eluidsbelasting auto's Stichting lanceert 'leefstijl' DE DELFTSE BIJBEL Dr. Scheffer: niets "te maken met tweede executie VAN 1477 T. WEVER B.V. Wie nu intekent bespaart f50,-! Politie ziet iets vreemds in de lucht finister Vorrink in memorie van antwoord: -«[Valse beschuldigingen" Scheffer METZLER- Oud-illegalen distantiëren zich van berichten Giro neemt proef: éénmaal per week afrekening thuis kreatieve handwerken Van Agt naar Verre Oosten Teken met „Oudjaar" twee maal r:lVaarheden als koeien op affiches staan" x».J. jl-tf f in 2 delen, samen de boeken van het Oude Testament bevattend, behalve de Psalmen. Voorzien van een historische toelichting door prof. dr. C.C. de Bruin, Leiden. De beide delen worden in zware stempelband gebonden en in een fraaie cassette geleverd. DAG 31 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 URMEREND De gemeentepo- ^tie van Purmerend heeft in de SCfccht van woensdag op donderdag inaf verschillende plaatsen een jet thuis te brengen voorwerp in t lucht gezien. Omstreeks half rie donderdagmorgen meldden jee agenten in een patrouilleauto »n „wit-oranje voorwerp" op twee- jnderd meter hoogte. Op het bu- jau werd met een kijker een bol- prmig voorwerp waargenomen, - ,-at „rood-wit" was en „vier zwaai- jlthten" had. Ook zijn meldingen bn particulieren ontvangen. Igens de agenten op het bureau on het voorwerp geen vliegtuig j. Op de radarschermen van .liphol heeft men geen UFO's mgeïdentificeerde vliegende ob- Rood-wit met zwaailichten jecten) kunnen waarnemen. Wel bevond zich omstreeks de tijd van waarneming boven het Noordhol landse Spijkerboor (waar zich een luchtvaartbaken bevindt) een vliegtuig. De politie in Purmerend wees er gistermiddag op dat een vliegtuig met lichten dat recht op je afkomt, nauwelijks in beweging lijkt. Bij zwenking lijkt het vlieg tuig dan ineens snel te bewegen. Bovendien is het zicht, aldus de politie in Purmerend, momenteel bijzonder groot: tachtig tot hon derd kilometer. Hierdoor is het mo gelijk tientallen kunstmanen waar te nemen, die anders aan het oog onttrokken blijven. Bovendien be vindt de aarde zich in de nabijheid van een meteorenveld, waardoor de kans groot is een meteoor waar te nemen. Op verschillende andere plaatsen in Nederland zijn de afge lopen dagen eveneens voorwerpen waargenomen, die niet konden worden geïdentificeerd. (ADVERTENTIE) in onze parlementsredactie EN HAAG Minister Vorrink (milieuhygiëne) vindt dat er een geluidsbelasting op autogebruik oet worden geheven. In de memorie van antwoord op haar wetsontwerp over de geluidshinder vfhrijft zij toerekening van algemene kosten voor het verminderen van geluidsoverlast door rkeer aan de automobilisten „allesbehalve onredelijk" te vinden. De heffing zou volgens haar er an moeten plaatsvinden bij de verkoop van een auto aan de gebruiker, of bij de 'jaarlijkse ll Staling van de wegenbelasting. Een importheffing is onmogelijk, omdat dat in strijd zou zijn met EEG-bepaiingen. Ie minister, die al eerder plei- >oien hield voor deze vorm in geluidsbelasting, wijst er- dat er in het verkeer nog tel te veel onnodig lawaai is >r slecht onderhoud, ver- trd rijgedrag of wat men mt sportief rijden. Als een in de boosdoeners in hnet rkeer wijst zij de stadsbus- in aan, die naar haar mening anzienlijk geruislozer zouden unnen worden gemaakt. Bij e aanschaf van materieel door e vervoersbedrijven zou veel leer rekening moeten worden ehouden met milieu- ygiënische eisen, die volgens e minister de kosten bepaald niet veel zouden behoeven op te drijven. De minister vindt ook dat bij de levering van nieuwe treinstellen scherpere eisen moeten worden gesteld aan het geluid. In haar antwoord aan de Tweede Kamerleden oppert de minister ver der de mogelijkheid om verplicht te stellen om op alle soorten geluidsap paratuur voor muziekafspeling op de volumeschaal een streep aan te brengen, die de grens aanduidt waar boven de kans op burengerucht groot is. Gebruik van transistor- radio's in nader aan te wijzen stilte- gebieden wil minister Vorrink gaan verbieden. Ingaande op de bepalin gen in haar wetsontwerp geluidshin der, dat vooral handelt over ge luidszonering rond industrievesti- (EN HAAG „Om de beschuldiging van de heer Van den Ende ""leb ik hoewel ik aanvankelijk geschokt was, op den duur maar elachen". Aldus dr Scheffer in reactie op de beschuldigingen scheen oud-politieman Jan van den Ende dat hij naast de executie van Kitty van der Have na de oorlog ook nog betrokken zou zijn jeweest bij de terechtstelling van de Duitser Kuntz. de illegaliteit Met klem ontliende Jn feite heb ik met Van den Ende te loen, aldus Scheffer. Van Van den 5nde is bekend dat hij na een onflict met zijn commissaris Staal en n ontslag uit de dienst erg rancu- ius is. bevestigde Scheffer van de zaak- eu: Jel luntz gehoord te hebben. Deze óintz, een rijke Duitser, die hier in e illegaliteit zat, was via de verrader an der Waals gearresteerd en ver- ed toen dat er op een schip in de ■otte wapens aanwezig waren voor Scheffer echter dat hij met deze zaak persoonlijk iets te maken heeft gehad. Naar de reden van Van den Ende's 'valse beschuldigingen' kon de histo- riscus slechts gissen. „Van den Ende kan echter weten dat ik in mijn Rotterdamse journalistieke tijd erg goed bevriend was met zijn vijand commissaris Staal, en ook in het conflict aan diens kant stond". it en is de VerV0,g V3n pagina I- i het Cheffer herhaalde nog eens dat hij n"e n minister Van Agt na enkele ge- prekken volledige overeenstem- ting hadden gekregen over de aard an het onderzoek en de vrijheid an de onderzoeker, waarbij deze tatste stevige garanties van de mi- ister had gekregen dat niet zonder teer en zonder zijn instemming had ekregen dat niet zonder meer en onder zijn instemming bepaalde jool'" edeelten uit het te publiceren rap- ort openbaar zouden mogen wor- en. „Scheffer keurde in dit verband e houding van de eerstaangezochte nderzoeker. prof. Van Gunsteren, f. Deze had de opdracht recht sreeks uit handen van het parle- tent willen hebben. De enorme reedte van het onderzoek zoals an Gunsteren dat gewild had vond cheffer gevaarlijk omdat men wel- cht in de enorme hoeveelheid as- eckten zou kunnen verdrinken. Op e vraag wie thans naar zijn mening et onderzoek zou kunnen aanvat- ?rde|en, antwoordde de heer Scheffei) at dit in ieder geval iemand moet zijn die de oorlogstijd bewust heeft meegemaakt en die nodige maat schappelijke ervaring heeft. Prof. De Jong Het is nog niet bekend wie minister van Agt na de ontheffing van dr. Scheffer zal benaderen voor het on derzoek. Volgens een woordvoerder van het Ministerie van Justitie is de minister hierover nog met niemand in onderhandeling. Wel heeft de heer Van Agt woensdag een lang gesprek gevoerd met Prof. dr. L. de Jong over alle aspecten van deze zaak. Het is niet onwaarschijnlijk dat in dit gesprek opnieuw de naam van prof. Van Gunsteren is gevallen in verband met het onderzoek. Deze zou thans bereid zijn zijn aanvanke lijke voorwaarden te verzachten. Voor de radio liet prof. de Jong na zijn gesprek met de minister weten dat hij in ieder geval niet zelf voor het onderzoek in aanmerking kan komen wegens drukke werkzaam heden. gingen, schrijft de minister dat de in de wet gestelde eisen de concurren tiepositie van het Nederlandse be drijfsleven op geen enkele wijze zul len aantasten. Zij grondt die conclusie op een on derzoek, waaruit zou blijken dat de geluidswerende eisen, die in het wetsontwerp worden gesteld, geen extreme maatregelen noodzakelijk maken. De kosten worden geraamd op saneringskosten in veel gevallen zelfs onder één procent van de her bouwwaarde zal blijven. Akoestische voorzieningen voor nieuw te bouwen fabrieksinstallaties vergen slechts enkele procenten van de investering. Verder rekent de minister voor, dat de uitvoering van de wet in totaal vierhonderd miljoen gulden zal kos ten, te splitsen in 350 miljoen aan maatregelen bij de bedrijven, en vijf tig miljoen aan geluidwerende maat regelen aan woningen in de buurt van industrieterreinen. (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! AMSTERDAM Drie leden van de voormalige illegaliteit in Zuid- Holland hebben de volgende verkla ring uitgegeven: „De ondergetekenden betreuren het ten zeerste dat er vele ongefundeer de publikaties in de persmedia, in verband met de benoeming van dr. Scheffer tot rapporteur voor het his- rische onderzoek in de behandeling van de zaam-Menten, veel leed wordt veroorzaakt aan bepaalde be trokken partijen en nabestaanden. Zij distantiëren zich van deze wijze van berichtgeving en verklaren na drukkelijk dat dr. Scheffer deel uit maakte van een belangrijke kern van de landelijke knokploegen. De ondertekenaars zijn: W. Kooimans, J. L de Jonge en Ch. P. J. van der Sluis, provinciaal vertegenwoordi gers van de voormalige LKP-Zuid- Holland. Van een verslaggever DEN HAAG De Postcheque en Girodienst gaat binnenkort aan honderdduizend rekeninghouders slechts éénmaal in de week bericht sturen over de in die week verrichte bij- en afschrijvingen. Het betreft een proefneming. Aan de hand van de reacties op deze proef wil de dienst een besluit nemen of deze werkwijze verder doorgevoerd zal worden. Dat men bij de girodienst uit bezuinigings-overwegingen afwil van de dagelijkse massale verzen ding van afschrijvingen aan de reke ninghouders is bekend. De dienst moet voor de verzending van die afschrijvingen port betalen aan het postbedrijf. Eerdere pogingen van de girodienst zijn nogal op verzet gestuit. Staatssecretaris Van Hui ten, onder wiens verantwoordelijk heid de girodienst valt, maakte er toen een eind aan. Gwen en Bill Riley aktief in de Hammond Brothers. Nu ook aktief met Zareska kreatieve handwerken Voor de trui van Bill werd Zareska Super Sport ge bruikt. Het korte jasje van Gwen breide ze van Zareska Natuurwol. Zareska handwerkpakketten en Zareska breigarens zijn in grote verscheidenheid ver krijgbaar bij de speciaalzaken Van een verslaggever DEN HAAG Minister Van Agt brengt tussen 4 en 9 januari een bezoek aan Thailand om in Bangkok besprekingen te voeren over de bestrijding van de internati onale handel in verdovende midde len. De minister gaat er zelf heen om een maximum aan samenwerking te bereiken! hij stelt zich ten doel af spraken te maken over het uitwisse len van inlichtingen en van wat ver der het opsporingswerk kan bevor deren. Zoals bekend zal in Bangkok een Nederlandse politiefunctionaris gestationeerd worden als een „voor uitgeschoven post". Daarna zal Van Agt nog een bezoek aan Hong Kong brengen, waar de politie erin geslaagd is het drugpro bleem in belangrijke mate onder de knie te krijgen. Gesproken zal wor den over de daarbij gebruikte me thodieken. De bestaande samenwer king tussen de Nederlandse politie en die van Hong Kong zal volgens de plannen verstevigd worden. Het be zoek is te verklaren uit het feit dat het drugprobleem in ons land toe neemt. Het aantal verslaafden in ons land groeit en interna tionn de handel in Europa zou liggen. Rita Geachte abonnee, Het is voor uw en onze admini stratie aanzienlijk eenvoudi ger, als u ons machtigt het abonnementsgeld automa tisch van uw giro- of bankreke ning te laten afschrijven. Vanzelfsprekend kunt u die machtiging op ieder ogenblik, dat het u schikt weer intrek ken. Zo'n administratieve han deling duurt slechts kort en u krijgt binnen tien dagen uw geld terug. Wij verzoeken u ditmaal bij uw overschrijving twee handteke ningen te plaatsen: één op de aan u gestuurde acceptgiro kaart aan de voorzijde en één in „machtigingsruimte" op de achterkant. De machtiging gaat dan in nè de periode, die op de kaart is vermeld. Dank voor uw medewerking. De Directie. ADVERTENTIE „kan ik een aalmoes krijgen, want ik heb geld nodig. Tan een onzer verslaggevers )EN HAAG „Leefstijl is het unieke patroon emderan je dagelijks leven, het is je manier van autorij- len, de gordels die je wel of niet gebruikt, het is je iaasten of het kalmer aandoen. Het is bescher- isteA/men van degenen die je lief zijn of hen in de kou formuleert de Stichting iterkruis Zuid-Holland, de iciale organisatie van kruisverenifingen. een ital waarheden als een "srerjoe op affiches, -die begin op groté schaal in provincie Zuid-Holland -Rt gullen. wordêD verspreid om worden opgehangen in tiekenhuizen, scholen, club- en buurthuizen, grote be drijven en in wachtkamers van huis- en tandartsen. „Het doen en laten van de mensen speelt in veel geval len een beslissende rol bij het al öf niet gezond zijn en blijven. De urgentie van het in „doe"-termen vertalen van deze te vage en abstrac te begrippen is dan ook nauwelijks te overschatten. Het zijn onder andere de Kruisverenigingen die da gelijks worden geconfront eerd met de problemen rond het gedrag van de mensen ten aanzien van hun gezondheid en ziekte en de emoties die hieraan zijn verbonden", zegt de Stichting Interkruis in een toelichting op het laten ver schijnen van de affiche, die ook stickervorm beschik baar is omdat bij steekproe ven is gebleken dat de in houd van de affiche vele zo aanspreekt dat ze de tekst er van gaan overschrijven. Meer bewust Het is de opzet van de geza menlijke kruisverenigingen dat de affiche er toe zal lei den dat „een meer bewust gekozen levensstijl in het dagelijks leven wordt toege past". Het is de bedoeling dat de komende weken aan de hand van de affiche of de sticker in gespreksgroepen het begrip „leefstijl" uitge breid aan de orde zal komen. Op die manier zal naar de Kruisverenigingen hopen de bewustwording bij velen worden bevorderd, dat iede re dag keuzen worden ge maakt, die invloed hebben op eigen en andermans ge zondheid. Want „leefstijl is risico's lo pen en Je gezond verstand gebruiken, het is afhanke lijk of zelfstandig zijn, we ten hoe jezelf te redden. Leefstijl is je doen en laten, wat je voelt en wat je zegt. Jouw leefstijl kan verande ren of niet. Jouw leefstijl is je schaduw en je schijnsel op het heden en het straks. Jouw leefstijl nu, vormt mee de basis van je wel of niet gezond zijn later" Inderdaad, dank zij de lage voorintekenprijs geniet u een prijsvoordeel van maar liefst f 50,- als u vóór verschijning (omstreeks 1 maart a.s.l intekent op de unieke, prachtig uitgevoerde facsimile-uitgave van ■print van de eerste Nederlandse Bijbel die vóör de Reformatie in druk verscheen Deze kostbare facsimile-uitgave is van groot historisch en cultureel belang. De Delftse Bijbel is immers de eerste in de Nederlandse taal verschenen Bijbel, tevens de oudste Incunabel of Wiegedruk (de vóór 1500 verschenen producten van de rondom 1450 uit gevonden boekdrukkunst). Hij telt 1284 pagina's, bedrukt in 2 kolommen, is 20 x 28 cm groot, wordt gedrukt op 120 grams, lichtgetint, gever geerd offset, in zwatt en rood (beginkapitalen van de hoofdstukken en kleine ornamentjes). De intekenaren verkrijgen deze prachtige uitgave dankzij subsidies van verscheiden Fondsen voor slechts f 250,-. Intekening tegen deze prijs kan geschieden tot aan de verschijning (omstreeks 15 maart 1977). Daarna bedraagt de prijs f 300,-. Als u teleurstelling wilt voorkomen (de op laag is beperkt en de prijs wordt bij verschijning aanzienlijk verhoogdl), stuur dan vandaag nog uw bestelling in. U kunt natuurlijk ook telefonisch bestellen. Onze telefoonnummers zijn: (05170) 31 47 en 21 20, b.g.g. 2436. N.B.: Op aanvraag is een uitvoerig prospectus verkrijgbaar. Toezending geschiedt kosteloos en geheel vrijblijvend. Betaalbaar in 5 termijnen van f 50,- per maand. Laat dit dubbele voordeel u niet ontgaan. Profiteer van de lage voorintekenprijs én van de gemakkelijke betalingsregeling door gebruik te maken van het INTEKENBIUET. Zendt dit vandaag nog (in open envelop, zonder post zegel) aan: ANTWOORDNUMMER 5 - FRANEKER Doorhalen wat u raat wenst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3