Van Kemenades reis naar Indonesië politiek gevoelig m NIEUW SCHIP VAM STMT? dichtbij Commentaar Beschamend Negatieve kanten van samenwerking kunnen niet verzwegen worden „Stoomcursus" Nederlandse machinisten „VVD mag zich niet te sterk tegen Van Agt afzetten" Regering betreurt „lagere" post voor Vredeling ki/fit betalen in jaarbjlcie termijne* van elk vierhonderd miljoen'.' liever warm dan koel hoofd stuur 'n brief leugenbaron weer Zelfde temperatuur Wintersport Tbc-keuringen worden beperkt ZATERDAG 8 JANUARI 1977 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 Het is ronduit beschamend, dat er nog maar net drie jaar na het eerste alarm over de olie-crisis steeds weer zo geduwd en getrokken, soms zelfs gesoebat moet worden om iedereen te bewegen wat zuiniger om te gaan met de schaarse energiebronnen, waarover de wereld op dit ogenblik beschikt. In onze krant van gisteren is verslag gedaan van de teleurstellende erva ringen, die het gasdistributiebedrijf in Delfzijl heeft opgedaan bij het propageren van het isoleren van de woningen om op die manier energie te besparen. Het verbijsterende in dit verhaal is, dat het gasbedrijf zo weinig mede werking krijgt van uitgerekend de gemeenten. Die hebben namelijk al snel uitgerekend dat vermindering van het gasverbruik tegelijk vermin dering van de eigen inkomsten bete kent. Want hoe ingewikkeld soms de regelingen voor het opwekken (of winnen) en het verkopen van gas en elektriciteit ook zijn; van ouds hebben de gemeenten hierin een taak en vanouds ook schromen de gemeenten niet om gas- en elektriciteittarieven te gebruiken om de gemeentelijke financiën wat te versterken. Daar zit een principiële kwestie van gemeentepolitiek achter, die al da teert van de laatste jaren van de vorige eeuw. Het gaat daarbij om de vraag: mag een gemeente op deze diensten eigenlijk wel winst maken of moet zij tegen kostprijs leveren? Aan deze oude vraag is nu door de actuele dreiging van een energiete kort een hele nieuwe wending gege ven. Ook wie geneigd is om de gemeenten enige ruimte te geven om een bescheiden winst te maken bij de verkoop van de diensten van die openbare nutsbedrijven (die dikwijls een monopoliepositie heb ben), zal toch niet om de vraag heen kunnen wat nu belangrijker is: de acute en dwingende noodzaak om zuinig te zijn met ons aardgas.zoals dat gebruikt wordt om woningen te verwarmen óf de vraag hoe de ge meenten aan voldoende geld komen om hun taken aan te kunnen? Het antwoord op die vraag moet naar onze mening in twee fasen gegeven worden. Ten eerste mag er geen enkel misverstand over be staan, dat zuinigheid met aardgas een volstrekte noodzaak is en dat daaraan voorrang moet worden ge geven, ook al zal dit vermindering van de inkomsten van de gemeen ten betekenen. Het komt ons echter voor dat in dit geval het rijk een taak heeft om door middel van een herziening van de uitkeringen uit het gemeentefonds de gemeenten schadeloos te stellen. Trouwens: de vraag mag ook onder ogen gezien worden of de distribu tie van gas, water en elektriciteit überhaupt nog wel een taak van de gemeenten dient te zijn en of daar geen betere regelingen voor te be denken zijn (waarbij uiteraard de gemeenten schadeloos moeten wor den gesteld voor de gederfde in komsten). Als zo'n oplossing wordt gekozen, zijn de problemen als zich nu in noord-Groningen voordoen helemaal van de baan. door Piet Hagen DEN HAAG Vandaag ver trekt minister Van Kemenade naar Indonesië. Hij zal er tien dagen verblijven en allerlei soorten scholen en universitei ten bezoeken. Speciale aan dacht zal hij besteden aan hét technisch onderwijs, de onder wijzersopleiding, het onderwijs ln het Nederlands en de samen werking op wetenschappelijk gebied. Men kan zich afvragen ol het wense- Ulk la dat een Nederlandse minister van onderwijs op bezoek gaat ln In donesië. De ontwikkelingssamen werking met Indonesië ls een poli- Uek gevoelige 2aak. Moeilijker Vooral bij contact op regeringsni veau zullen de negatieve kanten van die samenwerking niet verzwegen kunnen worden. Wanneer minister Pronk naar Indonesië gaat, zal dat ook niet gebeuren. Maar wanneer een typische vakminister als Van Kemenade naar Indonesië gaat, ls het voor hem veel moeilijker ook die kant van de zaak naar voren te brengen. Per jaar besteedt Nederland onge veer honderdvijftig miljoen gulden aan ontwikkelingsprojecten ln Indo nesië. Daarmee is dit land een van onze belangrijkste concentratlelan- den. Minister Pronk heeft tot nog toe de hulp gecontinueerd, al heeft hij ooit verklaard dat hij ten tijde van de generaalscoup de hulp zou heb ben stop gezet, ware hij toen minis ter geweest. UTRECHT Vier machinisten van de Nederlandse Spoorwe gen hangen tijdelijk hun (dienst)pet aan de kapstok, om in Saoedi-Arabië voor de perio de van twee jaar op de bok van de diesellocomotieven te gaan zitten die de NS onlangs aan het aannemingsconcern Adriaan Volker verkocht. Hun taak zal vooral bestaan uit het opleiden van Arabische collega's. Volker bouwt een haven in Sa oedi-Arabië. In verband bier- mee kocht dit bedrijf niet alleen zeven overcomplete dieselloco motieven, maar ook dertig kilo meter spoor voor het transport van bouwmaterialen van de Spoorwegen. Deze rails lagen op het al lange tijd niet meer gebruikte baanvak Apeldoorn- Hattemerbroek. De vier die vrijwillig gaan zullen na hun terugkeer weer als machinist bij hun „oude baas" kunnen sollilciteren. Dat zij dan weer terecht kunnen, zit er wel in omdat, aldus een woordvoerder van de spoorwe gen, de NS elk jaar ongeveer honderd nieuwe machinisten nodig beeft. Als eerste is inmiddels machi nist G. E. de Boer uit Rotter dam naar zijn nieuwe werkk ring vertrokken. Zijn drie colle ga's G. A. Schouten uit Alkmaar, F. W. Suers uit Zutphen en F. L. J. M. Peters uit Amsterdam reizen hem binnenkort na. Hun gezinnen gaan ook mee. Driepunten met nota's gaat, moeten we nog een paar maanden geduld hebben. Terughoudendheid Tegen deze achtergrond moet de reis van minister Van Kemenade beoordeeld worden. De Nederlandse minister van onderwijs ls uitgeno digd door zijn Indonesische ambtgenoot generaal SJarief Tha- jeb, die in 1974 een bezoek aan Ne derland bracht Men zou dus van een tegenbezoek uit beleefdheid kunnen spreken. Toch kan men een tiendaagse reis van de minister en drie van zijn topambtenaren naar Indonesië zo niet afdoen. Daarvoor zijn de steeds sterkere banden tussen beide landen te belangrijk. Met na me ten aanzien van het onderwijs past ons als vroegere koloniale mo gendheid enige terughoudendheid. Het gevaar van neo-kolonlalisme is gezien de economische belangen van ons land Immers niet denkbeeldig. Positieve waardering In het blad Overzicht van de Nuffic (Nederlandse organisatie voor Inter nationale samenwerking op univer sitair niveau) is onlangs uitvoerig aandacht gegeven aan de toestand van het Indonesische onderwijs en aan de samenwerking met Neder land. De eindindruk die dit speciale Indo- nesië-nummer achterlaat is dat er wel kritiek mogelijk is, maar over het algemeen wordt de Indonesische onderwijspolitiek (inclusief de sa menwerking met Nederland) toch positief gewaardeerd. Indonesië heeft onder president Soekamo een ware explosie van het onderwijs meegemaakt. Het Ideaal van een school ln elke dessa kwam steeds dichterbij, het analfabetisme leek snel op retour en ook het mid delbaar en hoger onderwijs werden krachtig bevorderd. Het onderwijs was geheel gratis en werd gezien als een belangrijk middel voor het be reiken van daadwerkelijke onafhan kelijkheid van het Indonesische volk. Consolidatie Na de machtsovername in 1966 ver anderde het beeld. Het onderwijs werd gezuiverd van linkse docenten en studenten, de politiek van snelle uitbreiding werd stopgezet en in plaats daarvan streefde de regering naar consolidatie. Het accent kwam te liggen op de kwaliteitsverbete ring van het uitzijn voegen gegroei de onderwijs. De economische toestand was ln de laatste Jaren van het bewind van Soekarno zo deplorabel. datSoehar- to en de zijnen het economisch her stel voorrang gaven boven hét on derwijs. De komst van Soeharto maakte ook een einde aan het culturele isole ment van Indonesië. Indonesië raak te weer meer georiënteerd op landen als Amerika en Nederland. Op zichzelf was dat geen ongezond ver schijnsel. al blijven nauwe culturele betrekkingen met het westen altijd verdacht vanwege het voor rijke lan den bepaald niet ongunstige' han delsverkeer. Corruptie In een reactie op het Indonesië- nummer van de Nuffic heeft de zoge heten Indonesiè-groep te Nijmegen uitvoerig kritiek geleverd. Het Nij meegse verhaal komt erop neer dat het onderwijs ln Indonesië de laatste tien Jaar steeds meer ln dienst gesteld is van het gene- raalsbewind. Door hoge schoolgel den komt de arme bevolking er veel minder aan te pas dan voor 1966. Het analfabetisme zou weer toege nomen zijn. De corruptie bij de toe lating tot scholen en universiteiten tiert welig. Linkse docenten zijn ver dacht. Het onderwijs wordt zoveel moge lijk dienstbaar gemaakt aan de anti communistische politiek van de hui dige regering. En de buitenlandse hulp, met name op universitair ni veau, werkt voornamelijk als steun voor de heersende elite. De arme bevolking profiteert niet of nauwe lijks van de „snoepreisjes" die Ne derlandse wetenschapsmensen naar Indonesië maken. De opleving van de cursussen Nederlands is voor de Nijmeegse groep helemaal een be wijs van neo-kolonialisme. Een eind-oordeel over onze culturele contacten met Indonesië is moeilijk te geven. Er zijn voorbeelden die de groep ln Nijmegen gelijk schijnen te geven. Nuttige contacten Er zijn ook voorbeelden van contac ten die wel degelijk nuttig zijn. Daaronder valt ook de samenwer king op het terrein van de Indone- sië-studie, waar Leiden nog altijd wat te betekenen heeft (niet voor niets wordt minister Van Kemenade begeleid door prof. dr. A. Teeuw. Maar dat betekent niet dat onder het mom van ontwikkelingssamen werking elke universitaire uitwisse ling of de eerste de beste cursus Nederlands, misschien zelfs niet elk mlnisteriëel bezoek kan worden ge rechtvaardigd. Nogmaals, daarvoor liggen onze betrekkingen met het Indonesië van Soeharto net lets te gevoelig. Minister Pronk heeft de laatste tijd wel geprobeerd het karakter van de hulp aan Indonesië te veranderen. Hij beoordeelt de verdere samen werking op drie punten: 1. de hulp moet zoveel mogelijk aan de armsten van de bevolking ten goede komen; 2. er moet voortgang worden gemaakt op het gebied van de men senrechten (de tienduizenden ge vangenen); en 3. de hulp moet resul taat hebben. Op het ministerie wordt nog ge werkt aan een nota met een samen vattend oordeel over de samenwer king met Indonesië. Eigenlijk had die nota er voor het eind van 1976 moeten zijn, maar zoals het vaker Mr. H. van Riel: Van onze parlementsredactie ASSEN De oud-voorzitter van de WD-fractie in de Eerste Kamer. mr. H. van Riel, waarschuwt zijn partij er voor zich niet al te nadrukkelijk af te zetten tegen CDA-lijsttrekker en minister van Justitie Van Agt. Het meedoen aan naargeestige of flauwe grappen aan het adres van Van Agt. „hetgeen tegenwoordig in bepaalde kringen mode schijnt te zijn", is volgens Van Riel niet goed voor de WD. „Stellig is Van Agt wel eens te wei nig wantrouwend tegenover zijn me demensen", aldus Van Riel op een nieuwjaarsbijeenkomst van de WD te Assen,.maar dat neemt niet weg, dat zijn persoonlijkheid zeer goed kan kloppen met wat zelfs een groot deel van het Nederlandse volk he den ten dage als een gewenst beeld van een minister-president ziet." Dit komt vooral, aldus Van Riel, omdat de Nederlanders genoeg krij gen van de listigheden van een wei onderlegd beroepsintellectueel als Den Uyl. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Nederlandse re gering vindt het Jammer dat de Ne derlandse oud-minister van Defen sie, Vredeling, binnen de EG- commlssie niet de belangrijke post van landbouwcommissaris heeft ge kregen. Dit zei premier Den Uyl gisteravond op zijn wekelijkse persconferentie na afloop van de ministerraad. Den Uyl had in dit verband kritiek op de rol van de grote landen binnen de gemeenschap. Aan de andere kant, aldus Den Uyl. zijn er objectief gezien wel goede argumenten geweest om Nederland, dat reeds twintig Jaar de post van landbouwcommissaris bezette, nu een iets minder belangrijke post te geven. Overigens, aldus Den Uyl, ls de post van commissaris van sociale zaken en werkgelegenheid, die Vredeling nu heeft ook geen onbelangrijke. Met vijf miljoen werklozen binnen de Europese gemeenschap ligt hier en voor Vredeling en voor de Neder landse regering een enorme uitda- ging. DE VAN EEN LEZER 'Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat» sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. onder redoctie van loes smit liezen. De rest van het lichaam regelt het zelf door reducering van de bloedsomloop in de op pervlakte-aders, maar het hoofd kan dat niet", zegt Wedin en dat laten we dan ook geheel voor zijn rekening. Een hoed of een muts vindt hij daarom onontbeerlijk. Voor het overige heeft hij de ge bruikelijke adviezen: laarzen aan, die ruim genoeg zijn om er een extra paar sokken in te kun nen dragen: laagjes loszittende kleren over elkaar: ondergoed van netweefsel. omdat dat het beste ventileert, en lange onder broeken. omdat ook knieën zo ge voelig zijn voor kou. Minder gebruikelijk is zijn aan beveling om het gezicht niet nat te maken als het erg koud is. Mannen mogen zich nog wel sche ren. maar uitsluitend elektrisch. Wie water gebruikt ..berooft zijn huid van de natuurlijke oliën die nodig zijn voor bescherming te gen kou". Wedin is ook adviseur van de regering, en de Zweedse minis ters zullen zich dan ook wel niet van hem mogen wassen. Toch wel interessant om op zo'n koude dag in een Zweedse kabinetsvergade ring rond te snuffelen. De 61-}arige bioloog Bertil We din, lector aan de universiteit van Stockholm, bestudeert al twintig jaar de gevolgen van kou op de mens en zijn organisme, maar volgens collega wetenschappers ls hij daar niet veel mee opgeschoten. Lang niet iedereen is het eens met de advie zen die hij aan zijn landgenoten geeft om zich tegen de winterse kou te wapenen. Het hoofd warm houden vindt Wedin wel het belangrijkste, en zijn motivering daarvoor ls het meest omstreden: „Wanneer het koud is en waait kan men meteen bloot hoofd meer dan vijftig pro centvan de lichaamswarmte ver- In Córdoba. een van de brandhaarden van politiek ge weld ln Argentinië, zijn al veel mensen gearresteerd, vermoord of eenvoudig verdwenen. Ook de dertigjarige zanger Braulio Lopez uit Uruguay ls het slachtoffer ge worden. Half december werd hij in de stad Córdoba opgepakt, en sindsdien ls niets meer van hem vernomen. Hij maakt deel uit van het uruguayaanse duo Los Olima- renos. dat erg populair is in Uru guay en ln Argentinië, waar het duo nu een Jaar gevestigd is. Ook in Europa en Australië hebben de Olimarehos veel succes geboekt met hun optreden. Ze hebben on der meer protestsongs op hun repertoire. Amnesty Internatio nal voegt hieraan toe. dat veel kunstenaars in Argentinië - voor al de geëngageerden on hen achtervolgd en bedreigd worden door het „death squad AAA", een Argentijnse anti-communistische terreurgroep. Velen hebben het land moeten ontvluchten, ande ren zijn gedood of „verdwenen" nog voordat ze de kans kregen om weg te gaan. Braulio Lopez is misschien nog te redden, als er maar genoeg brie ven bij de Argentijnse autoritei ten terecht komen, waarin wordt aangedrongen op bekendmaking van de plaats waar Lopez gevan gen wordt gehouden en op het nemen van stappen voor zijn on middellijke Invrljheldsstelling als er geen officiële beschuldigingen tegen hem zijn ingebracht. Die autoriteiten zijn: Alm. Emiiio Massera, Comando General del Ejerclto Azopardo 270 Bue nos Aires -r- Argentina; en Admi ral Cesar Guzetti, Ministro de Re- laclones Exteriores y Culto Arenales 761 Buenos Aires Argentina. Het kan Ook nuttig zijn de Argentijnse ambassadeur in ons land te schrijven: Z E. Ra fael M. Vazques Javastraat 20 Den Haag. Een lezeres uit Deventer maakt er op attent dat de brieven altijd op luchtpostbladen geschreven kun nen worden; altijd voldoende ge frankeerd (75 cënt) én geschikt voor alle landen. Ooit gehoord van de ..leugenba ron"? Dat was natuurlijk baron K. F. Hieronymus von Münchhau- sen, Duits landjonker en officier die van 1720 tot 1797 leefde Op zijn achttiende Jaar trad hij in dienst van het Russische leger en toen hij dertig was trok hij zich op zijn bezittingen terug. Niet dat hij daarom ook teruggetrokken leef de. De baron stond wijd en zijd bekend als verteller van meer dan sterke verhalen over zijn wonder baarlijke reizen, zijn ongelooflijke prestaties als jager en de grote daden die hij in het leger verricht zou hebben. Zó sterk, maar toch zo boelend waren die fantasieën, dat de naar Engeland gevluchte R. E. Raspe ze in het Engels te boek stelde en anoniem liet uigeven. In datzelfde jaar (1786) vertaalde de dichter G. A. Bilrger ze in het Duits en die Duitse be werking werd niet lang daarna weer in vele moderne talen ver taald. De baron von Milnchhau- seo was een legendarische figuur geworden. En laat er nu plotseling opnieuw een Baron von Münchhausen op duiken! De Frankfurter Zeitung meldt, dat tot haar nieuwe corres pondent in Parijs is benoemd Freiherr von Münchhausen, die tot de afgelopen zomer in Beiroet gestationeerd was. Een echte ba ron Von Münchhausen dus. misschien nog wel familie van die uit de achttiende eeuw. Niet zo leuk voor hem, want wie de bonte belevenissen van zijn illustere voorvader gelezen heeft, weet ook dat „de baron von Münchhausen" sindsdien bekend staat als de „leugenbaron". Overal moet ten minste één uitzondering zijn om de regel te bevestigen en dat gaat ook voor olifanten op: de 24-jarige cireusolifant Sandra had geen olifantenhuis. Sandra stond met het circus Do Brasil in de Italiaanse stad Pisa, toen haar dompteur met een Italiaans meisje trouwde en voorgoed naar Duitsland verhuisde. De olifant was zo aan de trainer gehecht, dat ze sindsdien geen hap meer wilde eten en uiteinde lijk dood in haar stal neerviel, diep betreurd door twee mede-olifanten. door hans de Jong Dit weekeinde waalt de wind overwegend uit het noord westen. Van die kant wordt lucht aangevoerd, waarin zich naast opklaringen wol kenvelden voordoen. Het ls mogelijk dat er plaatselijk een beetje regen valt of een enkel buitje, maar het groot ste deel van Nederland zal wel overwegend droog weer houden. De temperatuur ls wat hoger dan de afgelopen dagen met uitersten van cir ca zes graden. De noordwes telijke stroming bevindt zich tussen een stormdepressie boven Noord-ScandinaVië en een krachtig hogedrukgebled vlakbij Ierland. De barome ters in het centrum liepen gistermiddag nog verder op plaatselijk tot boven 1046 millibar, maar het centrum komt niet dichterbij. Wel een uitloper die zich gisteren af tekende over IJsland. Tussen dit laatste systeem en de stormdepressie drongen vrij dagmiddag sneeuwbuien tot de Noorse westkust door. De circulatie ln onze omgeving wordt vooreerst echter ge stuurd door genoemd hoge drukgebled en dit betekent dat een eventuele kou-Inval met noordwestelijke tot noordelijke wind zich niet voor maandag zal voordoen. Pas dan wordt de kans op wat gure hagel- of sneeuw buien groter nadat de wind aanvankelijk ls gekrompen naar west tot zuidwest en toegenomen. De ervaring rond Kerstmis heeft geleerd, dat de sudde rende Noordzee nogal eens vertragend wil werken op het polaire koufront. Kleine sto ringen daarin vertragen bet verplaatsingstempo en we zien bij ons de wind dan vaak langer in de zuidwesthoek dan door de weerkundigen gepland was. De laatste de- cemberweek bleef het eerst almaar regenen tot een maal de koudegolf er zo meteen was: resultaat een pak sneeuw tot ln Zeeland. De natuur lijkt in zekere zin wel een beetje de lijn van ultimo december te volgen met weer net zo'n fcure golf over Scan dinavië met sneeuwbuien en op Jan Mayen (eilandje tus sen Groenland en Noord- Noorwegen) een krachtige noordnoordwestenwind bij -11 graden en stuifsneeuw. Maar het weer herhaalt zich nooit helemaal precies zo. Lag er toen een sterk maxi mum boven Groenland, nu bevindt dit zich bij Ierland. De mogelijkheid bestaat, dat het zich op den duur wat meer ln noordelijke richting gaat uitbreiden, daarmee de noordelijke circulatie boven de IJszee, de Noorse Zee en de Noordzee stimulerend. In Groenland ls de luchtdruk nog niet Imponerend, althans alleen ln het uiterste noorden wordt bijna 1030 millibar ge meten. Boven Zuid-Groen land is de druk vrij laag (990 millabar of daaromtrent) door een depressie die nu nog ln noordoostelijke later wel licht oostelijke of zuidooste lijke richting koerst. Het ls deze depressie die door haar gedrag beslissend kan wor den voorde intensiteit van de begin volgende week ver wachte kou-inval op de Noordzee. Hij verplaatst zich vermoedelijk ten noorden van IJsland langs en slaat vervolgens een koers ln naar Scandinavië waarbij de mo gelijkheid van activering aanwezig ls. Voorlopig dus dit weekeind weinig verandering ln tempe ratuur en pas begin-volgende week kans op een kou-inval met later lichte stralings- vorst ln de nacht en ochtend. Weerscore ln december "76 ontvangen van dr Visser ln Breda. Landelijk maandcij fer is 41, juist normaal. Laagste waarde 37 in Eelde. hoogste 45 in De Bilt. Moois te decade was de derde met 45 (Normaal 41) de minst mooie de tweede met 38 (41). Het betreft hier weer landelij ke gemiddelden. De sneeuwtoestand ls niet veranderd. Vooral ln de hoge re lagen is overal voldoende sneeuw voorhanden, deels poedersneeuw, deels oude harde sneeuw. Een noordwes telijke stroming voert wol kenvelden aan waaruit voor lopig weinig sneeuw is te ver wachten. Enkele sneeuw hoogten: Beierse Woud dalen 25 tot 40, middelste lagen 50100, Tirol dalen 20—40, middelste lagen 50—120, ho gere 100—180 cm. Salzburger- land fesp. 20—50, 60-100. 100-160, Kannthië 0-20, 30—70 en tot 100, Zwitserland 10—20, 30-60, en tot 120, Do lomieten 10—30, 30—60 en 60—110. In de Schotse bergen ligt momenteel 5 tot 10 cm sneeuw. HOOOWATER zondag 9 januari VU*- stngrn 4 14-18 38. HartngvUrUlulzen 4.23-1638.Rotterdam 5.57-18-39. Schf- venlngen 524 17 37. Llmulden 6.02-18-15. Den Helder 10.20-22 17. Har- tingen 12 45, Dein IJl 155-14.30 HOOOWATER maandag 10 januari VUulngen 4 51-17.12. HarlngvUeUlul- zen 5 03-17.19, Rotterdam 640-19.20, Bchevenlngen 6 00-1818. Umulden 8 40-18.58. Den Helder 10 56-22.52. Har- Ungcn 0 31-13.24, Delfzijl 2-34-15 11 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren zijn goedkeuring ge hecht aan het wijzigen van de wet die scholieren beschermd tegen be smettingsgevaar van tb c. De gel digheidsduur van de t.b.c- verklaring zal niet langer in de wet zelf geregeld worden, maar worden overgelaten aan een algemene maatregel van bestuur. Deze wijzi ging is voorgesteld, omdat het niet meer nodig ls, dat met name leerkrachten onder de 40 jaar af komstig uit het kleuteronderwijs, gewoon- en buitengewoon lager on derwijs en voortgezet onderwijs, jaarlijks gekeurd worden. De leerkrachten in het hoger beroeps onderwijs zullen niet langer onder deze keuringsvoorschriften vallen De omschrijving van degenen voor wie de wet geldt is meer aangepast aan deze tijd. Door deze voorgestelde wetswijzi ging zal de frequentie van de t-b.c.- onderzoeken gemakkelijker kunnen worden aangepast aan de behoefte. Een gunstig gevolg van het beper ken van de keuring is dat de toene mende druk op het t.b.c- bestnjdingsapparaat wordt vermin derd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5