iesluit tot uitwijzing iel de Zwitsers zwaar Libanon In begin te weinig bewijs tegen Menten Voldoet uitwijzing Menten aan norm van rechtsstaat? tussen oorlog en vrede deTijd A I Mr Simon wil Menten verdedigen amerleden mondjesmaat igelicht over Almelo" i Mentens brief zou van A tot Z gelogen zijn nten ging onder voorwaarden akkoord Rapport arrestatie openbaar Mislukte overval in Maastricht (et absolute minimum" Bon voor l proefabonnement Weekblad DAG 23 DECEMBER 1976 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 onze verslaggevers (vervolg van pagina I) 1TERDAM/BERN - De Zwitserse minister van justitie Kurt Furgler zei gisteren op een lonferentie dat het besluit om de van oorlogsmisdaden verdachte Menten naar Nederland uit de regering zwaar was gevallen. gering, aldus Furgler. is zich ^bewust tegen de geschreven j te hebben gehandeld. In dit, hij zei. „bijzonder geval" had is Furgler de Zwitserse rege- jeen betere oplossing. Voorko- noest worden dat Menten zou Ijnen naar een land dat hem heer op zijn oorlogsverleden inspreken. Dat zou, zei Furgler, liet in overeenstemming zijn P st met de rechtsnormen. vitserse minister van Justitie e ook op dat de nu gevolgde .Jure geen precedent schept. Ulrich Hu- ilburv deelde ons later mee dat de hg in een aan het parlement e bieden wetsontwerp wil ko- nq ot een betere regeling met be- inri to^ uitwÜzinK van oor- Isdadigers. Die wet zal ook gel oor vliegtuigkapers en andere Isten. irwaarden |en telegram aan minister er had Menten te kennen gege id vJtkoord te gaan met uitwijzing i ervHederland, als aan enkele voor- zou wor<*en voldaan. Een lie voorwaarden luidde dat hij lederland voor een gewone bank terecht wilde staan, hfcaast bedong hij dat Neder- hem na de uitwijzing niet aan inder land zou uitleveren. reede eis heeft de Zwitserse ig gehonoreerd. Zwitserland jgde bij de uitwijzing van Men- mdefe verzekering dat Nederland lem zou berechten. In een tele- dat minister Van Agt zijn jerse ambtegenoot stuurde, p zwart op wit gesteld dat de !P P^landse regering Menten niet estufeschikking zal stellen aan de ïela^iteiten van een ander land ter- an dvan dezelfde feiten. In het tele deelde Van Agt ook mee met lening kennis te hebben geno- van de beslissing van de Zwit- regering inzake Menten. ien werd gistermiddag op de le gebracht van het besluit dat vitserse regerfng had genomen. 1 ^daarna werd ook mevrouw Me- Menten daarvan in kennis lid. ei niet te begrijpen dat de Zwit- regering een beslissing had ien nemen op grond van „zoge nde bewijzen, waarvan wij allen n dat zij van nul en generlei de zijn". hoofdredacteur van het Iblad Accent liet het ANP giste- veten dat hij en de Israëlische lalist Chaviv Kanaan „voor en- proc^nten" hebben bijgedragen de beslissing van de Zwitserse ing door naar Zwitserland te n en daar enkele persconferen- le geven. ben blij", aldus Knoop, „dat ;en nu op de plaats komt waar jaren had moeten zitten." In verzekering Menten zal vandaag in verzekering worden gesteld op last van de offi cier van justitie. Daarbij gaat het om een termijn van 48 uur. Na af loop daarvan kan de officier bevelen dat Menten nog eens 48 uur in verze kering wordt gesteld. Als ook die tweede termijn verstre ken is, kan de officier bewaring voor een periode van zes dagen vorderen bij de rechter-commlssaris. Hij kan dat daarna voor een tweede periode van zes dagen doen. Na afloop daar van kan de officier de gevangenhou ding van Menten voor een periode van driemaal dertig dagen verzoe ken. Dat verzoek moet hij richten aan de rechtbank, die daarover ip raadkamer beslist. Na die laatste negentig dagen dient de zaak voor openbare behandeling ter te rechtzitting te worden voorgedra gen. Mocht het vooronderzoek dan nog niet voltooid zijn, dan kan de rechtbank de voorlopige hechtenis voor onbepaalde tijd verlengen. Getuigenverklaringen Na Mentens vlucht op zondag 14 november verklaarde de Amster damse hoofdofficier van justitie, rar. A. M. Messchaert, dat het onderzoek van de rijksrecherche aanwijzingen had opgeleverd dat Menten ver antwoordelijk zou zijn voor het ver moorden van Poolse joden. Op 10 december werden Russische docu menten ontvangen, die gaan over de gebeurtenissen in 1941 in het voor malige Poolse, nu Russische Podho- rodce. De Nederlandse justitie be schikt over een Menten-dossier van de Poolse centrale commissie voor onderzoek van Nazi-misdaden. Vol gens Menten staat vast dat de voor zitter van de voorzitter van deze commissie, professor Pilichowsky uit Warschau, zijn uitlevering aan Polen nastreeft. In het Poolse dos sier bevinden zich getuigenverkla ringen waaruit zou blijken dat Men ten in 1941 en 9142 betrokken was bij de moord op de joodse familie Plstener, van wie hij voor de tweede wereldoorlog een langdurig civiele procedure had verloren. Volgens prof. Pilichosky, in een ver klaring aan het Poolse persbureau PAP begin Juli, zijn alle getuigen van deze moord, evenals Poolse bur gers van joodse afkomst in de dor pen Pódhoroce en Urycz verhoord. De Nederlandse rijksrecherche heeft getuigen gehoord in New York, Stockholm en Israël. In november werd nog bekend dat het openbaar ministerie in Amsterdam het ver zoek had gekregen van de officier van justitie in Hamburg Menten te doen horen over diens mogelijk rol bij de moord op 36 hoogleraren in de nacht van 3 op 4 juli 1941 in Lem- i berg (het tegenwoordige Lwow). De professorenmoord is vermoedelijk gepleegd door leden van het Ein- satzkommando Schöngart der Si- cherheitspolizel und des SD, waar bij volgens getuigenverklaringen Menten als SS-Sonderführer was in gedeeld. De Zwitserse minister van justitie Kurt Furgler (links) maakte in Bern op een persconferentie de uitwijzing van Menten bekend. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nu de terugkeer van Menten uit Zwitserland is geregeld heeft minister Van Agt ook het rapport van de oud- president van de Hoge Raad, mr. Wiarda over de mislukte arrestatie van Menten op 15 november, vrijgegeven. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - Bij zijn verhoren in Nederland zal de van oorlogsmisda den verdachte zakenman P. N. Men ten terzijde worden gestaan door de Utrechtse advocaat mr. B. F. J. Si mon. Volgens mr. Simon heeft hij al een dag of tien geleden het verzoek gekregen Menten te verdedigen. De bejaarde, maar nog steeds actieve advocaat, die een langdurige erva ring als strafpleiter heeft, is bereid als raadsman van Menten op te treden. ,Hij heeft Jarenlang in een concentratiekamp gezeten, maar dat weerhoudt hem er niet van Men ten terzijde te staan. „Iedereen", zo luidt zijn stelling, „heeft recht op verdediging, ongeacht waarvan hij wordt verdacht." Mr. Simon zegt van de zaak-Menten niets meer te weten dan de krantelezers. Hij houdt er rekening mee dat bij de verdediging een tweede raadsman betrokken zal moeten worden. De Geleense advocaat mr. J. J. M. Her- Mr. B. F. J. Simon, de verdedi ger van Menten mans houdt een verzoek om Menten te verdedigen nog in beraad. Hij zei onlangs eerst met Menten te willen spreken. Omdat de berech ting van Menten ongeveer zal sa menvallen met de behandeling in hoger beroep van de zaak tegen Frans H., is het niet waarschijnlijk dat Hermans op het verzoek van Menten zal ingaan. Zodra ze in Ne derland terug is, zal mevrouw Meta Menten, naar ze gisteravond liet we ten, contact met mr. Hermans opnemen. Eerdere publikatie van dit vertrou welijke rapport was niet mogelijk omdat er nog eens duidelijk uit blijkt dat de justitie half november op zichzelf nog niet over voldoende bewijsmateriaal beschikte om er ze ker van te zijn dat Menten, na dienst arrestatie ook vast gehouden zou kunnen worden. Minister Van Agt vreesde dat, Indien dit feit de afgelo pen dagen weer was benadrukt, de Zwitserse regering wellicht zou wei geren Menten uit te leveren. Inmid dels is het bewijsmateriaal tegen Menten versterkt door uit Rusland afkomstige documenten. Ook de vlucht van Menten heeft de verden kingen tegen hem meer grond gegeven. De hoofdconclusie van Wiarda, dat het openbaar ministerie de arresta tie te lang heeft uitgesteld, onvol doende rekening heeft gehouden met de mogelijkheid van vluchtpo gingen en daardoor van bewaking van het huis van Menten heeft afge zien, waren inmiddels al bekend ge worden. Minister Van Agt heeft het beleid MAASTRICHT Een overval op een cafe aan de Willem Alexander- laan in Maastricht is gistermiddag mislukt. Om half vier drong een man met een jachtgeweer het cafe binnen en snauwde de kaste- lelnsvrouw toe: „dit is een overval." De vrouw duwde het geneer weg waarop een schot afging. De hagel boorde zich in het plafond. De over valler sloeg zonder buit op de vlucht. De Maastrichtse politie wist hem even later aan te houden. Het bleek de 27-jarige automonteur M. M. te zijn uit het Belgische Gent. M. was bij zijn arrestatie in het bezit van nog veertien scherpe patronen. Het geweer dat hij had verstopt is gevonden. onze parlementsredactie HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren slechts idjesmaat informatie gekregen van de ministers Van der il en Lubbers over de voorwaarden, die het kabinet wil ten aan Nederlandse deelname aan het omstreden Almelose B-centrifugeproject. De ministers hebben de kamerleden, anks aandringen van hun kant, geen absolute klaarheid iven over de inhoud van die voorwaarden. ADVERTENTIE name over de voorwaarden op gebied van de buitenlandse vei- lid bleef minister Van der Stoel t in het besloten beraad dat gis- plaats vond tussen de beide isters en de Tweede Kamercom- ties voor buitenlandse, econo- ihe en kernenergie-zaken. Kamerleden vonden de informa- log maar net voldoende om niet ien langs andere parlementaire in meer opheldering van de rege- te vragen. Dat gold vooral voor IR-Kamerlid Van Houwelingen, Ie verstrekte informatie het ab le minimum vond. Hij was toch teins tevreden omdat Van der 1 had gezegd dat ook voor hem uitbreiding en verduidelijking het Nederlandse vetorecht over Mngsbeslissingen door de urani- Ibriek elementaire was. Boven-- heeft Van der Stoel toegezegd ireven naar verlenging van het tnwerkingscontract tussen Ne- Ind. West-Duitsland en Enge- waardoor het Nederlandse ve- ht ook meteen wordt verlengd. Houwelingen vond verder be- bij Van der Stoel voor zijn ver en ook het parlement invloed te i uitoefenen op het vetorecht Nederland heeft. erleg bekend besloot het kabinet te week vrijdag in principe tot uitbreiding van de fabriek, die ver rijkt uranium als brandstof voor kerncentrales levert. De PPR, die ministers in dit kabinet heeft, be sloot het weekeinde met regerings verantwoordelijkheid te stoppen zo gauw het kabinetsbesluit een defini tief wordt. Voordat dit besluit een definitief karakter krijgt, moeten de ministers Lubbers en Van der Stoel eerst in overleg met de buitenlandse partners een aantal voorwaarden verwezenlijken. De Kamerleden hadden gehoopt daarover gisteren duidelijkheid te krijgen, maar die kregen zij niet. Wel werd afgesproken dat Kamerleden vóór 4 januari schriftelijke vragen kunnen indienen, die dan be antwoord zullen worden. Er werd ook geen duidelijkheid verschaft over de termijn die het kabinet denkt te hebben alvorens een defini tieve beslissing te nemen over de uitbreiding. Wel zei minister Van der Stoel dat dit waarschijnlijk vóór de verkiezingen zou plaatsvinden. Minister Lubbers deelde na het be raad mee dat hij met Engeland en West-Duitsland vooral gaat praten over een integratie van de activitei ten in de diverse fabrieken, maar niet met als eerste doel het rende ment te verbeteren. Van der Stoel zei dat zijn missie is gericht op het verkrijgen van zekerheid dat gele verd uranium niet voor militaire doeleinden zal worden gebruikt. De Tijd zond Dick van Pol naar Libanon, waar de gruwelijke burgeroorlog tussen moslims en christe nen is gevolgd door een wankele vrede. De ver woestingen zijn enorm, het aantal doden is niet te tellen en de haat blijft groot. Het begin van een opzienbarende serie Dr. Ed Reveil te Berg en Dal bedenkt zichVan Agt mag tóch blijven Ont hullend tijdsbeeld: mil joenen Amerikaanse ka tholieken vervreemd van hun kerk - door pauselijk verbod van voorbehoed middelen Musea: Van I 5 weken de Tijd voor 5 gulden. Doorn .legt het beleid onder het mes, Emile Meijer de directeuren Van middenstip naar perstribune: Jan Mulder mist het applaus Overal tt koop: 12.-. Abonnementen: tel. 020 23 39 84 plaatstel.: I Zonder postregel renden aan de Tijd, Antwoordnummer 6. Amsterdam. Betaling na ontvangst van acceptgiro. &.S2 I I van de betrokkenen, de procureur- generaal Hartsuiker, de hoofdofficier Messchaert en de officier van justitie Habermehl, in een persoonlijk ge sprek bekritiseerd, maar hen, over eenkomstig de aanbeveling van Wi arda geen officiële berisping gege ven. Wiarda wees er in zijn rapport op dat deze mensen geen gemis aan toewijding of plichtsbesef is te ver wijten, maar alleen een onjuiste af weging van de zaak. Wiarda heeft niet ondercocht of en door wie Menten getipt was over zijn komende arrestatie. Dat onderzoek wordt verricht door de Haagse offi cier van Justitie Van Steenderen. Wi arda houdt er rekening mee dat de aanwijzingen die Menten kreeg af komstig waren uit de steeds groeien de kring van mensen die betrokken was bij de publikaties over het mate riaal dat de hoofdredacteur Knoop van Accent tegen Menten uit Rus land had meegebracht. Het open baar ministerie had in ieder geval rekening moeten houden met de mo gelijkheid dat de inhoud van dat te publiceren materiaal zou doordrin gen tot Menten. Men had met een spoediger arrestatie het zekere voor het onzekere moeten nemen, oor deelt de oud-president van de Hoge Raad. „Corrie" vertelde verblijfplaats aan journalist AMSTERDAM In weekblad Accent van deze week is onthuld, dat Menten in de brief aan minister Van Agt het verhaal over zijn ontvluchting, waarbij een Accent medewerker de tipgever zou zijn geweest, van A tot Z heeft gelogen. Accent-redacteur Frank de Jong slaagde er in de Nederlandse te vinden, die aan de journalist Martin Walser vertelde waar Menten verbleef. Deze Nederlandse, die met een Zwitser is gehuwd, heeft in haar woning in Uster het echtpaar Menten drie weken verborgen gehouden. Zij deed dit deels uit angst voor de Mentens, deels uit sentiment omdat zij vijftien Jaar geleden als dienstmeisje bij Menten had ge werkt, aaizelde zij om Menten aan te geven. Ook twijfelde zij aanvankelijk aan de schuld van Menten. De vrouw, die „Corrie" wordt genoemd in het verhaal in Accent, weigert nog steeds haar Identiteit te onthullen, omdat zij de wraak van Menten vreest. Cor rie was namelijk ook de vrouw die Menten tn de handen van de Ne derlandse recherche speelde, door Martin Walser een goede be kende van haar op diens vraag toe te geven, dat Menten bij haar verbleef. Menten nam op dinsdag 16 no vember (hij moet dus direct zijn doorgereden naar Zwitserland) zijn intrek bij Corrie. Zij vertelde aan Accent het echtpaar Menten logies te hebben aangeboden, na dat mevrouw Menten 's avonds laat had opgebeld dat er geen hotels meer open waren. Vóórdat Corrie en haar man het goed en wel beseften bleven de Mentens overnachten, totdat zij verhuis den naar hotel Illuster in Uster. Het kamerdebat over de zaak- Menten werd door de Mentens via de radio van hun gastvrouwe ge volgd: „Meneer Menten maakte er een punt van dat minister Van Agt zei: bewijzen hebben we nog niet, of zoiets." De heer en mevrouw Menten overlegden vervolgens over de brief aan minister Van Agt. Cor rie: „Ze hebben daar een aantal dagen over gedaan en hebben een heel scala van mogelijke versies de revu laten passeren". De ge dachte een medewerker van Ac cent als tipgever te laten optre den vond al snel ingang, waarna mevrouw Menten voorstelde de Accent-medewerker te laten aan bellen op een tijdstip dat zij en de huishoudster al naar bed zouden zijn. „Nadat uit het Kamerdebat bleek dat er regelmatig contact had bestaan tussen commissaris Peters van de rijksrecherche en Knoop, brulde Menten: „Dan lap lk Peters er ook bij!" Waar we bijzaten overlegden de heer en mevrouw Menten of ze er niet verstandiger aan deden commis saris Peters als tipgever te noe men. Besloten werd echter de aanvankelijke versie te handha ven, terwijl Menten uitriep: „Dan lappen we Peters er wel in een volgende brief bij!" Nummerplaten Corrie vertelt vervolgens dat de Mentens alsmaar de mogelijkheid bespraken naar Ierland te gaan en welke rechtspositie Menten daar zou hebben voor het geval daar een uitleveringsbevel tegen hem zou worden uitgevaardigd. Nog dagenlang stond de auto van Menten met de nummerplaten die inmiddels in de hele internati onale pers bekend waren gewor den, voor de deur. De man van Corrie schroefde die nummerborden er af: „Toch von den wij niet dat we Menten bij de Zwitserse justitie moesten aange ven. Tenslotte Was er geen bevel tot Inhechtenisneming tegen hem uitgevaardigd in Zwitserland dat werd pas in de eerste week van december via Interpol be kend", aldus Corrie. Pas toen het wantrouwen van de journalist Walser, die vaak bij Corrie op bezoek kwam, over de onbekende gasten die hij nooit mocht zien, te groot werd, durfde Corrie (als maar bang voor Menten) hem te zeggen dat Menten bij haar ver bleef. Tipgeld De journalist Walser, die aan Ac cent-hoofdredacteur Knoop de tip gaf over Mentens ver blijfplaats heeft inmiddels minis ter Van Agt schriftelijk gevraagd in aanmerking te mogen komen voor het tipgeld. Gebruikelijk is een beloning van tienduizend gul den, maar men heeft al laten doorschemeren dat het in deze zaak hoger zou zijn. De brief is in behandeling genomen. Overigens zal de Amsterdamse hoofdofficier van Justitie mr. A. N. Messchaert, een beslissende stem hebben om dat de zaak-Menten door het openbaar ministerie in Amster dam wordt behandeld. Van onze juridische medewerker, mr. N. D. Jörg Bij de vragen, die de Zwitserse regering zich moest stellen over uitlevering of uitwijzing van Menten ging het om de volgende punten. Officiële uitlevering op verzoek van een ander land was onmogelijk, omdat naar Zwitiers recht, oorlogsmisdaden verjaard zijn. Uitwijzing oveY enige grens was wel mogelijk. Dat zou dan gebaseerd moeten zijn op de omstandigheid dat Menten om uiteenlopende redenen een ongewenste vreemdeling kan zijn. Maar uitwijzing naar het land, dat de officiële, echter onmogelijke uitlevering vraagt, schijnt slechts gerealiseerd te kunnen worden op grond van een geheim Zwitsers regeringsbesluit. (Nog even het verschil tussen uitle veren en uitwijzen: bij uitlevering wordt de betrokkene in handen van een andere regering gesteld; bij uit wijzing moet hij uit het land vertrek ken, echter naar een plaats die hij zelf uitkiest). Nederland hoeft zich wat zijn vreem delingenrecht betreft een niet al te hoge borst op te zetten. De officiële richtlijnen waren ook hier tot voor kort geheim en met de regelmaat van de klok komen er klachten dat mensen niet volgens de voorgeschre ven procedures het land worden uit gewerkt. Echter: ondanks de splin ters in eigen oog, zouden wij toch zwaar aan de Zwitserse balk moeten tillen. Geheime wetten in een rechtsstaat kan dat? Geen etiket Allereerst dit: een rechtsstaat (kortweg: niet mensen regeren men sen naar willekeur, maar via wetten) Is geen etiket dat de regerende politi ci naar believen op hun staat en op hun eigen officiële handelen kunnen plakken. Een rechtsstaat Is er meer of minder, soms helemaal niet, nooit helemaal wel: het is een ideaal dat moet worden gerealiseerd. Zo Is een staat bijvoorbeeld nog geen rechtstaat doordat het maatschap pelijk leven vla w e 11 e n wordt ge regeld, zoals Zuid-Afrlka ons wil doen geloven. Dót wetten vereist zijn voor een rechtsstaat is slechts één aan komt is: ten eerste, wetten (waa ronder: besluiten) moeten behoorlijk worden afgekondigd, althans de bur ger moet de wetten te weten kunnen komen; ten tweede, wetten mogen geen terugwerkende kracht hebben. Geheime wet Er is weinig fantasie voor nodig om te zien dat geheimgehouden wetten op zichzelf al terugwerkende kracht hebben. Want als iemand zich naar de regels richt en denkt ergens aan spraak op te kunnen maken, wordt hem ineens een geheime wet uit de la van een hoge functionaris getoverd, een wet die wei heeft bestaan, maar nooit heeft gegolden. Dan zien we gemakshalve maar van de mogelijk heid af dat die wet juist gisteren op bij voorbaat vergeeld papier werd getekend. Voorzover al een praktijk van ge heime wetgeving (ongeveer de ern stigste schending van de idee van de rechtsstaat) zou kunnen worden ge accepteerd, dan zou dat alleen kun nen zijn ten behoeve van de bescher ming van geheimen zelf en dan nog niet eens de organisatie van de ge- helmhouding. Zo zijn de officiële or ganisatie én de officiële bevoegdhe den van onze binnenlandse veilig heidsdienst openbaar gemaakt in een koninklijk besluit van 1972. Het komt onhoudbaar voor dat een be sluit dat onofficiële uitlevering mo gelijk maakt voor bepaalde delicten waar officiële uitlevering niet moge lijk is, geheim moet blijven. Boven dien worden door zo n praktijk de honderden internationale uitleve ringsverdragen op slag terugge bracht tot waardeloze vodjes papier. List Men kan begrip hebben voor een list die ten doel heeft, een door het concrete, mensontwaardigende ge val wel bij uitstek gerechtvaardigde aspect van het strafrecht te verwe zenlijken, namelijk dat wetsovertre ders hun gerechte straf niet ontlo pen, ook al zou zo'n list Juridisch onbehoorlijk zijn. Geheel anders komt het echter te liggen, wanneer voor ditzelfde aspect de fundamentele beginselen van de rechtsstaat moeten worden ver kracht. Dat klemt nog eens te meer wanneer daartegenover niet kan worden waargemaakt dat onzerzijds de onderste steen boven is gehaald met betrekking tot de berechting van oorlogsmisdadigers. Van een gang van zaken ginds, die zozeer In strijd zou komen met de eisen die wij hier aaneen behoorlijke wetgeving stellen, moesten wij maar liever niet willen profiteren. De volgende stappen die moeten worden gezet zijn: aan welke eisen moeten wetten voldoen, willen wet ten het predikaat „behoorlijk" krij gen, dat weer vereist is voor de ge dachte van de rechtsstaat. Zo is één eis dat wetten algemeen zijn, dat wil zeggen ln principe voor iedereen die in een gelijke situatie verkeert, ge lijk. Onbehoorlijk is bijvoorbeeld wetgeving die Joden verbiedt met Ariërs te trouwen of zwarten met blanken. Andere eisen, die vanzelfsprekend lijken te zijn, zijn dat wetten niet met elkaar in strijd mogen komen of dingen eisen die het normale mense lijk kunnen te boven gaan. Waar het nu in de zaak-Menten op Simpkins „Ik weel niet hoe ik hiervoor .moet bedan ken

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 9