Somberheid troef over ^Rhodesië-conferentie Britten willen betere EG-raad Praphas terug naar Thailand Moskou geeft Carter een schot voor de boeg Communist Carillo wil Spanje bij EG Muurkranten in Peking vragen terugkeer Teng Frontlijnpresidenten in weekeinde bijeen Praagse dissidenten na verhoor weer vrij Processen in de maak tegen drie Sowjet-dissidenten Rechterhand van vroegere dictator Marsbeving H6 tATERDAG 8 JANUARI 1977 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 LONDEN/LOESAKA (AP, UPI, Reuter) Somberheid is troef inzake de conferentie over Rhodesië in Genève tussen blank en zwart. Volgens programma moet de bijeenkomst de zeven tiende weer beginnen maar geen van de deelnemers ziet dat meer zitten. Het zal zeker later worden en mogelijk helemaal niet meer. l Veel hangt af van de bijeenkomst van de staatshoofden van Rhode- sië's buurlanden (de frontlijnpresi denten) die dit weekeinde in de Zam- biaanse hoofdstad Loesaka bijeen jn. komen. Als zij willen blijven zoeken nj. naar een vreedzame regeling en wil es. len pogen ook de zwarte nationalis- an ten in Rhodesië daartoe te bewegen, nj. dan is er nog hoop. Maar als zij en volwaardige steun willen verlenen y aan de verzetsgroepen zit het er ;e- steeds meer in dat een oplossing voor Rhodesië niet van de conferen- ;n> !tietafel maar uit de loop van een js- i geweer zal komen, tie :al Wat er van de topconferentie in Loe- an saka te verwachten valt, is onzeker. Britse zegslieden putten gisteren in, hoop uit de houding van de als radi- te caal beschouwde president van Mo de zambique. Samora Machel. Hij zei ie. donderdag tegen de rondtrekkende ie- Britse conferentie-voorzitter Ivor Ri jn chard dat een vreedzame regeling voor Rhodesië nog steeds mogelijk is. Volgens de Mozambikaanse presi- -"I dent kunnen er „mechanismen" wor den gevonden voor een overdracht van de macht van blank aan zwart in Rhodesië. Hij steunde tot veler ver rassing de Britse pogingen om op de valreep een oplossing voor Rhodesië te vinden wat belangrijk is omdat de meerderheid van de guerilla in Rho desië vecht vanuit Mozambique. Pessimisme Opvallend is dat in Londen ondanks de houding van Machel alsook van de andere frontlijnpresidenten het pessimisme eerder is toe- dan afge nomen. Dat komt dan niet door de houding van de frontlijnpresidenten maar door het standpunt van de leider van de blanke minderheidsre gering in Rhodesië. Ian Smith, die nog steeds van geen wijken wil we ten. Richard heeft ook gesproken met de Zuidafrikaanse premier John Vorster in de hoop dat die druk op Smith zou willen uitoefenen, maar de kans daarop is klein. Waar nemers hebben daar wel een verkla ring voor, toen Vorster Smith naar de conferentietafel in Genève dwong, had hij nog de illusie dat er een gematigd zwart-Rhodesië aan Zuid-Afrika's noordgrens zoU ko men en die heeft hij nu niet meer. Volgens de telegrammen die Ri chard naar Londen heeft gestuurd weigert Ian Smith ronduit terug te komen van zijn standpunt dat het vredespakket zoals dat vorig jaar door Henry Kissinger is uitgewerkt en aan hem voorgelegd een vast „contract" is en derhalve niet kan worden gewijzigd. Smith, zo zeggen de Britse functionarissen, stelt de keuze tussen het Kissinger-pakket of helemaal niets. Daarnaast zou hij Richard vorige week. tijdens een verhit gesprek van twee uur in Salis bury. hebben duidelijk gemaakt dat hij onder geen beding akkoord zal gaan met een nieuw Brits vredes plan dat de Britse onderhandelaar hem heeft voorgelegd. Op grond van dit plan zou Engeland een „actieve rol" spelen tijdens de voorgenomen overgangsperiode van twee jaar naar de overdracht van de macht aan de zwarte Afrikaanse meerder heid. Londen, aldus het plan. zou een gouverneur-generaal benoemen die voor een ordelijke machtsover dracht moet zorgdragen en Britse functionarissen zouden de omstre den portefeuille van defensie en jus titie in een interim-regering op zich nemen. PEKING, HONGKONK (Reuter, UPI, AP) Op muurkranten in Peking is gisteren openlijk de terugkeer gevraagd van Teng Hsiao-ping, de Chinese vice-premier die in april vorig jaar van het politieke toneel verdween. - „Wij hopen dat het centrale comité (J van de communistische partij maat regelen zal nemen om de terugkeer mogelijk te maken van kameraad Teng Hsiao-ping". aldus de opstel lers van de muurkrant die verder ook vragen om de „opheldering" van de affaire Teng. Bedoeld wordt de inci denten op het plein van de hemelse n- vrede in Peking, waar na de dood de Ivan Tsjoe En-lai gedemonstreerd re- werd en het tot ongeregeldheden istkwam. Deze incidenten werden door ld de radicalen aangegrepen om Teng te zuiveren. n- De in Hongkong opgevangen radio- n- Tibet heeft bekend gemaakt dat de dt ..bende van vier" onder leiding van 11- Mao's weduwe Tsjiang Tsjing, „op ij- de verjaardag van Tsjoe En-lai's v dood" (dat is vandaag) in het open- n- baar berecht zal worden, lit JJ Campagne je .Premier Tsjoe En-lai overleed op 8 ;n Januari 1976. In China is de afgelo- rd pen dagen een omvangrijke campag- d- .ne aan de gang waarin zijn nage- r- ^dachtenis hulde wordt gebracht. „Onze premier werd door de bende van vier tot de dood toe vervolgd en «stierf ongewroken, maar de rekening is nog niet ten volle vereffend", aldus radio Tibet. „Op de verjaardag van het overlijden van premier Tsjoe zul len Wang Hoeng-wen. Tsjang Tsjoen-tsjiao, Tsjiang Tsjing en Yao Wen-yoean. onder bewaking worden opgebracht om voor het portret van de geachte en geliefde premier in het openbaar berecht te worden", aldus het radiobericht. De vier werden be titeld als „bende van historische misdadigers, wier misdaden meer dan de dood verdienen" Volgens de radio wilde Tsjiang Tsjing op de troon van de vroegere keizerin klim men. droomde Tsjang Tsjoen-tsjao ervan premier te worden, liet Wang Hoeng-wen een welgevallig oog rus ten op het voorzitterschap van het nationale volkscongres en had Yao Wen-yoenn „zo zijn eigen plannen" Of de vier zaterdag inderdaad be recht zullen worden is twijfelachtig. Volgens waarnemers duurt het offi ciële onderzoek naar de „misdaden" van de vier nog voort. Gisteren heeft de huidige voorzitter van de partij, Hoea Kwo-feng, zijn eerste uitnodiging voor een bezoek aan het buitenland aanvaard. Op een nader te bepalen datum zal hij naar Bangladesj gaan. Smith, aldus de Britse functionaris sen in Londen, heeft een dergelijke oplossing zonder meer van de hand gewezen met het argument dat Groot-Brittannië nooit een werke lijk koloniaal bewind in Rhodesië uitoefende. Het land was een kolo nie met een eigen regering voordat het blanke regime in 1965 eenzijdig de onafhankelijkheid uitriep. Om die reden, zo gaat de redenering van Smith verder, is Engeland niet be voegd ook in deze fase een koloniale rol in Rhodesië te vervullen. De Rhodesische premier kon tijdens het gesprek met Richard overigens niet voorzien dat niet alle leden van de blanke gemeenschap in zijn land het met zijn houding eens zouden zijn. Gisteren liepen 17 blanke de monstranten met protestborden door Salisbury, aangevend dat zij het jongste Britse voorstel steunen. PRAAG (DPA) Na langdurige verhoren hebben de autoriteiten in Praag gisteren drie van de vier criti ci van het Tsjechoslowaakse bewind die de dag tevoren waren gearres teerd. op vrije voeten gesteld. De vierde, de auteur Vaclav Havel, werd weliswaar ook vrijgelaten, maar later weer aangehouden en opnieuw verhoord. Volgens goedingelichte kringen hangt hem een strafvervolging bo ven het hoofd. De woningen van Havel, de schrijver Ludwik Vacoe- lik. de toneelspeler Pavel Landovis- ky en de litteraire criticus Sdenek Oerbanek werden bij hun arrestatie doorzocht. Daarbij zouden naar ver luidt ook filmopnamen zijn ge maakt. De vier behoren tot de on dertekenaars van het manifest „Charta 77". MOSKOU (DPA AP) Russische aanklagers zijn bezig met de voorbe reiding van processen tegen de drie vooraanstaande dissidenten wier huizen deze week doorzocht zijn en die er in de door de staat gecontro leerde pers van beschuldigd werden contacten te onderhouden met een anti-Russische organisatie. Openbare aanklagers ontboden gis teren Joeri Orlov, Alek Ginzberg en Lioeda Alexejewa op hun kantoren voor ondervragingen maar alleen mevrouw Alexejewa voldeed hier aan, aldus mededelingen van zegslieden uit kringen van dissi denten. BRUSSEL (Reuter, ANP) Groot-Brittannië wil de bij eenkomst van staatshoofden en regeringsleiders van de ne gen EG-landen verbeteren. Deze zogeheten EG-raden hebben de laatst tijd nogal aan kritiek blootgestaan omdat zij buitenge meen weinig opleverden. Hoe de EG-raden in Britse ogen succesvol ler kunnen worden gemaakt is niet duidelijk, maar volgens zegslieden in Londen en Brussel staat vast dat aan voorstellen wordt gewerkt. Groot-Brittannië zit op het ogenblik de Euopese Ge meenschap voor (daarin is het Ne derland) opvolgt terwijl het toeval ligerwijs ook voorzitter is van de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de Gemeenschap) heeft geleverd. Roy Jenkins. (Het voorzitterschap verandert echter op het half jaar. terwijl de commis sie vijf jaar in functie blijft). De commissie kwam donderdaga vond voor het eerst in de nieuwe samenstelling bijeen en vergaderde tot het ochtendgloren over de ver deling van de portefeuilles. De Ne derlander Henk Vredeling kreeg niet evenals zijn voorganger Lardl- nois landbouw waarop hij aasde, maar sociale zaken en werkgele genheid. Niet dat de voormalige minister van defensie daarover ontevreden was. „Nu kan ik aandacht besteden aan de jongens van de vakbewe ging. De werkgevers redden zich wel". Op de vraag of de werkgevers zich druk zouden moeten maken over zijn benoeming: „Dat zou ik maar wel doen als ik hen was". Vredeling wees er ook nog op dat de werkgelegenheid op alle terrei nen van de EG aan de orde komt, bij de landbouw en de visserij, maar ook bij de industrie. Zuurzoet In tegenstelling tot Vredeling zelf waren in Den Haag politici nogal ontevreden met de post sociale za ken. Van de claim van minister president Den Uyl dat Nederland een zware post moest hebben is niet veel terecht gekomen. Dat Vre- - deling ook nog vice-voorzitter van de commissie is geworden wordt in Den Haag gezien als een doekje voor het bloeden, hoewel zuurzoet wordt opgemerkt dat sociale zaken in ieder geval nog beter is dan vervoer waarvoor Vredeling in de loop van de nachtelijke vergade ring werd genoemd. zeer goede collega's toe. Dus mijn oordeel is kennelijk niet altijd per fect". Visserij Het belangrijkste probleem waar mee de Europese commissie vol gens Jenkins (die zelf behalve het voorzitterschap ook belast is met voorlichting en juridische aangele genheden) zal de visserij zijn en de lanbouwproblemen. De eerste ver antwoordelijkheid hiervoor komt voor het eerst sedert 1958 niet meer aan een Nederlander toe, maar aan de Deen Finn Olav Gundelach Gundelach die ook al in de vorige Europese Commissie zat. vertegen woordigde de EG in visserij-onder handelingen met IJsland en andere landen. Hij is een harde onderhan delaar en liet in november Japan weten dat hun uitvoer naar de EO maar eens ingekrompen moest worden, omdat men anders in To kio de consequenties wel zou merken. Vredeling (links) in gesprek met de nieuwe voorzitter van de Europese Commissie, de Brit Jenkins. Terwijl Duitsland, Frankrijk en Engeland „met de grote brokken" weg zijn gelopen, blijven er nogal^ wat ontevredenen over. Roy Jen-* kins, wees dan ook vrijdagochtend zeer nadrukkelijk op de belangrijk heid van de taken opgedragen aan de Italiaan Lorenzo Natali (vergro ting EG, Milieu en voorbereiding Europese Verkiezingen), de Neder lander Vredeling, de Belgische burggraaf Etienne Davignon (in dustriepolitiek, douane-unie en in terne markt) en de Ier Richard Bur ke, die de portefeuille van verkeer, consumentenzaken en onderwijs heeft gekregen. De abnormaal lan ge duur van de eerste vergadering (15 uur) is er echter ook een bewijs voor dat het allemaal niet zo ge makkelijk is gegaan met de verde ling van de portefeuilles. Niettemin, zo verzekerde Jenkins op de persconferentie, er is geen sprake van wrok in de commissie. Ook reageerde hij op geruchten dat hij niet helemaal tevreden was over een aantal collega's, die door de regeringen als commissaris waren voorgedragen. dl( zou onder meer het geval zijn geweest met de Westduitser Wilhelm Haferkamp (buitenlandse betrekkingen). Jenkins zei: „Enkele van mijn col lega's die tegen mijn zin in gekozen zouden zijn, schijnen mij werkelijk De verdeling van de portefeuille» in de Europe se Conni«ie liet er nu als tolgt uil: Roy Jenkins (SC), voorriller. Verder belast mei de voorlichting en de juridische aangelegenheden, (socialist) Wilhelm Haferkamp, 53. belast met de buiten landse betrekkingen. Hij is een svestduilsesnci- alist. Burggraaf Etienne Da\ignon. 44. Belgische christen-democraat, krijgt de industriepolitiek, de douanc-nnie en de interne markt. Antonio Giolitti. Cl. eest Italiaanse socialist krijgt de portefeuille van regionaal beleid en de coördinatie van de Europese Fondsen (regio naal. sociaal en het landbouw onenlaticfondt. Lorento Natali. 54. een Italiaanse christen democraat, Is de speciale verantwoordelijkheid toevertrouwd voor de onderhandelingen met de landen die lol de Europese Gemeenschap willen loetreden, alsook milieubeleid. Richard Burke, 41. belast met alle liseale aangelegenheden, de consumentenbelangen, het transportbeleid en de betrekkingen met het Europese parlement. Claude Cheytton. SC. de architect van de over eenkomst van Home tmet 46 ontwikkelingslan den) blijft ontwikkelingstaken beheren. Samuel Tugendhat, 39. de Britse conservatief, is verantwoordelijk voor de Europese begroting en de financiële controle, bel personeel en de administratie. taken en werkgele- Finn Olav Gundelach, SI, beret de landbouw post en is ook verantwoordelijk voor de belc visserijsector, de onderhandelingen met landen buiten de gemeenschap inbegrepen. Gundelach leunt tegen hel socialisme aan. MADRID (Reuter, UPI) - De Spaanse communistische leider Santiago Carillo wil dat zijn land aansluiting zoekt bij de Europese Gemeenschap, en zich niet richt op de Verenigde Staten of zelfs de Sowjet-Unie. HIJ zei dat zijn partij volstrekt onaf- hankelijk is van Moskou en bereid is 3jgens (je Wel Is hij voorstander van het laten bestaan van de Amerikaanse bases in Spanje maar tegén een Spaanse lidmaatschap van de NAVO, hoewel Carillo iedere meerderheidsbeslis- sing hierover zou aanvaarden. In een vraaggesprek met het Amerikaanse persbureau United Press Internatio nal (UPD toonde de communistische veteraan zich een groot voorstander van het zogeheten Euro- communismc, zoals dat ook in Frankrijk en Italië wordt beleden. het democratische spel volgens regels te spelen. „Wij zijn Europea nen", aldus benadrukte Carillo. „Wij willen een sterker Europa dat onaf hankelijk is van de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie". De communis tische voorman zei uiteraard een grote sympathie te hebben voor de Russische revolutie maar dat bete kent niet „dat wij ons vandaag de dag vereenzelvigen met de Sowjet- oolitiek". In Spanje zelf ls Carillo voorstander van wat hij noemde een „nationaal pact" van alle politieke partijen om sociale rust en economische vooruit gang te verzekeren. Voorwaarde voor politieke rust is volgens Carillo er kenning van het bestaansrecht van de Spaanse communistische partij die op het ogenblik nog steeds verbo den is. Om die reden werd Carillo onlangs aangehouden, hoewel na en ige dagen weer vrijgelaten. Hij wordt nog steeds bewaakt door aanhangers uit vrees voor een ontvoering door behoudend-rechtsen in Spanje. De Westduitse bondskanselier Hel mut Schmidt zou de Spaanse rege ring hebben aangeraden de commu nistische partij te laten deelnemen aan de algemene verkiezingen, dit voorjaar. Schmidt sprak met koning Juan Carlos en de Spaanse eerste minister Adolfo Suarez waarbij hij zich ingenomen toonde met de de mocratische ontwikkeling van Span je de afgelopen maanden, hoewel het land, aldus Schmidt, nog steeds geen democratie is. Toetreding van Span je tot de Europese Gemeenschap is afhankelijk van de verdere stappen op de weg naar democratie, zo zou de Westduilse bewindsman zijn ge spreksgenoten hebben voorge houden. BANGKOK, SINGAPORE (Reuter, UPI, AP) De rechterhand van de vroegere Thaise dictator Thanom Kittekatsjorn, maarschalk Praphas Charoesathien, keert morgen uit balling schap naar Bangkok terug, zo heeft de politie gisteren bekend gemaakt. PASADENA (UPI) - Na maanden van onverwacht diepe rust in de bodem van de planeet Mars heeft de seismograaf van de Viking II waarschijnlijk de eerste ..marsbeving" geregistreerd. Als het er een was (..rnaar we weten eigenlijk niet ]hoe een marsbeving er uit ziet) moet het zelfs een vrij grote geweest zijn: 6 og hoger op de schaal van Richter. Volgens woordvoerder Don Anderson moet er mogelijk wel een jaar op de gegevens gestudeerd worden voor de seismologen zekerder van hun zaak kunnen zijn. De 63-jarige Praphas zal zich afzijdig houden van de politiek en misschien eerst enige tijd monnik worden. Daarmee zou hij dan het voorbeeld van Thanom volgen die vorig jaar als monnik verkleed in Thailand terug keerde uit zijn ballingschap. Ex-maarschalk Praphas is op 15 au^ gustus vorig jaar ook al eens terug gekeerd. Toen ontstonden er studen tenonlusten die aan verschillende mensen het leven gekost hebben De regering van de toenmalige premier Koekrit Pramoj verzocht de ex- maarschalk toen het land te verla ten, hetgeen gebeurde Niet lang daarna kwam oud-dictator Thanom Kittekatsjorn het land bin nen en opnieuw demonstreerden de studenten tegen diens verblijf in Thailand. Aangezien Thanom in de roze monnikspij het land bin nenkwam en daarmee zeer op het gemoed van de overwegend boeddhistische bevolking speelde durfde de toenmalige regering onder Koekrits broer, Seni Pramoj het niet aan hem ook het land uit te zetten. De studenten gingen door met hun demonstraties en plakten pro testleuzen tegen Thanom aan. Twee studenten werden daarbij op heter daad betrapt en door de politie ge lyncht. De studenten hingen daarop een pop op, die veel leek op de schoonzoon van de Thaise koning Phoemibol. Daarop werd de bezet ting van de Thammasat-universiteit door de Thaise strijdkrachten aan gegrepen om de macht over te ne men. Bij de veldslag rond de univer siteit werden honderden studenten op wrede wijze om het leven ge bracht. De Thaise politie verwacht deze keer bij de terugkeer van Praphas geen demonstraties omdat de linkse stu dentenbeweging is ontwricht na de militaire coup van 6 oktober. Veel studentenleiders zitten nog achter de tralies en vele anderen zijn de Thaise oerwouden ingevlucht om zich aan te sluiten bij de marxis tische guerillastrijders tegen het hui dige bewind. Vijf politiemannen, die waren gear resteerd in verband met het lynchen van de twee studenten, zijn gisteren vrijgesproken. Politiefunctionaris sen erkenden op een persconferentie in oktober dat de politie voor de dood van de twee verantwoordelijk was geweest, maar de rechter consta teerde gisteren gebrek aan bewijs en ontsloeg de verdachten van strafver volging De Thaise strijdkrachten hebben de guerilla-eenheden in het zuiden van het land een ultimatum gesteld. Zij moeten zich voor vandaag overgeven en de wapens neerleggen Gebeurt dit niet dan zullen de Thaise troepen de guenllastrijders aanvallen en daarbij artillerie en luchtmacht in zetten. Generaal Kriangsak Chamanan. de secretaris-generaal van de zoge naamde „hervormingsraad", de mili taire junta die in Thailand de lakens uitdeelt, zei echter dat de situatie in het zuiden niet alarmerend is. 9 door Victor Zorza De glinstering van staal die bij de contacten tussen Carter en Breznjew te bespeuren is, ligt nu begraven onder een laag van diplomatieke beschaafdheid, zodat deze nauwelijks nog zichtbaar is. Maar terwijl Breznjew Carter herhaaldelijk beloofd heeft met de nieuwe Amerikaanse regering geduld te hebben als ze eenmaaf opgetreden is, heeft hij ook duidelijk gemaakt dat Moskou niet eeuwig kan wachten. Terwijl Carter het eerste gedeelte van Breznjews boodschap met dank aanvaardt, laat hij ook duidelijk weten dat hij op z'n hoede zal zijn als het Kremlin trucs probeert i uit te halen. De boodschap van het Kremlin werd bijna niet opgemerkt toen deze ver leden maand verscheen in een arti kel in de Prawda van de hand van Georgi Arbatow, het hoofd van het Sowjet-instituut voor Amerikaanse studiën. Arbatow schreef dat de hieuwe president natuurlijk z'n aan dacht op vele zaken zal moeten rich ten en dat dit „niet anders dan nor maal" was. Maar er waren ook „drin gende problemen" in de betrekkin gen tussen de VS en de Sowjet Unie en hun oplossing „mag niet voor Onbepaalde tijd worden uitgesteld". Tijd Arabatow legde uit dat de tijdsfactor bijzonder belangrijk was Tijdens de verkiezingscampagne werden „kop jes en borden kapot gemaakt" en daar moest een schadevergoeding tegenover staan. Een grotere inspan ning is noodzakelijk om de verloren tijd in te halen. Arbatow legde uit dat kansen in de politiek voor moge lijke actie niet tot later kunnen wor den „opgeborgen" omdat zij verloren gaan wanneer ze niet op het juiste ogenblik worden benut. Daarom zijn vooruitzichten op succes in de be trekkingen tussen de VS en de Sow jet-Unie „voornamelijk afhankelijk van een tijdige oplossing van de dringende problemen." Arbatow had het botter kunnen zeg gen wanneer hij gesteld had dat het ontbreken van een oplossing van de ze dringende problemen de succes volle ontwikkeling van de onderlinge betrekkingen onmogelijk zou ma ken. want daarop kwam zijn boodschap neer. Het was een waarschuwing, een schot voor de boeg. dat werd afgevuurd nog voor de regering van Carter haar positie heeft ingenomen. Dit is niet iets dat het Kremlin zou willen zeggen in de boodschappen die door tussenperso nen werden overhandigd, die Carter ervan verzekerden dat Moskou hem de tijd zou gunnen om zich in het Witte Huis te vestigen. Het is traditie in het Kremlin dat dergelijke waarschuwingen het beste indirect overgebracht kunnen worden. Deze traditie is gebaseerd op een nauw keurige diplomatieke berekening. Maar Washington, dat zich nu in een overgangsfase bevindt, zal waarschijnlijk nog minder tussen de regels van Prawda doorlezen dan het normaal gesproken doet. Arbatow herhaalde zijn boodschap in een vraaggesprek met de pers, maar dit kreeg nog minder aandacht dan het artikel in de Prawda. Arbatow pro beerde het nog een derde keer in een radiouitzending die voor de Verenig de Staten bedoeld was. Op dat mo ment waren de gebroken borden een fiets geworden. Arbatow legde uit dat je niet kunt fietsen en tegelijk op een plaats blijven staan. Om vooruit gang te boeken moet je je bewegen. Wedloop Arbatows vasthoudendheid om zijn boodschap overgeseind te krijgen verdiend de beloning van publiciteit maar de boodschap zelf verdient nauwkeurige bestudering. Wanneer er geen vooruitgang is geboekt in de SALT-besprekingen tegen de tijd dat het voorlopige akkoord in okto ber afloopt, schreef hij in de Praw da, dan zou een nieuwe en gevaarlij ker ronde van de bewapeningswed loop kunnen beginnen. Dit zou ik als niet meer dan een vanzelfsprekendheid opvatten. Maar sommigen in Washington zien dit als een dreigement met name vanwege zijn opmerking in het ge publiceerde vraaggesprek dat „wij twee keuzes hebben". Arbatow zei dat de Sowjet-Unie of naar detente en gelijke veiligheid in het kader van de SALT akkoorden zou kun nen streven of „onze broekriem aan halen -en onze militaire kracht op voeren om een herhaling te voorko men van de situatie waarmee wij in 1941 werden geconfronteerd" toen Hitier Rusland binnenviel. Het stellen van de alternatieven door het Kremlin in dergelijk grim mige termen veronderstelt dat Ar batow, een van de leidende duiven in de interne Sowjet-discussies over defensie, het nu noodzakelijk acht om meer dan in het verleden met de haviken rekening te houden. Het „of-of" argument dat hij bezigt, is in dit geval dan ook meer in over eenstemming met de harde argu menten die zo vaak door de extreme haviken in zowel Moskou als Wash ington worden gehanteerd dan met het subtiele, weloverwogen denken van de voorstanders van wapenbe heersing in beide landen. Zorgen Moskou maakt zich zorgen. Zowel het Kremlin als Kissinger dachten dat het SALT-akkoord, waarover in het afgelopen jaar werd onderhan deld rijp was voor ondertekening, maar Carter wil een aantal veran deringen aanbrengen, die de onder handeling zeer zouden kunnen be moeilijken. Carter heeft duidelijk te kennen gegeven dat zijn regering een consequente houding zal aanne men ten aanzien van de kwestie van de mensenrechten die Breznjew in het akkoord van Helsinki beloofd heeft te respecteren. Arbatow heeft deze zaak eveneens uitdrukkelijk aangeroerd. Hij zei dat de staten die deze zomer de conferentie in Belgra do zullen bijwonen om de uitvoering van het akkoord van Helsinki te bespreken er niet heen moeten gaan met „wederzijds aanspraken en klachten." Tijdens de verkiezingscampagne toonde Carter zich voorstander van een harder beleid dan dat van de regering Ford jegens de Sowjet- Unie. Over het algemeen deed het Kremlin net alsof het doof was. maar Arbatow stelt dat de werkelij ke schade reeds is aangericht. Hij zegt dat de verkiezingscampagne de steun van de publieke opinie voor ontspanning heeft ondermijnd en wantrouwen jegens de SowjetrUnie heeft gezaaid en dit „zal nog enige tijd voelbaar zijn". Wantrouwen De Sowjet-pers publiceert meestal alleen de opiniepeilingen die toene mende vriendelijke Amerikaanse gevoelens Jegens de Sowjet-Unie to nen, maar Arbatow slaat een andere weg in. Hij citeert een opiniepeiling die een groeiend Amerikaans wan trouwen jegens de Sowjet-Unie en toenemende publieke steun voor mi litaire uitgaven en het behalen van een Amerikaanse militaire superio riteit laat zien. Het Kremlin verwacht moeilijkhe den met Carter en Arbatow laat Carter en de bevolking van de Sow jet-Unie duidelijk weten dat Mos kou klaar staat als het zover ls.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7