,Het licht schijnt in de duisternis' L Kritiek werkgevers op prijsbeleid Lubbers 81/2% 81/2% amro bank® Prim^Airica ALGARVE KERSTREDE VAN KONINGIN JULIANA ommentaar ïarde aanpak één telefoontje aan uw fleurop bloemist Vakbonden reageren met instemming PRIMZfflBÉOS PBim*eme ÈIRE IERLAND AMERICA Apothekers duurder Mannequin kiest Hella. Olifant verwondt twee circusmensen 'ET^NDAG 27 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 3 JILVERSUM De tekst van de kerstrede van koningin Ju liana, zoals zij die zaterdag middag heeft uitgesproken via de vier Hilversumse zen ders en Radio Nederland We- haal'reldomroep: it ik „Het licht schijnt in de duis- rha- ternis. Dat kun je heus wel te,d zeggen: duisternis. En, in dat ^"donker hebben we velen haai van ons het moeilijk met: aria licht, wanneer we te somber eru- en te vol zorgen zijn om het te den. zien en om naar lichtpunten n.znejuit te kijken. i dej ige-l vreugde in zich meedraagt, of zijn Tleigen ellende, z'n vol-van-iets-zijn >ordiof 2 n leeS"ziln- Maar het is t °!menlijk, dat we zo somber blijken zi^n' anno 1976" We zien blijven- H de onenigheid, zelfs oorlogen in de nge zijn de persoonlijke omstandig- waardoor iemand of een wereld, weinig verzoening, weinig vooruitgang en we zien te veel mis lukken; en bij dat alles is telkens weer zichtbaar dat beangstigende gebrek aan eerbied voor eikaars leven en welzijn, voor alle leven op aarde in tientallen vormen, die je doen ontstellen. Maar dat alles is geen wonder in een wereld, bewoond door vier mil jard egoïsten. Denk je eens in: vier miljard mensen, allemaal geneigd zichzelf het middelpunt van deze wereld te wanen. En zelfzucht ver nietigt onszelf uiteindelijk, dat is toch duidelijk genoeg. Maar alle vier miljard hebben we de schitte rende kans, die zelfzucht te verrul len voor het besef, dat de anderen belangrijker zijn dan je zelf bent. Velen onzer verbeelden zich graag dat ze géén egoïst zijn. Er zijn er onder ons, die het ook werkelijk maar in geringe mate zijn soms zelfs overwegend niet. En dezen (deze laatstgenoemden), met hun aanpak van de dingen, zij zijn het, die openingen maken, waardoor heen het in de toekomst lichter kan worden. Brandstof Het licht in de duisternis op deze dag denkt men dan dieper door. want dit is een feest van goddelijk licht, van het vuur waarvan de vonk op elk van ons kan overslaan. Want in ieder van ons is brandstof van hoge waarde aanwezig, die vlam kan vatten. Maar ook met het licht hebben we het dan zo gauw moeilijk, al mèt als met de duisternis. Een vlam im mers kan hoog opschieten. Zo zou Je boven jezelf kunnen uitgroeien en dus ook uit je egoïsme en' dat maakt duizelig en bang. Het vertrouwde bestaan, hoe knus ook, of hoe miserabel of rampzalig ook, is Je tenminste goed bekend de ruimte van dat andere geeft hoog te- en dieptevrees. Zoveel van het bekende en van huis af gewende en waarvan gedacht werd. dat je erop mocht vertrou wen. is weggevallen we weten 't. Soms is 't opluchting, dat er dingen over boord gaan opdat er schoon schip wordt gemaakt. Maar in ieder geval komen we door de veranderingen in de maatschap pij en in de opvattingen glashard te staan tegenover de opgave, een ei gen oordeel te vormen: onze per soonlijke verantwoordelijkheid weegt zijn volle eigen gewicht, ons geweten moet hard werken. In onze zo zeer gecompliceerde en onover zichtelijke maatschappij, die zo zeer verwarrend op ons kan inwer ken, is het soms verschrikkelijk moeilijk, om iets van het echt waar devolle in 't oog te krijgen. Het jachtige levenstempo maakt het nog moeilijker om stil te staan en het te zien. Tunnel Het lijkt dus velen duister, waar we heen gaan; het is hun duister of er een bedoeling is in wat ons over komt. ook in het persoonlijk leven. Je bent als in een tunnel, daarbin nen is het donker en hij kan zó lang zijn. dat het licht aan de uitgang niet zichtbaar is, zodat je vergeet, dat daar buiten daglicht is en dat je op weg bent daar weer naar toe dat je het uiteindelijk zult weer zien. Daarmee wil ik zeggen, dat ik ge loof dat de mensheid, maar ook ieder ons. ieder mens. een bestem ming heeft, ook al kunnen we die zelf alleen merken, ervaren, maar niet zien tenzij misschien toch, achteraf, aan 't eind van ons leven. Zeker zijn we geen van allen als nutteloos bedoeld, en onze uitwer king op onze medemens is van het grootste belang. We zouden niet zo lijden onder al wat duister is en ons geen uitzicht geeft, als het niet zo was. dat we waren bestemd, wat men wel noemt „kinderen des lichts" te zijn. Waarom zou het Kerstfeest ons an ders altijd, ook na 1976 jaren, be roeren als een groot licht? Lichtje Wel hebben we het met veel wat ik maar noemen zal „kerstver sierselen" getemperd tot een mild lichtje, dat in onze kamer huiselijk en ongevaarlijk lijkt, en dus niet verblindt, maar toch kunnen we er onze ogen niet voor sluiten, omdat het ons aan onze bestemming her innert. Het brandt voor ons allen en het wil ons verlichten, omdat we mensen zijn, kinderen van God ook al zijn onze houding en onze gedra gingen nog zo verkeerd. Er is een hoger doel voor alle leven. Aanvaarden wij dit? Zullen wij ééns tegen het verleden Op alle vier de zenders heef! H. M. koningin Juliana op Eerste Kerstdag om een uur 's middags een toe spraak gehouden. Prinses Christina zong ter inleiding een kerstlied. zeggen: „dank", en tegen de toe komst Ja"? Dit is mijn diepgevoelde Kerstwens voor allen." en paar opvallende punten uit de rijzenbeschikking 1977 van het ka- net zijn: Tot 1 april geen doorberekening tn de loonkosten in de industrie en in de dienstensector een maxi- ale kostenverhoging van 372 Urocent. (let name voor de zwakkere bedrij- 'ge' en in de industrie, en dat zijn er eel wat, een forse maatregel. Er omt nog bij dat het bedrijfsleven oor deze maatregelen op korte irmijn, wat er na 1 april zal gebeu- :n is zeer wisselvallig, in een onze- ere situatie wordt gebracht. )at van de zijde van de werkgevers- rganisaties in dit verband wordt esproken van een „onverantwoor- e gok" is wel een beetje begrijpe- jk. Toch moet de vraag worden esteld of het onverantwoord is. kslissing wel een speculatief ele- hent zit. Door deze maatregel zul- 5 <cn nogal wat zwakke broeders in de industrie nog verder in de knoei komen. D. Eén van de werkgeversvoorzitters, je heer Van Veen, heeft meer ge lijk als hij beweert dat de prijzenbe- fchikking een indirecte loonmaatre gel is. Maar hoe men de maatrege- |en van het kabinet ook bekijkt, er inoet een eind komen aan de infla- lie, en dat kan alleen, de inflatie R- vanuit het buitenland even terzijde door hard optreden van de gesteld, do Dverheid. m Die harde aanpak moet voelbaar jjj tijn bij de ondernemers, bij de Vakbeweging en bij de overheid telf. Als nu van de zijde van de CNV door de heer Van der Meulen wordt opgemerkt dat de prijzenbeschik- king „een volstrekt juiste beslissing is" (en het FNV denkt er net zo over) dan moet dat tevens inhouden dat de vakbeweging zich ook zeer terughoudend zou opstellen in zijn looneisen voor 1977. Het zou bijvoorbeeld moeten in houden dat de vakbeweging (hulde voor de voorbeeldige arbeidsrust in 1976) in 1977 afziet van allerlei acties en ingeval van onenigheid bereid is het middel van arbitrage te accepteren. Maar niet alleen ondernemers en vakbeweging moeten zich zeer te rughoudend opstellen, het geldt eveneens voor het kabinet. Mis schien nog wel iets meer dan voor de beide andere partijen. Met name dit kabinet is niet alleen dikwijls te optimistisch geweest in zijn beoordeling van de econo mische vooruitzichten, het heeft de overheidsuitgaven ook te royaal op gezet. Eén van de gevolgen daarvan is dat het lastenpakket voor met name de zwakkere bedrijven te zwaar is geworden. Toch moet de nieuwe prijzenmaat- regel het voordeel van de twijfel worden gegund. Een strak prijzen- belcid, een voelbare loonmatiging en een kabinet dat met tienden van procenten werkt, zijn onmisbare voorwaarden om de inflatie de kop in te drukken. En om met de president van de Nederlandsche Bank te spreken: „Waarom kunnen wij niet wat de Zwitsers (die de inflatie vrijwel heb ben uitgeroeid) wel kunnen." - (ADVERTENTIE) en u kunt wie, waar dan ook, nog vlug even verrassen. '/Fleurop Intertlora garandeert uw bestelling. Koninginnegracht 135, Oen Haag. tADVERTENTIE Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De werkgevers hebben scherpe kritiek op het prijsbeleid dat minister Lub bers van economische zaken voor de komende drie maan den heeft aangekondigd. De werkgevers voelen zich door dit beleid gestijfd in hun harde opstelling bij de CAO- onderhandelingen. Nog voor kerstmis had Lubbers overleg met ondernemersorganisa ties en middenstand over het te voe ren prijsbeleid in 1977. De onderne mers in de industrie mogen tot 1 april geen enkele stijging van loon kosten doorberekenen in hun prij zen. In de dienstensector mogen ge stegen kosten dus met inbegrip van loonkosten tot maximaal 3,5 procent worden doorberekend in de prijzen. Ook hogere vrachttarieven mogen voortaan worden doorbere kend. Daarnaast mogen handelaren en winkeliers hun geldmarge ver schil tussen inkoop- en verkoopprijs met 3,5 procent verhogen. De ho reca en de detailhandel in le vensmiddelen blijven vrijgesteld van de prijsvoorschriften, omdat in deze sectoren de concurrentie vol doende werkt. Grote bedrijven blij ven verplicht prijsverhogingen een maand te voren te melden bij het ministerie. Het Centraal Planbureau werkt in tussen met nieuwe ramingen voor de lonen en prijzen in 1977. In septem ber verwachtte het planbureau nog een prijsstijging van 6,5 procent vol gend Jaar. en een stijging van de loonkosten per werknemer met A ,5 procent. Thans gaat het Planbu reau uit van 5,3 procent prijsstijging en 6 procent loonstijging. Bij de aangekondigde nieuwe prijs maatregel voor het eerste kwartaal van volgend jaar is minister Lubbers ook uitgegaan van een loonstijging van 6 procent. Dat is hetzelfde cijfer dat de werkgevers in de loononder handelingen tot nu toe als maximaal toegestane stijging hanteerden. Werkgevers en middenstand probe ren hieruit af te leiden dat Lubbers de harde opstelling van de werkge vers in het loonoverleg steunt. Duurdere gulden Volgens directeur prof. Van den Beid van het Planbureau is de bijstelling van de ramingen echter louter een gevolg van het duurder worden van de gulden in het internationale geldverkeer. De gulden heeft daar door sinds de zomer al 1,5 procent „ingehaald" van de 2 procent op waardering van de Duitse markt. De verwachting is dat die geleidelijke waardestijging van de gulden voorlo pig zal aanhouden. Nederland is een van de vier landen in de wereld met een groot en fundamenteel over schot op de betalingsbalans. Door de waardestijging van de gul den kunnen importen goedkoper worden gekocht. Dat drukt de infla tie in Nederland.Tegelijk echter wor den Nederlandse produkten in het buitenland duur. Dat belemmert de uitvoer, en is daardoor nadelig voor de werkgelegenheid in Nederland. De produktiviteit (produktie per werknemer) stijgt ook minder. De werkgevers vrezen thans een nog sterkere geleidelijke waardever meerdering van de gulden dan mi nister Lubbers. Deze vrees ligt ten grondslag aan de eis van de werkge vers om in de industrie een loonkos tenstijging tot 1,5 procent meteen te mogen doorberekenen in de prijzen. Loonmaatregel Lubbers heeft deze eis niet ingewil ligd. Hij wil eerst afwachten hoe de CAO-onderhandelingen aflopen en wat voor loonstijgingen daaruit ko men. In het eerste kwartaal zal dan nader kunnen worden bekeken of alsnog enige doorberekening van loonkosten moet worden toegestaan aan de industrie. Dan kan tevens beter een balans opgemaakt worden van de feitelijke waarde- ontwikkeling van de gulden, aldus de redenering van minister Lubbers. De werkgevers beschouwen dit prijsbeleid als „een indirecte loon maatregel". Door de industrie voor lopig geen enkele en de dienstensec tor onvoldoende, doorberekening van loonstijgingen toe te staan, dwingt de minister hun been stijf te houden bij de CAO- onderhandelingen. Werkgeversvoor zitter mr Van Veen vindt de aange kondigde prijsmaatregel „een on verantwoorde gok. Wat wij drie jaar geleden voorspelden, komt nu uit: het bedrijfsleven wordt financieel uitgehold. Ik ben bijzonder teleurge steld. Het beleid dat de regering nu voert, zal leiden tot uitstoot van arbeidskrachten. De werkgevers staan met de rug tegen de muur." De organisaties van middenstand, KNOV en NCOV, noemen het „on aanvaardbaar" dat in het midden- en kleinbedrijf niet de komende loonstijgingen volledig mogen wor den doorberekend. Ook hadden zij met minister Lubbers willen praten over meer vrijstelling van de prijsre- gels voor heel kleine middenstan ders. ^PRIM AIR, naar EIRE, ALGARVE en AMERIKA de meest komplete charter^ programma's.Gespecialiseerde reizen. Exklusief door de grote aandacht er aan besteed (zowel voor- als tijdens uw reis). De prijzen, lager dan laag. Iedere zaterdag v.a. 2 april naar het verrukkelijkste stukje Europa. De eindeloze stranden van Zuid-Portugal aan de Atlantische Oceaan. De vanaf f485."('nk'- 190'" waardecoupons) Voor vakantie of weekje uit, UI WCCINJC Uit. V.OI Het hele jaar door genieten van rust en natuur, paardrijden, vissen, golfen, onder watersport, huifkarren, cruisers, dormobiles etc tot 4 vluchten per week naar Cork en Shannon, vanaf f 335H'nk' 35,- Ook car-ferries. couPons^ on wheels 3 weekse reizen met charterlT's (geen beperkingen ABC) naar J.F.K. New Vork. U.S.A.en Canada met motorhome dormobile, auto met vouchers,etc. Vanaf 30 maart iedere 3e week. 3 weken v.a. f 1395." ('nkl- f-296,--coupon») Vraag uw reisburo of Instemming De vakbeweging, FNV en CNV, heb ben met instemming gereageerd op de aangekondigde nieuwe prijs maatregel. FNV-deskundige Van de Biggelaar is het mede eens met het prijsbeleid, omdat de nieuwste ra mingen volgens hem uitgaan van een stijging der produktiviteit met 7 procent in plaats van de eerste voor spelde 6 procent. Zoals hierboven gemeld beweren de werkgevers ech ter dat door de waardestijging van de gulden de produktiviteit juist minder zal zijn dan eerst werd ver wacht, namelijk 4,5 procent. Minister Lubbers deelde voorts mee dat nog zal worden bezien of vanwe ge de „onmiskenbare" vermindering van het inflatieritme ook de stijging van de overheidstarieven moet wor den getemperd. Tot nu toe geldt als richtlijn een gemiddelde stijging van hoogstens zeven procent. Zie ook ons commentaar. 0&U30C5]o/}&0J3 Pos,bul 142 rekreattiWtoerisme Clinge 24, .Tel. 02159-14541- 12551 Bussum coupon^ Wenst prospectus PrimAéreos - Eire - Amerika Naam: Plaats:. Teken met „Oudjaar" tweemaal Geachte abonnee, Het is voor uw en onze admini stratie aanzienlijk eenvoudi ger, als u ons machtigt het abonnementsgeld automa tisch van uw giro- of bankreke ning te laten afschrijven. Vanzelfsprekend kunt u die machtiging op ieder ogenblik, dat het u schikt weer intrek ken. Zo'n administratieve han deling duurt slechts kort en u krijgt binnen tien dagen uw geld terug. WIJ verzoeken u ditmaal bij uw overschrijving twee handteke ningen te plaatsen: één op de aan u gestuurde acceptgiro kaart aan de voorzijde en één in „machtigingsruimte" op de achterkant. De machtiging gaat dan in na de periode, die op de kaart is vermeld. Dank voor uw medewerking. De Directie. (ADVERTENTIE) fan een verslaggever DEN HAAG De apothekertarie- ren mogen per 1 januari iets hoger (vordert ter compensatie van de kos tenstijgingen die in 1976 opgetreden Bjn. De verhoging houdt geen hono- lariumverbetering in voor de apo- Ihekers. (ADVERTENTIE) Laat zich maar al te graag van alle kanten bekijken Zeker ook als ze bij mist achter het stuur zit. Liet daarom voor alle zeker heid 'n Hella mistachterlicht op haar auto monteren. Vraag om gratis produktan fofdar an ca ito or stick ar SloVtfil b v. Frarcu. ntd'amfitO /UmjiN li tract/Jr 1 I Q tal OJÜ 6! -II - c ALff Ittf 28] Van een verslaggever EINDHOVEN Twee mensen zijn gedurende de kerstdagen door een olifant die momenteel optreedt in het wintercircus in de Eindhovense stadsschouwburg verwond. Een van hen, de 62-jarige P. van de B., moest zwaar gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. Het tweede slachtoffer, de 32-jarige J. van de P. uit Nederweerd, kon na In het zie kenhuis te zijn behandeld naar huis. Beide slachtoffers verleenden hulp bij het afsluiten van de olifantenwa gen. Terwijl zij de klep van de wagen dicht hielden werd deze van binnen uit door een van de olifanten open- gedrukt. Beide mannen werden ge raakt door de neervallende klep. Rita Hoge rente! ue Amro vaste looptijdrekeningen. Bij deze methode spreekt u met de Amro Bank af hoelang u het gestorte bedrag wilt vastzetten. Minimaal is dat 2 jaar. Maximaal 6 jaar. Hoe lan gere tijd vast, hoe hoger de rente. De minimum storting is f 100,-. De rentevergoeding staat ge durende de hele looptijd van de storting gegarandeerd vast. De rente wordt jaarlijks uitgekeerd en kan vrij worden opgenomen. De rentepercentages: 2 jaar is6'/2%, 3 jaar:7y«%, 4 jaar: 8%, 5 jaar: SVt 6 jaar: De Amro Spaarbiljetten. Spaarbiljetten zijn waardepapieren met een vaste looptijd, die in 2 of 5 jaar aangroeien tot f 1.000,- of f10.000,-. Het aankoopbedrag is af hankelijk van de looptijd en het bijbehorende rentepercentage. De rentebetaling in één bedrag aan het einde van de looptijd kan fiscaal gunstig zijn. Nog een voordeel: de Spaarbiljetten staan niet op naam. U kunt ze dus eventueel cadeau doen. De rentepercentages zijn met een looptijd van 2 jaar: 63A%, en met een looptijd van 5 jaar: Informeer bij een van onze 824 kantoren „Dag MarieIje, dag mevrouw de Bruin, woef-woef Bello". JiBBSwa

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 3