Shakespeare's 'Koopman' als muzikaal spektakel Duitsers bieden veel autonieuws voor 1977 ---AUTOBIOGRAFIE---- Kikkerexpositie in jarig theater Citroëns en Renaults zijn het voordeligst Exclusieve Engelse auto's keren terug Nieuwe fabriek Hoechst (Borsele) mag beginnen Koningin Juliana bezoekt Limburg Droomkasteel wankelt" Hinderwetvergunningen verleend ANWB en Consumentenbond: Veiligheidsauto met radar BINNENLAND - AUTO TROUW/KWARTET H 13 >or André Rutten .RNHEM Twee Engelse theatermannen hebben van Shakespeare's „De koopman van Venetiè" en musical comedy gemaakt, „Sun man", waarvan de wereldpremière is gegeven door Teater jena uit Gent. Die voortelling was dinsdagavond in de schouwburg van Arnhem te zienl zij komt e 22e in Roosendaal en de 25e in Weert. e twee Engelsmannen, een eindje de dertig, komen alletwee uit de uzikale theaterhoek. Paul Bentley ►eft enkele jaren aan de opera in ünchen gewerkt. Roger Haines ►eft als acteur en componist aan ile shows meegewerkt. Hun Sha- ►speare-bewerking is dan ook een •ectaculaire show geworden, vol ings en dansen, die in de buurt ligt in iets dat ik maar een roek-opera jem. Ie elementen heeft de Gentse groep, voor deze gelegenheid ver sterkt met mensen, die in de show business ervaring hebben, en met een vaardige groep muzikanten. Kandahar geheten, verbluffend waar gemaakt. Dat je onwillekeurig aan Brecht moet denken, in het bijzon der aan diens „Dreigroschenoper", is vooral hieraan toe te schrijven, dat de bewerkers de gebeurtenissen naar een gangstermilieu hebben ver plaatst. grotendeels in een bar, en. dat de kleding aan de jaren dertig doet denken. Verder is er weinig Brechtiaans aan te ontdekken. Inte gendeel. Het gegeven van Shakespeare Shylock blijft er het middelpunt van is alleen gebruikt om er een ver bluffende show van te maken, waar van alleen de uiterlijkheden je blij ven boeien, en waarvan je de inhoud ondergaat als iets dat er nauwelijks in past. Aanvankelijk zat ik te denken, dat je waarschijnlijk veel jonger moet zijn dan ik ben om dit te waarderen, maar gaandeweg merkte ik. dat het grotendeels jonge publiek er even min warm voor liep en na de spekta- kulaire songs eigenlijk alleen maar aarzelend en plichtmatig klapte: echt warm werd het er ook niet van. De commentaren, die ik opving, wa ren: het is ontzettend knap gedaan, er wordt bijzonder goed geacteerd, gezongen, gedanst, gemusiceerd, het ziet er schitterend uit. maar eigenlijk maakt het je belangstelling niet gaande, het laat je koud Wel vreemd. Het ligt aan de bewer kers. niet aan de uitvoerders, die onder regie van Jaak Vissenaken en Marcel de Stoop voortdurend thea trale meesterstukjes vertonen. Van een verslaggever DEN HAAG Koningin Juliana zal op 13 en 14 Januari de provincie Limburg bezoeken, zo heeft de rijksvoorlichtingsdienst meege deeld. Het programma omvat op de eerste dag een bezoek aan de vesti gingen van de Staatsmijnen in de westelijke mijnstreek en het DSM- hoofdkantoor in Heerlen. Op het ge meentehuis in Heerlen is dan vervol gens een gesprek met vertegenwoor digers van de oostelijke mijnstreek, waarna een bezoek wordt gebracht aan de gemeente Bemelen. De koningin logeert tijdens haar verblijf bij mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, commissaris van de koningin in Limburg. De volgende dag brengt zij op de terugweg nog een bezoek aan de coöperatieve Venlose vei lingvereniging in Grubbenvorst. NEEDE De 22-jarige J. H. Lan- kamp uit Rijssen is gistermorgen in Neede om het leven gekomen. Hij slipte met zijn auto in een bocht en botste tegen een tegemoetkomende vrachtauto. Het bizarre droomkasteel Néuschamstein (bij München) van de al even bizarre koning Ludwig de tweede van Beieren, staat op instorten. De rotspunt waarop het kasteel staat, is aangevreten door de tand des tijds en een deel van het bouwwerk is op de rand van de afgrond komen te staan. Op de zwakke plaatsen wordt nu voor het bedrag van ruim een miljoen mark een steunmuur gebouwd. Van een verslaggever VLISSINGEN B en W van de gemeente Borssele hebben Hoechst-Holland NV in Vlissingen een hinderwetvergunning verleend voor een bewaarplaats voor het afval van haar nieuwe natzuurreinigingsfabriek, Hiermee beschikt Hoechst over alle vereiste vergunningen, zodat aan de ingebruikname van de nieuwe fabriek geen belemmeringen meer in de weg staan. De opstartprocedure is dan ook op gang gebracht. De bouw en inrichtingskosten van ging optrad bij het ingebruiknemen de fabriek bedroegen 36.7 miljoen van de nieuwe fabriek. Hoechst had gulden. Primair is er werkgelegen- het gipsafval namelijk in de Wes- heid voor veertig personen. De be- terschelde of In de Noordzee willen waarplaats wordt ingericht op een lozen. Hiervoor kreeg zij echter geen terrein van zes hectare dat het be- toestemming van de overheid, drijf heeft gekocht van het ha venschap Vlissingen. Het betreft De vergunning voor de opslag van hier ccn gedeelte van het optieter- het gipsafval op een terrein bij rein van Hoechst. De ministers van 's-Heer Arendskerke is voor zeven volksgezondheid en milieuhygiëne jaar verleend. De ministers van eco- en van economische zaken hebben nomische zaken en volksgezondheid zich met de keuze van dit terrein hebben het bedrijf opgedragen in die akkoord verklaard. tijd een andere oplossing voor het gipsafval te zoeken. De nieuwe fa- De in de vergunning vastgelegde briek, aldus de directie van Hoechst, voorwaarden geven volgens de ge- zal eind deze maand volledig in pro- meente, een absolute garantie dat duktie zijn. het afval deugdelijk wordt opgesla- gen. Deze voorwaarden zijn af ge- stemd op de nieuwe wet voor de Wppr OVPrVR 111 chemische afvalstoffen, waarvan het ontwerp dezer dagen door de minis- T^vypHn 0rtfkïllPPPpn ter zal worden toegelicht. Het afval A zal worden verpakt in folie van TWELLO Het postkantoor in het kunststof-polythyleen, die voor dit Gelderse Twello is gisteravond door doel uitermate geschikt is. Regenwa- twee jongemannen van een onbe ter dat mogelijk met het afval in kend bedrag beroofd. De rijkspolitie contact is geweest, wordt opgevan- begon direct een jacht op de twee gen in een bekken, dat eveneens met daders, deze folie is bekleed. Dit water wordt in de fabriek teruggenomen. Eind december werd de Rabobank in Twello van 70.000 gulden beroofd. De nieuwe natzuurreinigingsfabriek Voorafgaande aan de beroving wer- was al eind oktober/begin november den twee vrouwen die naast de bank van het afgelopen jaar startklaar. De wonen gegijzeld De politie heeft in- problemen met het gipsafval dat di- middels vier verdachten aangehou- verse zware metalen zal bevatten, den. Enkelen van hen hebben leidden ertoe dat er ernstige vertra- bekend De ANWB en de Consumentenbond hebben voor vierentwintig veel verkochte auto's kostprijsberekeningen gemaakt. Daarbij blijken de „Eenden" van Citroën en een viertal Renault- modellen het meest aantrekkelijk qua maandelijkse kosten. Vooral het benzineverbruik is een voorname post bij de onderlinge verschil len in de begrotingen, waarbij de Citroëns 2 CV en Dyane, de Datsun 100 A en de Renaults 4 en 6 zich het gunstigst onderscheiden. De 435 cc-motor van beide Eenden van Citroën levert een gemiddeld verbruik van 1 op 15'/, op. de 600 cc-motor in de twee Citroëns brengt dit verbruik op 1 op 147». Voor de Datsun en de Renaults is het 1 op 14. De rijkosten blijken volgens de berekening van ANWB en Consumenten bond vrijwel steeds voor ruim de helft uit afschrijving te bestaan, als uitgegaan wordt van 41.000 kilometer in tweeënhalf jaar. Bovendien is nog een belangrijke post renteverlies opgevoerd, waardoor een gechargeerd beeld ontstaat Het blad Autokampioen licht dit toe door te stellen dat het boekhoudkundig juist is. al voldoet het niet aan de dagelijkse praktijk. In de kostenberekening is echter geen rekening gehouden met de boekhoudkun dig ook belangrijke fiscale aftrek van rente en de geringere afschrijving als gevolg van de inflatie. De berekende maandelijkse autokosten zijn hierdoor feitelijk zeer maxi male bedragen geworden, maar de vergelijking blijft niettemin interessant. Als tien goedkoopste typen eindigen met de volgende maandelijkse kosten: 1. Citroën 2 CV Dyane 435 cc340.- 2. Citroën 2 CV/Dyane 600 cc348.- 3 Renault 47 374.- 4 Datsun Cherry 100 A7 395.- 5. Fiat 127ƒ396.- 6 Renault 5 TL.403.- 8 Opel Kadetl 434.- 9 Toyota Corolla439 10. Renault 6 TLƒ449,- door Sicco de Jong UTRECHT Het kleinste officiële theater in de stad Utrecht „Tejater Kikker" bestaat deze maand vijf jaar. Het is gedurende die tijd draaiende gehouden door ongeveer vierhonderd vrijwilli gers en één betaalde beroepskracht, Margje Dieperink. Geldgebrek was vooral in de begin periode het grootste ongerief. „We hebben tijden gekend dat hier drie keer per week de deurwaarder kwam en dat we dan vlug de bandrecorder moesten verstoppen zodat hij daar geen beslag op kon leggen," aldus Margje Dieperink. Die het nu in dat opzicht wel wat makkelijker heeft gekregen nu sinds december 1975 de gemeente Utrecht een jaarlijkse sub sidie van ongeveer 150.000 gulden heeft toegekend. Ter herdenking van het eerste lus trum gaat het theater, dat als „zol dertheater" is gehuisvest in het ge bouw van het Utrechtse Studenten corps aan het Janskerkhof, diverse festiviteiten organiseren. Onder meer een tentoonstelling van onge veer 3500 kikkers van verschillend materiaal. Er zijn kikkers op sterk water bij van het Zoölogisch Mu seum van de Rijksuniversiteit, kik kers van steen en van zilver en ande re al dan niet edele metalen, vele afkomstig uit particuliere verzame lingen. Voorts wordt een boek uitge geven waarvoor een bijdrage is gele verd door artiesten en groepen die in Tejater Kikker zijn opgetreden. Daar zijn stukken bij van Jules Croi- set, Caro van Eyck en Cabaret Don Quishocking. Aardig Voorzitter van het bestuur van de stichting Tejater Kikker is Henk Bij- leveld, burgemeester van Houten. „Het aardige van dit theater is" zegt hij, „dat bijna alle werkzaamheden door vrijwilligers gedaan worden. Ie dereen krijgt de kans te doen wat hij leuk vindt te doen in dit theater. Dat gaat van het bedienen van het licht tijdens een voorstelling tot het schenken van drankjes in de bar." Angst voor sluiting is er dank zij de gemeentelijke subsidie niet meer, mede waardoor deze vijfde verjaar dag onbekommerd gevierd kan worden. DE TVR-sportauto 3000 M: een nieuwe verschijning in Neder land Op de RAI-tentoonstelling in februari keren drie exclusieve Britse merken, die ondanks grote problemen de oliecrisis overleefden, terug. Het zijn As ton Martin, Panther en TVR. De import van Aston Martin wordt thans ter hand genomen door de Hollandse Auto Importmaatschap pij HAI te Leiden, die ook de wagens van American Motors in Nederland verkoopt. Sinds Amerikanen het Britse bedrijf overnamen zijn in ons land de prijzen van de Aston Mar- rins zo'n twintigduizend gulden la ger geworden. In Londen is in okto ber een nieuwe Aston Martin Lagon- da uitgebracht, die een 5,3 liter V 8-motor heeft en waarop al levertij den bestaan door de vele bestellin gen van Arabische oliesjeiks. Het merk Panther is meer een nage bouwde old-timer: hiervoor heeft de Jaguar SS uit 1930 model gestaan. TVR is een sportwagenmerk met wagens, die rond de dertigduizend gulden kosten ondanks dat ze met de hand gemaakt zijn. De fabriek verwerkt echter nogal wat onderde len van Britisch Leyland en Ford. De motor van de 3000 M is een drieliter zescilinder van Ford, die met een dubbele Weber-carburateur 136 DIN-pk vermogen kreeg. De ca- rosserie is van polyester gemaakt. Het merk wordt geïmporteerd door Sieberg Handelmaatschappij te Amsterdam. Een Amerikaans bedrijf buiten de auto-industrie. Minicars Inc.. heeft een lichtgewicht veiligheidsauto ge bouwd in opdracht van het ministe rie van vervoer te Washington. Hier bij wordt als veiligheidsvoorziening gebruik gemaakt van radar. De Amerikaanse regering had de Californische onderneming Mini cars samen met het vroegere researchinstituut Cornell, dat nu Calspan Corp. heet. opgedragen zui niger veiligheidsauto's te ontwikke- lert. De bedoeling is inzittenden te gen ernstig letsel te beschermen bij frontale botsingen tot snelheden van tachtig kilometer per uur. Calspan gaat daarbij uit van de in Detroit gebouwde serie-auto's, maar Minicars heeft een geheel eigen ont werp gemaakt. De eerste wagens van Minicars zijn thans gereed en dienen voor verder onderzoek. De carrosserie is ge maakt van zeer dunne dubbele staalbeplating met daartussen schuim, de motor (een stapella- dingsmotor van Honda uit Japan) is vrij dicht bij het midden gemon teerd en de voor- en achterzijde zijn in zeer sterke mate schokabsorbe- rend. Het opvallendste is echter een elektronisch systeem met radar om de afstand te meten tot andere voer tuigen en desnoods automatisch te remmen. Wordt de afstand tot een andere auto te gering, dan waarschuwt de radar reeds de chauffeur. De remmen zijn voorzien van een anti-slip-apparatuur, die blokkeren van de wielen bij een noodstop voorkomen. Wat de wagen kosten gaat is bij dit onderzoek van minder belang. Mini cars bouwt twintig van deze veilig heidsauto's voor een subsidie van 3.3 miljoen dollar, wat per auto op ruim vierhonderdduizend gulden neerkomt. He spelers in Sun Man van Teater Arena bij elkaar. General Motors schijnt vooral in En geland bezig te zijn met een klein model, dat voorwielaandrijving krijgt en mogelijk ook als Opel zal verschijnen. Dat er prototypen van een dergelijke auto met éénliter mo tor bestaan is bekend, maar het staat nog niet vast of deze auto ook in Europa in produktie zal komen. De Amerikaanse Chevrolet heeft na melijk een dergelijk klein model no dig met oog op de voorschriften voor het benzineverbruik, die een lager gemiddelde verlangen, gerekend naar alle door één concern in Ameri ka gebouwde wagens. Ook Chrysler is met een dergelijke wagen in Engeland bezig, waarbij het echter wel waarschijnlijk is dat deze tegenhanger van de Ford Fiësta ook in Europa gemaakt zal worden. Het prototype, dat de naam 424 draagt, wordt zowel getest met een motor van 900cc als een 1,3 liter motor. De introductie van deze auto is in elk geval nog gedurende 1977 te verwachten. t In Duitsland is tenslotte Audi aan het werk met twee nieuwe uitvoe ringen: een coupé-model op basis van de nieuwe Audi 100 en een uit voering van de Audi 100 Sedan met een vijfcilinder dieselmotor. Het VW- concern blijkt aan diesels veel waar de te hechten, want ook Audi be hoort aan VW. Uit Frankrijk en Italië komen nog wat minder nauwkeurig omschreven geruchten over nieuwe plannen van de autofabrikanten. Zo zou Peugeot werken aan een model 405 als tus senweg voor de 304 en 504 en zou Renault op basis van de nieuwe 14 ook een 14 coupé willen bouwen. Het Italiaanse Fiat-concern is doende met een kleine voorwielaandrijver, die na de 127 en 128 het nummer 129 als naam krijgt en tevens staat hier nog een Fiat 131 met dieselmotor op stapel. Een dieselvariant voor de Austin Al legro wordt ook verwacht van Bri tish Leyland en verder zal binnen kort de Russische fabriek Vaz een zwaardere en luxere versie van de Lada uitbrengen: de Lada 1600 S. ooral de Duitse autofabrikan- ;n hebben voor 1977 heel wat ieuwe modellen in petto. De Iranse industrie zal zich dit lar vooral toeleggen op ande- 1 versies van bestaande mo- éllen en op de RAI- kntoonstelling in februari zijn ierder nog een paar nieuwtjes !t Japan te verwachten p die Personenauto-RAI zullen >gal wat auto-primeurs te zien zijn. I de eerste plaats modellen, welke eerder in het buitenland versche lt ;n. maar nog steeds niet in Neder- s nd arriveerden. Maar Volkswagen 1 er de Derby internationaal intro- iceren een van de VW Polo afge- id model, dat ruim dertig centime- r langer is en zowel Datsun en 1 azda brengen er nieuwe wagens uit pan. Voor Mazda is dat een auto t de kleine middenklasse; voor i itsun een model uit de grotere Iddenklasse: de 810-serie. Verder i 1 VW met ingang van februari de tssat evenals de Golf van een die- i Imotor gaan voorzien. 16 maart komt vervolgens de eerste ote. geheel nieuwe serie uit. Deze i staat uit de BMW's 725 tot en met 3. die de huidige grote zescilinder- i pen zullen vervangen. De wagens 1 n deze 7-serie zullen uiterlijk meer verwantschap vertonen met de in 1975 verschenen 3-serie en de 5-serie. Later in het jaar komt op basis van de 3-serie ook een type met zescilin- dermotor in het BMW-programma. Mercedes-Benz zal in het voorjaar vermoedelijk ook in maart een coupé uitbrengen op basis van de vorig jaar verschenen typen 230 en 280. Er komt een variant bij met elektronische inspuiting, die 280 CE zal heten, zodat er in totaal keus uit drie versies zal zijn. Tegen septem ber, wanneer weer de Frankforter autotentoonstelling gehouden zal worden, valt van Mercedes nog een combinatiewagen te verwachten: die heeft tot nu toe steeds aan het mo- dellenprogramma van dit merk ont broken. Opel Opel werkt op twee terreinen aan iets nieuws. Zeker is al, dat op de autosalon van Frankfort in septem ber een nieuw type Rekord zal staan. Deze Rekord III wordt nog aerody- namischer van vorm dan de in 1971 verschenen Rekord II en wordt het tiende model dat deze naam draagt. Voor de Rekord III zal keus bestaan uit viercilindermotoren van 1,7 liter tot 2,1 liter terwijl een nieuwe Com modore metzescilindermotorzal uit komen. Opel Rekord III volgens een reconstructietekening van het litse blad Auto, Motor und Sport.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13