beleidsrich ting uit de inspraakprocedure te voorschijn. Gewestvoorzitter Chr. Buitendijk wijst er op dat van alle dne de modellen een stukje meege^ pakt kan worden. Niet alleen de ge meentebesturen, ook betrokken in stellingen als bewonersorganisaties, ziekenhuizen, verenigingen, etc. kunnen Inspraak leveren. Omdat de nota's die over het Maatschappelijk Ontwikkelingsplan geschreven zijn nogal taaie stof vormen en daarom niet nopen tot Inspraak, is er bij het Gewest een boekje verschenen waar in de plannen op een meer populaire manier uit de doeken worden ge daan. Er zijn twee inspraakavonden: één op 18 januari in de Stephen- sonszaal van het Haagse Centraal Station en op 25 januari in het Congresgebouw De eerste avond is voornamelijk bedoeld voor leden DEN HAAG De parkeer voorzieningen in het ontwerp voor het ministerie van onder wijs in Zoetermeer zijn te ruim. Dit is de mening van het PvdA-statenUd ir. F. D. Andrioli Daarnaast vraagt hij In het alge meen meer aandacht van Gedepu teerde Staten voor de belangen van voetgangers en fietsers in de provin cie Zuid-Holland. Naar aanleiding van het door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gepubli ceerde cijfer over het percentage huishoudens zonder auto (40 van de 100 huishoudens bezitten geen auto) meent de heer Andrioli dat de richtlijnen voor de provinciale par- keernormen herzien moeten worden. GS antwoorden hierop dat de 500-850 parkeerplaatsen in Zoeter meer door hen nog niet goedgekeurd zijn en dat deze getallen gebaseerd zijn op ervaringscijfers elders in Zoetermeer. Daarnaast wil men de aangrenzende wijken het ministe rie van onderwijs is gepland in het bestemmingsplan Buijtenwegh de Leijens vrijwaren van parkeero verlast. Verzamelaar Van een verslaggever DEN HAAG De Haagse poli tie heeft maandagavond een Hagenaar aangehouden die er van verdacht wordt verbods- en naambordjes te hebben ge stolen. De politie kwam op het spoor van deze verzamelaar, toen een jongere Inwoner van Den Haag betrapt werd bij het losschroeven van een ge velplaat De jongen bekende dat hij dit deed in opdracht van een verzamelaar Toen de politie eens een kijkje ging ne men in de woning van laatstgenoemde, bleek deze zo n tweehonderd bordjes en platen aan de muur te hebben hangen, waaronder aanduidin gen als „verboden te roken" en „rijwielpad" van gemeentebesturen. De Gewest raad streeft ernaar het Maatschap pelijk Ontwikkelingsplan vóór 1978 op tafel te hebben. Voorzitter Chr. Buitendijk: „Het is een ambitieus stuk bestuurswerk dat een probeer sel is". In 1978 wordt de nieuwe Ge westraad gekozen. Voorzitter K. v. K. Delft: DELFT „De netto bedrijfsresultaten zijn in '76 ongunstig geweest. Slechts iets meer dan éénvijfde van de bedrijven zag haar resultaten reeël toenemen ten opzichte van het jaar ervoor. Dit is ze ker niet bemoedigend als we bedenken dat steeds vergele ken is met 1975, welk jaar bij zonder slecht is." Aldus dr. ir. F. Hekker, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Delft en Omstre ken in zijn jaarrede. „Als meest ongunstig naar voren komen de metaalindustrie en de land- en tuinbouw, terwijl de che mische industrie er gunstig uit springt." Dat 1976 geen best Jaar geweest is bleek, aldus de heer Hek ker, ook uit de rendementen: voor 40% van de kleine en de helft van de grote bedrijven waren deze onvol doende. De heer Hekker wees er tevens op. dat nog geen kwart der bedrijven rentabiliteit gedaald. De tot voor enkele jaren uitgesproken verwachting, dat de omschakeling van groenten naar bloemen verder voortgang zou vinden is niet bewaarheid geworden. De groei van het bloemenarsenaal is in het afgelopen jaar een halt toegeroepen. In „Spotje en de verdwenen goudstukken" weet de hoofdfiguur via de vogeltjes llkkepuk en Kierewiet, het circus van meneer Babazoni en het land van de fluistervlinders het gestolen goud aan de hofdienaren Hoepiala en Hoplala terug te bezorgen. door Dick Pijl DEN HAAG „De mensen die zeggen dat kindertoneel niet volwassen is denken zelf niet volwassen". Harro Roos, artistiek en zakelijk leider van het Haags Sprookjestoneel, is zeer beslist. „Bij de pers en sommige theaters bespeur je nog wel eens een beetje de mentaliteit dat kindertheater niet voor vol wordt aangezien. Bij acteurs is dat juist niet zo, omdat je gelijk aan kinderen merkt of je goed speelt, ze zijn veel kritischer. Maar d'r is wel met weinig middelen een grote illusie te scheppen. Haydn-concert onzer verslag- Van een geefsters DEN HAAG Ferdinand Leitner dirigeert vandaag in de Nieuwe Kerk aan het Spui in Den Haag om 20.30 uur het Residentie-Orkest in een Haydn-programma. Leitner, groot bewonderaar van Jo seph Haydn zal op dit concert ook het een en ander vertellen over deze componist Dit aan de hand van de twee uit te voeren werken: Symfonie 99 en de Sinfonia Concertante, waarin vier RO-leden als so listen optreden: concertmees ter Jaring Walta, Victor Bou- guenon cello, Frank Minderaa hobo en Kathleen White fagot. Deze Sinfonia Concertante is ook te beluisteren op het con cert van het Residentie Orkest en Ferdinand Leitner op vrij dag 14 januari in het Congres gebouw; in plaats van de Haydn-symfonie wordt dan echter uitgevoerd de 9e symfo nie van Bruckner. Zo sprak ik eens voor de voorstelling met een jongetje over wat hij nou verwachtte van het stuk. Toen ik vijf minuten later de gemene vos in Pi- nokkio uitbeeldde kwam hij vlie gensvlug het toneel opgerend en trapte me in m'n buik. Meegesleept door het verhaal zag hij alleen een boze vos en herkende me niet. Voor kinderen is het decor vaak niet zo belangrijk, maar met het spelen moet je vooral niet klunzen. Een dubbelrol bijvoorbeeld valt gauw op en dan krijg je gelijk commentaar uit de zaal. De TV heeft kinderen slimmer gemaakt; ze weten alles en daar moet je terdege rekening mee houden". Betrokken Die TV ook was er de oorzaak van dat het Sprookjestoneel na een aan vankelijke bloeiperiode in het begin van de jaren zestig in de malaise terecht kwam. Nu, na tweeëntwintig Jaar, is er weer een groeiende be langstelling waar te nemen. Het Sprookjestoneel, dat naast klassieke verhalen als „Zwaan kleef aan" en „Pinokkio" ook eigengemaakte stukken speelt, heeft als doelstelling de kinderen op een passieve manier te recreëren. Weliswaar worden de kinderen wel eens in het stuk betrok ken maar hoofddoel blijft bij de kin deren wat liefde voor het theater te kweken. Mary Roos. lid van de spe lersgroep, vult aan: „In elk sprookje zit wel iets verweven van een maat schappelijke visie, maar niet opdrin gerig. We zijn duidelijk niet zo geën- Van een onzer verslaggevers SCHEVENINGEN Nog deze zomer heeft de Scheveningse haven er een nieuwe activiteit bij. Scheveningen wordt de thuishaven van een 2500 ton metende coaster die in opdracht van rederij Jaczon wordt gebouwd. De diepvriescoaster zal maar net de Scheveningse haven binnen kunnen lopen. Het schip, dat eind mei door een Rotterdamse werf wordt afgeleverd, krijgt zijn ligplaats in de Eerste Binnenhaven, tegenover de nieuwe visafslag. De coaster zal ondermeer op Zuid-Amerika gaan varen. Bij Jaczon gaat men echter niet van een vaste lijndienst uit. De goederen die vervoerd gaan worden beperken zich niet tot visprodukten maar omvatten allerlei ingevroren vlees- produkten. De heer A. van der Zwan, directeur van de rederij: „Dit nieuwe schip betekent een uitbreiding van onze vervoersactiviteiten op het gebied van de diepvries". De heer Van der Zwan wees er op dat er in de haringvisserij, waarin de rederij tot nu toe actief was, nauwelijks meer te investeren valt en dat er daarom wordt overgegaan op de vrachtvaart. Of er t.z.t. meer coasters in de Scheveningse haven te verwachten zijn kan men bij Jaczon op dit moment onmogelijk voorspellen. gageerd als bijvoorbeeld Psssst, Wie dus of het Amsteltoneel. De kinde ren moeten denken „hé, in dat thea ter kan je een te gekke avond heb ben! Daarom ook hebben we voor sprookjes gekozen". Het is typerend dat de klassieke sprookjes steevast volledig uitver kocht zijn. Subsidie Het Haags Sprookjestoneel bestaat uit zeven vaste spelers', die allen semi-professioneel bezig zijn. Er is zojuist een stichting opgericht die de belangen gaat behartigen. Ieder een heeft bijbaantjes want er be staat geen financiële ruimte. Men werkt zonder subsidie en derhalve zonder vaste salarissen. Harro Roos: „Je moet eerst jezelf bewijzen en daarna kan je misschien wel eens subsidie krijgen. Ergens is dat na tuurlijk wel terecht want je kunt niet aan Jan en Alleman subsidie gaan geven; het credo bij ons is derhalve hard werken en weinig ver dienen. Een beetje idealisme en de vreugde van het spelen, daar moe ten we het van hebben." „Ons" is dan in dit geval Mary Roos, dramaturge, Elza Thierbach, Edith van Buuren, In grid Plasman, Wouter van der Toorn. Rijklof Meij er en Harro Roos. Er is niemand bij die de Toneelschool „heeft" Har ro: „die moeten ook zo gruwelijk veel verdienen,, maar iedereen heeft wel enige scholing op het ge bied van toneel, dans of muziek. Want liedjes komen ook voor in de stukken van het Sprookjestoneel. Hans Vermeulen en Erik Tagg beiden uit het wereldje van de pop muziek verlenen kosteloos mede werking. En als we toch over namen bezig zijn. ook Wim de Bie tegen woordig directeur van het Simplis- ties Verbond en Yvonne Keuls schrijfster en dramaturge hebben bemoeienis (gehad) met het Sprook jestoneel. „Wat we graag zouden willen is een eigen theater waar ook anderen kunnen spelen, met zo af en toe kindervoorstellingen. Helaas is er in Den Haag „geen plek" en daarom komen andere groepen zoals het Amsteltoneel hier ook niet. Bij een aantal directeuren van grotere thea ters de goeden uitgezonderd merk je toch een bepaalde weerstand tegen kindervoorstellin gen, terwijl die toch zeer rendabel kunnen zijn. Ideaal lijkt ons een theatertje met een capaciteit van 120-125 plaatsen Dankzij het theater „In de Steeg" in Den Haag aan het Westelnde is het ons mogelijk om vrij frequent te spelen. Ook in Voorburg is zo'n in- tiem-leuk-klein theater „de Tobbe" (een voormalig badhuis), aldus Mary Roos. „Het buitenland heeft meer traditie op dit gebied. In Duitsland hebben alle grote steden jeugdtheaters en in Frankrijk en Engeland is dat het zelfde. In Nederland verkeren we nu in de periode waarin 't opgebouwd wordt; een hele tijd is jeugdtoneel niet belangrijk geweest." (iet Van onze correspondent NOOTDORP Multivisie dreigt een aantal Nootdorpers af tl sluiten van de centrale antenne inrichting (CAI). Het betreflfl degenen die hebben geweigerd het gereduceerd tarief te betalen De reductie was door Multivisie al doorgevoerd, omdat dfA1 onderneming nog niet de beloofde programma's op de CAI heeff1 weten te leveren. Hameien De leden van de spelersgroep en net name stukkenschrijver Harro Roos geestelijke vader van het uiterst slimme, vrij pinnige meisje Spotje, waaromheen hij vier „muzikale sprookjes" geschreven heeft pra ten voor en na de voorstelling veel met de kinderen om te horen wat ze er van vinden en of ze het begrijpen. Dan ontstaan zulke conversaties: meisje van zeven tegen meisje van vijf: „Ik dacht dat het erg kinder achtig zou zijn maar 't viel best mee!" Harro: „Je moet niet speciaal een voudige taal gebruiken om de kinde ren te benaderen. Kinderen zijn kleurrijk en begrijpen vaak meer dan volwassenen denken." De beste TV-kinderseries waren volgens hem dan ook de verhalen die in normale „grote-mensen taal" geschreven wa ren. J a zuster, nedzuster" en „Kunt U mij de weg naar Hameien vertel len meneer" noemt hij als voor beelden. Maar visueel toneel is voor kinderen toch nog belangrijker dan toneel waarbij de nadruk ligt op de tekst. „Je kan natuurlijk niet twee mensen een half uur aan een tafel een ge sprek laten voeren, want dan is er niemand meer die luistert; je moet wel degelijk de vaart erin houden", aldus Harro Roos. „We zijn 't is nog maar heel pril begonnen met het in elkaar zetten van een instructieprogramma over toneel. Hoe 't vroeger was, waarom het zo was en wat het leuke er aan is Je moet daar erg voorzichtig mee zijn, er zijn ook wat mensen in het onderwijs die ons er bij helpen en raad geven. We doen al wel ervaring op met de schoolvoorstellingen." Dit betekent zeker niet dat het Sprookjestoneel haar naam geen eer meer aan zal blijven doen. Het is zelfs geenszins uitgesloten dat An dersen, de grote Deense sprookjes schrijver, in het repertoire van de groep opgenomen zal worden. Profram 16 januari in theater In de Steeg, Dea Haag; 23 januari, ook In de Steeg; 30 januari In theater „de Tobbe" in Voorburg: 6 februari weer In de Steeg. Multivisie belegde deze week in Nootdorp een avond om de bevol king te informeren over de verbete ringen van de CAI, als hoogstwaarschijnlijk in juni de straalverbinding tussen het Noot- dorpse en het Zoetermeerse CAI tot stand komt. Multivisie zal dan in Nootdorp kunnen leveren wat steeds beloofd was. De tariefreductie ver valt dan. Ook wordt een lichte ta riefsverhoging doorgevoerd. De ko mende maanden zal bovendien, het hele Nootdorpse kabelnet nog eens worden doorgelicht, zodat vanaf juli alles helemaal in orde is. Multivisie verlangt echter van de Nootdorpers die tot nu toe het gere duceerde tarief betaalden, dat zij de achterstand vóór 31 maart hebben goedgemaakt. Anders zullen ze van de centrale antenne worden afgeslo ten. Dit punt vulde het grootste deel van de informatie-avond. Een be langrijk aantal Nootdorpers blijkt achterstand te hebben in de beta ling. Gesteld werd onder meer dat hetgeen Multivisie thans tegen gere duceerd tarief levert, nauwelijks meer en niet beter is dan wat men zelf al gratis ontving via de eigen dakantenne's. De centrale antenne leverde dus geen meerwaarde waar- yoor iets betaald zou moeten wor den, zo werd geredeneerd. Een aan tal Nootdorpers bleek bovendien te- DEN HAAG Tegen de 26-jarige Hagenaar P. A. J. B. heeft de officier van justitie dinsdagmorgen tien maanden gevangenisstraf geëist. Hij wordt verdacht van een aantal diefstallen van poststukken uit tas sen van postbestellers. De verdach te zou in de maanden Juni en juli van het vorig Jaar girokaarten gesto len hebben, die hij vervalste en ver volgens incasseerde. HIJ Zou dit sa men met twee anderen hebben ge daan. Zijn raadsman achtte onvol doende bewijs aanwezig. De rechtbank wijst over veertien dagen vonnis. Zoetermeer Het Rode Kruis in Zoetermeer krijgt een nieuw onder komen aan de Blijdorplaan. Het pand zal eerst grondig verbouwd moeten worden voordat het Rode Kruis het in gebruik kan nemen. De totale aankoop- en verbouwingskos- ten bedragen 315.000 gulden. De bij het woonhuis behorende schuur zal worden gesloopt. Hiervoor in de plaats komt een garage voor een uitrukwagen en de opslag van mate riaal. Het Rode Kruis hoopt het ge bouw zo snel mogelijk in gebruik te kunnen nemen. ilei liel lefonisch of zelfs via aangetekenj schrijven, Multivisie te hebben gén vraagd om afsluiting omdat zij niebou wensten te betalen. Zij wilden pafle weer aansluiting en betaling zodrlod Multivisie kon leveren wat was oveien eengekomen. Het bedrijf is op dezien verzoeken niet ingegaan. Geen daiës aanwezige briefschrijvers bleek enijjeti antwoord van Multivisie hebben ge had, wat nu ook door de heren HoekJa stra en ir De Jong van Multivisie eejirir onjuiste zaak werd genoemd. 3e {de Ir. De Jong beloofde de zaak van d achterstallige betalingen te zullef bespreken in de staf bij MultivisiL Meer wilde hij niet toezeggen. Me"" name zal worden bekeken of de d^_ tum waarop de achterstand moir zijn voldaan, niet kan worden vei schoven tot na juni, wanneer de CA geheel in orde is. Ook wordt beziej of een aparte regeling zou moet* worden getroffen voor wanbetaler die Multivisie schriftelijk om afsluj ting vroegen. van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Vindt het col lege ook niet dat een ver antwoord beheer van ons duin gebied meer gaat boven de pri- vé-genoegens van een selecte groep die de duinen als jachtgebied gebruikt?" Dat is de strekking van de vra gen die het Haagse gemeente raadslid mevrouw M. Burgers- Molendijk (PvdA) heeft ge steld over de jachtactiviteiten van het koninklijk huis. Met name Prins Bernard jaagt re gelmatig in de Haagse water wingebieden Kijfhoek en Bier- lap. Mevrouw Burgers wijst er op dat er voor de gewone bur ger alleen toegang tot het wa terwingebied is wanneer hij kan aantonen zich met „serieu ze natuurstudie" bezig te hou den. Zijn gedrag mag o.a. „geen nadeel toebrengen aan het terrein, de flora en de fauna". Het PvdA-fractielid vraagt bo vendien of het juist is dat ter- wille van een groter jachtver maak het aantal fazanten in het gebied kunstmatig wordt opgevoerd door onder meer vergiftiging van natuurlijke vijanden van fazanten. Me vrouw Burgers stelde de vra gen naar aanleiding van een artikel in het weekblkad Vrij Nederland. [)V< hei akt isb !l Z /or en e b: lee paa lem friji pl vol door Hager DEN HAAG Het ongerief van t.v.-opnamen voor lief nemer n was een groot publiek in de Prins Willem Alexanderzaal aanw ooi zig bij de operette-avond „Muziik uit duizenden", waarbij Mari chi - - jhgL 'fir Bakker optrad als gastheer. Het gebrek van programmaboekjes, gedraai van tv-camera's, decors die slechts een deel van het podium in namen, felle lampen, veel gepraat, en een weinig vloeiend verloop met herhalingen, deden vrijwel niets af van het enthousiasme (al dan niet met aanwijzingen) van de aanwezi gen voor het gebodene. De opnamen (met gebruikmaking van play-back) bestaan uit twee gedeelten, gistera vond wijdde men aandacht aan de operette, vanavond staat de opera letterlijk en figuurlijk in het licht van de' schijnwerpers. Veel spirit De veel tijd vergende opnamen (de klok van middernacht was aan het eind van „Cole Porters' Can Can" niet ver meer) werden aan elkaar gepraat door Klaas Postuma. Centrale figuur in het geheel uiteraard Marco Bakker, al had de medewerking van de in Zag lat geboren Mirjana Irosch, eerste s raan van de Weense Volksopera, mara Lund (bekend van eerdere opnames) en de musicalster Ji ,ncJ MIGENES. De muzikale omlijst werd verzorgd door het Gelde 1SS operette-ensemble en het Prome hai de-orkest onder leiding van J Stoelen. Uitgevoerd weden delen „Die Csardasfürsin"van Kalman, „die Lustige Witwe" van Lehar en de reeds genoemde musical „C 'g Can". Alles bijeen een klein aanlni* fragmenten, met veel spirit ed bracht, waarbij het geheel eer >>di voldeed aan de eisen van het sma r. vol en kleurrijk effect dan aan h( Utii eisen van vocaliteit. Een feiL is ve blijft echter, dat hier inderdJ cht sprake is van een keuze van muz ikti uit duizenden. lan Ifer "F

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6