Paus Shenouda III bevordert opleving in koptische kerk Grote spanningen onder verontrusten f Hervormd moderamen wil uitstel actie 'Kom over de brug' FUSIE VERBROKEN Bijbelleesgids voor 1977 Onze adressen: Groningse oproep tot verzet tegen militarisering Morgenlandzending actief in Perzië Oud-katholieken blijven (kritisch) lid van wereldraad „Het recht moet zijn loop hebben" VOORBIJGANGERS IKON niet op Hilversum 3 MAANDAG 27 DECEMBER 1976 KERK TROUW/KWARTET <ANDA In deze krant zijn in de loop der jaren zo nu en dan de kopten en de koptische kerk ter sprake gebracht Dat ls een goede zaak. In deze tijden van grote en kleine oecumenes mitsga ders hun bloei en verwelking, mag m,i. die oude kerk van Egypte, meer dan ooit ook op onze aandacht rekenen. Deze kerk immers, voor haar oor sprong pretenderend terug te gaan op de evangelist Marcus, heeft in de vele periodes van vervolging en achterstelling, in ieder geval de „pretentie" van christelijke kerk te zijn. niet tot een aanfluiting gemaakt! Deze kerk, die tot 451 gelijk optrok met de kerken van het Westen, heelt bovendien grote invloed uitgeoefend op diverse gebieden. Te denken valt bijv. aan ontstaan en vormgeving van het monnikendom en aan vor men van christelijke kunst. En dan de koptische taal, die laatste fase van het oude Egyptisch der Farao's. Heeft zij het Champollion niet moge lijk gemaakt de hiërogliefen in 1822 te ontcijferen? En de laatste jaren is die taal van zo grote betekenis geble ken. omdat ze ons toegang verschaft tot christelijke en nlet-christelijke geschiften uit de tweede eeuw.. Ik bedoel de koptische Codices ft beste te omschrijven als dikke katernen van payrus) in 1945 (dus vóór de vondst bij de Dode Zee in Palestina) bij toeval ontdekt in de buurt van het provinciestadje Nag Hammadi in Midden Egypte. Het gaat om elf codices en fragmenten van twee an dere. die samen zo'n 57 traktaten bevalen. Door allerlei moeilijkheden (met name van politieke aard) kre gen deze koptische geschriften pas veel en veel later de bekendheid in de wereld der wetenschap, welke zij zo duidelijk verdienen. door drs. J. Helderman Drs. J. Helderman (links) in gesprek met paus Shenouda III (midden). Dit bleek eens te meer op het eerste internationale congres over kop tische studiën, deze maand in Cairo gehouden. Ruim negentig koptolo- gen van „all over the world" waren in een oud en vermaard gebouw in Egyptes hoofdstad bijeen. Aan het eind van het congres kwam het (ein delijk) tot de oprichting van de „In ternational Association for Coptic Studies" (IACS), Het was geweldig om elkaar stimule rend gedurende deze dagen samen te werken. Wij hoorden o.a. een oog- en irgetuigen-verslag van Egyptena- ren, die direct bij de vondst-van 1945 betrokken waren. Een wel heel bij zondere „hoorzitting"! In dit verband echter wil ik graag de aandacht richten op één gewichtig en wezenlijk aspect van dit eerste congres. De opening werd namelijk verricht door de (islamitische) minis ter van cultuur, dr. Gamal el Oteify. geassisteerd door de onder-minister voor Egypte's Oudheden, dr. Gamal Mokhtar. En de openingstoespraak werd in hun aanwezigheid gehouden door het hoofd van de koptisch- orthodoxe kerk van Egypte. Paus Shenouda Hl. Wat betekent dit? Dat in dit alles de kopten van nü niet alleen van hün belangstelling blijk gaven en meewerkten, maar bovenal in het Egypte van president Assad een erkende positie blijken in te nemen. Uit de participatie en inbreng van koptische geleerden bleek zonne klaar. dat de tijd voorbij is, waarin óver koptische kunst, cultuur, taal, etc. werd gesproken zónder de Kop ten zélf mee aan het woord te laten. De figuur, die in deze gelukkige ont wikkeling wel een heel centrale en markante rol speelt, is onmisken baar Shenouda III. Hij heeft de Kop ten niet alleen weer interesse voor hun eigen taal (buiten de liturgie door het arabisch verdrongen) bijge bracht, maar voor alle dingen een opleving in zijn kerk te weeg ge bracht. Dat wij op het congres een jongetje van acht een soort Kort Begrip in het koptisch hoorden op zeggen in dialoog met zijn moeder; liederen van nu in de koptische taal hoorden zingen. Het is aandoenlijk en schoon, maar veel belangrijker is het feit, dat op vrijdagavond de nieu we. nog niet voltooide kathedraal in Cairo vol met vooraal jónge mensen stroomt om hun Shenouda vragen van allerlei aard voor te leggen en daarop een antwoord krijgen zo goed als mogelijk is. Natuurlijk zullen wij deze opleving niet met de ogen van de Nederlan der. die aan het reveil uit de vorige eeuw denkt, kunnen en mogen be zien. Het is anders, maar zeker niet minder. Prikkel 'k Vind overigens, dat de stimulans (en soms ook prikkel) van de evange lische kopten op hun „moederkerk" uitgeoefend niet onvermeld mag blijven. Zo evenmin de betekenis in dit verband bijv. van een „Vereni ging tot uitbreiding van het evange lie in Egypte' (voortgekomen uit het vaderlands reveil). Tóch zijn de tij den veranderd. Het wordt in Egypte- land beseft. De kopten zullen (en kunnen) meer dan ooit in hun eigen koptisch-ortho doxe kerk, met deze wijze en bemin nelijke patriarch, de christelijke in spiratie vinden en hervinden! 'k Mag misschien hieraan toevoegen, dat mij dat ook in een persoonlijk ge sprek met de „bisschop van Alexandrië" zonder meer duidelijk is geworden. Een gesprek, dat mede ging over de mogelijke steun vanuit de gereformeerde kerken in Neder land voor het sterk uitbreidende werk van Egyptes kerk. De bonte en veelsoortige wereld van de oecumene. Aandacht voor Egypte in Nederland. Het is goed en voor komt eenzijdigheden, als „u begrijpt wat ik bedoel". Drs. J. Helderman, nieuwtestamenti- cus, is verbonden aan de theologische faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Grote span ningen onder de verontrusten in de gereformeerde kerken hebben ertoe geleid dat de fu sie van de persvereniging Waarheid en Eenheid" en de ereniging van verontrusten „Schrift en Getuigenis" verbro ken is. Dit meldt de eindredacteur van „Waarheid en Eenheid", de Rotter damse emeritus-predikant dr. E. Masselink. in een pagina-groot arti kel in zijn blad (merkwaardigerwijs de enige bijdrage die door hulsttak jes omrankt is!). Onder het opschrift „De fusie verbroken" vertelt dr. Mas selink dat de spanningen leven „tus sen hen. die eenzijdig aandringen op het sUchten van noodgemeenten. en De Bijbelleesgids 1977 is versche nen. Deze gids bevat commen taarstukjes bij het leesrooster „Van daag lezen wijIn voorgaande jaren zijn deze uitgegeven in vier kwartaalgidsen per jaar; voor het jaar 1977 zijn ze samengevoegd in een boekje. Voor elke week worden In deze Bij belleesgids twee commentaarstuk jes geboden bij de aangegeven bij belgedeelten; één bij de lezingen op de vijf weekdagen en één bij de lezingen voor het weekend. Deze stukjes hebben ten doel de lezer naar de bijbeltekst zelf toe te lelden. Soms bieden ze daarom ach tergrondinformatie bij het te lezen gedeelte, voorzover dit althans mo gelijk is in zo'n korte vorm. In ande re gevallen wordt gewezen op kernpunten in de bijbeltekst of wor den van daaruit lijnen getrokken naar het heden. De Bijbelleesgids is een uitgave van de Bijbel Kiosk Vereniging, de In ternationale Bijbelbond. de Katho lieke Bijbelstichting en het Neder lands Bijbelgenootschap onder aus piciën van de Raad voor Contact en Overleg betreffende de Bijbel (RCOB). De prijs is negen gulden. hen die binnen het kerkverband wil len blijven getuigen en strijden". „Waarheid en Eenheid" en „Schrift en Getuigenis" vonden elkaar, om dat zij beide „in de grond hetzelfde beoogden". Dr. Masselink zet nu uit een dat „het voeren van actie in die mate op het stichten van noodge meenten gericht is. dat het getuigen binnen het kerkverband zijn zin gaat verliezen. En dit is klaar als de dag tegen de fusie-afspraak". Dr. Masselink citeert o m. het door J. J. Rippen en ds. H. J. Hegger onder tekende stuk van „Schrift en Oetul- AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 Westblaak 9. Rotterdam Tel. 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101. Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 GRONINGEN Tegen de negentig ondertekenaars, onder wie ook her vormde en gereformeerde predikan ten. hebben een „oproep aan de ker ken in de provincie Groningen om hel verzet tegen de militarisering te ondersteunen" gericht. Blijkens de oproep maken zij zich ernstig bezorgd over de toenemende militarisering van Noord-Nederland. Zij wijzen op de plannen tot aanleg van een enorm oefenterrein van 2500 hectare in het Lauwersmeer; uitbrei ding van de voorgenomen militaire vestigingen bij Vlagtwedde tot wel licht achthonderd hectare; en voorts de bouw van een stoomfabriek in de Hümling (vlak over de grens, ter hoogte van Ter Apel). waarbij het vrijkomende atoomafval in de bo dem zou moeten worden gestopt in Onstwedde en Pieterburen. In het algemeen blijkt, aldus de op roep. dat de voortgaande militarise ring terdege door de kerken wordt onderkend, zolang het op wereldni veau blijft. Een daadwerkelijke be trokkenheid blijft echter uit. vooral als de zaken dicht bij huis komen. De ondertekenaars menen dat het verzet uit de bevolking duidelijk ge noeg is. en dat de kerken in Gronin gen er niet langer buiten mogen blijven, maar dat zij het bestaande verzet, zoals „aktiekommltee Lau- ersmeerde werkgroep „Plan Ste- merdink". de actiecomité's uit On stwedde en omstreken en het „Volkscongres". daadwerkelijk moeten gaan ondersteunen. „Het gaat immers niet om kortzichtig ei genbelang waar de bevolking voor opkomt. De strijd tegen de militari sering is tegelijk de strijd voor het bestaansrecht en wij verzetten ons tegen het feit, dat we daarin ont recht worden." UTRECHT - De .Morgenlandzen ding'' gaat haar werk in Perzië uitbreiden. Men steunt daar een kleine gemeente van protestantse Armeniërs. Volgende maand gaat de jonge Zwitserse theoloog Basset naar Teheran. Hij wordt balst met werk onder studenten, verder vor mingswerk en pastoraal werk. Het is de bedoeling ook een Nederlander uit te zenden om te helpen in het jeugdwerk in de Armeense protes tantse gemeente in Teheran. Ook verwacht de Morgenlandzending, dat uitbreiding van het werk in Li banon noodzakelijk zal zijn, om ten minste enigszins te voorzien in de nood daar. als gevolg van de oorlog. genis", waarin krachtig wordt opge wekt, over te gaan tot het vormen van noodgemeenten. Dr. Masselink zegt dat in deze oproep en in andere boodschappen van „Schrift en Ge tuigenis" wordt „geponeerd dan dat er in de Geref. Kerken geen plaats meer zou zijn voor Christus- belijdende leden, dat de plaatselijke kerk niet meer als lichaam van Christus erkend kan worden, dat het gereformeerd kerkverband niet meer binnen de huwelijkstrouw met God staat, dat S. en G. de totstandko ming van de noodgemeenten zoveel mogelijk wil bevorderen en geen ge sprek meer met de synode zal voeren en dat de oprichting van nieuwe noodgemeenten het meest geëigen de middel zijn om het oprukken van de dwaling een krachtdadig halt toe te roepen. Dr. Masselink voegt hier aan toe. dat het duidelijk is dat de fusie „radicaal verbroken is". In het slot van zijn artikel geeft dr. Masse link als zijn mening dat de noodge meenten „onherroepelijk tot inde- pendentisme (d.wz. los van enig kerkverband) en welke vorm van on kerkelijkheid ook" komen. ROTTERDAM De oud- katholieke kerk wil haar lidmaat schap van de wereldraad van kerken meer inhoud gaan geven. Blijkens een verslag in het blad „De Oud-katholiek" was er op de on langs gehouden synode een voorstel van de gemeenten Alkmaar en Krommenie om overleg over de vraag, of handhaving van het lid maatschap van de wereldraad ge wenst is, „nu deze zijn bemoenissen steeds meer gaat richten op vraagstukken van sociale en politie ke aard, welke voor geen enkele kerk primair mogen zijn". De direc te aanleiding tot dit voorstel was de boycotactie tegen de Amro-bank, „waardoor oud-katholieke employés van deze bank in gewetensnood ge raakt zijn", aldus het blad. De synode besloot inderdaad tot een dergelijke bezinning, maar dan niet met een eventuele opzegging van het lidmaatschap als uitgangspunt, maar ter bevordering van een kri tische begeleiding van de besluit vorming binnen de wereldraad en de Nederlandse raad van kerken, voor af, maar ook achteraf. 'DEN HAAG. Het moderamen van de hervormde synode staat positief tegenover een mogelijke derde actie „Kom over de brug". Wel vindt het moderamen bredere bezinning over vorm, aard en inhoud noodzakelijk. Daarom wil het, dat de actie voorlopig uitgesteld wordt. Met dankbaarheid wordt terugge zien op de twee vorige acties, maar, zo schrijft het moderamen aan het bestuur van „Kom over de brug", „nu er een besluit genomen moet worden om een derde actie al dan niet door te voeren, staan de meeste Nederlandse kerken voor de situatie, dat in hun eigen midden geen over eenstemming bestaat hoe een derge lijke actie gestalte zou moeten krij gen." Dat geldt ook voor de her vormde kerk. Het moderamen komt tot zijn slot som op grond van een aantal advie zen. Zo wordt vermeld, dat de her vormde raad voor overheid en sa menleving vindt, dat een nieuwe ac tie vooral wegen zou moeten vinden om de discussie te bevorderen over de aard van de problematiek tussen arme en rijke landen en het effect van de tot nu toe gebruikte middelen Daarom beoordeelt de raad een voorstel van het bestuur van „Kom over de brug" terzake van het op voedkundig element in zijn actie, vooral ook naar de eigen kring toe, als zeer positief. Maar de raad vraagt zich af, of deze opvoeding wel vol doende tot zijn recht komt in een actie, zoals „Kom over de brug" voor ogen staat. Het hervormd werelddiaconaat staat ook positief ten opzichte van een derde actie, maar vindt dat er eerst nog meer helderheid over be paalde punten moet zijn. De hervormde raad voor de Zending wil de nadruk gelegd zien op direct kerkelijk werk. Het advies van de raad is positief. Wel wordt gevraagd om nadere programma's, terwijl te vens gevraagd wordt de Nederlandse problematiek op dit gebied erbij te betrekken. Jacq. Engels in Militia Christi, het maandblad van „Kerk en Vrede": In een staatsgevangenis in Utah zit een 35-jarige Gary Mark Gilmore. Hij heeft een hotelbediende doodge schoten. In tegenstelling tot sommi ge andere moordenaars kon hij niet ontvluchten, werd veroordeeld tot de doodstraf, maar kan gratie vragen. Dan wordt het een le venslange gevangenissstraf. Zijn daad wordt genoemd een „onont koombare ontknoping van een vastgelopen leven". Dat is ook het oordeel van de psychiaters. Maar Gilmore wil geen levenslange gevan genisstraf; hij vraagt om dan maar doodgeschoten te worden. Hoe rea geert hierop het vastgelopen leven van de moderne maatschappij? In de eerste plaats met de uitwassen van een levenloze burokratie. Zijn verzoek om de doodsstraf moet be slist worden door een „gratie-raad", die zoals het ambtelijk behoort het besluit van dag tot dag uitstelt. Menten mocht vluchten, maar een gewoon mens mag niet eens dood gaan als-tie het zelf wil. Gilmore, een dichter en een schilder. De jonge vrouw, die zich zijn verloofde noemt en die zichzelf beschouwt als de ongewilde oorzaak van zijn misdaad in verband met haar woorden tij dens een ruzie - mag hem blijkbaar niet bezoeken na zijn poging tot zelfmoord. Hij wordt dag en nacht bewaakt om herhaling van die po ging te voorkomen. Want hem doodschieten, dat mag desnoods, hem langzaam dood laten gaan in de ellende van een levenslange gevan genisstraf. dat mag ook. Maar zelfmoord, dat mag niet omdat de beschaafde samenleving dan de vol doening niet beleeft „dat het recht zijn loop heeft gehad". Engelen In het kerstnummer van Briefcon- Gary Gilmore tact, het blad van het Nederlandse pastoraat in Zwitserland, schrijft ds. A.C. Bronswijk over de engelen: In de oud-christelijke kunst worden engelen als vleugelloze jongeman nen-gestalten uitgebeeld. Pas aan het einde van de 4e eeuw krijgen ze vleugels. En de engelen worden dén bij voorkeur zwevend afgebeeld. Het is zeer de vraag of dit bijbels is. Naar alle waarschijnlijkheid kregen de kunstenaars inspiratie door de ge vleugelde romeinse overwinnings god Nikè. In elk geval is de gevleu gelde zwevende persoon populair gebleven. In een van de kerstliede ren zingen wij er zelfs van: 'd'Engel- kens door het luchtruim zweven Dat verklein-woord engeltjes hangt mogelijk samen met een andere door de kunst ingeblazen verteke ning van de gestalte der engelen. Bij de italiaanse schilders Giotto en Do- natello treffen we voor het eerst engelen als naakte kindertjes aan. Ook deze voorstelling is van heiden se aard. Een imitatie van de Ro meinse god Cupido. In de Barok-tijd werden de kerken met een zekere graagte met de naakte engelfi guurtjes gesmukt. Weliswaar be doeld als symbool van onschuld en zuiverheid. Maar het kwaad was daardoor gesticht! Want de moder ne mens. die de taal der symbolen kwalijk begrijpt, ging door de voor stellingen van de vroegere kunst de engelfiguren zien als gestalten vol belachelijkheid! Oranje-mythen In het Gerefomeerd theologisch tijd schrift houdt dr. O. Jager zich bezig met de mythen rondom Oranje: Waar de christelijke school de my then nog in leven houdt, moet de catechese ook voor volwassenen plaatsvervangend de ontmytholo gisering ter hand nemen, terwille van een zuiverder verhouding tus-' sen kerk en vorstenhuis. Theologen zijn wereldvreemd en kerkvreemd, als zij ervan uitgaan dat de Oranje- cultus tot het verleden behoort. Vooral in bepaalde maatschappelij ke lagen (daarover straks meer) heerst nog steeds de geest van boe ken als „Moeders uit ons vorsten huis" (van de 21 besproken moeders zijn er 19 nagenoeg volmaakt) en „Wij allen samen onder Oranje": zulke honneponnige lievigheden moesten wel provo-manifestaties en tv-persiflages uitlokken in feite niet tegen Oranje-klanten. Het werkte nog altijd na, dat Bilderdijk niet alleen de geschiedenis der mensheid tekende als een proces van worsteling tussen Gods genade en menselijke verdorvenheid (die vi sie behoeft niet ontmythologiseerd te worden!), maar ook zelf uitmaak te dat in Maurits en Willern V de genade was belichaamd en in Olden- 'barnevelt en de patriotten de ver dorvenheid. Voor hem waren alle tegenstanders van Oranje schurken of halzen. Zo zag koningin Wilhelmi- na het ook nog. Onopvallend Het is niet voor het eerst, dat een belanrijk synodebesluit zo ingewik keld geformuleerd is, dat er prompt discussies uitbreken over de in terpretatie. Zo is het ook nu weer met het besluit van de gereformeer de synode ten aanzien van prof. dr. H.M. Kuitert. Naar aanleiding van het commentaar van prof. dr. K. Runia inCentraal Weekblad reageéH de Rotterdamse predikant drs. J.C. de Moor (een van de opstellers van zegg donl van licht en t» zien uit 1 Er zi hede HILV de k« liana midc via Terug naar Nazareth r iüf Ergens houdt Lucas' kerstverhaal'Teldt natuurlijk op. Voor mijzelf acht ik „Het het punt gekomen als ook de verha- terni len van Simeon en Anna verteld zijn. De laatste woorden zijn dan (vers 39):keerden zij terug naar Nazareth". Als ik het hele verhaal goed begrijp, zijn Jozef en Maria met hun kind in Bethlehem en Jeru zalem gebleven, dus in het zuiden. Na alle wederwaardigheden gaan ze terug. Naar Nazareth. Dat klinkt in eens veel prozaïscher. Ze maken de lange tocht opnieuw, nu in omge keerde richting. Vreemd, daar wordt •nooit wat van verteld. Wel van die tocht van Nazareth naar Bethlehem, j z. Die is eindeloos uitgebeeld in woord meni en plaat. De terugtocht is er echter L j ook. Lucas vermeldt die nadrukke- d lijk. Zijn verhaal besluit ermee. Het gewone leven begint weer. Het jonge gezin keert terug naar een betrekke lijke anonimiteit. Er is nogal wat te doen geweest met herders en met wijzen en met die twee in de tempel. Anna en Simeon. Nu zijn ze weer onder elkaar. Nu begint het. „Het kind groeide op", gaat Lucas verder. Dat is een gewone zaak, hoezeer ook om er dankbaar voor te zijn. Terug naar Nazareth. Het heeft iets van het alledaagse leven. Het is net alsof Lucas wil zeggen: Wat er tot nu toe te vertellen was. is hoogst oninteres sant en belangrijk ook, maar hij komt, als het er om gaat, voor de alledaagse dingen en voor alledaag se mensen. „Voor kleine mensen is Hij bereikbaar". Voor mensen van ale het gewone leven. Die hun maan dagse zorgen weer hebben en voor wie een week of te kort of te lang duurt. In dat leven zullen wij het ermee moeten doen. Wat we ge hoord en gezien hebben, zal daar moeten functioneren. Het was geen sprookje. Het had in de krant kun nen staan. En tegelijk is het doortrokken door een innig geheim. De reporters zijn verdwenen. Twee mensen trekken terug, met hun kind. Het leven gaat beginnen. Vre de op aarde. God ziet wat in mensen. roce Iet i en i eel omt oor :rmi :n ii )at 1 rgai 1 Beroepingswerk i NED. HERV. KERK Beroepen te Oud Vossemeer: D. D. 1 Lucas te Waardenburg-Neerijnen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Leerdam: J. van Haaren I te Amersfoort. Beroepen te Westzaan: D. Rietdijk ji te Vlaardingen. DOOPSGEZ. GEM. Aangenomen naar Haarlem: R. Gaaikema te Leeuwarden. GEREFORMEERDE KERKEN AANGENOMEN: naar Amsterdam (geest.verz. „De Poort"), L. Eringa te Rotterdam-Heyplaat (tevens geest, verz. verpleeghuis „De Elf Ranken"). het synodebesluit) als volgt: Nu vond prof. Runia ,het onbevredi gende van deze besluitvorming, dat er in feite niets meer gebeurt.' Maar dan heeft hij kennelijk over het hoofd gezien, dat de synode een misschien wat onopvallend, maar wezenlijk toch belangrijk besluit nam: .Mededeling te doen van de door haar vastgestelde overwegin gen en uitspraken aan deputaten voor de oefening van het verbond met de theologische faculteit van de V.U. .Zij zullen dit alles terdege met prof. Kuitert moeten doorspreken in overeenstemming met de opdracht en verantwoordelijkheid die de sy node hen als deputaten heeft toe vertrouwd. Zij künnen dat ook be ter, grondiger en dus eerlijker doen dan een synodale commissie. Dó£r zal het overleg en beraad voortgang moeten vinden. Op de volgen de synode zullen deputaten weer met een rapport moeten komen, ui teraard ook over het nader overleg en beraad dat ze met prof. Kuitert dan hebben gehad, naar aanleiding van wat de synode heeft uitge sproken. Afwachten Daarop antwoordt prof. Runia in hetzelfde Centraal Weekblad weer: (Drs. De Moor) wijst op het laatste deel van het besluit: .mededeling te doen (enz.) aan deputaten voor de oefening van het verband met de Theol. Faculteit van de Vrije Uni versiteit'. Dat wordt door hem geïn terpreteerd als een opdracht aan deze deputaten om het gesprek met prof. Kuitert over de problemen die in geding zijn voort te zetten en terug te rapporteren aan de volgen de synode. Hierover staat echter niets in het besluit zelf. Waarschijn lijk zullen de deputaten over deze zaken doorpraten met prof. Kuitert en met de hele faculteit. Maar als de synode dit als specifiek opdracht had bedoeld dan had het m.L ook nadrukkelijk gezegd moeten wor den. In feite is nu de hele zaak van de synodale tafel verwijderd en of er verder nog wat gebeurt en wat er eventueel gebeurt, moeten we maar afwachten. Die lijn »k Van een verslaggever DEN HAAG De IKON krijgt geen zendtijd op Hilversum-3. De omroep had hierom gevraagd om in de nacht van zaterdag op zondag omroeppas- toraat te kunnen bedrijven. Dit is het resultaat van de actie die de IKON had ondernomen bij de' Raad van State. De raad heeft in i beroep geoordeeld, dat minister Van Doorn van CRM in redelijkheid kon komen tot zijn beslissing het ver zoek van de IKON af te wijzen. Mr. Van Doorn volgde met zijn be- ya sluit het negatieve advies, dat de omroepraad eerder had gegeven over het verzoek van de IKON. De minister vond. dat ook zonder de IKON de luisteraars in contact kun nen worden gebracht met het om roeppastoraat. Inwilligen van het IKON-verzoek zou bovendien de weg openen voor andere kleine zendgemachtigden om ook via Hilversum-3 uit te zen den. Op deze zender komen de gro tere omroepen aan bod die in het kader van het bieden van een to taalprogramma hun taak vervullen. Toewijzing van zendtijd op Hilver sum-3 aan de IKON zou ook een inbreuk betekenen op het specifieke karakter van deze zender, aldus mi nister Van Doorn. Postille 1967-1977, onder redactie van de werkgroep kerk en prediking. Uitg. Boekencentrum, Den Haag. 250 pag., prijs 32,50. Het is de 28ste maal. dat dit „handboek voor de predikant" verschijnt Afrika bidt door Fritz Pawelzik. Uitg. Boekencentrum, Den Haag. prijs 8,50. Vijfde druk van deze. door ds. Ype Schaaf verzamelde en vertaalde gebeden van Afrikaanse christenen. Terugblik en uitzicht. Ondertitel: 75 jaar Dominicanen in Zwolle, 1901- 1976. Uitg. Waanders, Zwolle, 94 pag. kunstdrukpapier, veel illustraties, prijs 14,90. DE ij:

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2