Vogels van stad en land INNEMEE BV nu f 29,90 maatvoerders 4 Limburgse statenleden verdeeld over plaats voor uitbreiding DSM Bouwbonden handelden rechtmatig bij staking Trouw Lezingen over n communicatie ^Vrouwenavond J Toch keuze voor De Graetheide? Verpleger lag dagen lang dood in huis Maquette van de stad Maastricht wordt nagemaakt jonge actieve kracht „boshuizen" voorlichtingsavond opleidingen in het M.H.N.O. voor iongens en meisies ADMINISTRATIEF MEDEWERKSTER JEUGDVORMINGSLEiDER E'ENSDAG 12 JANUARI 1977 TROUW/KWARTET H 11 oor Henk van Halm e winter is een ideale tijd om vogels te bekijken en te Ieren kennen. Dat je daarmee in de stad unt beginnen, wordt al gauw duidelijk als Je een deel uit de serie „Informatie in woord en beeld rer...." ter hand neemt, dat als onderwerp de stadsvogels heeft. Stadsvogels kun Je inderdaad die Dgelsoorten noemen die tot de vaste bewoners van stedelijke gebieden behoren. Het is een nogal Ikbaar begrip, want de ene stad is de andere niet, daardoor kan het voorkomen dat in dit boek de lauwe reiger, de kuif- en de tafeleend niet ter sprake komen, terwijl ik ze als Amsterdammer toch el tot de vaste stadsvogels reken. Daarentegen zou ik putter, kneu en grote lijster uit het boek elaten hebben. Zilver- en stormmeeuw komen alleen even aan bod bij de kokmeeuw. laar, zoals gezegd, ik ken alleen de msterdamse vogelwereld en zou sen zinnig woord kunnen schrijven ver Den Haag of Rotterdam, om de leest voor de hand liggende steden jaar te nemen. Vogels hebben ban en met bepaalde landschapstypen [i die zijn in iedere stad in verschil- inde mate voorhanden. Neem al len al het verschil in aanleg en potte van stadsparken, de bin- enstad met al of niet aanwezige jinen en de buitenwijken met om- linde villa's of flatwijken. igenlijk is er bijna geen vogel te oemen die niet op een bepaald mo- lent in een stad opduikt. De bosuil eeft jaren achtereen gehuisd bij een an de drukste punten aan de msterdamse Keizersgracht en elk lar hoor ik daar een of twee dagen voor- of najaar zwartkopjes, linfluiters, tjiftjaffen en zelfs flui- ;rs, die het er op de trek even van emen. Boomkruipertje en grote onte specht horen er tot de regel matige gasten, maar ik zou ze toch èker geen stadsvogels willen noe- ien. Wat ook inderdaad niet gedaan 'ordt in dit boek, waarin niet alleen e leefwijze van de verschillende oorten duidelijk en goed beschre- en is, maar ook een overvloed van jps wordt gegeven hoe je ze de win- ?r door en aan goede broedgelegen- ieid kunt helpen. Allerlei aspecten, raarmee in de stad levende vogels •eciaal te maken hebben, komen in inleiding naar voren. Aantrekkelijke serie >e serie waarvan dit boek deel uit- naakt, bestaat al enige jaren en om- at al heel wat biologische onderwer- len, waarover steeds een apart boek. )e delen zien er aantrekkelijk uit en leven duidelijke informatie, naast [eel zwart-wit- en kleurer'oto's en jentekeningen, op een manier die iopulair genoeg is om kinderen van- J twaalf jaar aan te spreken, maar (eker^ook interessant genoeg voor _jeel volwassenen die meer over het inderwerp willen weten. Twee van Z)e laatst verschenen delen gaan over jeide en bosrand en over de duinen, k zou ze vooral willen aanbevelen *oor wie van plan is daar zijn vakan- ie door te brengen en alvast wat fteer wil weten over ontstaan en legroeiing van deze karakteristieke andschappen. ^ij het ontstaan van beide heeft de rnens een dikke vinger in de pap lehad, wat het meest geledt voor de leide. Zonder voortdurend mense- jk ingrijpen zouden alle Neder- Bndse heidevelden in korte tijd in los veranderd zijn, op een paar klei- le veldjes in de kalkarme duinen en lp zeer arme zandgrond na. Duinen intstaan ook zonder toedoen van de liens, al gaat het dan wat „onordelij- ler" toe, en in dit spontane ontstaan (eeft het boek een goed inzicht. Wa terhuishouding, plantengroei en die- ^nwereld worden aan de hand van aooie kleurenfoto's in kort bestek iehandeld en voor degenen die een ;iQegin willen maken met een gedege- tijfr 11 llan een onzer verslaggeefsters DEN HAAG In het museum voor {jhet onderwijs aan de Hemsterhuis- straat wordt in de periode van janu- gbkri tot Pasen een serie lezingen ge- aouden over het thema „Communi- patie". Het gaat om lezingen op de Irijdagavonden 21 januari, 4 februa ri, 18 februari, 4 maart, 18 maarten 1 april. De lezingen beginnen steeds am 20.00 uur en zijn gratis toeganke- ijk. Zij worden gegeven door mede- verkers van het Museum voor het gpnderwijs en van het Rijksmuseum r joor Volkenkunde in Leiden. De on- 5. lerwerpen zijn onder meer: de ont- 5. vikkeling van de comrnunicatle- BD iechnieken, de taal der dieren en .Primitieve" kunst als communica- jiemiddel. "^rijdag 14 januari om 20.00 uur Vordt in het Museum voor het On- lerwijs een diashow vertoond „Onze planeet Aarde vanaf het begin". De ukte diashow over de geschiedenis van vole Aarde is ook gratis toegankelijk. osi— ner studie van de vegetatie is een kort overzicht gegeven van de plan tengemeenschappen die in de dui nen voorkomen. Hetheideboek geeft beschrijvingen van kenmerkende planten en dieren van de verschillen de heidetypen. nog meer vogelboeken De schrijvers van deze informatie- boeken, A.P. en G. den Hoed, be werkten tevens twee vogelboeken, waarmee een trilogie werd voltooid. Al eerder verscheen „Vogels van bos, park en tuin," de andere twee heten „Vogels van zee, meer en moeras" en „Vogels van veld, hei en hoogte." Zo'n indeling" geeft genoeg stof om over te twisten, want vogels ver plaatsen zich nu eenmaal gemakke lijk over grote afstanden en komen daardoor vaak in terreinen terecht, waar ze volgens het boekje niet in thuishoren. De tekeningen, alle in kleur, behalve een aantal tussen de tekst geplaatste, zijn groot en duide lijk; de tekst zelf is uitgebreider dan die in de gangbare vogelgldsen en vertelt buiten het voor de herken ning noodzakelijke veel over de leef wijze. In de drie delen samen zijn 337 soorten opgenomen, iets meer dan de helft van het totale aantal (550) dat in Europa werd waargenomen. Compleet voor geheel Europa, zoals door de verspreidingskaartjes wordt gesuggereerd, zijn deze boekën dus niet. Daarbij komt dat je ondanks het handige zakformaat gemakkelij ker een complete vogelgids bij je steekt dan deze drie delen. En als je er een thuis laat in de verwachting die niet nodig te hebben, blijk je nu juist een vogel te zien die daarin staat. Om al deze redenen vind ik de serie beter om er iets in na te kijken dan om als veldgids te gebruiken. Eerste aanloop tot kennis Ook door G. den Hoed bewerkt ver scheen wat laat een aardige paddestoelengids, „Bekende Pad destoelen in Europa", die oorspron-: kelijk uit Zweden komt. Het aardige, van dit boek zit naar mijn idee niet in de opzet de via champignoncul tuur gewekte belangstelling voor het eten van wilde paddestoelen te ondersteunen, maar in de indeling 'an een onzer verslaggeefsters van de beschreven soorten. Uitge gaan wordt van het landschapstype, waar je een aantal opvallende soor ten kunt vinden, die dan op diverse manieren getekend en beschreven zijn, samen met in hetzelfde terrein voorkomende verwanten en dubbel gangers. In totaal zijn 81 paddestoe len opgenomen, wat een gering deel is van onze paddestoelenflora, maar toch zo duidelijk herkenbaar dat ze als eerste aanloop tot paddesteoe- lenkennis kunnen dienen. Niet alle soorten komen in ons land voor, maar dat is duidelijk bij die soorten vermeld. Andere formule Een echte vogelgids is „Kijk op vo gels", iets anders van formule dan de vele gidsen die er al zijn. „Snel en trefzeker herkennnen van de vogels van NW-Europa" is de ondertitel, die wordt waargemaakt door middel van een gekleurde vingerindex. Via deze index in combinatie met een sleutel van afgebeelde vogeltypen weet je ogenblikkelijk in welk deel van het boek je de gezochte vogel mag verwachten. Van alle 382 soor ten zijn zoveel kleurentekeningen opgenomen als er verschillen in het Kokmeeuwen in winterkleed. Foto: Henk van Halm Van een verslaggever 'MAASTRICHT De speciale statencommissie ontwerp streekplan Zuid-Limburg heeft opnieuw gesproken over de vraag of het natuurgebied De Graetheide al dan niet moet worden aangewezen tot industrieterrein voor DSM-Chemle. Ge deputeerde staten hebben laten weten dat dit de enige uitbrei dingsmogelijkheid voor DSM in de westelijke, mijnstreek is, maar de meerderheid van de omwonenden (72 procent) heeft zich tegen de vestiging van industrie op De Graetheide uitgesproken, evenals de betrokken gemeenten, met uitzondering van Geleen. De leden van de speciale commissie waren erg verdeeld. Uit een peiling van de mening van de 26 commissie leden bleek, dat er acht zeer gekant zijn tegen vestiging van industrie op De Graetheide en dat vijf leden niets willen weten van de door de CDA- fractie gedane voorstel om het landgoed „De Lexhy" als industrie terrein voor DSM te bestemmen. Volgens de indiener van dit CDA- voorstel, E. Mastenbroek, ziet het er nu naar uit dat de provinciale staten op 20 januari toch voor De Graethei de zullen kiezen als industrieterrein. Hij zei dit evenwel zeer te betreuren. Mocht de meerderheid van provinci ale staten inderdaad het voorstel van gedeputeerde staten aanvaar den, dan worden van provinciale zij de wel stringente voorwaarden aan de bestemming van De Graetheide sRpEN HAAG Waarom in Den r#Iaag geen vrouwenhuis? Dit is de (rraag die donderdag vanaf 20.30 uur niJn de Sosjale Joenit aan het West- Inde 46 in Den Haag met vele vrou- en besproken wordt. Volgens de 'erkgroep „Vrouwenhuis in oprich- g" wordt het hoog tijd om ook in n Haag een vrouwenhuls te stich- n. Wat willen zij met zo'n instel- üg: samen praten in groepen, knutr ilen, timmeren en eigenlijk dingen >en, die vrouwen nooit doen, een xsus algemene ontwikkeling en in cursus zelfverdediging. Tevens Uien zij opkomen voor hun rech- n, abortus, als de vrouw dat wil en Inderbijslag omdat de vrouw dat lig heeft. Vrouwen die hier iets r voelen of hun medewerking len verlenen kunnen bellen: 1519. Of een bijdrage storten op onummer 3635540 t.n.v. H. v.d. lalm, Vrouwenhuis in oprichting, ien Haag UTRECHT De staking in januari 1975 onder werknemers van het Amsterdamse timmefbedrijf K. H. de Werd was bedoeld om twee ont slagen bouwvakkers weer in dienst te krijgen. Het was nietfde bedoeling om een wijziging in de collectieve arbeidsovereenkomst erdoor te drukken. Er is dus geen sprake van, dat de Bouwbond NVV en de Hout en Bouwbond CNV tekort zijn ge schoten door de stakers niet aan te zetten weer aan het werk te gaan. De cao houdt geen algemeen stakings verbod in, maar alleen de afspraak om geen stakingen te organiseren die beogen wijzigingen in de cao te brengen. Aldus een van de overwegingen van de rechtbank in Utrecht bij de uit spraak in de verkorte civiele proce dure, die onderaannemer De Werd had aangespannen tegen de bouw bonden. Zoals eerder gemeld heeft de rechtbank de vorderingen van het timmerbedrijf afgewezen. De Werd had onder meer geëist, dat de bon den zouden worden veroordeeld van wege een onrechtmatige daad, om dat zij niet alles in het werk hadden gesteld om een staking te voor komen. Voorts zouden de bonden een nog te bepalen schadevergoe ding moeten betalen en moesten zij via advertenties in een aantal tijd schriften de eer en goede naam van De arbeidsonrust bij firma De Werd ontstond, toen de onderaannemer vijf bouwvakkers in hun proeftijd ontsloeg bij een meningsverschil over het doorwerken bij slecht weer. Door bemiddeling van de bouwbon den werden drie van hen weer in dienst genomen, waarna alle veer tien werknemers van De Werd op een bouwwerk in Amsterdam een sta king organiseerden met het doel ook de twee andere ontslagenen weer aan het werk te krijgen. Van deze acties hebben de bonden zich gedis tantieerd. Wel hebben zij namens de stakers beslag laten leggen op gel den van De Werd bij de hoofdaanne mer van het bouwwerk. De moeilijk heden leidden uiteindelijk tot hel faillissement van het bedrijf. ARNHEM De Arnhemse politie heeft in een woning in Arnhem het lichaam gevonden van de 44-jarige verpleger H. W. Klok. Volgens een arts moet de man een dag of vijf eerder aan een hartaanval zijn over leden. De dood van de man kwam aan het licht toen een employé van een reisbureau de politie vroeg te onderaoeken waarom de heer Klok zich niet op Schiphol had gemeld. verenkleed voorkomen: mannetjes en wijfjes, winter- en prachtkleed, zittend en vliegend, allerlei details die van belag zijn bij het op naam brengen, in totaal 1140 tekeningen. Ze staan alle op een rechterpagina, op elkaar lijkende soorten bijeen, met ernaast een maatstaf om de grootte te kunnen vergelijken; links is de beschrijving van datgene wat voor deherkenning direct nodig is. Deze gids omvat de gehele vogelwe reld van Noorwegen. Zweden, Dene marken, Groot-Brittannië, Ierland. Nederland. West- en Oost-Duitsland en Noord-Frankrijk. Helemaal niet alleen over vogels gaat „Je had met een vogel moeten trouwen". Deze en andere notities uit het leven van anonieme dieren verzorgers verzamelde Dick Walda in een met voortreffelijke dieren tuinfoto's van Mattheus Engel geïl lustreerde boekje. De verhalen van de oppassers zullen veel jongeren, die schone illusies over dat beroep koesteren, uit de droom halen, want het is heus niet allemaal rozegeur en maneschijn. Aan het woord komen verzorgers van grote roofdieren, wol ven, ijsberen, hyena's, cheeta's, mensapen, reptielen, olifanten, rooi en andere vogels en dolfijnen. Het wemelt van de kernachtige uitspra ken, die wel duidelijk maken dat oppasser allerminst een saai beroep is en zeker niet voortkomt uit senti mentele dierenliefde. Interesse, dat wel, voor dieren, maar meest ook voor de mensen die ernaar komen kijken. Henning Anthon en A. P. en G. den Hoed: Vogels van zee, meer en moe ras. Uitg. Moussault, Baarn. 272 blz., 23,50. Henning Anthon en A. P. en G. den Hoed: Vogels van veld, hei en hoogte. Uitg. Moussault, Baarn. 180 blz.. 24,50. Informatie in woord en beeld over: Stadsvogels (A. P. en G. den Hoed). De duinen (G. den Hoed) en Heide en bosrand (G. den Hoed). Uitg. Mous sault, Baarn. Per deel 60 bit., 8,50 Olie Persson en G. den Hoed: Beken de Paddestoelen in Europa. Uitg. Moussault, Baarn. 130 blz., 23,50. Bob Scott en Don Forrest: Kijk op vogels. Uitg. Zomer Keuning, Wa- geningen. 276 blz., 22,80. Dick Walda: Je had met een vogel moeten trouwen. Uitg. Keesing, Amsterdam. 96 blz., 19,50. tot industrieterrein verbonden. On der meer dat een milieubeheersplan moet worden opgesteld en dat de milieubelasting niet mag toenemen. Enkele commissieleden zeiden dat dit voor verplaatsing van bestaande chemische installaties cn met be hulp van de meest moderne appara tuur, mogelijk is. Het statenlid Mastenbroek merkte nog op, dat de overslaghaven in Stein te klein is en dat er plannen bestaan om een nieuwe haven in de westelijke mijnstreek aan te leggen. Voor dit doel wilde hij wel De Graet heide reserveren maar niet voor uitbreiding van DSM-Chemie. De CDA-fractie beraadt zich komende maandag over het standpunt dat zij tijdens de komende vergadering van de provinciale staten zal innemen over de kwestie Graetheide. Van een verslaggever BREDA In de centrale werkplaats instructiemiddelen van Defensie in Breda wordt de laatste hand gelegd aan de kopiëring van de zogenaamde Parijse maquette van de stad Maastricht. De echte maquette is in de jaren 1748-1752 op last van koning Lode- wijk de veertiende gemaakt en be vindt zich in het „Museé des Plans- Reliefs" in het Hotel des Invalides in Parijs. Maastricht en Bergen op Zoom zijn de enige steden in Neder land, waarvan een dergelijke histo rische waardevollle maquette be staat. De originele maquette is in 1972 enige tijd in Maastricht ten toongesteld en trok toen veel bekijks. Uit die tijd dateert het initiatief van een groep Maastrichtenaren de ma quette te laten kopiëren. De centra le werkplaats instructiemiddelen in Breda kwam voor dit werk het meest in aanmerking, omdat daar vaak maquettes voor militaire doel einden worden gemaakt. Van de oorspronkelijke maquette van 39 vierkante meter heeft men in de kopie alleen het middengedeelte nagemaakt met dé stad Maastricht. De ommelanden zijn weggelaten. De kopie is daardoor vijftien vierkante meter groot geworden. Het ligt in de bedoeling haar in maart van dit jaar officieel over te dragen aan de Stich ting Maquette Maastricht. Allen die iets te vorderen heb ben van, verschuldigd zijn aan of nog borgtochten onder hun berusting hebben ten lasten van de ontbonden huwe lijksgoederengemeenschap in huwelijk bestaan hebbende tussen mevrouw Caroline Jo sephine Hendriks, wonende te 's-Gravenhage, Van Speyk- straat 134 en de heer Johan Gerrit Post, laatst wonende te Velp, H. A. Lorentzhuis 332, Rijnstraat 1 (en aldaar overle den op 9 oktober 1976) en de daarin begrepen, onder het voorrecht van boedelbeschrij ving aanvaarde, nalatenschap van laatstgenoemde, wordt ver zocht daarvan opgaaf en/of be taling te doen voor of op 1 fe bruari 1977 ten kantore van no taris D. van der Plas, Van der Duyn van Maasdamlaan 9 te Huizen, Postbus 40. Rekening en verantwoording zal geschieden op maandag 4 april 1977 om 10.00 uur ten kan tore van bovengenoemde notaris. BEGRAFENIS- EN CREMATIEVERZORGING Waarom zou u de nabestaanden belasten met hetgeen u zelf kunt doen? Wij stellen u in de gelegenheid u in te schrijven in ons unièke archief-systeem waarbij rekening gehouden wordt met uw specifieke en persoonlijke wensen. Financiële regelingen en overname bestaande polissen mogelijk. De inschrijving is geheel gratis. Wij zijn dag en nacht bereikbaar. DE BURGEMEESTER VAN 'S-GRAVENHAGE, Gelet op artikel 9. lid 1van de Monumentenwet; MAAKT BEKEND, dat ter Gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken, Verkeer en Vervoer (kamer 3342) van heden af voor een ieder ter kosteloze inzage zal liggen de door de Minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk vastge stelde lijst van onroerende monumenten (Laan van Meer- dervoort 237) in de gemeente 's-Gravenhage, alsmede een exemplaar van de Monumentenwet. 's-Gravenhage, 11 januari 1977. De Burgemeester van 's-Gravenhage, SCHOLS. Uw advertentie in J wordt door 355.000 koopkrachtige Nederlanders gelezen. fotoboek met 320 foto's waarvan vele in kleur ^.orekene^. rw lfptxuin f3990 Een uitgave van PAAGMAN. NU IN IEDERE GOEDE BOEKHANDEL VERKRIJGBAAR. Onderricht in de Engelse spreektaal aan volwassenen Voor beginners en gevorderden in kleine clubs Inschrijving nieuwe leerlingen voor de cursus januari 1977 tot en met juni 1977 Op vrijdag 14 januari 1977 van 7 tot 8 uur 's avonds Cursusgeld totaal I 120,-; te voldoen 50,- bij de inschrijving en de rest vóór 31 maart 1977 Smit's Engelse conversatieclubs Wattstraat 3, Oen Haag (zijstraat van de Laan van Meerdervoort tussen Valkenbosplem en Regentesselaan) Tel. 39.09.71. Mot ons onderwijs willen wij bereiken dat ook beginners zo ver gebracht worden dat zij het Engels goed kunnen verstaan en zich vlot kunnen uitdrukken in de gewone spreektaal Boekhandel H. Hoonhoud b.v. vraagt voor winkel en lichte administratieve bezigheden. Leeftijd 20 jaar, minimaal Mavo of daaraan gelijkgestelde opleiding is gewenst. Sollicitaties te richten aan Boekhandel H. Hoonhoud b.v., Laan van Meerdervoort 213, Den Haag. Bouwkombinatie SLOKKER/VERMEULEN Postbus 55 Hulzen (NH) vraagt voor haar projekt 404 woningen Tanthof, Delft, Inlichtingen (werk Amstelveen) 020-470527, na 19.00 uur de heer P. vd Heuvel, tel (02159) 41871 Chr. School voor Lager en Middelbaar Beroepsonderwijs toussaintkadp 51 leiden tel. 071-130841 over donderdag 13 januari 1977 20.00 uur KV-JV Kinderverzorging - Jeugdverzor- ging INAS Algemene Schakelopleiding VHBO Vooropleiding Hoger Beroepson derwijs Vormingsklas KN/COUT Kostuumnaaien/Couture De school is per bus vanaf het station bereikbaar met lijn 14. De N.V. Tuinbouw verzekeringsbank vraagt: Haar werkzaamheden zullen bestaan uit: verzorgen en typen van correspondentie bijhouden van administratie Wij bieden: goede honorering goede sociale voorzieningen prettige sfeer op klein kantoor Sollicitaties te richten aan: N.V. Tuinbouwver- zekeringsbank, Javastraat 60, 's-Gravenhage. Telefoon 070-469474. De Hervorme Jeugdraad te Wassenaar zoekt een op part-time basis, vooral ten behoeve van het werk in en rondom de jongerensociëteit dat voorna melijk in de avonduren en tijdens het weekeinde plaats vindt. Wij mikken op: een geschoolde groepswerker met agogisch- didaktische vaardigheden óf een door ervaring en natuurlijke aanleg voor deze funktie geschikte figuur. Een positieve instelling ten aanzien van de kerk is vereist. Nadere informaties bij de heer P. C. Taal, even eens voor een deel van zijn tijd werkzaam als jeugdvormingsleider: Middelweg 146, Wassenaar, telefoon 01751-11249. Voor het salaris geldt de regeling voor kerkelijke werkers als uitgangspunt Sollicitaties te richten aan de wnd. sekretaris, Drs L. F. Schipper. Middelweg 83. Wassenaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11