vraagt om ieer sancties legen Rhodesië olitieke ontwikkeling van Spanje iverschaduwt de sociale problemen Zuidvietnamese communisten pover bedeeld in Politburo Visserijbesprekingen EG-IJsland mislukt Onderdrukking is „instituut" in Zuid-Amerika Internationale club voor zonnewarmte Franco aanhang valt voorzitter parlement aan Betrekkingen met Turkije „gered" Omstreden jurist wordt minister in regering-Carter 21 DECEMBER 1976 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 1 Hei f YORK/SALISBURY (Reuter, UPI) Met 124 stemmen jjjjr, nul tegen en zeven onthoudingen heeft de algemene ith( ;adering van de Verenigde Naties een ontwerp-resolutie nbt genomen, waarin aangedrongen wordt op ruimere econo- jche sancties tegen het blanke minderheidsbewind in Rhode- 196 De veiligheidsraad zou met spoed bijeen moeten komen om aak te behandelen. Be naï resolutie wordt de voortgezette gre er van chroom en nikkel uit - desië door de Verenigde Staten ordeeld. De VS stemden in de missie tegen de resolutie, maar j. lelden zich bij de stemming. De rikaanse afgevaardigde Albert 20 er zei, dat tot deze ommekeer aajJbesloten opdat er geen misver- len^d zou bestaan over de houding ,e Ide VS tegenover het bewind van thodesische premier Smith en Amerika's overtuiging van de Izakelijkheid van een meerder- Dsbewind in Rhodesiè. er zei ook, dat er geen wijziging in de krachtige steun van Ameri- "le oor VN-sancties tegen Rhodesië. ,ae,r hij noemde 't onbillijk om rika's schending van de VN-eis iet toepassen van sancties tegen desië als enig voorbeeld aan te n. De Amerikaanse afgevaardig- raarschuwde, dat bij eventuele we resoluties waarin de VS ver- t ne geid ZOuden worden, zijn land Jve(n zou stemmen. De zes andere oudingen waren: België. Frank- West-Duitsland, Israël, Malawi Ingeland, peogr( ssamoord? |rte guerrilla's hebben volgens pla|n de Rhodesische hoofdstad Sa- de ktry uitgegeven verklaring 26 ide te plantage-arbeiders gedood. Stc nassamoord zou afgelopen zon- voo hebben plaatsgevonden in de en, op de grens tussen Rhodesië lozambique. Volgens de verkla- namen de guerrillastrijders de 20 'ders en ^un vrouwen en kinde- iavfl nee naar een nabijgelegen thee van tog6- De mannen werden daar ldei1 genomen en gedwongen op de r g d te gaan, waarna de guerrilla- ders het vuur op hen openden, er. is de verklaring. ho< de dood van de arbeiders werd -erst melding gemaakt door een nan van de theeplantage. Hij irde echter om de nadm van de age bekend te maken om te ste ikomen dat seizoenarbeiders er Jer niet meer willen werken. In de Jen is de laatste tijd sprake van aaifgc guerrilla-activiteit. Alleen al week kwamen er aan e^ie kanten enkele tientallen men- en ,om het leven. st Rhodesische autoriteiten heb- e zj ook in het verleden de guerril- vaak beschuldigd van moord op (chuldige burgers, zoals het Jdschieten van drie roomskatho- missionarissen bij Boelawayo, gs. Een non, die ooggetuige de schietpartij was, verklaarde dat de moorden werden ge- door een guerrillastrijder, inalistische leiders als Nkomo loezorewa stelden toen de Se- Scouts, een Afrikaanse élite- ieid van de regeringstroepen, itwoordelijk. |tswana lstr%ens de Rhodesische regering is iplaaien van de guerrilla in het n van het land het gevolg van binnendringen vanuit Botswana. Er zouden vlak over de grens verschil lende guerrillakampen in Botswana zijn. Een woordvoerder ontkende gisteren echter dat Rhodesische troepen geschoten hebben op een politiepost in Botswana. Volgens be richten uit Botswana zou daarbij één politieman zijn gedood. De regering in de hoofdstad Gaboro ne heeft nu aangekondigd een klacht in te dienen bij de Veiligheidsraad tegen de herhaalde grensschendin- gen door Rhodesische troepen. Deze week nog vliegt de minister van bui tenlandse zaken van Botswana, Archie Mogwe, naar New York om persoonlijk de klacht ln te dienen. Zondag zei hij dat zijn land de aan koop van wapens in de Sowjet-Unie overweegt om aan de Rhodesische agressie weerstand te kunnen bie den. Volgens Mogwe is zijn land zo zwak dat het wel hulp moet aanvaar den van wie dan ook als Rhodesië doorgaat met gewelddadige acties. Een noodlanding van een vliegtuig in een stadion in de Amerikaanse stad Baltimore is wonder boven wonder goed afgelopen. Het ongeluk gebeurde zeven minuten na afloop v^n de voetbalwedstrijd tussen Baltimore Colts en de Pittsburg Steelers, een wedstrijd die door de Colts met 40-15 was verloren. Mede daarom had een groot deel van de toeschouwers het stadion al voor het laatste fluitsignaal verlaten en trof het vliegtuig alleen stoelen. De piloot van het vliegtuig werd licht gewond. GENEVE (UPI) In zeven Zuid- amerikaanse landen is onderdruk king een gevestigd instituut gewor den en zijn alle menselijke grondrechten vernietigd. Dat zegt de internationale commissie van juris ten (1CJ) in haar halfjaarlijkse over zicht. De landen waarop de 1CJ doelt zijn Paraguay, Brazilië, Peru, Boli via, Chili en Argentinië. In de zeven Zuidamerikaanse landen, zo staat in het overzicht, zijn niet alleen marxistische en alle andere linkse activiteiten uit den boze, maar worden ook liberale, conservatieve en socialistische stromingen de kop in gedrukt. Omdat, zo staat in het over zicht, de militaire regeringen in deze landen geloven dat de democratie te zwak is om aan het „voortwoekeren" van het marxisme weerstand te bie den. In de aangeklaagde landen kun nen verdachten zonder meer aange houden worden en zonder profes voor lange tijd in het gevang geworpen. Verkiezingen zijn opgeschort, vak bonden ontbonden en de pers heeft zeer weinig armslag. Internationale juristen: De internationale commissie van ju risten stelt ook Rhodesië, India en de Sowjet-Unie aan de kaak wegens schending van de mensenrechten daar. Het aantal politieke gevange nen in Rhodesië wordt op driedui zend geschat terwijl het aantal dood vonnissen in dit land is toegenomen. India Beperking van de vrijheid van me ningsuiting in India bleek gisteren nog eens toen de regering de pers verbood te schrijven over de groeien de verdeeldheid binnen de regerende Congrespartij. Waarschijnlijk is het verbod ingegeven door de toenemen de kritiek op de zoon van premier Indira Gandhi vanwege zijn houding tegenover de pro-Moskou communis ten die de afgelopen zeven jaar de bondgenoten zijn geweest van zijn moeder. Anderzijds heeft de Indiase regering een klacht tegen The States- man ingetrokken. Dit blad weigert in tegenstelling tot andere kranten, „zetbazen" van de regering op te ne men in directie en hoofdredactie. Sowjet-Unie In Rome uitte de krant van de Itali aanse communistische partij L'Unita felle kritiek op de „beperking van de menselijke vrijheid" in de Sowjet- Unie. Volgens het blad is het „onaan vaardbaar" dat mensen gevangen worden gezet omdat zij zich „schul dig" hebben gemaakt aan het uiten van een mening. De ruil van W'ladi- mir Boekowsky heeft volgens L'Unita opnieuw de aandacht gevestigd op de beperking van de menselijke vrijheid in de Sowjet-Unie. BANGKOK (AP, Reuter) De Zuidvietnamese communisten zijn pover bedeeld met toewijzing van de posten in het uitgebreide Politburo. Uit berichten uit Ho Tsji-minhstad. het vroegere Hanoi, blijkt dat zij minder dan een evenredige vertegenwoordiging hebben gekregen. Zes dagen lang hielden de Vietname se communisten hun vierde partij congres om de eenheid te bezegelen en het Politburo te vergroten. Dit laatste is nodig vanwege het extra werk in het herenigd Vietnam. Le Doean is tot secretaris-generaal van de partij benoemd. De68-Jarlge Doe an, die eerst de titel had van eerste secretaris van de partij, heeft zich daarmee weten te handhaven als de machtigste figuur van het land. De functie van partijleider is niet opge vuld, waarschijnlijk ter ere van Ho Tsji-minh die deze post tot zijn dood in 1969 bekleedde. Alle topleiders, waaronder premier Pham Van-dong, minister van defen sie Vo Ngoeyen-giap en partij ideoloog Troeng Tsjinh behielden hun zetel in het Politburo. Slechts één man, de oudgediende revolutio nair Hoang Van-hoan keerde niet terug in dit partijorgaan. Hier is geen reden voor opgegeven. Zeven nieuwe leden werden toege voegd aan het Politburo dat het land bestuurt en in staat is de beslissin gen die door het Vietnamese rege ringsapparaat genomen worden, te herroepen. Drie van hen, Ngoeyen Van-cuc, Vo Tsji cong en Vo Van- kiet, zijn in het verleden belast ge- en' PARIJS (UPI) Dertien industrie landen, waaronder Nederland, heb ben in Parijs een overeenkomst ge tekend over bundeling van hun on derzoek naar de toepassing van zon- ne-energie voor verwaming en koe ling van gebouwen. Het is een initia tief van het Internationale energie bureau (IEA) van de Organisatie voor economische samenwerkng en ontwikkeling (OESO). Het hoofd van de sectie onderzoek en ontwikkeling van het IEA, de Amerikaan Milton Klein, legde er de nadruk op dat dit de eerste interna tionale overeenkomst over zonne- energie was. „Behalve voor warm watervoorziening is zonnewarmte nog niet op grote schaal economisch toepasbaar", aldus Klein, „maar verwarming en koeling van hulzen komt in bepaalde streken binnen bereik, en daar gaan we ons op con centreren." De overeenkomst voorziet in uitwis seling van gegevens over proeven met zonnehuizén. Zo wordt dubbel werk voorkomen in de onderzoek programma's van de aangesloten landen, waaraan volgend jaar 440 miljoen gulden besteed zal worden. Behalve de dertien industrielanden neemt ook de Europese Ge meenschap als zodanig aan de over eenkomst deel. Hierdoor kan ook het Franse programma in de samen werking worden betrokken. Dat land doet verder niet mee aan de werkzaamheden van het IEA. weest met Zuidvietnamese aangele genheden. In de bijeenkomst van maandag werden de verschillende voorstellen door stemming met handopsteken unaniem aanvaard. Onder de aange nomen voorstellen is een allesomvat tend rapport van Doean over de doe len van Vietnam in de volgende twin tig jaar, het nieuwe vijf-Jarenplan en de naamsverandering van de voor malige Lao-Dong (arbeiders-)partij in „de communistische partij van Vietnam". De voornaamste beslissingen van het congres zijn: Vietnam moet snel een revolutie ondergaan op technologisch en we tenschappelijk gebied en er moet een culturele revolutie komen om „de nieuwe socialistische mens" te scheppen. Er wordt geprobeerd economische betrekkingen aan te gaan met „mo derne kapitalistische landen" om Vietnam op te bouwen na dertig Jaar oorlog. Er worden pogingen in het werk gesteld om „eenheid" te scheppen tussen het socialistische noorden en het zuiden waar kapitalisme nog steeds toegestaan is en waar men nog steeds niet-communistische ideeën leven na decennia van Franse en Amerikaanse overheersing. Het uiteindelijke doel is het creëren van „volledige socialistische produktie" in het hele land. MADRID (Reuter. UPI) De Ma- drileense politie heeft gisteren met moeite een aanval van boze Franco- aanhangers op de voorzitter van het Spaanse parlement Torcuato Fer nandez Miranda voorkomen. De groep probeerde Fernandez Miran da te molesteren toen hij een re quiemmis ter nagedachtenis aan de in 1973 vermoorde premier Luis Car- rero Blanco bijwoonde. De Cortes- voorzitter werd toegeroepen dat hij een verrader was en dat de regering moest opstappen, wee politemannen met machinege weren moesten voorkomen dat Fer nandez Miranda en zijn vrouw wer den mishandeld. Ze moesten een a te molesteren toen hij een reeind lopen en konden pas ln een zijstraat in hun auto stappen. De groep had vlak voor het incident de weduwe van generaal Franco, die de mis eveneens bijwoonde, luidkeels toe gejuicht. Tijdens de mis zorgde een vrouw voor oponthoud door de mi crofoon van de priester vast te grij pen en te roepen dat de monarchie tegen Franco was gericht. Vier gewapende mannen hebben gisteren in Madrid een bank over vallen en een bewaker gedood. Het viertal ging er vandoor met een buit van ruim een half miljoen gulden. Volgens het gematigde dagblad Dia- rio zouden de vier tot een stadsguer- rilla kunnen behoren omdat de over val volgens hun handelwijze ge beurde Soen wil duidelijkheid inZuidkoreaans proces BRUSSEL (Reuter, UPI) De visserijbesprekingen tussen de Europese Gemeenschap en IJsland zijn gisteren op niets uitgelo pen. De gevolgen, zo zei EG-onderhandelaar Finn-Olav Gunde- lach zijn onder meer dat de Britse vissers niet na de jaarwisseling naar de IJslandse viswateren kunnen terugkeren. IJslandse vissers zullen echter ook niet meer in EG-water mogen vangen. (AP) De voormalige Zuidkoreaanse president Yoen P- soen heeft een hof van beroep ver zocht hem ofwel onschuldig te ver klaren of hem ter dood te veroorde len. Yoen staat met 17 anderen te recht voor het overtreden van een presidentieel decreet door het uitge ven van een „manifest voor demo cratie" tijdens een oecumenische bijeenkomst in maart van dit jaar. Ook vroeg Yoen het hof deze 17 van vedere rechts vervolging te onts laan, omdat zij, aldus Yoen. het in tellect en het geweten van het land vertegenwoordigen en nodig zijn voor de democratische vooruitgang. Onder de 18 beklaagden bevinden zich ook de voormalige presi dentskandidaat Kim Dae-Joeng en de voormalige minister van buiten landse zaken Tsjoeng Yil-Hyoeng, die het hof heeft verteld dat hij, als enige actieve politicus onder de be klaagden, voor het manifest ver antwoordelijk". Gundelach vertelde dat de onder handelingen niet zijn afgebroken en dat hij het komende jaar weer met IJsland zal gaan praten. De EG- commissaris richtte een bedekte waarschuwing aan het adres van de regering in Reykjavik door te verkla- ren dat het visserijgesprek niet los kan worden gezien van de verhou ding in het algemeen tussen IJsland en de EG. Volgens functionarissen van de EG zou dit kunnen betekenen dat er handelsdruk zal worden uitge oefend op IJsland. Intussen gaat het ook slecht met de onderhandelingen tussen de EG en Noorwegen over de visserij. De rege ring in Oslo zou protest hebben aan getekend tegen de voorstellen en de handelwijze van de EG- onderhandelaars. Het zou daarbij onder meer gaan over een plan van de EG voor vangsthoeveelheden in de Noordzee, waarbij Noorwegen niet was geraadpleegd. Turkije en de EG hebben gisteren in Brussel de reeds tweemaal uitgestel de associatieraad gehouden, volgens de Turkse minister van buitenlandse zaken Caglayangil „alleen om een crisis in de relatie tussen de EG en Turkije te voorkomen. De raad is uitgesteld omdat de Turken vonden dat ze bij de gemeenschap onvol doende aan hun trekken kwamen. De voorzitter van de Europese minis terraad. de Nederlander mr. Max van der Stoel zei na afloop van de raad te hopen dat er een nieuwe impuls zou komen voor de samenwerking tus sen de EG en Ankara. Gastarbeiders Gisteren zijn overeenkomsten be reikt over de financiële hulp van de EG aan Turkije, de landbouw en de positie van Turkse gastarbeiders in EG-landen. De Turken krijgen een lening van ongeveer 320 miljoen gul den tegen 12 procent rente en lenin gen ter waarde van 790 miljoen gul den tegen 2,5 procent rente. De gastarbeiders krijgen een „tweede- voorrangspositie". na de werkne mers uit de EG-landen zelf. Dit is van belang in verband met werkloos heid en nieuwe arbeidsplaatsen. De EG-commissaris voor we tenschapsbeleid Guido Brunner heeft zich gisteren zeer pessimistisch uitgelaten over het zogeheten JET- project, een uiterst ingewikkeld technisch apparaat, dat een grote rol moet spelen bij het onderzoek naar kemfusieprocessen. „De kansen zijn 1 op 10". aldus Brunner. De misluk king van JET is te wijten aan het dwarsliggen van Frankrijk met be trekking tot de vestigingsplaats. De Fransen wilden zich niet neerleggen bij een meerderheidsbesluit van de Europese ministers daarover NEW YORK (Reuter, UPI) De komende president van de Verenig de Staten Jimmy Carter heeft op nieuw een aantal benoemingen voor zijn vanaf half januari optredende regering bekend gemaakt. De be noeming van de voormalige rechter van beroep Griffin Bell tot minister van justitie geldt nu al als om streden De NAACP, de organisatie die zich inzet voor de gekleurde Amerikanen heeft reeds voor Carter Bells benoe ming openbaar maakte verzet aan getekend in verband met Bells hou ding ten opzichte van de burger rechten. Bell is net als Carter af komstig uit de staat Georgia en heeft in Atlanta een advocatenkan toor samen met Charles Kirbo, een belangrijke juridische adviseur van Carter. Bell is 58 jaar oud De econome Juanita Kreps wordt de nieuwe minister van handel. De 55- jarige plaatsvervangend rector van de Duke-universiteit in Durham, North Carolina is de eerste vrouw in de ploeg van Carter. Ze was nietzijn eerste keus en liet in een commen taar op haar benoeming weten daar niet erg gelukkig mee te zijn. De democratische afgevaardigde voor Minnesota Robert Bergland is be noemd tot minister van landbouw >peu pr HERMAN AMELINK het referendum ga ik voor de democratie stemmen, want het is niet goed dat het brood steeds *22|rder wordt", aldus een Spaanse vrouw. Een dergelijke uitspraak is kenmerkend voor het beeld p| menige Spanjaard van de democratie heeft. Hij wil verbetering van zijn sociale omstandighe- en hij verwacht die verbetering van de politieke hervormingen. iur «politieke ontwikkelingen sedert luit dood van generaal Franco, de tei ator die veertig jaar de dienst er taakte in Spanje, dringen de be- 21 stelling voor de sociaal- et 1 lomische situatie naar de ach- 3pi rond. Het politieke gevecht om aan|emocratische rechten is zo fel en neeslepend, dat veelal vergeten -Jdt dat Spanje er economisch niet ^best aan toe is. De loon- en «tijgingen wakkeren de inflatie De handels- en betalingsbalans pi zwaar negatief. Spanje heeft flinke klap gekregen van de ge en olieprijzen. Het toerisme is in afgelopen jaar teruggelopen. Het kampt met een werkloos spercentage van zeven tot acht lent en de economische bedrij- eid stagneert. nimumloon sociale omstandigheden in Span- ijn in vergelijking tot die van erland niet erg florisant. Welis- is met ingang van 1 oktober het ^pmumloon verhoogd naar 11.400 a's per maand, wat neer komt '1 peseta's per dag. maar be kt men dat de gemiddelde ge- 'de Spanjaard voor zijn gezin mi- aal eigenlijk 700 peseta's nodig ft. dan kan men zich een voorstel- f vormen hoe deze man met zijn s. n leeft. Circa één miljoen Span- r den leeft van dit minimumloon v rdoor zij zich veel moeten ont zeggen van wat als minimaal nood zakelijk wordt beschouwd. Beroerder is de situatie voor het gro te leger werklozen. Volgens officiële cijfers bedraagt de werkloosheid 4,7 procent van de beroepsbevolking. Wanneer men zich realiseert hoe dat cijfer tot stand komt, dan is de conclusie gerechtvaardigd dat dit cijfer voor Nederlandse begrippen nogal geflatteerd is. Zo bestaat cr geen jeugdwerkloosheid in Spanje. Jongeren die nog nooit een baan gehad hebben, kunnen ook niet werkloos zijn, zo redeneert men. Ge huwde vrouwen die willen werken maar geen werkkring kunnen vin den, tellen ook niet mee. Ook zoge naamde seizoen werklozen zijn niet meegerekend in het officiële cijfer. Deze „tempereros" bestaan statis tisch niet. Telt men al deze mensen op bij het officiële percentage dan komt men op zo'n zeven tot acht procent. Dan vergeten we nog maar even de vele Spanjaarden die in Wes t-Europa een betrekking hebben ge vonden en daardoor niet in het Spaanse werkloosheidscijfer meetel len. Op een actieve beroepsbevol king van 14 miljoen komt ruim een miljoen gewoon niet aan de kost. Basisloon De sociale wetgeving voor de werklo ze in Spanje haalt het bij lange na niet bij de Nederlandse. Dit vindt mede zijn oorzaak in het grote ver schil tussen het basisloon en het werkelijke loon dat iemand verdient. Premies en uitkeringen worden be taald over het basisloon dat iemand verdient, maar de werknemer rekent in de praktijk met het bedrag dat hij in handen krijgt. Dat bedrag is vaak een veelvoud van zijn basislooa Wordt hij dus werkloos of arbeidson geschikt dan moet hij leven van een uitkering die minder is dan zijn ba sisloon. De uitwerking van zo'n fi nanciële terugval laat zich raden. Niet voor niets wordt het Spaanse straatbeeld beheerst door een enor me propaganda voor de nationale loterij. De verkoop van deze loten is voorbehouden aan de groep sociaal minder bedeelden.Gehandicapten kunnen dit recht krijgen als ze ar beidsongeschikt zijn geworden ten gevolge van een ongeval. Blinden en kreupelen proberen op die manier op straathoeken nog wat bij hun uitke-' ring te verdienen. Op een bui tenstaander komt die praktijk in tens tragisch over, maar de Span jaard is er aan gewend. Pogingen om zowel de premieheffing als ook de uitkeringen te verhogen naar het niveau van het werkelijke loon zijn tot dusver niet gelukt. De Spaanse werknemer betaalt nog steeds premie en belasting over een laag basisloon en dat is prettig zo lang hij in vol bedrijf is. Wordt hij werkloos of gepensioneerd dan krijgt hij de wrange vruchten van het sys teem op zijn bord. Normaal Het is altijd wat griezelig om deze praktijk te verklaren uit het karak ter van de Spaanse bevolking, om dat men daarmee de mogelijkheid van verbetering van de situatie lijkt uit te sluiten. Toch kan men met zeker recht zeggen dat de sterk indi vidualistische trekken van de doorsnee Spanjaard de verbetering van het systeem bemoeilijken. Daar komt bij dat ln Spanje het bewustzijn dat wetten er zijn om een samenleving goed te laten functio neren, niet groot is. Als je een vriend helpt en je moet daarvoor een wet overtreden, dan wordt dat helemaal niet ernstig gevonden. Vandaar dat in Spanje corruptie niet abnormaal is. Bovendien worded de mazen in de wet ruim geïnterpreteerd, ook door overheidsfunctionarissen. De politieke ontwikkelingen sedert de dood van Franco hebben het so ciale klimaat zodanig veranderd dat de arbeiders zich nu sterk genoeg voelen om krachtdadige actie te voeren voor een verbetering van hun leef- en werkomstandigheden. Het aantal stakingen is sedert vorig jaar sterk toegenomen met als inzet aan zienlijke loonsverhogingen. Hoe ge rechtvaardigd deze ook zijn. bij een stagnerende economische produkti- viteit vormen deze loonsverhogin gen een ernstige aanslag op 's lands economie. Basis Voor een oplossing van de econo mische problemen van Spanje moe ten er een groot aantal onpopulaire maatregelen genomen worden. De regering-Suarez heeft tot nog toe de politieke wind in de rug gehad bij de doorvoering van de hervormingen op bestuurlijk gebied, maar het is de vraag of zij sterk genoeg is om ook de noodzakelijke economische maatregelen te nemen. Suarez heeft wel de steun van het merendee) van de Spanjaarden maar een hechte politieke basis waarop hij kan steu nen ontbreekt hem. Hij ontleent zijn mandaat alleen aan de koning. Mogelijk zullen pas na de parle mentsverkiezingen van volgend voorjaar de economische omstan digheden krachtig kunnen worden aangepakt. Er moet dan een rege ring komen die steunt op de meer derheid in het parlement. Die rege ring zal in samenwerking met de vakbeweging Spanje economisch weer op de been moeten helpen. Gezien de gematigde houding die de leiders van de bonden innemen moet zo'n samenwerking mogelijk zijn, al zullen zij wel hun voorwaar den stellen aan die samenwerking. De Spanjaarden zullen een kater krijgen van de democratie die ze bezig zijn op te bouwen. Een demo cratisch gekozen regering zal onpo pulaire maatregelen nemen en veel Spanjaarden zullen die maatregelen met de democratie verwarren. Het succes van het economisch beleid zal de graadmeter zijn voor de kracht van het op te bouwen demo cratisch bestel in Spanje Dil is hel eerste van twee artike len over de sociaal-economische si tuatie in Spanje. Een Spaans straatbeeld tijdens de siësta. Het ritme van de werkdag in Spanje verschilt van wat we in Nederland kennen. Men werkt van 's morgens een uur of negen tot 's middags half twee. Het mooiste gedeelte van de dag houdt de Spanjaard voor zichzelf. Om half vijf hervat men het werk weer en er wordt da n doorgewerkt tot een uur of acht 's avonds.

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 7