rts leren leven met rantsoenerende rol' overheid I Vensters op natuur in boek van deze maand Sociologen ten onrechte zwarte schapen grijns eens. 1!° rerdugt (Tiel) moet oor rechter komen Goede Raad Veel kritiek op plannen van Hendriks tot kostenbeheersing in gezondheidszorg l/ertreding Hinderwet? Beste overzicht sinds „Wandelboekje" van Thijsse ,G 31 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9~ r Theo Koelé i HAAG Van elke tien fens, die in Nederland ver- ei worden, gaat er volgend één naar de ge- Iheidszorg. Aan het begin de zestiger jarenging het liet meer dan een cent of ig. Een zorgwekkende si- e, daar is iedereen het wel eens. t in deze tijd van economische ner en kwel worden we gedrukt ;t harde feit, dat de kostentoe- in de gezondheidszorg ten kos- at van andere wenselijkheden," e econoom Lapré onlangs. De s snellere kostenstijging van de te jaren deed de roep om „kos- •heersing" luider worden, ssecretaris Hendriks van ïzondheid heeft dit najaar wetsplannen ingediend, waarin lostenbeheersing centraal staat, iroegen enkele betrokkenen om pntaar en spraken met dr R. ppré, verbonden aan de Centrale voor de volksgezondheid, over fantsoenerende rol" van de over- en het §treven naar perfectie in |ereld van de gezondheidszorg. "„'i etutteling" petsplannen van Hendriks vallen slecht bij huisartsen en specialisten, en levert bij ziekenfondsen beden kingen op. Deze conclusie moet voorlopig zijn, want de definitieve reacties op de wetsontwerpen ko men pas begin volgend jaar. De meeste kritiek richt zich op Hendriks' plan een centraal orgaan tarieven gezondheidszorg in het le ven te roepen. „Betutteling" is het verwijt. Via dit orgaan wil de over heid een stevige greep krijgen op de tarieven en honoraria, die medewer kers (huisartsen, specialisten) en ver zekeraars (ziekenfondsen, particulie re ziektekostenverzekeraars) afspre ken. Daartoe zal de overheid richtlij nen geven. Worden de partijen het niet eens over een bedrag, of wil het Centraal Orgaan het niet goedkeu ren, dan stelt het CO zelf een bedrag vast. Volgens voorzitter S. van Randen van de Landelijke Huisartsen Ver eniging mag het Centraal Orgaan er nooit komen, in elk geval niet met meer bevoegdheden dan het geven van adviezen. Hij hecht weinig waar de aan de bewering van Hendriks, dat de grondslag van de overeen komsten niet verdwijnt. Die grond-, slag is het bereiken van tarieven en honoraria door vrije onderhandelin gen. „We laten ons geen knollen voor citroenen verkopen," zegt Van Ran den, vrezend dat de praktijk wel korte metten zal maken met de grondslag. Bovendien heeft hij de Staatssecretaris Hendriks: verwijt van betutteling. angst, dat de kwaliteit van de ge zondheidszorg geschaad wordt. „Als je niet alle mogelijkheden krijgt, als je moet volstaan met een beetje min der, zal dat zijn weerslag hebben op de geleverde diensten," aldus Van Randen. Mr H. J. Overbeek, directeur van de Landelijke Specialisten Vereniging, heeft „zeer ernstige bezwaren" tegen het Centraal Orgaan. De situatie wordt, zegt hij, zó dat de inhoud van de overeenkomsten bepaald wordt door wijze mannen, die kennelijk niet zo wijs zijn. dat ze het zonder richtlijnen van de overheid kunnen stellen. Ook zegt Overbeek, dat het naleven van de richtlijnen zich ont trekt aan de controle van het parle ment. Regio Het andere wetsontwerp, waarmee Hendriks de kostenontwikkeling in de hand wil houden, schiet zonder meer zijn doel voorbij. Dat althans is de mening van de heer G. L. Hougee, verbonden aan de Federatie van zie kenfondsen. In hetwetsontwerp Voorzieningen gezondheidszorg Voorzitter S. van Randen van de Huisartsen Vereniging: geen knol len voor citroenen. staat, dat een regio (streek) zelf moet zorgen voor een goed stelsel van voorzieningen: voldoende zieken huisbedden, voldoende huisartsen enzovoort. Dat gebeurt binnen nor men die de rijksoverheid stelt. „De regio's zullen het beste nog niet goed genoeg vinden in hun streven naar een volledig pakket voorzieningen." zegt Hougee. Het lijkt hem nauwe lijks denkbaar, dat de rijksoverheid regionale plannen afwijst „Zulke plannen zijn met behulp van veel inspraak en dat betekent veel tijd en moeite gemaakt. Dan is het zeer moeilijk te zeggen: de plannen mogen niet uitgevoerd worden, ze zijn te duur," voorspelt Hougee. Hendriks plan moge leiden tot bete re voorzieningen, een aanzet voor kostenbeheersing is het niet Voorzieningen Het wetsplan op de voorzieningen is verreweg 't belangrijkste van de twee, meent dr. R. M. Lapé. Hij is secretaris van de Centrale Raad voor de Volksgezondheid, speciaal belast met vraagstukken van 'planning*. Dr. Lapré is van mening, dat kosten beheersing alleen mogelijk is als de hoeveelheid voorzieningen (zieken huisbedden, apparatuur, artsen) in de hand gehouden wordt. Hij is het „een klein beetje eens" met Hougee als deze zegt: regio's zullen meer voorzieningen eisen dan de normen toestaan, maar krijgen toch hun zin. Dr. Lapré daarover: „Als een regio meer wil dan de rijksnorm voor schrijft zou die regio de extra's zelf moeten betalen." Een werkgroep uit de Centrale Raad voor de volksgezondheid heeft die opvatting kortgeleden uitvoerig op papier gezet. Voor de extra's moeten de regio's een „naar eigen goeddun ken besteedbare" som gelds hebben: deels uit een landelijke kas. deels uit de kas van regionale besturen en mogelijk uit regionale belastingen. De werkgroep, waarin ook dr. Lapré zitting heeft, wil zo snel mogelijk een proefneming met deze „regionale fi nanciering". Dr. Lapré vindt het 'drammen', het hardnekkig streven naar verbeterin gen in de gezondheidszorg een goede zaak, of dat nu gebeurt door regio's, huisartsen of specialisten: „De pa tiënt gaat vóór de econoom." Echter, zoals 'de professie' terecht naar per fectie streeft, zo wil de overheid te recht rantsoenering. De behoeften in de gezondheidszorg zijn onbeperkt, de mogelijkheden zijn dat zeker niet. De voorsprong, die de gezondheids zorg heeft op andere 'welzijnsgebie- den' is logisch, zegtdr. Lapré: anders dan in bijvoorbeeld het onderwijs of het wijk- en buurtwerk is medische zorg vaak een zaak van leven of dood. De vTaag of de kosten van de gezondheidszorg verder mogen stij gen ligt er niet alleen voor de wer kers in die zorg, maar moet door 'de samenleving' beantwoord worden. Dr. Lapré pleit dan ook voor een aanzienlijke grotere invloed van het invloed van het parlement op de uitgaven, die in de gezondheidszorg gedaan worden. Veel meer dan in het verleden moet 'de professie' leren leven met een rantsoenerende over heid. en doelstelling paard van Troje is ingehaald in ene wat eens ons onont- Jndbaar bezit was waar onze ou- en voorouders voor hebben ge len met zweet, bloed en geldof- of zien onze leidslieden dat nu j over het hoofd, om hun nieuwe te verwezenlijken. UIT ■re Pekela A. Ouderkerk VAN LEZERS VU en doelstelling (11) Wij zijn het helemaal eens met dhr Tuinema van Texel. Er moet een Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. BIJ publlkatle wordt de naam van de schrijver vermeld. i een onzer verslaggevers NHEM Mr. F. Th. Boerwinkel, officier van justitie voor leuzaken in Arnhem, heeft gisteren besloten een strafvervol- g in te stellen tegen het chemisch bedrijf Verdugt in Tiel. Uit I bedrijf ontsnapte de afgelopen zomer een gaswolk waarin l een arseenhoudende stof bevond. actie komen. Immers zoals een an dere lezer eerder schreef „daar waar een communist een voet tussen de deur heeftis het lastig zo niet onmogelijk hem tegen te houden. Maar wie heeft het geld, de elan en de tijd om zoiets te beginnen. Ieder een weet dat communisten deze drie dingen in overvloed hebben om hun doel te verwezenlijken. (Vooral tijd in de vorm van geduld hebben ze genoeg). Zelfstandige kerken laten o.i. hier een grote taak liggen. Maastricht J. Veneberg Ds Koole (6) Wat was ik blij met het „onuitge sproken getuigenis" van ds Koole. Wie werkt maakt fouten. En dat zal met de IKON ook wel zo zijn. Maar ze wérken en hoe. Ik kijk met veel interesse naar hun programma's. Een van de vele illustraties gens mr. Boerwinkel zal de zaak en Verdugt waarschijnlijk al in •ruari voor de kantonrechter in •1 kunnen dienen, gezien het feit het voorbereidend onderzoek ij gedegen" was. Verdugt zal wor- vervolgd wegens overtreidng i de Hinderwet. Het bedrijf had ir een gedeelte geen volgens de iderwet benodigde vergunning, /endien heeft het bedrijf volgens Officier van justitie gehandeld in jd met de voorwaarden die zijn teld bij de wel afgegeven vergun- g. Zo is het ongeval niet direct leid en zijn niet direct maatrege- j getroffen. Jat de gaswolk was ontsnapt, ver loren bomen in de omgeving hun bladeren en klaagden omwonenden over misselijkheid en duizeligheid. Welke stof precies vrijkwam, staat niet vast. Uit een onderzoek van het Rijksinstituut voor de volksgezond heid is echter komen vast te staan dat het een arseenhoudend produkt was. Het doet er volgens mr. Boer winkel dan weinig toe welk produkt het nu precies was. De vervolging van Verdugt wegens overtreding van de Hinderwet is niet nieuw: zo is eerder al een bedrijf in Limburg vervolgd èn veroordeeld. Sinds september van dit jaar is het echter gemakkelijker geworden tot vervolging over te gaan. Muiden Nel Kamminga-Kramer Door Huib Goudriaan ADVERTENTIE hoeft niets te kosten. Als u vragen hebt op het gebied van kook-, verwarmings- of warmwaterapparaten, komt u gewoon even langs. Dan geven wij u eerlijk, duidelijk èn gratis advies. Uw Gas- of Energiebedrijf (ook voor advies en documentatie) Huurverhoging •De kosten van onderhoud van oude re huizen is zodanig verhoogd, dat deze niet worden opgevangen door een zeven procent huurverhoging. De oudere huiseigenaar zonder wer- kinkomen, met AOW, van vooroor logse woningen, worden de dupe. Immers, wanneer het onderhoud te veel gaat kosten neemt het aantal slechte woningen door onvoldoende onderhoud toe, wat niet nodig zou zijn wanneer de huiseigenaar de middelen heeft om zijn door sparen verkregen bezit in goede staat te houden. Het is duidelijk dat slopen en nieuwe huizen bouwen veel duur der is! Zeist M. de Groot Paus ontvangt rode burgemeester VATICAANSTAD (API Paus Paulus zal op 3 januari de commu nistische burgemeester van Rome, Guilio Carlo Argan, ontvangen in een privé audiëntie, aldus een be kendmaking van het Vaticaan. De betrekkingen tussen het Vati caan en de communisten zijn sinds de plaastelijke verkiezingen afgelo pen juni uiterst koel geweest. AMSTERDAM Het is een bijzonder boek geworden. Je kunt erin lezen wat het verschil is tussen een Blaarkop- en een Witrik-koe, hoe paardebloemblaadjes („molsla") worden gege ten, maar ook dat de hernelijn 's winters een witte vacht krijgt onder invloed van temperatuur en aantal uren daglicht. „De 12 maanden van het jaar", het boek van deze maand, is een popu laire encyclopedie en tevens een al manak voor allen, die terug willen naar de natuur zonder moeilijk toe gankelijke gidsen. Zover wij weten is er niet meer zo'n verrassend over zicht verschenen van onze maande lijks veranderende natuur, sinds het „Wandelboekje" van Jac. P. Thijsse dat rond de eeuwwisseling uitkwam. Op de flap lezen we wat de bedoeling van de uitgever was: „De 12 maan den van het Jaar is een verzameling bijdragen van vooraanstaande au teurs en kunstenaars op natuurge bied, die de lezer maand na maand vertellen en laten zien wat er buiten verandert." In de inleiding schrijft de redactie: „Onze opzet was men sen die van de natuur vervreemd zijn de weg terug te wijzen naar de na tuur. Niet zo maar een keertje op een mooie lentedag, maar het hele jaar rond." Het boek pretendeert geen planten- of dierengids te zijn. „Ei genlijk wil dit boek alleen maar een soort agenda zijn, waarin elke maand de aandacht wordt gevestigd op allerlei plezierige dingen, die op dat tijdstip buiten te zien, te horen en te ruiken zijn." Achterin vinden, we in een „Tableau de la troupe" de portretjes en beknopte personalia van de 32 schrijvers en illustrators die eraan meewerkten. De redactie voerden Jan Nijkamp, Ruud Rook, Henk Slijper en Ko Zweeres. Maand panorama's Onder de uitstekende illustraties vallen vooral de maandpanorama's van de bekende natuurtekenaar Henk Slijper in het oog. Slijper heeft voor elke maand een karakteristieke prent gemaakt, waarmee ook elke maand in het boek begint. Het zijn de typische Nederlandse landschap pen: weide, duin, Limburgs heuvel- gebied, strand en heide, waarin op de achtergrond steeds een graafmachi ne, hoogspanningsmast of rokende straaljager opduikt. Slijper treedt onmiskenbaar in het voetspoor van de grote illustratoren Wenckebach, Voerman jr. en Koekkoek die de Verkade-albums van Thijsse illus treerden en de bekende oude schoolplaten tekènden. Maar de nauw verholen spot waarmee hij de verworvenheden van de technologie heeft ondergebracht in het landschap, laat zien dat hij een kind van onze tijd is. Slijper kan kenne lijk nog maar moeilijk, zoals wijlen dr. Jac. P. Thijsse, geloven ui een mogelijk harmonisch samengaan van techniek en natuur in het landschap. Het boek laat niet alleen proeven wat de vaderlandse natuur elke maand te bieden heeft. Ook zijn er bijdragen over het weer, over landbouw, huisdieren, cultuurge wassen, oude molens, boerderijen en klederdrachten en ouderwetse re cepten voor het koken van de ty pische natuurprodukten van een be paalde maand. Dit 160 pagina's tel lende boek kost tot en met 8 januari nog 17,50 en daarna 31,50. De uitgave werd verzorgd door het Spectrum in Utrecht. Albums Zomer Keuning heeft het afgelo pen najaar opnieuw twee albums (in herdruk) uitgegeven van Jac. P. Thijsse, wiens „Wandelboekje" de ■redactie van „De 12 maanden van het jaar" heeft geïnspireerd. Het zijn de in 1910 en 1911 voor het eerst verschenen Verkade-albums „Blon de Duinen" en „Bonte Wei". Evenals bij de herdruk van de beroemde jaar- getijden-albums „Lente." Zomer" „Herfst" en „Winter." moet de koper de plaatjes van Jan Voerman jr., Jan van Oort en L. W. R. Wenckebach zelf inplakken.) Inmiddels is de her druk van de jaargetijden-cyclus een groot succes geworden: drie drukken in 1975 en een oplage van viermaal 100.000 exemplaren. Het ziet ernaar uit dat „Blonde Duinen" en „Bonte Wei" eveneens in herdruk een succes zullen worden. Een interessante toe voeging aan de waarnemingen van Thijsse, die op een tot dusver onna volgbare wijze vertelt over zijn bele venissen. zijn de Ten Geleides van dr. P. Zonderwijk. Intensiever De heer Zonderwijk, bekend door zijn strijd voor onbespoten wegber men vertelt over de veranderingen sinds 1910. Hij wijst erop dat ver scheidene namen van planten inmid dels veranderd zijn en vraagt in „Bonte Wei" aandacht voor de wijzi ging die het grasland heeft onder gaan. Zonderwijk: „Het gebruik van het grasland is in de loop der jaren aanzienlijk intensiever geworden. Hooiland komt nauwelijks meer voor. Er wordt verscheidene keren per Jaar gemaald of beweid. De opbrengsten worden opgejaagd door gebruik van kunstmeststoffen en bo vendien organische mest, terwijl chemische bestrijding van onge wenste planten mogelijk is". Zonderwijk spreekt de hoop uit dat de gladgeschoren gazons misschien nog wel eens het karakter van een ouderwetse bloemenwei kunnen krijgen. De heruitgave kwam tot stand in samenwerking met de ANWB. De prijs is 19,50 per album ADVERTENTIEI HSTERDAM Uitregekend op het moment dat staatssecretaris Meijer in hsterdam een rede hield over onnutte sociologen, werd in Den Haag een rsconferentie gehouden over een kostbaar sociaal-wetenschappelijk experi- fcnt, dat in opdracht van zijn eigen ministerie (CRM) was gehouden. aan." Nee, snel inspelen op de actuele vragen, in de gaten houden wat de hoofdlijnen zijn, niet al te perfectionis tisch zijn, maar zonder dienstknecht van bepaalde politieke opvattingen te wor den de overheid be hulpzaam zijn door het aan geven van keuzemogelijkhe den en van concrete oplossin gen voor maatschappelijke problemen. Slagen de socio logen daar niet in, dan zal de bereidheid tot verandering bij de bevolking (nog) minder worden. jor Piet Hagen it zal toeval zijn, maar dan 1 een gelukkig toeval dat B in staat stelt beide kan- i van de medaille te zien: van de overheid die zo lag „harde" conclusies wil ondersteuning van het be- fl: en die van de we lschapsmensen die na zes ir nog niet veel verder zijn n enkele waarschijnlijkhe id waar de politici dan iar hun eigen conclusies moeten verbinden. klacht rede die de staatssecreta- jhield voor de Nederlandse ■■biologische en Antropolo- che Vereniging was één «ge aanklacht aan het res van met name de socio- fen. „Ik doe niet mee aan t flauwe spelletje sociolo gen-pesten, dat de laatste ja ren in conservatieve kring wordt beoefend. Maar ook ik kan een zekere teleurstelling niet onderdrukken over wat de sociologen aan inzicht en informatie leveren over het functioneren van de maat schappij. De sociologie schiet én als wetenschap én als bron van maatschappelijke in vloed aanmerkelijk te kort, omdat ze nauwelijks bereid is zich diepgaand met de pro blemen van het beleid bezig te houden." van de vele sociologen die ons land rijk is (we hebben er naar verhouding meer dan enig ander land)? Wel. de so ciologie moet volgens hem vooral „wetenschap van de samenleving" zijn, dat wil zeggen: inzicht geven in het reilen en zeilen van de maat schappij. Geen dikke rappor ten maken, waarvan de be leidsmensen zeggen: „inte ressant, maar wat heb je er- Niet eenvoudig Een mooi programma van een politicus die voor een progressieve kabinetspoli- tiek steun zoekt bij over het algemeen als temelijk links bekend staande sociale we tenschappers. Dat het in de praktijk iets minder eenvou dig ligt, zou staatssecretaris Meijer kunnen weten als hij die bewuste donderdagmid dag in Den Haag was geble ven om de persconferentie van prof. dr. G. A. Kohn- stamm over de proefcrèche bij te wonen. Kohnstamm en de zijnen hebben in opdracht van C.R.M. zes jaar gewerkt aan een hoogst interessant (en kostbaar) experiment. Ze hebben proberen uit te zoe ken of de achterstand van arbeiderskinderen in het on derwijs verminderd zou kun nen worden door deze kinde ren al heel vroeg (vanaf an derhalf jaar) een crèche te laten bezoeken. Het antwoord op die vraag (waar over wij eerder berichtten en waarop we binnenkort terug komen) luidde, kort samen gevat, dat arbeiderskinderen op de proefcrèche weliswaar iets uitliepen op vergelijkba re kinderen die niet op de crèche zaten, maar dat die kleine voorsprong al gauw verdween als ze op de kleu terschool kwamen. Boven dien bleek dat kinderen uit de gegoede milieus nog veel meer van een crèche profi teerden, zodat het milieu- verschil eerder groter dan kleiner werd. Wat moet een staatssecreta ris nu met zo'n conclusie. De onderzoekers voldeden in al le opzichten aan de door Meijer geformuleerde eisen. En toch vielen de resultaten tegen. Niet alleen vanwege de hier 'weergegeven conclusie, maar vooral doordat Kohnstamm een enorme slag om de arm moest houden bij het presenteren van zijn ge gevens. Want hoe goed het onderzoek ook is opgezet, er zijn nog zoveel onzekere fac toren, dat er geen sprake kan zijn van algemene geldigheid van de in dit ene onderzoekje gevonden resultaten. Zoals vaker luidt de meest zekere conclusie: verder onderzoek is nodig We hebben het onderzoek in de proefcrèche hier wat extra aandacht gegeven om te la ten zien hoe moeilijk het in de sociale wetenschappen is „harde" gegevens aan te dra gen die het beleid in welke richting dan ook kunnen onderbouwen. Het is begrij pelijk dat politici zich daar soms aan ergeren, maar de sociologen kunnen enkele verzachtende omstandighe den aanvoeren. Ik zal er een paar noemen: de sociologie is naar ver houding een jonge we tenschap; de sociologie beschikt niet over een geijkte methode van onderzoek (zoals de natuur wetenschappen); ook de ge bruikte onderzoeksmetho den staan steeds weer ter dis cussie; de resultaten van onder zoek zijn altijd tijd- en plaatsgebonden, ze zijn niet .universeel geldig'; de huiver van sociologen om zich al te nauw aan de overheid te binden is begrij pelijk: er zijn vele voorbeel den van misbruik van de so ciale wetenschap door over heidsinstanties; Dit is het eerste van twee arti kelen. rhrale, gespr doen. LabelI Al 11 Inderdaad. Met schrale, gesprongen lippen C4AA* kan grijnzen zéér doen. Labello houdt uw lippen zacht en soepel. Labello, de stick die verzorgt, verzacht en beschermt. Zomer Winter (Met Labello als ondergrond, blijft lipstick langer mooi. Simpkins ..Het zal u best bevallen bij ons.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9