Winterweer gooit treinen in de war Scheffer opnieuw beschuldigd r Speels <X ttjêè pij Glansrol voor Zweedse koning in kerstverhaal Weer landelijke regels voor vuurwerk gevraagd Onderzoek naar bouwmarkt vertraagd - pag. 3 net Nieuwe Haagse Courant enmetNieuwe Leidse Courant Stemzegel CTv (Ierland Pekel strooien helpt niet veel Zogezegd Koud Vogels trekken langs de kust ,Ook betrokken bij doodschieten van Duitse onderwijzer' Ernstige onlusten in Noord-China HfamervragenT .Meer controle op1 [verkoop vuurwerl Actie tegen zending in Brazilië Welkomstvoordeel hoort bij u. Jh 34STE JAARGANG NR. 10022 DONDERDAG 30 DECEMBER 1976 *r diOorficUlj^stt maAaz tfoA, adJOftPit*/ TGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM VOOR ONZE ADRESSEN EN TELEFOONNUMMERS ZIE PAGINA 2 BONNEMENT 14,17 PER MAAND - 42,50 PER KWARTAAL - 167,80 PER JAAR - POSTGIRO 660000 - BANK NED. CRED. BANK REK.NO. 23.00.12.574 - GEMEENTEGIRO XI1000 - LOSSE VERKOOPPRIJS 0,55 STOCKHOLM (Reu ter) De Zweden kun nen zich in deze koude dagen de harten war men met een sprook jesachtig verhaal over hun koning. De 30-jari- ge koning Carl Gustaf heeft namelijk een jon ge vrouw van de vries- dood gered. En dat nog wel op kerstavond. Volgens een woord voerder van het Zweed se hof vond de koning vrijdagavond laat, toen hij zijn hond uitliet in het paleispark, een jon ge Chinese vrouw, lig gend in de sneeuw', to taal verkleumd en reeds buiten kennis. De jonge koning nam de vrouw in zijn armen, droeg haar naar het warme paleis en liet haar daar in dekens wikkelen. De wakkere Zweedse pers heeft inmiddels uitgevonden dat de vrouw een Chinese stu dente is, die kerst avond een feestje bij woonde bij een studen tenorganisatie, die kan toor houdt in een pa leisvleugel. Om de sneeuw, die* ze in Zwe den nog hebben op kerstavond, wat van naderbij te bekijken was zij naar buiten ge gaan, aldus de koning de gelegenheid biedend een glansrol te vervul len in een fnooi kerst verhaal. Over zwavel stokken, die het meisje bij zich zou hebben ge dragen, wordt niets vermeld. DEN HAAG De PTT zal op 25 januari een bijzondere postzegel uitgeven die gewijd is aan de ko mende verkiezingen van de Twee de Kamer op 25 mei. Op de zegel is een deel van het bekende stembil jet afgebeeld met een rood inge vuld vakje en een rood gepunt potlood. De zegel bevat verder de kleuren geel, grijs en zwart. Erop gedrukt staan, behalve het woord Neder land, de woorden: „Tweede Kamer der Staten-Generaal". De zegel is 36 bij 25 millimeter en wordt uitge geven in de waarde 45 cent. Hij zal voor onbepaalde tijd, als zegel voor drukwerk, aan de postinrichtingen verkrijgbaar zijn. Op dezelfde datum verschijnt ook I veétie Kamer df Staten l'-ent-Miii een postzegel die de campagne „verstandig met energie" onder steunt. Die zegel wordt uitgegeven in de waarde van veertig cent en bevat een afbeelding, waarop de uitstraling van warmte en licht voorgesteld wordt. Deze zegel heeft de kleuren geel, rood, blauw en zilver. Britse deskundige: Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Volgens de Britse milieu-deskundige Dun can Laxen is het strooien van pekel op gladde wegen een wei nig nuttige aangelegenheid. Pekel is duur, zegt hij, doodt de bermbeplanting, vergiftigd sloten en vreet de lak en het chroom van auto's aan. Boven dien. aldus Laxen, hebben Amerikaanse onderzoekingen aangetoond dat het pekelèn van wegen eerder méér dan minder ongelukken voort brengt, kennelijk omdat chauffeurs een gepekeld weg dek voor „slipvast" aanzien terwijl er tweemaal zoveel slip gevaar zou bestaan als op een gewoon nat wegdek. De heer Elsenaar van het Rijkswegenbouwlaboratorium onderschrijft de ideeën van Laxen voor een deel. maar houdt staande dat zout nog het minst dure en minst scha delijke middel is ten opzichte van andere methoden om sneeuw te verwijderen. Wel blijft het devies: hoe minder strooien, hoe beter. DEZE KRANT Pagina 2: Afscheid van bisschop Schart Pagina 3: Surinamers voor rechter een aparte groep Pagina 5: Pagina 7: Eurocommunisme „een vies woord" Pagina 9: Je kunt ook wijn van druiven matten Aan het einde van het jaar is het gebruikelijk een blik vooruit te werpen. Onze redactie economie verzocht in afwijking van de gewoonte om een aantal voor aanstaande economen hun toe komstvisie te laten geven dit maal een drietal cabaretiers hun verwachtingen voor het komende jaar uit te spreken. Wij stelden hen daartoe voor op 25 mei 1977, verkiezingsdag, de functie van premier te aanvaar den en een beleid uit te stippelen. Op pagina 15 de visie van de premiers Seth Gaaikema, Sieto Hoving en Fons Jansen. Ik vind het niet zo erg als een mens in een bepaalde positie macht heeft. In die zin ben ik rechts. Burgemeester Samkalden van Amsterdam. In de loop van de dag toene mende bewolking met plaatse lijk sneeuw. Tot matig, aan de kust tot krachtig toenemende zuidelijke wind. Maximum temperaturen omstreeks -3 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: Eerst lichte tot matige vorst, later temperaturen om het vriespunt met enige neerslag. Morgen zon op: 8.48 zon onder: 16.38 maan op: 13.30 maan onder: 03.46 Van onze verslaggevers AMSTERDAM Het winterweer, dat voor duizenden kinderen in deze kerstvakantie sneeuwpret meebracht, veroorzaakte gisteren grote vertragingen in de treinenloop. De jongelui vermaken zich met hun sleeën opperbest. Deze foto werd gisteren genomen in Zaandam. Hoofdoorzaak van de vertragingen was het bevriezen van de wissels bij het Haagse centraal station, wat weer een gevolg was van het uitval len van de wisselverwarmers. Bui tenlandse treinen moesten omgeleid worden en de Intercitytreinen van Amsterdam naar Vlissingen reden urenlang alleen maar tussen Rotter dam en Vlissingen. Tussen Amster dam en Rotterdam zorgden pen- deltreinen zo goed mogelijk voor het vervoer. De vertragingen op deze drukste lijn van Nederland werkten ook nadelig op andere lijnen, 's Middags om een uur of een hadden technici de wisselverwarmers zover hersteld dat ze weer werkten maar het duurde nog uren voordat de trei nen weer wat normaal reden, 's Avonds kregen de spoorwegen te kampen met een nieuwe tegenslag: op het enkelvoudige baanvak tussen Alphen aan den Rijn en Leiden knapte de bovenleiding waardoor de hele avond tussen beide plaatsen in het geheel geen treinverkeer moge lijk was. Het wegverkeer kon aardig op gang gehouden worden. In de meeste ge vallen althans. Ernstige pech onder vonden tien automobilisten toen zij gisternacht op een zijweg onder Ouddorp op Goeree-Overflakkee vast liepen in een veertig centimeter dikke sneeuwlaag. Dp rijkspolitie wist er een paar los te trekken. De anderen moesten hun auto's achter laten en zijn door politieauto's thuisgebracht. Vogeltrek Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Dr H. J. SCheffer, belast met een ondereoek in de zaak-Menten, in mei 1945, na de bevrijding, ook betrokken zijn geweest bij de liquidatie van een Duitse onderwijzer, die door het verzet van verraad aan de Duitsers werd beticht. Deze onderwij zer, Kuntz, zou op een weg tussen Rotterdam en Gouda in het bijzijn van Scheffer zijn doodgeschoten. Deze beschuldiging is afkomstig van de in Schiedam wonende gepensio neerde hoofdagent-rechercheur Jan van den Ende, die een belangrijk aandeel heeft gehad in de opsporing van de oorlogsmisdadiger Anton van der Waals. Volgens Van den Ende heeft de verzetsstrijder Jos de Groot, in het verzet bekend onder de naam Jos de Killer, na de bevrijding tege nover hem bekend Kuntz door het hoofd te hebben geschoten. De Groot zou verklaard hebben dat Scheffer aanwezig was. Kuntz was in de oorlog ondergedo- PEKING (Reuter) Politieke on lusten in de Noordchinese stad Pao- ting zijn uitgeaard in een bewapend conflict, aldus politieke waarnemers in de Chinese hoofdstad. Er zouden in Paoting nu op grote schaal moorden, verkrachtingen en banko vervallen worden gepleegd. Ook zouden er fabrieken worden opge blazen, en militaire arsenaals, win kels en voedselopslagplaatsen wor den overvallen. De escalatie van de vijandelijkheden zou de hulpverle ning aan de eerder dit jaar door een aardbeving getroffen gebieden on mogelijk hebben gemaakt. De Chi nese autoriteiten hebben richtlijnen voor het stoppen van de vijandelijk heden uitgevaardigd. Onder meer moeten de elkaar bestrijdende groe pen hun gevangenen vrijlaten en het gestolen geld, hun wapens en hun voertuigen aan de autoriteiten over dragen. Eerder deze maand had het Chinese Volksdagblad de vier radi- kalen, waaronder Tsjiang Tsjing voor de ontevredenheid in Paoting verantwoordelijk gesteld. ken aan de Stationssingel in Rotter dam om zich te onttrekken aan dienst bij de Wehrmacht. Hij werd daar in januari 1945 gearresterd door Van der Waals, wiens ouders in het zelfde huis woonden. Volgens de ver zetsgroep waartoe Scheffer behoor de, verried Kuntz na zijn arrestatie dat in een schip dat in de Rotte alg, wapens van de illegaliteit waren op geslagen. De Duitsers overvielen dat schip, waarbij een verzetsstrijder ter plekke werd doodgeschoten en een ander later werd .gefusilleerd. In een woning in de Rotterdamse wijk Kralingen, waar ook Kitty van der Have om hèt leven werd ge bracht, zou door Scheffer en ande ren besloten zijn dat ook Kuntz van wege zijn verraad uit de weg ge ruimd moest worden. Kuntz zou zijn meegelokt in een auto, waarin Scheffer, Jos de Killer en mogelijk nog een derde man zaten. Op een stille weg buiten Rotterdam zouden de mannen hebben voorgewend dat de auto een lekke band had. Nadat Kuntz was uitgestapt om de zoge naamde lekke band te bekijken, zou hij door Jos de Killer zijn doodge schoten. Bezwaren Kuntz zou niet in de woning in Kra lingen zijn gedood, omdat de be- CH-Kamerleden: controle faalt Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamerleden voor de ÖHU Van der Mei en Tilanus hebben minister Vorrink opnieuw gevraagd landelijk regels te stellen voor handel en gebruik van vuurwerk. De Kamerleden menen dat uniforme regels de controle op'de naleving ervan vergemakkelijken. rink, maar kregen toen slechts als antwoord dat de controle van het korps controleurs gevaarlijke stoffen ieder jaar wordt versterkt. Die controle richt zich vooral op de in voer en op de groothandel. De controlè sorteert volgens de Kamer leden echter weinig effect, hetgeen onder meer zou blijken uit het feit dat in sommige plaatsen veel te gro te hoeveelheden vuurwerk te koop zijn, terwijl die voorraden soms ook niet aan de veilieheidseisen voldoen. Andere plaatsen waar vuurwerk in beslag genomen werd: Rotterdam (tweeduizend kilo), Arnhem (zeshon derd) Amsterdam (tweehonderd). Den Haag (122), Schoonebeek (twee- De handel in en het gebruik van vuurwerk wordt nu geregeld in ge meentelijke politieverordeningen, met als gevolg dat er sprake is van zeer grote verschillen. Zo kan men in de meeste gemeenten alleen vuur werk kopen tussen Kerst en Nieuw jaar. maar in sommige kan dat ook de gehele maand december. Ook in sommige gemeenten mogen hande laren al vuurwerk verstrekken aan mensen boven de veertien jaar, ter wijl daarvoor elders weer de leef tijdsgrens van achttien jaar geldt. De beide Kamerleden stelden ook vorig jaar omstreeks deze tijd gelijk soortige vragen aan minister Vor- Van een verslaggever bEN HAAG Rond de Jaarwü ing dient de controle op de ver joop van gevaarlijk vuurwerk geïnl Inslveerd te worden, aldus hebbeif Je Tweede-Kamerleden Tilanus ei Van der Mei (beiden CHU) de rail ulsters Vorrink van volksgezond^ [heid en Lubbers van economische kaken gevraagd. De vragen zijn ge^ ateld naar aanleiding van het be licht, dat een grote partij gevaad Ijk vuurwerk uit het buitenlan «ederland zou zijn binnengesmol leid. Zij noemden als mogelljkhe Ti te waarschuwen het gebt ktken van TV-spots. Uit Trouw van 27 december 1975. duizend kilo) en Maastricht (twee honderd kilo). Het inbeslaggenomen vuurwerk wordt op verscheidene plaatsen in bunkers opgeslagen, om na gerechtelijke uitspraak door het leger vernietigd te worden. In een Rotterdamse bunker ligt op het ogenblik een „vooraad" van tiendui zend kilo. De prijs van een kilo be draagt ongeveer 35 gulden. woonster daarvan, mevrouw Van 't Hoff, onder verzetsstrijders bekend als tante Bertha en ook als „moeder van de illegaliteit", daartegen be zwaren maakte. Ook mevrouw Van 't Hoff zou tegenover Van den Ende, toen werkzaam bij de Politieke opsporingsdienst (POD) in Rotter dam, hebben verklaard dat Scheffer bij de liquidatie van Kuntz aanwe zig was. De processen-verb aal van de verho ren van mevrouw Van 't Hoff en Jos de Killer heeft Van den Ende naar zijn zeggen overhandigd aan mr. H.W. van Doorn, de tegenwoordige minister van CRM, en kort na de oorlog hoofd van de POD in Rot terdam. Van den Ende zegt Scheffer zelf niet gehoord te hebben, omdat deze toen al in Indonesië zat. Bij de berechting van Scheffer is over het geval-Kuntz niet gesproken. Van den Ende zegt niet te weten wat Van Doorn met de processen-verbaal heeft gedaan. Minister Van Doorn zei ons gisteravond desgevraagd dat de zaak-Kuntz hem niet meer helder voor 0e geest staat. Wel zei hij zich vaag te herinneren dat Kuntz, wiens naam hij wel kende, iets met de zaak-Van der Waals had uit te staan. De heer Scheffer liet gisteravond via zijn vrouw weten niet bereikbaar te zijn voor commentaar. Volgens Van den Ende is Scheffer ook bij andere liquidaties betrokken geweest. Naar zijn mening heeft hij deel uitgemaakt van een dubieuze verzetsgroep, die bijvoorbeeld ter meerdere glorie van zichzelf het ge rucht zou hebben laten circuleren de Maastunnel te hebben behoed voor vernietiging door de Duitsers. Na de oorlog zou uit getuigenverklaringen RIO DE JANEIRO Braziliaanse autoriteiten hebben gedreigd alle roomskatholieke missionarissen en protestantse zendelingen hun werkzaamheden onder indianen te verbieden als zij zich niet voegen naar het regeringsbeleid dat erop gericht is de ongeveer 100.000 india nen in de Braziliaanse maatschappij op te nemen. Een vertegenwoordiger van de Bra ziliaanse nationale indianen stich ting (Funai) heeft zijn twijfels uitge sproken over het verwijderen van missionarissen en zendelingen uit de reservaten, wat volgens hem de situatie doe verslechteren: „Ik weet niet hoe de indianen zullen rea geren". Kerkelijke functionarissen beschul digen de regering ervan de indiaan se gemeenschap te zullen vernieti gen door hen tot een te snelle inte gratie te willen dwingen., van Duitsers zijn gebleken dat ze 'zelfs nooit met de gedachte hebben gespeeld de Maastunnel aan het ein de van de oorlog te verwoesten. De verzetsgroep van Scheffer was er volgens Van den Ende een die pas na dolle dinsdag actief werd. Over Scheffer zelf zei hij: „Onder het bo nafide veraet zien we hem niet staan". Meer nieuws op pag. 3 Voor de vogelwereld is het winter weer erg ingrijpend: over Zeeland trokken gisteren massa's spreeu wen, lijsterachtigen en veldleeuwe riken op vijf tot 25 meter hoogte snel naar het Westen. Daarboven vlogen op hoogten van 50 tot 150 meter slingers met ganzen, kieviten, houtplevieren en eenden. Eenmaal bij de sterk verbrokkelde kust van het deltagbied gekomen vielen de vogelzwermen in groepen uiteen. Bij de Westkapelse zeedijk zag men dat één groep richting Engeland over de Noordzee begon te vliegen, een an der deel ging naar het Zuidwesten in de richting van de Belgische kust; een derde deel durfde kennelijk het water niet over en vloog langs de kustlijn in de richting Vlissingen. De vogeltrek ging gisteravond onver minderd voort. Kenners noemen dit wintervluchten. vervolg op pagina 3 kolom 3 Nieuw machinaal spelletje in Amerika's amuse mentshallen: voetgangers pakken. Met stuur en gas pedaal zoveel mogelijk over het scherm lopende medeburgers raken. Opmerkelijk. Uw krant heeft een ongeremde belangstellen voor wat mensen beweegt Trouw Sportief en toch aardig Nieuwe abonnee: Straat: Plaats:Giro- Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Ik ntnni pu( sur kense: H 4 fraaie swart-luinat leder» onderzetters met silver bedrukte ouder- wetse loeomotiefmodellen. Werkelijk een sieraad op mijn tafel. |-| Praktlsehe, kleurrijke eeuwigdurende rlemkalender. Modern, origi neel. .Voor de kinderkamer, de keuken of waar dan ook. Tekening van bet vroegere U te Amsterdam. •1 Hij be- fl JT) krant te w \J termijn. ff De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel taalt (na twee weken gratis ter kennismaking de I hebben ontvangen) 6,25 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de open envelop: Trouw/Kwartet, antwoord nummer 2792, Amsterdam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 1