Omstreden centrum Pompidou opent deze maand zijn deuren MËËm^rP< 3 Tweede Entebbe-film: minder vals sentiment I Honderd films |in twee maanden 3 FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK 3 Wereld's grootste kunst en cultuur centrum in het hartje van Parijs 3 Prolongaties en reprises Reeks nieuwe Nederlandse films dit jaar Hollywood ziet Vietnam onder ogen .The Academy' twintig jaar hoog niveau VRIJDAG 7 JANUARI 1977 KUNST-FILM TROUW/KWARTET 11 door Erik Terlouw In 1969 besloot president Georges Pompidou een gigan tisch kunstcentrum in het hart je van Parijs te laten bouwen. Pompidou, een groot liefheb ber van de hedendaagse kunst, vond dat er in Parijs een ont moetingsplaats voor niet al leen Franse maar ook buiten landse kunststromingen moest komen. Daarbij mocht dit centrum zich niet beperken tot alleen beeldende kunst, er zou ook een bibliotheek, een filmmuseum, een centrum voor industriële vormgeving en een instituut voor akoestische en muzikale research in moeten worden ondergebracht. Kort om een museum in de meest uitgebreide zin van het woord, namelijk de tempel voor alle muzen. Een ambitieus plan dat zeker na de dood van Pompidou (in 1975) nogal wat politieke gevolgen had. Want het idee voor dit super-museum ont stond in een periode dat het de Fran sen financieel voor de wind ging. Of er vandaag voldoende geld is om dit peperdure project (per jaar nu al begroot op 70 miljoen gulden) te kunnen bekostigen is de vraag. Aan alle kanten wordt er op de cultuur bezuinigd. In het Louvre houdt men beurtelings 50 zalen gesloten wegens geldgebrek en het daaruit volgende personeelstekort. Ook in andere mu sea gaat men zo te werk. Men vreest dat het „Centre Pompidou" of ..Centre Beaubourg" (naar de straat waar het bouwwerk inmiddels neer gezet werd) zijn programma wegens geldgebrek niet zal kunnen uit voeren. Andere problemen ontstonden in de buurt waar het centrum kwam te staan (de plaats van één van de enkele jaren geleden afgebroken markthallen). Men vond dat het ge bouw er misstond en dat de oude woonwijk erdoor werd aangetast. Niet ten onrechte, want de buurt werd al snel het doelwit van beleg gers en andere speculanten. Met als gevolg dat men de huizen Het ver pauperen de oorspronkelijke bewo ners eruit probeerde te krijgen, om daarna de boel te kunnen renoveren en de nieuwe apartementen weer voor veel geld te verkopen of ver huren. Maar ondanks al deze moeilijkheden wordt er deze dagen toch de laatste hand gelegd aan het indrukwekken de bouwwerk. De kleine duizend man personeel hebben er reeds hun intrek genomen. Internationale jury Het gebouw werd ontworpen door twee architecten: de Italiaan Renzo Piano en de Engelsman Richard Ro gers. Hun ontwerp werd verkozen boven 680 andere inzendingen, door een internationale jury, waartoe on der anderen Willem Sandberg (oud directeur van het Stedelijk Mu seum), de Braziliaanse architect Os car Niemeyer en de conservator van het British Museum, Sir Frank Fran cis, behoorden. Willem Sandberg, erg betrokken bij de hele ontwikkeling van dit naar zijn mening unieke project, vertelde ons desgevraagd dat de negen juryle den veertien dagen hadden om de 681 Inzendingen te beoordelen. „Na een dag of vier vonden vier van ons elkaar in het ontwerp Piano-Rogers. Men wist toen overigens nog niet welke architecten achter de verschil lende ontwerpen stonden. We waren er erg verrukt van op dat moment en dat ben ik nog", zegt Sandberg. Het ontwerp werd tenslotte met acht van de negen stemmen aangenomen. Men begreep toen al dat deze keuze voor de Fransen een shock zou zijn (het gebouw is zeer onorthodox) en besloot daarom geen tweede en der de prijs toe te kennen, om zodoende elke uitwijk naar andere oplossingen onmogelijk te maken. Glas en staal Het duo Piano-Rogers bedacht één grote overkoepelende constructie maar de helft ovan het beschikbare terrein in beslag, het resterende deel kan nu gebruikt worden als plein waarop allerlei activiteiten kunnen plaats vinden. Een ander voordeel is de elasticiteit van het bouwwerk. Als men over twintig Jaar zegt, we gooien de bibliotheek eruit en we maken de museumafdeling twee maal zo groot, dan kan dat. Alleen voor het muziekcentrum, dat we gens akoestische eisen onder de grond gebouwd moest worden, is een vaste ruimte gecreëerd. Politiek Over de politieke consequenties merkt Sandberg op: „Als de rege ring het geld niet wil geven dat nodig is om het geheel te kunnen exploiteren, Ja dan is alles verloren. Zoiets wordt natuurlijk altijd een speelbal van de politiek". Mitterand (in 1974 samen met Gis- card d'Estaing kandidaat voor het presidentschap) heeft destijds ge zegd dat als hij verkozen zou worden als president, hij de bouw twee jaar zou willen uitstellen. Of Giscard d'Estaing (de huidige president) voor de ideeën van Pompidou voelt valt te betwijfelen, maar hij was er in ieder geval niet tegen. Wel heeft hij ooit gezegt dat hij elk „gigantis me" schuwt, en Beaubourg is onmis kenbaar een kolos. Wie er binnen de regering nog achter de oorspronke lijke plannen staat weet niemand. Centrum Georges Pompidou, gezien vanaf Rue St. Martin. In de op een rups lijkende gang lopen de roltrappen naar de verschillende verdiepingen. Leiding waarbij de zaken die gewoonlijk bin nen in een gebouw verborgen wor den (de luchtverversing, de verwar mingsbuizen en dergelijke) aan de buitenkant kwamen te zitten. De vijf verdiepingen boven de grond zijn van binnenuit zonder enige stut of onderbreking opgetrokken. De overspanning is van staal, een con structie die overigens niet in Frank rijk zelf gemaakt kon worden; men moest er voor naar Krupp in Duits land. Geen geringe opdracht, als men bedenkt dat de afmetingen van de overspanning 50 meter breed 166 meter lang en 42 meter hoog zijn. De wanden zijn van glas, wat aan het geheel een transparante indruk geeft. De architecten van de meeste andere ontwerpen hadden op het beschikbare terrein losse gebouwen voor de verschillende afdelingen van het museum willen neerzetten. Het ontwerp Piano-Rogers nam De buizen van de verwarming en de luchtverversing zijn aan de bui tenkant aangebracht. Op de foto een deel van de achterkant, gezien vanaf Rue de Renard. Als directeur werd benoemd Robert Bordaz, een man die wel meer van dit soort ondernemingen geleid heeft. Hij was bijvoorbeeld commis saris-generaal voor het Franse pavil joen op de wereldtentoonstelling in Montreal. Hij benoemde op zijn beurt de volgende mensen voor de verschillende afdelingen: Jacques Muilender (instituut voor industriële vormgeving), Jean-Pierre Sequin (bi bliotheek), Blaise Gauthier (literaire en theaterafdeling), Pierre Boulez (instituut voor akoestische en muzi kale research), Pontus Huiten (natio nale musem voor moderne kunst). Pontus Huiten (vroeger directeur van het museum voor moderne kunst in Stockholm) werd 14 jaar geleden al door Sandberg benaderd om zijn opvolger te worden bij het Stedelijk Museum. Sandberg noemt Huiten een dynamische figuur die over de ggehele wereld bekendheid geniet. Uit Frankrijk zelf kon men niemand voor deze functie vinden. Het nationale kunst- en cultuurcentrum Georges Pompidou zal op 31 januari, om 11 uur 's morgens, door Valéry Giscard d'Estaing, in aanwezigheid van mevrouw Pompidou worden ingewijd. Voor het publiek zal het de eerste lebruari open gaan. Het programma ziet er als volgt uit: In het centrum voor industriële vormgeving wordt de expositie „archeologie van een stad" gehouden. De Amerikaanse illustrator en grafisch ontwerper Paul Daves exposeert in de Galerie d'actualité. In de bibliotheek vindt men informatie over het maken van een boek, van eerste concept tot de fabricage en de verspreiding. Op de tweede etage het werk van vier IJslandse beeldende kunstenaars en de Duitser G. Richter. Een overzichts tentoonstel ling van Marcel Duchamp vindt men op de vijfde verdieping. In de avonden speelt in de grote zaal van het theater het stuk „Marianne wacht op het huwelijk" van Claudine Fievet en Jean-Paul Wenzel. De Franse museumdeskundigen zijn te sterk op Frankrijk ingesteld. Het museum voor moderne kunst ln Pa rijs heeft bijvoorbeeld niets van de bekende Amerikaanse kunstbewe gingen in zijn bezit, maar ook geen enkele Mondriaan. Terwijl Mondri aan toch 25 jaar in Parijs gewerkt en geleefd heeft. In Centre Beaubourg wil men in deze leemte gaan voorzien door het organiseren van grote expo sities voor kunstenaars over de gehe le wereld. De overzichtstentoonstel ling van Marcel Duchamp zal hier van het eerste initiatief zijn. Eind deze maand is het zover, dan zullen de deuren opengaan van een gebouw, dat in een Parijs, dat nog zo aan traditie hecht, nergens traditie is. Hoogstens is het de traditie van de grote constructie zoals de Eiffeltor?n. Daar zijn de mensen ook erg tegen tekeer gegaan, zegt Sandberg, en dat men tekeer gaat vind ik nuttig, want dat vestigt er in ieder geval de aandacht op. IT- ^F^FAFj^FjFJFjw iW JfJ4F JsfASrAr^F ^F JmrA F ^F ^F ^F ^F jgF ^F ^F ^F ^F AF ^F j^F AF Fr ^F AW AF Jr <ér JÊ io- AF AW Aw ^F ^F ^F ^F ^F AW AF AF AF JBr AF AF JET AF AF AF Aw AF ^F MT A w AF AF A W AF ^F ^F AF AF AF AF AF AF AF AF AF J^F AF door W. Wielek-Berg Terwijl de eerste Entebbe-film nog in achttien vaderlandse bioscopen draait, komt de tweede machtig opstomen: die brengt het tot tien. De eerste heet „Victory at Entebbe" en de tweede „Overval op Entebbe", geen mens die zulke titels uit elkaar houdt, maar toch is het zaak in dezen op de tellen te passen, want het gaat hier niet om lood en oud ijzer, nee, de tweede is een stuk beter dan de eerste. Hij bevat minder vals sentiment en meer zakelijke informatie en in af wachting van de documentaire, die toch ook wel eens zal komen naar wij hopen, is dat meegenomen. Wij voe len ons ontslagen van de plicht om het verhaal nog eens te vertellen van het huzarenstuk dat de Israëli's in juli van het vorige jaar in de hoofd stad van Oeganda uithaalden om gijzelaars te redden die door terroris ten met de dood werden bedreigd. Regisseur Irvin Kersher weet er on danks het overbekende einde de spanning in te houden en een rede lijk goed evenwicht te vinden tussen de gebeurtenissen in Entebbe en de voorbereidingen tot de overval in IsraëL Hij maakt ons ook wat wijzer dan we voordien waren: kreeg je, om maar een voorbeeld te nomen, bij het zien van „Victory at Entebbe" de _j Van 10 tot 19 maart wordt in Rotter dam het zesde Film International festival gehouden. Maar Film Inter national laat niet alleen films zien, het is ook een film-importeur en een niet-commerciële filmverhuurder, die onder meer de Nederlandse filmhuizen van films voorziet. Een van die filmhuizen is het Rotterdam se Filmhuis en ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van deze impor t-organisatie brengt het Filmhuis de honderd films, die in de afgelopen jaren door Film International wer den geïmporteerd, in twee maanden uit Er worden elke avond twee films fl vertoond. Eén film zien kost vier fl gulden, twee films zien kost zes gul- m den. Er zijn gratis kranten verknjg- baar met het programma, maar wie alles wil weten kan ook de complete filmcatalogus van Film Internatio nal kopen, die voor vijf gulden te krijgen is bij vijf adressen in Rotter dam: Venster/Filmhuis; Erasmus Universiteit; VW; De Doelen en boekhandel van Gennep. Als u de moeite neemt een kritisch verslag te schrijven over de films van Film International als pakket of over een speciale film, loopt u de kans een passe-partout te winnen voor het nieuwe festival en daarop kunt u gratis en voor niets ongeveer zestig films zien. De inzendingen worden beoordeeld door Tjitte de Vries, filmredacteur van Het Vrije Volk. Frans Happel, kunstredacteur van Het Rotterdams Nieuwsblad, Ab van Ieperen van NRC Handelsblad en Vrij Nederland en Frank Visbeen, voormalig filmcriticus van Het Rot terdams Nieuwsblad. indruk dat de Israëli's door middel van ingebouwde radar onmiddellijk en feilloos kapers van onschuldige omstanders konden onderschelden, na „Overval op Entebbe" weet Je tenminste dat daaraan een heleboel in-het-hoofd-prenterij voorafging. Maar een commercieel kluifje in joe- chee-stemming blijft het toch, ook al wordt het Duitse meisje minder kari katuraal voorgesteld en onthoudt men zich wijselijk van politieke ver gelijkingen op het niveau van de peuterzaal. Enige vermaarde en ver weerde markante koppen werden in gehuurd om de koopkracht te ver groten: Charles Bronson speelt de generaal die de operatie leidde. Eddy Constantlne is de gezagvoerder van het fatale vliegtuig (nooit geweten dat ze in Frankrijk zulke hoogbe jaarde piloten hadden) en uit de schaduwen van het verleden is een verkeukelde Sylvia Sidney opgedo ken om de ongelukkige mevrouw Bloch gestalte te geven, die in het ziekenhuis moest worden achterge laten. En dan zijn er nog Peter Finch als premier Rabin, Martin Balsam als een van de gegijzelden en Horst Bucholz als een Duitse terrorist. En Yaphet Kotto als president Amin. een beetje magertjes uitgevallen. Zo'n rol moet natuurlijk een karika tuur zijn, wil hij enige gelijkenis ver tonen met de gruwelijke echte. Amsterdam-City 1; Alkmaar-Rex; Delft-Flora; Dordrecht-Kunstmin; Den Haag-Du Midi en Odeon 1; Gro- ningen-City 1; Maastricht-Mabi; Rot- terdam-Lumière 1; Schiedam- Passage, 14 jr. Charles Bronson ais generaal Dan Thomron in „Overval op Entebbe." Mr. Klein. Film van Joseph Losey over een man die zijn identiteit zoekt in de kou van het bezette Parijs. De gehele week in Kriterion, Amsterdam. l'Argent de Poche Charmante film met en over kinderen van Frangols Truffaut. De gehele week in Al- hambra, Amsterdam. 1900.Schitterend epos van Bertoluc- ci over het Italiaanse landleven met socialisme en fascisme vain 1900 tot 1945. Deel I: Tuschinski 2, Amster dam; Metropole, Den Haag; Grand, Rotterdam; Tivoli 2. Leeuwarden; Rembrandt 2, Utrecht. Deel II: Nöggerath, Amsterdam; Me tropolis, Den Haag; Rembrandt 2. Utrecht; Tivoli 3, Leeuwarden; Stu dio, Rotterdam. Glimlach van een zomernacht. Vroe ge komedie van Ingmar Bergman, vol bitterzoete ironie. De gehele week in Midi, Maastricht. Barry Lyndon. Meesterlijke film van Stanley Kubrick over de verre, mooie, koude wereld van het verle den. De gehele week in Uitkijk, Den Haag; Luxor, Hoogeveen; Royal, Roermond; Euro 3, Den Bosch. I'lnnocente. De laatste film van Lu- chlno Visconti, vol sombere gran dezza. De gehele week in Tuschinski 4, Amsterdam en Metropole, Den Haag. De Komedianten Prachtige Griekse film van Theo Angelopoulos over een bewogen tijdvak in de geschie denis dat zich weerspiegelt in de wederwaardigheden van een reizend toneelgezelschap. Van 7 toten met 9 jan. Filmhuis Den Bosch. Aguirre, der Zorn Gottes. Film van Werner Herzog over een krankzinni ge conqulstadore. De gehele week in Filmhuls 't Hoogt, Utrecht. Badlands. Voortreffelijk debuut van de jonge Amerikaanse regisseur Terrence Malick. 7 Jan. Kui- perspoorttheater Middelburg. Het Zout der Aarde. Sociaal geënga geerde film van Herbert Biberman uit de jaren vijftig die niets van zijn kracht heeft verloren. 7 Jan. Cine- mien, Amsterdam. De Stichting Productlefonds voor Nederlandse films heeft in het afge lopen jaar de verwezenlijking van de volgende films met een bijdrage ter gedeeltelijke financiering van de produktiekosten mogelijk gemaakt: „Rembrandt" van Jos Stelling; „Een stille Liefde" van René van Nie; „Sol daat van Oranje" van Paul Verhoe ven; „Blindgangers" van Ate de Jong; „Het Debuut" van Nouchka van Brakel en de Jeugdfilms „Peter en de vliegende Autobus" van Kars van der Meulen en „SJors en 8mlm- mie en het zwaard van Krijn" van Henk van der Linden. Voorschotten ter uitwerking van sce nario's zijn verstrekt aan Frans Bro- met tezamen met René Daalder. Tom Burghard, Adriaan Dltvoorst, Paul de Lussanet, Olga Madsen, Sa muel Meyering, Jonne Severtjn, Ge orge Sluizer, Carl Tewes, Frans Ras- ker, Wim Verstappen. Frans Weiss. Fuga Fümproducties/Maggan Film, Cinecentrum en van Heynlngen en Solleveld productie. Hollywood was tot dusverre wars van Vietnam-thema's. maar blijk baar is nu, anderhalf jaar na de Viet- cong-overwinnlng, het taboe opgehe ven. Karei Relss, eens vooraan staand lid van de Britse „Free Cine ma". verfilmt de documentaire ro man „Dog Soldiers" van een Ameri kaanse Journalist over de verslaving in het gedemoraliseerde leger. Met Al Pacino in de hoofdrol wordt „Bom on the 4th of July" verfilmd, de autobiografische bestseller van Ron Kovic, de veteraan die verminkt uit de oorlog terugkwam. Op de Phi- lippijnen draait Francis Ford Cop pola zijn „Apocalypse Now". Hal Ashbey grijpt terug naar de anti- oorlogsbeweging in de Jaren zestig: ln zijn epos „Coming Home" speelt Jane Fonda een militante pacifiste. AMSTERDAM Het is binnenkort twintig Jaar geleden, dat het Engel se Kamerorkest „The Academy of 8t Martin-ln-the-fields werd opge richt. AI spoedig begon dit en semble. dat eigenlijk was opgezet om in de kerk waaraan het zijn naam ontleent, zondagsavonds na de dienst kleine concerten te geven, ln geheel Engeland zowel als daar buiten naam te maken. Dat het die goede naam heeft verworven en be houden dankt het zowel aan de voortreffelijke samenstelling van het geheel (uitstekend strijkers en virtuoze blazers) als aan de krachti ge en muzikale leiding van de man, die van het begin af de aanvoerder is van dit orkest: Neville Marriner Onder zijn directie voerde de Acade my woensdagavond ln de goed be zette Grote Zaai van het Concertge bouw een programma uit, dat geheel aan Wolfgang Amadeus Mozart was gewijd. Al deze Mozart-werken zijn reeds op de talrijke platen die dit kameror kest heeft gemaakt vastgelegd. Maar toch is het aangenaam om ze nog eens .Jive" van dit ensemble te horen (en te zien). De geweldige pre cisie, waarmee alles ln zijn werk gaat, zowel als het enthousiasme, waarmede dirigent en orkest hun taak verrichten, dat zijn factoren, die men bij het luisteren naar een plaat slechts kan raden, maar die thans aanstekelijk werkten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11