Maar Het! 398Thrillers inde Bibliotheek. Demonstratie voor moskee in Rotterdam Ruzie in industriebond NVV over kernfabriek NUTSSPAARBANK LEIDSE SPAARBANK immbim. EG steunt negen Afrikaanse landen het weer Onstabiele kou WINTERSPORT uur Elsje van Dam mocht vorig jaar zelf de kaarsjes aansteken. Ze zal het nooit meer doen. Verbranden isverschrikkelijk. Voorkom het. Lees toch watje lekker vindt MAANDAG 27 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET P*N Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Met medewerking van de stichting hulp aan buitenlandse werknemers en de taakgroep Islam van de Rotter damse kerken hebben zich op de middag van eerste kerstdag een paar honderd van de duizenden in en rond Rotterdam wonende en werkende mohammedaanse Surinamers, Pakistani, Marokka nen en Turken verzameld op het Schouwburgplein. Hiet begon een demonstratie welke eindigde op de trappen van het stadhuis. In de stoet liepen de Kamerleden Van Dam (AR) en Albers (PvdA) mee. Doel van deze demonstratie was bespoeding van de besprekingen ten behoeve van een moskee. Loco-burgemeester drs J. G. van der Ploeg en wethouder mevrouw mr M. A. Schmitz (soc. zaken) namen een petitie in ontvangst waarbij de heer Van der Ploeg zei. dat de besprekin gen rond de tot moskee te bestem men remonstrantse kerk nog niet waren afgesloten, maar dat het grote verschil tussen de raming, zevenhon derdvijftig duizend gulden, en de vraagprijs, bijna één en een kwart miljoen, nog een moeilijkheid is. De heer Van der Ploeg had er echter begrip voor. dat deze hoge vraagprijs wordt bepaald door de som waarmee de remonstrantse gemeente te Rot terdam zich moet Inkopen in de Ne derlands hervormde kerk. De naar verhouding betrekkelijk ge ringe opkomst werd wellicht ver klaard door een uiteenzetting van het Marokkaans arbelderscomité. de Unie van Arabische arbeiders in Ne derland en de Nederlands-Turkse ar beidersvereniging HTIB en het ak- tiekomité gastarbeiders. Deze vier De Europese Gemeenschap ver strekt uit het Europese Ontwikke lingsfonds bijna 67 miljoen dollar als steun aan negen landen in Afri ka. het Caribisch gebied en de Stille Oceaan de zogenoemde ACP- landen. De EG heeft met deze lan den banden krachtens de Conventie van Lome. In het eerste jaar van de Conventie geeft de EG aldus ruim 448 miljoen dollar aan die landen. organisaties zagen een demonstratie op eerste kerstdag als onkies en bo vendien als zinloos, omdat de bin nenstad geheel was uitgestorven. Zij wilden, aldus de uitgegeven ver klaring, een nodeloos kwetsen van religieuze gevoelens vermijden, om dat daardoor het gevaar dreigt van verbreding van de toch al bestaande kloof tussen Nederlanders en gastar beiders. Pro gastarbeiders heeft de remonstrantse predikant ds J. W. Wery, lid van de taakgroep Islam, in een brief daarop attent gemaakt. De Rotterdamse wethouders Van der Ploeg (tweede van rechtsen mevrouw Schmitz (midden) krijgen hier een petitie aangeboden uit de hand van Mohammedanen die zo spoedig mogelijk een moskee in Rotterdam wensen. Geen vlaggen Bovendien is een aantal Turken weg gebleven, omdat aan de demonstra tie een aantal grijze wolven leden van een fascistisch getinte Turkse nationalistische organisatie deel nam. Van de zijde van de stichting hulp aan buitenlandse werknemers werd dit bevestigd: „Wij kunnen de ze mensen niet verbieden mee te lopen. Wij hebben hen echter zorgvuldig uit de leiding geweerd. Wij hebben zelfs aan enige grijze wolven, die aan de organisatie van deze demonstratie wilden deelne men gezegd dat wij op hun medewer king geen prijs stellen." Zorgvuldig hebben wij alle politieke spandoeken meegedragen, slechts de verlangens naar een eigen moskee en eigen Koranteksten. Aan het hoofd van de stoet liep een Imam Mohammedaans voorganger met opengeslagen Koran, ter begeleiding werd het gebed gehoord „Allah hoe akhbar", „god is groot". Werknemers Almelo oneens met verklaring Van een onzer verslaggevers ALMELO Tussen leden van de industriebond NVV is een conflict gerezen over de uitbreiding van de ultra- centrifugefabriek in Almelo. De leden die werkzaam zijn in de fabriek in Almelo zijn het niet eens met de verklaring van de bond, waarin uitbreiding van de kernfabriek categorisch wordt afgewezen. Een beraad van de leden van de industriebond NW die in de fabriek werken resulteerde in een verklaring waarin het vertrouwen met de bond wordt opgezegd. „Zolang de indus triebond NW de bouw van kerncen trales in Nederland blijft koppelen aan de uitbreiding van de verrij- kingsarbeid in Nederland ten behoe ve van exportopdrachten en blijk baar ook vooralsnog afwijzend staat ten opzichte van verdere uitbreiding van voornoemde verrijkingsarbeid." Enkele employé's van de verrijkings- fabriek in Almelo, die lid zijn van de industriebond NW, zijn tevens lid van de ondernemingsraad van het bedrijf. Zij hebben besloten het NVV niet meer te vertegenwoordigen in het ondernemingsraadwerk, zolang de landelijke bond haar standpunt niet wijzigt. In de verklaring van de industriebond NVV komen volgens de leden gegevens voor die afwijken van de gegevens van de ministeries van economische en buitenlandse zaken. NI PO-onderzoek Een NIPO-enquête heeft uitgewezen dat 47 procent van de Nederlandse bevolking voor uitbreiding van de ultracentrifugefabriek is. Van de 1079 ondervraagden vindt 27 procent dat de fabriek in ieder geval moet blijven doorwerken. Als de PPR-mlnisters aan het uitbreiden van de fabriek de conse quentie verbinden om af te treden dan vindt 54 procent van de onder vraagden dat zij dat dan maar moe ten doen. Van de mensen die nu PPR stemmen is 65 procent voor het slui ten van de fabriek. Niet uitbreiden is het standpunt van 72 procent van de PPR-stemmers. Argentinië Argentinië wil de splijtatolele- menten voor zijn kernenergiecentra les zelf gaan vervaardigen, zo heeft de voorzitter van de Argentijnse commissie voor kernenergie, Carlos Castro Madero, bekendgemaakt. Argentinië bezit nu nog maar een kernenergiecentrale. Die heeft de Westduitse onderneming Siemens bij het gehucht Atucha (honderd ki lometer ten noorden van Buenos Ai res) gebouwd. Zij is sedert 1973 in produktie. In 1980 moeten er twee kerncentrales bij zijn gekomen. Tot dusverre levert Argentinië urani um voor zijn splijtstofelementen aan West-Duitsland, waar de elementen worden vervaardigd. Omstreeks 1980 moet de eigen produktie van elementen voldoende zijn om alle drie kernenergiecentralesin Argenti nië te voorzien. door hans de jong iper, Er is met kerstmis plaatselijk een sneeuwbui gevallen, maar van een echte algemene witte kerst in Neder land kon toch niet gesproken wor den. Zo snel trok een eerste stormdepressie via Zuid-Zweden naar olen en West-Rusland, dat de gure Noordzeebuien niet of nauwe lijks de kans kregen het landschap wit te verven. In de nacht van zater dag op zondag viel er wel plotseling een vrij sterke regen (Gorredijk 3/ftlimeter) waardoor de wegen in een ommezien spiegelglad werden. Na het voorbijtrekken van een kuf- ront liep de barometer weer met grote snelheid omhoog door een ab rupt naderbijgekomen rug van ho gere luchtdruk. Zondagmorgen was er een strakblauwe hemel met een zeer goed zicht. Inmiddels kondigde zich bij IJsland een volgende storing aan, die gisteravond al bij de Fat or was aangekomen. Ook dit minimum zette de sokken erin. De computers localiseerden het voor vanmiddag één uur boven Zuid-Scandinavië met 988 millibar in de kern. Het is deze depressie, die ons vandaag nog regen of sneeuw bezorgt. In het uiterste noordoosten van Groningen vanwas vanaf zes uur gisteravond al twee centimeter sneeuw gevallen bij een tempera tuurstijging v^n -2 tot om het vris- punt. Wegenploegen van rijkswa terstaat moesten in actie komen. Aan de vooravond van zo een mini mum krimpt de wind naar west tot zuidwest om daarna te ruimen naar noordwest tot noord. Aangezien Ne derland aan de zuid- en zuid oostkant van de Noordzee ligt, on dervindt de temperatuurdaling voortdurend remmingen. Vandaar ook de laatste dagen opgaven in de KNMI-berichten van maxima van +4 tot 2 graden Celcius. In Dene marken en Noord-Duitsland is bij een dergelijke circulatie het tempe- ratuurniveau lager en zijn er 's nachts vrij gemakkelijk minima van -10 tot -12 graden te halen, in de Hare -15. Nu is het zo dat hoe verder je naar het oosten komt, hoe meer sneeuw er ligt, niet alleen in de ber gen maar ook in het vlakke land in veelal een gesloten sneeuwdek. Dit bevordert natuurlijk lage tempera turen tijdens nachtelijke ophelde ring. Aangezien achter de laatste depres sie de luchtdruk boven Noordoost- Groenland sterk gestegen is. name lijk tot 1042 millibar, is het einde van de koudegolf nog niet in zicht. Er strekt zich een uitloper uit dtot de Golf van Blscaje. Zolang dit het geval is, blijft de winter in ons land „vuil" en dat betekent herhaaldelijk „stand-by" voor de gemeentelijke strooiploegen. Het weer behoudt dus een vrij duidelijke kwakkelna- tuur, wat tijdens tussentijdse ophel dering in de nacht matige en moge lijk zelfs strenge vorst boven het sneeuwdek mogelijk doet zijn. Een ander, „schoner" weertype zal er ko men wanneer het Groenlandse maximum naar Scandinavië zou emigreren. In dat geval zou de wind meer definitief ruimen naar noord oost tot oost. Op dit ogenblik zie ik dit nog niet zo zitten. We houden de huidige kouperiode met een nog wat toenemende kans op meer sneeuw buien. De huidige decembermaand heeft tot nu toe toch wel een sterk wisselvalligheid en ook onbereken baarheid getoond. Laat dit wel een teken aan de wand zijn voor ons weervoorspellers. Tijdens het kerstweekeinde heeft het vooral in de oostelijke helft van ons land flink gevroren. Van vrijdag op zaterdag was het in het noorden -4 tot -6 en een etmaal later in Lim burg tot -7 graden. SodankyH in Noord-Finland meldde zich zater dagmiddag om één uur met -35 gra den. een lagere waarde dan tot nu toe deze winter daar was voorgeko men. Dat de noordpool al in een erg vroeg stadium flink in winterstem- ming verkeerde, blijkt uit een waar neming van bemanningsleden van de Britse atoomduikboot Sovereign op 23 of 24 oktober van dit Jaar. De boot kwam door een opening in de ijslaag (plaatselijk was het ijs daar 38 centimeter dun) naar boven. Men bleef gedurende zes uur aan de pervlakte waar toen een tem| tuur van -35 graden heerste. In het Duitse bergland is v sneeuw gevallen. In de Hare ligt j 15 tot 30 centimeter, plaatselijk is[ wel sterk verwaaid. De situatie v de wintersport is er sterk verbet* In het Zwarte Woud ligt nu 15 tottf centimeter, in de Beierse Alpen var eert de sneeuwhoogte van 20 tot 23 centimeter op het Zugspitzpla^, Vandaag wordt er een nieuw pa sneeuw verwacht biwaarbij neerslag vrij lang zal kunnen aai houden.. fcARLE max temp. ncenjQ en ojnen. V „°lbben z weerrapporten van glsler 19 u hagelbui Amsterdam De Bilt Deelen zwaar oew. Eelde sneeuwbui Eindhoven onbew. Den Helder hagelbui Rld. bew. Twente zwaar bew Vlissingen zwaar bew. Zd. Limburg onbewolkt Aberdeen 1 Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbrucck Kopënhagen Lissabon Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Muenchcn Nice Oslo Parijs Split' Stockholm Wenen Zuerich Cata Blanca licht bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew zwaar bew. onbewolkt geheel bew. Iieht bew onbewolkt onbewolkt Tips om het leuk te houden: Als u niets bóven echte kaarsjes vindt gaan/zet dan in ieder geval uw kerstboom in een pot aarde. De naalden drogen dan minder snel uit de boom blijft langer mooi en zal minder snel vlam vatten. Als u toch een boom op een houten kruis neemt, controleer dan of die ene spijker zó goed vast zit, dat de boom ook niet om kan vallen als uw dochter de kerstklokjes laat klingelen. Een emmer water met een natte spons is geen leuk gezicht bij de boom Maar waarom zet u niet een gezellige grote bloemenvaas vol water en I a bloemen in de buurt? En tot slot: engelenhaar is prachtig, maar vaak nog brandbaarder dan een kerstboom. Zijn echte kaarsjes alleen al niet mooi genoeg? Deze publikaöe wordt u aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame (SIRE). Publikatie aangeboden door dit blad, in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame SIRE. Perscombinatiereizen voor Weekendreizen Wintersportreizen Winterzonreizen Intercontinentale reizen Cruises Vraag hel winterprogrammd Kleurrijk - vol afwisseling Tel 020-913456 Adres Wibautstraat 131 Amsterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6