Strafkamer beveelt gevangenhouding Menten CNV start 1977 Tealtronic Grenzen aan ontwikkelingswerk DE DELFTSE BIJBEL Zes jaar geëist na ,slaapzakmoord' VAN 1477 T. WEVER Bestuur verontrusten handelt onkerkelijk i mm Wie nu intekent bespaart f50,-! Den Uyl wil Wim Kan niet „hele dag nadoen" Termijn van dertig dagen kan tweemaal worden verlengd Masselink c.s.: Daling van werkloosheid blijft stabiel 30.000 leden sterker Boekowsky volgende week naar Leiden Samen sterk binnen hel Kerken vragen 45 miljoen gulden voor steun aan derde wereld -*- in 2 delen, samen de boeken van het Oude Testament bevattend, behalve de Psalmen. Voorzien van een historische toelichting door prof. dr. C.C. de Bruin, Leiden. De beide delen worden in zware stempelband gebonden en in een fraaie cassette geleverd. Unieke heruitgave van de eerste Nederlandse Bijbel die vóór de Reformatie in druk verscheen! ZATERDAG 8 JANUARI 1977 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Uit de confe rence van W m Kan is mij op gevallen hoe goed het is dat we een minister-president heb ben. die niet altijd het ach terste van zijn tong laat zien." Dit zei premier Den Uyl gister avond op zijn wekelijkse persconferentie na afloop van de ministerraad, in reactie op het veelbekeken oudejaars avondprogramma Op de persconferentie ontstond en kele malen hilariteit toen Den Uyl met stereotiepe uitdruk kingen als „twee dingen" kwam. Uitdrukkingen die door Kan zo uitstekend geïmiteerd waren. Den Uyl daarover: „Ach, ik kan Wim Kan toch niet de hele dag blijven na doen". (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - DE bijzondere strafkamer van de rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de gevangenhouding geduren de dertig dagen bevolen van Pieter Nicolaas Menten, die wordt verdacht van oor logsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid. Deze termijn gaat vandaag in. De gevangenhouding kan tweemaal met dertig dagen worden verlengd. Daarna dient Menten voor een open bare terechtzitting te worden ge dagvaard. Op die zitting kan, zo no dig. tot verdere verlenging van de voorlopige hechtenis worden be sloten. Afwijking Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Vanaf de fusie van „Schrift en Getuigenis" en ..Waarheid en Eenheid" in 1974 is de kerkelijkheid (het bewust lid willen zijn van de gereformeerde kerken) oorzaak van me ningsverschil geweest. Aldus dr. E. Masselink en tien ande re verontrusten in een communiqué naar aanleiding van het besluit van het bestuur van Schrift en Getuige nis, om dr. Masselink niet langer te handhaven als hoofdredacteur van het blad Waarheid en Eenheid. Zoals gebruikelijk besliste de rechtbank in raadkamer over de ge vangenhouding. Anders dan gebrui kelijk hield de raadkamer geen zit ting in het paleis van justitie aan de Prinsengracht, maar in het huis van bewaring aan het Kleine- Gartmanplantsoen. waar Menten ge detineerd is. Deze afwijking van de regel hield verband met de gezondheidstoe stand van Menten. De verdachte werd in de raadkamer gehoord, even als de officier van justitie, mr. A. F. J. C. Habermehl, die de vordering tot gevangenhouding indiende. De rechtbank nam de beslissing tot gevangenhouding op grond van de overwegingen dat tegen de verdach te ernstige beschuldigingen zijn geuit, dat er ernstig gevaar voor vlucht bestaat en dat door de feiten Volgens dr. Masselink c.s. is de ver eniging van verontrusten in wezen onkerkelijk. Ook ex-gereformeerden kunnen lid en zelfs bestuurlid wor den. In de praktijk heeft dit geleid tot negatieve tendensen in het optre den van „Schrift en Getuigenis". Hierdoor is aan de rechtmatige ge voelens van droefheid en protest 'vanwege de geestelijke inzinking en de officieel kerkelijke nalatigheid in zake de belijdenishandhaving) veel afbreuk gedaan. Het optreden van het bestuur (met name het dagelijks bestuur) was vol gens dr. Masselink c.s. in strijd met de fusieafspraak, dat de goede strijd ook binnen de gereformeerde kerken (ADVERTENTIE) uT WELKOM NIEUWS: EEN ECHT STREICHERT PIJPORGEL VOOR ZELFBOUW! Dit is nieuws waar wij trols op zijn: wij hebben 'momenteel je allccnverkoop voor Nederland van het befaamde Streichcri pijporgel. Een ..rein- mechanisch" instrument met slccpladen dat als bouwpakket leverbaar is. Voor circa f I 000.- hebt u al een basisuitrusting. Uitbreiding is altijd I stemmen, verdeeld pedaal. Vraag de prijslijst of kom dit zien VAN DEN BURG brinklaan met alle geestkracht gestreden moet worden. Gewezen wordt op het be stuursbesluit om geen bezwaar schriften meer naar de synode te turen, op de verklaring van voorzit ter Rippen en secretaris Hegger om niet meer met de synode te willen praten, toon en stijl van de handte keningenactie en met name op het feit, dat het bestuur herhaaldelijk tot de stichting van „noodgemeen- ten" aanspoorde en daarbij metter daad geholpen heeft. Dr. Masselink c.s. erkennen, dat de stichting van noodgemeenten rechtmatig kan zijn. Maar het past volgens hen een vereniging niet om tot de meest kardinale kerkelijke beslissingen aan te zetten. Daarmee neemt zij een verantwoordelijkheid op zich, die nauwelijks bevroed kan worden. Dr Masselink c.s. kunnen die onmogelijk langer dragen. Autoritair Volgens hun communiqué zit het or ganisatorisch in „Schrift en Getuige nis" ook niet meer goed. De leden vergadering (die volgens de statuten het laatste woord en het hoogste recht heeft) fungeert praktisch niet meer. De raad van advies is opzette lijk buiten het beleid gehouden, ter wijl de inbreng van de noodgemeen ten onredelijk groot is. In feite functioneert alleen de kleinste kring, die van het dagelijks bestuur, maar dan op autoritaire wijze en niet geïn tegreerd in het gehele kader en ten dienste daarvan. Vijf van de zeven leden daarvan zijn bij de noodge meenten. Hoewel de redactie una niem voorstelde dr. Masselink te pro longeren als eindredacteur, zette het dagelijks bestuur door, dat dit niet gebeurde. „Naar alle reële motieven behoort het blad Waarheid en Eenheid ter beschikking te blijven van hen die trouw bleven aan de oorspronkelijke doelstelling en aan het fusieakkoord. Over de wijze waarop dit voorge staan kan worden zal nader beraad zijn," aldus het communiqué, dat is ondertekend door bestuurslid D. Knol. F. Algra, ds. O. Bouwman, ds. G. Meijering, ds W. Praamsma. ds. J. C. Schouten (leden van de raad van advies), ds. R. Akkerman, dr. E. Mas selink, drs. A. W. Meeder (redactiele den), drs. D. de Bruijn en ds. J. M. G. Sijtsma (medewerkers). De leden van de bijzondere strafkamer zijn (van links naar rechts) mr. J.A. Schröeder, mr. G. van Erp Taalman Kip-Nieuwenlump ea mr. H. baron van Imhoff Van een onzer verslaggevers DORDRECHT .Anneke V. liep met oogkleppen op." Tot deze conclusie kwam de officier van Justi tie bij de Dordtse rechtbank, mr A. Niessen, vrijdag tijdens de behande ling van de zogenaamde „Dordtse slaapzakmoord". Behalve de 19-jarige fabrieksar beidster Anneke V. stond voor het in de nacht van 27 op 28 juni 1976 om het leven brengen van Frans Janssen (22) terecht de loswerkman Daan M. (28), die op verzoek van Anneke V. Frans Janssen terwijl die sliep met een schokbreker de sche del insloeg. Het was de climax van een gang van zaken die beiden niet meer in de hand hadden. Uit het verloop van de behandeling van de zaak door de rechtbank bleek dat de nog sterk aan haar ouders gebonden Anneke V. het leven met de man met wie zij samenwoonde omdat haar ouders niet toestemden in een huwelijk, niet meer had aan gekund vooral niet toen hij haar had gedwongen zich met buitenlanders af te geven, elke poging tot verzet met geweld smorend. Op de vraag van de president waar- De protestantse kerken hebben voor hun ontwikkelingswerk dit jaar voor 45 miljoen gulden steun gevraagd aan minister J. Pronk (ontwikkelingssamen werking). Deze kerken werken wat betreft steun aan de derde wereld samen in de ICCO (interkerkelijke coördinatie commissie ontwikkelingsprojecten), één van de drie Nederlandse mede-financieringsorganisaties. De andere zijn CEBEMO (katholiek) er) NOVIB (algemeen). Minister Pronk streeft er naar meer steun te geven middels deze particuliere instellingen. Zij kunnen ge makkelijker hun steun kwijt in ontwikkelingslan den dan westerse overhe den en lopen minder gevaar moeilijkheden te krijgen met de overheden in de der de wereld Pronk streeft ernaar juist die groepen in ontwikkelingslanden te be reiken die hulp het hardste nodig hebben, desnoods met voorbijgaan aan de plaatselijke autoriteiten. In het verleden ging geld te vaak naar niet altijd even zinvolle projecten of bleef teveel „aan de strijkstok" hangen Vorig jaar was hon derd miljoen gulden uitge trokken voor de - zogehe ten medefinanciering, rond vijf procent van de totale begroting voor ontwikke lingssamenwerking. en dit jaar nog meer Ingenomen Directeur J Bos van de IC CO is ingenomen met dat beleid, maar vindt wel dat het een ..zware hypotheek legt op de mede financieringsorganisaties en verwachtingen schept die we zullen moeten inlos sen. Het zoeken naar de groepen die het slechtste af zijn en het vinden van mo gelijkheden hen te helpen is een geweldige toer." Mede financieringsorganisaties lopen als zij in ontwikke lingslanden teveel aan de weg timmeren hetzelfde ge vaar als regeringen: moei lijkheden met de lokale overheid en in het ergste geval een verbod om verder te werken en uitzetting. Ze ker als zij zich bezighouden met het armste deel van de bevolking dat de regering niet altijd even goed gezind is. Directeur Bos van de IC CO zegt daarover „We zul len heel behoedzaam en met een groot verantwoor delijkheidsgevoel moeten werken Je koopt er qiets voor als buitenlandse mede werkers aan een project op het vliegtuig worden gezet en de lokale mensen zelf in het gevang verdwijnen IC CO zelf heeft dat meege maakt met een project in Paraguay en krijgt in ande re landen soms het gevoel dat bepaalde projecten door de overheid worden opgehouden. Overigens is het volgens Bos zeker niet zo dat de mede-financie ringsorganisaties door deze beperkingen aan het pla fond van hun mogelijkhe den zitten. „Voortdurend zie je kansen liggen in ont wikkelingslanden die je ook nog kunt grijpen. Boven dien is binnen het bestaan de kader veel meer mogelijk dan wij aanvankelijk dachten." Vaak is het ook verstandi ger met projecten niet ai te zeer in de openbaarheid te treden. „Je moet regeringen in ontwikkelingslanden niet voor het blok zetten en min of meer dwingen te reage ren." En ook al zijn projec ten in „moeilijke" landen vaak klein, hun psycholo gisch effect op de lokale be volking kan groot zijn De ICCO bij voorbeeld heeft na ampele overweging beslo ten mee te werken aan pro jecten in Chili wat betreft voeding en ge zondheidszorg. zowel op het platteland als in de hoofd stad Santiago (gaarkeukens en poliklinieken). De medefinancieringsorga nisaties hebben meer dan eens gemerkt dat hun plan nen op de verschillende am bassades in Den Haag wor den nageplozen. Toch kun nen ze door betrekkelijk „vage" omschrijvingen vaak door de mazen van het net glippen. Ook wordt ge werkt met „dubbelcontac- ten" waardoor het voor een buitenstaander moeilijk is uit te maken waar het geld naar toe gaat. Van de 45 miljoen die de ICCO aan minister Pronk heeft gevraagd is 13 miljoen gulden bestemd voor pro jecten in Azië. meer dan 19 miljoen voor Afrika en ruim 12 miljoen voor Latijns- Amenka Als de minister akkoord gaat kunnen 53 nieuwe projecten worden opgezet en zes bestaande voortgezet. Daarnaast zijn voor dit jaar 'meer dan hon derd kleine projecten aan gevraagd (die elk niet meer dan een ton mogen kosten). Een snelle blik over de plan nen leert dat projecten lig gen op het terrein van landbouw, voeding, gezond heid, onderwijs, watervoor ziening enzovoort. Of de plannen van de ICCO overeenkomen met de ver wachtingen en de bedoelin gen van de partners in de derde wereld zal deze zomer worden uitgemaakt. De IC CO heeft twaalf organisa ties uit drie werelddelen, waar zij al lang mee samen werkt, uitgenodigd om hun zegje te doen over het be leid. Bedoeling is de afhan kelijke verhouding tussen gever en ontvanger (waarbij de laatste lange tijd niets anders hoefde te doen dan „de hand ophouden") te doorbreken. Teveel is ge probeerd. vindt ICCO. partners in de derde wereld een ontwikkeling op te drin gen die vanuit het westen b' paald is. Vandaar dat zij nu de kans krijgen mee te praten en hun oordeel te geven. „We moeten komen tot een vorm van „overzees bestuur" en ook het risico nemen dat bepaalde projec ten door vertegenwoordi gers uit de derde wereld worden verworpen," aldus ICCO-directeur Bos waarvan Menten wordt verdacht, de rechtsorde ernstig is geschokt. Strafkamer Omdat Menten van oorlogsmisdrij ven wordt verdacht, zal hij door een bijzondere strafkamer worden be recht. De voorzitter en de leden daarvan zijn bij speciaal koninklijk besluit benoemd. Voorzitter is mr. J.A. Schröeder, een van de vice- presidenten van de Amsterdamse rechtbank. Leden zijn mevrouw mr. G. van Erp Taalman Kip- Nleuwenkarop en mr. H. baron van Imhoff. De Katholieke hogeschool in Tilburg heeft gisteren meegedeeld dat het stichtingsbestuur enliet college van bestuur mr. A. C. 't Hart voor de duur van het Menten-onderzoek heb ben ontheven van al diens taken als lector in het strafrecht en het strafprocesrecht. De heer 't Hart zal op verzoek van de Leidse historicus prof. dr. I. Schöffer meewerken aan het onderzoek naar het opsporings- en vervolgingsbeleid inzake Menten van 1945 tot 1976. Ook de Amsterdamse historicus dr. J.C.H. Blom heeft daarvoor toestem ming gekregen. om zij de politie niet had ge waarschuwd was Annekes reactie: „Als ik dat had gedaan zou ik hier nu niet staan. Bovendien zou hij mijn ouders wat hebben aangedaan. Daar dreigde hij altijd mee." Daan M. was de enige bij wie Anneke haar hart kon luchten en samen maakten zij het plan Frans uit de weg te ruimen. Op de bewuste avond wachtte Daan in de kelderkast op het gunstige moment, met angst en beven, naar hij vertelde, maar hij wilde zich tenslotte niet laten kennen. In een met trottoirtegels verzwaarde slaapzak werd het lichaam van de vermoorde man bij de Handelskade in de Oude Maas gegooid. De officier van .justitie achtte moord bewezen en eiste zes Jaar met aftrek. Op 21 januari wijst de rechtbank vonnis. DEN HAAG Uit een onderzoek dat het openbaar ministerie in alle ar rondissementen heeft ingesteld is niet gebleken dat in asiels huisdie ren op onaanvaardbare wijze om het leven gebracht worden. Dit heeft minister Van Agt geantwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Scherpenhuizen en Tuynman. DEN HAAG - Het beeld van de werkloosheid is in december, voor de vierde achtereenvolgende maand, weer behoorlijk gunstiger geworden. Dat geldt met name voor de bouw, maar ook voor metaalbe werkers. Minister-president Den Uyl plaatste dit gegeven gisteravond naast de sombere berichten die. zo kort voor de loononderhandelingen, zijn geko men, over bedrijfssluitingen en drei gingen daarvan. Het aantal werklozen liep in decem ber met 11.000 op tot 217.000. In december 1975 steeg het aantal ech ter met 18.000. Rekening houdend met seizoeninvloeden daalde in de cember Jl. dan ook de werkloosheid met 6000 tot 212.000. Dat is een daling van het gecorri geerde cijfer met rond 25.000 in vier maanden tijds. „Een vrij unieke ont wikkeling, die te aanhoudend is om toe te schrijven aan incidentele ont wikkelingen." aldus Den Uyl. Het cijfer ligt nu beneden hetgeen het centraal planbureau in september en ook nog nadien voor 1976 had voorspeld. Toch maande de premier tot voor zichtigheid. De orderposities van de bedrijven geeft „nog weinig reden tot optimisme". Terwijl bij ons de werkloosheid daalt, stijgt ze al weer in Duitsland. Frankrijk, Engeland, en zelfs „vrij schrikbarend" in Bel gië. Vooral daarom rekent de rege ring op enige stijging van de werk loosheid ook in Nederland in de ko mende maanden. LEIDEN Op zondag 16 januari zal Wladimir Boekowski naar Leiden komen om zijn studiemogelijkhe den aan de rijksuniversiteit van Lei den te bespreken. In het gesprek met de voorzitter van het college van bestuur mr. K. J Cath op 22 december jl. in Zürich verklaarde Boekowski zeer geïnte resseerd te zijn in de neuro fysiologie. De universiteitsraad no digde de reeds geruime tijd in de gevangenis verblijvende Russische dissident Boekowski in december 1972 al uit om zijn studie in de biologie in Leiden voort te zetten. Half december werd Boekowski in Zwitserland door de Russische rege ring uitgewisseld tegen de sinds de moord op president Allende in een Chileens concentratiekamp verblij vende communistische partijleider Luis Corvalan. Kies voor sociale gerechtigheid en rechtvaardige verdeling. Kies het beste voor u en uw naaste. 30.000 nieuwe leden gingen u met ingang van 1977 al voor. Daarom: met 15 vakbonden en organisaties Bel 030-941041 of stuur de bon op' Noteert u mij maar als lid Graag eerst inlichtingen Naam:m/v I 5 Adres: O Plaats: DB Bedr. tak:i In open envelop zonder postzegel aan. CNV. Antwoorder. 1096, Utrecht. A Vervolg van pagina I eerder aan de verlangens tegemoet komt. wordt de bezetting op dat mo ment beëindigd. Ais het besluit woensdag negatief uitvalt, zullen de bonden zich bezinnen op andere acties. De bezetters in de kantine van Te altronic een „crisiscentrum inge richt. vanwaar uit de beleidscontro- lerende" actie wordt gevoerd Om die actie goed uit te voeren is ook de portiersloge en de telefooncentrale bezet, zodat alles wat naar binnen komt en naar buiten gaat kan wor den gecontroleerd. De onderneming blijft intussen gewoon doorwerken „Knokken" De bonden zeggen zich ervan bewust te zijn dat de kans van slagen gering is. maar met hun actie willen ze de overheid laten zien. dat „wij ons niet als weerloze schapen naar de slachtbank laten leiden en dat wij bereid zijn hard te knokken voor het behoud van de werkgelegenheid in dit bedrijf". De directie van Te altronic. die zich achter de bezet tingsactie heeft geschaard (en van daag zal meelopen in een protestmars door Nijmegen), is van mening, dat het bedrijf herlemaal niet dicht hoeft te gaan Zij hebben, volgens de bonden, becijferd, dat nog veertien miljoen gulden over heidssteun nodig is om in oktober/ ember van dit jaar uit de rode cijfers te geraken. Mits er tegen die tijd een verkoopapparaat is opgebouwd om de Tealtronic-produkten aan de man te brengen. De overheid heeft, naast een deelneming van 69 procent in het aandelenkapitaal, tot op he den ongeveer 57 miljoen gulden in het bedrijf gestoken Fraude Mogelijke fraude, die de voormalige directeur en thans aandeelhouder van een minderheidspakket, de Brit A Rogers, zou hebben gepleegd, heeft volgens de bonden slechts zij delings met de zaak te maken. Het wordt pas belangrijk als die fraude van invloed is geweest op het minis tersbesluit do geldkraan dicht te draaien. Woensdag worden de bon den over deze kwestie ingelicht Rita „Als dit niet helpt, gaan we bij jou naar de tv kijken." ADVERTENTIE door Nico Kussendrager Inderdaad, dank zij de lage voorintekenprijs geniet u een prijsvoordeel van maar liefst f 50,- als u vóór verschijning (omstreeks 1 maart a.s.l intekent op de unieke, prachtig uitgevoerde facsimile-uitgave van Betaalbaar in 5 termijnen van f 50,- per maand. Laat dit dubbele voordeel u niet ontgaan. Profiteer van de lage voorintekenprijs én van de gemakkelijke betalingsregeling door gebruik te maken van het INTEKENBIUET. Zendt dit vandaag nog (in open envelop, zonder post zegel) aan: Deze kostbare facsimile-uitgave is van groot historisch en cultureel belang. De Delftse Bijbel is immers de eerste in de Nederlandse taal verschenen Bijbel, tevens de oudste Incunabel of Wiegedruk (de vóór 1500 verschenen producten van de rondom 1450 uit gevonden boekdrukkunst). Hij telt 1284 pagina's, bedrukt in 2 kolommen, is 20 x 28 cm groot, wordt gedrukt op 120 grams, lichtgetint, gever geerd offset, in zwart en rood (beginkapitalen van de hoofdstukken en kleine ornamentjes). De intekenaren verkrijgen deze prachtige uitgave dankzij subsidies van verscheiden Fondsen voor slechts f 250,-. Intekening tegen deze prijs kan geschieden tot aan de verschijning (omstreeks 15 maart 1977). Daarna bedraagt de prijs f 300, -. Als u teleurstelling wilt voorkomen (de op laag is beperkt en de prijs wordt bij verschijning aanzienlijk verhoogd)), stuur dan vandaag nog uw bestelling in. U kunt natuurlijk ook telefonisch bestellen. Onze telefoonnummers zijn: (05170) 3147 en 2120, b.g.g. 24 36. N.B.: Op aanvraag is een uitvoerig prospectus verkrijgbaar Toezending geschiedt kosteloos en geheel vrijblijvend. Achtenn deze heruitgave van de DELFTSE BIJBEL wordt een alfabetisch register opgenomen van de namen der intekenaren Dit register sluit op 15 januari a s Als u er prijs op stelt dat uw naam in dit register wordt vermeld, is hel dus dringend gewenst uw intekenbiljel vóór 15 januari a.s. in te zenden

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3