l SR Peter Pan voor tv op vakantiemiddag l Pepperl Het dal der Craddocks Stefan Askenase speelt op Kerstmatinee fllslllalll Kêire Ontwikkelingshulp Met Danny Kaye en Mia Farrow Vanavond TC icra dos zet de kaas uit het vuistje maar klaar! Actrice Myra Ward stopt voorlopig FERDINAND K Nieuwe boeken Drie uur radio over mannen en vrouwen puizei lo on n DINSDAG 21 DECEMBER 1976 RADIO/TV TROUW/KWARTET 4 Het is er gisteren niet van gekomen, u te tippen voor De Reportage. Ik had dit KRO-programma wei vooral gezien en vond het de zit van een klein uur best waard. Beeldverslagen over ontwikkelingslanden rijn er al legio gemaakt. Bijna allemaal volgens hetzelfde principe Je laat de camera maar lopen zodra Je mensen ontdekt die in weinig florissante omstandigheden leven of op een primitieve manier aan het werk zijn. en het karwei is geklaard Je kunt het verre land aan de Nederlandse kijkers laten zien. De vraag is echter, of ze kijken en zo ja. of ze door die clichématige plaatjes een idee krijgen van het leven in dat land. Aad van den Heuvel en zijn medewerkers hebben het gezocht in het opereren met twee filmploegen De tweede ploeg registreerde wat de eerste groep uitvoerde en voor welke moeilijkheden men In het Sahelgebied kwam te staan. Het zat allemaal nog niet puntgaaf in elkaar en vooral de conversatie (die ook informatie moest inhouden) deed weieens gekunsteld aan. maar bij dit experiment hoeft het niet te blijven. Het Is zeer wel denkbaar dat veel kijkers, door het zien ploeteren en stuntelen van een paar landgenoten, zich meer gaan interesseren voor de mensen die er hun leven lang ver onder het bestaansminimum moeten doorbrengen Ook de ontboezemingen1 van de Nederlandse missionaris Frans Balemans en landbouwkundige Wim Peeters. die beiden in Opper-Volta hun roeping hebben gevonden, kwamen in breder perspectief te staan. Als een aantal kijkers na deze film minder negatief gaat denken over ontwikkelingshulp, dan heeft de KRO-ploeg meer bereikt dan het door Ton Hydra halen van een zeven of een acht als waardering voor geleverd filmwerk. Ik herinner aan de kritiek die Wim Peeters op ons had. ..In Nederland is wel belangstelling voor ontwikkelingshulp", zo zei hij. ..maar men is het meest geïnteresseerd bij wat men er zelf over denkt." Wie vanmiddag toch thuis is en graag een goede musicalfilm ziet. vergete niet het toestel tegen twee uur in te schakelen. De AVRO vergast liefhebbers op de verfilming van Peter Pan. het kostelijke sprookje van Sir James Barrie. Het produktieteam van de Britse commerciële televisie heeft zich meer gespiegeld aan het oorspronkelijke werk uit 1904 dan aan de latere opgedofte versies, waarvan de melodieën overbekend zijn. In de titelrol zien wij Mia F arrow, die grote populariteit verwierf door haar vertolking van de tragische Allison in de serie Peyton Place. Haar tegenspelers zijn onder anderen Danny Kaye en Virginia McKenna als de heer en mevrouw Darling. Op het eerste Duitse net kunnen we vanavond horen wat Duitsers is opgevallen aan Nederlandse vrouwen. Nee. het is geen film uit de periode waarin ze jaren de tijd hadden om ons te observeren. OBELIX CO HILVERSUM In de kerstvakantie komen de omroepen in de middaguren met kinderprogramma's op het scherm. De Ameri kaanse musical Peter Pan wordt vanmiddag door de AVRO uitgezonden. In de hoofdrollen Mia Farrow als Peter Pan en Danny Kaye ijl de dubbelrol van de wrede kapitein Haak. vijand van Peter Pan, en als vader Darling. De kinderen van Darling gaan op een mooie nacht mee met Peter Pan naar het fraaie land Fantasia, waar zijn griezelige avonturen beleven. Dat alles gebeurt in het gelijknami- ADVERTENTIE) J (20.20- TROS Ned. 1) ge boek van Sir James Barrie. De opvoering van Peter Pan op to neel. in balletvorm en als musical is een jaarlijkse terugkerende Engelse traditie. In 1904 werd het sprookje voor de eerste maal opgevoerd. De gezworen vijanden kapitein Haak (Danny Kaye) en Peter Pan (Mia Speciaal De AVRO vertoont 's mid dags de filmmusical Peter Pan. met Mia Farrow en Danny Kaye. Ned. 1/14.00 liet muzikale echtpaar Lieu- v*f Visser en Anneke Uilten- bosch (hij zang, zij klavecim bel) beleeft de kerstgebruiken in de oude Oostenrijkse mu- ziekstad Salzburg. Ned 1/22.40 In AVRO' Televizier een ei gen reportage uit het Turkse aarbevingsgebied. Ned. 2/22.IS In het Duitse programma Dat viel ons op. worden vrouwen in Nederland. Polen en Griekenland geobserveerd. Tot de medewerkenden beho ren l.iesbeth List en Lenny Kuhr. Duitsl. 1/20. IS Over de biografie als portret van een leven, pralen Theun de Vries. Marie-Sophie Nathusius, Albert Vogel en Maud Gossaar. Hilv. 4/14.02 O Fons Disch ontvangt op zijn ..spreekuur" de internist dr A. van 't Laar. Hilv. 2/16.03 In Babel/Dokumenten is een radiobewerking te horen van John Bunyans beroemde boek The Pilgrim's Progress, bij ons bekend als de Pelgrimsreize en de Christen- en Christinnen- rei». Hilv 2/21.40 ROTTERDAM „Wanneer ik Chopin speel, denk ik niet aan zijn ongelukkige liefdes, aan zijn heimwee naar ons Poolse vaderland, niet aan zijn tuber culose. of aan zijn verblijf op Valdemosa. Ik heb een noten beeld voor me. een tekstboek van de componist Chopin". Dat zei de Pools-Belgische pianist Stefan Askenase eens in een inter view Waarmee hij dus zijn puur- muzikale benadering van de werken van Chopin naar voren wilde bren gen. Askenase. die dit jaar tachtig werd staat bekend als gespeciali seerd Chopin vertolker. Hij speelt ook graag en goed andere componis ten. en dan met name Mozart. Maar het publiek wil nu eenmaal het liefst Chopin van hem horen. Misschien ook wel omdat het een toch niet te loochenen verwantschap via de Poolse nationaliteit tussen Askenase en Chopin vermoedt. Askenase werd op 10 Juli 1896 in het voormalige Lemberg geboren. Hij kreeg behalve van zijn moeder, les van Carl Mikuli, die zelf les had gehad van Chopin. Askenase die on geveer dertig jaar in Brussel heeft gewoond en Belg is geworden, is thans in de Bondsrepubliek geves tigd Hij onderneemt, tenger maar DEN HAAG De actrice Myra Ward zal op medisch advies vanaf januari niet meer meespelen in de toneelproduktie van de Haagse Co- medie „Een lied in de schemering" van Noel Coward. De Inspanning bleek voor Myra Ward, die na van een lichte hartaanval te zijn her steld al weer vier maanden heeft gespeeld, toch te groot te zijn. Op advies van haar artsen heeft ze be sloten voorlopig te stoppen, beter dan in een later stadium definitief te moeten ophouden. Haar rol zal nu worden overgenomen door Heieen Pimentel. vol uithoudingsvermogen. nog steeds grote concerttoernee's. De traditie van de pianistische kerstmatinee, waaraan vroeger ook Jan Smeterlln en Alexander Brai- lowsky als Chopin-interpreten hun aandeel in hadden, wordt nu in Rot terdam voortgezet met een Chopin- concert op tweede kerstdag in De Doelen, (aanvang 15.00 uur). Stefan Askenase speelt dan onder meer Nocturnes. Etudes. Mazurka's en alle 24 Preludes opus 28. Het was maar gelukkig voor de inzit tenden van de zich clandestien voortbewegende koelwagen, dat de oude rails nergens opgebroken wa ren. Eerlijk gezegd hadden wij die twee schurken wel een net botsinkje gegund, doch het feit, dat ze onze beroemde landgenoot Karei Kleuntjes bij zich hadden stemt ons wat minder bitter en hard. Daarom is het maar goed, dat de koelwagen zich braaf in de rails hield, al ging dat dan ook gepaard met een hevig geschok en gebons. De-doem, de- doem de-doem, de-doem zó denderden de zware wielen van de pijlsnel rijdende koelwagen over de rails en dat geluid plantte zich op waarlijk onheilspellende wijze voort door de tunnel. Dat gedender en gerommel van de treinwielen in de tunnel werd natuurlijk ook gehoord door de brave Cesare Bellini, de ijve rige stationschef van het werkeloze grensstationnetje Campanella. Voor Cesare Bellini was namelijk een grootse en verantwoordelijke taak weggelegd, waaraan hij zich vol ijver wijdde, zëér wel bewust van het belang zijner functie. Het mocht dan al zo zijn. dat Campanella niet meer meedeed aan het normale rei zigersverkeer, de defensie had het stationnetje bestemd voor dienst in tijd van oorlog. Vandaar dat Cesare in dienst moest blijven. Geen wonder dus, dat Cesare onthutst op keek. toen hij het gerommel van een trein in de tunnel hoorde. ,,Oei een trein uit het buitenland! Gauw de bomen dicht, anders gebeuren er misschien ongelukken!" mompelde hij. Als een haas rende hij naar de bomen toe. dewelke hij snel en kwiek begon dicht te draaien. „Wat hangt d'r nou an me slaapmuts, Ce sare?" vroeg een juist passerend boertje. „Ga je de bomen sluiten? Komme d'r weer treinen naar Cam panella? Is d'r soms oorlog?" Stefan Askenase geen onge lukkige liefdes. Janwillem van de Wetering: De Ge- 'laarsde Kater. Uitgave A. W. Bruna, 223 blz., ingenaaid 14.50 Janwillem van de Wetering had zich met twee „Amsterdamse politiero mans" („Het lijk in de Haarlemmer houttuinen" en „Buitelkruid") reeds een comfortabele plaats veroverd in de gelederen van de detectiveschrij vers Geen wonder, want ze lazen lekker weg Zijn derde roman „De" gelaarsde Kater" bevestigt zijn re putatie Eens te meer blijkt dat hij het niet moet hebben van de intrige (die wil nog wel eens rammelen of uit de hand lopen of als een nachtkaars uitgaan) maar van sfeer en dialoog In alle drie boeken treedt een trio politiemannen op. dat is toegerust met een filosofische levensbeschou wing en genoeg particuliere trekjes om de aandacht gespannen te hou den. Het milieu heeft iets irreëels, want Van de Wetering schildert een Amsterdan. waar Klaas reeds schijnt te zijn gearriveerd: iedereen is lief en wars van geweld, ook de misdadigers zijn meestentijds zeer sympathieke Heden. Zijn romans vormen het volstrekte tegendeel van de Amerikaanse ..hard boiled" series, en de verwant schap met het beroemde Zweedse paar Sjöwall en Wahloö, die men soms meent te bespeuren, is slechts zeer oppervlakkig. Van de Wetering heeft van maatschappijkritiek nau welijks kaas gegeten 'en bitterheid is hem vreemd. W. W.-B. HILVERSUM „Gaan jullie maar lekker een sigaartje roken, dan doen wij de afwas wel". Zo heet het drie uur lange rechtstreekse radiopro gramma. dat de redacties van de KRO-programma's „De Letter M" en „Voer voor Vogels" samenstellen voor vanochtend: van negen tot twaalf uur op Hilversum 2. Het gaat over het gedrag van mannen en vrouwen. Onderdelen zijn onder meer: een kwis waaraan de familie Modaal deelneemt. Kwismaster drs. P. zal de kandidaten ondervragen over hun „kennis van het mannelijk en vrouwelijke". Een forum van man nen en vrouwen van verschillende maatschappelijke „kleur" zal vrij moedig ingaan op de programma onderdelen en op de telefonische reacties. - 52 - Dit was het enige wolkje aan Claires heldere hemel en ze dacht er op de terugrit over na. „Ik gedraag me misschien veel te bazig," dacht ze. „Misschien moet ik meer aan hem overlaten en hem luid gaan toejui chen als hij iets bedenkt, ook al is het nog zo onpraktisch." Toen kwam de herinnering weer bij haar boven aan de handen, die om haar middel hadden gelegen en aan de luchtige kus daardoor moest ze ook weer aan de hartstochtelijke ogenblikken bij het meer denken. Gelukkig kende het paard voor de brik de weg opzijn duimpje, want ze was zo diep in gedachten verzonken dat ze het de vrije teugel liet. Ook Paul Craddock dacht die avond nog na over het voorvalletje bij de ladder, terwijl hij de lijst met uitno digingen bekeek en mrs Handcock met het avondeten bezig was. Door dat hij zo vaak alleen met Claire was. kwamen de gevoelens weer bo ven die zich bij het meer van hem meester hadden gemaakt, besefte hij enigszins gealarmeerd. Er zou maar heel weinig voor nodig zijn of hij zou zich ertoe laten verleiden haar met een of ander smoesje mee te lokken en hetzelfde met haar uit te halen als die ene keer. ware het niet dat iets hem weerhield. Het meisje had immers eerlijk toegege ven dat ze trouwen wilde. Maar al waren de afgelopen dagen ook nog zo gezellig geweest toch wilde hij zich nog niet binden en ook was hij het er nog helemaal niet met zichzelf H. F. Oelderfleld RADIO VANDAAG HILVERSUM IliMnn FM-Kanalcni AVRO 7 00 Nit-u»s 7 02 (S) AVROKIok 7 30 Nieuw. 7 41 7 55 fUd.o journaal 8 30 Nifuw. 0 36 eymn-i-uek v<*>r de huisvrouw 8 45 Dv Grovnieman. 4 50 Mor gir wijilint NOS 9 00 Spiegel van Belgi<- AVRO 9 30 (S) Gevariwrde muziek 10 00 Radio LawsaipupeRm 10 10 (S) Arbeidsvi- lumincn Populair vrrrockplatenprofram mj (10 30 Nieuws 10 33-10 35 Radiojour n.i.il i 1130 (Si Kritiek op krilM-k 12.26 Me- «ii-delingt-n voor land- en tuinbouw 12 30 Nieuws 12 41 Radiojournaal 13 00 Knip prrlicht. verkrers magazine 13 25 Beur spltnn 5 13 30 n Middagje AVRO Muziek, informatie en service (1530 Nieuws 15 33 Radiojournaal 17 00 Voor ons eirmaakt (door ons gekraakt), jeugdprogramma OVERHEIDSVOORLICHTING 17 20 Boe kcnnieuws uil d<- Ned Anlillen AVRO 17 30 Nieuws 17 32 Radiojournaal 17 50tS» Met muziek op slap PP IS. 19 Uitzending v an DS 70 AVRO 18 30 Nieuws IS 41 Per Saldo Zakelijke bespiegelingen 19 00 Ze vende DtfudmUiiten NOS 19 15 (Si Ar coord Kroniek van amateuristische mu ra .U-oefening AVRO 20 00 (S> Kapel v.in de Koninklijke luchtmacht ZuMlSiHooz ••punten uit operettes 21 15 „Pleegt een hond zelfmoord", hoorspel 21 35 Ratalouil Ir lichte muziek 22 30 Nieuws 22 40Radio- urnaa! .100 iSi Parklane Serenade 1 55 24 00 Nieuwv HILVERSUM II (402 ra ea FM-Kaualen) KRO 7 00 Nieuws 7 11 Ochtendgymnas tiek 7 20 Het levende woord 7 25 Badinerie. 7 54 Overweging 8 00 Nieuws 8 11 Echo 8 30 Aubade 1' 00 Gaan jullie maar «ren lekker sigaartje roken dan doen wij de afwas wel thema programma (9 30 Scheep spraat. informatie voor schippers 9 35 Wa terstanden II 00 Nieuws 1 12 00 Vijf tellen na nu OVERHEIDSVOORLICHTING 12 49 Uitzending voor de landbouw KRO 13 00 Nieuws 13 11 Echo magazine. 13 40 Een mens als jij gesprek 14 00 Promenade concert 15 00 In de wachtkamer 1600 Nieuws 16 03 Spreekuur gesprek NOS 17.00 Het zal mijn tijd wel duren, klankbeeld 17 20 (Sl Eurolight 17 55 Mede- delingen 18 00 Nieuws KRO 18 11 Echo 18 30 (S) Op Vleugels 18 50 Verkenning programma op sociaal maatschappelijk ter run 1900 (Si Zin in muziek 1930 Voorde verandering kerkelijke rubriek 20 00 Nieuws 20 05 Overweging 20 15(S)DeWie- ner Symphoniker werk van Brahms en Prokofjef 2140 Babal dokumenten Een pelgrim gaat op. een radiobewerking van The Pilgrims Progres-. «167gi van John Bunjan NOS 23 00 (Si Met het oog op morgen (23 05 Aktualitciti noverzicht 23 20 Den Haag vandaag 23 52 Even ontspannen voor hel slapen gaan 23 55 24 00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m eo FM-Kanalenl VARA 7.02 (S) Gesodemeurders. een mie ters programma 9 03 (Si Pep-op-drie. 11 03 (S) Dne draait op verzoek voor mensen uit de sportwereld 12 03 (S) Vara's zoekplaatje 14 03 (Si Spits beeld. 16.03 (S) LP Top 20 en de Tip Lp 17 03 (St Alfred Lagarde 18 03 De vacaturebank 18.10 (S) NOS-maal VA RA 19 02 (S) Popreconstructie 20 02 (S> Nashville 21.02 iS) Jazz en bluet. 22.02 (S) (P) opdonder 23 02 (S) Wachten op midder nacht 0 02 tS) Nacht drie-draai 2 02 <S) Help' Voor werkers in de verzorgende en de verplegende beroepen 4 02 (S) De rode da geraad 5 02-7.00 (S) Truck, programma voor vrachtwagenchauffeurs. HILVERSUM IV (FM Kanalen) TROS 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Capriccio: kamer- en or keslmuziek 9 00 Nieuws 9 02 Aktua klankbeeld 9 30 (S) Van heinde en verre 10 00 (S) Opus tien tot twaalf Klassieke muziek 12 00 <S) Intermezzo. Populaire klassieken 13.00 (S> De meest verkochte ..Klassieke tien13.30 (S) Koren en korpsen 14.00 Nieuws 14 02 (S) Om het boek Gesprek 14.30 (Sl Guitanteiten. 15.00- 17 00 (S) Belcantorium Klassieke muziek ADVERTENTIE 'n winkel vol kleur „De Boekerij, Baarn" over eens of hij echt op haar verliefd was. Had hij maar wat meer erva ring met vrouwen! Hij bleef er de hele avond aan denken, maar kwam niet veel verder. Claire Derwent was ontzettend aardig, maar hij was niet van plan met welk meisje ook. over haast in het huwelijk te treden. La ter op de avond kwam hij enigszins tot rust toen hij in een van de in leer gebonden boeken ging zitten lezen, die op de onderste plank in de bibll-. otheek stonden. Het bevatte een bi ografie van koningin Victoria. Hij gniffelde toen hij las hoe ze tegen lord Melbourne had gezegd dat ze heel tevreden was in haar bestaande situatie en de eerste twee of drie jaar nog niet wenste te trouwen. Zo voel de hij zich nu ook, zei hij bij zichzelf. Hij zou pas trouwen als hij Shallow- ford zijn eigendom kon noemen, niet eerder. Vrouw en kinderen waren iets van later zorg. Gelukkig voor Pauls gemoedsrust legde hij het boek weg voordat hij bij de bladzij den aanlandde, die beschreven hoe Victoria voortijdig zwichtte toen haar lieve Albert op de proppen kwam. Claire kwam de dag daarop vrij vroeg. Het was op een na de laatste dag voor het feest zou plaatshebben. Paul had iets bijzonder leuks be dacht. en toen hij het haar vertelde stond ze niet meteen met een. antwoord klaar. De balzaal was nui geheel klaar en ze stonden de rësuli taten van hun inspanning te bewonj deren, toen hij opeens zijn mon< opendeed. „Er moet nog iets gebeuren dat het hoogtepunt van de avond wordt. Claire. Iets opzienbarends, vuur werk of zoiets." Hij greep haar bij de hand. „Ja. dat is het. vuurwerk! Waar is dat in grote hoeveelheden te koop, voor tien pond bij voorbeeld? Waarom hebben we er niet eerder aan gedacht?" „O. dat verkopen ze al wekenlang in Whinmouth," zei Claire. „Maar als we zo veel moeten hebben als jij zegt. zullen we het wel in Paxtonbu- ry moeten halen. We kunnen het net zo goed meteen doen. dan gaan we met de brik. Tegen theetijd kunnen we terug zijn. want die ouwe Nobby van ons draaft altijd zo hard hij kan naar huis." Bijna had hij zich laten overhalen. Hij was maar een keer in Paxtonbu- ry geweest. Het vooruitzicht van de lange heen- en terugrit met Claire naast zich op de bok. lokte hem sterk aan. Maar opeens herinnerde hij zich dat hij nog steeds een za kenbrief moest beantwoorden, die al tien dagen lag te wachten. Hij vond het ook niet plezierig als Rudd bij zijn terugkomst op kantoor stapels achterstallig werk zou aantreffen. „Ik kan helaas niet mee. Claire," zei hij. „Op kantoor ligt mijn schrijfta fel vol paperassen en sommige van die zaken moeten beslist nog voor het bal worden afgehandeld. Wordt vervolgd TV VANDAAG NEDERLAND I 14.00 AVRO: Pete'Pan. musical 16.00 Abba-dabba-doo programma rond (Je Zweedse groep At>ba 18.15 TELEAC Introducties wij en bei wee' 18 45 Bereöoo» 18 55 NOS Journaal 19 05 TROS De man wan 6 mejoen tv-sene 19 55 Senonskoop (Wnrubnek 21.35 NOS: Journaal 21.50 TROS: Het zal je tund maar wezen, kerst-speoai komische tv-Wm 22.40 December m Salzburg. Mm 2335-23 30 NOS: Journaal NEDERLANDN 18 45 NOS: Kortweg 18.55 Journaal 19.05 AVRO: AVRO sToppop presenteert de nationale Hitparade 20.00 NOS: Journaal 20.25 AVRO: AVRO spuzzetuur 21.25 De gebroeders Hammond tv-sene 22.15 Televizier Magazine 23.00 NOS Den Haag vandaag 23.15-2330 Journaal Horizontaal 1 redetwist. 4. familie lid. 5 voertuig. 7 vreemde munt. 9 eekhoorn (gew.i. 11. modegek. 12 lokspijs. 14. mat. 16. landbouw werktuig. 18. lidwoord. 19. plaats uit de Oudheid. 20. klaar. 21. nummer (afk.). 22 Chinese lengtemaat, 23:, aardrijkskundige aanduiding. 25. waterstand. 27. woonboot, 29. bouw land. 31. plaats in de N O P.. 33. zwemvogel. 35. koemestvocht, 37. muzieknoot. 39. staat boven druk werk, 40. verhindering. Verticaal. 1. bij. 2. foei. 3. deel van een boom. 4. Z. Amer thee, 6. toe spraak. 7. familielid. 8. water in N. Br. 9. boom. 10. radio omroep (afk.), 11 dierenwereld. 13 spil van een wiel. 15, schicht. 17. bitter vocht. 18. spoedig. 23. kleurstof. 24. voeg woord. 26 bontjas. 28. muzieknoot. 29 editie (afk.), 30 vogel. 32. deel van de bijbel. 34. spitse bek van een vogel. 36. zangstem. 38. oude lengter maat. Oplossing van vorige puzzel 1. tripang. 2. tapdans. 3. klaarte. t kj: i K (as tri Ra; h*

Nieuwe Leidsche Courant | 1976 | | pagina 4