Minister wil de burger meer stem geven in milieukwesties tesret® O O O O O O O O O p O c L I Wrekers! Het dal der Craddocks Zwakzinnige kinderen Voorstel: iedereen moet in beroep kunnen gaan Vanavond dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! Radio-programma over christenen in de Sowjet-Unie FERDINAND Even puzzelen DONDERDAG 23 DECEMBER 1976 RADIO/TV TROUW/KWAR ..Er is een Kindeke geboren op aard". Dit kerstliedje hebt u al duizenden keren gehoord, maar waarschijnlijk nog nooit zoals het vanavond klinkt in „Heel de mens". Op een gammele piano door een zwakzinnig kind. Dat het niet zonder bedoeling gebeurt, blijkt uit het verloop van dit KRO-programma. Ook misdeelde engeltjes horen er bij als we zingen dat Hij voor ons allemaal werd geboren- Voor deze aflevering van de nu reeds bij meer dan een miljoen kijkers ingeburgerde serie, vond Han Peekei het studiogesprek niet de meest geschikte „transportband". De consequentie was wel. dat hij om zwakzinnige kinderen en hun verzorgsters in eigen milieu te laten zien zich hals over kop aan zijn eerste film moest wagen. Een duik in het diepe zonder diploma, zou je het kunnen noemen. Want een film is wel iets anders dan het maken van een programma in een radio- of televisiestudio. Na enige aarzeling is Han Peekei in het voor hem nieuwe medium gedoken. Het onderwerp ging hem namelijk steeds meer boeien, vooral toen hij ontdekte dat de gemiddelde leeftijd van verpleegkundigen (ongeveer 22.000 voor 24.500 zwakzinnige kinderen) slechts twintig jaar is. Het zijn dus zeer jeugdige idealisten die de zorg van ouders hebben overgenomen. De liefdevolle en gestage inzet van jonge mensen dwingt des te meer bewondering af wanneer we in de film vernemen dat er ouders zijn die ai jarenlang zich niet meer om hun zwakzinnig kind bekommeren. Deze schrijnende ervaring zal niet beperkt blijven tot het Gooise tehuis Nieuwenoord, waar de twintigjarige Marga en Marjan hun roeping hebben gevonden. door Ton Hydra Zwakzinnige kinderen leven daar in een soort familieverband. Elke groep telt twaalf pupillen. Lichamelijk variëren zij in de leeftijd van zestien tot vierentwintig jaar. maar geestelijk ligt het groeiproces op een ander niveau. De kinderen die Marja te verzorgen heeft, zijn z wakgestoord, kunnen nog veel in zich opnemen en hebben de drang zich te uiten. Dat doen ze spontaan en open. Marjan zegt dat ..haar" kinderen heel lief zijn en veel liefde kunnen geven. Marga daarentegen voelt zich aangetrokken tot dieper gestoorde kinderen. Onderhen bevinden zich 28-jarigen die geestelijk een kleuter zijn gebleven. Je beseft dat het heel moeilijk moet zijn om met deze kinderen contact te krijgen. Daarom doet het je wat. wanneer je ziet dat het zo'n jong verpleegstertje toch lukt. Dat door de aanraking en ik geloof door het voelen van de uitstraling van warmte en genegenheid een diepgestoorde tot een als menselijk herkenbare reactie wordt bewogen. Heel even blijkt hij dan meer te zijn dan een kasplantje. De film laat meevoelen dat het omgaan met zwakzinnigen heel de mens vergt. Dit bewijst dat ook cineast Onno Gols en geluidstechnicus Rick Kingma met een sterke betrokkenheid hun werk hebben gedaan. Anders was het nooit gelukt, in zo korte tijd de kinderen te laten vergeten dat er vreemden in hunomgeving waren. Ze hebben trouwens nog meer bereikt: kleurenkijkers zullen merken dat de fraaie tinten van het filmbeeld en de geluiden met elkaar in harmonie zijn. Een sfeer van geborgenheid, waarin je als buitenstaandere voelt dat deze ontmoeting met zwakzinnigen geen weerzin wekt maar in tegendeel verrijkend kan werken. OBELIX CO Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De mogelijkheden tot inspraak en beroep van de burger bij het verlenen van vergunningen die zijn vereist volgens de diverse milieuwetten, zullen worden verbeterd. Tevens zullen de bedrijven en ondernemingen die een vergunning aanvragen, meer zekerheid krijgen doordat de behandeling van een aanvraag aan kortere termijnen wordt gebonden. Bovendien zal het verlenen van meerdere vergunningen voor één bedrijf op elkaar worden afgesteld. Dit is de kern van het wetsontwerp algemene bepalingen milieuhygiëne, dat minister Vorrink gisteren bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Dit wetsontwerp is noodzakelijk gewor den. zei gisteren minister Vorrink. omdat in de diverse wetten die be trekking hebben op het milieu, de zelfde onderwerpen anders zijn gere geld. Dit komt doordat gekozen is voor een aanpak waarbij steeds één sector van het milieu in een aparte wet wordt geregeld. Hierdoor verschillen de procedures per wet en ontbreekt op enkele ter reinen de mogelijkheid tot inspraak en beroep, zoals bij het verlenen van een vergunning tot lozing op het oppervlaktewater. Bovendien ver schillen de termijnen waarbinnen een gemeente of provincie moet be slissen over een aanvraag. Al deze verschillen zullen worden rechtgetrokken. Minister Vorrink heeft daartoe naast de wet algemene bepalingen milieuhygiëne ook een groot aantal wijzigingen van acht wetten die geheel of ten dele op het milieu betrekking hebben, voorge steld. Die wetten zijn de mijnwet, de hinderwet, de destructiewet, de kern energiewet. de wet verontreiniging oppervlaktewater, de wet inzake de luchtverontreiniging, de wet veront reiniging zeewater en de wet che mische afvalstoffen. SPECIAAL De KRO zendt een aflevering uit van het populair- wetenschappelijke programma Daar vraag Je me wat. Ned. V 19.25 Onderbroken door het korte journaal vult het Simplistisch Verbond de uitzendtijd van de VPRO. Ned. 1/ 19.05 In Brandpunt aandacht voor de medische actie om Nederlan ders te bewegen na hun dood organen af te staan die bij pa tiënten kunnen worden overge plant. Ned. 2/ 22.05 In Heel de Mens praat Han Peekei met twee meisjes die zwakzinnige kinderen ver zorgen. Ned. 2/ 22.45 Het Radio Philharmonisch Orkest speelt olv Jean Fournet werk van Orthel, Liszt, Cimaro- sa en Chabrier. Hilv. 2/ 20.10 In de NCRV-rubriek Rondom het Woord spreekt dr. C. Aalders. Hilv. 1/ 23.00 Volgens het Wetsontwerp zal ieder een het recht krijgen tegen het ver lenen van een vergunning in beroep te gaan bij de kroon. Minister Vor rink zei bij de introductie van het wetsontwerp dat zij bij de vraag wie nu belanghebbend is en dus in be roep mag gaan, de knoop heeft wil len doorhakken. Wie klaagt en In welke hoedanigheid wordt geklaagd is volgens minister Vorrink niet in het geding; het gaat alleen om de Inhoud van de bezwa ren. Velen, zo niet allen, zijn betrok ken bij de milieuhygiëne, aldus mi nister Vorrink. Opvallend hierbij is dat minister Gruyters (ruimtelijke ordening) het plan heeft bij bestem mingsplannen de mogelijkheid van beroep op de Kroon af te schaffen voor niet zakenlijk belanghebben den. milieuorganisaties zouden daar mee buiten spel komen te staan. Aan het verlenen van een vergun ning gaat een in alle gevallen gelijk geregelde inspraak vooraf, waarbij de overheid (gemeente of provincie) die de vergunning moet verlenen, is gebonden aan strakke termijnen. Indien een aanvraag voor een ver gunning ontvankelijk wordt ver klaard. moet deze aanvraag op dui delijke wijze worden bekend ge maakt. Hiertoe moet de aanvraag worden gepubliceerd en ter inzage worden gelegd. Dat zal zo gebeuren dat iedereen er kennis van kan ne men, dus ook inzage buiten de kan tooruren. Ambtenaren zullen wan neer dat wordt gevraagd, toelichting moeten geven. Iedereen kan binnen een maand na de bekendmaking be zwaar indienen. Openbare zitting In het wetsontwerp wordt voorts een openbare zitting geïntrodu ceerd. die in beginsel bij iedere aan vraag moet worden gehouden, zij het dat er uitzonderingen mogelijk zijn. Deze openbare zitting dient volgens de plannen een discussie tussen alle betrokken (aanvrager, verlener en bezwaarden) te zijn. Overigens zullen daarbij niet in alle gevallen alle stukken ter discussie staan, omdat in sommige gevallen tot geheimhouding kan worden be sloten. Zo zal bij de aanvraag voor een venrunning voor lozing op op- ADVERTENTIE 'n winkel vol Ideur Minister Vorrink pervlaktewater de samenstelling van de lozing geheim blijven. Gemeente of provincie geeft vervol gens een ontwerp-beschikking, zo dat betrokkenen nog adviezen kun nen geven waardoor bij de definitie ve beslissing over de aanvraag wel licht beroep op de Kroon kan wor den voorkomen. In alle wetten die worden gewijzigd, zijn dezelfde ter mijnen gesteld, zodat de gehele pro cedure binnen zeven maanden kap worden voltooid. Een stimulans om binnen die ter mijn te blijven, is de verplichting de overschrijding te publiceren in de staatscourant. Voor de aanvragers (vooral fabrieken en bedrijven) bete kent dit meer zekerheid. Bovendien moeten voor grote installaties vaak meerdere vergunningen worderf aangevraagd. De verlening daarvan zal nu meer gelijk gaan lopen, waar voor gedeputeerde staten van de provincie de zorg draagt. Ook andere zaken Het wetsontwerp algemene bepalin gen milieuhygiëne bevat slechts twee eerste stappen (inspraak beroep en coördinatie). In de toe komst kunnen in de wet ook andere zaken worden geregeld, zoals de in stelling van de centrale raad milieu hygiëne. de positie van de milieu- inspecteurs en de milieu- effectrapportering. Ook kunnen strafbepalingen worden opgeno men. Zoals onlangs bekend werd. werken momenteel drie van de vier bedrijven zonder de vergunning die is vereist volgens de hinderwet. Indien een vergunning wordt ver leend en beroep wordt aangetekend, hoeven de werkzaamheden niet te worden stopgezet. Dat zal alleen ge beuren Indien daartoe een duidelij ke noodzaak bestaat. Degene die in beroep is gegaan, heeft echter de mogelijkheid de zaak voor te leggen (20.25- KRO Ned. 2) RADIO VANDAAG HILVERSUM I (298 m en FM-kanalen). NCRV 7.00 Nieuws 7 02 Het levende woord. 7 08 (S) Te De urn Laudamus gewij de muziek 7 30 Nieuws 7 41 (S) Vandaag donderdag Gesaneerd programma (7 41 (Sl Hier en nu). 8 24 Op de man af Evange Inch kommentaar bij de tijd 8 30 Nieuw* 8 36 Gymnastiek voor de huisvrouw. 8 45 (S) Tot uw dienst Klassieke kamer- en or kestmulick 9 45 (S) Onder de hoogtrzon Muzikaal ziekenbezoek 10.30 Nieuws 10 33 (S) In t zilver Programma voor oudere luisteraar» 12 00 tS) De Kilima Hawauns Show 12.15 Boer en tuinder 12 26 Medcde lingen voor land en tuinbouw 1230 Nieuws. 12 41 (S) Hier en nu l2 55(S)Mid dagpauzediensL 13 15 <S> Metrople Orket Amusementsmuziek. 13 30 (Sl Globaal Ge arieerd programma <1530 Nieuws) '7 30 Nieuws. 17 32 (S) Hier en nu 18 0Q De kerk vandaag 18 20 (Sl Van onze corresponden te 1130 Nieuw* 18 41 Wereldpanorama 18 53 Zo juist verschenen 19 00 (Sl Leger des Heilskwartier 19.15 (S) De wereld zingt Gods lol Verzoekplalrnprogramma van ge wijde muziek 20 00 (S) Goed gestemd 20 40 Een. twee. uit de maat Programma over onderwijs en opvoeding. 21 00 Anders ou der worden Documentaire 22 40 (S) Hier en nu 23 00 Rondom het Woord 23 25 (Sl Jazztime 23 55-24 00 Nieuws HILVERSl'M II 1482 m en FM-kanalen). AVRO 7 00 Nieuws 7 II Ochtendgymnas Lek. 7,20 Op blote voeten Vraag- en antwoordspel. (8.00 Nieuws. 8 11 Radiojour naai.) 8 50 Morgenwijding. 9.00 Programma over het Leger des Heils. 935 Waterstanden 9 40 Arbeidsvitaminen Populair ver- .'oekplalenprogramma 10.00-10.10 Radio Lawaaipapagaai). 11.00 Niewuws II 03 Ra diojournaal. 11.05 Arbeidsvitaminen, ver volg. 11.30 Rondom twaall. een uur allerlei voor iedereen. 12.30 Hersengymnastiek. 13 00 Nieuws 13.11 Radiojournaal PP 18 20 Uitzending van de Boerenpartij IKON 18 30 Kleur Informatie en kommen laar over zaken van kerk en samenleving. AVRO 17 55 Mededelingen 18 00 Nieuws kerk en samenleving. AVRO: 19.00 AVRO's Sportpanorama 20 00 Nieuws. 20.05 Radio journaal 20.10 (S) Radio Filharmonisch Or kest. koor en solisten klassieke muziek. 21.20 (S) Alert' Op het vlak van mu2iek en maatschappij 2145 Francois Villon, de voorloper van het chanson 22 20 Aspecten, kunstrubriek NOS 23.00 (S) Met het oog op morgen (23 05 Aktualiteitenoverzicht. 23 20 Den Haag vandaag 23 52 Even ontspannen voor het slapen gaan 2355-24.00 Nieuws HILVERSUM 111 («45 n> en FM-kanalen). TROS 7 02 (S) Vaak s ochtens 9 03 (S) Pep op drie II 03 (S) Gerard de Vries draait op verzoek 12 03 (Sl Boter. Klaas en prijzen 14 03 (S) Polderpopparade 16-03 (S) Euro parade NOS 18 03 De vacaturebank 18 10 (S) NOS-maa! 19 02 (S) Poster 20 20 (S) Ferry Maat s Soul Show 22.02 (S) Sesjun. Jazz en blues 23.02 (S) Close-up 0.02 (S) De Hugo van Gelderenshow. 1.02-7.00 (S) De HILVERSUM IV (FM-kanalen). KRO. 7.00' Nieuws. 7.02 (S) Badinerie. klassieke kamer- en orkestmuziek. 9.00 Nieuws. 9.02 '■(S) Gedachten ter overweging. 9.10 (S) Fluit en klarinet: möd. muz. 9.30 Ik sta hier niet voor banken te praten. 10.00 (S) Aubade: „klassieke en moderne muziek 12.00 (S) Ron dom Haydn. 14 00 Nieuws. 14.02 (S) Hoog achtend Herhalingen van programma's. 15 00-17.00 (S) Kollage van alledaags en zeldzaam. TV VANDAAG NEDERLAND I 14.00 EO: Focus on wild life, natuurfilm 1430 Mauro. de zigeuner. Mm 15.30-18.00 Van hart tot had IRIS TELEAC: IntrodukM Dierenverzorging 1830 Focus on English, les 14 (herti.) 1855 NOS: Journaal 19.05 VPRO: Een hele avond Symplistisch Verbond I Een weg van l*ermet om 19.05 Voor het lund en om 1930 Over de hem een sympi.stoche 2150 VPRO: li De twee kanten van de keerzijde met om 21.50 De ene kant-De dienstlifl: tv-toneelsiuk. 22.45 De andere kant: een waartifk samenzijn 123.15-2330 NOS: Journaal NEDERLAND II 18.45 NOS: Toeristische Ups 1855 Journaal 19.05 Wicfcie. deVkmg 1935 Daar vraag je me wat. populair wetenschappen* programma Aje. SMIDJE VERHOLEN lijk r"^at RR-V WKTV-r-' - aan de afdeling geschillen van De- stuur van de Raad van State. Minis ter Vorrink legde er gisteren de na druk op dat het niet de bedoeling is dat er al wordt gebouwd voor de vergunning verleend is. Dit is on langs wei het geval geweest met de uitbouw van drie elektrische centrales. Enthousiasme De stichting Natuur en Milieu heeft gisteren enthousiast gereageerd op het wetsontwerp. Op het ogenblik, aldus de stichting, wordt bij bedrij ven nog vaak de hand gelicht met milieu-vergunningen, maar dit. wordt nu hopelijk beter. De stich ting zegt ook tevreden te zijn met de verbeterde inspraakprocedure, die zal samenvallen met de officiële ad viezen. „Hierdoor worden twee vlie gen in één klap geslagen: de in spraak wordt verbeterd en de proce dure versneld. Bovendien wordt de bezwaren- en beroepsprocedure nu voor nagenoeg alle milieuwetten ge lijk, hetgeen een efficiëntere en be ter gecoördineerde aanpak mogelijk maakt en de verwarring zal vermin deren," aldus Natuur en Milieu. HILVERSUM - Over kerstfeest vieren in de Sowjet-Unie gaat het programma „Op zoek naar Kerstmis in Moskou" in de NCRV-; radiorubriek Spraakmaken. Het zal gaan over de positie van de christe nen In dit land. De uitzending is vanavond 21.45 uur, Hilversum 1. Aan het gesprek nemen deel ds. Th. van der Laan uit De Bilt, secretaris buitenland van de Ünie van Baptis tengemeenten, dr. J. A. Hebly, staflid van het interuniversitair instituut voor missiologie en oecumenica in Utrecht en pater drs. A. Burg, direc teur van het instituut voor Byzan tijnse en oecumenische studie in Nij megen, hoofdredacteur van het blad „Het christelijk oosten". ADVERTENTIE 77: Nu vraagt natuurlijk ieder wel denkend mens zich af: „Waarom ge bruikt die dikke Diavolo de rem- installatie niet?" Tjade zo elegant met blokjas en sportpet uit gedoste voetbaldeskundige was in zijn woeste leven nooit als remmer in dienst geweest bij de spoorwegen. Daarom wist hij niet goed hoe hij moest omgaan met zo'n rem- installatie. Hij draaide wel uit alle macht aan het handvat, maar hij draaide hardnekkig de verkeerde kant op, zodat er niets gebeurde. Wiens pen of tekenstift zal dus in staat zijn de angst en afschuw te beschrijven, die op zijn Weldoorvoe de gelaat te lezen waren, toen hij plotseling bemerkte, dat de treinwa- gen een zijspoor opvloog, regelrecht op een machtig stootblok af „Hèèlp!!!"gilde hij, maar het was al te laat. Met een slag. die héél Cam- panella op zijn armzalige grondves ten deed trillen, sloeg de koelwagen tegen het massieve stootblok aan. Krakend versplinterden balken en planken en gierend vlogen afgeruk te wielen en buffers door de lucht. Nog enkele malen buitelde de koel wagen over de kop om tenslotte tot stilstand te komen midden in het stationsgebouw zelf. dat dajn grondig werd vernield. Slechta| treurige ravage van puin. balke staalspanten bleef over. ..Waa' moet zo'n oorlog nou altijd gepl gaan met vernielingen?" vroegt sare zich af, en hij keek treurigT de stofwolken, die langzaam iiac| daalden over de verwoestingen^ Edoch, ergens in de buurt hacfr.1 zeker persoon de donderende p,n ook gehoord en die persoon keePe door zijn verrekijker naar dezd d< dichte stofwolken die in de rich) rc van Campanella te zien waren J R. F. Dnldnrfteld 2135 NOS: Journaal In aflevering 53 van de feuilleton liet de techniek enigszins verstek gaan. We herplaatsen daarom het laatste deel van deze aflevering, onder aan bieding van onze excuses. Red. „Ik heb nog nooit van mijn leven kou gevat, mr Craddock," zei ze. maar kwam toch graag binnen. Hij liet haar voor de open haard staan in de bibliotheek en riep een der dienstmeisjes toe dat er thee en war me zoete broodjes moesten worden gebracht. Hij stak de lamp op tafel aan en zag dat ze naar hem keek, wat hem echter geenszins van zijn stuk bracht. Ze zag er erg kinderlijk uit, zoals ze daar handenwrijvend stond te kijken. Haar blik gleed over de grote stapel uitnodigingen. „Zijn dat allemaal uitnodigingen voor de feestavond?" vroeg ze. „Inderdaad", zei hij. „Er ligt er een voor jou bij en ook voor mr en mrs Lovell. Misschien vind je het leuk. ze mee te nemen." „Wie komen er eigenlijk nog meer?" „Bijna iedereen," zei hij lachend, „althans, dat hoop ik. Denk je dat je vader en mrs Lovell het leuk zullen vinden?" „O, vast en zeker," zei ze. „Heb je er al met ze over gepraat?" „Iedereen praat er immers over." Het deed hem goed dit te horen, en ze ging voort: „Mijn vader zal er waarschijnlijk niet bij kunnen zijn. Morgen gaat hij namelijk naar Londen, maar Celia, mijn stiefmoe der, is beslist van plan om te gaan, reken dus maar op haar." Het klonk bijna als een dreigement. Wat was ze toch een vreemd meisje, dacht hij. Ofschoon ze zich altijd goedgemanierd gedroeg voerde ze soms gesprekken die net even over de 'Schreef gingea Hij reikte haar haar thee en brood jes aan. „Nu. miss Lovell," zei hij. „Je komt toch ook, niet?" 20.25 KRO: De terugkeer van de wrekers. 21.15 Voor een briefkaart op de eerste rang. Mmkwis 22.05 Brandpunt 22.45 Heel de uwe. programma over mensehjke (negeneden 23.20-23.25 NOS: Journaal „De Boekerij, Baarn" „Ik neem je niets kwalijk," zefeng tenslotte. „Je moet maar denize alle Lovells waren, een beetje hur centriek en ik ben ér een boven lg gemiddelde. Ik móet me' verc schuldigen, niet jij. Toen ik nog i wist dat jij hier zou komen wof vond ik het vreselijk dat het h wï verkocht werd, maar nu niet m/6" alk Wortlt vervol roi Op haar gezicht verscheen een ver moeid glimlachje. „Als ik niet ga krijg ik het met mijn stiefmoeder aan de stok," zei ze. „Maar ik wil graag nti ik zie hoeveel moeite je je hebt getroost. Niemand mag zo'n uitnodiging weigeren! Zoiets is er nog nooit voor de men sen uit de Vallei gedaan." „Hemel me niet te erg op," zei hij lachend. „Miss Derwent van De Bo venste Vallei heeft het allemaai voor me op touw gezet. Ze is er minstens veertien dagen lang druk mee bezig geweest." „Wie, Rose Derwent?" „Nee, haar zuster Claire. Ze zal hier zo meteen ook wel komen. Het arme kind is naar Paxtonbury gereden om vuurwerk te kopen, in dit vrese lijke weer, stel je voor." Grace nipte nadenkend aan haar thee en knabbelde haar warme zoete broodje op. Net een kieskeurig poes je, dacht hij. „Vreemd is dat, Grace, je schijnt hier altijd in dit huis te moeten terugkomen, en steeds onder bui tengewone omstandigheden. Toch is het net of je je hier niet gelukkig voelt; of je nijdig wordt als je met me praat nee, niet op mij. maar op jezelf. Kan ik soms iets voor je doen?" Terwijl ze naar hem zat te luisteren veranderde de uitdrukking van haar gezicht. Ze werd nog bleker dan ze al was en haar kaakspieren bewogen even toen ze haar kin vooruit stak. Hij begon zich niet op zijn gemak te voelen en greep daarom haar kopje. „Neem me niet kwalijk." zei hij. „het getuigt wel van slechte manieren om zulke dingen aan je te vragen terwijl we elkaar nog pas kort ken nen. Zal Ik je nog een kop thee inschenken?" Zonder antwoord af te wachten schonk hij het kopje vol en reikte het haar toe. Tot zijn verwondering scheen ze veel kalmer te zijn dan hij. piel irm ge tndi als rie ien« i 2 in tueli 3 t fde ngi eke 6 tnet a; ter 7 gg>" em; mor 8 on; ïnoi eze 10 e o »or tl 12 ig 13 Vul horizontaal in: 1. kleine huidopening. 2 soort ki proef. 4. spierpijn, 5. kleur, 6. voorschrift. 8. kei, 9 bereide dii huid, 10. zangvogel, 11. gil, 12 13. vaartuig. Bij juiste oplossing leest men cirkeltjes drie namen van dieren. Oplossing van vorige puzzel 1. sabel. 2. bat. 3. meter. IUF teei De beg Itap Kha

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4