Sommige bakkerijen overtreden Arbeidswet Vertrouwen in economische koers Een op de vijf bezoekers van meubelwinkel slaagt Bijenkorf-aandelen als lokaas Draadfabriek ontslaat zeventig man personeel Koffie- boycot in Amerika „Peppil" van 5 miljoen voor champignon teelt Vakbeweging wil meer bevoegdheid voor PBO Verschillen van inzicht over oplossing Subsidie paalwoningen Disconto weer één procent verlaagd Chemie tóch teleurgesteld Groei is uit het vlees FNV beschuldigt Vroom Dreesmann Voedingsbond CNV: Boersma mist visie Meer problemen dan alleen fors zuiveloverschot Prof. Rutten in Nieuwjaarsartikel: VRIJDAG 7 JANUARI 1977 FINANCIEN - ECONOMIE TROUW/KWARTET PS 15/RH 17 DEN HAAG Het kopen van nieuw meubilair is gewoonlijk geen kwestie van even een winkel binnenlopen en vijf minuten later besluiten tot de aanschaf van een duizenden guldens kostend bankstel. De consument oriënteert zich en slechts een op de vijf bezoe kers van een meubelzaak koopt ook werkelijk wat. Dit is gebleken uit tellingen onder bezoekers van woninginrichtings- bedrijven. waarbij gezinnen als één bezoeker worden gerekend en men sen die driemaal in één winkel ko men alvorens tot een aankoop over te gaan als drie bezoekers. Het Detailhandelsbulletin schrijft naar aanleiding van een artikel van bedrijfsadviseur drs. J. K. Koning in het blad BEVO dat het „sla gingspercentage" (het deel van de bezoekers dat iets koopt) in de drukbezochte stadswinkels veel la ger is dan in eenzame vestigingen bulten de winkelcentra. In de bin nenstad koopt maar 15 procent, omdat daar veel passanten min of meer toevallig de meubelzaken bin nenlopen en dan niet direct een besluit nemen. De „impulsaanko pen" bij meubilair zijn namelijk erg gering. De bezoeker van een ver afgelegen zaak zal zich er echter tevoren van gewissen of het geen zinloos bezoek wordt en daarom is het slagings percentage daar 35. De indruk van drs. Koning is dat de consument bij zijn oriëntatie gemiddeld vijf be zoeken brengt aan in totaal vier verschillende winkels. (Mogelijk bezoekt hij de zaak waar hij uitein delijk koopt twee keer.) Volgens de heer Koning ondervindt het slagingspercentage behalve de vestigingsplaats nog Invloed van drie factoren. In de eerste plaats is belangrijk of de consu ment een duidelijk beeld heeft van de betrokken zaak. Winkels, die zich op een bepaald type richten („stijl"- of moderne meubelen) zijn daarbij in het voordeel en zullen verhoudingsgewijs meer kopers dan kijkers krijgen. In de tweede plaats moet het gepresenteerde as sortiment in overeenstemming zijn met het beeld van de zaak. En in de derde plaats tenslotte is de kwali teit en ook kwantiteit van de ver koopstaf belangrijk voor het sla gingspercentage. In een cijfervoor beeld noemt het Detailhandelsbul letin een zaak met een hoge omzet per verkoper en een laag slagings percentage. De conclusie is dat het aantal verkopers te gering is om de bezoekers voldoende te kunnen op vangen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAÖ In sommige broodbakkersbedrijven worden de bepalingen van de Arbeidswet overtreden, waardoor een kostprijsvoordeel kan worden behaald. Als gevolg van een dergelijke concurrentievervalsing komt de prijsvorming onder druk te staan, waardoor de minimum- prijsregeling zijn werking dreigt te verliezen. Dit overigens bekende verschijn sel signaleerde voorzitter dr C. van I Beukering van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruch ten gisteren in zijn nieuwjaarsrede. Hij tekende hierbij aan, dat de Stich- i ting Herstructurering Broodbakke rij op korte termijn gaat bekijken hoe kan worden geregeld dat de prijsvorming plaats heeft op basis van kostprijzen die onder eerlijke concurrentieverhoudingen tot stand I komen. Uit zijn betoog bleek, dat er in de branche duidelijke verschillen van inzicht bestaan over de wijze waarop oplossingen moeten worden nage streefd. Hij had echter het vertrou wen, dat het gevoel van mede verantwoordelijkheid voor het ge heel, alle betrokkenen het besef zal geven dat alleen in goede onderlinge samenwerking een oplossing kan worden gevonden. Herstructurering De heer Van Beukering sprak ook uitvoerig over de herstructurering van de broodbakkerij. Daaruit bleek met name dat: bij de verdere afwikkeling van de sociale gevolgen van de capaciteits aanpassing een „aanvaardbaar posi tief resultaat" werd bereikt; de uitvoering van de maatregelen voor de broodbezorging in volle gang j is, waarbij voorop staat dat de werkgelegenheid zo veel mogelijk blijft gehandhaafd en waar mogelijk gestimuleerd; de uitkoopregeling voor oudere werknemers in het midden- en klein bedrijf voor oudere werknemers, die op 31 december werd beëindigd, voor ongeveer tweehonderd bedrijven een „redelijk gunstige" beëindigingsmo gelijkheid betekende. Voorts kon hij vermelden dat de herstructurering, de enkele jaren ge leden ingezette ontwikkeling (die be staat uit een groeiend aandeel in de verkoop van de zogenaamde am- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Voor een project van achttien paalwoningen in Helmond heeft het ministerie van Volkshuis vesting een lokatiesubsidie van der tigduizend gulden per huis toege kend. Aan de toekomstige eigenaar- bewoner zal daarnaast de maximale bijdrage worden toegekend op grond van de regeling voor eigen woningen, zoals die was vóór 15 de cember vorig Jaar. Dat betekent In het eerste jaar een subsidie van 5200 gulden, op voorwaarde dat de koopprijs van deze experimentele woningen niet hoger is dan 40.000 gulden. Als er geen kopers voor deze kubus vormige huizen gevonden kunnen worden, dan zullen ze door de aan nemer worden verhuurd. In dat ge val ontvangt de aannemer de loka tiesubsidie plus de hoogste bijdrage, die de huurtabel van de subsidiere geling van vóór 1 juli 1975 voor deze woningen kent (dat wil zeggen 4000 gulden in het eerste jaar). BEEK EN DONK Bij de draadverwerkende industrie Thibo- draad in Beek en Donk zullen 70 van de 430 arbeidsplaatsen moeten vervallen. Dit heeft de directie gistermiddag aan het personeel en de ondernemingsraad meegedeeld. ren, kunnen misschien wat meer ar beidsplaatsen behouden blijven, al dus Neesen. Werktijdverkorting HEERLEN De textielindustrie Andex te Heerlen heeft voor 300 van de 380 werknemers werktijdverkor ting aangevraagd voor de tijd van zes wejcen. Dat wil zeggen dat men in plaats van vijf dagen er vier wil gaan werken. De directie gaat er van uit, dat er een mogelijkheid bestaat dat de vraag naar de produkten weer gaat stijgen vóór deze termijn van zes weken voorbij is, zodat het personeel misschien eerder al weer volledig kan gaan werken. De directie verwacht dat 20 arbeids plaatsen via natuurlijk verloop kun nen vervallen, zodat „slechts" 50 ont slagen nodig zullen zijn. Het bedrijf heeft de op handen zijn de reorganisatie aangemeld bij het gewestelijk arbeidsbureau en de 1 vakbonden. Eind Januari zal overleg plaatsvinden met de vakbonden over het reorganisatieplan en de af vloeiingsregeling. Sanering van het bedrijf is volgens de dlreectie nodig, in verband met de slechte orderpositie In de draadver werkende industrie en de moeilijke concurrentiepositie ten opzichte van de Oostbloklanden. De heer M. Nee sen van de Idustriebond NKV noemt de reorganisatie gnontkoombaar. Wanneer de situatie gedurende de komende drie maanden zou verbete- bachtelijke bakkersbedrijven) niet heeft geblokkeerd. Volgens de laatste gegevens bedroeg de totale wereldgraanproduktie bij na 1.1 miljard ton in het afgelopen Jaar; tien procent meer dan in 1975. De graanproduktle ln de Europese Gemeenschap was - naar schatting - 92 miljoen ton; tien tot twaalf mil joen ton minder dan normaal en daarmee op een laagterecord. Het gevolg hiervan zal zijn, zo ver wachtte de heer Van Beukering, dat de Europese Gemeenschap in 1976/'77 per saldo zo'n 25 miljoen ton zal moeten Invoeren. De Nederlandse graanproduktle was dit oogstjaar iets meer dan een mil joen ton. Dat is hoger dan het Jaar tevoren en bovendien is deze oogst van een uitstekende kwaliteit. Als gevolg hiervan hebben de Neder landse meelfabrieken tot dusver 28 procent tarwe uit eigen land verma len. Dit percentage ligt drie keer zo hoog als het gemiddelde van het vorige seizoen. AMSTERDAM De Neder- landsche Bank heeft met het oog op de internationale rente ontwikkeling en de daarmede sa menhangende ontwikkeling op de valutamarkt haar disconto-tarieven met 1 procent verlaagd. Dit, hoewel de binnenlandse kredietverlening een krachtige uitbreiding te zien geeft en op zich zelf geen aanleiding zou geven tot deze renteverlaging, zo zegt de centrale bank ln een toe lichting. Met ingang van vandaag bedraagt het wisseldisconto nu 5 prodent, het promessedisconto 6 procent en de voorschotrente eveneens 6 procent. De verlaging van het promessedis conto is belangrijk omdat, zoals be kend, de banken gewoonlijk hun rentetarieven voor kortlopende kre dieten en leningen aan het be drijfsleven aan het promessediscon to koppelen. De laatste maal, dat De Neder- landsche Bank het disconto de officiële rente wijzigde was op 29 november van het vorige Jaar. Toen was er eveneens sprake van een ver laging van de tarieven over de gehe le linie met één procent. Op de Amsterdamse effectenbeurs werd in de obligatiesector reeds en kele weken met een disconto verla ging rekening gehouden. Donder dagmiddag was de obligatlemarkt zeer vast op de veronderstelling, dat de discontoverlaging aanstaande was. In de aandelenmarkt werd de renteverlaging als een duidelijk po sitieve factor beschouwd. DEN HAAG De chemische indus trie is teleurgesteld in 1976. zo concludeert de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie VNCI) uit gesprekken met een aan tal ondernemers. Men had verwacht, dat de slechte resultaten van 1975 in 1976 zouden worden goedgemaakt, maar na een goed begin is het voor de chemie een kwakkeljaar geworden, dat niet echt slecht, maar zeker niet goed was. De produktie en de verkopen haalden wel weer het peil van 1973. maar de kosten waren veel hoger en de opbrengsten waren daardoor lager. De commissaris voor consu mentenaangelegenheden in de Verenigde Staten, Elinor Gug- genheimer, bezoekt een super markt om een affiche op te han gen, die het publiek oproept bij wijze van protest tegen de hoge prijzen geen koffie meer te ko pen. Mevrouw Guggenheimer beweert, dat de boycotactie zich als een olievlek over het land zal verspreiden. Intussen verklaar de de president van het Brazili aanse Koffie Instituut dat de koffieprijzen niet zullen dalen, omdat de koffic-oogst opnieuw klein zal zijn en de voorraden snel verminderen. RIJSWIJK De vraag naar vlees zal in de nabije toekomst niet meer opvallend stijgen, voorspelt voorzitter ir. G. A. Meijer van het Produktschap voor Vee en Vlees in zijn nieuw jaarsrede. De groei van het besteedbare inkomen staat vrijwel stil en daarbij komt dat de consument gewoonweg dc hoeveelheden voedsel die hij tot zich neemt in onze koopkrachtige maatschap pij niet verder opvoert. Ge zondheidsvraagstukken en een veranderd leefpatroon zijn daar voor duidelijke redenen, aldus de heer Meijer. Dc uitbreiding van dc Neder landse vleesproduktie heeft vooral een uitweg naar het bui tenland moeten zoeken. Vooral in de EG-landen is die afzet gevonden. De afhankelijkheid van de export is voor de var kenshouderij al toegenomen tot 57 procent. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Volgens „De Vakbondskrant" van de FNV ls er enig materiaal voor de ver onderstelling dat dr Anton Dreesmann zijn pakket Bijen korf-aandelen heeft willen ge bruiken als lokaas voor het Amerikaanse warenhuiscon cern Carter Hawley. Door het bezit van een pakket aan delen Kon. Bijenkorf Beheer zou Vroom Dreesmann Interessant zijn voor deelneming ln of misschien zelfs overname van V&D, zo veron derstelt De Vakbondskrant. Het DEN HAAG De coöperatieve Nederlandse Champignonkwe- kersverenlging (CNC) krijgt uit het Europese Landbouwfonds een subsidie van 5,25 miljoen gulden voor de bouw van een complex voor het bereiden van doorgroeide compost te Otter- sum (L.). Is dat complex klaar en in werking, dan kunnen de bij de vereniging aangesloten kwekers in hun bedrijven de champig nons sneller laten groeien dan voorheen. blad heeft een onderzoek Ingesteld naar de achtergronden van de aan koop door V&D van KBB waar ln totaal 55 miljoen aan besteed zou zijn. Volgens V&D zelf ls dat gedaan om het KB B-concern uit buiten landse handen te houden. De Vakbondskrant vertelt dat de aankoop van de aandelen ln 1974 begon in of kort na de periode dat Carter Hawley bij V&D en KBB aan tripte om te praten over een deelne ming ln deze concerns. KBB wees deze aanzoeken echter af. V&D ont kent ooit met de Amerikanen over een deelneming te hebben gespro ken hoewel volgens De Vak bondskrant topman Edward Carter van het Amerikaanse concern erken de dat er wel onderhandelingen wa ren geweest. Commentaar van V&D: Dr. Drees mann kent ongeveer 80 procent van alle warenhuisdirecteuren ln de we reld, ook de heer Carter. HIJ spreekt hem zo nu en dan en misschien ls er bij de vragen van De Vakbondskrant aan Carter een communicatiestoor nis door de Engelse taal ontstaan. De begrippen „contacten" en onderhan delingen" kunnen verward zijn. V&D-secretaris Van Woerkom ont kent dat er onderhandelingen ge weest zijn met Carter en zegt ook dat er geen enkel verband bestaat tus sen de verwerving van de KBB- aandelen en het bestaan van het Amerikaanse concern. Carter heeft eveneens de suggestie van de hand gewezen dat hij enige rol zou spelen bij de KBB-zaak. „Maar", meent De Vakbondskrant, „dat neemt niet weg dat hij op de hoogte was van het feit dat Drees mann in het geheim KBB-aandelen kocht. Volgens het blad overheerst de indruk dat Dreesmann in dit avontuur voor 55 miljoen plat op zijn gezicht is gevallen". Vice-voorzitter W. Spit van de FNV noemt het in een commentaar op deze affaire „te zot dat het mogelijk is om als Je maar voldoende duiten hebt het eigendom van een onderne ming en, direct of indirect, de zeg genschap over de menselijke arbeid over te nemen, terwijl de mensen en de besluitvormende organen in de onderneming het daar helemaal niet mee eens zijn". Volgens hem is de vakbeweging er volop mee bezig, een greep op dit soort transacties te krij gen. In de SER is een discussie aan de gang. Van hun coöperatie krijgen ze dan namelijk compost waar het myseli- um, de schimmel waaruit de cham pignons te voorschijn moeten ko men, al in zit. Bij de oude methode levert het centrale compostbedrijf van de CNC compost waar de kwe ker zelf het mycelium nog ln aan moet brengen. Eerder dit jaar heeft het fonds al een subsidie van ruim een half miljoen gulden gegeven aan het fermenteer- bedrijf Theeuwen in Blitterswijck (L.) voor de bouw van een proeffa briek voor doorgroeide compost. Van de ruim duizend Nederlandse cham pignonskwekers krijgen de meeste, 800 k 900, hun compost van de CNC. Het EG-landbouwfonds heeft, bij de recente uitdeling uit zijn afdeling oriëntatie, vijftien Nederlandse pro jecten bedacht met in totaal 23,5 miljoen gulden. Het was voor de tweede en laatste uitdeling van gel den, beschikbaar voor het Jaar 1976. Met de eerste afdeling (20 projecten) mee heeft Nederland 44,2 miljoen gulden ontvangen, zijnde 4,6 procent van het bedrag dat het fonds voor dit soort projecten ln de hele Ge meenschap beschikbaar had. Van een verslaggever UTRECHT De voedingsbond CNV vindt, dat de bevoegdhe den van publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties (PBO's) aanzien lijk meer moeten worden uitgebreid dan minister Boersma in gedachten heeft. In het blad „Samenwerking" van de voedingsbond merkt de vakorgani satie op, dat de minister in zijn ad- ZWOLLE De zorg om de zuivelo- verschotten mag het zicht niet weg nemen op de twee andere proble men waarmee de veehouderij in Eu ropa worstelt: de te lage inkomens en de achtergebleven structuur. Bei de problemen zijn in wezen be langrijker dan het overschot- tenvraagstuk. Aldus ;>prak voorzitter drs H. Schel haas van het Produktschap voor Zuivel gisteren op de veehouderij conferentie van de CBTB in Zwolle. Hij noemde de zuiveloverschotten wel een spectaculair probleem, maar meende dat het relatief gezien tot de kleinere problemen behoort. |Het Europese zuivelbeleid, zo lichtte hij toe, zal dit Jaar waarschijnlijk peven miljard gulden kosten, het geen 0.4 procent is van de gezamen lijke begrotingen van de lidstaten van de Europese Gemeenschap. .,Van hongerend Azië en Afrika uit bezien, kan het overschottenpro- bleem zelfs als een luxe probleem Worden beschouwd',, aldus de heer Bchelhaas. Toch achtte hij het nodig iets te doen. Het bestaande overschot van vijf a tien procent van de totale produktie in de Europese Ge meenschap, blokkeert namelijk de iplossing van beide andere proble men, zo zei de heer Schelhaas. ROTTERDAM Was prof. dr. F. W. Rutten vorig jaar nog in mineur, voor 1977 en volgende jaren koestert de hoogleraar vertrouwen in een goede afloop van de nieuwe koers van de economische politiek. Wel zullen we nog veel geduld moeten hebben voordat de effecten van de nieuwe koers zichtbaar worden. Prof. Rutten, secretaris-generaal van het ministerie van econo mische zaken, schrijft dit in zijn traditionele Nieuwjaarsartikel in het weekblad „Economlsch- Statistische Berichten". De hoogleraar ziet mogelijkheden dat de economische situatie, althans op middellange termijn, verbetert, maar dit jaar zal het nog sterk voelbaar zijn, dat de econo mische moeilijkheden nog niet zijn verdwenen. Het vertrouwen van prof. Rutten in een goede afloop op middellange termijn van de econo mische koers is erop gebaseerd, dat het nieuwe beleid, zoals dat tot uiting komt in de diverse regerings nota's. de essentiële voorwaarden van ons economisch bestel in acht neemt Die voorwaarden zijn: een bevredigende mate van prijsstabi liteit en een herstel van de rende menten. Het nieuwe middeUange- termijnbeleid zal niet veel eerder dan in 1980 ten volle in de werkge legenheidscijfers tot uiting komen. In de tussentijd zullen de ongunsti ge ontwikkelingen van de afgelo pen Jaren (onvoldoende bedrijfsin vesteringen, te lage winsten en te hoge arbeidskosten) nog hun in vloed doen gelden, zij het in afne mende mate. Reserve Prof. Rutten acht het mogelijk, dat het nieuwe beleid na verloop van tijd aanvulling of intensivering be hoeft. Hij pleit daarom voor een reserve, waaruit bij tegenvallende ontwikkelingen geput kan worden. Prof. dr. F. W. Rutten. Voor 1977 verwacht prof. Rutten een slap blijvende conjunctuur met alle gevolgen van dien voor de werkgelegenheid. De ln het najaar van 1976 optredende daling van de werkloosheidscijfers ls geen aan wijzing voor 1977, vreest hij. Gelet op de ernstige moeilijkheden van bepaalde bedrijfstakken en onder nemingen zal Immers ln de nabije toekomst niet aan inkrimpingen te ontkomen zijn. hoewel de werkge legenheidsgroei ln bepaalde dienstensectoren $en zeker tegen wicht kan bieden. Een minpunt in het conjunctuur beeld van 1977 was de verdere te rugval van de bedrijfsinvesterin gen. Een belangrijk pluspunt daar entegen was, dat de loonstijging voor het eerst in zeven jaren niet in de dubbele cijfers liep. Niettemin bleven de ondememlngsrtsultaten nog verder onder de maat. Minder inflatie Voor 1977 acht prof. Rutten een vermindering van de inflatie moge lijk. Dit is ten dele te danken aan het loonbeleid van het afgelopen jaar en houdt daarnaast verband met het tragere conjunctuurher stel. Prof. Rutten staat niet onverdeeld achter het pleidooi van de hoogle raren Van den Doel, De Galan en Tinbergen voor een herinvoering van de gelelde loonpolitiek. Het ls volgens hem de vraag of een gelei de loon- en prijspolitiek in staat is om onder normale omstandighe den op middellange termijn de loon- en prijsvorming zo te wijzi gen, dat het dilemma tussen stabie le prijzen enerzijds en werkgelegen heid anderzijds wordt overwonnen. Er zijn argumenten om hieraan te twijfelen. Prof. Rutten ls van mening dat de keuze tussen werkloosheid en in flatie op een valse tegenstelling be rust. De loonstijging, die gepaard gaat met toegenomen spanningen op de arbeidsmarkt, zal niet alleen nominaal zijn, maar ten dele ook reëel, aangenomen dat prijsverho gingen vla indexering proportio neel doorwerken in de lonen. De extra reële loonstijging tast de be- drijfsrendementen aan, waardoor bestaande arbeidsplaatsen verlo ren gaan en de schepping van nieu we wordt afgeremd. viesaanvraag over herstructurering van de bedrljfs- en produktschappen bij de sociaal-economische raad geen blijk geeft van een totaalvisie op de problematiek rond de PBO's. De voedingsbond ondersteunt welis waar het idee van minister Boersma, dat de bevoegdheden van PBO's op sociaal terrein moeten worden ver ruimd en dat consumentenorganisa ties een stem moeten krijgen in de schappen, maar voorts moeten zij, volgens de bond, onder andere een eigen lnvestertngs-, prijs-, werkgele genheids- en milieubeleid kunnen voeren. Tevens bekritiseert de voedings bond het voornemen van de be windsman om eerst te beginnen met reorganisatie van de bedrijfsschap- pen in de landbouw en voedselvoor ziening. De kritiek van vakbondszij de is primair gericht tegen het slech te funktioneren van de PBO's in hun totaliteit. Daarom ook moet een ad vies over reorganisatie van de be drijfsorganen gebaseerd zijn op een totaalvisie, aldus de voedingsbond. De bond dringt er bij de SER dan ook op aan om de PBO- problematiek vanuit een totale visie te benaderen. Enige tijd geleden riepen de voe dingsbonden van de FNV 1977 al uit tot „jaar van de waarheid" voor de PBO's. Zij eisen vóór het eind van het jaar een daadwerkelijke invloed van werknemersorganisaties binnen de PBO's op onder meer investerin gen en herstructureringen binnen de bedrijfstakken. Wanneer met name de werkgevers op het punt van de medezeggenschap de boot nog lan ger afhouden willen de voedingsbon den FNV de betrokken prudukt- en bedrijfsschappen veria ten. zo heb ben zij meegedeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17