Ze zouden best de pastorie eens kunnen bezetten Vandaag Evangelischen in Afrika vinden elkaar „Ook dit kabinet wil zondag in ere houden" fllsllla&ll fhaÉalil Hulpactie voor faculteit Aix Ds. F. H. Veenhuizen (gediplomeerd opbouwwerker): GROOT NIEUWS VOOR U Onze adressen: Britse zendingsraad in raad van kerken Nieuwe boeken VOORBIJGANGER^ DONDERDAG 23 DECEMBER 1976 KERK TROUW/KWARTE De Apeldoornse ds. F. H. Veen- huizen <45 jaar), sinds gisteren de eerste en enige gereformeer de dominee die tegelijk gedi plomeerd opbouwwerker is. zal niet direct bevorderen dat een groep gemeenteleden de predi kant gijzelt, maar. zegt hij ani merend, ze zouden best de pas torie eens kunnen bezetten Hij maakt deze opmerking niet om mij in de gelegenheid te stellen, een pakkende kop bo ven het verslag van ons ge sprek te zetten, hij wil goed duidelijk maken dat de men sen die moeite hebben met de kerk. niet moeten afhaken, maar in de kerk hun mond moeten opendoen en zich daar moeten roeren. Hij zegt ook: groepsvorming is verre te ver kiezen boven een uittocht De laatste keer dat ik ds. Veenhuizen sprak, was vier jaar terug, toen hij van Amsterdam-Noord vertrok naar Apeldoorn, waar hij in dienst kwam van de gereformeerde kerk als evan gelisatiepredikant en opbouwwer ker Ik wilde toen graag wat meer weten over dat opbouwwerkerschap in de kerk. Hij beloofde: over een paar jaar. als ik er een beetje inzit, krijg je een verhaal. Ds. Veenhuizen heeft woord gehouden en vertrouwt me nu toe dat hij destijds nauwelijks een behoorlijke omschrijving van zijn nieuwe functie had kunnen geven Ds. Veenhuteen: „Ik had er wat aan geroken toen ik bij mijn doctoraal studie terecht kwam bij de kwestie van het begeleiden van verande ringsprocessen. want daarin speelt opbouwwerk zijn rol Maar overi gens iedere dominee kan zich met enig fatsoen een opbouwwerker noemen, hij bouwt immers de ge meente op'1 Maar hier gaat het om een vak dat gegeven wordt op sociale academies, naast bij voorbeeld maatschappelijk werk en cultureel weck. Opbouwwerk is de jongste loot van het welzijnswerk. Het grondmotief is dat Je een ge meenschap een buurt, een wijk, een bepaalde categorie mensen helpt om zelf de eigen problemen op te lossen. Dus niet: betuttelend wat voor de mensen doen. maar hen acti veren het zélf te doen. Niet zeggen wat ze moeten willen, maar vragen wat ze willen De opbouwwerker is een deskundige die geleerd heeft: een bevolkingsgroep helpen zich be wust te worden van haar situatie én helpen om een meer gewenste situa tie te bereiken We hebben in ons land een periode gehad, dat het opbouwwerk veel pa- ternalistischer was. toen kwam het er op neer dat opbouwwerkers het overheidsbeleid aan de mensen moesten verkopen Er moesten hui zen afgebroken worden voor een door A. J. Klei nieuwe weg. of de huren dienden omhoog te gaan. de overheid wilde zo min mogelijk trammelant en dan draafde de opbouwwerker op om uit te leggen hoe fijn zo n nieuwe weg we) was en welke fraaie kanten er uiteindelijk aan een hogere huur konden vastzitten Maar wat heeft dit allemaal met het kerkelijk leven te maken? „Stil maar. dat komt. Tegenwoordig zal een opbouwwerker, wanneer de buurt sanering van z'n woningen niet nodig vindt en ook kan vertellen waarom niet. samen met die buurt in 't geweer komen tegen de op tafel liggende saneringsplannen. De opstelling is harder geworden en er is ook meer oog gekomen voor de on- derliggenden in de maatschappij, die toch niet alles over zich heen hoeven laten gaan. Nu kom ik bij de kerk Opbouwwerk is dus uit op de zelfwerkzaamheid van de mensen, die moeten het zelf doen en zelf waar maken en niet wachten tot een ander het voor hen zegt of doet. Dat is bijbels en reformatorisch gedacht, we praten immers graag over het ambt aller gelovigen, al brengen we er niet bar veel van in de praktijk, maar goed. daarvoor is dan het op bouwwerk. Bovendien, samen aan de slag gaan bevordert de gemeenschap, 't Is niet voor niets dat heel wat dominees met enig heimwee terug denken aan de tijd, dat er kerken moesten wor den gebouwd of opgeknapt, toen was je met elkaar aan iets bezig. Wat ook een bijbelse gedachte is, is dat je daar je eerste aandacht geeft, waar de achterstand het grootst is. Ik ben ervan overtuigd dat je veel ellende in de kerk kunt voorkomen door de aanpak van het opbouwwerk." Kun je daar voorbeelden van geven? a..Genoeg. Je hoeft maar om je heen te kijken. Ergens zitten gemeentele den te mokken, dat de dominee zo slecht catechiseert. De jongens zijn er niet naasrtoe te krijgen, en eerlijk gezegd, 't is te begrijpen. De domi nee is verder een beste man, maar Zo'n situatie kan voortzeu- ren, met alle kwalijke gevolgen van doen. Wat kan nu een opbouwwer ker doen? Hij kan. omdat hij met zijn speciale kennis van en inzicht in veranderingsprocessen bevorderen dat die gemeenteleden naar hun do minee toestappen met hun bezwa ren en hij kan ook bevorderen dat de dominee niet steigert, als z'n ge meenteleden hem vragen, eens een catechetencursus te vragen. Een ander voorbeeld. Overal willen de bejaarden graag bezoek hebben van de dominee en liefst op gezette tijden, maar de man heeft amper tijd en dan hoor je: we zien 'em nooitMaar heeft men die bejaar den ooit gevréégd welke vorm van pastoraat zij wensen? Hebben ze ooit met de dominee mogen mee denken en mee-beslissen over de vraag: hoe moet de dominee zijn tijd verdelen over de verschillende (leef- tijdsigroepen van de gemeente? Als ze daarin wèl zouden mogen mee denken en dan natuurlijk ook: meebeslissen, dan heb Je een grote kans dat ze zeggen: de dominee heeft bij anderen veel moeilijker pastorale problemen op te lossen, laten wij als bejaarden maar wat meer met elkóèrr pastoraal bezig zijn. In weer een andere plaats erva ren sommige gemeenteleden de do minee en de kerkeraad als veel te .eenzijdig. Alles moet één bepaalde kleur ademen, ze dreigen er in te stikken en lopen weg. Waarom steken ze de koppen niet bij elkaar? Ze hoeven mijnentwege de dominee niet te ontvoeren of zo. maar ze zouden best eens met z'n allen de pastorie in kunnen gaan met de mededeling: we gaan niet weg voordat we weten, waarom onze visie op de zaak nooit gehoord mag worden. Laat ze maar een groep vormen, een actiegroep. Altijd beter dan afhaken. Je kunt het leuk vin den of niet, maar de verontrusten laten zich tenminste horen, zij orga niseren zich en geven te kennen dat ze niet alles pikken. Daar kon wel eens een opbouwwerker achter zit ten! Begrijp me goed. ik praat niet over hier en daar de boel wat oppor ren, maar over nou. noem het maardemocratisering. Het moet van onderop op gang komen, niet van bovenaf gedicteerd worden. Ik kan me soms kwaad maken over het gemak waarmee een gemeente, die toch als mondig te boek wil staan, slikt hoe er voor en over haar bedis seld wordt. Laat zat ik in de kerk, waar collega X zou preken. Vlak voor de dienst komt een ouderling meedelen, dat niet ds X maar ds IJ zal voorgaan. Punt. uit. Ik wou opstaan en vragen of wij, volwassen gemeente soms ook mochten weten waaróm, maar m'n vrouw hield me tegen. Nou ja, 't zou misschien onnodige consterna tie gegeven hebben, maar je zit tóch te denken: is hij nou ziek of had hij geen zin vanmorgen of is hij misschien geschorst Maar door al die voorbeelden ver geet ik haast iets heel belangrijks: opbouwwerk heeft met structuren te maken, met de organisatievorm! Ik geloof dat de huidige organisatie vorm van de kerk belemmerend werkt. Als evangelisatiepredikant zeg ik: de structuur die we nu heb ben belemmert de gemeente om een getuigende gemeente te zijn. En ook daarbij kan het opbouwwerk hel pen. We hebben een organisatie vorm nodig die het getuigenis en de dienst van de gemeente in de sa menleving bevordert. Dc opbouwwerker moet helpen om die structuur te zoeken en om de veranderingen die daarvoor nodig zijn (verbeteringen bedoel ik dan, natuurlijk) in te voeren. Vaak mis lukken experimenten in de kerk. Waarom? Omdat het zulke slechte ideeën waren? Welnee, de ideeëén zijn vaak heel goed. Maar het ont brak aan de deskundige begeleiding van het veranderingsproces." Hoe lang heeft de studie geduurd? „Ik heb vier jaar lang een part-time opleiding voor opbouwwerker ge- t A T, f Ds. F. H. Veenhuizen volgd aan de katholieke sociale aca demie in Den Haag, dat was de enige waar een part-time opleiding was. Anderhalve dag per week. Niet gek hè. een kerk die je opdraagt om je eens te verdiepen in een heel andere werksoort. Het vergroot je werkmo- gelijkheden. Ik doe de 22ste decem ber examen, dus voor 't geval je wat over dit gesprek schrijft, dan alsje blieft nè die datum, en niet als ik zak." Akkoord. Intussen zie ik nog niet dat je met opbouwwerk alles kunt glad strijken. „Dat heb je mij ook niet horen zeg ge. Ik beweer evenmin dat je na studie van gedragingen en verander ingsprocessen en met behulp van aangeleerde technieken de boel zo maar in beweging zet. Trouwens, gladstrijken? Ik hoor liever lawaai dan dat ik. zoals nu, getuige ben van een voortdurende stille aftocht." ADVERTENTIE nu in een stijlvolle moderne uitgave met meer dan 200 kleurenfoto's Formaat 20 x 27 cm. 430 blz. Prijs gebonden 35.- Ook verkrijgbaar bij de boekhandel Nederlands Bijbelgenootschap Postbus 620, Haarlem advertentie Interview met prof. dr. Goudzwaard Valt onze wereld eigenlijk nog wet te redden' Dr Buskes over de eenzijdigheid van het kerstfeest en de ver rechts inf Plannen in Almelo niet Én het be lang van Brazilianen. Congres al lang blij dal het CDA er is De mejtiaanse verwachting In het jodendom ab prijs 28.50 per halfjaar. Zonder postzegel verzenden aan. Anti*.nummer 1776. Den Haag. Bel en mag ook 070-512111 Ook ia d« esse verkoop. Den Uyl schrijft vereniging zondagsrust: Van een onzer verslaggevers EDE „Ook dit kabinet wil de zondag als rustdag in ere houden. De leden van het kabinet, een ieder vanuitzijn eigen overtuiging, zijn zich ervan bewust, dat de zondag in onze samenleving een geheel eigen karakter heeft." AMSTERDAM Postbus 859. Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948. Westblaak 9, Rotterdam Tel 010-115588 DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3. Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 Dit schreef minister-president Den Uyl terug op een protestbrief van de Nederlandse vereniging tot bevorde ring van de zondagsrust en de zon dagsheiliging. naar aanleiding van het feit. dat het kabinet een keer op zondag vergaderde. Premier Den Uyl gaf de vereniging de verzekering, dat het kabinet of leden daarvan niet dan bij hoge uitzondering op zondag bijeenkomen, en dan alleen na zorgvuldige overweging. Den Nederlandse vereniging tot be vordering van de zondagsrust en de zondagsheiliging is onder leiding van haar voorzitter, de oud- gereformeerde predikant van Rhe- nen ds. J. van Prooyen. al 22 jaar actief in het schrijven van pro testbrieven overal waar de zon dagsheiliging niet in acht wordt ge nomen Dat kan betrekking hebben op beurzen, concerten, kermissen, studieconferenties, sportmanifesta ties tot reclame-vluchten op zondag toe. Elk jaar publiceert de vereni ging een jaarverslag, waarin alle ge schreven brieven worden gemomo- reerd en waaruit ook blijkt, dat de aangeschreven instanties dikwijls niet de moeite nemen om te rea geren. Dat kan echter niet gezegd worden van de ministers. Over het bewuste kabinetsberaad op zondag 30 no vember 1975 (het ging over de loon matiging voor het jaar 1976) schreef minister Boersma aan de vereniging terug: „Er was een dwingende nood zaak tot ombuiging van het inflatie tempo. tot maatregelen ter beper king van kostenstijgingen en ter voorkoming van verdere verminde ring van de werkgelegenheid Hier stond het welzijn, het geluk van dui zenden medemensen op het speL Daarom geloof ik. dat het hier ging om zodanige belangen, dat ik mij niet mocht laten weerhouden door een opvatting van wettische zon dagsheiliging. Naar mijn stellige overtuiging zou dat in strijd zijn geweest met hetgeen Jezus Zelf ons geleerd heeft over de sabbat." De vereniging protesteerde ook te gen de officiële aankomst van presi dent Nyerere van Tanzania op een zondag. Hier antwoordde minister Van Agt, „dat ik uw vermaan aan de overheid om de zondag niet te ont heiligen ernstig neem. Hetgeen u schrijft spreekt mij aan. Helaas moet ik uit eigen ervaring vaststellen, dat leden van het Koninklijk Huis. van de regering en andere overheidsdie naren zich op de zondag niet steeds aan de vervulling van de hun opge dragen taken kunnen onttrekken. Zij verrichten die taken echter in dienst van het algemeen belang." Blijkens het jaarverslag schrijft de vereniging ook regelmatig aan leden van het Koninklijk Huis. maar deze brieven worden „uit pièteitsoverwe^ gingen" niet gepubliceerd. LONDEN De Britse raad van ker ken en de Britse zendingsraad heb ben besloten om samen te gaan. Het werk van de zendingsraad zal wor den voortgezet als een vijfde afde ling van de raad van kerken. Van de integratie verwacht men. dat de za ken van wereldzending en wereld evangelisatie voorname onderwer pen zullen worden op de agenda van de Britse raad van kerken. Bij de zendingsraad zijn 44 zendingsorga nisaties aangesloten. Jörg Zink: 'Ogen van Ikbt'. Uit*. Gooi en Sticht. Vertaling Theo Go- vaart- Omvang 134 pag. Prijs 25, 'Ogen voor dit licht' is een soort meditatie-boek voor de kerst-tijd, geschreven door Jörg Zink en uitste kend vertaald door Theo Govaart. De ondertitel luidt 'Overwegingen over de menswording van God'. Fraaie reproducties illustreren de tekst. Het is een mooi boek gewor den waarin Jörg Zink op zijn best is. Zijn eigen teksten wisselt hij al met verhalen en legenden. Het meest aangrijpende verhaal is de inmiddels vermaard geworden geschiedenis van Jossel Rackower, één van de joden die in de strijd in het ghetto van Warschau tot aan het bitterste einde heeft meegemaakt De volledige tekst van Rackowers afscheidsbrief aan God en aan de mensen, is afgedrukt. Daarom al leen al is dit boek zijn prijs waard. NAIROBI De pan-Afrikaanse assemblee van evangelische christenen heeft in haar slotzitting de scheiding tussen een persoonlijke en een maatschappelijke dimensie van het evange lie afgewezen. De Apeldoornse nieuwtestarnenti- cus prof. dr J. P. Versteeg heeft dit jaar driemaal een lezing gehouden over de verhouding van het werk van de Heilige Geest en het werk van de gelovige volgens het Nieuwe Testament (hij sprak voor predikan ten van zijn eigen, christelijke gere formeerde kerken, voor de buiten- verbandse vrijgemaakte gerefor meerde predikanten en voor theolo gische studenten in het Zuidafri- kaanse Potchefstroom). Deze voor dracht is nu. in uitgewerkte vorm. verschenen als nr. elf van de reeks „Apeldoornse studies", die uitgege ven wordt door Kok te Kampen De titel Is: „De Geest en de gelovige de omvang 31 pagina's en de prijs 7.50 In een van haar conclusies zegt de assemblee: „Wij verzetten ons tegen iedere opvatting, die de relatie van de blijde boodschap tot de maat schappij ontkent, maar evenzeer de opvatting, die het evangelie uitslui tend op de maatschappij richt ten koste van het persoonlijke en eeuwi ge heil van de menselijke ziel." De assemblee, die twee weken heeft geduurd, is door negenhonderd alge vaardigden uit geheel Afrika bijge woond. Hoogtepunt was een open luchtsamenkomst onder leiding van Billy Graham. In het Uhuru-park riep de Amerikaanse evangelist de 55.000 aanwezigen op tot bekering en vernieuwing en eenheid in Christus. Een dreigend conflict tussen het Zuidafrikaanse parlementslid Gra ham Mcintosh, die het maatschap pelijk systeem in zijn land verdedig de. en de Zuidafrikaanse theoloog David Bosch, die juist voor een geïn tegreerde gemeenschap van zwarten en blanken pleitte, leidde tot een resolutie van de assemblee. Daarin wordt iedere vorm van discriminatie, onderdrukking en uitbuiting afgewe zen, omdat alle mensen voor God gelijk zijn en daarom dezelfde waar de en waardigheid bezitten. Dezelfde resolutie wijst echter geweld af als methode om gelijkheid te be werkstelligen. De enige weg is „de vredelievende weg van het kruis", aldus de resolutie. Na afloop van de assemblee zei voor zitter Gottfried Osei-Mensah. bijzon der tevreden te zijn over het verloop van de discussies. Het doel ls be reikt, zo zei hij, namelijk „een ge meenschap van geëngageerde chris tenen" te vormen. De coördinator van de assemblee, John Wilson, meende, dat de span ningen in de discussies over Zuid- Afrika hebben geleid tot een over eenstemming tussen de verschillen de richtingen binnen de assemblee. Zowel de zwarten als de blanken zijn tot het besef gekomen, dat allen in Zuid-Afrika onder de huidige omstandigheden lijden. Zij hebben elkaar als broeders in Christus aan vaard. aldus Wilson. Van een onzer verslaggevers MIJDRECHT Het internationaal reformatorisch verbond is een actie begonnen ten behoeve van de gere formeerde theologische faculteit van Aix-en-Provence (Frankrijk). Het verbond heeft een comité „Vrienden van Aix" in het leven geroepen, dat de eerstkomende tijd 25.000 gulden per jaar voor dit doel in Nederland bijeen wil brengen. De faculteit van Aix-en-Provence werd najaar 1974 opgericht. Het ini tiatief hiertoe was genomen door een aantal predikanten en andere, leden van de hervormde kerk in Frankrijk en de (kleinere) evange- lisch-gereformeerde kerk. Zij von den. dat de bestaande protestantse faculteiten van Parijs en Montpel- lier de laatste Jaren te weinig naar de kerken toe werkten en bovendien sterk liberaal getint zijn. De nieuwe faculteit blijkt te voor zien in een duidelijke behoefte. Zij heeft thans 45 studenten, waarvan de meesten ook metterdaad voor het gemeentepastoraat hebben ge kozen. Zij worden opgeleid door vier fulltime en twaalf parttime docen ten onder leiding van prof. Pierre Courthial. De faculteit is onafhan kelijk. zowel met betrekking tot de synodes van de genoemde kerken OVERWEGING weer wordt het kerst er komt geen einde aan weer zingen wij van herders en van wijzen en altijd weer opnieuw gaat dat verhaal dat eindigt in een stal; wij vragen. Heer, wat Uw bedoeling is wij horen van het licht en blijven in het donker de vrede is ons aangezegd maar angst en bitterheid omringen ons als regenval en mist geen hand voor ogen; of zijt Gij in dit alles de Man die ons uitdaagt het levend Woord wat om ons antwoord vraaj de Schepper die ons roept om met Hem mee te doen en is dit de troost van deze dagen dat u begonnen bent en altijl weer beginnen wil en is dit dan Heer, voor die geloven de aanvang van uw rijk Beroepingswerk nci (|S! NED. HERV. KERK Beroepen te Wezep en Kinderdijk C. A v d. Sluijs te Poederooijen; tA Klooster-Ter Apel: F. J. Brinkman te Surhuizum; te Zwijndrecht en t Berlikum; C. G. Verwoert te Leei dam; te Nieuwe Pekela: W. Oostei wal te Zevenhuizen (Gr.). Aangenomen naar Veenendaal: dr Broekhuis te Schoonhoven. Bedankt voor Maassluit: D. Noord mans te Apeldoorn. Intrede op 28 dec. te Driesum: kand A P. Schalk te Gorinchem. 1 fl GEREF. KERKEN Afscheid op 26 dec. van Niezijl: A. i Plaatzer ber. te Heerenveen; 31 dei Q van Borger: H. Willems wegens emf ritaat. N lts GEREF. KERKEN (VRIJG.) Bero^ (ji pen Zwolle: J. Strating Winschoten. Bedankt voor Groningen N., Axe*oe Rotterdam O, Ureterp en Voorburjg 1 M. H. Sliggers te Alkmaar-Broek o Langedijk. pro! zij GEREF. GEMEENTEN het Bedankt voor Aalburg: J. Mol I or Rijssen. nni Beroepen te Scherpenreel: A. Hoten gerland te Krabbendijke. ad: led. CHR. GEREF. KERKEN ig Beroepen te Thesinge: kand. J. tod Hardeman te Apeldoorn. kt Dr. M. A. M. Klompé Dr. M. A. M. Klompé verlaat per pra januari de pauselijke commissld« „Justitia et Pax" (gerechtigheid eiwij vrede). Vanaf de oprichting, tieder jaar geleden, is zij lid van deze in tel D; nationale commissie. Na Uen ja#»er experimenteren kreeg deze commiJ v sie deze maand een volwaardigs C plaats binnen het Romeinse b$or stuursapparaat, al is het nog ondulziji delijk of de commissie meer armslal t< krijgt. Het laatste jaar werd hi„oi commissiewerk op een zeer laag p^ tje teruggedraaid en werd opheffinjjp gevreesd. Dr. Klompé had haar bt sluit zich niet meer beschikbaar f~£ stellen reeds voor de reorganisatre^ genomen. Zij vindt het belangrijlv° dat er vers bloed In de commissi:0 komt, met name uit de derde werelfe Zij blijft wel voorzitter van de N? derlandse commissie „Justitia lch' Pax". na flOE te als ten aanzien van het onderwijl» systeem van de Franse staat, ij- kan in zekere zin beschouwd wordöT als een voortzetting van de destijd in Aix bestaande onafhankelijk theologische faculteit, die ook vai uit Nederland ondersteund werd.' de Sc Voorzitter van het comité ,.Vriend^K' van Aix" is ds P. Kolijn. hervorn# e predikant te Krimpen aan den lJ|Pr( sel. Penningmeester is notaris P. r va Westhoeve te 's-Gravendeel. 1 P1

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 2