FC Utrecht ideaal voor Jan Streuer Grote prijs in ban van veiligheid Strijd tussen Van Helden en Kleine Warm wonen ^Drent past goed in aanvallend team Zege Ken Rosewall Guus Brox blijft bij Feyenoord Formule 1-race in Argentinië Agelastingen KNWV laat eigen beleid onderzoeken Spektakel verwacht bij allrounders in Assen ATERDAG 8 JANUARI 1977 SPORT TROUW/KWARTET 25 door Matty Verkamman UTRECHT Halverwege de voetbalcompetitie 1976-'77 neemt FC Utrecht de derde plaats in op de ranglijst van de eredivisie. Voor de club. die vo rig seizoen nog tegen degrada tie vocht, betekent dat een on gekend hoge positie. FC Utrecht staat op dit moment zelfs nog drie punten voor op zo veel hoger getaxeerde clubs als AZ'67 en PSV: De „Stichtse' fusieclub mag zonder meer dé verrassing van de eerste com petitiehelft worden genoemd. Het succes valt voor een niet onaan zienlijk deel terug te voeren op de inbreng van een aantal nieuwelin gen: doelman Istatov, voorstopper Ben Schubert en de middenvelders Piet Hamberg en Jan Streuer. Dit viertal stond aan het begin van deze competitie voor de taak om het kwartet Jürgen Henriksen, Johnny Steen Olsen (beiden terug naar De nemarken). Cor Hildebrand (uitge leend aan Wageningen), Co Adriaan- se (gestopt met betaald voetbal) te doen vergeten. Op haast unieke wij ze gunden de nieuwelingen zich zelfs geen tijd om over aanpassingproble men na te denken. Jan Streuer (25) vertelt er in dit artikel over. De van het Limburgse MW overge- komen Drent zegt: „vanaf het aller eerste begin liep alles gesmeerd. De resultaten in de oefenwedstrijden voor de competitie waren meteen goed. Dat stimuleert natuurlijk. Op die manier blijven problemen bin nen de groep ook achterwege. Bij alle clubs waar ik heb gespeeld, wa ren er wel jongens die elkaar niet lagen. Dat soort wrijvingen merk je bij succes niet zo gauw." De huidige derde plaats is voor Jan Btreuer evenwel een verrassing. „Nee, dit had ik zeker niet verwacht. Voor de competitie was een plaats in de middenmoot zo ongeveer het doel; gemiddeld een punt, dat zou al mooi zijn. Ik vind die derde plaats verdiend, omdat een AZ'57 en een PSV gewoon zijn tegengevallen. MELBOURNE Mark Edmondson, vorig Jaar winnaar in het heren en kelspel bij de open Australische kampioenschappen is in de kwart finales uitgeschakeld door Ken Ro sewall. De 42-jarige Rosewall ver sloeg zijn twintig jaar jongere te genstander in vier sets, 6-4, 7-6, 4-6, 6-4. In de andere kwart eindstrijd won Roscoe Tanner met 6-3, 6-4, 6-2 van Phil Dent. In de halve finales speelt Ken Rosewall tegen Roscoe Tanner en ontmoet Guillermo Vilas John Alexander. ROTTERDAM Guus Brox zal ook in de toekomst directeur blijven van de Rotterdamse voetbalclub Feyenoord. De laatste tijd werd er veel gespeculeerd over het vertrek van Brox, maar nu is de knoop door gehakt en blijft hij. Wel zal hij ie mand naast zich krijgen. Fred Blan- kemeyer zal Brox bijstaan in zijn taak als directeur. De Europese voetbalbond, UEFA, heeft Feyenoord een boete van 5000 gulden opgelegd wegens de aanwe zigheid van bierblikjes op het speel veld tijdens de wedstrijd tegen Es- panol in de derde ronde van het EUFA-cuptoernooi. De Franse scheidsrechter Würtz had de blikjes geconstateerd en een rapport ge stuurd aan de UEFA. Feyenoord won de wedstrijd overigens met 2-0 door doelpunten van Kreuz en Nico Jansen. Gp Ahead Eagics-Telstar Feycnoord-FC Utrecht FC Amsterdam-FC Twente Roda JC-FC WV NEC-NAC De Graafschap-Ajax AZ'67-Sparta In- Haarlem-FC Den Haag |q_ PSV-Eindhoven Jan Streuer: „Zesde plaats zou voor dit seizoen al een succes betekenen." Maar ik begrijp wel dat die clubs meer geld en dus meer mogelijkhe den hebben. Ik betwijfel dan ook, of we deze positie kunnen vasthouden. Maar let wel. zelfs een zesde plaats zou voor dit seizoen al een succes betekenen. Misschien ligt dat iets moeilijker voor ons publiek. Dat zal er toch moeite mee hebben, wanneer we eventueel terugvallen. Ons pro bleem is nu eigenlijk, dat we nauwe lijks nog hoger kunnen. Ook voor volgend seizoen niet. Ik vnd dat we nu de kwaliteit voor een sub-topper hebben. Voorlopig hoeven we in ie der geval niet terug te vallen. Het komende programma bestaat uit wedstrijden tegen Feyenoord (uit), FC Amsterdam (thuis), Roda JC (thuis), NEC (uit), en De Graafschap (thuis). Dat kan nog aardig wat pun ten opleveren." Jan Streuer beschouwde deze zomer zijn transfer van MW naar FC Utrecht als een gok. Hij zegt: „De club had ten slotte tegen de degra datie gevoetbald. Bovendien waren er nog al wat goede spelers vertrok ken. Aan de andere kant zei het mij wel iets dat FC Utrecht in de laatste 17 wedstrijden 19 punten had ge pakt. Ik wilde in ieder geval weg bij MW de eerste divisie zag ik niet zitten. Omdat ik in m'n contract had laten opnemen, dat er niet meer dan 125.000 gulden voor mij gevraagd kon worden (die clausule heb ik bij FC Utrecht ook, nu is het twee ton) was er tamelijk veel belangstelling. Via Bekeffy vooral uit België: Lierse SK. RWDM en Gent. Tot dusverre is FC Utrecht voor mij een ideale club geweest. Ik ben een aanvallend inge stelde middenvelder, op m'n sterkst wanneer ik veel aan de bal ben. FC Utrecht speelt sterk op de aanval. dus dat komt goed uit. Wanneer we morgen tegen Feyenoord spelen, dan zullen we ook vrijuit voetballen. Er is ten slotte weinig voor ons te verliezen." De opleving van de in technisch opzicht bekame Streuer begon al in Maastricht, toen MW hem twee jaar geleden van FC Twente over- ,nam. Streuer: „Achteraf zeg ik, dat ik te lang bij FC Twente ben blijven hangen. Van de drie jaar heb ik alleen in het eerste seizoen regelma tig gespeeld. Altijd als lpcksbuiten, voor mij geen ideale plaats. Maar FC Twente heeft altijd een sterk middenveld gehad. De concurrentie werd later zelfs voor de voorhoede te groot. Daarbij had ik de pech dat FC Twente in die jaren een voortreffe lijk ingespeelde ploeg had. Kohn wisselde terecht niet vaak. FC Twente LEENDE MIJ VOOR EEN JAAR UIT AAN FC Groningen, nam mij weer terug en liet mij ver volgens voor een redelijke prijs 80.000 gulden) naar MW vertrek ken. Leo Canjels heeft me daar ei genlijk voor het eerst op het mid denveld gezet. Zelfs toen ik als enige amateur (Germanicus uit Coevor- den) bij het UEFA-jeugdelftal zat, moest ik altijd linkerspits spelen. En die plaats heeft mij nu eenmaal nooit gelegen." De belofte, die Jan Streuer als ama teurvoetballer was en die via de UEFA's tot warme belangstelling van een ruime serie eredivisieclubs leidde begint nu pas op „niveau" gestalte te krijgen. Jan Streuer: „Als amateur speelde ik met jongens als Johan Neeskens, Leen Barth en Henk van Leeuwen, terwijl een Har ry Lubse maar reserve was. Het kan raar gaan SC Amersfoort-FC Den Bosch ig- Helmond Sport-Fortuna SC IQ. Wageningen-Volendam Willem II-Veendam Heerenveen-SC Cambuur FC Groningen-PEC Zwolle IS lleracles-Vitesse K MVV-SVV FC Vlaardingen-Excelsior DEN HAAG De KNVB heeft voor H zaterdag alle wedstrijden in de afde lingen Dordrecht, Nijmegen en Zwolle afgelast. In de afdelingen Dordrecht en Zwolle zijn ook alle ontmoetingen voor zondag afgelast. BUENOS AIRES Blaffende bloed honden vormden de macabere en tourage van de start van het nieuwe formule 1 seizoen in Buenos Aires. De 22 Grand Prix-rijders, ingenieurs en technici blikten met gemengde gevoelens in de geweerlopen van de soldaten, die met de vinger aan de trekker en opgetrokken wenkbrau wen op de muren van de boxen hurkten. Politie en leger hebben een ondoordringbaar cordon getrokken rond de grote prijs van Argentinië. 2500 soldaten en een even groot aan tal politie-agenten maken van het Grand Prix-clrcus een generale repe titie voor het wereldkampioenschap voetbal 1978. Nog nooit heeft een grote automo- bielprijs te maken gehad met zulke rigoreuze veiligheidsvoorschriften als thans in de Argentijnse hoofd stad. De ingang tot het kwartier van de rijders wordt streng gecontro leerd. Slechts met de grootste moei te gelukt het de journalisten om in het bezit te geraken van de noodza kelijke toelatingspapieren. Zelfs een coureur als Nlki Lauda, die bij het Argentijnse publiek volkomen be kend is, moest alle formaliteiten AMSTERDAM Het Konink lijk Nederlands Watersport Ver bond (KNWV) aal de eigen ge dragslijn doen onderzoeken naar aanleiding van een brief van veertien topzeilers uit au gustus 1975. Ook de activiteiten bij de berichtgeving over zeil wedstrijden zullen punt uitma ken van dit onderzoek. Het be stuur van het KNWV heeft in december de heer A. J. Dragt, erelid van het verbond verzocht een onpartijdige commissie in te stellen om een dergelijk on derzoek uit te voeren. De Com missie zal bestaan uit de heren jhr. mr. J. A. E. van der Does (voorzitter), prof. dr. J. R. Blickman en W. H. E. Posthuma. Op 21 augustus vroegen veer tien leden van de Olympische kernploeg, onder wie Joop van Werkhoven, Guus Bierman, Fred Imhoff en Heike Blok ver vanging van Jack van Helle mond als verbondstrainer. De zeilers achtten het tevens on juist dat de moeder van enkele leden uit de kernploeg, tevens echtgenote van de voorzitter van het verbond als nieuwsbron van het ANP fungeert. Zij spra ken in dit verband hun te leurstelling uit over de wijze waarop de pers is ingelicht omtrent de Nederlandse zeilers bij de voor-Olympische wed strijden in Canada en de Veren igde Staten en zij repten van tendentieuze en misleidende berichtgeving. Het bestuur van het KNWV rea geerde afwijzend op de eisen van de kernploegleden en stelde tevens dat Mevrouw Vollebregt- Tonnon, met medeweten van het bestuur reeds gedurende anderhalf jaar optreedt als cor respondente van het ANP. De berichtgeving over de wedstrij den in Canada en de Verenigde Staten is gebeurd via een aldaar aanwezige ANP-redacteur en de internationale persa gentschappen. Het bestuur eiste in augustus 1975 van de veertien zeilers dat zij openlijk de gewraakte passa ges zouden intrekken en schrif telijk hun verontschuldigingen aan mevrouw Vollebregt zouden aanbieden. De leiding van het KNWV zag geen enkele aanlei ding Jach van Hellemond voor de Olympische Spelen te ver vangen en betreurde het dat de ondertekenaars van de brief geen gebruik hebben gemaakt van de mogelijkheden tot intern overleg, maar daarentegen hun bezwaren direct aan de open baarheid hebben prijsgegeven. ASSEN Het komende weekeinde staan in Assen de eerste grotë schaakevenementen van het seizoen op het programma: de nationale kampioenschappen voor de allrounders, sprinters en de dames. Bij de allrounders zal Hans van Helden het moeilijk krijgen om zijn titel te verdedigen. Van Helden is op de kortere afstanden erg snel, maar zal het op de langere trajecten zwaar krij gen. Piet Kleine, de wereldkampioen op de 10.000 meter, zal er alles aan doen om Van Helden zijn titel te ontnemen. De strijd tussen deze twee zal het nodige spektakel opleveren. Wim Brink zal bij de allrounders de plaats innemen van Peter van der Kant. Het oud-kernploeglid bevindt zich in Polen en is niet in staat op tijd in Nederland te zijn. Bij de sprinters zal worden uitgeke ken naar de jonge Fries Sies Uilke- ma, die dit seizoen de snelste tijd op de 500 meter heeft gerealiseerd. Uil- kema zal echter zware concurrentie moeten verduren van vooral Jos Va- lentljn en Eppie Bleeker. Bij de dames is de titelstrijd open. De twee belangrijkste kandidaten voor het kampioenschap zijn Haitske Pijlman en Sljtje van der Lende. Haitske Pijlman heeft goede tijden gemaakt op de 500 en 1000 meter, terwijl Sljtje van der Lende haar ritme vindt op de lange af standen. De organisatoren hebben overigens een grotere belangstelling van het publiek opgemerkt dan vorige jaren. De kaarten voor de hoofdtribune zijn vrijwel geheel uitverkocht. Men verwacht per dag ongeveer 3000 be zoekers in Assen. Allrounders Hans van Helden heeft op de sei zoenranglijsten bij de allrounders de eerste plaats in handen op de 500 meter en de 1500 meter. Wereldkam pioen Piet Kleine bleek de beste op de 5000 meter en de 10.000 meter. Hierbij moet worden aangetekend dat de herenkernploeg pas eenmaal een tien kilometer heeft gereden. De nationale seizoenranglijsten bij de herenallrounders luiden als volgt: 500 meter: 1. Van Helden 39,54 se conden. 2. van der Duim 40,2. 3. Vriend 40,38. 4. Pasman 40.4. 5. Schalij 40.43.6. Kramer 40.8.7. Voor- neveld en De Rond 40,9, 9. Derksen en Oudshoorn 41,0. 1500 meter: 1. Van Helden 2.01.29, 2. Kleine 2.02,41, 3. Oudshoorn 2.03,79, 4. Vriend 2.04.40, 5 Kramer 2.04,66, 6. Voomeveld 2.04,80, 7. Van der Duim 2.04,85, 8. Schalij 2.04,97, 9. Valentijn 2.05,12, 10. Pasman 2.05,23. 5000 meter: 1. Kleine 7.25,51, 2. Van Helden 7.27.31. 3. Derksen 7.29,29. 4. Vriend 7.29,44, 5. Van der Duim 7.30.86, 6. Kramer 7.32,19, 7. Oudshoom 7.35,45. 8. Pasman 7 36.89. 9. De Rond 7.38.59.10. Boere 7.39.84. 10.000 meter: 1. Kleine 15.40,74, 2. Van Helden 16.03,85. 3. Vriend 16.17,72, 4. Derksen 16.22,60, 5. Pas man 16.25,23, 6. Gompen 16.30,44. Sprinters Hans van Helden zal bij de verdediging van zijn nationale titel bij de allrounders vooral moeten oppassen voor Piet Kleine. sterkste getoond op de korte onder delen (500 en 1000 meter». Sijtje van der Lende vond haar gelijke niet op de 1500 en 3000 meter. Tijdens de strijd om de nationale titels, ko mend weekeinde in Assen, zal moe ten blijken welke specialiteiten het zwaarste wegen. Bij de heren-sprinters voert de 18- jarige Sies Uilkema de ranglijst aan op de 500 meter aan met een tijd van 39,1 seconden. Jos Valentijn is twee de met 39.17 seconden. Hij is op de dubbele afstand eveneens tweede achter Bert de Jong (1.19,36 tegen 1.19,38). De nationale seizoenranglijsten bij de heren-sprinters zien er als volgt uit: 500 meter: 1. Uilkema 39,1 seconden. 2. Valentijn 39,17, 3. Bazen 39,2, 4 Bleeker 39,33. 5. P. de Boer 39,9. 6. Kraayeveld 40,0, 7. Hospes en L. de Boer 40,2, 9. De Jong 40,22, 10. Van der Kreeke 40,42. 1000 meter: 1. De Jong 1.19,36, 2. Valentijn 1.19,38, 3. Bleeker 1 19.91, 4. Van der Kreeke 1.19.96, 5. Van der Duim 1.20.2, 6. Uilkema 1 20.25, 7 Bazen 1.21,20, 8. Kramer 1.21,3, 9. Pasman en Govaert 1.21,9 Dames Haitske Pijlman en Sijtje van der Lende voeren ieder op twee afstan den de nationale seizoenranglijst aan. De verloofde van sprinter Jos Valentijn heeft zich tot nu toe de De nationale seizoenranglijsten zien. er bij de dames als volgt uit: 500 meter: 1. Pijlman 43,6 seconden. 2. Van der Lende en Westenbroek 44,8, 4. Zeinstra en Van Dalen 45.0,6. Jansma 45,1. 7. Van Rijssel 45,14, 8. Jaarsma 45,3, 9. Borckink 45,32, 10. Steenbruggen 45,4. 1000 meter: 1. Pijlman 1 28.7, 2. Van der Lende 1.29,2, 3. Van Rijssel 1.30.5, 4. Borckink 1.32,1, 5. Jaarsma 1.32,22, 6. Steenbruggen en Pomper 1.33.6. 8. Ebbinga 1.33,8, 9. Postma 1 34,0, 10. Schouten 1.34,1. 1500 meter: 1. Van der Lende 2.16,96, 2. Borckink 2.19,18, 3. Westenbroek 2.20,6, 4 Steenbruggen 2.20.82, 5. Pijlman 2.20,83, 6. Top 2.20.87. 7. Jansma 2.21.8. 8. Van Rijssel 2 21.90, 9 Volmer 2.22,0. 10. Meijer 2.22.3. 3000 meter: 1. Van der Lende 4.53.0, 2. Steenbruggen 4.57,80, 3. Volmer 501.0. 4. Van Rijssel 5.01,3, 5. Jaarsma 5.02,52, 6. Van Dalen en Ebbinga 5.04.9, 8. Jansma 5,08,1, 9. Pomper 5.08,19. 10. Top 5.10,2 (ADVCnTENTlE) over zich laten heengaan. De rijders, die voor de eerste van de zeventien races van het wereldkam pioenschap starten, hebben de controle gelaten geaccepteerd. Sinds jaren geleden de vijfvoudige we- reldkampióen Juan Manuel Fangio werd ontvoerd, houdt men in de plank-gas-branche met alles reke ning. Als de coureurs zich eenmaal hebben gestoken in hun vuurvrije pakken en het vizier van hun veilig heidshelmen hebben laten zakken, registreren ze uiteindelijk toch ui terst weinig van hun omgeving. Niet allen gaven bij de eerste, nog inofficiële, training zoveel gas als Pa trick Depaillier. De kleine Fransman bleef met 1.49.62 ruim onder het offi ciële ronderecord van wereldkampi oen James Hunt (1.50.91). Deze draalde met zijn stalgenoot Jochen Mass nog slechts enkele ronden en reed niet op tijd. Carlos Reutemann nam teveel resico en ging in een bocht driemaal om zijn as. Daarbij werd het front van zijn wagen be schadigd. Aan het stuur van een reservebollde was hij vervolgens bij na een seconde langzamer dan zijn kopman Niki Lauda. Laten we maar gelijk met de deur bij u in huis vallen: vele vaderlandse hulzen zijn warm,tetechnisch gezien zo lek als een mandje.. We stoken met kachels, met centrale verwarming, kortom vele toestellen, groot en klein. Maar hoeveel van die met aardgas opgewekte warmte floept vrijwel direct weer naar buiten en op welke plaatsen gebeurt dat vooral? Moeten we eigenlijk niet wat meer weten van al die apparaten en apparaatjes die ons warmte geven en van de weg die de warmte volgt voor dat ze onze huizen verlaat? Enkele deskundigen van TNO, VEG- GasinstituutN.V.. Vegin en de Gasunie hebben daarover nagedacht en hun bevindingen op papier gezet. Het resul taat is een boekje, dat vooral ingaat op de achtergronden en de samen hang van de factoren die het klimaat in onze huizen bepalen. Geen werkje dat u in een handomdraai uitleest. U zult er echt even voor moeten gaan zitten. Maar misschien zult u uw verwarmingssysteem en uw huis wat kritischer gaan bekijken. En dat kan de moeite lonen. Minder gasverbruik heeft zo z'n voordelen, niet in het minst voor uw huishoudbudget. Een verbetering zit soms al in een klein hoekje. Neem daarom de kleine moeite 'Warm Wonen' - gratis - te bestellen U kunt dat doen door de onderstaande bon te zenden naar: verstandig met aardgas', postbus 19. Groningen U kunt de publikatie ook krijgen bij uw plaatselijk of regionaal gas- en energiebedrijf. Bon Stuur mij 'Warm Wonen' Naam In gefrankeerde enveloppe zenden aan 'verstandig met aardgas', postbus 19, Groningen T Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken.de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie c«-«oo^dw»r»a.» pa.,» to o«o«nge«

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 25