Massa ontslag dreigt voor 450 man Staalbedrijf wil 100 man kwijt Trein Regering houdt vast aan 24 provincies Weinig optimisme in bedrijven en haven Koninginnehoofd in Rotterdam zou pier van vermaak worden •Telefoongesprek uitgelekt •Tealtronic aan rand faillissement CNV op weg naar 300.000 leden -pagina 3 met Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Sportman en sportvrouw van het jaar IN DEZE KRANT Byrd en Baker fractieleiders in Senaat VS Boekowsky in Londen Definitief wetsontwerp ingediend Schip verliest gasolie in Waal Verwachting in Rijnmondgebied Droog Terrein waar HAL gevestigd is Trouw Ontmoetingsplaats Welkomstvoordeel. hoort bij u. Trouw 35ste JAARGANG NR 10026 WOENSDAG 5 JANUARI 1977 AOWrtmtics voor <Je*e zaterdags* rwbneh moeten uiterli£ donderdag (te post) in ons bent zijn inlichtingen tel: 030-9134S6 1st. 703 UITGAVE TROUW/KWARTET B V. HOOFDREDACTEUR J.TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 ABONNEMENT 14,82 PER MA AND - 44,45 PER KWARTAAL ƒ175,60 PER JAAR POSTGIRO 660000 - BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 - GEMEENTEGIRO X 11000 - LOSSE VERKOOPPRIJS 0,55 Keetie Hage AMSTELVEEN In Amstelveen is Piet Kleine gekozen tot Ne derlands sportman van het jaar 1976. Hij behaalde bij de Olympische win terspelen het goud op de 10.000 meter en bij wedstrijden in Heerenveen stelde hij een nieuw wereldrecord bij de allrounders vast. De wielrenster Keetie van Oosten- Hage werd verkozen tot sportvrouw van 1976. Tijdens de we reldkampioenschappen in Italië be haalde zij twee gouden medailles: op de weg en op de baan. Tot sportploeg van 1976 werd de natio nale waterpoloploeg gekozen. Tijdens de Olympische Spelen in Montreal behaalde dit team een fraaie bronzen medaille. De Tom Scheursprijs voor het meest belovende talent ging naar Neder lands turnkampioene Marrianne Heere. Piet Kleine Pagina 2: Parrousiazending verkoopt zendingshuis PAGINA 7: Verkiezingen in Israël: Rabins eigen belang PAGINA 9: Eten en gegeten worden PAGINA 13 Nederlandse fruittelers vaak dupe van import Belasting politiek steeds belangrijker NIJMEGEN Tealtronic Nederland (het voormalig Singer-bedrijf) in Nijme gen staat aan de rand van een faillissement. Hier door dreigt een massa ontslag voor de 450 werknemers. Minister Lubbers (Econo mische Zaken) heeft de geldkraan naar het bedrijf dichtgedraaid. De talloze po gingen om voor het bedrijf (elektronische kantoormachi nes) een geschikte fusie kandidaat te vinden, zijn vruchteloos gebleken. De staat neemt voor tweederde deel in het aandelenkapitaal en heeft voorts tot nu toe ongeveer 50 mil joen gulden in het bedrijf gestoken. De stopzetting van hulp zal wel haast onontkoombaar een faillisse ment met zich meebrengen met mo gelijk ontslag voor alle vierhonderd vijftig werknemers. Hoewel de bon den waardering hebben voor de po gingen van de overheid in de algelo pen twee jaar om de werkgelegen heid bij Tealtronic te behouden, me nen zij toch dat de beslissing tot stopzetting van hulp op een tè vroegtijdig tijdstip is genomen. Zij vinden dat alle alternatieven nog te onvolledig zijn onderzocht. Verslagenheid De Unie BLHP en de drie industrie bonden willen volgende week een gesprek hebben met minister Lub bers. Dat is in principe reeds toege zegd. Aanstaande vrijdag zullen de vakbonden de situatie bespreken met de directie van Tealtronic nlj- megen. Bij het personeel ls de mededeling ingeslagen ais een bom en er heerste grote verslagenheid. De bonden zijn bepaald niet te spreken over de geïmproviseerde wijze en haast, waarop de bonden en personeel geïnformeerd moesten worden na het uiUekken van een telefoonge sprek van minister Lubbers met de burgemeester van Nijmegen, waarin de stopzetting werd aangekondigd. WASHINGTON (Reuter, UPD Se nator Robert Byrd uit West-Virginia is de nieuwe leider van de Democra tische fractie in de Amerikaanse Se naat geworden. Hij is opvolger van Mike Mansfield, die zich uit de poli tiek heeft teruggetrokken. Zijn con current voor de hoogste positie bin nen het veld van Democratische volksvertegenwoordigers was Hu- bert Humphrey, maar deze trok zich terug nadat bleek dat hij mede ge zien zijn recente gezondheidstoe stand weinig kansen had. Alan Cranston uit Californië en Daniel Inouye uit Hawaii' werden aangewe zen als plaatsvervangend leider en secretaris van de fractie. Howard Baker, bekend van zijn deelname aan het onderzoek in de Watergate-kwestie, is de nieuwe lei der van de Republikeinse se naatsfractie geworden. Baker, af komstig uit Tenessee, versloeg op een besloten bijeenkomst met 19 tegen 18 stemmen zijn rivaal, sena tor Robert Griffin uit Michigan. Ba ker is de schoonzoon van een voor malige fractieleider van de republi keinen in de Senaat, wijlen senator Everett Dirksen. De senatoren Ted Stevens uit Alaska en Clifford Han sen uit Wyoming zijn de nieuwe plaatsvervangend leider en secreta ris van de Republikeinse Se naatsfractie. LONDEN (Reuter, UPI, AP) De Russische i dissidente schrijver Wladimir Boekowsky (rechts), die vorige maand tegen de Chi leense communistische leider Luis Corvalan werd uitgewisseld, is gisteren in Londen aan gekomen, waar hij werd opgewacht door de Britse acteur David Markham. Markham heeft zich sterk ingezet voor de vrijlating van de Russische dissident. Op het vliegveld van Londen zei Boekowsky dat hij van plan was contact op te nemen met Britse psychiaters om hen te vertellen over zijn eigen ervarin gen in inrichtingen in de Sowjet-Unie en over het algemene misbruik dat er in Rusland van de psychiaters wordt gemaakt. Boekowsky heeft ongeveer 13 van zijn 34 jaar in Rus sische gevangenissen en psychiatrische in richtingen doorge bracht. Hij zei dat hij van de Britse psychia ters wel enige terug houdendheid ver wachtte. „Het is moei lijk om psychiaters er gens van te overtui gen". Op de vraag hoe veel politieke gevange nen er in de Sowjet- Unie zijn antwoordde Boekowsky: „Dat heb ik al zo vaak gezegd, 250 miljoen". Boe kowsky zal ongeveer tien dagen in Engeland doorbrengen waarna hij naar Nederland en West-Duitsland zal vliegen. Van onze parleraentsredactie DEN HAAG De regering blijft bij haar voornemen, Ne derland onder een gereorgani seerd bestuurssysteem in te de len in 24 provincies. Dit blijkt uit het definitieve wetsontwerp op de provinciale indeling van minister De Gaay Fortman en staatssecretaris Polak van bin nenlandse zaken gisteren in de Tweede Kamer indienden. Uit het tegelijkertijd ingediende wetsontwerp tot reorganisatie van het binnenlands bestuur, waarin on dermeer de afbakening van be voegdheden van rijk, provincie en gemeente geregeld wordt, blijkt dat de gemeenten van de provincies- nieuwe stijl opmerkelijk meer be voegdheden houden, dan die welke in het concept wetsontwerp van juli 1975 werden toegedacht. Zo mag de gemeente zelf in beginsel structuur- en bestemmingsplannen blijven vaststellen. Alleen wanneer er bovcngemeentelijke belangen in het geding zijn neemt de provincie deze bevoegdheid over. In de oor spronkelijke opzet stelden de pro vincies alle structuur- en bestem mingsplannen voor de gemeente vast. Uitvoeringstaken voor de gemeen ten die wel naar de provincies over gaan zijn de taken op het gebied van verkeer en openbaar vervoer, ge zondheidszorg, natuur- en landschapsbescherming en politie en brandweer. Ook de inrichting en het beheer van zeehavens en bepaal de bedrijfsterreinen komt onder de provincie. Tevens gaan de meeste in ter-gemeentelijke regelingen hier naar toe. In principe wil het rijk ook een aantal taken aan de provincies over dragen. Maar het staat de regering nu nog niet helder voor ogen welke dat moeten zijn. In het wetsontwerp worden in ieder geval geen concrete rijksdiensten aangewezen die in aanmerking komen om overgehe veld te worden. Wel wordt in de memorie van toelichting uitvoerig op de theoretische kant van de centralisatie ingegaan. Zo stelt de regering voor om de raad voor territoriale decentralisatie om te vormen in een raad voor het bin nenlands bestuur, die het probleem van de decentralisatie verder moet uitwerken in overleg met de ver schillende ministeries. In feite krijgt deze raad meer een taak centralisa tie vanuit nieuwe wetsontwerpen te gen te gaan dan bestaande centrali satie terug te dringen. Periodiek moet de raad rapport uitbrengen aan de Raad van State. Slechts op enkele punten wijken die grenzen van de vierentwintig nieu we provincies af van die uit het oorspronkelijke plan, zoals dat na dat Provincies en gemeenten in spraak hadden gehad, in februari 1976 was vastgesteld. Vervolg op pagina 3 Van een onzer verslaggevers ROSSUM Ter hoogte van het Gelderse dorp Rossum is gistermid dag om even over vieren 350 ton gasolie in de Waal gestroomd. De olie was afkomstig van het Duitse schip „De Eiltank 17" die een scheur onder de waterlijn opliep na in aan varing te zijn gekomen met de Ne derlandse tanker „Dordrecht 28", die met benzine was geladen, maar geen averij opliep. Volgens de rijkspolitie te water in Nijmegen, die de zaak in onderzoek heeft genomen, is de „Dordrecht 28" vermoedelijk met het anker tegen het Duitse schip gevaren. Uit diverse gemeenten, met name uit Culemborg, kwamen gistera vond meldingen binnen over stank overlast en hoofdpijn en misselijk heid tengevolge van de wegge stroomde gasolie. ROTTERDAM - De onderne mers in het Rijnmondgebied zijn niet al te optimistisch over de te verwachten bedrijfsresul taten van dit jaar. Dit blijkt uit een enquête onder vijfduizend ondernemers in het gebied, waarvan gisteren in de Rotter damse Kamer van Koophandel de uitkomsten bekendgemaakt werden. Ongeveer zestig procent van de on dernemers reageerde; slechts een klein deel daarvan gelooft dat het de inflatie kan vóórblijven. Kleinere be drijven hebben over het algemeen wat betere verwachtingen dan grote ondernemingen, waar nieuwe inves teringen een grotere rol spelen. De meeste ondernemingen verwach ten niet dat hun resultaten meer zullen stijgen dan tien procent, het percentage dat zij als inflatiefactoc zien. Meer dan een kwart verwacht zelfs onder deze tien procent te komen. Ook de vooruitzichten voor de Rot terdamse haven zijn volgens de Ka mer van Koophandel matig. Volgens voorzitter Van Schaik wordt een zelfde goederenoverslag als vorig jaar verwacht (280 miljoen ton) maar dat betekent zijns inziens niet dat de inkomsten ook even groot zullen zijn. (Voor de handel en industrie zijn de vooruitzichten volgens de kamer voorzitter evenmin bemoedigend. Hij pleitte voor verbetering van het ondernemingsklimaat door aanmoe diging en lastenverlichting. De over stap van de investeringsaftrek naar een systeem van investeringssubsi dies vond hij op een halve-stap-terug lijken: „hierdoor wordt de greep en de invloed van de overheid op indivi duele ondernemingen weer verder vergroot en wordt het ondernemen onvermijdelijk gecompliceerder ge maakt". Tot overwegend matig toene mende wind uit zuid tot zuid west en geleidelijk meer bewol king, maar op de meeste plaat sen droog. Maximum temperaturen omstreeks 3 gra den Celsius. Morgen en overmorgen: Enige tijd regen, later ook opklarin gen. Middagtemperaturen onge veer 6 graden. Morgen zon op: 08.48 zon onder: 16.45 maan op: 18.13 naan onder: 08.46 Man verdronken na redden drenkelingen HAARLEM Bij een geslaagde po ging twee Inzittenden van een te water geraakte auto te redden, is gistermorgen de 49-jarige Heemste- denaar L. Smit verdronken. De man was met drie anderen te water ge gaan en werd vermist nadat de dren kelingen en de andere redders op het droge waren. Politie en brandweer hebben na twee uur dreg gen het stoffelijk overschot van de redder gevonden. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het staat vrijwel vast dat het Koningin nehoofd aan het eind van de Wilhelminakade in Rotterdam waar de Holland-Amerika Lijn is gevestigd het nieuwe prostitutiecentrum van de Maasstad gaat worden. Vol gens goed ingelichte bronnen zijn onderhandelingen tussen de gemeente en de Holland- Amerika Lijn in een vergevor derd stadium. Van officiële zijde wordt omtrent het verplaatsen van de prostitutie van Katendrecht naar elders een diep stilzwijgen bewaard. Volgende week verschijnt een nota van wethouder Van onze economische redactie UTRECHT Ongeveer hon derd van de zeshonderd werknemers bij de staalfabriek SMDK (voorheen Demka) in Utrecht zullen moeten worden ontslagen. De raad van bestuur van het bedrijf heeft dit gister middag meegedeeld. De vakbonden hebben het bestuur inmiddels laten weten dat eerst meer (en schriftelijke) gegevens op tafel moeten komen, alvorens over ontsla gen kan worden gepraat. Deze gege vens moeten betrekking hebben op 1) de problematiek waarmee het be drijf kampt, 2) een overzicht over de arbeidstijdverkorting in 1976 en 3) een overzicht over de problematiek met betrekking tot de arbeidstijd verkorting in 1977. Bestuurder J. I* van Vuuren van de Industriebond CNV verklaarde gis teravond desgevraagd dat de vak bonden weten, dat de situatie bij SMDK erg moeilijk is. „Als de over heid niet bijspringt, dan is het een verloren zaak." zo voegde hij hieraan toe. De oorzaak dat SMDK in moeilijk heden zit is de slechte markt voor gietstaal en smeedblokken. Precies een jaar geleden werd al werktijdver korting ingevoerd, maar nu wordt een inkrimping van de produktieca- paciteit noodzakelijk geacht omdat de situatie in de toekomst onvol doende zal verbeteren. Binnenkort zal bij het arbeidsbu reau melding worden gedaan van een collectieve ontslag-aanvraag. In tussen heeft SMDK het ministerie van Economische Zaken op de hoog te gesteld van de reorganisatie plannen. Het ministerie moet goedkeuring ge ven aan een vermindering van het aantal arbeidsplaatsen, omdat het bedrijf enkele maanden geleden een overheidslening van twee miljoen gulden heeft gekregen met de voor waarde, dat de werkgelegenheid de komende drie jaar wordt ge handhaafd. Vraagtekens Het blijkt dat nog moet worden be keken welke arbeidsplaatsen precies zullen verdwijnen. SMDK heeft vo rig jaar een Frans organisatiebureau in de arm genomen. Het onderzoek zou wijzen in de richting van een vermindering van arbeidsplaatsen. De vakbonden zetten hier echter vraagtekens bij. Hun indruk is dat het rapport van het organisatiebu reau nog niet gereed is en niet be kend zijn bij het ministerie van Eco nomische Zaken. SMDK is voor 51 pet in bezit van het Franse bedrijf Sambre et Meuse en voor 49 pet eigendom van Hoog ovens. Deze bedrijven hebben SMDK het afgelopen Jaar financieel gesteund (en ook de overheid heeft leningen verstrekt om in de geldbe hoefte te voorzien). Korter werken WAPENVELD Van Gelder Papier in Wapenveld heeft opnieuw en voor een periode van zes weken ar beidstijdverkorting aangevraagd voor 350 van het 650 man tellende personeel. Vanwege de geringe hoeveelheid werk hebben 600 werknemers tussen Kerstmis en Nieuwjaar een week vrijaf gekregen. Momenteel ligt het bedrijf vrijwel helemaal stiL Wat de toekomst betreft durft men zich in Wapenveld niet uit te spreken. Dit is afhankelijk van de orderportefeuille. „Wij leven bij de dag," aldus een woordvoerder. Van der Have (bedrijven) waarin de plannen bekend gemaakt zullen worden. Zoals bekend streeft het Rotterdam se gemeentebestuur ernaar de van ouds op Katendrecht geconcentreer de prostitutie naar elders te ver plaatsen. Belangrijkste argument hiervoor is het bestrijden van de overlast. Oorspronkelijk richtte men de blik op de Wijnhaven en in het bijzonder het gebied rondom het „Witte Huis". Nadat evenwel bekend werd dat dit deel van Rotterdam op het Witte Huis zelf na tegen de grond zou moeten zodra de Nederlandse Spoor wegen zouden besluiten een spoor tunnel aan te leggen, werd deze ge dachte verlaten. Vervolg op pagina 9 Een Romeinse kardinaal vindt het passend als hij en zijn collega's voortaan geen aparte coupé meer krij gen als ze met de trein gaap, en zelfs gewoon een kaartje kopen. Dat wordt flink harder werken voor de conducteur. Sociaal bewogen als altijd: Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:.Giro4. Opgegeven door: Naam: Betaalt per kwartaal Adres:. Plaats:. Ik —traag cruf Mir keaae: 0 4 fraaie swart-kaastle< 4 «Heer bedrukte oader^ l Werkelijk eea sieraad o» ai* tafeL Praktische, k leerrijke arawtfdar—de riem kal—«er. Mad eaeL Waar da kladtrkaais, da keakea af «aar daa aak. G Tefcealaf tu kat vracf«re L» te Aasterdaa. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel Hij be taalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) 6,55 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel ia niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 1