Uw bank sluit oudejaarsdag om 12 uur. Oliebollenmix Het dal der Craddocks Radio- en televisieprogramma's Ontroerd Ziekenhuis-CAÜ gaat gedeeltelijk Menten per 1 januari in met echte bakkersgist „Mazelenprik voor kinderen tussen vier en negen jaar" Even puzzelen MAANDAG 27 DECEMBER 1976 De Amerikaanse speelfilm Peege, op de tweede Kerstdag door de AVRO uitgezonden, zou veel kijkers hebben ontroerd. Een bijzondere produktie. want de langdurige lichamelijke en geestelijke onttakeling van een oude vrouw wordt hierin binnen een hall uur verteld. Daardoor ontstaat een sterke dramatische werkingen vens een betrokkenheid bij het proces van vereenzaming. Dat familiebanden broze draden or ontstaat een sterke dramatische werking en kunnen worden, die nauwelijks nog enige hechting hebben, wordt in deze film bijna schrijnend aangetoond. Destemeer indruk maakt het, dat de oudste kleinzoon langs één van die breekbare draden de weg terug vindt naar het hart van zijn grootmoeder. Bruce Davison en Jeannette Nolan kregen van RADIO/TV TROUW/KWARTET 4 regisseur Randal Kleiser slechts zes minuten de tijd om met een minimum aan tekst een ontroerende climax te realiseren. Zelf vioolspelend introduceerde Herman van Veen bij de kijkers de clavecinist, dirigent en organist Ton Koopman. Een stemmig programma met vocale en instrumentale werken van oude meesters, uitgevoerd in authentieke zettingen en op historische plekken. De opnamen in de barokke abdij van hetzulddultseOttobeuren beantwoordden waarschijnlijk het best aan wat regisseur Joes Oudfré voor ogen stond. Vervolgens neem ik aan dat hij graag over meer zendtijd had willen beschikken om het visuele element in de andere opnamen netzo boelend te maken. De NOS bracht De legende van de vierde koning op het scherm. Een Franse televisiefilm, gebaseerd op een aan symbolen rijke kerstsproke door Ton Hydra van Edzard Schaper. In tegenstelling met de kleurigheid van het verhaal leverde kleuraanpasslng van dit Franse produkt een groezelig beeld op. Vaak leek het alsof de belichtingsingenieurs in staking waren gegaan Stefan Themerson aan de gang te zien met zijn stokpaarden Anti-rijm en Semantische poëzie, is voor een keertje wel leuk. Langer dan een uitzending van Beeldspraak zou ik het echter niet uithouden. Als ik mij een verbale expressie moet aanmeten naar het model van deze 66-Jarige in Polen geboren Britse schrijver en taai-theoreticus, kan ik net zo goed toetreden tot een zwijgende orde. Met je vingers praten lijkt me begrijpelijker en UTRECHT In een gesprek met de ministers Lubbers (economische za ken) en Boersma (sociale zaken) en staatssecretaris Hendriks (volksge zondheid) hebben de bij de CAO voor het ziekenhuiswezen betrok ken partijen er vrijdag in toege stemd. de uitvoeringsregeling ziek tekosten pas op 1 januari 1978 in te voeren. Het overgangsrecht zal eve neens nader worden geformuleerd. De bewindslieden hebben waarde ring getoond voor deze concessie en toegezegd, dat de eerste ziekenhuls- CAO op 1 januari 1977 van kracht kan worden en dat aan invoering van de ziektekostenregeling op 1 januari 1978 evenmin belemmerin gen in de weg zullen worden gelegd. SPECIAAL Wat er leeft in een handvol aarde toont een Canadese natuurfilm. Ned. 2/19 30 So lange du da bist is een speel film uit 1953 met bekende spelers als O W Fischer en Maria Schelt in de hoofdrollen Ned. 1/19.55 De VARA zendt een radiopro gramma uit over de oude cul tuurstad Brugge Hilv. 4/14.02 Bubels voor de Sowiet-Unie is een EO-programma over de proble men bi| het vertalen van de bijbel voor Russen die de Russische taal met kunnen lezen Hilv 1/18.41 Kjell Baekkelund speelt piano- werken van Erward Grieg. Hilv. 2/20.52 Warmte is een luisterspet van Ton van Reen over menselijke rela ties in het ziekenhuis Hilv 2/22.27 Twee reportages in Achter het Nieuws selectie voor de dienstplicht m Nederland en de locstand in het Italiaanse Seveso Ned 2/22 05 Vervolg van pagina 1 L)e eerste voorwaarde, die dr. Schef- fer stelde voor het aanvaarden van de opdracht, gold de openheid van de bronnen bij de overheid, óók die welke als geheim zijn aangemerkt De minister zegde toe dat de heer Scheffer voor het onderzoek toe gang tot alle beschikbare bronnen zal hebben. Voor zover nodig zullen ambtenaren of oud-ambtenaren van hun plicht tot geheimhouding wor den ontheven. De tweede voorwaar de betrof de openbaarheid van de onderzoekrapporten. Ook volgens het ministerie van Justitie is de heer Scheffer op dit punt tevredenge steld. Overeengekomen Is dat hij zijn rapporten uitbrengt aan de mi nister, die dan de vorm van open baarmaking voor zijn verantwoor delijkheid dient te nemen. Volgens het ministerie vindt minister Van Agt, dat de onderzoeker in volledige wetenschappelijke vrijheid zijn werk moet kunnen doen De laatste voorwaarde van de heer Scheffer was een passende voorzie ning bij de sociaal wetenschappelijke raad van de Ko ninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen in de periode dat hij zijn onderzoek verricht. Dr. Scheffer Is namelijk secretaris van genoemde raad. De minister heeft toegezegd hieraan te zullen meewer ken. Zodra hiervoor een oplossing is gevonden zal dr. Scheffer met het onderzoek beginnen. De namen van de Jurist en de rechercheman, die te zamen met Scheffer een „drie manschap" zullen vormen, zijn nog niet bekend. Sporen verdiend Dr. Scheffer (57) was vanaf 1945 tot 1970 werkzaam in de journalistiek, zowel in binnen- als buitenland. Toen hij de journalistiek verliet was hij adjunct-hoofdredacteur bij de Haagse Courant. Hij studeerde eco nomie in Rotterdam. In I960 promo veerde hij op het proefschrift „In- vorm gegoten, het Rotterdamse Nieuwsblad ln de negentiende eeuw". Sedert 1950 heeft hij zijn sporen verdiend als historicus. Hij staat bekend als een scherpzinnig en vasthoudend vorser. De recen senten van zijn in het najaar ver schenen boek, „Henry Tindal. een ongewone heer met gewone besog nes". prezen met name zijn archief werk. dat leidde tot het ontdekken van tot dusver onbekende feiten. Een ander bekend boek van Schef fer is „November 1918. Journaal van een revolutie die niet doorging." „Star" Het ziet er niet naar uit dat de Tweede Kamer minister Van Agt zal verwijten, dat pas de derde onder zoeker. die werd aangezocht, de opdracht kon aanvaarden. In het geval van prof. Van Gunsteren zul len de verwijten eerder in de rich ting van deze Leidse hoogleraar gaan. Volgens het Tweede-Kamerlid mr. A. Kosto (PvdA), die in de Ka mer het sterkste aandrong op een historisch onderzoek, is de minister voldoende voortvarend opgetreden. „Het contact met Van Gunsteren had niet op een mislukking behoe ven uit te lopen", aldus Kosto, „als deze vriend van prof. L. de Jong iets minder star was geweest, en als ach ter hem ook prof. De Jong iets min der dictaten had willen opleggen." De wens van prof. Van Gunsteren de opdracht rechtstreeks uit handen van het parlement te krijgen noemt Kosto onzinnig. „Tenslotte zijn wij er om de minister achteraf te contro leren en kunnen we daartoe des noods het enquêterecht hanteren." „Anderzijds", aldus het Kamerlid, „had de minister beter zelf met prof. De Jong deze zaak kunnen bespre ken dan een ambtenaar met Van Gunsteren te laten praten." minder omslachtig dan de waarheid onthullende semantiek van Themerson. Ook zaterdag was er een programma waarop vlug uitgekekei raakte. De beeldtrucages ln de kerstmusical Hansje en het welbehagen gingen mij vlug vervelen omdat ze weinig variatie vertoonden. Kinderen hebben er wellicht meer plezier aan beleefd. Voor hen was het ook bedoeld. 'Welkom thuis, het programma van Berend Boudewijn met Nederlandse emigranten was ook dit Jaar een feest van herkenning en herinnering. Van mij mag de KRO hiervan een traditie maken, want een dergelijk programma biedt niet alleen verstrooiing maar ook verruiming van de kijk op mensen. Daarom lijkt het mij niet zo gek om ook eens emigranten naar huis te halen voor wie een overtocht onbetaalbaar Is. Van een verslaggever AMSTELVEEN De zieken fondsraad acht het raadzaam, ook kinderen van vier en negen Jaar te gen mazelen te laten Inenten op kosten van het ziekenfonds. De raad heeft een advies van die strekking dondderdag uitgebracht aan staatssecretaris Hendriks (Volksge zondheid). De staatssecretaris had de raad al leen maar gevraagd, of 9-jarige kin deren die nog geen mazelen hebben gehad niet zouden moeten worden lngeént (vanaf 1 januari 1978). 79: Wij laten Vittorio Cacalobbo nu maar even rustig voortmarcheren met zijn Amerikaanse uitrustings stukken. want voor die man is het ook niet leuk constant op zijn vin gers te worden gekeken. Wij gaan dus liever even terug naar Otto- burg. waar ook het een en ander gebeurd was. Het is treffend te zien hoe terneergeslagen brigadier Piet daar stond in de stoffige wachtka mer van het station. Niet minder somber kijkt kapitein Fritzl von Kó- penick, om nog maar niet eens te praten van inspecteur von Donner- wetter, opperwachtmeester Zwie- belmann en stationschef Pepi Zu- gentapperlJaja, héél de trein hadden ze doorzocht, maar een koelwagen hadden ze niet kunnen ontdekken. Van Karei Kleuntjes en de twee schurkachtige Italianen hadden ze dus ook al geen steek gezien. De trein was intussen al weer doorgereden naar Fiorenza en droef staarden de zojuist genoemde mannen voor zich uit. Slechts som bere zuchten werden gehoord, die maar nauwelijks even ophielden, toen daar twee oude mannetjes be scheiden naar binnen kwamen schuifelen. Ja. werkelijk, ze zijn het! Het zijn oude Sepp en oude Max. de twee nieuwsgierige volksty pen van Ottoburg. ..Ahumwe hebbe iets héél belangrijks te verte'- len". begon Sepp. „Ja jaiets héél belangrijks", beaamde Max. ..We hebbe goed uit onze oge geke- ke". vervolgde Sepp. „En al benne we een daggie ouder, onze oge ben ne nog goed. Is niet zo. Max?" „Die benne nog zo scherp als arendsoge". gaf Max te kennen. „Nou en toen zagen we straks die trein komme en we hadde de buiten landse briggedier al uit zijn vlie gende schijf zien komme en toen zage we ook zoveel soldate en toen hoorde we schiete en toen dachte we. dat er best es wat an de hand kon weze ging de spraakzame Sepp door. HERDINAND Wilt u er rekening mee houden, dat op 31 december alle bankkantoren na 12 uur's middags gesloten zullen zijn? Maandag 3 januari 1977 zijn wij u graag weer van dienst, in een nieuw jaar dat naar we oprecht hopen u veel geluk en voorspoed zal brengen. De gezamenlijke banken en spaarbanken. RADIO VANDAAG HILVERSUM I iïf»« m rn FM-kanalen) TROS 7 Dl) Nieuws 7 02 (S) Rustig bijko men 7 30 Nieuws 7 41 (S> Aklua Ochtende ditie 8.30 Nieuw s 8 Jt» Gymnasüek voor dr huisvrouw 8 45 (S) Klassieke muziek en geprrk 10 00 iS» Sphin* Programma voor l.^T en hem «10 30 Nieuws 10 33-10 45 (S) Kabouurtud (RVU II 40 ..Welzijn Wel zijn*" Hoe kunnen wij letterlijk en figuur lijk gezond blijven in onze maatschappij* (4i Slot VPRO 12.00 Piet Ponskaart presen teert (12.26 Mededelingen t b v land- en tuinbouw 1230 Nieuws 13 30 (S) De wereld van muziek en geluid op Zijn kop of ander som 15 00 Permanent wave, programma voor de vrouw 15 30 Nieuws 15.33 (S) Nova Zembla EO 16 15 (Sl Licht en uitzicht, geestelijke liederen 17 00 Eigen w ijs Kleu- terprogramma OVERHEIDSVOORLICH TING 17 20 Gesprekken met vrouwen EO 17 30 Nieuws 17 32 (Si Klankbord 18.00 De trekvogels Muziekprogramma PP 18 19 Uitzending van de Rooms Katholieke Partij Nederland EO 18.30 Nieuws. 18.41 (Sl De grote opdracht evangelisatie, zending en hulpverlening 19 00 <S) Ronduit muzikaal en informatief programma voor jongeren 19 40 tSJ Bijbel? perspectief bgbelstudie 20 00 (Si Aniv> Di.mini Collage van pro gramma s uil 1976 21 15 (S) Avondsluiting NOS 21 30 iS) Openbaar kunstbezit 2140 Voor blinden en slechtzienden 21 55 Tam- bu Informatie en verzoekplaten voor Anlil Panen 22 25 BOND ZONDER NAAM 22 30 Niejv.NCRV 22 4U .Sl Hier en nu VER ONICA 22 55 (S) Muziek in informatie 23 35 24 00 Nieuws HILVERSUM II (402 m en FM kanalen) NCRV 7 00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek 7.20 Vanda&g maandag (8 00 Nieuws 8 11 Hier en nu) 8 30 Het levende Woordr 8 35 Te Dtum Laudamus gewijde muziek. 9 00 Plein Publiek: Pfff - uitblazen, ge sprek (9.35 Waterstanden) 11.00 Nieuws. 11 03 Plein Muziek 12 00 Het nuttigen van etenswaren is toegestaan lunchprogram- ma 13 00 Nieuws 13 11 Hier en nu Aansl Kunst- en vliegwerk 13 30 Mensen voor dag en dauw. discussie NOS. 14.30 Boerenbont. 14 50 Den Haag deze week 15 00 Kijk op buitenland. NCRV 15.30 NCRV-Leerhui* leesoefeningen in de Bijbel. 15.42 Een goed kw artier. 16 00 Nieuws. 16 03 Rozegeur en prikkeldraad: gevarieerd programma 17 55 Mcdcdebngen 18 00 Nieuws. 18.11 (S) Hier en nu. 18 40 (S) Muziek in vrije tijd: zang en muziek. 19 45 <S) Met uw instemming: Lied van de week 20.00Nieuws 20.05 (S) Klassie ke kamermuziek 20 52 <S> Pianoconcert. 21 35 (S) Literama 22.15 (S) poérama. poé zieprogramma 22 2" (S) Warmte, luis terspel. NOS 23.00 (S) Met het oog op mor- K.*n. (23.05 Aktualiteitenoverzicht 23.20 Den aag vandaag. 23.52 Even ontspannen voor het slapen gaaa 23.55-24 00 Nieuws HILVERSUM III (445 m en FM-kanaleni KRO 7 02 <S) Drie op je boterham. Muziek met informatie voor de werkmens. AVRO 9 03 (S) Een goed begin Pep op drie. 10 03 (S) Arbeidsvitaminen verzoek platenpro- gramma 11 03 Radiojournaal. II 06 (S) Drie draait op verzoek Postbus 700. 12 03 (S) Dm' tussen de middag: Joost mag niet eten 14 03 Radiojournaal 14 06 (S) Pop-kontakt I de hitvisser 15 03 (S) Popkontakt II Mu ziek met Meta 16 03 (S) De Hitmeester met o a de Telefoon-Top 5. (17.03-17.06 Radio journaal NOS. 18.03 De vacaturebank. 18 10 (S) NOS-maal AVRO 19.02 Let s twist again 20.02 Radiojournaal. 20.05 (S) Su perclean Dreammachine. 21.02 (S) De Nege- n uur-jazz-show. 22 02 Radiojournaal 22 05 (S) Blues, ballads beat. 23.02 (S) Candle lightshow (0 02-0.05 Radio-journaal) VPRO. 1.00 De popmuziek in wezen en tijd. NOS 4 02-7.00 (S) De maandagnachten van december. HILVERSUM IV (FM-kanalen) VARA: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Groot en klein: kamer- en orkestmuziek. 9.00 Nieuws. 9.02 Kinderen een kwartje. Programma over school en thuis. 9.27 Wonen, verschil tussen huis en thuis. 10.00 (S> Klassieke muziek. 11.50 (S) Maak eens kennis met...: klassieke muziek. Witold Lutoslawski. 14.00 Nieuws 14.02 (S) Portret van Brugge. 15.00 (S) Een klein uur Bach- klassieke muziek. 15 50-17.00 (S) Een groot uur Bruckner: klassieke muziek. TV VANDAAG NEDERLAND I 14.00 VARA: Oe ..match", documentaire (kinderprogramma) 14.30 Chapi-Chapo. lunderprogramma 14.35 Taarten, tv-sene 14.45 Oe tomng en de nachtegaal, poppenfilm 153)5-16.00 Een brok ellende. Wm 18.15 TELEAC introductie-programma wtien het weer 18 45 NOSBereboot 18 55 Journaal 19 05 TROS Daluw leven DonadOuck lekenf.im 19.55 So lang# du da bist. speelfilm 21.35 Journaal 21.50 Alles o« niets, kwis 22.40 Harry Muhsch. literair progr 23.30 SYMBIOSE Uitzending van Symbiose 23.24-23.29 NOS Journaal NEDERLAND 18 55 Joumaai 19.05 VARA Adam s fanwty. tv-sene 56 Ze zat Kaarsrecht naar haar lieve ling te kijken, die het hof maakte aan Margy Voysey, de dochter van een slager uit de Valleibaai. Ze vroeg zich af of hij ooit echt zou trouwen en kwam tot de slotsom dat Margy nog zo'n slechte partij niet zou zijn. vanwege de wettige dekmantel die dit vak voor hem bood. Ze keek toe hoe hij de dikke slagersdochter bij de hand naar de dansvloer leidde en wijdde toen haar aandacht aan de dansenden. Dit was geen dansen, oordeelde ze. De mensen hielden el kaar omklemd en schuifelden of hosten maar wat Nee, zij wist wat dansen was. dansen in het licht van denneoortsen en grote, woest op laaiende vuren, dansen ter ere van zigeunerbrulloften, die ze lang gel den had meegemaakt. Een enkel ogenblik had zer spijt van dat de Jaren zo snel voorbijgegaan waren. Toen gleed Smut voorbij met het meisje. Haar ogen begonnen te stra len van trots. Smut was de vergoe ding voor al het harde werk en haar verloren vrijheid, twintig jaar lang. Claire Derwent nam haar glas limo nade mee naar een stil hoekje waar ze buiten de drukte zat, maar niet te ver er vandaan. Ze wilde enkele ogenblikken alleen zijn om van haar triomf te genieten. Paul was de held van de avond en ze was er trots op dat zij hiertoe de doorslag had gege ven. Sinds hij haar brief had be antwoord was ze hoe langer hoe on misbaarder voor hem geworden, tot dat hij het kennelijk plezierig begon te vinden haar om raad te vragen. Ze was er voor zichzelf nu wel heel zeker van, innige liefde voor hem te koesteren. Zij was de enige in de allei die wist welke mogelijkheden in hem scholen. Daar zat ze in haar eentje aan te denken en ze vroeg zoch af of hij haar zou lopen zoeken. Over een minuut of twintig zou er Tuurwerk worden afgestoken, dus zou hij zich misschien een paar mi nuten aan zijn verplichtingen kun nen onttrekken, om naast haar te 18.30 Een heel dun laagje aarde. Nmreportage 20.00 A NOS Journaal 20.25 VARA De Onedinlijn. tv-sene 21.15 Konmg Klant 21.40 Volgende patient, tv-sene 22.05 Achter het nieuws 22.55 SOCUTERA Te Kent.lm van het voorlichtingsbureau voor de voeding 23.05-23.10 NOS Journaal R. F. Delderfleld „De Boekerij. Baarn" staan in het donker en naar de eerste vuurpijlen boven de kastanje bomen in de laan te kijken. Paul verscheen niet, maar wel haar zuster Rose, die haar hartelijk complimenteerde. „Het is een echt geslaagde avond, Claire, iedereen zegt het, zelfs vader!" En daarna voegde ze er vporzichtig aan toe: „Ik hoop dat mr. Craddock alles wat jij hebt gepresteerd naar waarde zal schatten. Maar je zult vanavond nog wel geen gelegenheid hebben gehad, even met hem te spreken." „We hebben een keer met elkaar gedanst." zei Calire, zo dromerig dat Rose moest lachen. „Ik heb zo'n iedee dat hij tijdens het vuurwerk wel naar me toe zal komen." „Dat doet hij vast," zei Rose, en vervolgde schrichtig, angstig omte- veel te vragen: „Heeft hijheeft j hij nog iets gezegd. Claire? Je bent I hier de laatste tijd zo vaak over huis i geweest." Ditmaal moest Claire zelf lachen. „Nu ja, zo'n feest als dit moet tenslotte door iemand op touw wor den gezet. Nee, gezegd heeft hij nog niets, maar moet dat per sé? In dit stadium?" „Tja, ik weet nietzei Rose. Claire, uitgelatener en zelfverze kerder dan ooit. sloeg haar armen om de hals van haar zusje en riep uit: „O, lieve Rose, wat ben ik blij dat je er bent. En voor jou komt de ware Jacon ook nog eens, let maar op. Ik zal Paul zover zien te krijgen dat hij allerlei stevige, sportieve ke rels in huis gaat halen, lui die goed kunnen paardrijden, van het slag dat meer aandacht aan jou dan aan mij besteed. Dan kiezen we er een uit die geschikt voor je is en pinnen hem vast zodat hij niet aan ons kan ontkomen." „Ach wat, nonsens." zei Rose ern stig. .Als ik niet trouw kan ik ook gelukkig worden, maar hij bent an ders. Ik hoop dat Paul Craddock zo verstandig zla zijn in te zien hoeveel jij waard bent, voordat een ander meisje hem strikt. Kom, ga mee. vermoedelijk loopt hij je overal te zoeken. Het vuurwerk kan elk ogenblik beginnen." Wordt vervolgd Horizontaal. 1. draaiorgel. 8. rondhout, 9 kleurling, 10. voertuig, 12. vaarwel, 13. wandversiering. 15. bitter vocht. 17. voertuig. 19. her dersgod, 21. delfstof, 23. wan delplaats. 24. luitenant (afk.), 25. go din van de vrede, 26. pers. voor- naamw. 27. insekt, 29. rood in de wapenkunde. 31. noorse god, 32. vierhandig dier, 34. spitse bek van een vogel, 35. dwaas, 37. zwemvogel, 39. meisjesnaam, 41. soort, 43. voor zetsel. 44. groots. Verticaal. 1. familielid, 2. eind, 3. handegge, 4. landbouwwerktuig, 5. natuurlijk waterbekken, 6. peulvrucht. 7. scheik. element. 8. or de. 11. tamboerijn, 12. zangstem, 14 graafwerktuig, 16. dierentuin, 18 strijdperk, 20. leger, 22. mijnheer (eng.), 23. kleverige stof. 28. tel woord. 30. bouwland, 32. palmboom. 33. gelijk. 36. turks bevelhebber, 38. jongensnaam. 40. koning van Basan. 42. na dato (afk.) 43. rund. IA1 1 lar eel Ik ïas eer ar» tail oh ppi nj' kh Oplossing van vorige puzzel 1 porie, 2. morel, 3. toets. 4. kramp, 5. terra, 6. nijdig, 7 regel, 8. steen. 9. leder. 10. merel. 11. kreet, 12. steun. 13. prauw. POEMA TIJGER LEEUW 'er

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4