Boerenschilder Broeze bleef Twente trouw RSY krijgt forse marine-order ordel van smaragd p het dambord het weer door hans de Jong Dat hef onze Jan emaakt, dèn knooit altiet Overheid helpt boseigenaren bij opruimen Twee broertjes bij brand omgekomen Sneeuw- en ij zeioffensief Verantwoording voor Overvecht bij vijf instellignen -f Zuivere Zweedse Droppastilles. DAG 31 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 1 door Jac. Lelsz plaatselijk sneeuw of ijzet Dlesch schreef dat je niet aan hem kon zien dat hij voortkomt uit een geslacht, dat al generaties lang op een boerderij woont. „Een gevoelig, intellectueel gezicht, een oude hoed met karakter, een manchesterbroek in camouflagetinten. Precies een jonge laten we zeggen dominéé of chirurg met vakantie. Broeze, die ongehuwd bleef, heeft hard gewerkt. Op de boerderij en in zijn atelier. Zoals gezegd, hij heeft zich niet tot één stijl beperkt, maar het kubisme paste hij het meest toe. In zijn werk valt een duidelijk ver langen te onderkennen naar harmo nie. evenwicht. Gebruikmakend van de middelen die het kubisme ver schaft. geeft hij gestalte aan wat hij als schoonheid ervaart. Enige monotonie is aan die kubis tische werken niet vreemd. Men kan eindeloos variëren, maar het grondpatroon blijft veelal hetzelfde. Er is dan ook niet veel verschil tus sen de schilderijen uit Silezië, Zuid- Frankrijk en Twente, behalve dan dat er, meest in het centrum, een boer, een poortboog of een muzikant wordt geplaatst. Tientallen tegelijk Het komt voor dat Broeze enige tientallen schilderijen tegelijk on derhanden heeft. Vaak duurt het jaren voordat hij een bepaald schil derij ais voltooid beschouwt. Bij zijn schilderijen staan vermeldingen als 1945-1950 of 1960-1970. Ook bij de wat uitgesprokener figuratieve doe ken, die overigens wel tegen het kubisme aanleunen, zijn gave voor beelden van Broezes natuurtalent. Om er één te noemen ..Drie vrou wen in de sneeuw". Het deed ons wat „klimaat" betreft enigszins den ken aan Hendrik Chabot. Eén zaal is gevuld met een reeks heel fijnzinni ge aquarellen, die ondubbelzinnig aantonen dat Broeze ook op dit in strument helemaal thuis is. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Van der Stee van landbouw en visserij wil particuliere boseigenaren financieel helpen bij het opruimen van bosper celen. die in 1976 door brand zijn geteisterd. Doel van dat opruimen moet zijn het voor herinplant ge schikt maken van de grond. De bij drage bedraagt tachtig procent van de goedgekeurde netto-kosten van het opruimen en het toezicht daar op, ten hoogste duizend gulden per hectare. De aangemelde bosop- pervlakten moeten op zijn minst een halve hectare zijn. De minister geeft verder, met terug werkende kracht tot 1 januari 1976, bijdragen voor het aanleggen, ver beteren. verbreden en afsluiten van onverharde bedrijfwegen in het bos. als de netto-kosten van dat werk op zijn minst zeshonderd gulden bedra gen. Van de goedgekeurde netto- kosten van het werk wordt tachtig procent als bijdrage gegeven. Het maken van het ontsluitingsplan wordt door de overheid volledig be taald, als het niet meer kost dan veertien procent van de netto- kosten van het ontsluiten zelf. Meer eigenaren kunnen gezamenlijk aanvragen indienen. De aanvragen moeten naar de hoofdingenieurs- directeur van de landinrichting in de verschillende provincies, die voor het opruimen voor 1 april aanstaan de, die voor het ontsluiten, tot nader order. Van een verslaggever DEN BOSCH Bij een brand in de nacht van woensdag op donderdag in de Van Heurenstraat in 's- Hertogenbosch zijn twee broertjes van drie jaar en vijf maanden om het leven gekomen. Het vuur woed de op de eerste verdieping van het huis. terwijl de ouders niet thuis waren. De oorzaak van de brand is tot op dit moment nog niet duide lijk. In Utrecht zijn twee gezinnen door een brand in een huis aan de Burge meester Reigerstraat gistermorgen dakloos geworden. De bovenste twee verdiepingen van het pand gin gen geheel verloren. Eveneens gistermorgen zijn in Gro ningen twee woningen uitgebrand en drie huizen door het vuur aange tast, nadat een brand ontstaan was boven een drukkerij aan de Mu seumstraat. In het Zeeuwse Renesse ls gister morgen een landbouwschuur tot de grond toe afgebrand. HOOOWATER l jan. 77 - VUaslngen 11.08- 23 38, HarlngvlleUlutten 11 21-23 53. Rotter dam 0 53-13 09. Scheveningen 0.02-12 32, IJmul- den 0 44-13 11. Den Helder 3 40-18 07. Harllncen 6 12-18 47. Delfzijl 8 28-21 14 HOOGWATER 2 Jan 77 Vliaalngen 12 02- Hanngvlieuiutten 12 lS~.Rotterdam 1 47-14 04. Scheveningen 1.03 13 21. IJ muiden 1 42 13.58. Den Helder* 47- 17 16. Harllngen 7.16-19 49. Deltzijl 9 30-22 08. HOOOWATER 3 Jan. 77. Vlttslngeo 0 24-1245. Hanngvlieuiutten 0 41-12 59. Rotterdam 2 30- 14 50. 8cheveningen 1 46-14 02. IJmulden 2 23- 14 37, Den Helder 5 46-18.0». HaxUngen 8.13- 20.37, Delfzijl 10.26-22.57. Het is bijzonder slecht getroffen dat een neerslagfront uit Engeland bij ons oudjaar komt vieren. Dat brengt mee dat de wegen slecht berijdbaar kunnen worden door sneeuwval en ijzel. sneeuwverstuivingen zijn in het midden en met name het oosten van het land beslist niet uitgesloten. Dat kan ook weer aanleiding geven tot verkeersbelemmeringen. Boven dien is een sterke en aan zee storm achtige zuidelijke wind erg hinder lijk en onaangenaam. Vooral met deze temperatuur, die zich lang zaam in de richting van het vries punt gaat bewegen dus echt in de „waterkousector". Het langst blijft het licht vriezen in het oosten. In het westen kan het in de loop van van daag al 2 of 3 graden worden. Het is niet de eerste maal dat de cember z'n grote onberekenbaar heid demonstreert. Voor het eerst viel dat op veertien dagen geleden tijdens een plotselinge warmtegolf in de hogere niveau's die aanleiding gaf tot sneeuwval en als gevolg hier van ongelukken. In dit geval drong er donderdag zeer snel een warmere en vochtigere stroming in de boven lucht door uit zuidwest tot west. De temperatuurstijging op vijfduizend meter hoogte had gistermiddag om één uur Hannover nog niet bereikt: - 30 graden, evenmin Berlijn - 35 graden. Op hetzelfde moment was het boven de Scilly-eilanden al - 23, boven Brest - 22. De wind boven Hannover was op vijf kilometer nog zwak zuidoostelijk, maar daarboven al westelijk evenals boven Berlijn. Natuurvrienden konden aan het winterse landschap, dat een somber der aanzien kreeg al in de vroege morgen vaststellen dat er iets loos was. bovendien werd er morgenrood zichtbaar door aansnellende hoge bewolking uit westzuidwest. Van een verslaggever UTRECHT Drie sociaal- psychiatrische ddlensten ln de regio Utrecht, het ziekenhuis Overvecht en het Willem Arntzhuls, gaan geza menlijk de verantwoordelijkheid op zich nemen voor de activiteiten van het crisis-interventiecentrum Over vecht in Utrecht. De vijf Instellingen zullen voor 1 mei een^plan bij de ziekenfondsraad op tafel leggen voor een geïntegreerde 24-uurs be reikbaarheid voor (hulp aan mensen in plotselinge geestelijke moeilijk heden) ln de regio Utrecht. Zoals gemeld is het crisiscentrum ln Utrecht, waar mensen met psy chische moeilijkheden dag en nacht terechtkonden, per 1 december jl. officieel gesloten, omdat de zieken fondsraad de activiteiten niet langer wilde financieren. Vorige week bleek de ziekenfondsraad echter toch nog bereid te zijn om voor een half jaar een overbruggingskrediet te ver strekken. Het hoeft geen betoog dat een der gelijke resolute depressie ontplooiing in de hogere lagen ook een geleidelijke stijging van de tem peratuur aan de grond tot gevolg heeft. Die zou in ons land het duide lijkst zijn op nieuwjaarsdag. Ver wacht mag worden dat het mini mum van 978 millibar bij Schotland naar het noordoosten gaat. De uitlo per ervan zal zaterdag en zondag overal in ons land de dooi doen invallen. In de nacht van woensdag op don derdag was het in Brabant plaatse lijk nog -15 graden geweest, in de DDR -15 tot -20, dicht boven de sneeuw zelfs -25 graden. De sneeuwhoogte van veertig cm in Schouwen-Duiveland, genoemd in de nieuwsberichten, berust op een misverstand, teweeggebracht door een bulldozer. Medewerker C. Wedts-de Swart in Middelburg vond na een vrij uitvoerig onderzoek geen grotere sneeuwhoogten dan twintig cm, onder andere in Middelharnis en Papendrecht. Ouddorp kwam tot 18 cm, Bruinisse 10, Brouwershaven 4. Zierikzee en Middelburg 2 cm. In Haamstede viel niets. Het is zeer wel mogelijk dat de uitstoting van in dustriële afvaldeeltjes in Rotterdam de vorming van sneeuw in die be wuste bui van dinsdagavond extra heeft gestimuleerd. Enkele KNMI- deskundigen hadden ook dit ver moeden. Er zijn verder aanwijzingen dat ook de Belgische weerdienst dit effekt kent, maar dan teweegge bracht door de industrie van Antwerpen. Het schrijven met het verlanglijstje van drie weerfanaten in Zaandam heb ik doorgezonden naar de „hoge re instanties". In het Alpengebied zijn de condities na de sneeuwval van de afgelopen dagen verbeterd. In Tirol ligt in het hooggebergte tot 2meter sneeuw, in Zwitserland tot 2 meter, in de Dolomieten tot 1.20 meter. De tem peratuur in de skigebieden wordt weer aangenamer, op 1500 meter zal die 10 graden of meer boven nul bereiken. In de Franse Alpen is de toestand redelijk tot goed met rondom Chamonix 3'/. meter sneeuw. In de Ardennen zijn geen skimogelijkheden en ln de Eifel Ugt met vijf cm sneeuw, ook te weinig. Dichter bij huis kan het wel, name lijk in Sauerland met rondom Win terberg 14 tot 40 cm sneeuw. In het Friese Nijelamer is voor vandaag een hardrijderij op de schaats op natuurijs korte baan voor Jongens tot en met zestien Jaar uitgeschre ven: een première voor Nederland. tijd een schilderende boer ge bleven. Op flinke afstand van het officiële kunstleven, van de salons en van de plaatsen waar men zichzelf nogal eens opblaast met diepzinnige be schouwingen, bedreef hij het métier. Hij bleef trouw aan zijn handwerk, de landbouw, en trouw aan zijn ge boortegrond. Twente. Een streek die,, zoals opgemerkt is, voor de schilder kunst als een niemandsland kan worden beschouwd. Weinig bekende schildersnamen zijn verbonden aan dit gebied. Jongkind, bij voorbeeld, werd er geboren, maar ging al op zijn 26ste naar Parijs. Wat Jongkind betreft, is gezegd dat er een komeet langs Twente streek. Voor Broeze geldt dat zeker niet. De boerenzoon uit Elsenerbroek (Mar- kelo) blééf waar hij ter wereld kwam. Hij verdeelde zijn tijd tussen het boerenbedrijf en het schildersbe drijf. Zo schiep hij een oeuvre dat stellig de geografische en professio nele achtergronden verraadt, maar dat even zeker niet uitsluitend door deze wordt bepaald. Toen zo'n 65 jaar geleden een school juffrouw eens bij de grootvader van Broeze op bezoek was en in de keu ken haar oog viel op een ingelijste potloodtekening zei de oude man: „Wat kiek ie toch, dat hef onze Jan emaakt, dèn knooit altied, he hef wel een kiste volDe schooljuffrouw en haar verloofde werden meteen door het werk getroffen. Met de schooljuffrouw en haar vriend bezocht Jan de eerste ten- Jan Broeze: „Drie vrouwen in de sneeuw, Silezië", olie verf, 1935-1940. toonstellingen. Zo zonden ook werk van hem naar prof. A. J. der Kinde ren, directeur van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten in Amster dam. Zij vroegen zijn oordeel en in formeerden naar studiemogelijkhe den. Hij oordeelde gunstig, maar het studeren zo ver van huis stuitte op moeilijkheden. Kruysen Jan Broeze heeft overwegend zichzelf gevormd. Van een enkeling kreeg hij wat lessen. Daarvan moet in ieder geval genoemd zijn vriend, de Limburgs-Brabantse schilder Jan Kruysen. Kruysen heeft later echter eens gezegd: ,,'k Heb hem enkel wat techniek kunnen leren, 't andere had hij zelf wel." In het begin van de jaren twintig heeft hij met Kruysen een half jaar in Silezië gewerkt. Behalve het wat langere verblijf in Silezië heeft Jan Broeze korte reizen gemaakt naar Duitsland, Tsjecho- slowakije, België. Frankrijk, Zuid- Frankrijk en Spanje. Hij genoot dan. deed indrukken op en liet zich ook wel inspireren. Toch bleef hij de van nature honkvaste Twent, die de in spiratie allereerst dichtbij huis vindt. Déér onder de rook van eigen schoorsteen, schilderde hij. Impres sionistisch, pointillistisch, expressio nistisch en voor kubistisch. Bepaald niet in geregelde orde, maar nu eens zus en dan weer zo, naardat het hem lustte. Voorjaar '45 staken de Duit sers de boerderij in brand, waarbij twintig schilderijen verloren gingen, honderden tekeningen en dertig schetsboeken. Al eerder ln de oorlogsjaren had Jan Broeze een fors aantal schilderijen e.d verloren, maar hij heeft prak tisch nooit wat verkocht en daarom was er voldoende materiaal voor een overzichtstentoonstelling voorhan den. De eerste doekjes die we van O Jan Broeze: „Winter landschap Markelo", olieverf 1950. hem zien. zijn van begin '20. Meest landschappen, wat vlak maar toch al mooi van sfeer. Verder enige stil levens. bloemen. En ook een paar portretten, boeren met petten maar ook heren met hoeden. „Portret" Van Broeze zelf hangt er ook een portret, dat van '24 dateert, toen hij 28 was. Het is geschilderd door zijn vriend Jan Kruysen. Meer dan een kwart eeuw later gaf dr C. F Dlesch eens een verbaal portret van hem. Hij had hem graag schilderend aan getroffen. Niets daarvan, want hij vond hem in het winterse landschap van Elsenerbroek (Markelo) meteen grote bijl, in het eikehakhout op zoek naar een passend stammetje. nog een tweede terugblik op de door het Suikercomité uitgeschreven wedstrijd met als opdracht partijproblematiek. Maar eerst wens ik u allen nog een gelukkig uiteinde en een nog gelukkiger nieuwjaar. ADVERTENTIE Koninklijke Wcssanen zal over 1976 op de gewone aandelen een on veranderd interimdividend van 1.60 uitkeren. De Nederlandsche Mid- denstandsbank zal over 1976 per aan deel van 50 een onveranderd inte rimdividend uitkeren van 3,75 in contanten of naar keuze 2,50 in aandelen ten laste van de agiore- serve. De bank verwacht dit jaar een flinke winststijging ten opzichte van 1975 te behalen. De resultaten over het eerste halfjaar waren al 38 procent hoger dan in dezelfde periode van 1975. Rekening houdend met deze gunstige ontwikkeling mag een ver hoging van het slotdividend worden verwacht. Vanaf 10 januari 1977 kan op de Amsterdamse beurs worden gehan deld in Amro-Spaarbrieven 1975- 1981 II tot een maximaal nominaal bedrag van 50 min. Vervroegde ge hele of gedeeltelijke aflossing van deze spaarbrieven is niet toegestaan. Renteverrekening vindt plaats op basis van 8,75 pet per jaar. Tevens zal de Amrobank overgaan tot de uitgifte van 8,25 pet Amro Spaarbrieven 1977-1982. Per 10 janu ari worden deze stukken verkrijg baar gesteld Ook voor deze spaarbrieven zal notering worden aangevraagd. Twenthe, Enschede, tot 30 ja nuari een vrij uitgebreide over zichtstentoonstelling aan zijn werk gewijd. Jan Broeze is al- beloof u alvast in mijn eerste in het nieuwe jaar uitgebreid te komen op het Suikertoer- maar nu eerst de probleemwed- 36-31 27 x 36 6. 47-42 36 x 47 7. 33-29 24 x 33 8. 38x9 47x40 9. 35x2 4x13 (34x43-tt). 2x35) 10. 2x49 met het al genoemde^ Canalejas-motief. Het ministerie heeft de opdracht nog dit jaar gegeven om zo een bijdrage te leveren aan het verlichten van de problemen van de scheepsnieuw- bouw in ons land. Twee van de vier fregatten zullen worden gebouwd bij een adere RVS- dochter, Wilton -Feijenoord in Schie dam. Mede hierdoor is deze werf tot 1981 goed voorzien van marinewerk. Vorig jaar boekte de werf een order voor drie grote korvetten voor de marine van Indonesië. „De Schelde", die in 1974 ook de opdracht verwierf voor de eerste en tweede series stan daardfregatten (in totaal acht) voor de Nederlandse marine, heeft nu vo lop werk tot in 1982. De twaalf stan daardfregatten voor de Koninklijke Marine zullen tussen 1977 en 1983 worden opgeleverd. Het eerste schip de „Kortenaer", is eerder deze maand officieel gedoopt. Het schip zal in de loop van volgend jaar in de vaart komen. Het ontwerp van het standaardfre gat is ontwikkeld door de Koninklij ke Marine in nauwe samenwerking met „De Schelde" en Nevesbu, het ontwerp- en ingenieursbureau van RSV voor marineschepen. Ook in West-Duitsland is een grote belangs telling voor het ontwerp. Het is de bedoeling dat er op Westduitse wer ven zes fregatten naar Nederlands model worden gebouwd. ISCHEDE Jan Broeze, de erenschilder uit Twente, is jaar geworden. En daarom irdt in het Rijksmuseum )e naam van dit werkstuk van W. iaars uit Geldermalsen luidt: „Gor- lel van smaragd". Dat lijkt mij ge ien de positie erg goed gekozen. De finst wordt als volgt geforceerd: 1. 7-31 17-22 2. 42-37 9-14 (gedwongen, 'ant er dreigde 34-29 gevolgd door 8-32) 3. 34-29 23x25 4. 38-32 27x38 5. 1x23 19x28 6. 39-33 28x39 7. 49-43 9x48 8. 31-26 48x31 9. 36x20 15x24 10. 6x8 7-12 (gedwongen) 11. 8x17 25-30 2. 17-12 24-29 13. 12-8 29-33 14. 8-3 33-38 5. 3-25 30-25 16. 40-34 38-42 17. 25-20. Iet commentaar van een jurylid uidt terecht: een uitgebalanceerd eheel met een zuiver partij karakter n een fraai slot. Na de zes prijswinnaars, die u nu alle hebt gezien, is het de beurt aan de eervolle vermeldingen, die ook van een prachtig stuk werk getuigen. Het is onmogelijk, ze allen bij de hoornen te vatten, maar de tweeling van „Joeri Wiersma" (Harm had mij hier over al het een en ander verteld!) wil ik u beslist niet onthouden. De slag mechanismen zijn werkelijk fenome naal. Jammer, dat papa Wiersma de ze produkten al aan deze en gene had laten zien, zodat Hermelink te recht verzucht in zijn commentaar op deze inzending: „Wat moet je als jurylid, als je dit zelf al eens op het bord hebt gehad". Motto van deze) tweeling: „Eersteling" en zeer toe passelijk ook. ROTTERDAM De Koninklijke Maatschappij „De Schelde" in Vlissingen, onderdeel van Rijn-Schelde-Verolme, heeft van het ministerie van defensie opdracht gekregen voor de bouw van een derde serie standaardfregatten voor de Koninklijke Marine. De order, ter waarde van 836 miljoen gulden (prijspeil 1974), levert 9.000 manjaren werk op, waarvan 4.000 voor de toeleverende industrie. )e zesde prijs viel ten deel aan de erste buitenlander in het rijtje irijswinnaars en eervolle vermeldin- en, de Fransman Jean Chaze uit 'rivas. Hoewel het Canalejas-motief 1 ontzettend oud is. is Chaze erin [eslaagd dit fraaie motief in een par- ijstand te verwerken, hetgeen een [rote kunst is. Jammer, dat de slag- «•endingen minder origineel zijn. 'och een kunstwerkje van uitzon- lerlijk gehalte. Het motto van dit irobleem luidt: Un métier torturé, letgeen zoveel betekent als: een ver-' chrikkelijk werk. ilossing: 1. 34-29 23x34 2. 32-27 x23 3. 37-32 (zonder deze tussenzet dezelfde combinatie waarschijn- ik remise) 18x27 4. 32x21 16x27 5. Oplossing A: 1. 34-29 26x28 2. 39-34 28x39 3. 38-32 24x33 4. 32-27 22x31 5. 30-24 20x40 6. 45x34 39x30 7. 35x22 17x28 8. 41-37. De tweede oplossing (opgave B) verklaart de naam twee ling: 1. 27-22 25 x 23 2. 32-27 23 x 32 3. 33-29 17x28 4. 29-24 19x30 5. 21-17 11x31 6. 36 x 27 32 x 21 7. 26x10 4x15 8. 39-34. Een prachtige slagencombinatie, die zeer elegant aandoet, en origineel ten tonele wordt gevoerd door hem gepaard te doen gaan met een ge spiegelde tweelingbroer. FRANK DROST

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 11