Sport en politiek onscheidbaar Alles draait om plaatscijfer West-Duitsland licht favoriet Conflicten in afgelopen jaar spreken duidelijke taal PSV koopt Duitse aanvaller (23) Afgelastingen Voetbalcoaches over WK 1978: Tsjechoslowakije trekt zich terug uit Gustaaf-beker Publiek joelt vaak onterecht om punten van juryleden bij kunstrijden Jos Valentijn snel in Inzeil Verlies voor Stadion Feyenoord 'fRUDAG 31 DECEMBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET 33 De grootste conflicten op sportgebied in 1976 speelden zich af rond zaken die nauw verband hielden met de politiek. Het afgelopen jaar toonde dan ook nadrukkelijk aan dat sport en politiek niet meer te scheiden te zijn. De sport begeeft zich met name bij grote internationale ontmoetingen op het terrein van de politiek, door zelf de criteria voor deelneming vast te stellen. Omgekeerd raakt de politiek voortdurend de sport, als het niet via de politici zelf is dan wel via partijen of aktiegroepen. Wie de in 1976 opgeworpen conflictstof bekijkt, kan nauwelijks anders concluderen dan dat ook het komende jaar nieuwe problemen op dit gebied moet gaan opleveren. Jarenlang hebben sportorganisaties geprobeerd zich buiten de politieke wetten op te stellen. Landen die op diplomatiek niveau geen contacten met elkaar onderhielden, ontmoet ten elkaar op sportvelden. Ef uiter aard was er de oude Olympische wijsheid dat sport beoefend wordt doorde jeugd van de wereld de zich bij het meten van eikaars snelheid of kracht niet gehinderd mag weten door politieke of andere tegenstel lingen. In 1976 zijn echter steeds meer spor torganisaties ertoe over gegaan om in navolging van p«litieke standpun ten ook zelf internationale verhou dingen in de eigen regels te gaan bouwen. Met name ten opzichte van Zuid-Afrika is er een groter en hech ter front gevormd, waardoor spor- tontmoetingen waarin dat land een rol speelt steeds meer tot de uitzon deringen zijn gaan behoren. Hoewel bijvoorbeeld in sporten als rugby, golf en tennis, sporten die in Zuid- Afrika populair zijn, de contacten nog steeds in stand worden ge houden. Zuid-Afrika heeft zich echter wel de gelijk iets aangetrokken van de op positie tegen de apartheidswetge ving binnen de sportwereld. Maar van de aangekondigde liberaliseren de maatregelen, waardoor er ook voor de niet-blanken een plaats zou komen in internationale ontmoetin gen, is nauwelijks iets uitgekomen. Piet Koornhof, minister voor sport, diende uiteindelijk ook toe te geven, dat de nieuwe maatregelen juist al leen op slechts enkele sporten sloe gen en toch nauwelijks verder gin gen dan de bestaande apartheidswetgeving. Zuid-Afrika bleef daardoor middel punt van conflicten en akties. Zoals nu al vast staat, dat die conflicten zullen blijven, zelfs heviger zullen worden, als Zuid-Afrika in de ver schillende sportorganisaties gaat aankloppen om opnieuw toegelaten te worden. De positie van Züid-Afrika binnen de sportwereld stond het scherpst ter discussie tijdens de Olympische Spelen van Montreal, aan de voora vond van deze manifestatie eisten de meeste Afrikaanse landen de uitslui ting van Nieuw-Zeeland, dat met na me op rugby-gebied nauwe en door de regering goedgekeurde relaties met Zuid-Afrika onderhield. Een Nieuwzeelandse rugbyploeg maakte op dat moment juist een toernee door Zuid-Afrika. Het Internationaal Olympisch Comité weigerde op het Afrikaanse voorstel in te gaan, waa rop de Afrikaanse landen hun boy cot-dreigement ook ten uitvoer brachten'. Dat betekende dat 22 Afrikaanse na- ties zich officieel terugtrokken van de Spelen. Zes andere Afrikaanse landen waren nog niet gearriveerd, maar stuurden hun nationale afvaar diging ook niet alsnog uit. De Spelen raakten daarmee organisatorisch in de knel. Maar veel meer nog verloor het IOC veel goodwill en prestige. Hoe nauw sport en politiek met el kaar verbonden zijn. was trouwens EINDHOVEN De eredivisieclub PSV heeft de selectie versterkt met een Westduitse voetballer. Jean Willrich. De amateur van Eisbachtal heeft een contract getekend voor anderhalf jaar en is per 1 januari voor de Eindhovense ploeg beschik baar. ZEIST De KNVB heeft alle voet balwedstrijden in de amateurcom petitie voor aanstaande zondag af gelast behalve de wedstrijden in de hoofdklasse, waarover later wordt beslist. In alle afdelingen zijn ae wedstrijden afgelast behalve in de aldeling Haarlem. Uiulag lotto week 52: ln de lotto vielen 19.262 prijzen Inleg: ƒ3.138.090. Pnjzenbedrag: 1490.592.75 Eerste prijs geen winnaar, van het bedrag van de eerste pnjs gaat een vijfde deel naar de lackpot van de lotto van zondag 2 Januari, het overige vier vijfde deel wordt in gelijke delen verdeeld over de tweede tot en met de vijfde pnjs Tweede pnjs: 5 winnaars, die elk bruto 50 680 ontvangen, derde prijs: 152 winnaars, d* elk bruto 2157 - ontvangen, vierde pnjs: *094 winnaars, die elk 44.- ontvangen, vijfde pnjs: 10.011 winnaars, die elk 40.- ontvangen Dt jackpot voor lotto 1 van 2 januari bedraagt: 104.341.50. kort voor de Spelen nog eens geble ken. Dat betrof de controverse over de deelname van Taiwan. Dat land wenste onder de naam en de vlag van de republiek China deel te ne men. Eerder in het jaar had de Cana dese regering het IOC al laten weten dat niet automatisch alle landen die bij de Olympische beweging waren aangesloten onder de eigen condi ties tot Canada konden worden toe- gelatea Dat de regering Trudeau hierbij speciaal het oog op Taiwan had was een duidelijke zaak. Het IOC denkt en vergadert al jaren over de zaak China en Taiwan, maar een oplossing kon niet bedacht wor den. Dat dan in tegenstelling tot andere sportbonden die al over zijn gegaan tot erkenning van de Volksrepubliek China en de uitsto ting van Taiwan. Voor het IOC woog de kwestie Tai wan ook niet zo sterk. De zwarte piet was immers in handen van de orga nisatoren van de Spelen in Montreal gespeeld, die het IOC de verzekering hadden gegeven, dat alle aangeslo ten landen zouden kunnen deelne men. Uiteindelijk diende het IOC er zich toch mee te bemoeien. Dat re sulteerde in het verbod van Taiwan om onder de naam republiek China deel te nemen en vervolgens de te rugtrekking van Taiwan. Een ander land dat via de politiek op sportgebied voor conflicten zorgde was Chili. Rusland weigert de contacten met het Chili van Pino chet die aan de macht kwam via een bloedige staatsgreep die de wettig gekozen president Allende en vele anderen met hem het leven kostte. Het gevolg was dan ook dat Rusland in de halve finales van het toernooi om de Davis Cup (tennis) weigerde uit te komen tegen de Chileense ploeg. Chili bereikte zo de finale, waarin Italië onder het motto „sport en politiek hebben niets met elkaar te maken" wèl tegenstander wilde zijn en won. Overigens wordt het toernooi om de Davis Cup al jaren lang door politieke discussie rond landen als Chili, Zuid-Afrika en Is raël geraakt Dat laatste land stond in meer spor ten centraal bij conflicten. In het najaar weigerden de landen uit Oost-Europa massaal deel te nemen aan de Schaak Olympiade in Haifa. Ook de Arabische landen zorgden voor een boycot van het evenement en organiseerden in Tripoli zelfs een tegen-Olympiade, waaraan overi gens de Oosteuropese landen niet' deelnamen. Maar uit opportunis tische overwegingen bleken er wel landen bereid te zijn naar beide eve nementen een afvaardiging te sturen. Als gevolg van de boycot moet de intematiopnale schaakfederatie M DcSSELDORF Zeventien maanden voordat het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Argentinië begint, heeft het Westduitse persbureau SID een aantal Europese trainers gevraagd hun voorspellin gen over deze strijd te geven. De meest uitgesproken mening hebben Miljan Miljanic. de trainer van Real Madrid, en Ladislao Kubala. de coach van het Spaanse nationale team. Zij geven West-Duitsland een zeer goede kans zijn titel te prolongeren. Miljanic: „Voor mij zijn de W'estduitsers de grote favorieten. Zij hoeven van alle Europese ploegen de Zuidamerikanen op hun grondgebied het minst te vrezen." Kubala voegt daaraan toe: „Het Westduitse elftal is een bijna ideaal mengsel van kracht, techniek en intelligentie. In Argentinië wordt een Europees elftal wereldkampioen. Ik geloof dat het West-Duitsland wordt." Fcn voorbe houd maakt Kubala nog: „De scheidsrechters zullen in 1978 een be langrijke rol gaan spelen." Ook de trainer van het Italiaanse elftal. En zo Bearzot. is ervan overtuigd dat West-Duitsland hoge ogen gooit als eerste land na Brazilië de wereldtitel voor de derde keer te veroveren. Als outsider fungeert volgens hem Nederland. Maar er zijn ook trainers, die een heel andere mening zijn toegedaan. Onder hen bevinden zich de clubtrainers Rinus Michels (Barcelona) en Hennes W'eisweiler (FC Köln) en de coach van het Joegoslavische team, Ivan Toplak. Rinus Michels zegt: „naar mijn mening zullen de Latijnsa- merikaanse landen de strijd beheersen. Brazilië komt in de finale." Hennes W'eisweiler: „De Europese teams hebben het nadeel van de lange reis en de vreemde omgeving. Daarom geef ik de vertegenwoordigers van Zuid-Amcrika de beste kansen." Ivan Toplak stelt: „Het wordt een land uit Zuid-Amerika. Alleen West-Duitsland kan zich misschien tot het laatst toe handhaven." Een aantal trainers ziet het in Argentinië op een tweestrijd tussen de Latijnsamerikaanse en Europese landen uitdraaien. Dat zijn Don Revie (Engeland), Willie Ormond (Srhotland), Michel Hidalgo (Frankrijk) en Vaclav Jezek (Tsjechoslowakije). Op een volledig Europees succes, variërend van twee tot vier teams bij de laatste vier, rekenen eigenlijk alleen Stefan Kovacs (Roemenie), Jacek Gmoch (Polen), Lajos Baroti (Hongarije) en Guy Thijs (Belgie). Het Nederlands elftal wordt slechts door drie trainers min of meer als favoriet voor de eindzege genoemd. Baroti, Ormond en Bearzot zien wel wat in oranje over bijna anderhalf jaar. Een duidelijk voorbeeld van de betrokkenheid van politiek bij de sport. Tijdens de Olympische spelen in Montreal ontbreken enkele vlaggen van landen die om politieke redenen niet zijn gekomen. (FIDE) in de komende maanden gaan zorgen voor oplossingen van de opgeworpen conflictstof. In Haifa werd namelijk ook het congres van de FIDE gehouden. Van de Oosteu ropese landen was daarbij alleen Joegoslavië vertegenwoordigd. Een aantal van de daar genomen beslis singen moet. zo vinden de landen die Haifa links lieten liggen en dat waren op schaakgebied zeker niet de onbelangrijkste, teruggedraaid worden. Israël kwam in de laatste maand van het jaar opnieuw voor sportpro- blemen te staan, toen de Russische deelnemers aan de toernooien om de diverse Europese bekers op basket- balgebied weigerden tegen Israë lische ploegen uit te komen. Meer dan een reglementaire nul heeft dat standpunt voorlopig niet opgele verd. Maar ook hier hangt een nieuw conflict boven het eerstvolgende congres. In de voetbalsport blijft er voldoen de conflictstof over voor het komen de wereldkampioenschap in 1978. Dat toernooi wordt in Argentinië gehouden. Aandrang op de interna tionale voetbalfederatie (FIFA) via verschillende landen uitgeoefend, heeft geen resultaat opgeleverd. Ook niet toen gewezen werd op de zeer onstabiele binnenlandse toe stand, waarbij moorden, arrestaties en martelingen aan de orde van de dag waren. En ook niet toen in au gustus generaal Omar Actis, voor zitter van het organiserend comité van het toernooi van 1978, werd ver moord. Maar ook in dit geval is de verwach ting dat de grootste problemen nog zullen moeten komen. Niet alleen over de organisatie in Argentinië op zich. maar vooral over weigeringen van landen om zich bloot te stellen aan de gevaren. Een enquête die het weekblad Voetbal International eer der dit jaar hield, bleek dat enkele vaste spelers van het Nederlands elftal er maar weinig voor voelen om onder die omstandigheden in Argen tinië op te treden. Overigens wordt ook net komende toernooi om de werdldbeker hockey in Argentinië gehouden. Zo kwam bijna iedere sport het afge lopen jaar nadrukkelijk in aanra king met politiek. Er waren immers veel meer evenementen waar landen wegbleven wegens de deelneming van bepaalde landen. Dat gebeurde bijvoorbeeld ook nog tijdens de Olympische Spelen voor gehandi capten. waar Zuid-Afrika nog steeds als deelnemer wordt geaccepteerd. Israël mag niet deelnemen aan de Aziatische Spelen. Landen die een cricketteam hebben toegestaan ora op toernee te gaan naar Zuid-Afrika of Rhodesië zijn niet langer welkom bij de Westindische crickerorgam- satie. Dat alles dan nog helemaal los van de discussie over de waarde die door verschillende landen wordt toege kend aan de sportbeoefening. Of fluistercampagnes over doping over betaling of over de sexe van een bepaalde sportman of sportvrouw met alleen als doel een tegenstander of het politieke regime waarvan hij of zij aanhanger is in diskrediet te brengen. Dat zorgt ervoor dat sport steeds minder een vrijblijvende bezigheid wordt, waarbij de grenzen via een vriendelijke glimlach en een eerlijke strijd vervagen. Niet alleen door sportlieden ook (of juist vooral) op bestuurlijk niveau, wordt de samen hang die er bestaat tussen sport en politiek ontkend. Men kan die sa menhang betreuren, maar men mag er niet de ogen voor sluiten want op die manier worden alleen maar nieu we kiemen geleed voor conflicten. DEN HAAG De tennisploeg van Tsjechoslowakije heelt zich terug getrokken uit het toernooi om de koning Gustaaf beker De Neder landse tennisbond ontving een tele gram, waarin stond dat de Tsjechen niet tegen Nederland, dat met Tsje choslowakije, Bulgarije en Oosten rijk in een groep was ingedeeld, zul len spelen. Deze stap van de Tsjechen is een reactie op de maatregelen, die de internationale tennisfederatie heeft genomen na de gebeurtenissen rond het damestoernooi om de federa- tioncup. Toen weigerden de ploegen uit de Sowjet-Unie. Hongarije en Tsjechoslowakije uit te komen in een toernooi, waar ook Zuid-Afrika en Rhodesië aan deelnamen. Zij werden daarna geschorst. Volgens het programma had Neder land op 16 januari in Litvinov en op 5 februari in Golrle tegen de Tsje chen moeten spelen. VOETBAL Het Honpaarse voetbalteam zal In lebruari een toernee door Zuid- Amerika maken Er staan vijf wedstnjd- n op bet programma in Ecuador, Costa Rica. Peru en Argentinië Daarnaast speelt Hon garije m het komende jaar nog acht landen wedstrijden. De Hongaren zijn in dc voor ronde voor het elndtoemooi om het we reldkampioenschap ingedeeld met dc Sow jet-Unie en OrlckenUnd. Van onze speciale verslaggever ANKEVEEN Niet de tijd, de hoogte of de score, maar de waarneming en de beoordeling van juryleden bepaalt wie op het hoogste platform mag plaatsnemen na kunstschaatswedstrij den. Niet uniek (boksen, schoonspringen, turnen), maar zeker ook geen prettige situatie. Juryleden mogen geen persoonlijke voorkeuren hebben, mogen niet beïnvloed worden van buitenaf. Kortom, de kunstschaatsters zijn afhankelijk van de waarne mingen van juryleden, die vaak lang geleden ook hun sierlijke bewegingen op het ijs ten toon hebben gespreid. Toch lijkt er geen andere methode te zijn om de prestaties van de ijsdanseres- sen te kwalificeren. Uitslag toto week 52 In de toto vielen 455 prijzen Inleg: 400.792 - Pnjzenbedrag: 222.207.21 Eerste prijs 2 winnaars, die elk bruto 53 990 - ontvangen, tweede prijs: 40 winnaars, die eLk bruto 1189 - ontvangen en derde prijs: 413 winnaarsl die elk 161 - ontvangen Bij een onderzoek van een expert is gebleken dat het nogal ingewikkelde rekenkundige jureringssysteem, dat bij het kunstschaatsen wordt gehan teerd, onjuistheden zoveel mogelijk uitsluit. Toch veroorzaken de bord jes met de punten vaak veel gejoel bij de toeschouwers. Mevrouw E. Bon-Meyer, secretaresse van de lan delijke technische commissie kunst rijden: „De reacties van het publiek moet je niet erg serieus nemen, om dat zij vaak belang bij het reilen en zeilen van een kennis of een landgen oot heeft. De punten zijn echter niet het belangrijkste. Nee, de plaatscij- fers zijn het probleem bij de jurering Een factor waar de mensen, meestal door gebrek aan kennis, geen reke ning mee houden". Het plaatscijfer geeft de rangorde van de deelneemster aan na een be paald wedstrijdonderdeel. Wie van een jurylid het hoogst aantal punten krijgt, ontvangt van dat jurylid plaatscijfernummer één. Geeft een jurylid aan een deelneemster het laagste puntentotaal, dan heeft die automatisdh het hoogste (dus on gunstigste) plaatscijfer. Als alle jury leden nu het uiteindelijke plaatscij fer gegeven hebben, wordt door mid del van een majoriteitssysteem de definitieve uitslag van de wedstrijd bepaald. Mevrouw Bon is één van de vier kampioenschapsjuryleden in ons land. Zij kan derhalve door de Ko ninklijke Nederlandse Schaatsenrij ders Bond uitgezonden worden naar Olympische, wereld- en Europese kampioenschappen. Ook zij weet dat de juryleden een persoonlijke voorkeur kunnen hebben: „Bij een twijfelgeval tussen bijvoorbeeld een Engels en een Nederlands meisje, zou ik gerechtigd zijn mijn voorkeur voor het Nederlandse meisje uit te spreken. Is er echter een verschil tussen de meisjes, zoals bij de Olym pische Winterspelen in Innsbruck tussen de Amerikaanse Dorothy Ha- mill en Dianne de Leeuw, mag ik zoiets niet doen. Bij iedere wedstrijd is een scheidsrechter, die naderhand de plaatsingen controleert. Ziet hij een te grote afwijking, kan hij een rapport sturen naar de ISU, de inter- nationale schaatsbond. Deze beslist of er een berisping of zelfs een schor sing volgt Dit is een stok achter de deur". Er is een cursus geweest voor juryle den, die echter voor onbepaalde tijd is stopgezet. Op voordracht van de landelijke technische commissie kunstrijden wijst de KNSB nieuwe, nationale juryleden aan. In Neder land zijn er hier ongeveer een twaalf tal van. De belangrijkste eisen waar aan zij moeten voldoen zijn: geen last van zenuwen, intelligent, bonafi de en zij moeten zelf in de kunstrij- sport bezig geweest zijn. Na min stens twee nationale kampioen schappen zonder te grote fouten, kunnen zij door de KNSB voorgedra gen worden bij de ISU als internatio naal jurylid. Als de ISU hier in toe stemt. moeten zij ervaring opdoen bij internationale wedstrijden. Hier na kan de KNSB een beroep doen op de ISU om ze kampioenschapsjury- Annemarie Verlaan zal tijdens het Nederlands kampioenschap vooral worden bedreigd door de zeer jonge talenten die het kunstrijden momenteel voortbrengt. klein beetje in een impasse geraakt Na de successen van Sjoukje Dijk stra en Joan Haanappel was er een braak terrein ontstaan Door de komst van Dianne de Leeuw werd dit echter snel gecultiveerd Dianne haalde veel titels en bracht het peil in Nederland op een aanzienlijk ni veau. Nu zij professional is gewor- lid te laten worden. De ISU gaat in de komende tijd voor deze overgang een examen instellen, die er voor heen niet was. „Een voordeel," vindt mevrouw Bon, „omdat de landen die niet zo gespecificeerd zijn in het kun strijden hierdoor meer internationa le ervaring kunnen opdoen." Het Nederlandse kunstrijden is een den. is de strijd voor de titel in ons land weer volledig open.In de kunst - rijsport is echter ook te betreuren dat de leeftijd van de meisjes als maar lager wordt. In navolging van Oost-Duitsland en de SowjetrUnie doen ook ln Nederland kinderen mee aan kampioenschappen. Het is de vraag of deze zware sport voor deze kinderen medisch en psycholo gisch verantwoord is. Voor het Nederlands kampi oenschap op 14 en 15 januari in de Amsterdamse Jaap Edenhal wordt ook al nieuwsgierig uitgekeken naar de allerjongste talenten. Mevrouw Bron: „Omdat Dianne de Leeuw de Europese titel bezit mogen de eerste twéé meisjes eind januan naar het Europese kampioenschap in Helsin ki. Het zou voor het kunstschaatsen in Nederland het beste zijn, wanneer een jong meisje mee zou gaan. Die heeft nog een hele toekomst voor zich, de wat oudere meisjes hebben hun tijd min of meer al gehad Nedf->.iid heeft momenteel twee meiijes van twaalf jaar. die het misschien een eind kunnen schop pen Hrrma van der Horst traint in Amerika onder de zeer deskundige leiding van Carlo FassL Monique Verlaan traint in het Duitse FUssen met trainer Hofer. Twee andere, ou dere meisjes, zijn Annemarie Ver laan en Blblanne Pruyn Annemarie Verlaan werd tijdens de laatste Ne derlandse kampioenschappen twee de achter Dianne de Leeuw en Bibi- anne Bruyn behaalde dit Jaar een overwinning bij internationale wed strijden in Heerenveen. Het kunstrijden is een dure sport. Hier zorgen niet de schaatsen of het glitterpakje voor, maar de beperkte trainingsfacillteiten in Nederland Mevrouw Bon: „Als iemand echt iets wU bereiken ln het kunstrijden in Nederland moeten er mogelijkhe den gezocht worden ln het buiten land: een dure trainer en een Ijsbaan waarop voortdurend getraind kan worden. Ik zou graag een bondstrai- ner in Nederland willen hebben, maar dit is voorlopig geen financieel haalbare kaart." INZELL Jos Valentijn heeft zich tijdens onderlinge wedstrijden van de Nederlandse sprintkernploeg twee maal de snelste getoond De 500 meter legde hij winnend af in 39,57 seconden Eppie Bleeker werd tweede met maar vijfhonderdste se conde langzamer dan Valentijn De derde plaats was voor Bert de Jong met een tijd van 40 22 seconden Op de 1000 meter bedroeg het ver schil tussen Valentijn en Bleeker ruim een halve seconde. Valentijn finishte ln 1 19,38, Bleeker kwam in 1.19,91 over de eindstreep. Ook Bert de Jong bleef onder de tachtig se conden 1 19.99. De Noorse Junlore Björg Eva Jensen vestigde tijdens schaatswedstrijden op de Jordalbaan in Oslo de aan dacht op zich door de 3000 meter dames af te leggen binnen de grens van vijf minuten: 4.56.5. Het Noorse meisje is pas eerstejaars junior Het jeugdwereldrecord is met een tijd van 4.46.56 in handen van de Rus sische Natalia Petroeseva ROTTERDAM Stadion Feye noord N V. heeft voor het eerst sinds 22 Jaar verlies geleden. De maat schappij heeft het boekjaar 1Q75-1976 (per 30 juni) afgesloten met een nadelig saldo van 107 720 gulden. Het jaar daarvoor werd 174 444 gulden winst behaald, zo blijkt uit het jaarverslag Het bezoekersaantal zowel voor de competitiewedstrijden van de Sportclub Feyenoord als in zijn tota liteit daalde aanzienlijk. Het totale aantal daalde van 827 057 tot 691 042 Veel zorg werd besteed aan het on derhoud van het stadion, vooral re paraties aan staalconstructies en conservering van de 22 trappenhui zen. Mede tengevolge van het in voorgaande jaren gevoerde beleid meent de directie te mogen stellen dat het stadion in een uitstekende staat verkeert. ADVERTENTIEI

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 33