Carillo voor de rechter hina niet nader -ot Sowjet-Unie „PRAAGSE LENTE" ALS HOOP VOOR DE TOEKOMST Egyptisch vliegtuig Paus vraagt 'christelijk humanisme' Zes doden bij Met opzet gevechten in Kaapstad? Uiteindelijk 'redesakkoord )p Filippijnen n drie maanden HERINNERINGEN VAN EEN TSJECHISCHE BALLING iME (Reuter, UPI. AP) Paus lulus VI heeft op eerste kerstdag jgeroepen christelijk humanisme te streven en gepleit voor de aarde van het menselijk leven. In rechtstreeks door de televisie tgezonden kersttoespraak tot iO.OOO op het Sint Pietersplein izamelde mensen vroeg de paus. jidelijk doelend op de abortus, in geboorte van Christus het begin- nd menselijk leven te eren lenselijk leven is een schepsel n God. geschapen naar zijn beeld gelijkenis", aldus paus Paulus, e ook vroeg; de vrouwen te eren, vrouwen die in waardigheid aan man gelijk zijn. Het christelijk imanisme dat de kerkvorst be vitte is volgens hem niet het insrijke humanisme van de voor- eeuwen. Het is evenmin het manisme dat uitsluitend het re- sultaat zou moeten zijn van we tenschappelijke vooruitgang en so ciale ontwikkeling. Het niet- christelijk humanisme vergeet vol gens paus Paulus twee wezenlijke zaken: de innerlijke onmogelijk heid van de mens om uit eigen kracht volmaakt te zijn en de niet te stillen dorst van de mens om in God de oneindige voltooiing te vin den, die hij vanuit zijn innerlijk nodig heeft. Paus Paulus. die in elf talen kerstwensen uitsprak en hierna zijn zegen „Urbi et Orbi" (voor de stad Rome en de gehele wereld) gaf. had in zijn preek tijdens de kerstnachtmis in de Sint Pieter een ..eerlijke dialoog" tussen de chris tenheid en een door twijfels aange vochten wereld bepleit. Hij verwees naar de mis als nieuwe inspiratie bron omdat „deze duidelijke en on aanvechtbare formules vrucht heb ben gedragen in spirituele dyna miek. in evangelische werken, in missionaire geloofsverkondiging en in maatschappelijk geënga geerd katholicisme." Ongeveer 20.000 pelgrims en toeris ten hebben in de kerstnacht in Bethlehem de geboorte van Chris tus meegevierd. In de kerk van St. Catherina werd de nachtmis bijge woon door een select gezelschap, dat zorgvuldig door Israëlische mi litairen was onderzocht en daarna werd bewaakt. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. De aartsbisschop van Canterbury dr Donald Coggan heeft in zijn kerstpreek opgeroepen tot onop houdelijke druk op de Sovjet-Unie. Zuid-Afrika en andere landen om politieke gevangenen vrij te laten. Mijn gedachten gaan uit naar die leden van ons menselijk ras. die deze dag achter de tralies zullen doorbrengen, niet omdat zij iets verkeerds hebben bedreven jegens de samenleving maar omdat zij moedig hebben getuigd voor de waarheid, zoals zij die zagen, aldus de prelaat, die tevens opriep tot meer harmonie tussen de rassen. De Britse koningin Elizabeth II heeft in haar kersttoespraak de Noordierse vredesbeweging een lichtend voorbeeld van de geest van verzoening genoemd. Haar he le rede was gewijd aan het thema ..verzoening" en zij haalde de Noordierse beweging aan als voor beeld. De lof die de vorstin de vre desbeweging toezwaaide was onge woon voor een koninklijke toe spraak omdat de beweging door •sommigen in Noord-Ierland als zeer politiek geladen wordt beschouwd. De koningin prees de mensen in Engeland, die zich inzetten voor een betere verstandhouding tussen^ de verschillende rassen. Ze zei dat* het fijnste geschenk bij haar zilve ren jubileum het komend jaar verzoening, overal waar dat nodig is. zou zijn. Het effect van verzoe ning is volgens haar veel eerder merkbaar dan algemeen wordt ver ondersteld. MADRID (AP, UPI) De Spaanse communistenleider Santiago Carillo kon kiezen tussen voor de rechter verschijnen en het land verlaten, zo wordt in Madrid vernomen. Hij heeft er de voorkeur aan gegeven te blijven en berecht te worden. Een groep juristen heeft gisteren felle kritiek laten horen op het speciale tribunaal dat Carillo zal berechten. Volgens hen is het alleen maar in het leven geroepen om „dissidenten te KING (AFP, UPI, Reuter). De volksrepubliek China heeft de geboortedag van wijlen rtijleider Mao Tse-Toeng aangegrepen om haar oppositie te bekrachtigen tegen het „revisionis- van Moskou en geruchten te ontzenuwen over een Chinees-Russische toenadering. o. die op 9 september overleed in ouderdom van 82 jaar, hield de stelijkheden rond zijn verjaardag december) met name de laatste en op een laag pitje en vorig jaar •d de gebeurtenis zelfs niet in de iciële pers vermeld. Maar het Iksdagblad van gisteren bevatte kleurenfoto van de overleden tij leider, naast de tot nu toe niet lubliceerde tekst van een toe aak waarin Mao 20 jaar geleden Chinees-Russische geschil aan- idigde en de bittere ideologische ijd tussen de twee communis me machten. t Volksdagblad stelde dat China revolutionare wil van Mao ten voer zal brengen en dat het „nooit politieke kleur zal wijzigen", o zal in de gehelë wereld blijven ortleven, aldus het blad, omdat hij strijd aanbond tegen het moder- revisionisme met de Russische renegatenkliek in risionistische centrum". oepeler? de dood van Mao Tse-toeng had- n Russische diplomaten gehoopt Peking wat soepeler zou worden. Russen deden avances in de rich- fvan de nieuwe „gematigde" re- ng van Hoea Kwo-feng en stuur- In hun belangrijkste onderhande- ar terug naar Peking om de in een spasse verkerende Chinees- ussische grensbepsrekingen na een edwongen pauze van 18 maanden heropenen. Chinese leiders echter be- itwoordden deze Russische stap or hun aanvallen op het „revisio- sme" van Moskou te verdubbelen publiekelijk te verklaren dat Rus- che praatjes over toenadering agdromerij" behelsden, jongste publikatie van de volledi- teket van een voorheen onbeken- toespraak wordt gezien als een lidelijk teken dat China niet zal ichten voor vleierij vanuit Moskou dat het Mao's beleid tegenover de issen zal voortzetten. De uitvoeri- toespraak. in het volksdagblad (edrukt onder een grote rode kop, ?rd op 25 april 1956 afgelegd in een jeenkomst van het Chinese Polit- iro nauwelijks twee maanden dat de toenmalige Russische par- leider NikitaChroesjtsjow Stalin rrassend had veroordeeld, de toespraak sneed Mao tien pro- ïmen aan. die ook nu nog voor zijn volger Hoe Kwo-feng actueel zijn. als de verhoudingen tussen indus- e en landbouw, tussen centraal en ponaal gezag, tussen groepen bin- n en buiten de partij, tussen de an" (de eigenlijke Chinezen) en de et-Chinezen tussen China en ande landen. bewel de toespraak geen verrassin- In bevat is de passage over de be- indeling van contra- volutionairen bijzonder actueel, izien de arrestatie van Mao's wedu we Tsjiang Tsjing en de drie andere radicalen van de „Sjanghai-mafia". Mao sprak zich krachtig uit tegen de terechtstelling van „contra revolutionairen". Wij moeten vasthouden, zo zei hij, aan de in Jenan gestarte politiek, niemand te doden en weinigen te arresteren. Mao meende dat er in de toekomst minder arrestaties en terechtstellin gen zouden moeten plaatsvinden, omdat één terechtstelling een golf van andere teweeg kan brengen, maar wat nog belangrijker is. omdat dit wantrouwen zaait binnen de partij.4 Achterdocht Volgens sinologen worden de achter docht die Mao toen koesterde jegens de Sowjet-Unie en de kritiek die hij op Moskou had, nu gepübliceerd om te tonen dat de Chinese oppositie tegen „revisionisme" een lange ge schiedenis kent en dus niet toevallig zal veranderen omdat de partijleider is overleden. Mao zei in de toespraak dat het vermeldenswaard was dat „onlangs in de Sowjet-Unie tekortkomingen en fouten aan het licht zijn gekomen die zich voordeden in de loop van hun opbouw van het socialisme. Wilt u de dwalingen die zij hebben be gaan, navolgen?" zo vroeg hij de leden van het Politbuto. De partijleider kritiseerde de Russen omdat zij een volledige ommezwaai hadden gemaakt in hun veroorde ling van Stalin „Degenen die Sta lin eens verheerlijkten, hebben hem nu in in het vuur gestort". En hij viel ook degenen in China aan die de - Russen onvoorwaardelijk wilden na doen. „Naar de mening van het centrale comité." zo zei Mao. „belo pen Stalins fouten slechts 30 procent en zijn positieve resultaten 70 pro cent". Het portret van Stalin hangt nog steeds in Peking naast dat van Mao, Marx, Engels en Lenin, hoewel er eerder dit jaar aanwijzingen waren dat zijn rol in de communistische geschiedenis zou worden herzien.). Ontwrichting Volgens de Chinese vice-premier Tsjen Yoeng-Koeei is de afgelopen jaren in zes van de 26 Chinese pro vincies de landbouwproduktie ern stig ontwricht door politieke strijd. In een deel van de provincie Tsjeki- ang werd de toestand slecht, dat volkscommunes werden ontbonden en het land verdeeld werd, aldus Tsjen in een rapport aan de nationa le landbouwconferentie die thans in Peking wordt gehouden. In het rapport van Tsjen, die be schouwd wordt als een van de meest vooraanstaande landbouwdeskun digen in China, wordt de schuld voor de ontwrichting der landbouwpro duktie gegeven aan Tsjiang Tsjing, en aan haar drie radicale medewer kers. De radicalen in China geven voorrang aan het „brandend hou den" van het vuur van de revolutie,, eventueel ten koste van de produk- tie in landbouw en industrie, terwijl de gematigden (onder wie ook de nieuwe partijleider Hoea wordt ge rekend) juist de nadruk leggen op produktie. Vervolg van pagina 1 In verklaringen tegenover de Egyptische pers zeiden zij dat zij afschuwelijke dingen hadden mee gemaakt in de soms bijna 12 uren durende strijd tegen de zee. De red dingsactie was er één waaraan Rus sische, Amerikaanse, Griekse, Pakis taanse en Saoedische schepen deel namen. Een groot aantal mensen is het afge lopen weekeinde bij branden omge komen. Zeker 23 meest bejaarde mensen kwamen gisteren om het le ven bij een brand in een tehuis voor bejaarden op het Canadese New Foundland. Drie personeelsleden wisten aan het vuur te ontsnappen. Het twee verdiepingen tellend hou ten gebouw stond binnen enkele mi nuten in lichterlaaie en het vuur werd aangewakkerd door een sterke wind. Het vermoeden bestaat dat het dodental nog zal stijgen. Kinderen In een flatblok in de Amerikaanse stad Chicago kwamen vrijdagavond 13 mensen om het leven en raakten acht gewond. De meeste slachtoffers waren kinderen, van wie sommigen omkwamen bij springen uit ramen. De brand ontstond doordat een man struikelde met een brandende pan vet, die hij naar buiten wilde bren gen. De vlammen verspreidden zich toen snel door het trappenhuis. Bij een een ontploffing in een ge bouw bij Tokio en een daarop vol gende brand zijn gisteren 15 mensen omgekomen. Het drie verdiepingen tellende gebouw werd in de as ge legd. De meeste mensen kwamen om in een bar op de tweede verdieping. Een brand in een hotel in de Canade se stad stad Hamilton heeft aan zes mensen het leven gekost. De brand deed zich op eerste kerstdag voor. Het vermoeden bestaat dat het vuur is aangestoken. Parlementslid Het Franse parlementslid prins Jean de Broglie is vrijdagmorgen in Parijs doodgeschoten. De Broglie is staatssecretaris van buitenlandsè zaken in verschillende regeringen onder De Gaulle geweest. Hij was één van de onderhandelaars bij de onafhankelijkheid van Algerije en de kans bestaat dat hij mede daar om is vermoord. Een extreemrechtse organisatie de „Charles Martel Club" heeft de verantwoordelijkheid voor de moord op zich genomen. Zij zegt hiermee verzet te willen plegen tegen Overzicht van de ravage in Bangkok de aanwezigheid van Noordafrika nen in Frankrijk. De Broglie was 55 jaar. In een aantal Romeinse bioscopen waar de film over de Israëlische actie op de Oegandese luchthaven Enteb be wordt gedraaid is ook het kerstweekeinde brand gesticht. In pamfletten ondertekend door „Pa lestijnse strijders voor de Arabische revolutie" wordt de film veroordeeld. onderdrukken" en ontbreken alle ze kerheden voor een onafhankelijke afspraak. Woordvoerders van de groep, die zichzelf „democratische recht spraak" noemt, wezen er verder op dat Carillo niet kan worden uitgewe zen. „Zelfs al is hij zonder paspoort Spanje binnengekomen, dan is hij toch Spaans en kan hij volgens de wet niet tegen zijn wil gedwongen worden het land te verlaten Nadat duidelijk was geworden dat Carillo niet uit eigen vrije wil naar het buitenland zal gaan werd hij zaterdag, met de zeven andere com munistische leiders die woensdag met hem werden aangehouden, in staat van beschuldiging gesteld. „Op de beschuldiging „illegale vereni ging" kunnen zij worden veroordeeld tot een gevangenisstraf uiteenlo pend van een half tot zes jaar. Een van Carillo's advocaten zei ech ter goede hoop te hebben dat de communistische voorman voorlopig op vrije voeten zal worden gesteld, mogelijk vandaag al. In kringen van de communistische partij wordt ver wacht dat hij op verzoek van de aanklager zal worden ontslagen van rechtsvervolging. De (verboden) Spaanse communis tische partij heeft laten weten dat als Carillo en de andere zeven voor aanstaande leden niet binnen 24 uur zouden worden vrijgelaten nieuwe betogingen zullen worden georgani seerd. Dat gebeurde vrijdag na een botsing met de politie bij de Cara- banchel gevangenis, waar Carillo ge vangen zit. De politie sloot de toe gang tot de gevangenis af en opende het vuur met grote rubberkogels en rookgranaten. Ook zaterdag was het daar onrustig. KAAPSTAD (Reuter) De Zuid- afrikaanse omroepmaatschappij SABC meldt dat er zondag bij hevi ge gevechten tussen elkaar bestrij dende groepen negers in zwarte woonwijken van Kaapstad zes ne gers om het leven zijn gekomen en vijfentwintig zware verwondingen hebben opgelopen. Vijftien huizen zouden met de grond gelijk zijn gemaakt. De rellenpolitie had traangas gebruikt om de vech tenden te scheiden. Daarna had ze de wegen afgesloten die naar de woongebieden van de negers leiden. Volgens de Spaanse regeringskrant Arriba heeft Carillo zich met opzet laten arresteren. Het blad voert daar een aantal argumenten voor aan Carillo wist dat zijn arrestatie de linkse oppositie zou mobiliseren. Hij wist dat zijn arrestatie het over leg tussen regering en oppositie zou beïnvloeden: en het gezichtsverlies van de communisten bij de volksstemming van 15 december moest worden goedgemaakt (Zij rie pen op tot stemonthouding. maar de opkomst bij het referendum was zelfs veel groter dan verwacht). De liberale krant El Pais drukte gis teren echter een tekening af waarop Carillo en de Spaanse premier Adol- fo Suarez arm- in-arm een glas cham pagne dronken, met als kop „politie ke fantasie 1977." ANILLA (UPI) President ïarcos van de Filippijnen eeft gezegd, dat een uiteinde- jk vredesakkoord met de Mo- ammedaanse opstandelingen het zuiden binnen drie ïaanden zal worden uitge- erkt. arcos gelastte staking van alle mi- aire operaties in de zuidelijke Fi- )pijnen. in overeenstemming met n wapenstilstandsovereenkomst e bij onderhandelingen in Libië erd bereikt. ohammedanen in de zuidelijke Fi- jpijnen hebben vier jaar lang rijd gevoerd voor de onafhanke- kheid van de eilanden Mindanao, alawan en de Soeloe-archipel van t overwegend R.K. republiek der lippijnen Naar schatting zijn D00 mensen gedood sinds het be- n van de opstand, die begon kort idat Marcos in september 1972 de aat van beleg had afgekondigd, arcos heeft nog meegedeeld, dat esident Kaddafy van Libië een tnodiging heeft aanvaard vooreen «oek aan Manilla voor de onderte- ining van de uiteindelijke vredes- rereenkomst. Onlangs werd bericht, dat in Praag vier vroegere medestan ders van Alexander Doebcek, de man van „de Praagse lente", uit gevangenschap ontslagen zijn. Voortijdig. Het regime wil hiermee misschien laten zien, hoe menselijk het allemaal toe gaat. Gevangenen voortijdig loslaten, dat is toch zeer sym pathiek. Die gedachte komt echter niet gauw op bij iemand die juist, zoals bij mij het geval was. een boek heeft gelezen dat zich bezighoudt met de vraag waarom die mensen zo nodig moes ten worden opgesloten. Jiri Pelikan. tijdens de periode Doebcek en ook al enige jaren daarvoor directeur van de Tsjechoslowaakse televisie, heeft in zijn ballingschap in Rome een boek geschreven over zijn herinne ringen: een lente die nooit zal op houden. Het besluit om dat boek metterdaad te schrijven neemt hij, nadat in Ro me een aanslag op hem is gepleegd door middel van een bompakket. dat bij hem thuis is bezorgd. In 1975 verscheen het boek in het Frans en sinds enige maanden is de Duitse uitgave op de markt. Een Neder landse vertaling zou niet gek zijn. Voor wie daarop moet wachten en toch iets over Tsjechoslowakije wil lezen moge alsnog verwezen worden naar het boekje van Jiri Starek, Brie ven uit Tsjechoslowakije, dat in 1975 bij In den Toren in Baarn is versche nen. Om onduidelijke redenen ook in de Volkskrant is daar onlangs op gewezen is dit boekje tamelijk onbekend gebleven. Ten onrechte. Dit „bericht uit de illegaliteit", zoals de ondertitel luidt, maakt zeer scherp duidelijk wat een linkse dic tatuur is. Helder inzicht Het boek van Pelikan is uitermate belangrijk. Het gaat niet uitsluitend over de Praagse lente en de gevoe lens van teleurstelling en verbitte ring, die de schrijver nó de inval op 21 augustus 1968 welhaast moet heb ben. Pelikan, geboren in 1924, geeft een helder inzicht in de ontwikkeling van iemand, die als bijna-volwassene de Tweede Wereldoorlog meemaakt, daarna de communistische overna me in Praag (1948), de beruchte pro cessen in 1952 tegen Rudolf Slansky c.s. en de aanloop tot de Praagse lente. Wat het boek vooral van belang maakt is het feit. dat de schrijver steeds zijn eigen houding tegenover de gebeurtenissen centraal stelt. Hoe onderging hij die diep ingrijpende gebeurtenissen? Tegelij kertijd zijn het ook de vragen, die juist hier opkomen. Niet altijd is namelijk duidelijk of Pelikan de houding, die hij be schrijft, had op het moment zelf of bij het schrijven van zijn boek in Rome. Hij „overleefde" een aantal zuiveringen, zoals in 1961, en hij schrijft dat toe aan zijn toenmalige functie: voorzitter van het internati onaal studentenverbond. In die hoe danigheid reisde hij de wereld rond (China, Rusland, Cuba, enz.), zodat hij gedurende langere perioden af wezig was. Ondanks deze vraagtekens maakt het boek een eerlijke en overtuigen de indruk, vooral in de wijze waarop het laat zien hoe „het systeem" tot stand komt en functioneert Pelikan noemt dat de logica van de macht die zich ontwikkelt Hij moet de Tsjechische schrijver Franz Kafka gelijk geven, met de uitspraak dat na iedere revolutie een Napoleon opstaat: of een persoon of een groep van personen (de partij). Hij spreekt over de tragische logica van de revo lutie steun van de massa nodig. Dankzij die steun wordt de macht bereikt en wordt een minderheid, die haar (ou de) macht niet onmiddellijk opgeeft, onderdrukt. In plaats van de beloof de democratie ontstaat het tegen deel: een kleine groep van oncontro leerbare leiders maakt de dienst uit. Wat die dienst kan betekenen, laat Pelikan op beklemmende wijze zien. Dat zijn onder meer de processen uit 1952, waarbij de verdachten in einde loze zelfbeschuldigingen losbarstten. Later bleken het show-processen ge weest te zijn en vonden de rehabili taties plaats van mensen, die al jaren dood waren. Neergeschoten als „trotskistische, titoïstische, zionis tische, burgerlijk-nationalistische verraders van het Tsjechoslowaakse volk". In januari 1953 gaf de brochurehan- del van de CPN de aanklacht tegen Slansky in het Nederlands uit. Tsje- choslowaken die tegen Hitier ge vochten hebben en in concentratie kampen hebben gezeten, blijken vol gens de partij ineens oorlogsmisda digers te zijn. die de revanchistische krachten in de bondsrepubliek steunen. Om iets te willen veranderen is de Alles blijkt mogelijk. Alleen, men Russische tanks maken een eind aan de „Praagse lente". De figuren die een vooraanstaande rol spelen in het Oosteuropese ge beuren worden door de schrijver scherp geportretteerd. Novotny en Hoesak als bekrompen mannetjes, die er nauwelijks een eigen mening op na houden. En Doebtjek als de behoedzaam-opererende leider, vol gens Pelikan soms te voorzichtig. Komisch is een verhaal over de Rus sische partijleider Chroesjtsjew. die in Tsjechoslowakije een porseleinfa briek bezoekt De directeur en de partijsecretaris leggen hem uit. dat de Sowjet-Unie hèt grote voorbeeld is. dat door de Tsjechen moet wor den nagevolgd. Chroestsjew valt daarop fel uit en roept dat de Rus sen op het gebied van de porselein geen enkele traditie hebben en dat de Tsjechen daarin veel beter zijn. Hij vraagt zelfs of een paar honderd Russen mogen komen om de techniek te leren. Een kleurige per soonlijkheid, die Chroestsjew. Onthullend De afstraffing van deze kruiperig heid is echter het enige, dat de lezer wat genoegen verschaft. Voor de rest wordt hij ingeleid in de mecha nismen van de onderdrukking. On danks het treurige onderwerp is het boek zeer boeiend. Pelikan verliest zich niet in details, maar ziet de „opmerkelijke kleinigheid" niet over het hoofd. kan het met niemand bespreken, want je kunt nooit weten. Wie heb ik de laatste tijd ontmoet en waarover heb ik het met hem gehad? Dat zijn de vragen, die iedereen zichzelf voortdurend stelt. Het systeem, zo als Pelikan dat beschrijft, is geheel gebaseerd op angst en wantrouwen. Voorbeeld Het grote voorbeeld voor de Tsje chische partijleiders is de Sowjet- Unie. Dat is het mooiste en moe digste land ter wereld, de kampioen voor de vrijheid. (Dat geldt ook voor De Waarheid, het dagblad van de CPN, dat op zaterdag 18 december j.l. met geen woord repte over de Russische dissident Boekowski, die geruild werd tegen de Chileen Cor- valan; alleen de vrijlating van die laatste werd vermeld). Pelikan doet verslag van een bezoek aan Rusland, waar hij echter een totaal gebrek aan interesse voor Tsjechoslowakije aantreft. Niette min doet hij bij zijn terugkeer zeer enthousiast over de ontvangst en steelct de loftrompet over de Sowjet- kameraden. Waarom? Dat vraagt hij zich nu ook af. Hij ontmoette regelmatig officieren uit de DDR en kan weinig verschil ontdekken, vooral niet in mentali teit, met de officieren uit Hitiers Wehrmacht Ook is het onthullend te lezen, dat één van de eersten, die de inval van de Warschaupactlan- den goedkeurde de Portugese com munist Cunhal was. De Portugese communistische par tij heeft begin 1975 ook weten te verhinderen, dat een BBC-film over de Tweede Wereldoorlog waarin het pact tussen Hitler en Stalin ter spra ke kwam via de televisie in Portugal werd uitgezonden. Overal waar een communistische partij alleen aan de macht komt. merkt Pelikan somber op, zet deze logica van de macht zich in beweging. Het begint met cen suur en het eindigt met zuiveringen. Maar de Praagse lente heeft voor de Tsjechische balling Pelikan in elk geval het bewijs geleverd, dat socia lisme zonder censuur en onderdruk king kan bestaan. Hieraan is helaas een einde gekomen, niet door de kapitalisten, maar door het land van de eerste socialistische revolutie. Hij verwacht veel van de ontwikke lingen in Frankrijk en Italië, waar de communistische partijen een ei gen koers gaan. Dat houdt bij deze Tsjech de hoop levend. Zijn boek behoort voor mij tot de be langrijkste geschriften van 1976. Jiri Pelikan, Ein Fruhling, der nie su Ende geht. Erinnerungen eines Prager Kommunisten. S. Fischer Verlag, Frankfurt am Main, -ƒ 36,65.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 5