Nieuwbouw HSA voorlopig in de ijskast Anderson: rentmeester van kostbare verzameling voor nieuwe generaties Omstreden CDA- j kandidate benoemd] tot wethouder „Het gaat om gehele leerling" Schols: „Maatregelen tegen autoverkeer" Hanen en cavia's in de Houtrusthallen Tegenstemmers: „Niet deskundig' „Ik wil niet naast brandweer kazerne wonenv Kerkbalans '77 Nog steeds leegstand in kantorenflat Bogaardt Centre Voor meer nieuws uit regio - pag. 11 korpel H. J. Mattheüs nieuwe directeur „Berestein' ZATERDAG 6 JANUARI 1977 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET H 6- Van een verslaggever DEN HAAG Het ziet er naar uit dat de nieuwbouw voor de Haagse Sociale Academie voorlopig weer de ijskast ingaat Dit is het gevolg van de noodzakelij ke beperking van de overheidsuitga ven voor de komende jaren Als voortvloeisel daarvan zullen de bouwvoorbereiding en de feitelijke aanvang van de bouw van alle ruel verwezenlijkte projecten uit het der de seholenbouwplan moeten worden getemporiseerd, hetgeen voor een groot aantal projecten neerkomt op een uitstel van enkele jaren. Staatssecretaris De Jong van onder wijs en wetenschappen zal het be stuur van de Haagse Sociale Acade mie daarvan een dezer dagen mede-, deling doen. In 1977 zal ook voor' deze school opnieuw worden bezien in welk van de komende jaren het bouwproject voor verwezenlijking in aanmerking komt. De bewindsman heeft dit gisteren meegedeeld aan de socialisten Worrell. Drenth en Ko rungs, die over het uitblijven van de nieuwbouw schriftelijke vragen had den gesteld Bouwterrein Intussen sukkelt het schoolbestuur met het vinden van een geschikt bouwterrein voor de nieuwe acade mie. De gemeente Den Haag onder vond ernstige bezwaren ten aanzien van het oorspronkelijk gedachte bouwterrein in Duttende!. De acade mie zelf heeft een bouwterrein voor gesteld aan de Klaverstraat. In prin cipe kan de gemeente hier wel mee akkoord gaan. hoewel zij de acade mie het liefst geplaatst ziet In hetz.g. Porumgebied bij het Centraal Stati on Den Haag. Ook het bestuur van de academie is hierover wel te spre ken Het grote probleem was alleen de grote vertraging die optrad in verband met de aanleg van de Koe- kamplus. Hierdoor kon niet exact een bouwterrein worden aangewe zen. zodatde locatiesubsidie van het rijk .n het gedrang kwam. Oorspron kelijk moest vorig jaar «1976» de bouwlocatie "bekend zijn. wilde de gemeente Den Haag en de academie in aanmerking komen voor de ge noemde subsidie. Door de beslissing van de staatssecretaris wordt dit nu echter op de lange baan geschoven. Een woordvoerder van de gemeente deelde ons desgevraagd mee. dat Den Hkag waarschijnlijk nu voor eind 1977 met een bouwlocatie op de proppen moet komen, zodat de bouw in 1978 kan beginnen. Opnieuw een jaar vertraging dus Vervanging Naast het hoofdgebouw aan de Saf- fierhorst heeft het bestuur met in stemming van de-staatssecretaris 22 lokalen met stafruimten gehuurd, verspreid over de Diamanthorst, het Zwedenburg, de Lusthofstraat en het Westeinde (in Voorburg) en de Spaarwaterstraat Ook de gymnas- tiekaccommodaties worden ge huurd Gezien deze wijze van huis vesting kan. volgens drs De Jong. zeker niet gesproken worden van een optimale onderwijskundige situatie. Maar hem is niet gebleken dat af breuk wordt gedaan aan de eisen bestreffende de deugdelijkheid van het te geven onderwijs. Burgemeester sprak nieuwjaarsrede DEN HAAG Burgemeester F. G. L. L. Schols van Den Haag vindt dat elk stadsbestuur binnen niet al te lange tijd impopulai re maatregelen moet durven nemen om het autoverkeer binnen de perken te houden. De burgemeester toonde zich gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak ongerust over de manier, waarop het snelverkeer de stad aan het vernielen is. nen. woningbezlt moeizaam verwer- Schols sprak de rede gisteravond uit ven, mensen moet je uit hun ver op de gebruikelijke nleuwjaarsre- t rouwde omgeving halen, een nieuw ceptie van de gemeente Den Haag in huis tn een nieuwe wijk aanbieden, het Nederlands Congresgebouw In maken dat zij beter kunnen leven en" zijn toespraak schetste Schols een Een tot in de details verzorgde Stijlkamer geeft een indruk van het huiselijke leven rond de eeuwwisseling. De lamp. de stoelen, een klok. kortom het gehel interieur ademt een sfeer van rust uit lang vervlogen tijden. Door Leen Post DEN HAAG Een declaratie van een scherpschutter ujt Haarlem. We lezen: pijnigingen drie lden. vuil werk zes gulden, reiskosten drie gulden. Wat met vuil werk bedoeld wordt, kunnen we slechts bevroeden. Een oud-Hollands document uit de zeventiende eeuw. uit ons jasje zijn waarachter een wereld van afschuwelijke wreedheden schuil moet gaan. Eén document van de vele tienduizenden herinneringen uit een even bewogen als boeiend verleden, die in het nieuwe streekmuseum van de Hagenaar Jan Anderson aan de KethelWég 50 in Vlaardingeh, tot leven komen. dan ook nog betaalbare woningen scheppen in buurten, die de ver trouwde maatverhoudingen van de oude omgeving hebben." Toch vindt de burgemeester dat de Haagse stadsvernieuwing binnen één gene ratie geklaard moet kunnen zijn. ..Het is een taak, die door gewone mensen te overzien Is." Ovqr de herbouw van de badplaats Scheveningen: ..Voor mij zijn er te kenen die mij het geloof geven in een nieuw, prachtig zeestuk voor onze stad." Overigens kon Schols zich voorstellen dat de nieuwbouw in de badplaats niet iedereen aanspreekt vrij optimistisch beeld van de toe komst van de residentie. Natuurlijk was er de (laatste jaren gebruikeüj ke) klacht over het spreidingsbeleid van de regering. „De hardheid en dofheid bij regeringsvertegenwoor digers. als wij het hebben over onze zorgen over verplaatsing van rijksdiensten, benauwt mij." aldus burgemeester Schols. Het afgelopen jaar gaf het Haags gemeentebestuur het startsein voor het proces van de stadsvernieuwing Schols zei over dit proces: ..Het ls zeker wel een moeilijke en het lijkt soms een onontwarbare zaak: afge storven stadsdelen moet Je afbake- Gelukklg zijn het niet alleen trieste herinneringen die voor het nage slacht bewaard blijven. In het Streekmuseum zijn vele voorwerpen uit het verleden terug te vinden die een sfeer van gemoedelijkheid en vriendelijkheid uitstralen. „Hiet liefst zie ik mij als een rentmeester van deze verzameling, die ik in goede staat aan een volgende generatie wil doorgeven", aldus de heer Anderson, die in Den Haag geboren werd In het nieuwe streekmuseum, dat is onder gebracht In een oude boerderij, kon men vele uren achtereen toeven Er is zoveel te zien en te bewónderen, dat vooral ook in deze tijd vol van nostalgie en heimwee naar het verle den in hoge mate aanspreekt. Een beschilderde schooltas uit 1840, een fraaie pijpenkist uit 1780. een hand schrift op perkament met beschil derde hoofdletters uit 1200. vormen slechts enkele interessante zaken uit deze bonte verzameling. ke wijze in het museum bijeenge bracht. Elfduizend boeken doen de verhalen uit het verleden herleven en drieduizend prenten brengen de OoflOfT geschiedenis van Nederland in beeld. Dan hebben we nog niet eens gesproken over de meer dan zeven duizend afbeeldingen van oud- Vlaardingen. Als bezoeker gaat men bijna duizelen van deze gigantische 'etallen, die slechts een indruk wil len geven van de omvang van dit museum. hooizolder zijn als tentoonstellings ruimte ingericht. Oranjes Omvangrijk De collectie van Jan Anderson (40) in het nieuwe streekmuseum is bijzon der omvangrijk. Niet minder dan ruim tienduizend oude voorwerpen, die variëren van een eg tot een kaas pers. van oud-Hollandse sleeën tot aardewerk zijn op een oveizichtelij- In het nieuwe Streekmuseum zijn vele opmerkelijke zaken terug te vin den, Zo omvat de collectie de grafgif ten aan een'kind, opgegraven op het Vrijthof in Maastricht uit het jaar 700. Verder is er veel Nederlands aardewerk uit de dertiende eeuw te bewonderen. We doen het Streekmu seum te kort, wanneer we niet de originele brieven aan de Oranjes zoudem memoreren. Zó treffen we originele brieven van Maurits van Nassau, prins Willem de Derde, Vier de en Vijfde aan. Ook zijn er actes van Koningin Emma en koningin Wilhelmina in de collectie van hét Streekmuseum terug te vinden. Bij zonder trots is Jan Anderson op zijn bezit van de oudste Joodse krant in ons land. die al uit 1673 dateert. Ontdekking Deze Gazetta d'Amsterdam leende Jan Anderson kortgeleden uit aan een tentoonstelling in Amsterdam, waar de Joodse krant een groot op zien baarde. Deskundigen wisten niet, dat er nog zo'n oud en histo risch exemplaar in Nederland aan wezig was Prof. dr Lipschits. hoog leraar in de hedendaagse geschiede nis aan de Universiteit van Gronin gen. merkte in zijn openingswoord bij deze gelegenheid op: „Dit is ze ker een wereldontsekking. De heer Anderson vertelde ons. dat deze krant slechts voor een tientje uit een particulier archief in zijn bezit kwam. De krant bestaat uit vier pagina's. Ook op exposities in Pa rijs, Londen en Danzig trok de krant de aandacht. We schreven het al: het streekmuseuxh is ondergebracht in een uit de negentiende eeuw date rende boerderij. De royale stallen en Van onze correspondent DELFT De gemeenteraad van Delft heeft deze week mevrouw M. Th. van Winden-Post tot wethouder van financiën gekozen. De frakties van de WD, PPR en PSP stemden tegen het kandidaatschap van de CDA wethouder. Een tot in de details verzorgde stijl kamer geeft een indruk van het hui selijke leven rond 1900. Ook ls er een kamer terug te vinden, die herinne ringen uit de oorlogsjaren oproept. Op de tafel liggen de distributiebon nen en de schaar nog en in de hoek van de kamérprijkthet noodkachel- tje. Er is overigens veel in het mu séum uit de Tweede Wereldoorlog terug te vinden. We noemen de kaar senstandaards nog, die de Duitsers tijdens dé kerstdiners in de oorlog gebruikt hebben. Kaarsenstandaar ds, die de vormen van een ha kenkruis hebben. Op het ogenblik wordt in het museum hard gewerkt aan het realiseren van een winkel uit lang vervlogen tijden, compleet met een winkelopstand en schoolklas. De realisering van dit streekmu seum betekent voor Jan Anderson een belangrijk moment in zijn leven. Al vanaf zijn zestiende jaar is hij een hartstochtelijk verzamelaar. Hij schreef toen al een luchtvaarpio niers met het verzoek een foto van hen te zenden met daarop de handtekening. Stad Hij kreeg zo'n grote verzameling, dat hij ongeveer vijf jaar geleden besloot het grootste deel daarvan aan een museum in Amerika te ver kopen. Jan Anderson volgde enkele cursussen om zich vertrouwd te ma ken met het oude schrift om daar door nog meer oude actes en brieven to kunnen lezen. Vervolgens begon hij wederom aan verzamelingen kin derspeelgoed, fietsplaatjes, munten, poststukken en postzegels van Ne derland, centprenten. pijpen en ta baksdozen. archeologische vondsten. Steeds meer verzamelin gen krijgt hij en bij vele tientallen boedelopruimingen wordt aan hem gedacht. De heer Anderson toont een grote liefde voor de geschiede nis, maar bij dat alles staat de mens daarin centraal. „Het liefst zie ik mij als een rentmeester van dit geheel. Ik wil deze dingen in goede staat overdragem aan een volgende gene ratie". Voornaamste argumenten voor de tegenstemmers waren dat mevrouw Van Winden-Post niet deskundig ge noeg zou zijn en dat zij geen in- werkperiode heeft gekend vanwege de ziekte van wethouder L Weeber die de post tot 1 januari j.L bezette. De PSP noemde de verkiezing van mevrouw Van Winden onaan vaardbaar. De PPR stelde voor de heer Don van de PvdA kandidaat te stellen, als het CDA geen goede kan didaat zou kunnen leveren. Volgens deze partij was er bij de kandi daatstelling niet naar deskundig heid gekeken maar zuiver alleen naar de portefeuilleverdeline. Verder werd er een krediet van 73.ÖÖ0 goedgekeurd voor de beveili ging van het Prinsenhof en het Indo nesisch Etnografisch Museum. Ook ging de raad akkoord met het voor stel van het college om een dinsdag- markt in te stellen bij het winkel centrum „In de Hoove". Het gaat hier om een proef van één jaar. Miniprovincie De Delftse burgemeester A. P. Oele heeft in zijn nieuwjaarsrede een analyse gegeven van het wets- Leiden nieuwe commandant: van onze correspondent LEIDEN B. en W. van Lei den hebben gisteren de nieuwe brandweercommandant van Leiden benoemd. Het is ir J. Broekman. Hij is de opvolger van commandant A. C. Broes- hart op, die een benoeming in Den Haag heeft gekregen. Het valt te verwachten dat de heer Broekman op 1 april a.s. in dienst treedt. Momertteel is hij nog werkzaam bij de bedrijfsveilig- heidsdienst van Philips Eindhoven De heer Broekman zegt altijd al bij de brandweer gewild te hebben. „Al le jongetjes willen op een gegeven ogenblik brandweerman worden. Maar bij de meeste verdwijnt dat verlangen. Bij mij echter niet", zegt hij. Hij heeft altijd al iets met de brandweer te maken gehad. Gebo ren en getogen in Rotterdam hielp hij in de oorlog blussen na het bom bardement. Na de oorlog was hij bij de vrijwillige brandweer van Rotter dam, terwijl hij technisch inspec teur van een brandverzeke ringmaatschappij was. In 1956 werd hij adjunct-hoofdbrandmeester bij de beroepsbrandweer in zijn gebe- oorteplaats. In 1960 werkte hij in de brandpreventie bij het Haagse brandweerkorps. Vanaf 1975 werkt hij bij Philips. De heer Broekman ls niet van plan ih de dienstwoning naast de kazerne op de Lange Brug te gaan wonen. „Dat is een verouderde regeling-en beperkt teveel de privacy van zowel commandant als manschappen", vindt Broesman. Hij zegt goed op de hoogte te zijn van de regionale brandweerorganisaties, niet alleen door zijn werk in Eindhoven maar ook door zijn lidmaatschap van de Engelse brandweervereniging, the ..Institute of Fire Engineers". Hij vindt overigens dat de huisvesting van de Leidse brandweer één en ander tge wensen overlaat. Hij is van plan om snel verbeteringen daarin aan te brengen. ontwerp van de minister van Bin- k nenlandse Zaken om tot 24 mini- n provincies te komen. De burgemees- ter onderkende de noodzaak van een reorganisatie op bestuurlijk ni- d veau: „Er is schaalvergroting en v' daar moet een antwoord op komen" a Overigens betwijfelde de burge- sl meester of het wetsontwerp ooit v door de Tweede Kamer zal komen. onder meer vanwege de enorme kos- g ten die een dergelijke reorganisatie met zich brengt. De hele operatie zal V ongeveer vier miljard gulden gaan s kosten. In de nieuwjaarsrede noem- E de Oele een aantal knelpunten, h waarmee Delft het komende jaar te c maken zal krijgen: het verkeer in de z binnenstad, de hotelaccommodatie, de ontwikkeling van recreatiegebie den. de inwendige restauratie van het stadhuis. Van een onzer verslag geefsters DEN HAAG De jaarlijkse terugkerende actie ..Kerkba lans 1977". ten behoeve van de inkomsten voor de plaatselij- ke kerkelijke gemeenten start maandag 10 januari a,.s. On der het motto „Van gisteren naar morgen" duurt deze actie tot 22 januari. De Haagse her vormde gemeente verwacht met deze actie een bedrag van ruim f2.900.000.- te ontvan gen. mede gezien het gunstig resultaat over 1976. toen de gemeenteleden het begrotings bedrag van f 2.758.600.- bijeen brachten. Gezien deze bemoe digende situatie heeft de Centrale Kerkeraad in begin sel besloten de predikantsva catures onder zekere voor waarden te vervullen. Van een onzer verslaggeefsters j RIJSWIJK Ondanks ontkennin- i gen van een woordvoerder van de Rijksgebouwendienst, gaan er ge- ruchten dat de rijksbelastingdienst11 een bedrag van 8.190 000 verspild c heeft. t Dit zou komen doordat twee kan- I toorverdiepingen van een kantoren- 1 complex in het Rijswijkse Bogaardt Centre (hoek Sir Winston Churchill- P laan en de Prinses Beatrixlaan) bij- c na twee jaar leeg hebben gestaan c In 1975 besloot de rijksgebouwen- t dienst dertien verdiepingen van dit gebouw te huren. Tot dan waren de ,t vervoersadministratie van de KLM en een accountantskantoor de enige 'I bewoners. In het gebouw werd toen j ruimte gevonden voor achthonderd f ambtenaren en van de directie Zuid- r Holland van het ministerie van ver- c keer en waterstaat. {AOVERTËNTIEI voor al uw bloemwerk telefoon 46.92.21. Vol frofs toont hier de Brama-haan (Indiaas raszijn veren aan de secretaris van Avicultura, de heer B. C. van den Heuvel Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Het ls de komende dagen weer een lawaai van Jewelste in de Haagse Houtrusthal len. Vandaag van 10 00 tot 22 00 uur en morgen van 10.00 tot 17.00 uur hebben honderden hoenders, ster- en watervogels, sierduiven, konijnen en cavia's hun onderdak gevonden aan de Houtrustweg 102 108. Het Is dit Jaar het 80ste kletndierene- venement van Avicultura Deze ver eniging organiseert al sinds 1886 imet een onderbreking van de oor logsjaren! jaarlijks zo'n evenement Het doel is aan het eind van het wedstnjdselzoen (In één seizoen wor den vele shows georganiseerd* de fokkers hun eerder hoogstbeoordeel- de dieren op de verschillende club-, kring- en provinciale shows nog eens in een slotshow samen te brengen Hierdoor kon een goed beeld verkre gen worden, welke kwaliteiten in de verschillende soorten als hoenders, sierduiven er konijnen landelijk voorkomen Ook dit jaar zijn dus weer de mooiste van de lopende, zwemmende en vliegende dieren door hun bazen naar de Houtrusthal len gebracht om daar opnieuw beke ken te worden en te dingen naar de vele prijzen De toegangsprijs voor volwassenen bedraagt 4. voor kin deren t/m 14 jaar en voor 65-ptussers ƒ2.- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - „Kan onze school wat betekenen? Past ons onderwijs bij deze leerling? Dat zijn voor ons de be langrijkste vragen. De leerling staat voor ons centraal". Aan het woord is de heer H. J. Mattheüs (41), die deze dagen geïnstalleerd werd tot direc teur van de Christelijke Technische School Berestein in Den Haag. Hij volgt daar mee de heer H. J. Kohier op, die benoemd is tot directeur van de L.T.G. in Vroomshoop. De heer Mattheüs. die een geboren en getogen leidenaar is. ziet zijn werk aan de Technische School Be restein als een uitdaging De school, die bijna vierhonderd leerlingen telt. heeft een belangrijke streekfunktie Niet alleen komen de leerlingen uit Den Haag en directe omgeving, maar zelfs ook uit Maassluis. Delft en Leidschendam. Contouren Over de bekende contourennota voor het onderwijs heeft de heer Mattheüs zó zijn eigen gedachten. Een feit is, dat de minister daarin een visie heeft. Met name ook het protestants-christelijk onderwijs zou zijn eigen contourennota moeten schrijven. Dit zou dan wel een ande re nota moeten worden, die geïnspi reerd wordt door het evangelie. De bron bij dit alles zou het tekstgedeel te: waar liefde woont, gebiedt de Heer Zijn zegen moeten vormen. Benadering We schreven het al: telkens weer zal de vraag zijn of het onderwijs bij de leerling past. De heer Mattheüs. „We streven naar een zeer individuele be nadering. In de toekomst willen we gespecialiseerd onderwijs, dat ge heel afgestemd wordt op deze leer ling en voor bepaalde leerlingen zal daardoor ook een aansluiting op de MTS mogelijk zijn." Een belangrijk onderdeel bij het ITO-onderwijs is onder meer het kontakt met de ou ders. Het ouderkontakt is dan ook zeer intensief. Het doceren aan een school voor individueel technisch onderwijs is in velerlei opzicht an ders dan het les geven aan andere scholen voor technisch onderwijs. „Op deze school is men veel meer dan alleen maar instructeur. Het gaat hier om de gehele leerlingen vooral ook het karakter", vertelt de heer Mattheüs. Problemen De problemen, waar de leerlingen mee te kampen hebben, zijn zeer verschillend. Ook het milieu, waar uit ze komen, speelt soms een rol. Vorig jaar kwam vijftig procent van de leerlingen uit onvolledige gezin nen. Dit percentage lag toen zeer hoog. De docenten aan deze vorm van onderwijs volgen regelmatig een speciale kursus. Dit onder meer om de beroepsmatige kijk op leerlingen, die zo verschillend van karakter zijn, bij te houden. De school, die ressor- teert onder de vereniging voor Chris- 1 telijk Beroepsonderwijs in 's Gra- 1 venhage en omstreken lijkt op het 1 ogenblik alweer te klein; gezien de 1 grote belangstelling voor deze vorm 1 van technisch onderwijs. Eén van de 1 wensen van de zojuist geïnstalleerde f directeur, de heer Mattheüs. is dat deze school vanuit het ministerie 1 meer aandacht krijgt." Maar dan vooral concrete aandacht voor deze vorm van onderwijs", zegt de h?er Mattheüs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6