„Overtuiging basis voor inrichten van ons leven" 'Plan ministerie slaat plank mis' Conflict over beledigende brief Grapjesvete ontbrandt in kerstbomenjacht „Ëxtra voorzieningen treffen voor huizen langs Schiphollijn" Diefstal in ziekenhuis KORT Den Haag telt ratten Adelbertcollege Burgemeester Schols sprak in pauzedienst krijgt nieuw onderkomen Zwaaikom wordt speelplaats Twee ministeries op ontwerp-lijst van monumenten Dodelijk ongeval VRUDAG 7 JANUARI 1977 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET H 6 ÜRI DEN HAAG De ongedierte- bestrijders in Den Haag gaan het aantal bruine of rioolrat- ten dal dit jaar gevangen en afgemaakt wordt, nauwkeurig tellen. De ongediertebestrij- ders hebben hiertoe opdracht gekregen ran het ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne. De Haagse ge meentereiniging heeft overi gens niet de indruk dat het aantal bruine ratten de laatste tijd toeneemt. Wel worden er per week nog wel zo n zes rat ten gegangen en bij herhaling worden alle sloten en vijvers in Den Haag nagelopen. Voor al in de winter worden er nog al eens ratten gesignaleerd, daar de dieren dan de neiging hebben om de riolen en het koude water te verruilen voor een wat aangenamer leef oord. De gemeentereiniging wordt jaarlijks overspoeld mkt dui zenden klachten van mensen, die menen ratten gezien te heb ben. In veel gevallen blijkt het dan echter om muizen te gaan. WASSENAAR - Op het terrein van de vroegere HTM-remise bij Zijlwa tering komt de nieuwbouw voor het Wassenaarse St. Adelbertcollege. De school, die nu in een noodge bouw gehuisvest is. heeft van het ministerie van onderwijs toestem ming gekregen in maart de werkzaamheden voor een nieuw ge bouw te laten beginnen. In augustus 1978 wordt het nieuwe onderkomen in gebruik genomen. Het Adel bertcollege heeft dan 25 jaar in de noodgebouwen onderdak gevonden. DEN HAAG „Twaall dagen geleden hebben we Kerstmis gevierd. Hoe is dat Kerstmis voor ons afgelopen? Werden we alleen beïnvloed door de histo rische feiten van dat gebeuren? Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER Hoe ver gaat de vrijheid van meningsuiting en welke maatstaven moet men aanleggen bij het opnemen van ingezonden brieven in een gemeentelijk huis-aan-huis blad? Dat is de kern van vragen die de PvdA-gemeenteraadsfractie in Zoetermeer aan het college van B en W gesteld heeft. „Zoetermeer-stad" plaatste in een Lnterviewreeka met Zoetermeerse raadsleden een vraaggesprek met mevrouw Visser, vertegenwoordiger van de CPN. Hierin liet zij haar licht schijnen over de problematiek in groeistad Zoetermeer. In het decem- ber-nummer van het gemeentelijk orgaan verscheen vervolgens een in gezonden brief, waarin men op onge nuanceerde wijze van leer trok. met zo zeer tegen wat mevrouw Visser in het interview beweerd had, als wel tegen haar ideologie. Citaat: „Je kunt je als partijloze le zer maar moeilijk indenken dat zo n vrouw een vooruitgeschoven post is van het Sowjet-bewind, waar sinds mensenheugenis de rechten van de mens om het maar eens mooi te zeggen met alle beschikbare voeten dagelijks worden getreden." Verder heeft de briefschrijver het over ..Mensen die vertwijfeld proberen over de beschermende muur te klim men. waarbij ze als honden worden neergeknald". „Als jij met voldoende aantal Ln de raad van Zoetermeer vertegenwoor digd zult zijn staat ons dat binnen kort ook te wachten." aldus de brief schrijver. De PvdA-fractie is van mening dat deze brief niet opgenomen had die nen te worden omdat er sprake is van belediging. Men vraagt zich af of het college verantwoordelijk is voor de plaatsing van een dergelijk stuk dat ..op geen enkele wijze bijdraagt tot een goede, verdraagzame Zoeter meerse samenleving". Tevens infor meert de socialistische fractie of er normen bestaan voor het plaatsen van een ingezonden stuk en of het college de plaatsing van dit stuk bij nader inzien juist acht. Was het alleen een feest van stemming en sfeer, waarop de betere gevoelens van ons naar boven kwamen borrelen? Wat is er onder de erosie van van daag en gisteren van Kerstmis nog overgebleven?" Deze ge dachten werden gistermiddag uitgesproken door de burge meester van Den Haag. drs. F. G. L. L. Schols, tijdens een middagpauze-dienst in de Kloosterkerk aan het Lange Voorhout. Burgemeester Schols wees er in zijn toespraak op, dat Kerstmis voor vele mensen niet veel meer is dan het kijken naar een vertederende teke ning. Men kijkt er even naar en leeft er dan weer snel aan voorbij. Benadering Maar Kerstmis vraagt juist een gelo vige benadering. Een tijd ook, waar in men het samen zijn met de ande ren mag ervaren. Een tijd, waarin men wat ruimte gegeven is om zich op het leven te bezinnen. Het is ook de periode, waarin het besef van de eindigheid van ons leven zich aan ieder van ons opdringt. Van een onzer verslaggeefsters NOOTDORP „Gooi uw oude kerstboom niet weg. voor ons heeft hij nog waarde, f 2.50 zonder kluit en f4,50 met kluit. Alleen maandag 3 januari van lien uur 's morgens tot zes uur 's avonds bij Deze advertentie stond te lezen in een krant en in het clubblad van een voetbalvereniging in Noot dorp Vooral voor de jeugd, voet balen jongerenverenigingen, die krap bij kas zitten, leek dit een welkome bijverdienste. Dus al vroeg togen diverse mensen met auto's, veewagens en busjes er op uit om in de buurt en verderde nog niet verbrande kerstbomen op te halen Al deze mensen, die in het nieuwe jaar hun beurs hadden wit ten spekken, kwamen echter van een koude kermis thuis Het bleek namelijk een ..wraakoefening'' te zijn voor een 1 aprilgrap Toen de wagens, beladen met kerstbomen zonder en met kluit, arriveerden op het genoemde adres, stond er een groot bord in de tuin met het opschrift ..Kerstbomen Rabo bank" Dc man. die zelf de dupe had moeten worden van de grap had reeds uitgevonden door wie dit was verzonnen en verwees de kerstboomjagers naar die man door. Niet helemaal een eerlijke zaak. want dezelfde man heeft in het verleden herhaaldelijk voor een 1 april grap gezorgd, ivaarvan de ander weer het slachtoffer was ge weest. Er werd onder meer een handtekeningenactie gehouden voor een skibaan in Nootdorp en er waren gratis voetballen te krijgen voor iedereen De grappen hadden succes net als deze keer en heel wat Nootdorpers vlogen er in. Na al die jaren kon een tegenactie dus niet uitblijven. De grap kreeg echter wel een vervelend staartje, toen alle enthousiastelingen geld wilden zien. Maar degenen, die nog het meest de dupe werden van deze vroege of verlateI aprilgrap, waren echter de mannen van de gemeentelijke reinigingsdienst. Zij moesten de tientallen opgehaalde bomen weer allemaal netjes op ruimen. Ontmoeting „Wat is er van Kerstmis overgeble ven? Wat is er van de ontmoeting met de anderen overgebleven? Pri mair is daar de ontmoeting met de naaste omgeving, zoals de buren, col lega's en bekenden. Wat is er van de ontmoeting overgebleven in het ver keer en de werksituatie?" Kerkelijk jaar Hij memoreerde hoe deze dag in het kerkelijk jaar in het teken staat van het verschijnen van de Heer. Ook daarmee wordt een proces van de ontmoeting op gang gebracht. De heer Schols merkte in zijn toe spraak verder op dat onze geloofso vertuiging een „levensovertuiging" moet worden. Dat wil zeggen, dat deze overtuiging de grondslag moet worden voor de inrichting van ons dagelijkse en persoonlijke leven. Bij dit alles zal het zoeken van de ander centraal moeten staan. De toespraak van burgemeester Schols werd muzi kaal omlijst door orgelspel van Ge rard Akkerhuis. De middagpauze- Nieuwbouwplannen voor AZL Van een onzer verslaggevers LEIDEN Eind deze maand spreekt het Academisch Zieken huis in Leiden officieel haar voorkeur uit voor één van de twee (ver)nieuwbouwplannen die zijn ingediend. De staf van het AZL heeft echter nu al haar afkeuring uitgesproken over het bouwplan dat is ingediend door het ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening. dienst werd geopend met de koraal- bewerking „Wer nur den lieben Gott lasst walten" van Joh. Seb. Bach. Met een briljante uitvoering van de toccate In c. van Leon Boëllmann werd deze bijeenkomst besloten. De volgende pauzedienst wordt een bij zondere middagdienst, waaraan on der meer het Erasmus Ensemble, dat onder andere bestaat uit Peter Goedhart, bariton. Frank Minderaa, hobo en Wim Spruyt, gitaar mede werking zal verlenen. Voor de nieuwbouw van het Acade misch Ziekenhuis liggen twee plan nen op tafel: één plan werd ontwik keld in opdracht van het ziekenhuis, het andere werd plotseling eind vo rig jaar ingediend door het ministe rie. Het kabinet moet rond 1 maart beslissen welk van de twee plannen uitgevoerd wordt Wanneer het AZL-bestuur eind deze maand officieel haar voorkeur voor één der plannen uitspreekt, heeft ze zich laten voorlichten door een aan tal onafhankelijke adviesbureaus. Deze bureaus bekijken op dit mo ment welke voor- en nadelen er aan beide plannen kleven op bv. het ge bied van de planologie/stedenbouw, verkeersproblematiek en ge zondheidszorg. Al voor deze adviezen bekend zijn stelt men bij het AZL echter al dat het plan van het ministerie de plank volledig mis slaat. Het plan zou niet eens in de buurt komen van het programma van eisen dat door het ministerie van Onderwijs en We tenschappen voor het nieuwe zieken huiscomplex Is opgesteld. Het plan van het AZL zelf gaat er van ifit dat het nieuwe AZL voor het grootste deel uit nieuwbouw bestaat en dat er in de toekomst slechts voor een be perkt gedeelte van de bestaande ge bouwen gebruik wordt gemaakt. Het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening wil dat er maar voor veertig procent nieuw bouw komt en dat de bestaande be bouwing grotendeels gerenoveerd wordt. Belangrijkste voordelen van dit laatste plan: de totale kosten komen tientallen miljoenen lager te liggen, er blijft ruimte over voor Leidse woningbouw, er kunnen meer mensen aan het werk om het plan te realiseren. De staf van het AZL ziet als be langrijkste nadeel aan dit plan dat de bestaande versnippering van zie kenhuisdiensten er niet mee wordt opgelost, m.a.w. van de broodnodige centralisatie van ziekenhuisfuncties die nu her en der over het terrein verspreid zijn, komt in het laatste plan niets terecht. De algemeen directeur van het AZL, dr. J. D. M. Verheij, heeft in zijn nieuwjaarsrede kritiek geuit op de ambtelijke commissie die zich met de medische faculteiten en acade mische ziekenhuizen bezig houdt. Hij had vooral kritiek op het feit dat deze instellingen zo weinig inbreng in deze commissie (waarin ambtena ren van zes ministeries) hebben. „De benodigde deskundigheid ontbreekt derhalve bij de commissie", vindt Verheij. Als voorbeeld noemde hij het nieuw- bouwplan dat van overheidszijde is ingediend. „Slechts een zeker gebrek aan kennis van zaken kan verklaren dat men in enkele weken een plan kon verzinnen en presenteren als al ternatief voor plannen (van het AZL - red.), waar jaren door tientallen deskundigen aan is gewerkt", aldus de algemeen directeur. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gebouwen van het ministerie van binnenlandse zaken en van het ministerie van justitie, beide gevestigd aan het Plein in Den Haag. zijn op de aan vullende ontwerplijst van be schermde monumenten geplaatst. Het gebouw van binnenlandse za ken werd voltooid in 1860, dat van justitie werd opgetrokken in de ja ren 1876-1883. In Den Haag kwamen verder op de monumentenlijst het Internationaal perscentrum Nieuwspoort en „House of Lords" met een daaraangrenzend pand. KATWIJK De Katwijkse Zwaaikom, het eindpunt van het Prins Hendrikkanaal, zai binnenkort worden gedempt. De kademuur van dit toch wel ty pische stukje oud-Katwijk was in middels zo slecht geworden dat er iets moest gebeuren. Voor de ge meente kwam toen de keuze tussen restauratie of het dempen van de Zwaaikom. Daar de Zwaaikom voor de scheepvaart niet meer van waar de is, werd gekozen voor het laatste. De Zwaaikom is het eindpunt van het in de vorige eeuw gegraven Prins Hendrikkanaal. Dit was speciaal ge graven om schepen zo dicht moge lijk langs de rederijpakhuizen te voeren. De Zwaaikom diende dan om de binnenschepen uit o.a. IJmui- den te kunnen laten draaien, zodat ze dit doodlopende kanaal weer kon den verlaten. De Zwaaikom zal over igens niet geheel verdwijnen: het dempen zal op zo'n manier geschie den dat de vorm van de kom behou den blijft. Op het gedempte gedeelte van de Zwaaikom zal een speelplaats voor de jeugd verschij nen. Speciaal voor de rondvaartboot, die de Zwaaikom nog altijd gebruikt, komen er langs het gedempte gedeelte twee aange paste aanlegplaatsen. Overigens was niet alleen de bemu- ring van de Zwaaikom slecht, ook .van het Prins Hendrikkanaal moet over een oppervlak van 80 meter voor een betere bemuring gezocht worden. Van een onzer verslaggeefsters WARMOND „De Nederlandse Spoorwegen moeten voorzie ningen treffen om de geluidshinder en de visuele hinder van de Schiphollijn tegen te gaan". Dit is de mening van het college van B en W van Warmond en van de gemeenteraadscommissie ruimtelij ke ordening. De gemeente Warmond wil dan ook snel gaan praten met de minister van verkeer en waterstaat om voor de huizen, die langs de Schiphollijn komen, een aantal voor zieningen te treffen. Vooral voor de huizen aan de Padoklaan. Die liggen momenteel zo'n 30 meter van een twee-sporige spoorlijn. Langs dit traject komt ook de Schip hollijn te lopen, waarbij het spoor wordt uitgebreid tot een viersporige spoorlijn. De gemeente Warmond zou hier nu graag zien, dat er ge- luidswerende schermen worden aan gebracht, echter niet hoger dan twee meter. Tevens wil zij de NS vragen om aan de woningen van de Padox- laan voorzieningen aan te brengen, bijv. dubbele beglazing. De gemeen te schat de totale kosten van deze voorzieningen op zo'n vier miljoen gulden. Het actiecomité Schiphollijn heeft inmiddels alle bewoners, die het dichtst bij de lijn zouden komen te wonen, opgeroepen vooral hun stem te laten horen over de manier waa rop de geluidshinder en de visuele hinder zullen worden aangepakt. DEN HAAG Bij een frontale bot sing tussen twee personenauto's op de Madepolderweg in Den Haag is de 24-jarige mevrouw Jansen- Hofman uit Monster om het leven gekomen. Het slachtoffer reed mee in een auto. die frontaal geraakt werd door een personenauto die in een bocht naar rechts rechtdoor reed. De bestuurder van deze auto bleek, na een bloedproef van de poli tie. onder invloed van alcohol te verkeren. Van een verslaggever LEIDERDORP De Leiderdorpse politie beeft, na alarm door het ziekenhuis personeel. drie inwoners van Utrecht aangehouden. Zij worden verdacht van diefstal in bet Elisabcthziekenhuis in Leiderdorp. Rood het bezoekuur ontdekten schoonmakers en verpleegsters, dat het drietal bezig was tassen van bezoekers na te zoeken op portemonnees. De direct gealarmeerde politie kon de drie. de 22-jarige J. D., de 2S-jarige C- H. T. M. G. en de 20-jarige C.S.. nog in het ziekenhuis aanhouden. De drie blijken bekend te zijn bij de Utrechtse politie en zullen daar ook heen gebracht worden voor nader verhoor Daarna worden zij voorgeleid aan de Utrechtse officier van justitie. DEN HAAG Al geruime tijd worden er op de Hooikade in Den Haag bergen zand en puin opgeworpen en voorkomen hekken de doorgang over de Hooibrug. Terecht, zoals op deze foto te zien is. want de oeververbinding over de Hooigracht is verdwenen. Wanneer er nu snel opgeschoten wordt met de nieuwe brug. die de verbinding vormt tussen de Hooistraat en de Houtweg, heeft het Buurtschap 2005 misschien de komende zomer een nieuwe reden om feest te vieren. H< Concerten Vrijdag a.s. om 8.15 uur is in de Houtrustkerk, Beeklaan 535 te W Den Haag het eerste concert in 1 een serie van zes recitals onder de noemer „Hommage aan Louis Victor Jules Vierne". Medewer king aan dit eerste concert verle- p, nen de organisten Ben van Oos- ten en Ben Fey. De toegang be- Cl draagt 5.— (CJP'ers en 65 'ers: E 3.50). C In de Willibrorduskerk, Rijngees- terstraatweg te Oegstgeest vindt zondagmiddag om 4.00 uur een door K O georganiseerd nieuw jaarsconcert plaats. Medewerking verlenen Caroline van Hemert (sopraan), Jan Schmitz (orgel) en Johan Hollebeek (trompet). De toegangsprijs is 5,— of 6,—. In de Prins Willem Alexander- zaal van het Ned. Congresgebouw is zondagavond om 8.30 uur een liefdadigheidsconcert ten bate van de Stichting Afasie Neder land. Voor dit speciale concert staat een vioolconcert van Van Beethoven op het programma, met Herman Krabbers als solist. Dirigent is Ferdinand Leitner. Toegangsprijs is 25.—. In de Prins Willem Alexander- zaal van het Nederlands Congres gebouw is zondagmiddag om 1.30 uur een concert. Medewerking verlènen het Haags Symfonie Or kest. het NIVON. het kinder-, jeugd- en jongerenkoor „De Klei ne Stem" en Germaine Stordio (sopraan). Ratten Iedereen die in Rijswijk ratten gesignaleerd heeft, wordt vriende lijk verzocht de gemeente te bel len (tel. 986419 b.g.g. 949331) toes tel 436). De deskundige gemeente lijke ongediertebestrijder heeft kennis van de benodigde bestrij dingsmiddelen en de werking daarvan en kent bovendien de veiligste en doeltreffendste wijze van uitleg van het lokaas. CJV - Rijswijk De Stichting CJV-Rijswijk her denkt dit jaar 'dat 60 jaar geleden de CJV in Rijswijk opgericht werd. De feestelijkheden zullen het hele jaar door duren en wor den a.s. zaterdagavond geopend. Van 's middags 2 uur tot 10.30 's avonds is er een zgn Open Dag in de Johanneskerk, Dr. Colijn- laan 5 te Rijswijk. Alle oud-leden worden opgeroepen om ook die dag aanwezig te zijn. CNV vakbonden De spreekuren van de CNV vak bonden uit Katwijk worden ge houden in het Jeugdhuis, Voor straat 72. De Hout- en Bouwland houdt elke éérste maandag van de maand van 19.30-20.30 uur spreekuur. De NCBO elke tweede en de Industriebond elke derde maandag van de maand, eve neens van 19.30-20.30 uur. De Om budsman van Katwijk houdt ie dere donderdagavond van 19.00- 20.00 uur spreekuur in ,,'t Malie- gat", Voorstraat 83 te Katwijk. Rommelmarkt Zondag a.s. van 1.30-4.30 uur zal op de „Don Bosco Burcht" Julia- laantje 24 te Rijswijk weer de traditionele rommelmarkt gehou den worden. Raadsvrouw Met ingang van maandag a.s. houdt de Delftse burger- raadsvrouw weer spreekuur aan het Bagijnhof. Dit spreekuur wordt gehouden op de maandag- I middag van 12.30-15.00 uur enop 1 de vrijdagmorgen van 10.00-12.00 uur. Telefonisch is de burger- raadsvrouw vanaf 10 janauri be- reikbaar op de maandag en de J vrijdagmorgen van 8.45-10.00 uur via nummer 015-141522). Werkloos Vanaf 10 januari tot eind maart wordt er in Den Haag een sociaal- cultureel programma voor werklozen gehouden. Het pro gramma is opgezet door de Ge meentelijke Sociale Dienst, de Haagse Federatie van Culturele Organisaties, de Haagse Jeugd Aktie en de Haagse Club en Buurthuizen. Het programma wordt financieel mogelijk ge maakt door steun van het rijk en de gemeente. Centraal staat een voor de werkloze zinvolle tijdsbesteding. Hoofdonderdelen zijn Creativi teit, Cursussen en Projecten. De activiteiten vinden alleen 's mid dags plaats en zijn geheel gratis. De vorige twee sociaal-culturele programma's trokken ongeveer 700 personen. Lezing De Wassenaarse politiecommissa ris G. J. Boven zal maandag een lezing houden over het onderwerp 2 „De rol van de politie in de huidi- ge samenleving." Eveneens op de- ze avond zal reclasserings- 1 ambtenaar drs Hauer het woord voeren. Beide heren doen dit op 1 uitnodiging van het wassenaarse Centrum voor het Transcedente Meditatie-programma. De lezing, die om 8.00 uur gehouden wordt. vindt plaats inm het NPS-gebouw aan de Lange Kerkdam 46 te Was- 1 senaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6