T Westerterp: volgend jaar begint „afbouw" van de Utrechtse baan Kerst en Advent Kosten woningbouw Bezuidenhout-W est nog steeds onzeker KORT SPAARGIRO Uw uitgaven zwart op wit. De vlotste manier van modem betalen. Huur, gas, licht en abonnementen. j^ASSAl Natuurlijk automatisch Bewindsman: karakter Malieveld niet aantasten Kerstconcert „Harpe Davids" Den Haag wil leges woonvergunningen gaan afschaffen Opgave van Kerkdiensten Fabriek in brand Vermeerprijs voor Defoer Zelfde straf voor kok die man bedreigde Drie arrestaties wegens wapenbezit Drinkwater in Wassenaar 15 pet duurder Kerstzang in Loosduinen En elke maand een vast als u dat wenst, bedrag naar uw spaarrekening. Orde op geldzaken: Salaris en pensioen via de NUTSSPAARBANKL .LEIDSE SPAARBANK DINSDAG 21 DECEMBER 1976 REGIO DEN tIAAG EN LEIDEN TROUW/KWARTET BAG Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) heeft gistermiddag bij de officiële opening van de Utrechtse baan de toezegging gedaan dat Rijkswaterstaat het komende jaar aan de eerste fase van de „afbouw" van deze stadsautoweg gaat werken. Bij de door enkele honderden geno digden bijgewoonde ingebruikstel ling van deze 3.5 kilometer lange superweg. die het centrum van Den Haag met Rijksweg 12 verbindt, deed zich een incident voor. Leden van de Eerste Nederlandse Wielrij der* Bond (ENWB) en andere actie groepen gaven op het tracé ter hoog te van het Haagse Bos met spandoe ken te kennen het niet eens te zijn met deze nieuwe route. De Utrechtse baan snijdt namelijk de verbinding tussen de groengebieden Koe kamp/Malieveld met het Haagse Bos af De actievoerders, die door een poütie-overmacht in bedwang wer den gehouden gaven nadrukkelijk te kennen dat er zo snel mogelijk een verbinding tussen genoemde groen gebieden moet worden aangelegd Minister Westerterp. die de nieuwe route in een antiek T-Fordje bereed, deelde mede dat in de loop van het komende jaar wordt begonnen aan de bouw van een viaduct over de Maanweg in Voorburg. Daarmee wordt het Voorburgse knelpunt in de route, nu door verkeerslichten bevei ligd. opgeruimd. Malieveld Het Haagse knelpunt, de Zuid- Hollandlaan, zal ook moeten worden aangepast De bewindsman liet ho ren dat in overleg met Rijkswa terstaat plannen voor een wijziging van deze laan worden uitgewerkt, waarbij voorop staat dat het karak ter van het Malieveld niet mag wor den aangetast. „De historische waarde van deze gra zige weide in de residentie is te groot. Trouwens. Den Haag met zijn gevoel voor traditie zou dit ook niet werke lijk over zijn hart kunnen verkrij gen". aldus de minister die met deze uitspraak wat hilariteit verwekte. Naar aanleiding van gerezen kritiek dat in en rond Den Haag minder geld aan de aanleg van wegen wordt be steed merkte de bewindsman op. dat dit niet door de onwil van de rege ring komt. Hij haalde aan dat een „complex van factoren" verhindert dat bijv. Rijksweg 14, waarvan hier en daar al iets is verricht en Rijksweg 19 worden afgebouwd. „Wil een meerderheid van de Tweede Ka mer nu eerst een aanvullende studie van het deel van Rijksweg 19 door Midden-Delfland, dat verhindert mij niet om het noordelijk gedeelte van deze weg, dat deel uitmaakt van het zgn. hoefijzer rond Den Haag. wel te kunnen gaan aanpakken". Voordelen Tevoren somde de Haagse wethou der Wallis de Vries (openbare wer ken, verkeer en vervoer) de voorde len van de Utrechtse baan op. „Mede als gevolg van de ingebruikstelling van dit tracé komt volgend jaar weer ruimte om 1.2 kilometer aan vrije "busbanen en enkele honderden me ters aan vrije trambanen aan te leg gen. De wethouder sprak uitdrukke lijk de wens uit dat minister Wester terp in het overleg over de voltooiing van het randwegenstelsel van de agglomeratie het verkeerscirculatie plan van de gemeente Den Haag betrekt. De wethouder hoopte verder dat het ministerie een financiële regeling mogelijk maakt in verband met de aanleg van een fietsverbinding over de tunnelbak van de Utrechtse baan tussen Koekamp en Haagse Bos. Met Staatsbosbeheer wordt hier in tensief overleg over gevoerd. De Voorburgse verkeerswethouder Van Hasselt greep de opening van de nieuwe weg aan om zijn blijdschap te uiten over het feit dat het door een overlast aan verkeer geplaagde Voorburg van veel woon werkverkeer wordt verlost Hij sprak zelfs van een keerpunt in de leefom geving van de inwoners van zijn ge meente. Langs het tracé van de nieuwe stadsautoweg nabij het Haagse Bos, Koekamplaan protesteerde een aantal leden van de ENWB tegen de opening van de weg. De actievoerders gaveh te kennen zo snel mogelijk een fietsverbinding gerealiseerd te willen zien tussen Koekamp en Haagse Bos. door Adr. Hager SCHEVENINGEN —Het mag met dankbaarheid vastgesteld worden: de belangstelling voor de feestconcerten lijkt nog groter dan in voorgaande jaren. Het concert dat „Harpe Davids" in de Oude Kerk gal was daarop geen uitzondering En in de overvolle kerk was de ont roering zichtbaar toen daar de al lerkleinsten binnenkwamen met kaarsjes in de hand. zingende „Jezus zegt. dat Hij hier van ons verwacht dat wij zijn als kaarsjes brandend in de nacht" Ook het jeugdkoor van „Harpe Davids" liet zich op deze avond horen, onder aanvoering van Peter Kavelaar zong men „Kinder- wiegen" en „In Bethlehem geboren" en samen met het kinderkoor het kleurrijke „Noél" van Joy Webb. Een werk met vele mogelijkheden bleek het Weihnachtsoratorium van Hermann Barth Deze componist schreef spontane en levensblije mu ziek voor gemengd koor waarin hij de samenzang heeft ingevlochten. Een vorm van beurtzang waarin ook de solisten, die de recitatieven en de soli verzorgen, worden betrokken. Een gezamenlijk beleven van koor. de solisten Nel Drinkwaard, Tineke Steenland. Henk van Oyen en Hans Poot en de talnjke aanwezigen. Het aandeel van organist Adrie Ver schoor en trompettist Aad Stevens mag niet onvermeld blijven. Op ei- DEN HAAG B en W van Den Haag zullen de commissies voor ge- meenteflnanciën en volkshuisves ting voorstellen legesheffing voor woonruimte vergunningen af te schaffen Dit gebeurt naar aanlei ding van de bij de wet van 12 sep tember 1974 gewijzigde Woonruim te wet 1947. De afschaffing kost de gemeente per Jaar zo n 150.000 Daar staat een besparing tegenover van de aanzienlijke kosten, die met de inning zijn gemoeid. gen wijze heeft „Harpe Davids" een vocale bijdrage geleverd aan de kerstvoorbereiding. WOENSDAG 22 DECEMBER: SCHEVENINGEN. Oude Kerk, Keizerstraat, 20.15 uur. Kerstcon cert met medewerking van de Ko ninklijke Zangvereniging „Excel sior". Rita van Harmeien (sop raan). Caroline Rigtering (alt). Wouter Oostkamp (bas), Tyn van Eyk (orgel) en het Residentie Bach Orkest Toegang: 8 (65+ers en CJP-houders: 5). DEN HAAG. Kerkgebouw Psych. Ziekenhuis ..Bloemendaal", 19.30 uur. Kerst en Adventzang voor iedereen. Medewerking verlenen het Geref. Gem. Koor „De Lofstem", „The Young Chapel Singers". Cora Kuijvenhoven (or gel). H Steenstra (trompet) en ds. F. H. Vonk (teksten). PUNACKER. Dorpskerk. 20.00 uur. Kerstconcert door Jan. J. van den Berg. DONDERDAG 23 DECEMBER: DELFT. Nieuwe Kerk, 20.15 uur. Kerstconcert door Jan J van den Berg Medewerking verlenen de Verenigde Koren uit de Alblasser en Hoekse Waard en het jeugdkoor Vox Jubllans uit Wad- dinxveen. Ds. C van den Bosch uit Oorkum zorgt voor de medita tie Toegang 5 (65 'ers en CJP- houders 3.50) LEIDEN. Hooglandse Kerk, 20.1S uur. Adventsconcert door de Leidse Cantorij o.l.v. organist Joop Brons. Medewerking ver leent de hoboïst Han Ka paan. 's-GRAVENZANDE. Westlandhal, 20 00 uur. Kerstzangavond met medewerking van het Christelijk Residentie Mannenkoor, het Har monie-orkest ..Animatio". een ko perensemble, Ad van Haeringen (orgel). Jan van Weelden (orgel) en Leo Moerman (tenor). VOORBURG. Oude Kerk. Heren straat, 20.15 uur. Kaarslichtcon cert met medewerking van het .Oeral Kozakkenkoor". Marry Stegenga (sopraan). Lia Bal (fluit). Esther van der Panne (cel lo) en Wlm van der Panne (klave cimbel en orgel). Toegang: 5 (65+-ers: ƒ3.50). DE LIER, Veiling Westerlee. 19.45 uur. Kerstmeeting. Medewerking verlenen: het Geref. Kerkkoor Schipluiden, het Evangelisatie- koor Delft, ..Com nu met Sangh" uit De Lier (allen onder leiding van C Bouten, het Interkerkelijk Jongerenkoor o l.v. R. Zuidgeest. Harmonievereniging „Liors" o.l.v. G A van der Berg. Elsje Ridder en Jolanda van der Meer (zang) en Joh Diteweg (orgel). Verdere me dewerkenden: burgemeester M Paats. pastoor R. Kuypers en ds. T S. van Leeuwen. Minister Westerterp bereed de Utrechtse baan als eerste „officiële persoon" nadat hij aan het Voorburgse begin van het tracé op een knop had gedrukt waarmee hij een verlichting ontstak. Voor de eerfte rit was een aantal antieke T-Fordjes uit de stal gehaald. Kerkraden, scriba's en overige medewerkers wordt dringend verzocht uiterlijk vandaag de opgaven voor de kerkdiensten van 24, 25 en 26 december op de post te doen. Helaas kunnen opgaven die woensdag na 12.00 uur binnenkomen niet meer door de redactie in behandeling worden genomen. Opgaven voor Oudejaarsavond, Nieuw jaarsdag en zondag 2 januari dienen uiterlijk w oensdag 29 de cember voor 12.00 uur te zijn ingeleverd. Adres: Regieredac tie Trouw, postbus 101, Den Haag. ULFT In het Gelderse Ulf t Is In de nacht van zondag op maandag het produktiegedeelte van de meubelfa briek Hortstik NV door brand ver woest. De schade loopt volgens de directeur in de miljoenen. De fa briek, die veertig mensen werk bood. wordt herbouwd. De oorzaak van de brand ls nog niet bekend. De brandweer uit Ulft en omliggende dorpen, in totaal 65 man. hadden het vuur binnen twee uren geblust. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het is nog onzeker wat de bouw van 550 woningwetwoningen in Bezuidenhout-West de gemeente Den Haag gaat kosten. Er is een globale begroting gemaakt waarop een nadelig saldo van 17.000.000 gulden prijkt. Wethouder Har don (stadsontwikkeling) gaf gisteren in de gemeenteraad vol mondig toe dat dit bedrag wel eens belangrijk hoger kan uitvallen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN In het stedelijk mu seum „De Lakenhal" is giste ren de Johannes Vermeerprijs uitgereikt aan drs. H. L. M. Defoer voor zijn ontdekking van Rembrandts schilderij „De doop van de kamerling." Het doek behoort tot de vroegste werken van de meester en heeft onze kennis van zijn vroege ontwikkeling aanzienlijk vergroot. De rpijs wordt toegekend om waar dering te tonen voor een persoon of instelling die in het afgelopen jaar voor de Nederlandse beeldende kunst en/of de kennis daarvan een verdienste heeft geleverd die op uit zonderlijke wijze creatief, belangrijk en/of belangwekkend is. De prijs be staat uit een oorkonde en een geldbedrag van 5.000 In het juryrapport wordt het uniek genoemd dat de heer Defoer, wiens werkterrein vooral de laatmiddel eeuwse kunst Is. Rembrandt hand herkende in een schilderij dat nooit de aandacht had getrokken. Hij gaf hiermee blijk van een uitzonderlijk creatief inzicht, dat een stimulans kan zijn voor ieder die zich verdiept in de Nederlandse beeldende kunst. De Vermeer Stichting, opgericht in het Vermeerjaar 1975, stelt zich de studie van leven en werk van de kunstenaars Johannes Vermeer van Delft ten doel alsook, meer In het algemeen, van de Nederlandse beel dende kunst en het geven van be kendheid daarvan. Van een verslaggever DEN HAAG Het Haagse ge rechtshof heeft maandag de 25- Jarige Italiaanse kok A. G. wegens een in juli J.l. gepleegde inbraak in de Italiaanse Pizzeria aan het Noordeinde in Den Haag veroor deeld tot anderhalf Jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest De dader bedreigde de eigenaar van de zaak met een schroevedraaier. Het gerechtshof bevestigde hiermee het vonnis van de rechtbank. De Italiaanse kok ging in hoger beroep, omdat hij de straf van de rechtbank te hoog vond en hij de behandeling in een Nederlands huls van bewa ring als „ongewoon streng" oordeel de. Hij pleegde ook nog een inbraak, later deze zomer, in een woning aan de Van Alkemadelaan in Den Haag. ROTTERDAM - De politie in Rot terdam heeft zaterdagavond en - nacht drie mensen aangehouden in verband met verboden wapenbezit Het zijn de 26-jarige Duitser D.Sde 31-jarige Marokkaan AC. en de evenoude Rotterdammer J S De eerste werd aangetroffen met een gasalarmrevolver en vijf patronen. De Marokkaan met een jachtgeweer met zeventien patronen en de Rot terdammer ook met een geweer. De wethouder wil echter zo snel mo gelijk doorgaan met realisering van het plan. Bezuidenhout-West is van groot belang voor de Haagse stadsvernieuwing. De onzekerheid over de kosten heeft twee redenen: in de eerste plaats is het voor de Dienst Gemeentewerken van Den Haag op dit moment onmogelijk te bekijken wat de kosten zijn voor het terrein bouwrijp is. Een tweede onze kerheid zit in een zogenaamde kavel- overeenkomst die het Rijk en de gemeente Den Haag voor dit gebied zijn aangegaan. In Bezuidenhout- West worden n.l. een aantal rijkskan toren gebouwd, zodat het Rijk ook meebetaalt. Om grond in het gebied te verkrijgen betaalt het Rijk onge veer 2/3 van de totale bouwkosten. Over de exacte afrekening wordt echter nog overlegd. Dat het Rijk over de brug komt is mondeling toegezegd door staatsse cretaris Schaefer. De raad wil de toezegging zo snel mogelijk zwart op wit zien. „Je kunt nooit weten wat er gebeurt als er na de verkiezingen een ander kabinet komt", zo was giste ren in de raadzaal te horen. De flatwoningen in Bezuidenhout- West worden gebouwd door de r.-k. woningbouwvereniging „Verbete ring Zij Ons Streven". Er komen flats die vijf tot zes lagen hoog zijn. Opvallend is dat er geen liften gepro jecteerd zijn. Wethouder Hardon wil koste wat kost de huren op rond 350 van een onzer verslaggevers WASSENAAR - Het drinkwater in Wassenaar wordt 15 procent duur der. De ontwerp-begroting van het waterbedrijf voor 1977 geeft een te kort aan van ruim 337.000. Door een verhoging van de tarieven per 1 januari a s. met 12 cent per m3 en per 1 Juli a.s. met nogmaals, 12 cent per m3 wordt een betere aansluiting verkregen met het Haagse waterta rief. Wassenaar betrekt haar drinkwater namelijk van Den Haag. Het tarief dat Den Haag aan haar inwoners in rekening brengt be draagt gemiddeld 1,53 per m3 te genover 1,17 per m3 dat door de inwoners van Wassenaar wordt be taald. Met de tariefsverhogingen zal het exploitatietekort worden terug gebracht tot 59.500. gulden houden. Bij het project wor den voorzieningen getroffen om het geluid van de nabijgelegen Utrechtse Baan en het Prins Bern- hard viaduct zo veel mogelijk te be perken. Deze geluidwerende voorzie ningen zijn niet in de huren doorbe rekend. dóór Adr. Hager LOOSDUINENDankzij veler In schikkelijkheid en mededeelzaam heid kon vrijwel leder bij de kerstzang Loosduinen in de ontmoe- tingskerk over een plaats en een programma beschikken. Zo groot als de belangstelling was, zo groot was ook het aantal medewerkenden. Een instrumentaal aandeel leverden de harmonievereniging Tavenu en organist L. Booy, vocalisten waren het Abdijkerkkoor, de zangbrigade Leger des Heils. het jeugd en kin derkoor „Hozanna", het ontmoe tingsjeugdkoor en kerkkoor en het R.K. gemengd koor „De Sacrum". Al deze bijdragen maakten het mo gelijk veel afwisseling in het pro gramma te brengen. Na de ope- ningssamenzang met „Komt allen tezamen" hoorde men onder andere Bethlehem's sten-en door het Leger des Heilskoor. „Noel Nouvelet" door De Sacrum, Gloria van Arie Pronk door het jeugdkoor. Uit hoge hemel door het Abdijkerkkoor en dit alles ls uiteraard slechts een greep uit het veelomvattende en met zorg samen gestelde geheel. Geïnspireerd door zoveel belangstelling speelde en zong men vol overgave en overtui gingskracht. Een fijne avond, daar van getuigden ook kapelaan J. C. van Roode in het welkomstwoord en dominee P. C. de Vries in het slot woord. Dominee J. Vinkenborg hield de meditatie, waarin hij erop wees dat. hoewel -*ij in onze dagen op een eiland leven, wij toch de geschiede nis, het „gisteren" niet mogen verge ten en ook moeten zien naar het „morgen", dit in het licht van het kerstgebeuren. Ds. J.A. Roskam „Jezus kan alléén naamd worden Diens scheppende ria is geschapen, r de traditie zou i* de Moeder Gods v haar lage staat maar omdat zij wordt voorgei als de gelovige mensheid, all wel de eigenlijke krachten den toegekend aan de Heto Geest." Aluds zondagmorgen J.A. Roskam tijdens zijn pred tie in de Evangelisch Luth#aa Kerk t.g.v. zijn zilveren ambt 6er bileum. chf Ds. J.A. Roskam ls vanaf 196 pe Den Haag werkzaam. Hij daarvoor predikant met bijzoi1 re opdracht, predikant te Be wijk-Velsen en studentenpas !P Na de dienst werd de jubilere pastor door de heer D. Kon ondervoorzitter van de Kei0Ir raad. geprezen om zijn eno -y inzet, niet alleen parochiaal ir le'c gemeente, maar bovenal voor nK' bestuurlijke kwaliteiten, landelijk als in internationaal bej band. De pastor kreeg namen z. Kerkeraad een polshorloge ar* geboden. Bethlehemkapel «zaï sbe In de Bethlehemkapel te D| wordt morgenavond om 7.45 er een kerstavond gehouden. De gerengroep van „De Koffie len" zal aan deze avond medei r t king verlenen. Avondverkoop M des >1 In verband met de kome dei de pre af feestdagen mogen de winlL vanavond, woensdag 22 en c derdag 23 decèmber a.s. tot ne eei uur 's avonds geopend blijve 5 Bomen In Den Haag zullen de kometng tijd een aantal bomen verplai worden. Bij de Erasmusweg len 42 bomen weggehaald wor<T^V Een aantal ervan gaat naar tfe Groenewegje, waar ze in de plain c van de onlangs weggehaalde I iry tanjes komen. De resterende te men gaan naar het Melis Stc na: parkje, het centrum Overvoqhe en de Pretoriusstraat. Expositie In het perceel Marktplein 20 's-Gravenzande is gisterenavi ne een expositie van het werk var tef 's-Gravenzandse beeldeft 6 kunstenaar H.H. Schafer pend. De expositie zal duren en met zondag 26 december, toond worden schilderijen, ho< zakelijk voorstellende landscl^er pen uit de omgeving. H.T.M. Omdat veel kantoren de 24ste cember op andere tijden dan rf0" maal sluiten zal de H.T.M. die <ten rond het middaguur een aan4^ extra bussen inzetten. Het beti"S de lijnen 4, 5. 13. 18, 19. 23 en,e 1 Op de beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag zal de dienst w R1 den uitgevoerd als op de z( dagen. Chili ids! In het Wijk- en Dienstenceni Mariahoeve, Ivoorhorst 55 te Haag zullen tot en met vrij( Chileense wandkleden te zijn. De wandkleden drukken dagelijkse strijd van de Chileei vrouwen uit. Van wandkleden zijn ook kaai gedrukt: een mapje met zes schillende kaarten kost 6,-. opbrengst gaat naar Chili, kaarten zijn verkrijgbaar bij .Wereldwinkel ln de Elandsti 192 te Den Haag. Carillonbespelingen1"1 Woensdag en vrijdag a.s. zall stadsklokkeniste Heieen van 4 Weel het carillon van de Grot* St. Jacobskerk bespelen. De cal lonbespelingen zullen te hoi zijn van 12.00 - 13.00 uur. Dond dag van 12.30 - 13.30 uur zal 1 leen van der Weel het carillon i de Oude Kerk aan de Keii straat in Scheveningen bespelr De Schakel In het interkerkelijk informal en stiltecentrum De Schakel, kenhove 13 te Leidschem wordt op de avonden van 21,21 23 december een muzikaal gramma aangeboden ter voorj reiding van het kerstfeest. Vi vond is er van 20.00 - 21.00 uur trio van plano en twee flui' met medewerking van een tei te beluisteren. Woensdag is er pianorecital tussen 19.00 - 2 uur en donderdag brengt het derkoor van de St. Josef Opi tussen 19.30 - 21.30 uur een a: kerstliederen ten gehore. ADVERTENTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 6