NEDERLANDERS LOPEN UIT layern wint wereldbeker m/o amro bank Rubin Carter opnieuw vast Cuba kampioen I Zwembond schrijft merk badpak voor iersma en Jansen leiden in damtoernooi a thuiszege en gelijkspel bij Cruzeiros loskou" erkoopt blevisierechten Overwinning voor schaker Baart Honkbaltitel zonder te spelen Militairen gelijk Nilsson naar PSV ËRDAG 23 DECEMBER 1976 SPORT TROUW/KWARTET PS11 /RH 13 STERDAM Na de vijfde ronde in het internationale ;erdamtoernooi gaan Harm Wiersma en Hans Jansen nog ien aan de leiding. Beiden wonnen hun partijen tegen respec- elijk Overman en Bronstring. Hun voorsprong groeide nog tot drie punten want Jan Cazemier werd teruggewezen door ïederlaag tegen Hisard. Ie derde plaats klasseerden zich !aba Sy en Clerc die zijn eerste winning boekte. De Surinamer y Overman nam in een heel las- positie een grote afwikfteling om le moeilijkheden, te geraken. De blijvende stand vertoonde ech- nog zovele zwakke punten dat sma weinig moeite meer had om ege veilig te stellen. itring ging al vroeg in de aanval Jansen, die zoals meer is geble- aanvallend spel heel goed weet vangen. De Leidse dammeester n ook in grote moeilijkheden en restte niets anders dan over te tot het nemen van een diepe binatie om nog remise te berei- In de resterende stand kon de dige Drent echter spoedig een winnen en even later de partij. Clerc's eerste overwinning kwam tot stand na een hele mooie partij tegen Bassirou Ba. de Senegalees had uitstekend partij gegeven maar moest toch toelaten dat de jeugdige Amsterdammer hem in vier om vier eindspel een nederlaag toebracht. Baba Sy won in een partij van de Rozenburg-spel-karakteristiek van N'Diaye die op een bepaald moment geen verdediging meer had om de herhaalde aanvallen van de Senega lees op zijn voorpost af te slaan. Smith had een licht overwicht in het middenspel maar verder dan remise liet Soumaoro het toch niet komen. ZOok zonder het foutje dat de Ame rikaan in het eindspel nog maakte was de winst twijfelachtig. Cazemier had tenslotte in de langste partij van de zitting heel goede kansen in de zeven om zeven positie. Een misreke ning deed de kansen echter keren en geheel onverwacht kreeg Hisard nog een gewonnen partij in handen. In de strijd om het jeugdwereldkam pioenschap moest koploper Galpe- rin onverwacht een punt af staan aan de laag geklasseerde Samake. Gelukkig voor hem hielden Berends en Skliarov elkaar in evenwicht waardoor zijn voorsprong van twee punten bleef gehandhaafd. In het toernooi om het dames we reldkampioenschap verdedigt Mi- chailovskaja haar titel met furore. Het ging nu ten koste van de Neder landse Barbara Graas, die haar te genstandster over de 51e zet 35 mi nuten zag nadenken, maar die voort zetting leidde dan ook feilloze winstvariant in. Mevrouw Poepjes- Koopman uit Lemmer bleef nog in de nabijheid van Michailovskaja door een zege op Papillon. In de meestergroep behaalde Jannes van-der Wal zijn derde zege in suc cessie. Hij zal zonder twijfel als win naar eindigen. Grootmeestergroep: Smith (Vst)-Soumaoro (Ma li) H, Bronstring (Ned)-Jansen (Ned) 0-2, Wiersma (Ned)-Overman (Sur) 2-0. Clerc (Ned>- Ba (Sen) 2-0, N'Diaye (MalD-Sy (Sen) 0-2, Caze mier (Zwl)-Hlsard (Fra) 0-2. Stand na de 5e ronde: 1. Jansen en Wiersma 9 punten. 3. Sy en Clerc 6. 5. Soumaoro. Smith. Hisard en Cazemier 5. 9. Bronstring 4. 10. D'Dl- aye 3, 11. Ba 2, 12. Overman 1. Meestergroep: Hooyberg (Ned)-Van der Wal (Ned) 0-2. Slby (Mali)-Houngou (Kon) 1-1, Issale- ne (Fra)-Sedlacek (TsJ.) 2-0, Sinter (Bel)- Brouwers (Ned) 0-2, Blagantl (Fra)-Chappel (Fra) 1-1. Wereldkampioenschap dames: Trawlna (SOV)- Borghoms (Bel) 2-0, Papillon (Fral-Poepjes (Ned) 0-2, Nlzic (Joe)-Geurts (Ned) 1-1. Michai lovskaja (Sov)-Oraas (Ned) 2-0. Wereldkampioenschap jeugd: Gulnard (FrahVan Aalten (Ned) 0-2, Bouckaert (Bel)-Segedln (Joe) 1-1, Galperin (Isr)-Samake (Mali) 1-1, Stokkel (Ned)-Malik (Tsj) 2-0, Skliarov (SovPBerends (Ned) 1-1. Horizonte - Bayern nchen heeft de strijd om de eldbeker tegen de Zuida- rikaanse voetbalkampioen izeiro (BRA) gewonnen. De iede wedstrijd, dinsdag- :ht in Belo Horizonte ge leld voor 113.715 toeschou- eindigde in een gelijkspel ider doelpunten. Op 23 no- nber had Bayern zijn thuis- dstrijd gewonnen met 2-0. d Cruzeiro, dat tevergeefs pro- Ie de oude glorie van het Santos Pele uit 1962 en 1963 te restau- tenminste nog de geweldige ü^SKOU Het organisatiecomité n de Olympische Spelen van 1980 Moskou heeft de televisierechten rkocht aan de Amerikaanse han- V tlsfirma „Satra". Een verrassende itwikkeling, omdat eerder deze eek onderhandelingen met verte- nwoordigers van de drie grootste i levisiemaatschappijen in de Ver- igde Staten (ABC, CBS en NBC) sprongen. titra, dat zijn hoofdkantoor in New 'v„t)rk heeft, doet veel zaken met „l>t)st-Europa en is ondermeer de Tootste jmporteur van auto's uit de i'i ivjet Unie in de Verenigde Staten. n bedrag voor de rechten is niet 13| noemd. In de onderhandelingen et de drie tv-maatschappijen is n bedrag genoemd van 100 mil- en dollar (250 miljoen gulden). angenomen mag echter worden, it het Satra minder zal gaan kos- n. ABC betaalde voor „Montreal" miljoen dollar. recette als goedmaker, de toeschou wers kregen weinig. Bayern, in de comfortabele zekerheid van een voorsprong van 2-0, begon met zui ver verdedigend voetbal om te voor-' komen dat Cruzeiro een mogelijk heid zou worden geboden met drie doelpunten verschil te winnen. Bijna de gehele eerste helft waren de middenvelders verdedigers en de aanvallers, vooruitgeschoven mid denveldposten. De 4000 Duitse sup porters die uit Rio waren overgeko men hadden daarvoor begrip, de Braziliaanse kijkers wat minder. Langzamerhand echter berustten ook zij in de tactische superioriteit van de ploeg van Dettmar Cramer, die letterlijk en figuurlijk pas op het laatste moment in Belo Horizonte was aangekomen. Bayern had name lijk niet alleen een dag vertraging in zijn vliegreis in Europa opgelopen, de ploeg miste ook nog zijn aanslui ting in Rio de Janeiro en arriveerde daardoor pas negen uur voor de wed strijd in Belo Horizonte. Dat had tot gevolg dat de ploeg niet eens gele genheid had het terrein voor de wed strijd te inspecteren. Bayern moest dus wel beginnen met „op zeker" te spelen, maar geleide lijk ontdekte de ploeg dat het om een confrontatie ging met een te genstander waarvoor iedere angst overbodig was, al bleef de dreiging dat de befaamde as Maier - Becken- bauer - Müller uiteen zou vallen. Franz Beckenbauer had in de eerste helft een lichte spierverrekking op gelopen en in de rust vroeg hij of een ander zijn plaats in mocht nemen. Cramer en zijn ploeggenoten echter meenden dat een Beckenbauer in iets mindere conditie toch altijd be ter was dan wie ook en voor die redenering bezweek de centrale ver dediger. Na rust, toen de angst voor Braziliaanse treffers was vermin derd, trok Beckenbauer zelf van tijd tot tijd weer mee naar voren. I ZEIST In ruil voor een sponsor bijdrage van een twee ton per Jaar zal de Koningklijke Neder landse Zwembond voorschrijven welk merk badpak leden van de vertegenwoordigende ploegen bij internationale wedstrijden -die nen te dragen. Als uitvloeisel van het contract dat de KNZB dezer dagen met een Australische firma in zwemartikelen sloot, krijgen de geselecteerden in de diverse leef tijdsgroepen een brief thuis met het verzoek een bereidverklaring te tekenen. Laat men dat na dan zal de KNZB geen beroep doen op de betrokke nen voor het zwemmen in interna tionale wedstrijden. Deze inper king van de individuele vrijheid, die opmerkelijk is te noemen voor een amateurbond, is volgens KNZB-voorzitter mr J. van der Krol noodzakelijk omdat zonder spoonsorbijdrage de zwembond onmogelijk de grote sommen die met topsoport gemoeid gaan, kan blijven opbrengen. „Ik heb de redelijke verwachting dat de rechter ons standpunt zal billijken", aldus de juridisch ge schoolde KNZB-voorzitter. „Wij weten dat in de voetballerij voor beelden zijn van het tegendeel. Maar daar was sprake van indivi duele contracten die door de over eenkomst van de bond werden doorkruist. Bij ons hebben de be trokkenen gezegd dat van een dergelijke overeenkomst geen sprake is. Het zou trouwens in strijd zijn met de IOC- bepalingen. Mag ik dan zeggen dat het probleem In feite niet be staat." In de grote concurrentieslag die momenteel op het gebied van de zwempakken woedt en waarbij enorme bedragen omgaan, heeft de KNZB de zijde gekozen van Speedo, een firma waarmee de zwembond van oudsher vriend schappelijke relaties onderhoudt. Zo organiseert deze firma begin februrari internationale wedstrij den in Amersfoort waar niet min der dan 26 landen aan de start zullen verschijnen. Ook steunt deze firma al sinds enige tijd het jeugdzwemmen in Nederland en voorzag het de nationale afvaar diging van zwemkledij. Het contract dat nu afgesloten is heeft een looptijd van vier jaar. Speedo zet de activiteiten op de zelfde voet voort, maar neemt voorts het kledingpakket van de 100 leden van de vertegenwoordi gende ploegen voor zijn rekening en betaalt mee aan het trainings kamp dat de nationale selectie begin januari naar de Canarische eilanden voert. Zwembond-voor- zitt^r mr J. van der Krol noemt de overeenkomst een voorbeeld van zachte sponsoring, omdat de naam van de sponsor slechts in kleine letters wordt Vermeld. De els dat alle geselecteerden de voorgeschreven kleding dienen te dragen, vloeit ongetwijfeld voort uit de gebeurtenis van twee jaar geleden bij de Europese kampi oenschappen in Wenen, toen Enith Brigitha bij de start van de 200 meter vrije slag op het plat form verscheen met een hand doek om zich heen geslagen waar op de naam van een concurreren de firma levensgroot voorkwam. „Ik acht het volstrekt redelijk dat wij voorschrijven in welke uitrus ting iemand aan de start ver schijnt", aldus de heer Van der Krol. „Per slot van rekening doen wij aan begeleiding, opvang en dergelijke 20veel voor de zwem mers, dat wij erop mogen reke nen, dat zij iets terug doen". Moment uit het duel tussen Bayern en Cruzeiros. Tussen het voetbal van Bayern en Cruzeiro lag een wereld verschil. De Duitsers speelden, waar de gelegen heid zich maar voordeed, snel en direct. Cruzeiro liep vast in korte combinaties, overbodige breedte- passes en inefficiënt solowerk. Het leek erop of Cruzeiro een dodelijk vermoeiende reis van 27 uur achter de rug had in plaats van Bayern. Na afloop vertelde trainer Cramer dat hij Cruzeiro In München een sterkere tegenstander had gevon den dan in Belo Horizonte en de kleinste man van Bayern had gelijk. Cruzeiro miste iedere vorm van spel- ritme, een gevolg van het feit dat de ploeg, uitgeschakeld voor de eindronde van de Braziliaanse com petitie al twee maanden geen echte PATERSON (ANP) Rubin „Hurricane" Carter zal waarschijnlijk voor de elfde keer kerstmis in de gevangenis vieren. De nu 39-jarige ex-bokser werd in Paterson in de staat New Jersey (VS) voor de tweede keer schuldig bevonden aan een drievoudige moord die hij met John Artis op 17 juni 1966 in een bar in Paterson zou hebben gepleegd. Carter en Artis, die in maart van dit jaar op borgtocht werden vrijge laten nadat zij negen jaar van hun levenslange gevangenisstraf had den uitgezeten, moeten daardoor weer terug naar de gevangenis. Het hooggerechtshof van New Jer sey had een nieuw proces nodig geacht omdat in het eerste proces van 1967 voor de verdediging ont lastende verklaringen waren ach tergehouden. Na dat eerste proces volgden vele acties voor de vrijlating van Carter, een negerbokser, die een groot voorvechter voor de gelijkheid van burgerrechten in de Verenigde Staten is, onder meer van zwaarge wichtkampioen Muhammad Ali, van de zangeres Joan Baez en van de zanger Bob Dylan. De laatste bracht de zaak onder de aandacht van het publiek door een pro testsong aan Carter te wijden. Nadat Carter en Artis in maart op vrije voeten kwamen, volgde een langdurig onderzoek, waarin 76 ge tuigen werden gehoord. Aan het einde van dit onderzoek, werden Carter en Artis toch weer schuldig bevonden door een jury, bestaande uit tien blanken en twee negers. De schietpartij in Paterson gebeur de in een periode van grote rassen- rellen in de Verenigde Staten. De verdedigers van Carter en Artis hebben steeds beweerd dat de hele zaak in scene is gezet door de poli tie, dat Carter en Artis zich tijdens de schietpartij in het geheel niet in de buurt van de Lafayette bar be vonden en dat de munitie, die ge bruikt zou zijn door politiemensen in de auto van de verdachten was gedeponeerd. Vrijdag beslist rechter Bruno Leo- pizzi over een nieuw verzoek om de twee mannen op borgtocht vrij te laten. Het vonnis in deze zaak wordt op 2 februari 1977 uitge sproken. Rubin Carter, die door zijn gewel dige snelheid in de ring de bijnaam „Hurricane" (orkaan) verwierf, werd op 6 mei 1937 in Clifton (New Jersey) geboren als zoon van een baptisten-diaken. Het merendeel van zijn levensjaren bracht hij ach ter tralies door. In de gevangenis studeerde hij rechten, verloor bij (een vechtpartij een oog en schreef er zijn autobiografie „De zestiende ronde, van uitdager nummer een tot gevangene nr. 45472" wedstrijden meer had gespeeld. De Brazilianen hadden zonder meer een slechte dag, iedere lijn in de acties ontbrak en geen "van de spelers durfde in het strafschopgebied van Bayern het risico van een schot te nemen. Niets in het spel van de „Mineros" herinnerde nog aan de wijze waarop het Zuidamerikaanse kampioenschap was veroverd. Cruzeiro voetbalde als een oude mannen-elftal dat berusttte in de superioriteit van de tegenstander en dat tegen het slot van de wedstrijd striemende fluitconcerten van zijn publiek over zich kreeg. Veteranen als Piazza, José Carlos, Forlan en in zekere zin ook Jairzinho lijken uit- gespeeld in het grote internationale voetbaL GRONINGEN De 19-jarige Ne derlandse jeugdkampioen schaken Johan Baart heeft in de tweede ron de van het wereldkampioenschap te Groningen weinig moeite gehad met de Portoricaan Sequeira. Baart kwam daardoor op een totaal van 1 '/jpunt na twee ronden. Peter van Egmond, de tweede Ne derlandse vertegenwoordiger, was het tegengestelde. Hij had geen schijn van kans tegen de Amerikaan Mark Diesen. Die tot de favorieten behoort. De Rus Vladimirov, die ook een van de gegadigden voor de bovenste plaats is, brak zijn partij tegen de Argentijn Campora af, maar staat duidelijk gewonnen. Hij kan zich derhalve na het uitspelen van die ontmoeting voegen bij de twee kop lopers Wong (Jam) en Schussler (Zwi) die na twee ronden nog verras send zonder puntverlies zijn. Afgebroken partijen 1 ronde: Egmond (Ned)-Klauner (Lux) 'It-'h, Herbert (Can)- Azadharf (Iran) '/a-'/i. Vera (Cuba>- Speelman (Eng) 0-1. Grlnberg (Isr)-Folsor (Roem) 1-0, Tonoll (Bel.FZapata (Col.) '/j-'/j, Chandler (NZl)-Schüssler (Zwi) 0-1, Rogers (Aus)-Twardon (Pol)l-O, Karasmanoglu (Turk)-Petursson (UsL) 0-1. Tweede ronde Oeorgiev (Bulgj-Groszpeter (hong) Vfi/L Wong (Jam)- Grlnberg (Isr) 1-0, SchQssler (Zwl)-Kristensen (Den) l-0,Mestel (Eng)-Weldemann (WD1) alg., Petursson (IJsD-Smlth (Ned Ant) afg., Sennlega (Mex)- Blnham (Fin) alg., Campora (Arg)- Vladimi rov (Rus) alg., Rogers (Aus)-Sellos (Fra) alg., Teow (SlngFHelraers (Noor) alg, Zapata (Col)-Hebert (Can) 0-1/uadharf (Iran) To noll (Bel.) 1-0, Amman (Zwi)-Ftachn!k (TsJ) Sequeira (PortFBaart (Ned) 0-1. Popo- vlc (JoeFNakano (Ja) 1-0, Omuko (Nlg)- Salazar (Chili) 1-0, Klauner (Lux)-KouaUy (Lib) alg., Diesen (VSt)-Egmond (Ned) 1-0, Lo Kim Lln (8ur)-Rayner (Wales) 0-1, Folsor (Roem)-Kokklnos (Griek) alg., Ahad (Iraki- Chandler (NwZ) 0-1, Chaves (BraU Morris (Trin) 1-0, Olrault (MonpKaraosraanoglu (Tur) 0-1, Messa (Ita)-Duer (Oost) alg., Mar- rero (Porto RlcoVDunne (Ier) alg., Twardon (PoD-Upton (Sch) 1-0. Oltra (Sp)- AygousUnos (Cyp) alg.. CARTAGENA (COL) Cuba is tot wereldkampioen honkbal bij de amateurs uitgeroepen omdat Porto Rico voor de tweede achtereenvolgende keer weigerde de extra wedstrijden, die over de titel moesten beslissen, te spelen. De twee ploegen waren in het toernooi te Cartagena (Columbia) op de eerste plaats geëindigd met 16 punten uit 10 wedstrijden. Volgens de reglementen van het Internationale Honkbal Verbond moet dan in een serie van drie duels uitgemaakt worden welk team wereldkampioen wordt. Porto Rico weigerde omdat de ploeg zo snel mogelijk naar huis wilde terugke ren in verband met de naderende feestdagen. Cuba, dat geen kerstfeest viert, stemde wel toe. Inmiddels hebben de Portoricanen inderdaad Columbia verlaten. Maandag waren zij ook al niet verschenen voor de eerste wedstrijd van de serie van drie. VOETBAL De tuchtcommlssle van de KNVB heelt de FC Vlaardlngcn-speler Cees Bouman tot een wedstrijd veroordeeld we gens ruw spel op 12 december In de wed strijd tegen FC Dordrecht BREDA (ANP) Het Nederlands militair voetbalelftal heeft in Breda gelijk gespeeld met 0-0 tegen Alge rije in de voorronde van het CISM- kampioenschap. Nederland bezet nu met vier punten de tweede plaats achter Frankrijk, dat zeven punten heeft en een wedstrijd meer ge speeld. De ontmoeting, die werd gespeeld op het terrein van de eredivisieclub NAC, trok 1000 toeschouwers. Scheidsrechter was de Belg Tour- quin. De eindronde van het CISM' kampioenschap wordt volgend Jaar gespeeld in Damaskus (Iran). De stand in de voorrondegroep van Nederland is: 1. Frankrijk 4 3 1 0 7 9-3 2. Nederland 3 1 3 0 4 4-2 3. Algerije 3 0 12 11-3 4. Marokko 2 0 0 2 0 2-8 De opstelling van het Nederlands elftal was: Hoek (Volendam); Poortvliet (PSV), Jansen (Go Ahead), Brand (De Graafschap), Van Veenendaal, (De Graafschap), Mellaard (Vitesse); Meutstege (Sparta), Pattinama (Ex celsior), Schapendonk (Eindhoven); De Kip (Haarlem), Van Oostrum (FC Twente), Van Rosmalen, (FC VW), Van der Ent (NAC). EINDHOVEN De besturen van IFK Göteborg en PSV hebben over eenstemming bereikt over de transfer van de Zweedse speler Torbjöm Nilsson naar de Eindho- vense eredivisieclub. Eerder deze week had de Zweed al een contract voor twee en een half jaar getekend. Nilsson heeft in de laatste vier wedstrijden van het Zweedse nationale team gespeeld en was met 22 treffers topschutter in de afgelopen Zweedse competitie. De 22-j'arige Nilsson, die ook aanbie dingen had van Feyenoord, Bayern München en Hertha BSC, komt 2 januari naar Eindhoven. Vanaf die datum is hij speelgerechtigd als de Zweedse bond de nodige formalitei ten heeft vervuld. Nilsson, die twee en een half jaar geleden ook een aanbod van PSV kreeg, maar er toen niet op in wilde gaan, werd bij zijn transfer geadviseerd door zijn club genoot Ove Kindvall. Hoge rente! De Amro vaste looptijdrekeningen. Bij deze methode spreekt u met de Amro Bank at hoelang u het gestorte bedrag wilt vastzetten. Minimaal is dat 2 jaar. Maximaal 6 jaar. Hoe lan gere tijd vast, hoe hoger de rente. De minimum storting is f100,-. De rentevergoeding staat ge durende de hele looptijd van de storting gegarandeerd vast. De rente wordt jaarlijks uitgekeerd en kan vrij worden opgenomen. De rentepercentages: 2 jaar is6'/2%, 3 jaar:7'/«%, 4 jaar: 8%, 5 jaar:8'/4%, mo*.* m De Amro Spaarbiljetten. Spaarbiljetten zijn waardepapieren met een vaste looptijd, die in 2 of 5 jaar aangroeien tot f1.000.- of f10.000,-. Het aankoopbedrag is af hankelijk van de looptijd en het bijbehorende rentepercentage.De rentebetaling in één bedrag aan het einde van de looptijd kan fiscaal gunstig zijn. Nog een voordeel: de Spaarbiljetten staan niet op naam. U kunt ze dus eventueel cadeau doen. De rentepercentages zijn met een looptijd van 2 jaar: 63/4%, en met een looptijd van 5 jaar: Informeer bij een van onze 824 kantoren 'vÜTv 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 13